Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Gjuha arabe gjuha e katert me popullore ne bote

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anėtar
Anėtar
Mexhid Yvejsi

Male
Numri i postimeve : 429
Age : 68
Vendi : Gjakovė, Kosovė
Registration date : 04/05/2009

Gjuha arabe gjuha e katert me popullore ne bote Empty
MesazhTitulli: Gjuha arabe gjuha e katert me popullore ne bote   Gjuha arabe gjuha e katert me popullore ne bote EmptyMon May 18, 2015 8:55 pm

Gjuha arabe gjuha e katėrt mė popullore nė botė

Rijad, Abdul Hannan Tago

Sipas Qendrės Ndėrkombėtare tė Gjuhės Arabe “Mbreti Abdullah” nė Rijad, (KAICAL) ka zbuluar se gjuha arabe renditet e katėrta nė mesin e gjuhėve tė mėdha ndėrkombėtare.
Duke cituar njė raport, KAICAL tha se sipas njė studimi tė gjuhėve, gjuha kineze ėshtė gjuha mė e folur, mė e pėrhapura nė botė. Megjithatė, gjuha angleze ėshtė gjuha qė ėshtė nė vendin mė tė lartė nė aspektin e numrit tė vendeve qė e flasin kėtė gjuhė, qė pasohet nga gjuha arabe.
Studimi zbuloi se megjithėse numri i gjuhėve qė fliten nė botė ėshtė 7102, vetėm nė kontinentin e Evropės fliten 286 gjuhė.
Numri i pėrgjithshėm i gjuhėve qė fliten nė Azi ėshtė 2301, kurse nė Afrikė fliten 2138 gjuhė, nė rajonin e Paqėsorit fliten 1313, dhe 1064 gjuhė fliten nė Amerikėn Veriore, Latine dhe Jugore.
Sipas studimit nga Ulrich Ammon, profesor i gjuhėve nė Universitetin e Dusseldorf, rreth dy e treta e popullsisė sė botės flet 12 gjuhė tė mėdha.
Sipas Ulrich Ammon-it, i cili hulumtoi 15 vjet pėr tė pėrfunduar projektin e tij, tha se 1.390.000.000 njerėz flasin gjuhėn kineze, me tė gjitha dialektet e saj; ndėrsa 588.000.000 njerėz flasin gjuhėn urdu, qė pasohet nga gjuha angleze tė cilėn e flasin 527.000.000 milion folės dhe 467.000.000 milion banorė e flasin gjuhėn arabe.
Spanishtja ėshtė gjuha e pestė mė e madhe nė botė tė cilėn e flasin nga 389.000.000 njerėz, pastaj vjen gjuha bengaleze tė cilėn e 250 milion folės.
Pjesa tjetėr e gjuhėve janė: rusishtja (254 milionė folės ), gjuha portugeze 193 milionė, gjuha gjermane 132 milionė, gjuha japoneze 123 milionė, frėngjishtja 118.000.000) dhe gjuha italiane 67 milionė folės, sipas raportit tė publikuar nga " The Washington Post "
Gjuha angleze flitet nė 101 shtete, pasuar nga arabishtja nė 60 shtete, frėngjishtja nė 51 shtete, gjuha kineze nė 33 shtete, gjuha spanjolle nė 31shtete, gjuha perse flitet nė 29 shtete, gjermanishtja flitet nė 18 shtete, gjuha ruse nė 16 shtete , gjuha malaje nė 13 shtete dhe gjuha portugeze flitet nė 12 shtete.

Burimi: Media e Lire
==========================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Gjuha arabe gjuha e katert me popullore ne bote
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Bota-
Kėrce tek: