Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!   Wed Sep 24, 2008 2:31 pm

Eva... jane 2 arsye qe jan fshire postet Very Happy 1. eshte per arsye se kane qen jasht rregullave, 2. kemi pasur nje problem ne server edhe per nje dite qa jene bere poste jane fshire te gjitha Very Happy Respekt...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Riki30
Admin
Admin


Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 42
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!   Wed Sep 24, 2008 2:42 pm

Re: Njoftime
nga riki30 prej Mon 22 Sep 2008 - 16:31

Pershendetje anetar te nderuar , ju njoftojme se shkrimet qe jan ber 24 oret e fundit prej dje ne mengjes deri sot ne mengjes kan humbur te gjitha problemi qendron tek forumotion , skemi mar pergjigje akoma ndaj nuk e dim a do te mund ti kthejme por paraprakisht kerkojm falje shpresojm mos te ndodhin me gjera te tilla .
Shpresojme te na mirekuptoni me respekt Stafi

_________________


BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!   Wed Sep 24, 2008 3:34 pm

Faleminderit Vrana! Jane gjera qe ndodhin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!   Wed Sep 24, 2008 3:37 pm

Teme shume e mire dhe e domosdoshme!
Gjuha ėshtė njė nga elementet bazė tė formimit tė njė kombi. Pa gjuhė nuk ka zhvillim ekonomik e social, politik e kulturor.
Naim Frashėri, 100 vjet mė parė, bėnte thirrje pėr tė mėsuar me pėrkushtim gjuhėn amtare. Ai kėshillonte qė shqiptarėt mund tė lexojnė edhe gjuhė tė huaja, por shqipen ta kenė “gjuhė zonjė”.
Mirėpo, kjo kėshillė e tė madhit Naim, thuajse ėshtė harruar. Duke e pėrzier gjuhėn me qindra e mijėra fjalė tė huaja, gati e kemi bastarduar atė. Tė mos harrojmė qė gjuha jonė ėshtė shumė e pasur dhe nga mė tė vjetrat nė Evropė. Janė gjetur dokumente pėr tė folurėn e saj, qė nga viti 1280 dhe nė vitin 1462 ėshtė gjetur dhe gjuha e shkruar, siē ėshtė Formula e Pagėzimit, edhe pse deri tani ne kemi njohur vetėm “Mesharin” e Gjon Buzukut. Tė tjerė autorė bėjnė fjalė pėr gjetjen e elementeve tė gjuhės shqipe para erės sė re. Mbase vlen tė citojmė edhe njė tjetėr kėshillė tė Naim Frashėrit, i cili thotė nė mėnyrė kritike dhe me dashuri: “Shqip tė flisni pėrherė/ Thjesht dhe tė papėrzierė...”
Ka vite qė nė tė folurėn dhe tė shkruarėn e gjuhės shqipe nuk respektohen rregullat e saj dhe kanė hyrė qindra fjalė tė huaja, numri i tė cilave ėshtė aq i madh, sa mund ta dėmtojė dhe degjenerojė shumė shpejt gjuhėn tonė, nė njė kohė qė ajo ėshtė aq e pasur sa nuk ka aspak nevojė pėr tė huazuar nga gjuhė tė tjera. Nė fakt janė ato gjuhė qė kanė huazuar nga shqipja dhe shumė fjalė tė tyre edhe sot mund tė shpjegohen vetėm me gjuhėn tonė. Pėr kėtė ka dhjetėra studime tė gjuhėtarėve shqiptarė, gjermanė, anglezė, italianė, spanjollė e tė tjerė.
Sot, nė Shqipėri, flitet njė gjuhė e pėrzier, diku shqip dhe anglisht bashkė. Pėrzier me to kėrkojnė njė vend tė madh edhe italishtja apo greqishtja. Shumė fjalė tė huaja janė kaq shumė tė pėrdorshme sa ėshtė e vėshtirė tė dalin nga skema e tė folurės dhe tė shkruarės. Tė gjithė ne, mjaft prej tyre i kemi bėrė pronė tė jetės sė pėrditshme.
Por punėt nuk zgjidhen me fjalė tė njėrit dhe tė tjetrit nga ne. Kėtu duhet tė veprojė ligji. Do tė ishte normale qė tė bėhej njė ligj pėr gjuhėsinė dhe tė kėrkohej me ēdo kusht qė nė televizione, radio dhe gazeta tė mos flitet dhe tė mos shkruhet asnjė fjalė e huaj. Madje, tė ketė dhe masa ndėshkuese. E njėjta gjė duhet thėnė edhe pėr emėrtimet e dyqaneve. Tė paktėn 80 pėr qind e emėrtimeve janė nė gjuhė tė huaj. Emra qytetesh, njerėzish, lumenjsh, a ku di unė, nga tė katėr anėt e botės. Dhe askush nuk merakoset. Vetėm njė ligj mund ta zgjidhte kėtė problem. Por ky ligj kėrkon pėrkushtim, nė radhė tė parė, tė gjuhėtarėve, tė cilėt tė ndėrgjegjėsojnė politikėn pėr njė domosdoshmėri tė tillė. Madje, do tė ishte normale tė kthehej nė njė debat dite. Televizionet do tė bėnin mirė tė thėrrisnin nė studio gjuhėtarė, gazetarė, politikanė, ligjvėnės, bashkiakė etj, dhe tė debatohej me ditė kjo temė. Ėshtė nga temat mė tė rėndėsishme tė ditės dhe jetės sonė, nga temat madhore tė kombit shqiptar. Nuk ėshtė pėr t’u ēuditur, madje do tė ishte njė mrekulli sikur ndonjė ditė tė zakonshme vere apo vjeshte tė shihnim edhe njė protestė akademikėsh, mėsuesish dhe nxėnėsish para ndėrtesave qeveritare pėr tė rritur presionin ndaj shtetit, i cili tė marrė masa tė shpejta pėr tė pėrmirėsuar gjendjen nė drejtim tė gjuhės amtare, tė folur dhe tė shkruar.

Mund ta mbyll me nje thenie te Konices: “Mė jepni njė gjuhė tė bukur e tė punuar, t’ju jap njė komb tė qytetėruar!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MUHAMETII
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!   Wed Sep 24, 2008 5:51 pm

riki30 te falenderoj per njoftimin, edhe pse une nuk kam shkruar me ate date,...
por une kam shkruar nja dy dite me heret, dhe nuk i shoh postimet e mia dhe te te tjereve... kerkoj shpjegim...

Me t'mira
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!   Wed Sep 24, 2008 10:33 pm

Eva0506 shkruajti:
Faleminderit Vrana! Jane gjera qe ndodhin.

Gjithashtu nje falenderim per ty, edhe me vjen shume mire qe po hasim ne nje mirekuptim te tille Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Adem Berisha
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 146
Registration date : 03/09/2007

MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!   Thu Sep 25, 2008 3:50 pm

Po, bėhen gabime artografike dhe ajo nuk ėshtė shumė shqetsuese, ndonse mė mirė do tė ishte tė mos bėheshin fare.
Megjithate, tė gjithė nuk mund tė jenė gjuhėtarė profesionistė dhe deri-diku iu falet ndonse intelektualėt e profileve tė ndryshme, para profesionit tė tyre si jurist, ekonomist, historian e tj, do tė duhej tė njihnin gjuhen amtare.
Pėr mė keq, tek ne perdoren shumė barbarizma tė cilat kanė mbetur si pasojė e pushtimeve tė gjata nga pushtues tė ndryshėm por ato ka mundėsi dhe do tė duhej eliminuar me vetėm pak kujdes dhe mund.
Njė kontribut tė ēmueshėm kėsaj i ka dhėnė edhe krijuesi Selman Vokshi me publikimin e tij artistik nė formė tė poezisė
e cila nuk do tė ishte e pa dobi dhe interes sikur tė moėsohej nėpėr shkollat tona duke pasur parasysh se disa barbarizma perdoren jo vetėm nga nxėnėsit.
Sa pėr ilustrim, unė kėtu, paraprakisht duke falenderuar zotėriun Selman Vokshi e me shpresė se i nderuari Selman nuk do tė ma merr se e kam vjedhur punimin e tij pa lejen e tij, po e postoj edhe atė poezi me dėshirė qė sadopak tė ndikojė tek shkruesit e ndryshėm jo vetėm kėtu nė forum.

TA FLASIM SHQIPEN PA SLLAVIZMA
Selman Vokshi
Ta duam, ta mėsojmė, ta flasim e ta shkruajmė
Shqipen tonė tė bukur, pa gabime e bastardime.

Pėr ju prindėr shqiptarė,
Pėr ju nxėnės shkollarė,
Kosovare e kosovarė,
Shkrova kėtė poezi,
Me tė vetmen porosi:
“Shqipen tonė tė mrekulluar,
tė dashur e tė praruar,
sa mė parė pėr ta liruar,
prej shkinishtės sė tepruar,
qė aq shumė e ka kapluar,
qė mė nuk duhet duruar,
pa pasur aspak nevojė,
pėr ēdo ditė po e zėmė me gojė.”


Pse dėrzhavė e jo shtet?!
Pse zavodė e jo ent?!
Pse strujė e jo korrent?!
Pse kaish kur ai ėshtė rrip?!
Pse opshtinė e jo komunė?!
Pse vilushkė e jo pirun?!
Pse gollub e jo pėllumb?!
Pse tost e jo brumė?!
Pse rekė kur ai ėshtė lumė?!
Pse porez e jo tatim?!
Pse nagradė e jo shpėrblim?!
Pse reshenje e jo vendim?!
E pse i thoni frizhider?
Kur ai ėshtė frigorifer.
Tė flasim shqipen pa gabime
Kjo ėshtė porosia ime.
Pse sobė e jo dhomė?!
Kur e kemi shprehjen tonė?!
Pse gumė e jo gomė?!
Pse stanicė e jo stacion?!
Pse upravlaē e jo timon?!
Pse penzi e jo pension?!
Pse mast e jo yndyrė?!
Pse stub e jo shtyllė?!
Pse pivė e jo birrė?!
Kur tingėllon shumė mė mirė?!
Pse carinė jo doganė?!
Pse zadrugė e jo kooperativė?!
Pse halinė e jo fustan?!
Pse pasosh e jo pasaportė?!
Po pse shargarepė e jo karrotė?!

Pėr tė folur shqipen mirė
Duhet pasur shumė dėshirė.


Pse krevet e jo shtrat?!
Pse stomak e jo bark?!
Pse plloēė e jo pllakė?!
Pse grealicė e jo nxehėse?!
Pse pod e jo dysheme?!
Pse bubrek e jo veshkė?!
Pse breske e jo pjeshkė?!
Pse praznik e jo festė?!
Pse dnevnik e jo ditar?!
Pse konop e jo litar?!
Pse bollnicė jo spital
Pse vazduh e jo ajėr?!
Pse zejtin e jo vaj?!
Pse poziv e jo ftesė?!
Pse stan e jo banesė?!

Prandaj ta flasim me dėshirė,
Gjuhen tonė shumė tė mirė,
Se ky fjalor i mallkuar
Pa nevojė i huazuar
Shqipen tonė e ka dėmtuar.
Ky fjalor i ēoroditur,
Shqipen tonė e ka tronditur.
Shqipja jonė ėshtė shumė e pasur,
Ėshtė e ėmbėl, ėshtė e dashur,
Ėshtė gjuhė e moderuar,
Ėshtė krejtėsisht e njėsuar,
Ėshtė nė botė e respektuar.
Kėtė kurrė s’duhet harruar.
Prandaj tė flasim me dinjitet,
Me pėrkushtim e me vullnet.
Tė flasim bukur, e tė flasim lehtė,
Tė flasim pastėr siē e do ky vend.
Kėto fjalė tė huaja t’i hedhim nė det.
Dhe t’i harrojmė, pra pėrgjithmonė,
Se nuk kanė vend mė nė shqipen tonė.
Ne se kemi aspak vėshtirė,
Qė shqipen tonė ta flasim mirė.
Gjuhėn e ėmbėl, gjuhėn letrare
Gjuhėn e bukur - gjuhėn amtare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Adem Berisha
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 146
Registration date : 03/09/2007

MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!   Thu Sep 25, 2008 4:02 pm

Poashtu njė kontribut kėsaj ēėshtjeje i ka dhėnė edhe poeti i mirėnjohur drenicas Hali Xani me poezinė e tij si vijon e tė cilit gjithashtu i lutem qe tė mos mė hidhėrohet pse pa lejen e tij po i postoj shkrimet qė ai ka bėrė.

Hali Xani :
Tė flasim pa sllavizma

E zgjata pak kėtė poezi
Le tė jetė kjo porosi
Pėr nxėnės, prindėr e arsimtarė
Se gjuha jonė ėshtė sikur ar
Ka plot fjalė-margaritarė
Kėto sllavizma t`i harrojmė
Nga e folmja t`i mėnjanojmė
Kjo porosi nuk ėshtė e sotit
Kemi amanet prej burrave tė motit
PRA:
Pse ulicė e jo rrugicė
Pse jo poē po sijalicė
Pse jo rimorkio po prikolicė
Pse jo shpojės po bushalicė
Pse vodovod e jo ujėsjellės
Pėrse branė e jo ujėmbledhės
Pėrse shina jo binarė
Pse ēuvar e jo rojtar
Pse jo ndeshje po sudar
Pse ostallė jo tavolinė
Pse okolinė e jo rrethinė
Pse granicė e jo kufi
Pse majstor e jo zanatli
Thua tabėll e jo tabak, burrė
Pėrse thua zid e s`thua mur
Pse prezore jo dritare
Thua zheg e vapė ėshtė fare
Pėrse, pėrse o lum daja
Nė vend shkuja, thua promaja
Pėrse vallė soka tė themi
Fjalėn lėngje kur e kemi…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: