Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!   Wed Nov 07, 2007 7:11 am

Kėtė temė po e filloj pėr tė biseduar sė bashku pėr Gjuhėn Shqipe tė cilėn pėr ēdo ditė ndėgjojm apo lexojm qė po bastardohet me fjalė tė huaj, madje deri aty, ku flasin para medjave Televizive, si dhe deri aty ku shkruajnė nė shtypin ditor.Ē' mendoni ju forumist tė nderuar, cilat fjalė tė huaja nuk e kanė vendin nė Gjuhėn Shqipe, por qė po pėrdoren sot nė trojet tona.

Po filloj unė sė pari, psh fjala;

Divorc, Forca, Mazhuranca.
Kaq pėr fillim si mendoni ju a i kemi kėto fjalė nė gjuhėn shqipe. Pasi t'i gjeni kėto fjalė mund tė shkruajm edhe fjalėt e tjera qė juve ua merr mendja se janė fjalė tė huaja.

Kujdes se kemi edhe huazime tė cilat i ka secila Gjuhė nė Botė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!   Thu Nov 08, 2007 4:18 am

Une mbetem pa tekst kur lexoj neper gazetat tona, kemi edhe gabime drejte-shkrimore, edhe fjale te huaja te cilat sikur e shėmtojnė gjuhen tone te embel, prandaj jo vetem kenga jonė qe po dhunohet nga shume kengetarė tanė, por nje dhune te njejte e kemi edhe ne te perditshmet tona te shkruara dhe ato elektronike.

Dhunimin e gjuhes veq mediave e hasim edhe tek shume politikaj qe sipas mendjemadhesise dhe duke treguar se i kan msu 2-3 fjale anglisht, rėndom dalin nga binaret dhe ja fusin serbisht!!!

ja disa fjale te huaja qe e kanė njėllosur gjuhen shqipe
ne mesin e tyre ka edhe barbarizma por qe jerisht perdoren edhe sot ne te folur e nė tė shkruar:


joshqip.........................shqip

patriot (fjalė greke)........ atdhetar

online ...........................ne linje, i/e lidhur

indeksi .......................... treguesi

modifikoj ......................... ndryshoj

dublikim - dobėl .................dyfishim , dush

website............................. faqe (interneti)

disaktivizoj ....................... c'aktivizoj

konfuze ................... e ngaterruar, e peshtjelluar, e hutuar

strukture................... ndertese, ndertim


amanet.......................porosi

behar.........................pranvere

boks..........................grushtim

cakmak......................ndezes

divorc........................ndasi, shkurorėzim

domate.......................molle e arte

haber........................lajm

hava..........................qiell

inshallah.................... e dhashte Zoti

jeshile........................gjelber

perhajr.......................me fat ose urime

separat......................ndaras

vozis.........................ngas

Aludon.......................permend, hedh fjalen

Akses ....................... hyrje, rruge

Dedikoj ....................... kushtoj

Destinacion ....vendmberritje, paracaktim, vend i caktuar

EDITOJ ..................... korrigjoj, rregulloj, redaktoj

Influencė .................... ndikim

Intensiv............... i shpejte, i vrullshem, i gjalle, i forte,

Neglizhencė.............pakujdesi, mosperfillje, shkujdesje
Specifik ................. i vecante, i/e qarte, i/e shprehur

Special .................. i posacem, i vecante, i preferuar, i jashtezakonshem


Inauguroj ................pėruroj

kidnapuar ................ rrembyer

maxhorance ............... shumice,

surprize .....................befasi
distribuimi .................. shperndarja

kauza ........................shkaku

ju pershendes dhe urime per temen


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!   Thu Nov 08, 2007 4:13 pm

Sofra & besa bese kush jane fajtore..!

Te paret fajtor jane ''disa'' intelektual si deputet qe ne fillim te dites fillon ne parlament (jo mirmengjesi apo tungatjeta por Ciao..!) kjo eshte me keqja e te keqes qe rrenjet e bastarimit te gjuhes filloin nga intelektualet tane se pari e lere mo tek te tjeret.

teme shume e mire
vazhdim te mire ne teme.

...by Beton
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!   Fri Nov 09, 2007 1:25 am

Une, fajin per perdhodjen e gjuhes sone ia lė sejcilit qė e flet dhe e shkruan, dmth, sejcili shqiptar sot se paku ka mundesi qe te lexoj e shfletoj, perderisa mundohen me mish e shpirt te mesojnė anglishten apo ndonje gjuhe tjeter, duhet perherė te shfletojne dhe permiresojnė te folurit dhe te shkruarit edhe ne gjuhen shqipe.

Tek ne nė popull, nese dikush te veren se flet bukur, kurr mos prit komplimendin por te kunderten, ta mveshin mendjemadhesinė!!!! pra ende jemi larg dhe mentalitetin tone duhet ndrruar rrenjesisht ne kete aspekt po mendoj.

Ta njohesh sportin, dmth je ithtar i kesaj lemie, ta duash punen dmth se je ithtar i saj etj etj por ta shkruash dhe flasėsh edhe gjuhen amtare siq e kerkon vet ajo dmth kultivon ndjenja dashurie per gjuhen tende.

per fund, ju shkruaj nje fjale shqip e ju mos e harroni kurr!

Greqisht..... AKOMA No

Shqip........ ENDE Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!   Fri Nov 09, 2007 1:58 am

nje premisim besa bese nese me lejohet

Greqisht nuk ekziston.

te falemenderoj per punen qe bene me gjithe keta fjale te gjuhes shqipe.
Ne shqipri ka shume fjal te huazuara edhe pse mua shume me intereson te premisohem me gjuhen e nenes por gjithmon ka disa pengesa qe nuk di as vete ku te drejtohem mendoj se mesoi nje fjla shqipe me mire nga te Shqipris por e keqja eshte se edhe ne Shqipri ka fjal shume te huazuara.

Lavatriēe si i themi ne shqip me intereson me dite kjo fjal eshte italishte
Celular = eshte italishte.
Farmaci =
Lavazhe =
imagjinoi =
Divorcime =
Si dhe vet tema ka nje fjal te huazuar ==))) Bastardim (((=== nuk eshte fjal shqipe.

e shume e shume fjal te tjera qe nuk me kujtohen per momentin.

shume teme e mire me pelqen shume
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!   Fri Nov 09, 2007 3:13 am

I nderuari Beton,

Ne studime kam pasur shoke qe kan studju gjuhen dhe letersine, sipas tyre jo vetem qe ka fjale jo shqipe qe ne i flasim e shkruajmė, por e meta eshte qe ne fjalorin tone "thonin ata" fliten e shkruhen fjeae qe logariten te huaja nese ato i vjedhim nga nje gjuhė dhe i perdorim ne gjuhen tonė.

nese une ju them Falemnderit dhe ju me pergjigjeni me te lutem, kjo me thonin ata nuk ia vlenė, automatikisht eshte fjale serbe, me preferonin te ju them pas "falemnderit-me nderė qofshi" asgje tjeter.

atebote rrethi dhe rajoni ishte me teper i njohur per ne, por sot jemi deshmitarė se ne shume gjuhe pas falemnderimit pason ju lutem (bitte).

Sa i perker BASTARDIMIT, e pranoj se nuk eshte shqip, vie nga nje gjuhe e cila nuk e ka ne alfabetin e saj shkronjėn "dh", une ne fjalitė e mia kam perdorur te shumten BASTARDHIM(hiqe "H" dhe jet bastardim), dhunim dhe keqperdorim te gjuhes.

Sa i perketfjales AKOMA, kete fjale e ke 10000% fjale greke te cilen i kam ndegju greket me veshtė e mi ne punė dhe kam debatuar lidhur me kete fjale, Divorc!!!, shkurorezim, Farmaci, farmaceutika, dege e mjekesise e cila ka te beje me barėra,imagjinata, skemi fjaletjeter pos per te imagjinuar, sme kujtohet diq ndonese edhe e perdori edhe vet, skam fjalor te gjuhes shqipe afer se me knaqesi kisha shfletuar.

Huazimi i fjaleve te huaja eshte ne te gjitha trojet tona.

Mbetesh i pershendetur vėlla Beton.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!   Fri Nov 09, 2007 3:24 am

Besa bese sa i peket fjales bastard une personlishte kam njohuri me gjuhen italiane ne ate qe kam kuptuar une nga fjala bastarde do te thote Melez n'se te thote diēka kjo fjal e sa per fjalen farmaci mund te themi Barnatore tingllon me mire shqip,si ne kosove ka shume fjal qe kan ndrishuar e kjo me pelqen kure eshte e mundur te ndrishoim pse jo ..p.sh ne kosove disa vite me pare ka qen nje fjal ..samoposlluga ha ha ha e sote e ndegjoje shume bukur shqip vetsherbim etj etj..
E sa per Greqishte ta bera me dije se Greqi nuk ekziston kure nuk ekziston nje popull grek edhe nje gjuhe greke nuk ekziston ha ha ha ..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!   Fri Nov 09, 2007 3:31 am

Bastard ne shqip ska te beje me MELEZIN, bastard ka dmth-nie te keqe, edhe nje njeri quhet bastard, mund te themi se sllavomaqedonet ishin bastardė te vertet me rastin qe spo mundemi ta larggojmė nga truri jonė.
bastardim edhte edhe keqperdorim, dhunim, keshtu diqka por ne mungesė te fjalorit spo mundem sakte ta shpjegoj, edhe pse afersisht eshte ashtu siq e dhash.

une mendoj ashtu
pershendetje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!   Mon Jan 14, 2008 8:03 pm

Uroj qe kjo teme te vazhdoj edhe me tutje pasiqe ajo qe shtjelohet ne kete teme ėshtė njė qėshtje shumė e ndjeshme .

Ėshte nje problem qė sapo te hapim nje liber apo nje gazetė apo edhe ne TV-te tona ,thuaja ne cdo fjali te shkruar a te degjuar ,do te hasim ne fjale te te zevendesuara .

Eshte e vertete qė pėr njė numer tė caktuar fjalesh nuk ka perkthim bukfal ne gjuhen shqipe mirėpo tė pakten ato qė I kemi tė mos I “bastardojme”


Ka te drejtė edhe Beton kur “bastard e perkthen me Melez” pasiqe fjala Bastard kuptohet si pėrzierje e dy racave ne krijimin e dickaje tė tretė( duke humb vlerat e paraardhsve ) "Bastardim "ne kete rastin tone konkret kuptohet ( edhe ne baze te fjalorit) si dicka qe ka humb vetite e veta (Bastardim -ēoroditje ..)

Une ju uroj vazhdim ne temė . Ėshtė temė shumė e dobishme qė na ndihmon tė gjithve nė pėrmirėsimin e tė folurit tė gjuhes sė paster shqipe .

Pastaj edhe ruajtja e shprehjeve siq ėshtė ajo qė ka cekė besa-bese me lart ( falemnderit- me nder qofsh) mendoj ėshtė shumė e rėndėsishme pasiqė ėshtė njė shprehje e vacant ,tipike shqiptare.

Ka shume fjalė qė ne ( edhe unė personalisht ) I pedorim cdo ditė dhe pavetedijshem i sherbejme "Bastardimit" te gjuhes pa pasur nevoj pasiqė kemi shprehjet e e duhura pėr t’I pėrdorur ato nė gjuhen tonė ,te pakten ato qe kemi .

Si psh :

Refuzoj - kundėrshtoj , adekuate - e duhur (e pershtatshme) , imazh - shembelltyr …etj etj [/size]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!   Tue Jan 15, 2008 11:54 am

Ne ke mi shume fjal ga gjuhet fqinje sebo-greke italiane si dhe nga koha e turkut,qe shpresoi koha do t'i zduk' nga fjalori po te mundohemi te hin fjal te reja.
Po ashtu ndarjes martesotre i themi ''divors'' qe eshte nga anglishtja ''divorce''.pse jo Shkurorzim.
ka edhe shume fjal qe te mundohemi me kohen hine fjal shqipe ne fjalorin tone .
Frizer = mund te themi (Floktore)
Berllog =Mbeturina
Qereminde = tjegulla
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!   Tue Mar 25, 2008 3:23 am

po i cek edhe disa qe takohen shpesh ;
"prezore" -dritare
"sobė" - dhome-odė
"hajat" - koridor
......

eshte per te ardhur keq kur shprehjet e huazuara pa pikė nevoje perdoren ne televizionet t'tona e kjo munf te ndikoj shume te masa-sidomos tek te rinjtė te cilet nje pjese edhe kan "trashegu" prej rrethit por me kete "pasurohen" ende..
duhet te egzistoj nje ligj per gjuhen , qe do te kishte nje kontroll sidomos tek perdoorimet panevoje te ketyre "barbarizmave" neper TV , tekste mesimore etj ..mendim imi!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!   Tue Mar 25, 2008 3:36 am

Unė po i cekdisa si "mazhoranca-shumica,
presidenti-kryetari,
divorci-shkurorzimi dhe qindra fjalė tė tjera qė po sillen nga gjuhėt italiane, franceze dhe greke nė emėr tė modernitetit ( qė po i sjellin tė lazdruarit).... Kurse nė tė kaluarėn kanė mbetur fjalė nga pushtuesit gjat pushtimit qė i kemi pasur nė vendin tonė.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Albea
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 213
Registration date : 18/02/2008

MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!   Tue Mar 25, 2008 3:43 am

Gjithmone kam vrejtur se ekziston kjo dukuri te jet neper revista te ndryshme,Tv, me bashkbiseduesit te jene nga shoqria,etj por mendoj se te rinjet nuk kane faj kane faj prinderit qe ne qoftese komunikojne me nje gjuhe te paster me femijet e tyre normal se edhe ata do te mesohen ashtu sic ju eshte mesuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!   Tue Mar 25, 2008 3:49 am

"nė emėr tė modernitetit ( qė po i sjellin tė lazdruarit).... "
dhe pikerisht kjo edhe mua me duket me e keqe . me e paarsyeshme sepse faktikish po behet nje "barbarizim" modern i gjuhes ...ne emėr te "modernizimit"


sigurisht qe prindi ka nje rendesi te madhe mirepo zakonisht ne kohen e shkollimit te lartė ,dua te them ne moshen e rritur fillojne pikerisht shumica e "barbarizmave moderne" . Gjithsesi prindi duhet t'a trashegoj gjuhen e paster dhe te kete ndikim tek fmijet qe te mos flasin fjale te huaja ne kur komunikojne shqip

nderime
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!   Wed May 14, 2008 6:07 pm

"bastadrimi" i gjuhes shqipe nga televizionet tona mendoj qė do tė duhej tė ishte shqetėsimi mė i madh , pėr arsye se , siē dijmė, te vegjlit dhe tė rinjtė tanė njė kohė tė madhe e kalojnė tė ulur para TV-sė .Nga ana tjetėr , nėse ēdo ditė degjojmė fjalet e huaja qė perdoren ne vend tė fjalėve shqip, rrezikojmė qė kėto shprehje tė na kalojnė nė shprehi dhe tė mos na duket diēka "tragjike"..andaj besoj se do tė duhej qė kėto gjėra tė rregullohen me ligj ,si pėr TV,si pėr gazeta e sidomos pėr tekste shkollore...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrebelja
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2960
Registration date : 06/10/2007

MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!   Wed May 14, 2008 7:09 pm

Pajtohem plotesisht me mendimin e Erudikes por do te shtoja edhe diqka bastardimi i gjuhes shqipe me fjal te huaja esht edhe i rezultat i mos serioziteti te mesimdhenseve tan ,mua me ka ndodhur shum her gjat kohes sa kam qen ne shkoll perdornin fjalet e juaja ne vend te aytre shqip kete e benin madje edhe profesorat e gjuhesh shiqipe kishe profesora se atyre nuk mund te ju thuash ashtu ,pastaj si rezultat i mos kujdesit te prinderve ka shum faktor te tjer qe ndikojn ne harrimin e fjaleve te bukura shiqpe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!   Wed May 14, 2008 7:35 pm

e vertete jane keto qe thua Rrebele. Kjo eshte vec nje aspekt i problemit, sepse shkolla nuk po i kushton aspak rendesi problemit te gjuhes.

Une mendoj se shkaktari themelor i coroditjes se gjuhes ne Kosove eshte administrata neokoloniale e UNMIK ut. Duke qene se kjo admisnitrate eshte e huaj dhe instotucionet jane kinse vebndase, ata po e coroditin shqipen duke e kthyer ne nje shipqe zhele te gershetuar me lloj lloj fjale te huaj e kalki anglo latin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
eri M
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!   Wed May 14, 2008 9:00 pm

Temėn e pėrshėndes! Ka shumė fjalė qė kanė hy si miza nė kos dhe pėrdoren nė gjuhėn shqipe. Ende ma tepėr ka tė atilla qė sakatohen gjatė drejtshkrimit! Tė gjitha e prishin shijen e gjuhė sonė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!   Wed May 14, 2008 10:35 pm

i/e nderuar eriM, eshte shume e vertete se gabimet drejteshkrimore e cungojne ne njefar menyre gjuhen shqipe..
edhe vet personalisht e dij qe beje gabime drejteshkrimore ,disa nga ngutia ,disa nga pakujdesia e disa edhe nga padija ..por mudohem gjithesesi qe keto gabime te jene sa me te pakta .. nga ana tjeter , e verejė nganjehere qe edhe une , perkunder qe mundohem ne menyren time te mos perdor fjale te huaja ,edhe i perdor nganjehere sepse aq shpesh i degjon sa qe ,siq e thash me lart, fillon te behet e natyrshme. e kjo per mendimin tim eshte ajo me e rresikshmja sepse rrezikon te zhduken fjale origjinale shqipe nga perdorimi .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
eri M
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!   Wed May 14, 2008 10:41 pm

Ata qė e ndjejnė se shqipja pėrjeton lėngatė nga barbarizmat siēishin turqizmat, sllavizmat, evropianizmat e tashti amerikanizmi, duhet tė kujtohen se edhe identiteti i shqiptarėve vetėm u integru nė modėn e botės duke i pėrjashtu nga shqiptaria edhe ca simbole, siē ishte kapuēi i bardhė e tė tjera! Nuk jam pėr konservatizėm por kam xhelozi pėr ca gjėra specifike qė moderohen keq !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!   Wed May 14, 2008 10:57 pm

eri M shkruajti:
Ata qė e ndjejnė se shqipja pėrjeton lėngatė nga barbarizmat siēishin turqizmat, sllavizmat, evropianizmat e tashti amerikanizmi, duhet tė kujtohen se edhe identiteti i shqiptarėve vetėm u integru nė modėn e botės duke i pėrjashtu nga shqiptaria edhe ca simbole, siē ishte kapuēi i bardhė e tė tjera! Nuk jam pėr konservatizėm por kam xhelozi pėr ca gjėra specifike qė moderohen keq !

Po e kuptoj shume mire shqetesimin tuaj dhe pajtohem gjithesesi .
Per te mbeshtete kete (aprovim) po marr nje shembull konkret qe mua personalisht me pengon shume (shpresoj te mos dal nga tema )
P.sh. neper dasma (po flas ne rrethin ku jetoj )perdoret veshja "allaturka" , kur do te ishte shuume me e hijshme , shume me origjinale dhe veshja kombetare .

Gjuhes (drejteshkrimit dhe drejteshqiptimi te saj) mendoj qe duhet kushtu me shume kujdes dhe rendesi sidomos ne objekte shkollore ,
ani ,dialekti nuk ka te keq (mua personalisht me pelqen t'a flas dialektin geg ) edhe pse me gjuhen standarde (letrare) ka dallime ne shqiptim dhe ne te shkruar normalisht por problemi qendron ne ate se sidomos te rinjte ne nje mase te madhe kan marr vullnetarisht shume fjale te huaja ne fjalorin ditor .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!   Sat Sep 20, 2008 3:27 pm

Ajo qė mė sė shumti po ndikon nė "bastardimin" e gjuhes sė paster shqipe (n'Kosovė ) ėshtė Media,kur dihet ndikimi i madh qe media ka sot tek masa !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
che
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 8
Age : 27
Vendi : istog
Registration date : 15/09/2008

MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!   Tue Sep 23, 2008 1:42 am

Problemin duhet shikuar ne rrenje dhe vetem duke ditur mir mund te japim zgjidhje dhe mund te japim mendime te arsyshme.
Ato qka permendi ne pergjithsi pajtohem si roli negativ i medjave pastaj depertimi ne njefar mase edhe ne tekste shkollore e shum e shum te tjera qe te gjitha me vend, por problemi i ka rrenjet heret sepse te gjithe e dim historin e dhimshme qe e kemi pasur secili pushtues na la nga diqka pra edhe gjuha mund te futet ne pjesen e asaj . Une ne fund dua te perfundoj me fjalet e dr.QABEJ qe thot :NESE GJUHA PASTROHET NGA BARBARIZMAT DHE NGA FJALET E HUAJA AJO NUK VARFEROHET PO BEHET ME E PASUR DHE ME E BUKUR.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Pirro i Epirit
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 135
Age : 27
Vendi : maja e madhe perball
Registration date : 15/09/2008

MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!   Tue Sep 23, 2008 12:29 pm

ja se qfare lexova ne kohen ditore se gjuhetaret kan ardhur ne nje konkludim se standartizimi i gjuhes shqipe ka pasur ndikim me te madh ne barabarizimin e gjuhes shqipe,sesa edhe vet globalizmi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!   Wed Sep 24, 2008 9:11 am

Nuk e kuptoj perse eshte hequr postimi i fundit qe kam derguar per kete teme, si dhe postimi ne temen "Nje plumb per..."?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Bastardimi i Gjuhės Shqipe me fjalė tė huaja, Pėrse !!!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: