Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Hapja e njė sipari njohės Bashkim Abazi, filozof, shkrimtar

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Hapja e njė sipari njohės  Bashkim Abazi, filozof, shkrimtar Empty
MesazhTitulli: Hapja e njė sipari njohės Bashkim Abazi, filozof, shkrimtar   Hapja e njė sipari njohės  Bashkim Abazi, filozof, shkrimtar EmptyThu Feb 11, 2016 3:07 am


Hapja e njė sipari njohės
Bashkim Abazi nuk ėshtė i rastėsishėm nė letrat shqipe, nė njė kahje tė pahulumtuar nė kėtė shkallė mė parė. Ai ėshtė njė krijues i vėrtetė, nė tė gjitha mendėsitė dhe djathtėsitė e tij. Ka arritur njė pjekuri maksimale dhe,tashmė, si rrjedhojė e njohjes shumėdimensionale, mund tė japė kontribut inteligjent nė disa fusha, pėr t’i shėrbyer sa mė denjėsisht vendit dhe Kombit…
Krijimtaria e tij ka njė ndarje nė trajtė hellish.
Krijimtaria ndahet ne dy hulli, publicistikė me tre romane, tituj i ke dhe studime filozofike ne modelin e sproves me 6 libra. Romani evokon dysistemet., sistemin mono ide dhe sistemin plural, ende tė brishtė
I pari 2002 “Kurthi i fundit” trajton instrumentin represiv te sigurimit te shtetit.
I dyti, “Pengu i harresės” trajton viktimėn e sistemit.
Tek romani i tretė, “Emigranti i rropatur” flet shpirtarisht shpirti, ngjyra, portreti i piktorit dhe letrarit.

Hullia e dytė, e cila pėrmbledh disa vepra , qė nesėr mund tė sjellin njė “korpus”, “kolanė” janė studimet filozofike.
Le tė bėjmė njė shpjegim dinamik tė tyre :
“ Urtesia e filozofisė”, 2005” pėrbėn traktatin e studimeve,
“Vdekja e dimrit” ėshtė filozofi politike, ku trajtohet organizimi politik i shoqėrisė, koncepti mbi lirinė, autoriteti politik dhe i pushtetit, mbi lirinė, drejtėsinė sociale, si mendojmė pėr politikėn etj.
“Ironia e Sokratit” ėshtė vėshtrim psiko-sociale dhe kriminogjene, njė evolucion mbi tė drejtėn penale, mbi njė trend sokratik:
” Gjej stilin e tė jetuarit dhe njih vetveten”.
“Ekstremet e filozofisė” ėshtė pasurim nė kategoritė aristoteliane mbi lajthitjen, marrėzinė e mendimit dhe moralin.
“Dyshoj si kartezian” ėshtė njė vepėr me studime mbi ekzistencėn humane nė kohėn moderne, perceptime tė qenies nė njė marrėdhenie psikike me mjedisin social, etik dhe ekonomik.
Si njė krijues inteligjent, aktiv i sprovuar dhe tashmė pėrfaqėsues i kėtij spektri shkrimtari, filozofi dhe studiuesi Bashkim Abazi vijon rrugėtimin inteligjent me pritshmėritė e studimeve vijues me veprat: “Apostuj e shpirtrave” sprovė dhe “Doktrina nė filozofi “me “Mbi ekzistencėn e pritshme”.
Bashkim Abazi ka qenė oficer i Ministrisė sė Punėve tė Brendshme dhe inteligjencės, ėshtė Master nė drejtimin strategjik tė policisė shtetit dhe hetimin ndėrkombėtar tė kriminalitetit, master nė luftėn kundėr drogės, pedagog i policisė, ekspert dhe analist i mafies, krimit tė organizuar dhe terrorizmit, lektor nė universitete, koordinator i urdhėrit tė Kalorėsit tė Paqes.
Njė mori me artikuj publicistikė, pjesėmarės nė tryeza televizive, redaktor i dhjetra librave, kritik arti, kėshilltar i tė drejtės penale. Aktualisht Drejtor Koordinativ i Agjensisė Investigative “Stop Krimit pėr vendet e BE”. Ai ėshtė i martuar me dy fėmijė. Gjuhėt qė zotėron: anglisht, italisht. Banon nė kryeqytetin e Shqipėrisė .
Ai ėshtė Anėtar aktiv i LNPSHA “PEGASI” ALBANIA.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Hapja e njė sipari njohės  Bashkim Abazi, filozof, shkrimtar Empty
MesazhTitulli: Re: Hapja e njė sipari njohės Bashkim Abazi, filozof, shkrimtar   Hapja e njė sipari njohės  Bashkim Abazi, filozof, shkrimtar EmptyThu Feb 11, 2016 3:19 am

Fjala hyrėse e veprimtarisė “DITĖT PEGASIANE” SOKRATIKE”


“Viti letrar dhe artistik 2015, vit i suksesshėm letrar dhe artistik pegasian”


Tė nderuar pjesėmarrės nė kėtė event tė veēantė ndėrkombėtar, tė titulluar “DITĖT PEGASIANE SOKRATIKE”.
E nderuara KryeTare e Bashkisė sė qytetit tė Gjirokastrės, zonja Zamira Rami, faleminderit pėr prezencėn Tuaj, nė kėtė event ndėrkombėtar!
Falenderojmė gjithė poetėt, shkrimtarėt, artistėt, studiuesit e pranishėm nga Shqipėria e Kosova dhe tė gjithė ata qė nuk janė prezentė kėtu, por qė kanė dėrguar kumte dhe pėrshėndetjet e tyre.
Sot dhe nesėr Gjirokastra dhe Ēajupi do tė pėrjetojnė dy ditė , tė cilat do tė mbahen mend nė kujtesė, nė aspektin letrar dhe artistik, pasi do tė gjallėrohen ndjenjėsisht dhe zjarrėsisht me prezencėn poetike, shkrimore dhe artistike pegasiane. Tashmė, ėshtė pėrvijuar kjo jetė njėzetvjeēare e kėsaj lidhjeje moderatore , e krijuar, pikėrisht kėtu, nė qytetin e gurtė dhe pėrmasat e saj gjatė kėtyre dy dekadave u rritėn duke u gjeografikuar nė tė gjitha trojet shqiptare dhe nė shumė vende tė Botės, nė mbi 100 vende, ku lidhja ka anėtarėt e saj , zėra poetenciale dhe shndritėse nė letėrsinė dhe artin bashkėkohor.
Kjo veprimtari e sotme e karakterit filozofik letrar me tė fokusuarin esaj shkrimtarin dhe filozofin, publicistin Bashki Abazi , ėshtė ideuar me njė piėksynim thelbėsor, me njė synim madhor pėr mbylljen e njė viti letrar dhe artistik tė suksessheėm pegasian dhe pėr ngritjen e njė sipari tė ri .
Ky vit pegasian startoi kėtu nė qytetin e Gjirokastrės e vijoi nė Tiranė, Fier, Tepelenė, Sarandė, Pėrmet, Shkodėr, Durrės , Prishtinė, Skėnderaj, Klinė, Prizren , Shkup, Tetovė, Tuz si dhe nė Bursa tė Turqisė dhe nė vende tė tjerė, ku Pegasi Shqiptar ka anėtarėt e vet tė shumtė si nė: Brazil, Indi, Itali, Greqi, Filipine e tjerė .
Viti i sivjetėm ishte njė vit kualitativ, i mirėfillėsisė, i veprimit me risi nė tė gjithė gamėn e tij. Mund tė pėrmendim nė kėtė kuadėr analitikat e zhvilluar me vepra cilėsore, manifestimet letrare, konkurset dinjitoze nė rang kombėtar dhe ndėrkombėtar, panairet ekspoze, botime tė shumė librave tė autorėve tė ndryshėn dhe kryesisht tė krijuesve tė rinj, organizimi i shumė fjalėve artistike, i takimeve tė shkrimtarėve dhe poetėve me talente tė rinj nė shumė shkolla tė mesme tė vendit, i debatimeve letrare, konsultave letrare dhe artistike, i pjesėmarrjes nė veprimtari folklorike brenda dhe jashtė vendit me grupin polifonik “PEGASI” ALBANIA, i punės mirėfillore pėr drejtshkrimine gjuhės sė shqipe, organizimit tė veprimtarive pėr figura tė ndritura historike , i botimeve tė librave universalė, i vijimit tė botimeve tė kolanės “Korsi e Hapur” e tjerė.
Ky vit ėshtė viti sė punės sė vijueshme pėr ENCIKLOPEDINĖ E SHKRIMTARĖVE SHQIPTARĖ”, “PROZĖPOETIKĖS UNIVERSALE “ nė shqip dhe anglisht, “MAJA ĒAJUPIANE” “ALTARI I PEGASIT”, njė sėrė veprash tė karakterit studimor nė fushėn letrare dhe historike si dhe i botimit tė majft revistave dhe gazetave periodike e tjerė. Ėshtė kjo njė veprimtari e madhe e pamatshme, sakrifikuese, plot vullnet .
Duhet tė evidentohet organizimi i ditėve tė veēanta “ Ditėt e Ēajupit”, nė Gjirokastėr e Zagori, “Ditėt e Naimit” nė Pėrmet, i veprimtarisė ndėrkombėtare “ART PA KUFIJ”, e cila u zhvillua nė edicionin e saj tė trete nė Sarandė nga Artisti i Shquar i LNPSH “PEGASI” ALBANIA, aktori i talentuar Anasas Nika dhe Krjuesi i shquar” Dino Koubatis, president i “KLUBIT TĖ IDEVE “ Salaminė Greqi. Ėshtė shquar kėtė vit dhe Krijuesja tjetėr e shquar e lidhjes sonė Panajota Zaloni , e cila ka botuar sitematikisht revistėn periodike letrare tremujore “KELENO”, ka publikuar poezi e shkrime tė ndryshme tė autorėve pegasianė nė rubrikėn Poetė Internaconalė dhe rubrika tė tjera .
Janė tė shumta veprimtaritė e zhvilluar. Ėshtė i shumtė mundi dhe inteligjenca pegasiane. Ėshtė pėr t’u pėrmendur sot kėtu suksesi i madh i arritur me Antologjinė Poetike Universale “Korsi e Hapur” 3 , e cila, nga studiues tė mirėfilltė, ėshtė konsideruar si njė nga antologjitė mė tė sukseshme nė botėn letrare ndėrkombėtare, kjo antologji njėzetgjuhėshe. Shumė krijues sivjet janė nderuar me tituj dhe po shumė krijuesė dhe artistė kanė fituar ēmime.
Duhet evidentuar gjithashtu hapja e mjaft ekspozitave pikturore, skulpturore, jo vetėm nė Durrės, Tiranė, Prishtinė , Klinė , por edhe nė vende tė ndryshme , ku janė dalluar piktorėt: Flutura Maēi dhe Muart Zeka, piktori akademik Idriz Berisha, piktori Shefqet Adush Emini, skuptori gjirokastrit Murat Keraj e tjerė. Jemi nė procesin e nominimeve pėr titujt e mėdhenj tė vitit 2015, sikundėrse, pas vetėm tre ditėve, nė Sarandė do tė celebrohet me titullin e lartė pegasian ” Publicisti i Vitit 2015” gazetari i mirėnjohur sarandiot, Thoma Nika, nė spektaklin celebrues “ Katėr dekada nė Perandorinė e Fjalės”.
Sot ne, nė formėn e njė konference analitike shkencore po organizojmė njė analitikė tė mirėfilltė pėr veprėn filozofike tė shkrimtarit, filozofit, publicistit Bashkim Abazi. Ky fokusim ėshtė njė risi, ėshtė njė synim…, ėshtė njė nevojė e madhe qė ne kemi pėr tė njhur filozofinė, pėr tė hapur portat e dijes dhe pėr tė vendosur nė sprovė energji pozitive…
Ditėn e parė tė veprimtarisė ndėrkombėtare ”DITĖT PEGASIANE SOKRATIKE” e deklaroj tė hapur, duke ftuar Presidentin e LNPSHA “PEGASI” Albania Prof. Kristaq F. Shabani, poet, shkrimtar studiues, estet, anėtar i IWA, WPS, AOM, IBA, “Njeriun e vitit 2011” shpallur nga Instituti Biografik Amerikan , tė mbajė referencėn: “Eklipsi filozofik nė artin e tė shkruarit” .
Eklipsi filozofik nė artin e tė shkruarit…
nga Kristaq F. Shabani
Referencė e mbajtur nė Mediateken e Universitetit “Eqrem Ēabej “ Gjirokastėr mė datėn 15 dhjetor 2015

Ndalja nė kėtė kategorizim dhe substrat filozofik ėshtė mėse e qėllishme. Kjo pr vetėfaktin se lėtėrsia sot frymėmerr me bronket e saj filozofikė, krahas elementėve tė saj

Koncepti i zbėrthesės tė kuptueshmėrisė sė nocionit filozofik :
Dashuri pėr dijen ėshtė sa i veēantė aq dhe i gjėrė. Shpesh filozofia nga padia konsiderohet si shkenca e abstraktimit, sa shpesh nga padija konsiderohet si njė displinė e kotėsisė, si njė teori e pavlerė… Dhe ironia sokratike arrin deri nė njė pikė ironike apogjetike : “Unė di njė gjė qė nuk di asnjė gjė”.
Ky qėndrim vulgar rrjedh nga arti i ngritur nė injorim i atyre, tė cilėt, tė cilat kanė kėndvėshtrim tė verbėr , qė nuk lexojnė njė vepėr filozofike, pa le mandej tė shijojnė “aromėn totale “ tė saj. Filozofia tė hap paretet mendorė, tė zgjeron kėndvėshtrimin botėsor, tė mndjenjėson, tė humanizon, tė logjikon. Pra, tė vė nė lėvizje me shkathtėsi mendjeje mendjen.. Mendimi kėshtu ngjit shkallė dhe galopon nė gradientė tė ndriēuar… Shpesh e kam theksuar raportin e frymorit me skeletorin… dallesėn midis dy kategorive .
Jo, pa qėllesė, sot fokusojmė njė botė shkrimore tė kėtij karakteri, tė kėtij nocioni nė njė kuadėr dy tabllor: mendimi filozofik i pėrpunuar udhėrrėfyes shpjegues nė njė shkollinė dinamike, i cili prologon, etapon, apogjeon (kulmon) pėr tė kuptuar e qėndruar ndaj proceseve tė jetės, si dhe krijon progresimin e kėtij rrugėtimi jetėsor… Veprat e kėtij stili tė shkrimtarit filozof Bashkim Abazi s’kishin si tė mos fokusoheshin, s’ishin si tė mos trokisnin nė porta e portale filozofikė, aq tė nevojshėm pėr frymėmarrjen njerėzore. Jo mė kot, jam shprehur qė para katėr dekadave: “Ne kemi nevojė pėr njėri – tjetrin, ashtu sikundėrse kemi nevojė pėr frymėmarrjen”… Kjo parabolikė dinamike, nuk ka nevojė tė shpjegohet, ajo ėshtė eksplozicion mendimor… filozofik. Dhe ky eksplozicion mendimor filozofik shprehet katėrcipėrisht nė njė veprimtari gjėrėsore dhe thėllesė filozofike tė autorit, nė njė njė sėrė krijesash tė dala nga materniteti filozofik nė formė e trajtė studimore, nė trajtė sprove filozofike nė trajtė e gjini romanor filozofik.
Mund tė pėrmendim njė nėntet pentagramor filozofik: “ Urėsia e Filozofizė”, “Ironia e Sokratit”, “Ekstreme tė filozofisė”, “Filozofia e Marrėzisė, “Filozofia e Moralit”, apo romanet filozofike: ” Kurthi i fundit”, “Pengu i harresės”
Ē’kontribut tė stilizuar apo tė figuruar japin kėto ekstarte dinamike filozofike?
Ē’shėrbesė mbartin dhe nxitin nė shoqėrinė e tanishme?
Kėto janė, nė radhė tė parė, produkte tė qytetarisė, tė emancipimit, tė dritimit, diturimit; ndikojnė tėrėsisht nė sistemin e vlerave dhe nė ndriēimin e kėndvėshtimit, nė hapjen e burmave dhe gradimin e tij…, produktojnė vlera, zgjimin e energjive tė pozitivitetit , luftė ndaj aspektit negativ, ndikojnė nė formimin qytetar, pėrgatitjen pėr tė kaluar vėshtirėsiė dhe frenimet e antit pėr tė kundėrvepruar nga sharlatinizmi, mediokriteti, vulgarizmi…
Leximi i veprave tė mėsipėrme tė studiuesit dhe filozofit Abazi e bėjnė njeriun tė kuptojė aktivisht dallgimet e jetės, dhe, nėpėrmjet kėtij leximi disagjinish filozofik, tė kuptojė me frymėmarrje aktive se, pėrmes kėtij leximi ngulitės filozofik, njeriu kupton se gjėrat duhet tė arrihen sipas meritės, nė kontekstin disaplanesh tė raporteve shoqėrore . Nėse bėjmė vetėm njė vėshtrim nė jetėn tonė tė pėrditshme do tė ngjasojmė me figurimin e gjetur te libri “ Ekstreme tė filozofisė”, ku vendosja e dorės nė kokė simbolizon gjendjen .
Studiuesi dhe filozofi, nė kėtė botė shkrimore filozofike, ka produktuar ide tė qenėsishme, ekstrate dinamike, tė cilat hapin horizontin duke tė pėrgatitur me njė kulturė tė gjėrė pėr veprim e impenjim aktiv dhe kontribues nė konsumimin inteligjent tė vlerave dhe tė kulturės avagardė dhe e edukon njeriun tė veprojė e tė reflktojė me njė mendim autonom, pėrmes lirisė sė mendimit dhe tė shprehurit tė tij, tė cilat kėto e ēojnė atė nė dijitetin njerėzor tė kėrkuar.
Futja nė kėtė pentagram filozofik sjell pasoja tė bukura:
Kuptesėn e origjinalitetit mendimor, e krijimit tė tij origjinal, e diktimit tė mendimit vetjak nga tė tjetrit, njohja me kriterin e vlerėsimit tė mendimit tė tjetrit dhe etikės sė respektimit tė tij, pranimin e mendimit ndryshe, pasi filozofia nuk ėshtė ideologji, e cila tė dikton dhe pėrdor ganxha frenuese, filozofia pranon aktivitetin e mendimit ndryshe, ekzistencėn dhe kulmimin e tij… Filozofia tė bėn qė tė gjesh rrugėn tėnde nė labibirintin e rrugėve dhe tė rrugėtimeve..… pra tė hap hapėsira tė mėdha..
Ndaj nė kategorizimin e tij filozofik studiuesi Abazi respekton nocionin kategorik se
Filozofia ėshtė e tė gjithėve, nuk ėshtė pronė e disa individėve...
Substartet dinamike tė kėtij pentagrami ēkodifikohen vetėm me njė nivel tė lartė :
Le tė arsyetojmė sė toku nė disa prej veprave tė tij , disa prej syresh shkurtimisht :
Te “Ironia e Sokratit” studiuesi dhe filozofi nxjerr nė dritėrim dhe jep nocionin e ekzistencės, tė tė ekzistuarit, si njė fenomen ekzistencial, natyror me ndėrvarjen dhe lirinė e tij , duke treguar njė rrugėtim tė kėtij eksistimi, tė kėsaj ekzistence, e cila nuk humbet klorofilėn e saj, paēka nga pėrsėritjet, ka vijueshmėri aktive, tė qenėsishme, prezentė. Koceptimi i tij nė kėtė vepėr ėshtė : “Qėkur lindim pėrjetojmė vdekjen, jemi tė paramenduar pėr t'u ndeshur me mundėsinė e ekzistencės. Endemi nė njė botė tė tradhtuar nga vetvetja dhe tė imponuar drejt njė mundimi tė madh...E mendojmė tė Mirėn dhe vetėm, kur e Keqja na zotėron kujtohemi, si ta luftojmė atė...Ambicia pėr ndryshim na sundon nė Qenie dhe Psikikė...I mbartim lehtėsisht idetė dhe realizimin e tyre e mbėshtesim nė mjerimin tonė filozofik....Njė pafundėsi konflikti, njė pakufi e dhunės, njė skajshmėri ērregullimi nė sistemet e jetės sė pėrditshme dhe historisė humane...Ironi e Sokratit apo ironi e Kohės... (Ironia e Sokratit, studime 2009)
Tė tėrheq vėmndjen vepra “ Estreme tė filozofisė” , ku autori, studiuesi ndalet nė Filozofinė e marrėzisė , ku realizon zbėrthesėn filozofike pėr Lajthitjen e Mendimit, pėr vetė marrėzinė, pėrsiat veprimin pas ”perdes” dhe trajton brengėn e madhe …Tė gjitha kėto shpjegohen me urtėsinė e mendimit, i cili ka siguruar pjekjen e individit si qenie ontologjike e drituar…
Studimet filozofike janė tė pritura edhe me Filozofinė e Moralit, ku kuarteti: pėrsosmėria e moralit, prapaskenat, shformimet psikologjike, kultura dhe morali , do tė trajtohen nė njė kumt tė veēantė, nė kėtė paraqitje shkencore filozofiker tė veprave ..
Nė sentencė nė kėtė substrat shprehet: “Te njeriu me logjikė dhe me moral ekzistenca nuk e humbet asnjėherė arsyen. Askush nuk mund tė pretendojė ekzistencėn e pashėmtuar dhe tė pagjymtuar tė qenies sė merituar...Ndryshimi dhe standartizimi janė tipare tė qenies humane...Nė krijimin e njė sistemi tė vetėm tė mendimit, truri human kundėrshtohet lehtėsisht dhe ndjehet i koklavitur nga besimi, mistika dhe shkenca...Nė lojė ėshtė koncepti i pėrditshmėrisė... Pasojat e njė modeli vrasės janė tė pashkėputura nga zinxhiri i modelit tė qeverisjes sė keqe... “Ekstreme tė Filozofisė”, sprovė 2013
Te sprova “Dyshoj si kartezian” ai shprehet me njė mendim original tė spikatur,ku pėrdor alternativėn :
“Jo ēdo kalimit i mendimit nė realitet ėshtė i dobishėm...Pėrtej ngurtėsimeve tė shformuara totalitare, racionalja pėrfiton rivlerėsim ndryshe nė reale tė pashmangėshme... Liria e shpirtit tė individit arrihet, kur ai shmanget nga injoranca, domeni i politikės dhe paragjykimet fetare...si e merr vlerėn zero-ja absolute e Jetės...”. “Dyshoj si kartezian”, sprovė 2015
Thelbėsore, tėrheqėse e mendimit ėshtė mėnyra e tė shkruarit filozofik nė tendencė tė gjinisė romanore tė Abazit. Ėshtė njė stil ndryshe , trajtė origjinale, e konsakruar nė individualitet, pėrmbajtja filozofike, e figuruar, e ilustruar , me njė fjalės filozofik tėrheqės , kompozicioni larg klasicizmit, por me spikatėri vetjake… Tė gjitha kėto , duke realizuar dhe “pikturimin” e personazheve , galeri kjo e bukuruar realizojnė pėrshtypjen , qenėsinė, autoritetin shkrimor dhe dukjen…
Kryesorja ėshtė ndalja , qėmtimi, tendencat dhe evidentimi i kėsaj mėnyre tė shkruari… Shprehėsia e tij nė kėtė gjini “tė rėndė” nė peshė mendimore dhe trajtesė , si forma mė madhe e botės shkrimore kristalizohet prej tij:
“Pėr ēdo krijues, midis thelbit semantik tė fjalės sė shkruar dhe jetės reale endet i pangopur dhe i pashpirt njė ēast i qenies nė ekzistencė..., si njė peng nė harresė. Natyra ėshtė krijuar pėr ta sfiduar njeriun...Jemi pjesė e njė materie inteligjente dhe tė dobishme pėr jetėn apo po endemi tė trazuar nė pėrhumbjen e shpirtit...”.
“Emigranti i rropatur”, roman 2015.
Cili ėshtė shqetėsimi i shkrimtarit, studiuesit dhe filozofit Bashkim Abazi
Suprizė korrespodence..
*
Mik i shtrenjte, natura minimma maxima miranda lexohet shqip, e thjeshta ėshtė e ndėrlikuar. Po rrekemi brenda absurdit etik tė idesė dhe jashtė efekteve tė saj neurotike. Ideologjia e fjalės dhe shkrimit ėshtė uzurpuar nga vatha gjenetike pa gjenezė dhe jashtė vlerave reale. Jemi pranė eposit lirik tė gjeniut tė pėrdhosur nga idiotėt, mjeranėt dhe shėrbėtoret e njė standarti politik pervers. Parabola tuaja mė kanė lehtesuar shpirtin e ngujuar te dija dhe e vėrteta, jemi larg dritės sė shmangur pabesisht nga bukėshkalė, pėr tė qenė misionarė tė sė drejtės. Mik i dashur, ata qė krijuan ndarjen tonė, harruan tė syrgjynosin mallin dhe shpirtin e qenieve ontologjike, me antropi dhe ontologji harmonike tė vėshtrimeve tė mbushur me lėng jete, tė bazuar nė dashuri, respekt dhe mirėnjohje. Mik i mirė , tė falėnderoj pėr gjithēka vazhdon tė bėsh me Pegasin, si dikur, mushti i jetės duhet tė na dhurojė edhe kėnaqėsinė, pėr t’ua lėnė brezave.
Tė realizojmė njė tryezė poetike pellazgjike . Je si guri me shpirt dhe toka me aromė jete. Tė falenderoj!”

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
Hapja e njė sipari njohės Bashkim Abazi, filozof, shkrimtar
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: