Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 “ Artisti qė preku qiellin dramatik, filmik..."

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

“ Artisti qė preku qiellin dramatik, filmik..."  Empty
MesazhTitulli: “ Artisti qė preku qiellin dramatik, filmik..."    “ Artisti qė preku qiellin dramatik, filmik..."  EmptySun Apr 24, 2016 12:29 pm

Veprimtaria Ndėrkombėtare Pegasiane "MAGJIA E AKTRIMIT "
Referenca, 29 prill nė Butrint
Referencė:
Nga Kristaq F. Shabani, shkrimtar, poet , studiues , estet ,IWA, WPS, AOM, President i LNPSHA “PEGASI” ALBANIA, “Njeriu i Vitit 2011” ABI
“Bekim Fehmiu – Odiseu i Kosovės”vepėr e gazetarit tė mirėnjohur FAHRI MUSLIU

Hyrėsi ēelėsi pėr tė hapur Portalin

Tė nderuar miq , pjesėmarrės nė kėtė event ndėrkombėtar pegasian!
Analitika reale e kualifikuar gjithmonė nxjerr nė pah forcėn apo irealen, ndriēimin apo errėsimin, nė kėtė kontekst forcėn apo dobėsinė, krenimin apo uljen e kokės , lulimin apo vyshkjen , mbetjen apo vdekjen e njė vepre…
Vėrtetėsia dhe madhėsia gjithmonė shpalosen me njė trajtė tjetėr, me njė metodė tjetėr shprehėse, domethėnėse, nxitėse, kulmuese, tunduese, lėvizėse, siparuese, thelluese, risore, kur kryeprotagonisti nuk duron dot formėn gjeometrike tė rrethit, apo lartėsinė kubike, pa le, mandej, kur ky kryeprotagonist ėshtė kryezė violine, kryeinterpretues skene, filmi, pėllumbim qiellor, dallandyshe sjellse lajmi pranvere, trompetė lajmėse pėr aureola madhore, statujėzuar nė zemėr tė Perandorisė aktruese, nė thelbin e saj me njė cilėsi kualitative tė paparė, tepėr tė ndjerė, ku zėri i dalė nga shenjtėria ėshtė triumfal, i spikatur dhe me fuqi qiellore.
Shkėlqimi ėshtė njė veti e cilėsuar, njė kualitivitet i talentuar, por domethėnia e ecjes varet katėrcipėrisht nga forca e shprehisė praktike, buresė e njė individualiteti realizator teorik.
Krijuesi e, nė kėtė rast, gazetari i sprovuar me pėrvojė, Fahri Musliu, autori i disa librave tė suksesshėm, pati besim tė palėkundur nė veten dhe nė vetveten e tij, nė kėtė harmoni duet, pėr tė ndėrmarrė paraqitjen e njė figure dimensionale, habitse e intepretimit tė moderuar, sikundėrse ishte figura horizonto- vertikale - gjerėsore e Aktorit befasues dhe tė talentuar, Bekim Fehmiu, i njohur nga miliona njerėz, pėr shkak tė shkallinės sė tij nė Perandorinė e Aktrimit.
Nė kėtė kontekst, shkalla e vėshtirėsisė tė trajtesės sė kėsaj figure ka qenė me shkallė tė lartė koefiēenti “mortal”, pėr vetė faktin se autori duhej tė peshonte veten dhe tė drejtpeshohej pėrpara shkallės sė njohjes dhe triumfalizmit tė Kryprotagonistit. Por, njėkohėsisht, autori duhet tė ishte shumė i kujdesshėm dhe i vėmendshėm nė fokusimin e kryefigurės sė Aktorit homerik e mitik, magjik Beki Fehmiu.
Duke lexuar kėtė vepėr me peshė tė rėndė, jo nga madhėsia dhe rėndesa e njėsisė matėse, por nga vlera e substratit, tė vijnė natyrshėm pyetjet retorike: “Pėrse kjo veēanti pėrzgjedhje? Ku buronte dėshira e autorit pėr tė rrokur njė temė tė tillė kaq tė bujshme, ku galeria e tipave me profile tė ndryshme ėshtė prezente dhe aktive?”
Autori ka pėrcaktuar edhe gjininė lėvruese “monografi”, por ky format ėshtė jashtė formatit klasik, por njė formė e re, e cila i ngjan njė romani jetėsor , plot personazhe, tė cilat rrėfejnė, analizojnė, deduksionojnė, thelbojnė, profilizojnė, marrin role vlerėsuese dhe kritikuese, por pėrbashkohen nė gjenialitetin interpretues dhe plotėformin aktrues tė Bekim Fehmiut.

Tensioni i aktit flijues, njė skenė e karakterit “dramė”.

Njė paraqitje e tillė kėrkonte, pa dyshim, njė kompozicion tė natyrshėm, origjinal tė veprės.
Njė kompozicion i tillė, i cili fillesėn e ka te drama e veteliminimit tip “Fehmiu”, i titulluar “Vetėvrasja, si akt personal”. Lajm tronditės dhe habitės, i parrokur nga mendėsia bashkėkohore, atė ditė 15 qershori tė vitit 2010; lajmi i figuruar, si bombė, nėpėr media pėr largimin e mjeshtrit tė aktrimit, vdekjen, fikjen e yllit, tragjizmin e aktorit, vetėflijimin tragjik, shuarjen e ikonės sė filmit, shkuarje e beftė, e pabesueshme e legjendės-mit, i cili ishte nga tė vetmit qė aktroi nė Perėndim nga vendet e Lindjes, pėr dy dekada.
Teksti i padeshifruar, i cili u finalizua pėrsėprapthi, ku Misteri, Fshehtėsia, Magjia e aktorit, merr flakė dhe zjarr nga lėnda iniciale e njė shpirti…, duke pėrsjellė njė gjendje shoku.
Eliminohet sinonimi i artit filmik, ngritja deri nė lartėsi “Mojsiu”; ngushėllimet pėrvijohen me nota tė mėdha dėshpėrimi pėr humbjen, e cila, mbi qiellin, jo vetėm tė Kosovės, por tė gjithė Trojeve shqiptare, mbi tė gjithė botėn e filmit qė njohėn Odisenė, ranė vranėsira tė pakuptuara, pikėllimi ngriti shtatin , dėshpėrimi i rritur nė disa fuqi gjeometrike.
Gazetarė, aktorė e aktore , dramaturgė, regjisorė, kėngėtarė e kėngėtarė, artistė, figura e personalitete, intelektualė nxjerrin fjalėn si llavė… Nė kėto momente shndrit e lartėsohet nė atė kufi, ku duhet tė ishte figura e kėtij aktori polidimensional, shumėkahėsh. Heshtja sfumohet nga njerėzit, por Kuvendi i Kosovės hesht institucionalisht dhe e kalon shkarrazi nderimin pėr Bekim Fehmiun. Beogradi i jep lamtumirė triumfale aktorit te madh shqiptar. “Nyje gordiane”, njė antitezė dhimbėse, ku, nė kėtė rast, identiteti, origjina nuk pi “ujė” …
Bistrica do tė ketė trupin e hirėzuar tė Bekimit… Njė gjest testamentar mitologjik i Bekimit. Njė pėrtej jete - jetė me lumin, me detin , me oqeanin!
Pikėllimi prizrenas pėrshėndetet me duartrokitje frenetike pėr lartvlerėsimin. Prishtina “harron”ritualin, po ashtu… Njė zėvendėsim i lotit dhimbės me duartrokitjen nderuese… Tetova hap librin e zisė. Komente, pėrshtypje, dhimbje, pikėllim marrarendės e marramendės… Familja e Bekim Fehmiut falenderon. Kėtu bie sipari i pjesės sė parė tė librit, njė pjesė e ngjeshur me domethėnie.

Teksualitet i ilustruar

Pjesa tjetėr ėshtė e pėrplotuar me teksualitetin e ilustruar, e cila “lakon” nė formate dhe kėndvėshtrime tė ndryshme ndjesitė, pėrshtypjet, qėndrimet, kontaktet, bisedimet , trajtesat, kėndvėshtrimet, pas ikjes tragjike tė Aktorit. Flasin protagonistė takimesh dhe tė mediave tė ndryshme, aktorė filmash, regjisorė, gazetarė e tjerė.
Vetė titullimet, midis syresh: “Shndritshėm dhe tmerrshėm: Bekim Fehmiu” i Shkėlzen Maliqit; “Vdekja tragjike e aktorit” i Dragan Radoviq (lakmi dhe admirim); “Ikja e zotėrisė sė madh” i R. Radosavljeviq (artist i formatit botėror), “Bekim Fehmiu, mit dhe realitet” i Reshat Sahitaj, ku autori citon se aktori Bekim Fehmiu ėshtė aktor qė, pa tė cilin, nuk mund tė shkruhet historiografia e Filmit shqiptar.
Nė shkrimet e tjera qė radhojnė, nė kėtė pjesė, preken gjėra tė qenėsishme, tė cilat kanė tė bėjmė me pyetje tė shtruara pėr pėrkimin e kinematografisė, pėr ėndėrrimin e interpretimit tė Skėnderbeut, pėr aktorin interpretues tė Odiseut, pėr “Mbledhėsin e Puplave”, pėr portretin shqiptar mes yjeve tė trashėgimisė kulturore botėrore. Rreshtohen njėri pas tjetrit lajmėrime, shkrime tė medias sė shkruar, duke rrokur histori e bėma dramatike filmike, jepet lamtumira, por tė bėn pėrshtypje dhe kategorizime tė njė simboli princėrues. I gjithė ky informacion, gjithė ky “bum” pėrshtypjesh dhe analitika tė shkurtra nė kėtė pėrbashkim e ndėrvartėsi njėra me tjetrėn, tė lidhura me natyralitet, duke shmangur me profesionalizėm krijojnė profilin real tė Aktorit tė madh, i tej dashuruar ndaj Artit, dhe befasisė tė tė qenurit shqiptar, i pasionuar ndaj Atdheut tė tij dhe Kombit. Nė kėtė profilizim, sipas njė sensi e zgjidhje original, shfaqet dhe njė nga pikat kryesore dhe esenciale.
Nė kėtė pjesė dalin nė pah, zanafilla, ecja e rrugėtimit dramatik, duke i kushtuar shumė rėndėsi manifestimit katėrcipėror tė zotit tė vendit. Zbulohet me mjeshtėri rrallėsia, jo vetėm e aktrimit dhe e sfilimit gjithėbotėror, por edhe bota e brendshme e aktorit reagues e me shpirt tė ndjeshėm; ndjesia e tij pėr vendin e origjinės, reagimet e tij ndaj genocidit dhe akteve barbare, krenimi i tij pėr tė qenurit shqiptar, por edhe moskuptesa e tij “kodi” dhe hedhja e “gurėve “ ndaj madhėshtisė sė tij. Janė pasqyruar mjaft mirė nė vepėr lidhjet, uljet, ngritjet, frazimet, thashethemnajat e keqėsisė, madje dhe aktive, tė cilat burojne egėr, gjithmonė, nga shpirtligėsia dhe mediokriteti, zilia dhe kanė synim e kėrkojnė “bombardimin” e figurave qė bėjnė histori dhe dalin nga orbita e mendjengushtėsisė. Fakti i tėrheqjes nga skena pėr shkak tė popullit tė vet qė po torturohej, e madhėshton figurėn e kėtij heroi “eposik”, i cili jetoi shndritshėm dhe tmerrshėm (njė antitezė marramendėse, refuzues i interpretimit para fytyrave tė vrastarėve).
Tipizimi “Vdekja e dytė e Fehmiut”, ėshtė njė pėrkufizim gjetės, por a mund tė vdekė simboli?! Vėshtirė se po, pavarėsisht se, ngandonjėherė, mediokriteti kėrkon vdekje fatale tė simbolit. E gjetur edhe shprehja se Bekim Fehmiu nuk ka nevojė pėr lot krokodilash i Elida Buēpapajt. Shpėrthimet poetike pėr Bekimin kanė qenė gjatė gjithė rrugėtimit tė tij nderues, por dhe vetė ai ishte njė mjeshtėr interpretues dhe i kėsaj sfere tė ndjeshmėrisė ekstreme tė shpirtit tė madh poetik.
Niveli i Bekim Fehmiut arriti kufirin e legjendės. Ai ishte i pari shqiptar qė preku qiellin Hollivudian. Ai interpretoi me partner dhe partnere diva tė artit skenik botėror si: Ana Gardner, Candice Bergen, Robert Show, Shirli Meklejn, Olivera Katarina, Olivia de Havilland, Claudicia Cardinale e tjerė.
Njė jetė homerike, njė aristokrat dhe asket me botė depresive, i cili e privoi veten nga jeta, ama krijoi imazhin e njė legjende tė artit dramatik.

” E shkėlqyeshme dhe e tmerrshme “

Pjesa e tretė ėshtė shumė interesante, pasi ka tė bėjė me njė pjesė tė grupuar, tė pėrzgjedhur nga libri Autobiografik ” E shkėlqyeshme dhe e tmerrshme “ njė libėr dy vėllimėsh, libėr autobiografik i Bekim Fehmiut
Prologim: Djali i Bekimit, aktori, i cili vijoi traditėn e tė atit, nė artin interpretues, Uliksi, thekson:” Ai ka thėnė se i ka shkruar pėr ne, tė dimė. Por unė jam i bindur se kanė lindur nga nevoja e thellė qė tė vazhdojė tė flasė edhe pse hoqi dorė nga fjala e aktorit”.
Pra ky ėshtė njė shpjegim esencial i njė synimi.
“E shkėlqyeshmja dhe e tmerrshmja” shtrihet nė njė hapėsirė kohore dyvėllimėsh, i pari qė prej lindjes e deri nė vitin 1955 dhe vėllimi i dytė prej vitit 1955 deri nė vitin 1989, ku ai nė vėllimin e tij tė dytė trajton zhvillimin e ngjasive njerėzore dhe rrugėtimin aktorial, suksesimin e kėtij ylli legjendar dramatik e filmik nė evente tė mėdha interpretuese.
Bekimi, sikundėrse e shpjegon autori, Fahri Musliu, e ka titulluar mė kėtė titull librin e vet, duke u nxitur nga njė fjali e gazetarit, shkrimtarit, publicistit dhe novelistit francez Abert Kamy.
Bekimi tė dy vėllimet i ka shkruar nė serbokroatisht, mirėpo vėllimin e parė e ka pėrkthyer vetė nė gjuhėn autentike shqipe tė asaj kohe, qė flitej nė Prizren, por ai ka pėrdorur edhe gjuhėn letrare.

Substancive
Pjesėt e pėrzgjedhura nga libri i Bekimit tė pasqyruara nė kėtė libėr shquhen:
pėr forcėn shprehėse narrative, rrėfenjėn e bukur, pėr fjalėn me art, pėr substratin e jashtėzakonshėm, duke u ndalur nė kohė pikante, nė moment jetėsore tėrheqėse dhe vendosėse, nė dukurinė e shfaqjes sė talentit, nė rrugėtimin e kulturimit, nė spikatjen e aktrimit nė rolet e para; nė fluturimin aktoresk brenda dhe jashtė vendit. Njė galeri tipash lėviz, tė cilėt tė pėrshtypėzojnė me origjinalitetin e tyre dhe me mėnyrėn intrigante dhe ēiltėrore tė rrėfimit tė ngjarjes. Diagrama e rritjes plot peripeci tė bukura demonstrohen nė kėtė libėr : Bekimi i vogėl , Bekimi nxėnės, Bekimi i shfaqur si talent, Bekimi student, Bekimi aktor, Bekimi shkėlqim brenda vendit, hapat e para tė triumfit, Bekimi prek triumfin, natyralizohet si aktor i shkėlqyer ndėrkombėtar, duke prekur Perėndimin dhe Hollivudin, pėrmasa e tij e njohjes nė sistemin dramatik dhe filmit merr frymėmarrje, prekja e sukseseve njėra pas tjetrės, por dhe rrugėtimi jetėsor, lidhja me bashkėshorten e talentuar, Branka (kurorėzimi i tyre i ndodhur nė Romė tė Italisė, viti 1968) fėmijėt e tij Uliksi dhe Hedoni, marrėdhėniet me vėllezėrit dhe motrat. E spikatur figura e babait Ibrahim, marrėdhėniet dhe dashuria e madhe ndaj nėnės Hedije (tė dy kėto personazhe them se janė shumė tė spikatur nga mėnyra, se si pėrshkruhen ), por edhe vėllezėrit dhe motrat, tė cilat, sė toku, pėrbėjnė njė plejadė Fehminiane tė spikatur nė kulturim dhe profesione, shėmbėlltyrė e nivelit tipik tė avancuar emancipues shqiptar tė asaj kohe, por mos tė harrohen edhe marrėdhėniet me figurat e njohura tė teatrit dhe tė filmit botėror, marrėdhėnie tipike, karakteristike, profesionale, tė spikatura, njė shkollė e rėndėsishme nė fushėn aktrore tė filmit , kinematografisė. (Pėrshtypėzim : 11 filma pėr njė kohė tė shkurtėr prej tre vitesh!)
Qėndrimi ndaj filmit “ Mbledhėsit e Puplave”, i cili i hapi rrugėn drejt kinematografisė botėrore; kujtimet pėr aktoren Olivera Vuēo, Irena Papas, aktorja e talentuar arvanitase, partnerja e Bekimit nė serialin televiziv “ Odiseu”, i cili tregoi superioritetin e kėtij ylli shkėlqimtar nė hapėsirėn e kinematografisė; pėrshkrime fantastike njohjet me: Kendis Bergen, Ana Molfo, Xhon Hjuston, Ernest Borgnine, takimi me Brizhita Bardo, Ava Garnder ( njė rrėfim mjeshtėror e ēiltėror) janė spikatje.
Plot ndjesi rikthimi nė teatėr, pritjet kudo tė motivura pėr artistin nė Itali, Shqipėri e kudo… Ngjarje, ngjasi, skicime, pėrshkrime dhe njė tėrėsi e plotė filmike pasqyrohet nė ekranet e trurit te lexuesve, teksa pėrfundon kėtė pjesė, e cila mbyllet natyrshėm me njė frazė: Dita ėshtė shurdhuar. Dhe pikėrisht nė Prishtinė, mė 22 gusht 1989, ora 03.17

Katra, pjesė e kėtij libri pasqyron shkrime pėr Bekimin gjatė gjithė jetės dhe veprimtarisė sė tij aktive

Nėpėrmjet vetėm kėtyre fjalive tė pėrbashkuara mund tė nxirret njė botėkuptim , njė karakter, njė personalitet dhe tėrėsia e proceseve volitive tė artistit tė madh: “More ai ėshtė i marrė(e pabesushme) “ – bėrtiti regjisori Luis Gilbert…, ”Politika ime ėshtė arti, “- shprehet Bekimi. Shprehėsitė e gjetura e diktojnė qartazi kėtė qė theksuam mė lart: “Kopracėria e fjalėve nė jetėn private”, “Refuzimi i ndėrrimit tė emrit”, “Njeriu i sojit tė Bekimit duhet tė arrijė sukses tė jashtėzakonshėm”, ”Mburrje pa paragjykime”, “Shikimi vetėm pėrpara”, “Tė dish tė jetosh kohėn”, “Premiera e madhe seksit nė ajėr” (Aventurierėt) …
Njė tėrėsi shkrimesh, tė cilėt tė rrėmbejnė.

Veēantia e intervistave, shprehėsi tė realitetit, tė konkretes dhe tė madhėshtisė

Vend tė rėndėsishmė nė vepėr zėnė intervistat e Bekim Fehmiut, nė tė cilat zbulohet bota e tij e madhe shpirtėrore, kompleksi tij inteligjent, intuitativ, profesional, marrėdhėniet me aktiven dhe superaktiven.
Tė bie nė sy aftėsiae tij pėr tė kapur dhe trajtuar magjishėm gjithmonė thelbin, zgjerimi i thelbit nėpėrmjet njė arsyetimi model dhe njė psikologjie tė pėrparuar, ku zbulohet e vėrteta, konkretja, inspirimi, dėshira majė dhe dėshirat e vogla, profesionalizmi, teknika, protesta, revolta, bukurimi skenik, serioziteti, dilema e tjerė. Dhe tė gjitha kėto nėpėrmjet njė figurimi, qė ēdo krijues serioz do ta kishte zili.
Titujt e mėposhtėm ēkodifikojnė botėn dhe misterin e saj, fshehtėsinė e bukur:
“Rolet i pres i pėrgatitur”, “Mizat e vogla dhe kali nė vrapim tė zjarrtė”, “Emri im ėshtė trashėgimi dhe detyrim”, “Bekimi pushton Amerikėn”, “I dua femrat e bukura”, “Do tė jem njė “klan” me ata, me tė cilėt mendoj ngjashėm” (Unė aktroj dhe kritikėt kritiojnė), “Nuk ka tė pamundshme, po s’duhet fluturuar”(Mos harresa nga ėshtė dhe mos harrimi i vetvetes), (Talenti? Por me gjithatė jam i bindur se nė karrierėn e aktorit mė sė shumti ndikon puna), “Pa pezėm tutje”, “Bekimi zbut bishat”, “Unė flas kėshtu, sepse kėshtu mendoj”, “U tregova tė gjithėve se njerėz me “bishta” nuk jemi”, “Provat janė akti mė i bukur i Teatrit”, “Aktrimi si terapi”, “Bekim Fehmiu apo kapėrcimi i Ylberit”, “Tė gjithė i kemi kaluar kufijtė, qė nuk guxohen tė kalohen” e tjerė.
Kėtu flitet me gjuhė tė zjarrtė talentore dhe mendje tė mprehtė .
Jeta e tij njė jetė shkathtėsi mendjeje, shkathtėsi lėvizjeje, shkathtėsi aktruese deri nė magjizėm…

Ekspozimi tekstual dhe ilustrativ

Njė kujtesė e bukur ėshtė pjesa e kėtij libri, ku ilustrimi zė vend parėsor, ku ekspozohen dhe pėrshkruhen tekstualisht gjithė veprimtaria nė skenė dhe nė film e aktorit tė famshėm, duke nismuar qė viti 1953 me interpretimin e rolit, si gjimnazist, nė filmin “Fėmija e Komunės”, 1955. Kėtu, nė kėtė fillim pjesė, bėhet njė jetėshkrim profesional pėr interpretimet e Bekimit prej zanafillės. Lexuesi merr njė informacion tė hollėsishėm pėr dramat dhe pėr filmiografinė, duke filluar nė paraqitje me filmin hapės tė rrugės sė madhe “ Mbledhėsit e Puplave” e duke vijuar me “Odiseun” Bekim Fehmiu Uliksi, Irena Papas Penelopa Samson Burke - Ciklopi si dhe Barbara Bah dhe Gerhard Herter. Historia e Odise - Uliksit, e cila ėshtė e zhvilluar nė faqen e librit ėshtė shumė e domosdoshme pėr njohuri pėr tė gjithė ata qė dėshirojnė ta dinė. Vijohet pastaj me paraqijen e filmit “Avendturierėt”, “Dezertori”, “Bora e fundi e pranverės” , “Libera , dashuria ime”, “Leja pėr vrasje” , “E gatshme pėr gjithėka” , “E diela e zezė”, “Gjethi ėshtė i gjėrė”, “Nėn qiellin e njėjtė” , “Kurthi pėr Gjeneralin” e tjerė.
Njė panoramė filmike e pėrmbushur me ngjyra jetėsore. Regjisorėt, me tė cilėt bashkėpunoi, apo u drejtua, aktori gjatė filmimeve, pa dyshim, ishin shumė tė njohur sikundėrse: Aleksandėr Petroviq, Franko Rosi, Mario Bava, Luis Gilbert, Burt Kennedy, Cyril Francel, Tinto Brass e tjerė.
Nė kėtė pjesė bien nė syndritshėm titujt dhe ēmimet e akorduara Bekim Fehmiut.

Dy sentenca pėr dy pjesė tė librit

Pjesa e shtatė e Monografisė pasqyron moment jetėsore tė aktorit, njė album familjar si dhe diēka paraqitėse nga arkivi i tij, duke shprehur dhe talentin e tij pėr pikturė.

Nė pjesėn e tetė dhe tė fundit pasqyrohen disa krijime tė disa krijuesve nga Ali Podrimja e deri te Riza Dreshaj, ku krijuesit dhe krijueset janė munduar tė shprehin me stilin, aftėsinė dhe metodėn e tyre ndjesitė pėr figurėn e Bekimit. Natyrisht , kėto krijime kanė zėnė vend nė kėtė monografi, si pėrjetime vetjake tė krijuesve, duke tentuar pėr arritur ndonjė shkallinė poetike.

Pėrfundesė dritimi

Ky libėr monografik i pėrcaktuar nga ana ime, si roman jetėsor, ėshtė njė vepėr, e cila duhet tė jetė nė fondin kryesor pėrfaqėsues tė librit shqiptar pėr vetė faktin e evidentimit tė njė jete plotėsi ngjyrore dhe pėrfaqėsuese nė kinematografinė botėrore tė Bekim Fehmiut, i cili mund tė kishte dhe titullin “ Bekim Fehmiu, Odiseu i Kombit”. Ky libėr ka nevojė tė shndėrrohet nė njė libėr universal, duke u pėrkthyer sidomos nė anglisht. Madje, ėshtė njė libėr , i cili duhet tė lexohet nga aktorėt, dhe ata qė duan tė pėrfitojnė nga njė pėrvojė e madhe, pasi kjo pėrvojė ėshtė njė pasuri kombi. Duhet tė shėrbejė dhe tė hyjė nė programet e Arteve tė Bukura. Duhet tė jenė organizmat e specializuara, tė cilat duhet tė tregojnė kujdes pėr evidentimin dhe publikimin e figurave tė kėtyre pėrmasave. Po kėshtu figura e kėtij personaliteti tė ndritshėm duhet tė nderohet nga instancat mė tė larta, jo vetėm nė Kosovė , por edhe nė Shqipėri pėr tė larė njė borxh tė madh ndaj tij. Nė lidhje me kėtė duhet tė pushojė heshtja e memecėrisė nderuese.
LNPSHA “PEGASI” ALBANIA nė bashkėpunim me aktorėt e tjerė ndėrmori kėtė hap pėr tė realizuar njė prezantim analitik nė Butrint, duke patur gatishmėrinė dhe pėrkrahjen e Bashkisė sė Sarandės, Drejtorisė sė Parkut Kombėtar tė Butrintit si dhe tė autorit tė veprės.

24 prill 2016
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
“ Artisti qė preku qiellin dramatik, filmik..."
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: