Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 lutfi coka/Mendo pastaj shiko pergjigjen

Shko poshtė 
AutoriMesazh
lutfi coka
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 43
Age : 67
Vendi : shqiperi
Registration date : 29/06/2012

MesazhTitulli: lutfi coka/Mendo pastaj shiko pergjigjen   Sat Jun 27, 2015 3:43 pm

Ku qendron kulmi i ketyre koncepteve?

 -I ligesise: -Te ēosh nje te verber per te pare nje film me ze.

 I miresjelljes:-Te ngrihesh ne mes nate ,per t’i thene mireseardhjen dites tjeter.

 I astronautit:-T’I kete syte jashte orbite.

 I Xhelatit :-Te mos arrije te vras apo pres kohen ne dispozicion.

 I kepucetarit:-Te gjej nje konkurent per t;I bere kepcet e tij.

 I detarit:-Te lunderoje ne nje det me halle.
-Ai ne det moralin ne toke.
-Ta harroje fati ne mes te detit.

 I muzikantit:-Te hapi deren e shtepise me ēelsin “sol”.

 I okulistit :-Te dashuroje verberishte.
Te mos kete veshe te vej syzet e diellit.

 I udhetarit:-T’i ik treni kur ke hyre ne bar per te marre ekspress.

 I llafazanit:-Te gjej menyren per te qep gojen.

 I varferi:-Kur mushkonjat e pickojne e nuk i del gjak.
Kur hajduti futet per te vjedhur e i len diēka per sevap.
Kur ai blen kepucet nje nga nje.
Kur i bijen ne dore nje sasi parash dhe ka njemije halle per t’i shpenzuar,e mendon sa te tilla I duhen per te pire raki.
Kulmi i te gjithe kulmeve eshte:
-Te hypesh ne cati te shtepise e te bijesh pa u mbajtur.
-I thot nje memeci nje shurdhi:-“Nje qorr po na sheh”.
-Te hypesh ne mercedez kur nuk ke shtepi.
-Pasi ke porositur caje,te kerkosh kikirik kur nuk ke dhembe.
-Te kerkosh ujkun nga gjurmet ,kur ate e ke prane.
-Te humbasish besimin e cdo kujt.
-Te flasish gjuhe te huaja e te mos dishe gjuhen e nenes.
 I shpejtesise:-Te peshtysh ne katin e 10 e te bijesh ne toke para se te bjer peshtyma.
 Te rrotullosh koken aq shpejte sa te kapesh veshin me dhembe.
Te vraposh rreth pallatit e te shohesh shtepine tende duke I rene qoshja.

 I humbjes:-Kur shikon nje idiot qe ka sukses kur ne ate bisnes ka deshtuar vete.

 I genjeshtarit:- Kur ai genjen dhe askush nuk e beson.
-Ker thot nje genjeshter nga ai vete ,dhe pastaj ai e beson si te vertete.

 I optimistit:-Kur mendon se fiton llotarine kur ai akoma nuk ka marre bileten.
Kur martohet nje 85 vjecar dhe blen nje shtepi afer shkolles per ta patur me afer femijt e tij per te mesuar.
Kur ujku te kafshon kemben e ti thua jam ne enderr./
Nje grua 95 vjecare debilon kembet.

 I te hutuarit:-Kur qendron para pasqyres dhe thot me vete ku e kam pa kete fetyre.

 I te ftohtit:-Kur fut kembet ne frigorifer per tu ngrohur.
Kur termometri nuk orjetohet.

 Era :-Kur vllezerit kerkojne njeri tjetrin

 I genjeshtres:L-Me gezim po shkoj ne pune.
Kam bere qef ne sherbimin ushtarak.
Kam marre grua te ndershme.

 I indiferentizmit:-Ē’me duhet mua se ē’bej une?

 I shikimit:-Te shohesh nje nate te erret me zyza dielli ne vrimen e celsitmizen ne nje pjate te zeze.
Nga vrima e celsit ne nje nate te erret te shohesh nje njolle te zeze ne kaqurelat e nje zezaku.

 I pastertise:-Kur peshku ben dush.
Kur afrohet miza e tem err ere e largohet duke thene se kam frike t’i ngjitem pleshtit.

 I nxehtit:-Kur u japim pulave akullore qe te mos bejne veze te ziera.
Kur milet lopa e presim sa ted al qumesht pluhur.
Kur e ndjek pema qenin se i ben shurren ne rrenje.

 I zhgenjuari:Ben nje gare vetem dhe del I dyti./

 Pedykyri:Rregullon thonjet e kembeve te krevatit.
 Te ngjyros thonje e kembes se gordorobit.

 I futbollistit :-Te luash vetem dhe te marresh kartonin e kuq.

 I termetit:- Te hypesh me ashensor ne pallat dhe te zbresesh me apartament.

 I patologjise:-Kur i thot memeci qorrit ,shurdhi po na ndjek.

 I xhelozise:Kur i zemrohesh diellit se pse ngroh gruan.

 I kopracicse:-Je duke pare meshen ne televizor,nemomentin kur vje per te dhene lemosha ,fiket televizori.
 _te lash letren higjenike per ta perdore disa here.

 I verbuarit:-Te shohe i verberi vdekjen me sy.

 I budallekut:-Te imitosh budallajn dhe te metesh budalla gjithe jeten.

 I hajdutrise:-Kur nuk din cfare te vjedhesh.
 Kur merr parat nga xhepi i djathe e i nxjer ne te majtin.,

 I vdekjes:-Te vdeseh nga halli.
 I presionit:-Ty fryshe dashit ne kembe per t;I drejtuar brinjet.

 I teknologjise:-Te heqesh nje miushkonje nga ekrani i kompjuterit me ane te mausit

 I lakmise:-Te pretendoje te bej ate qe e din se nuk e arrin dot.
Te hash grushta e te mos ngopesh.
I te ekzagjeruarit:-Te pretendoje mushkonja se i ka hyre pluhure ne sy.

 I te nuhaturit:-Kur flet ne telefon dhe thua se ndjeje eren e folsit te gojes.

 I emigracionit:-Niesh me not nga vlora ne Itali dhe perfundon ne brigjet e afrikes.

 Te kursyerit:- Vendos shenimin te zilja :-“Mo i bjer se dal ēdo 5 minuta”.

 I berberit.:-I iken treni per nje qime floku.

 I te besuarit:-Te besosh dhe te kesh durim se shqiperia ndryshon pas 100vitesh.

 I pertacit:-Te shohesh leket ne rruge e te mos I marresh.

 I durimit:-Te keshe lene nje takim te renesishem pune,dhe prźt gruan sa te rregullohet se do vij edhe ajo me ty.
Te vizatosh nje peshk ne mure dhe ta preseh kur fillon te notoje.
Te pish nje liter uje,100g fasule,ti vendosesh ne sobe e te presesh derisa tezihen fasulet.
Me sqaruar Policin
Me pastru oriz me doreza boksi.

 Mjopi te shtyp therija.
Te numroje qimet e dashit
Te thashe detin me pikatore.
Te mbashe uje ne goje derisa te lind bretkosa.

 I varferi:-Te bleshe buk ne tezgga te gabit.
Te ngrohesh ne mes te dimrit me driten e qiriut qe del nga dritarja e koshiut.
Te bleshe far ate lulediellit me liste.

 Xhelozia:_Te takohen dy udheheqes shqipetare mbrenda e jashte kufirit e flasin anglisht.
 Kur godet shtyllen me koke dhe thua ,me fal se te fika cigaren.

 I Zezakut:-Kur e ka emrin Bardhi.

 I elektriqistit:-Kur mundohet te sqaroje njerezit se dhe nuli ka vlere.

 I rrobaqepses:-Kur i hup filli.

 I hidrualikut:-Kur i kullojne hundet.

 I te shendoshurit:-Kur kan shenjen e peshores

 I frikacakut;-kur ka shenjen e luanit.

 I shpirtit te ndjeshem:-Kur te kap profesori duke kopjuar dhe te thot me fal
 I zgjuari:-Ti veshe lopes size jeshile qe te haje kashte qe t’i duket si bar jeshil.

 I qylgjyu:-Ne nje banket te bollshem ,e falas ,han ne pjaten e shokut.

 Pasi varrimit te bej xhiro me makinen e funeralit.Te haj nje thes me krype ,pse eshte qyl.Te pije 5 liter ēaje pa sheqer.

 I peafetyresis:-Te shkruash Gezuar ne hallven e te vdekurit.

 I shoferit:-Te shes makinen per karburant.
Te ngas makinen e rrojes.
Te jete goma e peste e makines.

 I gjuetise:-Te vrasesh morrin me qiften e gjuetise.
Te vrasesh me pushke nje mushkonje ne ajer.

 I paturpesise:-Te peshtyshe nje p-lak dhe t;I thuash pse qan?

 I diturit:-Te thot se jam i ditur dhe nuk din ditlindjen e tij.

 I rrebelimit:-Te kapesh tjetrin ne fyt per ta mbytur dhei heq bajamet.

 I gezimit :-Kur pas shume perpjekjesh per te hap deren,nga gezimi aji del nga dritarja.

 I urrejturi:-Nga urretja per tjetrin ai vret veten.

 I melanklolise:-T’i biesh fyllit ne nje vrime.

 I te kofomuarit:-Ti thuash derrit daje.

 I ēmendurise:-Te ēmendesh pa e kuptuar.

 I kasapit:-Te kete nje grua me emrin Lopa.

 Aktualiteti:-T’i largohesh te vertetes dhe te bashkohesh me genjeshtren.


 I poshtersise:- Te thuash te verteten.

 I ofendimit:-T’i ēosh tullacit nje kreher per dhurate.

 I tadhetise :- Kur te trdheton vetja jote.
.

Disa krahasime
Optimisti e pesimisti
Optimisti shikon mundesine ne do katastrofe,ndersa pesimisti shikon katastrofe ne ēdo mundesi.
Kirurgu e kasapi
Kasapi te there pastaj te rep,ndersa kirurgu te rep pastaj te there.
Burri e gruaja
Burri ka nje grua,ndersa gruaja nuk ka burre.
Kenga e parodija
Kenges i merren vesh fjalet,ndersa parodise nuk i merren vesh asnje fjale.
Gjarperi e pelixhja
-Gjarperi ndryshon lekuren,ndersa pelixhja ndryshon formen.
Mbreteria
-Ne ēdo vend te botes thirret “madheri”,ndersa ne shqiperi thirret “lartmadheri”,kjo.sepse ēdo shqiptar eshte mbret.
Pasqyra e llafazani
-Pasqyra reflekton pa folur,ndersa llafazani flet pa reflektuar.
Gjykatesi
-Me gjykatesit tone merzitesh edhe kur e fiton dhe kur e humb Davane.
Aktori e humori
-Aktori luan ne skene humorin,ndersa Deputeti luan humor ne parlament.

Njeriu e majmuni
-Njeriu zbret nga majmuni,ndersa majmuni zbret nga pema.
Gjate renjes
-Ai qe bije nga kati i pare ben “Bum”,oooo.Ai qe bije nga kati i dhjete ben: ooooo,”Bum”.
Gruaja e hajduti
-Hajduti tem err jeten ose kuleten,ndersa gruaja t’i merr te dyjka.
Kostumi e truri
-Kostumin sa me shume ta perdoresh ai konsumohesh.ndersa truri sa me shume ta veme ne pune ai rinohet.
Kirurgu dhe Agronomi
-Kirurgut ia mbulon fajin toka,ndersa agranomit ia nxjerr ne pah toka.
Dashurija e pianoja
-Qe te dyja behen me duar e gishta,e shfaqet nga zemra.
Bukurija e menēurija
-Jane te dashura e te kuptueshme per te gjithe.
Mendjet
-Mendjet e medha realizojne vepra te medha,ndersa mendjet e vogla prishin pune te medha.
Vejanet
-Vejushat i mbysin lotet,ndersa vejanet i mbysin morrat.
Arsimi e pervoja
-Arsimi te pergatit te behesh i afte per te fituar para,ndersa pervoja te bent e behesh i pasur.
Mendja e parashuta
-Te dyja nuk kane vlere kur ato nuk vihen ne pune.
Lufta e politika
-Lufta eshte arti I te zhdukurit te njerezve ,ndesa politika eshte art i genjeshtres e mashtrimit te njerezve.
Lirija e paraja
-Lirija e paraja jane njesoj i ndihmon e permison disa,e te tjeret i shkaterron .
Martesa e divorci
-Divorci kushton shume ,por nuk eshte me keq se martesa..Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
lutfi coka/Mendo pastaj shiko pergjigjen
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Zonė e lirė :: Tema tė ndryshme-
Kėrce tek: