Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 “Pegasi” ndalon triumfalisht nė kryeqytetin e Kosovės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

“Pegasi” ndalon triumfalisht nė kryeqytetin e Kosovės Empty
MesazhTitulli: “Pegasi” ndalon triumfalisht nė kryeqytetin e Kosovės   “Pegasi” ndalon triumfalisht nė kryeqytetin e Kosovės EmptyThu Feb 11, 2016 3:36 am


“Pegas” ndalon triumfalisht nė kryeqytetin e Kosovės

-Viti qё lamё pas, me gjithё pёrpёlitjet e ambientit social, politik e ekonomik shqiptar, ishte vit qё solli pёrparёsi e dobi pёr shumё personalitete krijuese, theksoi prof. Migena Arllati, kryetare e Lidhjes sё Poetёve, Shkrimtarёve dhe artistёve “Pegasi” Kosova, gjatė ndarjes sė ēmimeve.- Kristaq F. Shabani, president i LNPShA “Pegasi” Albania, shtoi se: shkrimtarja, poetja, studiuesja, Migena Arllati, me veprimtarinė e saj polidimensionale ka projektuar e realizuar njė agmi vlerėsuese nė Kosovė, siē po ndodh nė tė gjithė hapėsirėn pegasiane.

Teksti e fotot: Rexhep Rifati

Institutit Albanologjik nė Prishtinė mė 24 janar 2016 ishte kthyer nė njė vendtubim artistėsh, gjegjėsisht krijuesish tė fushave tė ndryshme. Shkas pėr kėtė ishte ceremonia qendrore e ndarjes sё Ēmimeve tё Laureatёve tё “Pegas” Kosova pėr personalitete fushash tė ndryshme. Qė njё fillim me njė minutё heshtje u kujtuan tё katёr akademikёt e ndjerё: M. Krasniqi, B. Bokshi, P. Nushi, E. Stavileci

Me rastin e hapjes solemne, me njė pėrshėndetje tė pranishmėve nga mbarё trojet shqiptare iu drejtua znj. Migena Arllati, kryetare e LPShA “Pegas” Kosova e mė pastaj njė fjalė pėrshėndetėse e mbajti presidentit tё LNPShA “Pegasi” Albania z. Kristaq Shabani .Nė kuadėr tė 80- vjetorit tė lindjes sė gjeniut tė ltrave tona, nė temėn “Kadare, emblema e letёrsisё shqiptare”, njė fjalė rasti e mbajti Kozeta Zavalani.

Me kėtė rast shkoqitėm fragmente nga fjala e znj. Migena Arllati, kryetare e LPShA “Pegas” Kosova, e cila nė filim tė pranishmėve iu drjetua me kėto fjalė mirėseardhjeje: Miq tё letrave, miq intelektualё qё jetoni e veproni nё Kosovё, Shqipёri, Maqedoni, Mal tё Zi e anё e mbanё nё diasporё…Mirё se keni ardhur nё takimin ceremonial tё Lidhjes sё Poetёve, Shkrimtarёve dhe artistёve “Pegasi”, e ҫ’rёndёsi ka Pegasi Kosova a Pegasi Shqipёria kur ne tё gjithё jemi njё! “JEMI TĖ GJITHĖ ENGJĖJ… Ndaj EJANI TĖ BASHKOJNĖ KRAHĖT TĖ FLUTUROJNĖ SĖ BASHKU!”

Ёshtё privilegj tё jesh mes miqve tё artit, miqve tё pendёs e krijimtarive tё tjera, pёr tё cilёt Pegas ka treguar gjithnjё interes dhe pёrkushtim tё veҫantё.

Viti qё lamё pas, me gjithё brengat dhe pёrpёlitjet e ambientit social, politik e ekonomik shqiptar, ishte vit qё megjithatё solli pёrparёsi dhe dobi pёr shumё personalitete krijuese.

Nderim gjigandėve tё mendimit intelektual shqiptar

Duke i bėrė njė vlerėsim ambientit shoqėror, ajo potencoi se: Sikurse ishte vit nё tё cilin ne u detyruam tё pёrballemi papritmas me ikjen e njёri pas tjetrit tё disa prej gjigandёve tё mendimit intelektual shqiptar, emra tё spikatur nё sfera tё krijimtarisё letrare dhe punёs shkencore e hulumtuese. Nuk ka humbje mё tё madhe pёr njё shoqёri se sa kur prej saj largohen njerёz qё janё dёshmuar gjatё gjithё jetёs me devotshmёrinё e shёrbimit ndaj atdheut, me punёn e painteres dhe tё pakompromis ndaj idealeve tё shkencёs dhe pёrkushtimin ndaj popullit tё tyre. Porositё e tyre mbesin gjallё nё dhjetёra vepra tё botuara, nё disa dekada jetё tё jetuara, dhe nё qindra porosi tё koduara apo tё ҫ’koduara, qё njё shqiptar i mirё duhet tё dijё t’i kuptojё e t’i jetёsojё.

Tashmё nuk flasin mё akademikёt e nderuar Mark Krasniqi, Besim Bokshi, Pajazit Nushi e Esat Stavileci. Flasin veprat dhe kujtimet. Janё ato qё rrёfejnё pёr gjithҫka qё ishin, gjithҫka qё lanё mes nesh… E megjithatё ata vazhdojnё tё jenё kёtu mes nesh!

Ju ftoj tё gjithёve nё njё nderim solemn ndaj figurёs dhe punёs sё tyre, me njё minutё heshtje!

“Pegasi” Albania, prej gati dy dekadash nė spikatje vlerash

Ndėrkaq sa i pėrket, Lidhjes Ndėrkombėtare tė Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve “Pegasi” Albania, profesorsha Arllati tha se: “ ėshtė njė Lidhje Krijuesish dhe Artistėsh, tė cilėt nė mėnyrė tė vullnetshme, me njė qёllim shumė tė lartė pėr t’i shėrbyer kombit shqiptar nė fushėn e letėrsisė dhe arteve nё pёrgjithёsi, ėshtė grupuar prej gati dy dekadash, dhe sot ajo ėshtė njė lidhje shumė e fuqishme, e cila zhvillon veprimtarinė me ide tё qarta nė sferat e pakufishme tё artit.”

Ndaj edhe me kėtė rast shprehi: kėnaqėsinė e saj tė veēantė qė, pas kthimit nga njё varg veprimtarish kombёtare dhe ndėrkombėtare, Pegas ndalon kėtu nė kryeqytetin e Kosovёs, nė Prishtinė, dhe takohet me vёllezёrit dhe miqtė e njё gjuhe, njё gjaku dhe njё kombi.

Aktivitetet pegasiane u renditёn jo mё kot duke nisur nga Gjirokastra – vendlindja e Kadaresё, Tepelena, Tirana, Prishtina, Peja, Klina e Gjakova, me dёshirёn qё harta e pёrhapjes sё valёve pegasiane tё vijё gjithnjё duke u shtuar dhe duke qenё e pranishme edhe nё zona tё tjera brenda a jashtё ambientit shqipfolёs.

Aktivitetet e Kosovёs fillojnё sot me kёtё ceremoni tё shpёrndarjes sё ҫmimeve dhe pёr dy ditё me rradhё do tё zhvendosen edhe nё qendra tё tjera.

Gjithҫka e bashkёplanifikuar dhe ideuar nga “Pegasi” kёtu nё Kosovё, nёn mbёshtetjen e z. Kristaq Shabani, kryetar i LNPShA “Pegasi” .

Njё angazhim afirmues pёr krijuesit intelektualё kosovarё

Lidhja e Poetёve, Shkrimtarёve dhe Artistёve “Pegasi” Kosova, sikurse ҫdo fundvit, edhe nё dhjetor 2015 ka ndёrmarrё aktivitetin e nominimeve tё “Artistёve tё Vitit”, njё angazhim afirmues pёr krijuesit intelektualё kosovarё.

Nuk ёshtё e tepёrt tё themi se gjatё gjithё vitit organizata jonё, nё bashkёpunim me “Pegasi” – Albania ka mbajtur aktivitete tё shumta tё promovimeve, diskutimeve e vlerёsimeve tё titujve a individualiteteve krijuese, por nё ҫdo fund dhjetori ne kemi ndёrmarrёsinё e pёrhershme tё publikimit tё nominimeve pёr Ēmimet “Pegasi” tё krijuesve tё vitit. Nё kёtё kaos tё vlerave tё vёrteta qё duket sikur na ngёrthen gjithnjё e mё shpesh, mundohemi qё me punёn tonё tё mbajmё tё ekuilibruar vlerat intelektuale. Ndaj, nominimet dhe mё pas ndarja e ҫmimeve pёr Krijuesit e vitit, nё njёfarё mёnyre ёshtё vlerёsim pёr artistёt e dёshmuar qё afirmojnё kulturёn, artin, cilёsinё intelektuale dhe nёpёrmjet tyre mbarё shoqёrinё tonё.

Nominimet e sivjetme u pёrcaktuan nё sfera tё ndryshme tё arteve, nё tre kategori: Nderim pёr vepёr jetёsore (Post mortum & sё gjalli), Krijuesit e vitit dhe Ēmimet kurajuese ndaj tё rinjve.

Duke i pёrgёzuar paraprakisht tё gjithё pёr punёn e shkёlqyer, unё dua tё uroj fillimisht tё Nominuarit, dhe mandej tё Laureuarit, qё titulli pegasian t’ju shёrbejё pёr ambicie tё reja nё fushat intelektuale dhe krijuese.

Ne kėndvėshtrojmė ardhmėrinė me syrin e bukur dhe dėshirėn e mirė. Kujdesemi dhe pėr selvinė dhe filizin e bukur e tė vrullshėm, pėrfundoi znj. Migena Arllati, kryetare e LPShA “Pegas” Kosova
Nga Kristaq F. Shabani, President i LNPSHA “PEGASI” ALBANIA

Pėrshendetje kėtij auditori prestigjioz dhe inteligjent!…
Prezenca elitare e shpreh mė sė miri kėtė .
Kėnaqėsia ka kufij tė epėrm, nė moment nxitėse, impulsuese, ngjyrore, sikundėrse ėshtė “arkitekturuar” kjo ceremoni pegasiane me teh dhe kahje vlerėsuese.
Vlerėsimi i kontributit, edhe nė sferėn e produktit mendimor, ėshtė i nevojshėm, sinjifikativ, pasi kjo rrjedh nga roli parėsor, lideror i kėtij produkti.

Ndaj rrugėtimi ynė i kthjellėt : Synimi drejt qiejve.
Titujt dhe ēmimet pegasiane mbartin me vete: qindra romane, vėllime, qindra studime, kėngė poezi, proema, anekdota, anuarė, skica tregime, gjini muzikore, ese, hajk, pikturė, skulptura, pozime, mendime kritike , nota melodiuese nė pentagrame, koncerte kėngėsh e tjerė. Ne kėndvėshtrojmė ardhmėrinė me syrin e bukur dhe dėshirėn e mirė. Kujdesemi dhe pėr selvinė dhe filizin e bukur e tė vrullshėm.
Pasthirrma shpėrthyese nė kahje kėnaqėsie… Pikėēuditėset shumohen. Akademia Pegasiane vlerėson, pasi dhe vlerėsimi ėshtė gjetje.
Shkrimtarja, poetja, studiuesja, Migena Arllati, me veprimtarinė e saj polidimensionale ka projektuar dhe realizuar njė agmi vlerėsuese nė Kosovė, ashtu sikundėrse po ndodh nė tė gjithė hapėsirėn pegasiane. Dita e sotme duhet konsideruar si njė ditė ogurmirė, e cila hap Kanata tė reja , lidhėsi e prurje tė reja nga kudo, nga ēdo kush…
Ne vijojmė rrugėtimin tonė tė prezantimit dhe tė promovimit te vlerave.
Suksese tė ēmuarve!

Ndarja e ēmimeve “PEGASI”

Mė pasja Lidhja e Poetёve, Shkrimtarёve dhe Artistёve “PEGASI” Kosova, e drejtuar nga Znj. Migena Arllati bėri ndarjen e ēmimeve “Pegasi” sipas kėtyre kategorive :

TRE KATEGORI: Ēmimi pёr vepёr jetёsore, Krijuesit e vitit dhe Ēmimet kurajuese pёr tё rinjĒMIMI PЁR VEPЁR JETЁSORE, POST MORTUM, iu ndahet Akademikёve tashmё tё ndjerё:
MARK KRASNIQI
BESIM BOKSHI
PAJAZIT NUSHI
ESAT STAVILECIĒMIMI PЁR VEPЁR JETЁSORE:

Kosovё: prof. RAMIZ KELMENDI
Shqipёri: FERIK FERRA (poeti qё pёrjetoi dhe mbijetoi ferrin komunist)ĒMIMET E KRIJUESVE TЁ VITIT 2015

Shkrimtari: FLORA BROVINA
Poeti: TYRAN SPAHIU
Prozatori: BAJRAM SEFAJ
Historiani: JUSUF BUXHOVI
Publicisti: FAHRI MUSLIU
Ēmimi pёr vepёr jetёsore, Kosovё: RAMIZ KELMENDI
Ēmimi pёr vepёr jetёsore, Shqipёri: FERIK FERRA
Ēmimi pёr studime letrare: ISAK SHEMA
Ēmimi pёr studime etnologjike: BASHKIM LAJĒI
Ēmimi pёr studime muzikore: BEHAR ARLLATI
Pёrkthyesi i vitit (nga gjuha polake): MAZLLOM SANEJA
Ēmimi pёr ekspozimin e vlerave mbarёshqiptare nё botё: REXHEP RIFATI
Mbledhёsi dhe rrёfimtari i traditёs popullore: SALIH ZOGIANI
Aktivistja kulturore e vitit: SHUKRIJE RAMADANI
Skulptori i vitit: DESTAN GASHI
Piktori i vitit: NAIM SPAHIU
Fotografi i vitit: SHKЁLZEN REXHA
Gazetarja kulturore: FITNETE TUDA
Kёngёtarja lirike e vitit: FLAKA GORANCI
Promovues i shoqёrisё shqiptare: BESIM DINA & EMISIONI ARGЁTUES – EDUKUES “OKSIGJEN”
Revista kulturore afirmuese e vlerave intelektuale: “NACIONAL”, Tiranё
Shoqata mё aktive nё promovimin e vlerave letrare dhe tradicionale: KLUBI I SHKRIMTARЁVE “VOREA UJKO”, Klinё
Koordinatori i vitit nё degёt e “Pegasit” nё Kosovё: SHEFQET DINAJ, Gjakovё

NOMINIMET PЁR ARTISTЁT E RINJ:

Pianisti i ri i vitit: GENT KUMNOVA
Piktorja e re e vitit: DAFINA MAXHARRAJ
Interpretuesi poetik i vitit: FESTIM AVDYLI, Prizren
Poetja e re e vitit: KALTRINЁ LOHAJ
Nxёnёsja talente e vitit: SARANDA HALIMI

Duke Ju pёrgёzuar tё gjithёve pёr punёn e shkёlqyer, me respekt, prof. Migena Arllati, kryetare e Lidhjes sё Poetёve, Shkrimtarёve dhe artistёve “Pegasi” Kosova. . Pas ndarjes sė Ēmimeve pёr vepёr jetёsore, R. Kelmendi & F. Ferr, pati edhe njė pėrshėndetje nga Prof. Asoc. Dr. Muhamet Bela , arkeolog dhe profesor i historisё nё Universitetin “L. Gurakuqi” nё Shkodёr.

Aktiviteti i kėsaj ceremonie u pėrshkua edhe me disa pika artistike, qė u realizua kryesisht nga artistė tė ri: pati njė dedikim poetik ndaj “Pegasit” nga Servet Bytyҫi me banim nё Angli.” Dhe njė recitim nga Festim Avdyli: “Trёndafil Ēamёrie”; “Udhёtim i shqipeve” – Film i shkurtёr nga Rexhep Rifati, i ndёrtuar me foto tё monumenteve nё tё gjitha trojet shqiptare si dhe njė ekzekutim instrumental nё violinё nga Pleurat Doli: “Meditation”.

Asnjė televizion nuk e pėrcolli ceremoninė!

Krejt nė fund “Pegas” Albania shpall tё hapur Konkursin e madh ndėrkombėtar „Pegasi – Kadare 2016“. Ishte kjo njė ceremoni qė kurorėzonte aktivitetin njė vjeēar dhe punėn e palodhshme tė profesoreshės, Migena Arllati, kryetare e Lidhjes sё Poetёve, Shkrimtarёve dhe artistёve “Pegasi” Kosova, nė hulumtimin e vlerave jo vetėm nė Kosovė, por edhe nė diasporė, vlera kėto tė cilat pėr ēudi nuk e panė e pėrcollėn vetėm televizioni publik i Kosovės dhe televizionet private, me motiv banal se tė dielėn na qenka ditė pushim!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
“Pegasi” ndalon triumfalisht nė kryeqytetin e Kosovės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: