Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 13 ... 23  Next
AutoriMesazh
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 07, 2008 3:43 pm

Si neser
Do te peshperite era ndaj mbremje si nj'here,
prej valesh do ngrohet hena si sot,
me iskra prej bryme do mbuloj' mermere
dhe bota do jete si ish dhe qemot
Si neser do shtrihet lendina per mbi varr
Vale-dheu do zene t'palosen ngadale,
do ende parevera e lule e bar,
dhe zile do rreshqasin qe prej male.
Do qeshe dielli ne qoshen e nje reje,
do thaje lotet mbi lulet e qershise, larg,
mbytur do ndjehet gjemimi i nje rrufeje,
permbi mal do hapet brez'i Perendeise.
Do shtroje dhe dimri qilim te argjendte
mbi pllocen e tretur, mbi kryqn'e anuar,
do rritet harrimi me dherin e rende
dhe une do fle, ty duke t'enderruar.... (dhe te t'harruar)

Mitrush Kuteli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 12:56 am

Mbramė
qiella dhe hyjt e vramė
njė ngjarje tė trishtueme panė:
Hije... jo! - por njė grue
me ftyrė tė zbetė edhe me sy
tė zez si jeta e saj,
me buzėn tė vyshkuna nė vaj,
me plagė nė gjoks e stolisun
me veshje dhe me shpirt tė grisun,
me hije grueje,
njė kens kėso bote,
njė fantom uje
vallzonte valle nė rrugė tė madhe.
Dy hapa para, dy hapa mbrapa
me kambė tė zbathun,
me zemėr tė plasun.
Dy hapa djathtas, dy hapa majtas,
me flokė tė thime,
me ndjesi tė ngrime.
(Dikur,
kur gjit' e saj me kreni
shpėrtheheshin n'aromė,
kur ish e njomė -
atėherė e dashunojshin shum zotni.
E sot?)
Jeta e saj asht kjo vall' e ēmendun
nė rrugat e qytetit tonė,
njė jetėn e fikun, njė jetė e shterun,
shpin i molisun, zemėr e therun,
njė za vorri, njė jehonė
qė vallzon natėn vonė
nėpėr rrugat e qytetit tonė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 12:59 am

Vjeshta ne parakalim

Vjeshtė nė natyrė dhe vjeshtė ndėr ftyra tona,
Afshon erė e mekun, lėngon i zymtė dielli,
lėngon shpirt' i smum ndėr krahnore tona,
dridhet jet' e vyshkun ndėr gemba tė njė plepi.
Ngjyrėt e verdha lozin nė vallen e fundme
(dėshirė e marrė e gjethve qė njė nga njė vdesin!)
Gėzimet, andjet tona, dėshirat e fundme
nėpėr balta tė vjeshtės njė nga njė po shkelin.
Njė lis pasqyrohet nė lotin e qiellit,
tundet dhe pėrgjaket nė pasion tė viganit:
"Jetė! Jetė unė due!" - e frymė merr prej fellit,
si stuhi shkyn ajrin... por nė fund ia nis vajit.
Dhe m'at vaj bashkohet horizont' i mbytun
nė mjegull pėrpise. Pemėt degėt e lagun
me vaj i mshtjellin nė lutje por kot! e dinė, tė fikun,
se nesėr do vdesin... Vall! A ka shpėtim ndokund?!
Mallėngjehet syni, mallėngjehet zemra
n'orėn e vorresės, kur heshtin damaret,
e vorri inaltohet nėn qiella ma t'epra
me klithėm dėshprimi qė nė dhimbė tė madhe zvarret.
Vjeshtė nė natyrė dhe vjeshtė ndėr ftyra tona.
Rėnkoni dėshirat fėmitė e jetės sė vafun;
rėnkoni nė zije, qani mbi kufoma,
qė stolisin vjeshtėn nėpėr gemba tė thamun.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Omar Al-Khayyam   Sat Jun 14, 2008 4:38 am

Natėn kur flija, mė tha shpirti: "Pi!
Nė gjumė dhe nė Varr s'ka lumturi.
Ngreju! Sa rron, zbras Kupa dhe puth ēupa;
se ke shekuj qė tė flesh nė qetėsi".


2

Nė ėndėrr, kur Agimi zbardhėllonte,
Njė zė qė nga Taverna po gjėmonte:
"Cohuni, djema, e Verė sillnani,
Se Fati na e tha lėngun sonte".


3

Dhe posa nė tavernė kėndoi gjeli,
Besnikėt jashtė thirrėn "Portat ēelni!
E shkurter ėshtė Jeta, ja, u mplakmė
Dhe mbetmė si kofini pas sė vjeli".


4

A di pėrse kėndesi po kėndon
Dhe menatė nga gjumi po tė zgjon?
Qė shkoi njė ditė po tė lajmėron,
Dhe ti, ēkujdesur, fle dhe ėndėrron.


5

U gdhi! Me verė zėmrėn e zbardhėlloj
Pėrdhe ēdo Fe tė Natės e dėrmoj:
Nė Djall dėrgoj Parajsėn e pėrpjetė,
Gėrshetin me lahutėn lavdėroj.


6

Kur Diellin me zjarr kurorėzuar,
E pret me gas Natyra faqeshkruar,
Shoqen me mall po shoh nė gjumė shtruar
Dhe foshnjėn buzėqeshur mė tė zgjuar.


7

Ja, Kup' e Qiellit skuqet prej Agimit,
Bilbili nisi kėngėn e dėfrimit
Me trėndafilin: Eja, Faqepjeshkė,
Natyra qesh; nem Qelqin e Rubinit.


8

Zgjo-hu! Mėngjezi me shigjet' e grisi
Perden e Natės, Yjt' i arratisi,
Dhe Dielli gjahtar me rreze kapi
Ēdo majė mali, pallati e lisi.


9

O Engjėll faqedritė, ja u gdhi,
Shtjer Verė dhe kėndo me ėmbėlsi!
Xhamshidi e Khosroj qysh lulėzuan,
Qysh dimėrojnė sot nė Varrverri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 4:38 am

10

Ja, Mars'i ri dėshirat na valon,
Ēdo shpirt i mėnēur nė Gėrmadhė shkon
Ku dor' e Moisiut zbardh nga degėt
Dhe frym' e Krishtit tokėn gjelbėron.

11

Mbi lulet po pikojnė vesė retė,
Dhe me njė zė qiellor Bilbili shkretė:
Ah, Verė! Verė! Trėndafilit
I lyp t'i skuqė faqėzėn e zbehtė.


12

Bilbili nėpėr kopshtet nė Pranverė
Sheh Lilin Kup' e Trėndafilin Verė
Dhe thotė: "Puthuni e pihuni!
S'e gjeni kėtė ditė tjatėr herė".


13

Shiko luadhe, lule, bukuri,
Lumenj kristali, kronj e brohori:
Nga dimri Ferr pranvera Qiell na ndriti,
Gėzo mi Dhe Parajsėn me Huri.


14

Desh Trėndafili e thotė: "Lulėzoj
Dhe botės bukurinė po ia shtoj:
Pastaj e hap kuletėn e mėndafshtė
Dhe pėrmbi kopsht thesarin po e shtroj".


15

"Jam, thotė, lulja e Josefit t'ri
T'Egiptes, xhevahir, zėmėrflori:
Ja edhe rrob' e kuqe gjak, e ējerur
Prej vllezėrve dhe gruas Petefri.


16

Tufani kopshtin kur ma ēkatėrron
Dhe Rrot' e Fatit shpresat m'i dėrmon,
Pėshtillem si burbuq' i Trėndafilit,
Po zemra gjak pėrbrenda mė pikon.


17

U dogja dhe u pėrvėlova: Verė!
Nga vrer'i lotėve u shova: Verė!
Nė Qelq rubin, e Dashur, dhe Luten
Dhe nga ky zjarr shpėtova: Verė!


18

Me Ver' e Vajza, me Lahut e Valle,
Me Fyell e me Kėngė po s'u ēmalle,
Jeta s'vlen hiē: Se pa kėto nuk ėshtė
Veē pemė helmi, pus e tym vėrdalle.


19

Nga njėra dorė Trėndafil e Grua,
Nga dora tjatėr patsha Rrush e krua:
"Zotit - po thoni - i ardhtė keq pėr mua!"
Po as m'a fal pendimin, as ia dua.


20

Njė Engjėll mė tėrhiqte nė Xhami,
Njė Djall po mė zvarrniste nė Dolli;
Po Ver' e kuqe e fitoi davanė:
Gėrshet kėtej - edhe andej Hardhi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 4:39 am

21

Nė prehėrin e Hurisė kur gėzohesh
Veten humbet, e veten gjen, bekohesh:
Kur pi kungatėn shpirtrėmbenjėse,
Pėrsipėr Jetės, Vdekjes lartėsohesh.


22

Tė Shpell' e Verės kemi hedhur mendjen,
Dehemi, puthim pėr tė mbledhur mendjen:
C'pyet? Gjykim e tru na kanė rrjedhur,
Se Vajzat na e kanė vjedhur mendjen.


23

"Pse s'pi mė pak?" mė thonė njerėzia,
"Pėr ē'arėsye s'ka kufi Dollia?"
Njė: Faq'e Vajzės; dy: Rubin'i Verės,
Ja shkaqe si kristal nga qartėsia.


24

Drit' e Kungatės vlen ēdo mbretėri
N'Evropė dhe n'Afrikė dhe n'Azi:
Rėnkim'i Vajzės mallėngjen mė rėndė
Se ēdo shamat' e turmės nė Xhami.


25

Fito njė Zemėr, puthe dhe rrėmbeje,
Dhe adhuroje si Altar prej Feje:
Njė qind Qabera s'vlejnė sa njė Zemėr;
Zemėr kėrko, Haxhi, jo Gur Qabeje.


26

Si mjer' ay qė Dashuri s'ka ndjerė
Dhe zemra s'i ka ndritur nė prėnverė:
Pa Ver' e Dashuri ēdo dit' e shkuar
Prej meje s'nėmėrohet asnjėherė.


27

S'ka hirė apo shėmtim nė Dashuri,
Pėr Ferr e pėr Parajsė s'ka mėrzi,
As pėr pallate a kasolle a shpella
As pėr mėndafsh a rrecka a stoli.


28

Kjo zemr' e marr' e mbytur nė mjerime
Pa prerė vuan e lėshon rėnkime:
Kur mė dha Zoti Verė Dashurie,
Ma mbushi kupėn gjak prej zemrės sime.


29

E prisja! Si rrufeja mė tronditi!
E Dashura mė shkoi, mė neveriti:
S'e ēmoja kur e kisha... Ah, ēma priti!
Nė Ferrin nga Parajsa mė vėrviti.


30

Rėnkoj e psherėtij, se s'tė kam pranė,
M'u ēuar zėmra, vojtjet mėnt s'mė lanė,
Askujt s'ia qaj dot hallin, djall' o punė:
Vrermjalt' e flagėves' e qiellhapsanė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 4:39 am

31

Nga hidhėrim'i ndarjes jam pėrpirė,
Sa e sa herė zemra m'ėshtė grirė:
Ty natėn tė kujtoj e psherėtij,
Nga malli digjem, si qiriri kam shkrirė.


32

Kur s'dhėmp e s'shėmp nuk ėshtė Dashuri,
Pa Ferr s'gjen dot Parajsė dhe Huri:
Kur zjarr' e ke nė gji, me nat' e ditė
Sot ndrit me gas e nesėr ndes mė zi.


33

Tė rrug' e Trėndafilit plot me gjėmba
Pikova gjak, u ēora dhe u shėmba:
Pa qindra plag' e ēpojtje s'qepeht krehri
Nė flokėt e sė Dashurės me dhėmba.


34

Zemrėn me sy e dashura ma ndes,
Zemraqiri me flakėn rron e vdes:
Tė flak' e bukur zemraflutur turret,
Kurban e tėra digjet pa kujdes.


35

Me syrin bukuri e dritė ēpall,
Nė zemrėn Dashuri e zjarr mė kall:
Ti s'mė vė re aspak ose mė tall,
Kur unė p.sh.ėrtij pėr ty me mall.


36

Zefire, fryre, syri im tė pa,
Nga gjoksi zemra m'iku dhe mė la
Dhe dyke fluturuar pas tė ra:
Banesėn sot nė gjoksin tėnt e ka.


37

Selvia qė mė bėri skllav e mbret
Tani mė nisi prapė muhabet;
Mė qesh me buz' e sy, se shpirti i thotė:
"Bėje tė mirėn dhe e hith nė det".


38

E dashura shkėlqeu, mė vėrboi,
Zemra mė fliste gjuha mė pushoi:
Kush pa me sy torturė kėsisoj?
Nga etja u dogja, u shova mun te kroj.


39

Kush nė Gėrmadhen tė ka prurė, kush?
Kush ta ka ēfaqur natėn mirė, kush?
Kush tė ka fryrė tė mė ndezėsh furrė
Nga Dashuria tė sėmurė, kush?


40

Nė kėtė Dhe pa prehje, pa pushim,
Jam lodhur me kėrkim e udhėtim:
Tė bukur Qiparis si ti s'kam parė,
S'tė kapėrcen as hėna nė shkėlqim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 4:39 am

41

O ti mbi Dhe m'e zgjedhura Selvi,
M'e shtrenjtė je se shpirt dhe syt' e mi:
Gjė mė tė ēmuar se sa jeta s'ka;
Njė qind herė mė e ēmuar mė je ti!


42

Si nė mėngjes burbuqi i vesuar
Me rrezet buzėqesh i ngushėlluar,
Mė ndrit me gas fytyra e pėrlotur
Kur zemrėn ti ma ngroh me syt' e shkruar.


43

Ti, qė me faqe Rrushin e kapėrcen,
Dhe qė me zė Bilbilin e gėnjen,
Njė sy i luan Mbretit t'Babilonės
Dhe mbretėresh' e kulla ia rrėmben.


44

Pėr ty bėj be tė hedh nė det dhe nderin;
Nė shkelēa fjalėn, shkelmin nem dhe vrerin:
Nė mos mjaftoftė jeta ime e zezė,
Laj borxhin nė tė Funtmin Gjyq me Ferrin.


45

Sa kohė munt, e Dashur, ngushėllomė,
Nga barr' e vrerit zemrėn lehtėsomė;
Se bukuria jote s'rron pėr jetė;
Shpejt! Nesėr zbresim qė tė dy nė Llomė.


46

Me buzėt gjak, Sirenė, dehm' e mpimė,
Me dhėmbėt e me thonjtė ēirm' e grimė:
Me krah' e me gėrshetė mbytm' e shtrimė,
Me syt' e tu tė zjarrtė tretm' e shkrimė!


47

Me Bukė sa pėr shpirt, me Hėn' e Zanė,
Me Ver' e Harp' e Vjersha dhe ty pranė
Nė Pjergull tė Gėrmadhės jam m'i lumtur
Se nė pallat a fron njė qint Sulltanė.


48

"Sa bukur tė jesh Mbret!" disa mendojnė;
"Sa ėmbėl nė Parajsė!" ca besojnė:
Ah, merr trumpetat e ler kusurin,
Daullet, pompat lark le tė gjėmojnė.


49

Nė botė kotėsira mos lakmo
Tė mirat e tė ligat ia harro:
Kthjelloje zemrėn si ky Qiell i kaltėr,
Si Yll mė ndrit, si Diell pėrėndo.


50

Shpirti pėr ku m'u bė prej Pėrėndie?
Pėr Qiell a Ferr? S'e di, po veresie
S'lė gas tė saktė, Ver' e Vajz' e Kėngė,
Pėr profka, ėndrra, prralla shenjtėrie.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 4:40 am

51

Se save qė pėr Dhenė bėjnė rragė
Dhe save qė pėr Qiell hedhin flagė,
Nga Kull' e Natės Korbi u bėrtet:
"Tė ēmėndur! S'ka as lart as poshtėė ēpagė!"


52

Me vajzėn nė prėnver' e nė lėndinė
Me Kėngėn, me Lahutėn, me Dollinė
Dėfrej: le tė mė shajnė; s'mė ha malli!
Kėtu e gjej Parajsėn, Pėrėndinė.


53

Me Ver' e Valle, me Huri - nė pastė,
Tė vija nė lėndin' u shtri - nė pastė,
Dhe humbi fare Ferr'i zi - nė pastė,
Dhe ja, Parajsa na u gdhi - nė pastė.


54

Njė kupė Verė, mor Saki - ta puth!
Vajzėn e bukur si selvi - ta puth!
Atė gėrshet si lak tė zi ku kapet
I urti plak e djal'i ri - ta puth!


55

Nem kupėn dhe kėndo njė melodi,
Me Engjėj dhe Bilbilė simfoni:
Se Vera qesh, kėndon, kur rrjeth nga shishja
Dhe s'duhet pirė veē me brohori.


56

Me gjithė Trėndafijt' Irami u shua,
Qelqi magjik Xhamshid u ēduk nė prrua,
Po prapė Vreshta Rrush rubin na nxjerr
Dhe kopshti lulėzon ku rrjeth njė krua.


57

Shih, mijėra burbuqe lulėzojnė
Dhe erėt mijėra pėrdhe rrėzojnė;
Dhe ditėt qė na sjellin Trėndafilin
Xhamshid e Kaj-Kobad na i ēkallmojnė.


58

Po eni me Khajamin dhe ia shtroni
Dhe Kaj-Kobad e Kas-Khosro harroni:
Rustemi le t'ju ftojė nė kushtrim
E Taji nė zijafet, mos i dėgjoni.


59

Eja, mbush Kupėn e nė zjarr gėzimi
Vėrvit ēdo vrer e helm tė zi pendimi:
Se Shkab' e Kohės Jetėn na shkurton,
Dhe shih se sa shpejton nga fluturimi.


60

E Dashur, mbushma Kupėn qė kthjellon
Tė sotmen nga vreri q'ikėn, tmerr q'afron:
Po nesėr? nesėr ndofta fryra, humba
Nė shqotėn ku e djeshmja fluturon.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 4:42 am

61

Na fryri dita, mor Saki: sill Verė!
Jetėn s'e shohim pėrsėri: sill Verė!
Bota njė her' u mbyt nė kataklizmė,
Ashtu u mbytshim me Dolli: sill Verė!


62

U bėra prapė djal' i ri: sill Verė!
Kėrcej me flag' e lumturi: sill Verė!
S'ka gjė, nė qoftė e hidhur, mor Saki,
Si jeta ime nė Persi: sill Verė!


63

Sakinjtė derdhin Ver' e vala rrushi,
Nė zemra shuajn' afsh' e avull prushi:
Lavdi, o Zot, se dhe kėtė ballsam
Qė na shėroi e me shėndet na mbushi.


64

Si merimanga vallė pse ta tjerim
Perin e Jetės, kur pastaj e ētjerim?
C'do tė fitojmė kur aspak s'e dimė
Frymėn qė marrim jasht' a do ta nxjerrim?


65

Nė Nishapur ose nė Babilon,
Me Kupėn qė tharton e ėmbėlson,
Fletėt e Jetės njė nga njė na bien
Dhe lėngu i saj pa reshtur na pikon.


66

Ah, mbushini Kupat! Zemra na thėrret,
Se Koha nėpėr kėmbė po na shket:
E djeshmja vdiq, e nesėrmja s'na gjen;
C'mėrziti kur e sotmja ka lezet?


67

Ditėn e shkuar fare e harro
Dhe pėr tė nesėrmen mos u mendo:
Gėzo njė ēast tė lumtur, faqebardhė,
Dhe Jetėn n'erė mos e ēkatėrro.


68

Pėr nesėr mos u verdh sa pa e parė,
Tė sotmen e gėzo, mor djal' i mbarė:
Shpejt ikim nga ky Han e hasim shokėt
Qė shkuan shtatė mijė vjet mė parė.


69

Me Buzėt trėndafilen shtatselvi
Kėndo e nat' e ditė zbras Dolli:
Se nesėr Vdekja fryn, te ēthurr si lule
Dhe fletėt t'i pėrmbledh nė Dhe tė zi.


70

Tė shkuarat mos i kujto me lot
Dhe pėr tė pritmet mos u loth mė kot:
Sa kohė nė luadhin je, kullot;
Nga drapr' i Vdekjes nukė shpėton dot
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 4:42 am

71

Buza qė puth e Vera qė po pi
Vėrtet mbarojnė dhe ato si hi:
Po sot tė paktėn je njė hi i gjallė,
Gėzohu sa s'kalon nė Hiē tė zi.


72

Sa kohė po vazhdon kjo Jet' e ngratė
Pėr qafe kape Qiparisn' e gjatė.
Se nesėr Mėmė-Dheu do t'tė kapė
Dhe posa tė pushtoi s'tė lėshon prapė.


73

Sa nga tė dashurit mbi kėtė bar
Qė m'emėruan pėr trashėgimtar
I zbraznė Kupat rrotull nja dy herė
Dhe heshtn' e zbritnė njė nga njė nė varr.


74

Mė shkuan shokėt! Vdekja pa mėshirė
M'i shtrydhi njė nga njė si Rrush nė Tirė:
Festuam, pim' e biseduam bashkė,
Pastaj u shtrin' e thanė: "Lamtumirė!"


75

Dhe ne, qė sot dėfrejmė nė lėndinė,
Ku pleqtė na bekuan me Dollinė,
Dhe ne nė shtrat tė dheut do tė zbresim
Dhe do ta zbrazim vendin pėr risinė.


76

Si lot pikon nga Qiell'i mvrojtur shiu
Sis' i jep lules si njė ēilimiu;
Nga varri bukėn ia mėkon njeriu:
Bga pluhr'i tij kjo lul'e bukur mbiu.


77

M'i kuqi Trėndafil i ēdo behari
Nga toka mbin qė piu gjak Qesari:
Nė gji tė kopshtit manushaqja shket
Prej faqes Vajzės me ulli nga Varri.


78

Dhe kjo lėndin' e njomė qė po ēel
Bregun e lumit ku tani po ngel,
Ah, pshtetu leht' e but' e mos e shkel,
Se s'di nga cila buz' e bukur del.


79

Ah, Trėndafili me prėnverėn shkon
Vjeshta risisė fletėt ia rrėzon:
Bilbili, qė nė degėt i kėndon,
Ikėn - e kush e di ku fluturon?


80

Ah, pini dhe Khajamit shtjerini!
Profetėt le tė flasin, lerini!
Njė gjė ėsht' e vėrtetė: Lulja vdes,
Si lulėzon, - dhe profkat prejini!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 4:43 am

81

Ēdo shpresė qė nė flakė na pėrfshin
Shuhet e bėhet hi; a shkrepėtin
Mbi kum tė shkretėtirės si dėbora
Njė or' a dy - dhe menjėherė shkrin.


82

Nė Dhe, o shpirt, tė mirat si pėr Mbret
Dhe gazet e dėfrimet plot lezet
S'tė janė veē si ves' e lulevet,
Qė ndrit menatė dhe pastaj humbet.


83

Edhe ay qė mbleth e shin flori
Edhe ay q'e heth, e derth si shi,
Kur vdesin nukė bėhen ar e mjaltė:
Po kalben, myken nėnė Dhe tė zi.


84

Tė ky Karvan - Saraj faqekėmbyer,
Qė netėt edhe ditė ka pėr dyer,
Sulltanė pas Sulltanėve u shtruan
Sa ish' e thėn' - e iknė tė pakthyer.


85

Ja, sot gas paske dhe shėndet: pastaj?
Ja, mot tė patshim si simvjet: pastaj?
Ja, qofsh i lumtur njė qint vjet: pastaj?
Ja, pėr ēudi, dy qint si mbret: pastaj?


86

Dhe tre qint vjet tė rrosh e plot me dritė,
Kėtejza do tė shkosh me lot njė ditė,
Qofsh Mbret i lart' a lipės i ngratė
Nė trap do tė mbarosh pa mot i mpitė.


87

S'banojnė veē luanė dhe zhapi
Nė sallat ku Xhamshidi u shtri, u pi:
Bahrami, qė me lak onagre kapte,
U lak, u kap nė llom' e pellgpusi.


88

Kėshtjella gjer nė Qiell njė herė ndriti
Dhe Mbretėr e Qesarė brėnda priti:
Pėrmbi gėrmadha tani qyqja qan:
"Ku vajti, ah! ku? ku, ku zbriti?"


89

Nga mur'i Tusit Korbi po vė re
Kafkėn e Kaj-Kavusit tej pėrdhe
Dhe kujės ia kėrcet: Kaj, Kral i Ngratė,
Daullet dhe trumbetat ku m'i ke?


90

C'fitova nga tė gjith' andrallat? Hiē!
Dhe nga mundimet e vėrdallat? Hiē!
Sa para bėn se sot jam Yll e Dritė
Kur shuhem nesėr, shkoj me prrallat? Hiē!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 4:43 am

91

Aristotel ndriēofsh, ngrysesh e hump!
Qesar ēdo fron zaptofsh, pėrmbysesh, hump!
Qelqin Xhamshid kungofsh, thyhesh e hump!
Bahmar u lavdėrofsh, mbytesh e hump!


92

Ah, Rrot' e Qiellit vrasėse, mizore,
Sa shtyp e shtrydh nė Tirėn shekullore:
Ah, Dhe i zi, nė gji sa xhevahire,
Pėrpin, e sa dafina prej kurore!


93

Ah, Zot, qė botėn me njė urdhėr themelove,
Sa e sa zemra copėtove e shove:
C'burbuqe buzėkuqe, flokėzeza,
Pa lulėzuar nė qivur m'i shtrove!


94

O Racė Njerėzore e verbuar,
O Hiē, mbi Er' e Pluhėr e ndėrtuar,
O Hiē, e korkolitur mbi Avushėn,
Pėrball' e pas prej Hiēit e rrethuar!


95

Apo mos e harruat Historinė
Qė Botės i dha Dritėn, Diturinė,
Se Zoti me ca Llom' e Baltovinė
Sipas fytyrės s'Tij gatoi Njerinė?


96

Krijesa zbardhėlloi, Parajsa leu,
E para krijatyrė del nga Dheu:
Po pak qėndroj! Njė drapėr Vdekja kėreu,
Adamn' e shkret' e korri, e rrėmbeu.


97

Si en' e bėn me mend e thellėsi,
Kuror' i thur me nder e me lavdi:
Pastaj Poēari Kryeveprėn kap
Dhe e dėrmon pėrtokė, e bėn hi.


98

Pse pra mėrziti pėr mjerimn' e zinė?
Kėshtu e bėri Zoti Njerėzinė:
Krijesa llome, mbrujtur vrer e helm,
Vajtojnė pak e ēduken nė Greminė.


99

Njeri, Margaritari i Krijesės,
Q'u shove nga tortyrat e Jetesės,
Pi Kupėn e harrimit e tė prehjes,
Ckulu nga pellgu i frikės dhe i shpresės.


100

Pėrulu Fatit tiranik e vrer,
Pi Verė, mos pėrfill Parajs' e Ferr:
Linde nga Pluhuri, nė Pluhur kthehesh,
Sa je mbi Pluhėr, lagu, mos u ter.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 4:44 am

101

Ah, kap e kap ēdo gas e ēdo dėfrim
Nė Pluhėr sa pa zbritur pėr pushim,
Pluhėr nė Pluhėr, nėnė Pluhurin shtrirė,
Pa Ver' e Kėng' e Grua - pa mbarim!


102

Pi, pi sa kohė ligjėron Bilbili,
Puth, puth sa ėsht' i ēelur Trėndafili,
Dhe Kupėn plot shafran pa drithm' e zbras
Kur tė ta japė natėn Xhebraili.


103

Njė ēast nga Pus'i Jetės tė ngjėrojmė
Dhe para se tė vdesim ta gėzojmė:
Se Yjt' u shuan dhe Karvani u gdhi
N'Agimn' e Hiēit! - Oh, le tė nxitojmė!


104

Pra, si Zambaku qė me sy pėrpjetė
Pret vesėn gojėhapur lart nga retė,
Ashtu dhe ti, se nesėr u pėrmbyse
Si Kupė bosh me kokėn tatėpjetė.


105

Kur tė gjesh Verė, pije pa mejtuar,
Kur tė gjesh Vajzė, puthe pa pushuar,
Se as pėr mjekrėn tėnde as pėr timen
S'kujdeset Zot'i Math i lavdėruar.


106

Rrot' e ēkujdesur po vėrtit Dynjanė,
Shenjtorėt nuk ja shqitnė dot Davanė:
Kij mendjen, nesėr vdes, merr ėndrra fund,
Tė piu varri, krimbat do t'tė hanė.

107.

Lėviz, Khajam, se Kup' e Vdekjes vjen,
Se Fati nėnė Rrotė tė mbėrthen:
Pi Lėnk, puth Lule! Lart nė Qiell s'i gjen!
Se Feja me Parajsėn tė gėnjen.


108.

Mos u mėrzit me punė Pėrėndie,
As me andrralla e profka Njerėzije:
Mbyti tė gjitha nė duman tė Verės
Dhe loj me Trėndafij e Rrush Hardhie!


109.

Munxosi Qiejt' e shurdhėr qė shkelmuan
Ēdo lutje qė tė mjerėt u drejtuan
Dhe kap Dollin' e pėrqafo Selvinė:
Kush na u kthye nga ata qė shkuan?


110.

Gjer kur, gjer kur do tė pėrpiqemi,
Me Fe e sherr Sheri tė piqemi?
Mė mirė lagemi me Lėnk prej Rrushi
Se sa me vrer pėr hiē tė ligemi?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 4:45 am

111.

Me mjekrėn ēdo Tavernė ta kam fshirė,
Parajsės i kam thėnė: "Lamtumirė!
E bukur je, po nukė bėn pėr mua!"
Kėrkomėni nė Vreshtė dhe nė Tirė.


112.

Pėr Ligjė kam pėr ditė tė dėfrej,
Pėr Besė kam ēdo Fe ta kapėrcej;
Kur mora nuse Jetėn, s'deshi pajė;
Mė tha: "Gas pafsh, atė pagesė vlej".


113.

E dini, o miq, se nė kasollen time
Dasmė tė re kam bėrė me dėfrime:
Tri her' e ndava Fen' e Arėsyen
Dhe mora nuse Rrushkėn Serafine.


114.

Pėr Qėnien dhe Mosqėnien jam munduar
E Qiell e Dhe kam matur e peshuar:
Po qė tė gjitha i hodha n'erė! S'jam
I thellė veē nė Verėn e Kulluar.


115.

Kur isha i ri, kujtoja se e gjeta
Pallatin ku shkėlqente e Vėrteta:
Tani q'u mplaka di qė s'dija gjė
E qė s'di hiē nga Bota dhe nga Jeta.


116.

Kur isha i ri, me zell, me mall po milja
Doktorė me Shenjtor' e trobolitja
Tė thella argumenta: po pėrherė
I marrė hyja dhe m'i marrė dilja.


117.

Me ta tė Lartėn Urtėsi e mbolla,
Me dorėn tim'e rrita, e pėshtolla,
Dhe kjo ish tėrė pema qė m'u fal:
"Si ujė zbrita, dhe si erė dolla!"


118.

Nė Botė, dhe pa ditur as pėrse
As nga, po rrjedh pa dashur si rrėke,
Dhe jashtė saj si er' e shkretėtirės,
Pa ditur ku, po fryj te Nat' e Re.


119.

Si zok nga pylli sterr' u arratisa,
Pėr njė fole nė ferr' e driz' u grisa:
Po prinjės qė di Udhėn gjėkunt s'gjeta,
Nga dera q'u vėrsula jashtė krisa.


120.

Me Ujė hiēi Balta m'u gatua,
Zemra me zjarr e vrer m'u pėrvėlua:
Fryja nė Botė si njė flak' e marrė
Dhe shkrumbi im nė tym u ēkatėrrua.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 4:46 am

121.

C'fitoi me ardhjen time Gjithėsia?
Me ikjen a m'i prishet Bukuria?
Pėrse me kaqė lot po vijm' e ikim?
Pyes mė kot, - s'pėrgjigjet Pėrėndia.


122.

Kur shoh njė faqelule bukuri
Syengjėll, erėmyshk, e shtatselvi,
Pyes: Pse, Zot, kėtė Huri e ēove
Nė kėtė fushė plot me lot e zi?


123.

Si flagė digjemi: Ku shuhemi?
Si tym vėrtitemi: Ku turremi?
Si fishkemi e shtrydhemi, kufoma
Nė Llomė kllitemi: Ku mbruhemi?


124.

Tė kthjellėt lindim dhe tė mvrojtur vdesim,
Me gas ia nisim dhe me vaj ia presim:
Me lot e zjarr e vrer tė pėrvėluar
Nė tym shpirt japim e nė Varr po zbresim.


125.

Kėtu qė nga padashur po kėrcasim
Dhe qė kėtej pa dashur ku po shkasim?
Kupė mbi Kupė Verė sillnani
Kėtė mallkim ta mbytim e ta vrasim.


126.

Nė Botė s'ndisja, po s'mė ke pyetur!
Nė varr s'kėrcisja, po s'mė ke pyetur!
Zot, mė zvarrisni me pahir, se s'lintja
As rroja as vdisja, po s'mė ke pyetur!


127.

Nė Vijėn qė pėrshkruaj nė Jetim
S'gjej Pikėnisje, s'gjej Pikėmbarim:
Nga arthmė s'pamė dhe ku vemi s'dimė,
Hiē krejt, Hiē mezi, Hici pėrfundim.


128.

Njė Qark, si un' e ti, po pėrvijojmė,
Qė jemi lark e s'piqemi vajtojmė:
Po nė njė Pikė po e mbyllim Qarkun
Dhe puthemi nė Varr, nė hiē pushojmė.


129.

Nga qėndr' e Dheut nė Qiell tė Shtat' u ngjita
Nė fronin e Saturnit u avita
Dhe shumė lithma e kolla zgjidha udhės
Po Fatin e Njeriut nuk e shqita.


130.

Njė derė ka qė Celėsin s'ia gjejmė
Dhe ka njė vel, me sy s'e kapėrcejmė:
Pak muhabet kėtu, jo ti, jo unė,
Pastaj dhe un' e ti nė tym kėrcejmė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 4:46 am

131.

S'pėrgjigjet Dheu as Deti qė mban zi
Me vala t'errėta pėr Pėrėndi,
As Dit' as Nat' as Hėn' as Yjt' as Qielli,
S'pėrgjigjemi e heshtim un' e ti.


132.

Dhe Qiellit rrotullonjės i thėrrita
Dhe e pyeta: "Cila ėshtė Drita
Pėr djemt' e tu tė humbur nė errėsirė?"
"Njė mendje e verbėr!" tha njė zė nga prita.


133.

Ahere Poēen po rrėmbej si burrė
Dhe Zjarr e Shenjt' e gjej nė kėtė furrė;
Ajo mė pėshpėriti buzabuzės:
"Pi, puth, se posa vdiqe, s'ngrihesh kurrė!"


134.

Dhe Poēja e skalisur dhe e larė
Ka rrojtur e ka bėrė qejf me barrė:
Dhe buz' e saj e ftohtė dhe e njomė
Sa puthje mund tė japė dhe tė marrė!


135.

Kjo Poēe, si dhe unė, qe njeri
Q'u doq pėr njė Gėrshet e njė Selvi:
Kjo dorėz ishte krah; e pėrqafonte
Vajzėn e rrallė plot me Dashuri.

136.

Njė ditė, mė tė ngrysur nė pazar
Njė poēe po artonte njė Poēar;
Dhe poēja gjuhėmpirė murmuriti:
"Ngadalė, vlla, e mos mer aqė zjarr!"


137.

Punonte nė dyqan tė tij Poēari,
Njė Poēe po artonte nga pazari:
Lėfyti ish njė kok' e njė Qezari
Dhe dorėza nga dor' e njė lipsari!


138.

Dėndroje dorėn, mor Poēar mizor,
Qė garbe bėn me trupin njerėzor:
Shiko, Khosroit me ēark ia shtype zemrėn,
Dhe gishtin Feridunit mbretėror.


139.

Njėndizaj nė qoshen jam penguar
Dhe ah! e theva Poēen e bekuar;
Mė tha: "Si je, kam qenė; dhe si jam,
Ashtu dhe ti je nesėr i dėrmuar".


140.

Dhe mos kujto se Jeta rregullon
Hesapin tėnt e timin dhe mbaron;
Flluska si ne ka Dete dhe miriade,
Saki-Vigani derdh e s'nėmėron.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 4:47 am

141.

Kur un' e ti tė prehemi tė mekur
Do tė vazhdojė Bota e pavdekur,
Qė ardhjen ton' e ikjen i pėrfill
Si val' e detit rėrėn e pėrpjekur.


142.

Pas nesh kjo Botė tutje shkon njė soj,
Dhe ty dhe mua na harron njė soj:
S'e vuri re qė diē mungon, kur s'ishim,
Kur vdesim, s'ndrron e s'ngel, vazhdon njė soj.


143.

Mi Dhe e nėnė Dhe gjum' i paprerė,
Mi Dhe e nėnė Dhe trupa tė nderė;
Ah, Hiē kudo, e shkretėtir' e Hiēit!
Si hije vijm' e shkojmė nė Skėterrė.


144.

Dhe kur mė kot mbi Tokėn e pakapur
Apo mbi Qiell, mbi derėn e pahapur,
Sheh sot kur ti je ti, po nesėr ē'bėn
Kur s'je mė ti, po hi nė Hiē pėrhapur?


145.

Do t'ikim doemos! Pėrse pra rrojmė
Dhe shpirtin me dėshira kot mundojmė?
Mbi Dhe pa punė kur na arratisi
Nė Qiell shpėtim prej Tij si tė shpresojmė?


146.

Ēudi, asnjė i vdekur s'dha njė shenjė,
Asnjė s'u kthye Udhėn tė rrėfenjė
Pėr Ferrin, pėr Parajsėn a pėr Hiēin,
Po vet' u dashka cilido t'a gjenjė!


147.

I varfėri nga mendja po beson
Qė Shpirti krejt nga Trupi po ndryshon:
Po Vera e pėrgėnjeshtron e para,
Se Shpirt e Trup nė Dehje i bashkon.


148.

Kur Shpirti muntka veten ta ēlirojė
Nga Trupi dhe nė Qiell tė fluturojė,
Nuk ėshtė trup e turp qė Baltovina
Ta ndyj' e ta burgos' e ta verbojė?


149.

Si nė njė ēergė ku pushon njė grimė
Sulltani i drejtuar nė Greminė:
Sulltani ngrihet, ikėn, tenda ēthurret
E thurret pėrsėri pėr mė tė rinė.


150.

Shpirt, i dėnuar gjak pėr tė pėshtyrė,
Pėr tė duruar kot e kot tortyrė,
Nė kėtė Trup tė ndyrė pse ke hyrė
Kur prapė jashtė paske pėr tė fryrė?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 4:47 am

151.

Dėrgova Shpirtin lart nė Qiell mbi retė
Dhe n'Errėsirėn poshtė' e tatėpjetė:
M'u kthye pasi e zbuloi Mysterin;
Mė tha kėshtu: "Parajs e Ferr jam vetė".


152.

Diell. vizion dėshire tė mbaruar,
Ferr, hij'e zez' e Shpirtit pėrvėluar,
E hedhur n'Errėsirėn nga po dalim
Dhe ku po zbresim pėr tė pėrėnduar!


153.

Kjo botė: Endrr' e shkurtėr qė shikojmė;
Ky lumė; Gjyrm' e lotit qė lėshojmė;
Ferri: Shkėndij' e zjarrit qė kalojmė;
Parajsa: ēast'i prehjes qė gėzojmė.


154.

Shenjtorėt dhe Doktorėt, qė bėrtitnė
Mė kot pėr tė dy Botėt, u vėrvitnė
Nė Pluhur: fjalėt ua mori era,
Me Baltėn e me Llomėn u nemitnė.


155.

Zbulimet, qė Profetėt na zbėrthyen
Dhe pėr kėto mbi Kryqe u mbėrthyen,
S'janė veē ėndėrra qė na rrėfyen
Pas gjumit - dhe pastaj nė gjum' u kthyen.


156.

Arrinė gjer nė kulm tė Diturisė,
I ndrinė si pishtarė Njerėzisė:
Po n'Errėsirėn Udhė s'ēanė dot,
U mbytnė nėpėr gropa t'arratisė.


157.

Mysterin sa e sa mė kot po tarrė
Gjer sot asnjė pėrgjigje s'kanė marrė;
C'gojė memece, Evė, puthe vallė
Qė na ke bėrė shurdhėr e tė marrė?


158.

Njė Vel Mysteri kemi pėr kufi,
Ta ēpojė syri ynė s'ka fuqi:
Nė gjoks tė Dheut jemi si nė burg;
Ajme! Sa e gjat' e hidhur histori!


159.

Nga Qielli e Vėrteta nukė zbret,
Me Dij'e Shkencė Udha nuk iu gjet:
Se Udhė s'ka, se s'na e kap dot truri
Dhe syri ynė gjurmėn e humbet.


160.

C'e shtyri kėtė Qiell tė rrotullojė
Dhe ē'dorė mė nė fund do ta dėrrmojė
S'gjendet nė Botė kurrė kut ta masė,
S'gjendet asnjė kandar qė ta peshojė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 4:48 am

161.

Natyra ėsht' e mbetet njė ēudi,
Enigmat nuk ia zgjidh dot asnjėri:
Askush s'del dot nga qarku i forcės s'tij,
Dhe mbetet mjeshtri plak ēirak i ri.


162.

Darkove tėrė Tokėn? S'ėshtė hiē!
Gėrmove tėrė Botėn? S'ėshtė hiē!
Thellove dokrra Feje, kokrra Shkėnce,
Ia ēmove Fatit Rrotėn? S'ėshtė hiē!


163.

Nė Hapėsirėn Dheu: [pėrmirėsoje fjalorin!] lumi!
Dija dhe Shkėnca jonė: fjalė lumi!
Njeriu, kafshėt, lulet: flluska brumi!
Jeta dhe lufta jonė: ėndrra gjumi!


164.

Kjo Botė me shkėlqime s'ėshtė hiē!
Ky Qiell me Serafime s'ėshtė hiē!
Ky fron i Jetės plot me ėndėrrimė
Na varret mbi njė qime, s'ėshtė hiē!


165.

Nga Rrot e Fat e Zot s'kuptova hiē
Dhe veē dyshimeve s'fitova hiē:
Pėr Dijen shtatėdhjetė vjet luftova,
Mė kot i humba, nuk zbulova hiē!


166.

Tė paskan parė ca tė shenjtėruar
Kur unė me qiri tė kam kėrkuar:
Bėj ē'mund, po je dhe mbetesh i mbuluar:
S'tė gjej gjėkunt: mė ndje, Zot i Bekuar!


167.

Ah, kėtė copė rrojtje mos e nxi
Rrotull Mysterit - shpejt, mor djal' i ri:
Njė qime ndan Gėnjeshtrėn nga e Vėrteta -
Dhe pėrmi ē'gjė, tė lutem, varesh ti?


168.

Njė qime ndan Gėnjeshtrėn nga e Vėrteta
Dhe Celės njė Elif tė vetėm gjeta:
Gjeje dhe ti, si un' i verbėri -
Dhe ndofta shkojmė drejt te Vetė Jeta.


169.

Rrjeth tinės nė ēdo dell, nė ēdo krijesė,
Dhe shkel si hidrargjir nga ēdo kėrkesė:
Ēdo formė merr; tė gjitha format shuhen,
Ay s'po vdes - S'ka funt e s'ka mbaresė!


170.

Posa e devinojm' e na shpėton
Prapa kurtinės ku dramatizon
Tė vjetrėn lodėr tė pėrjetėshme,
Qė vet' e vepėron, Vet' e shikon.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 4:48 am

171.

Gazmorėt qė me Kupėn po festojnė,
Shenjtorėt qė Xhamive vigjėllojnė
Nė Det humbasin pa liman, pa funt;
Njė rron e s'fle, tė tjerėt flen' e shkojnė.


172.

Me mall e tėrė bota e kėrkon,
As kamės as i varfėr s'e zbulon:
Bėrtet, po vesh'i shurdhėr s'e dėgjon,
Shndrit, po syr'i verbėr s'e shikon.


173.

Dan pika: "Ah! Sa lark nga Deti jam!"
Dhe Det'i jetės qesh: "Mė kot po qan;
Se tok tė gjithė jemi Pėrėndia;
Njė qime vetėm, Koha, po, na ndan.


174.

Parad' e zbrazėt, ėndėrr ėshtė Bota,
Dhe s'gjėndet nga e qysh i kthehet Rrota:
Me Dehje dhe me Gas i zbukurohen
Illuzionet, gjepurat e kota.


175.

Nga vallė lint kjo Fantazmagori?
S'tregohet dot, e vetėm kaqė di:
Ngrihet si re nga Det'i Gjithėsisė,
Kthehet si shi nė Detin pa kufi.


176.

Se lart e poshtė' e rreth sa po shikojmė,
Tė gjitha njė fener magjik formojnė
Me Diellin si njė qiri nė mest
Dhe ne pėrqark fantazma vijm' e shkojmė.


177.

Jemi njė lodėr shah me net' e dit'
Ku Fati njerėzit si gur' i qit:
Andejkėtej i lot, i vret' i ther -
Dhe njė nga njė t'i hodhi nė kutit.


178.

Dhe topthi as pėr po as jo s'pyet,
Po fluturon pėr ku Lodrari e nget:
Ay q'e heth nė lėm' e di pėrse -
Ay e si - Ay e di vėrtet.


179.

E Madhja Dorė shkruan me shkėndijė,
Dhe fletėn kthej: dhe asnjė fjal' e vijė
Nuk ėsht' e mundur kurrė qė tė shihet
Me lotė a me lutje a me dijė.


180.

Doktorėt, fillosofėt le tė flasin, -
Nga thonjt' e Fatit nukė do tė shkasin;
S'jemi veē hallka nė Zinxhir e s'mundim
As t'ikim as ta thyejm as ta ngasim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 4:48 am

181.

Dhe ky ēetur pėrmbys, ky Qiell i vrarė
Ku tė burgosur rrojm' e vdesim zvarrė:
Mos i kėrkoni ndihm' e sypėrpjetė,
Se rop si ju vėrtit, mor tė marrė!


182.

Njeriu i funtm' u mbrujt nga Balt' e Parė,
Tė korrėt sot del nga e Para Farė:
Mėngjez'i parė i krijesės shkroi
E funtmja ditė ē'gjė ka pėr tė parė.


183.

Qėkurse Gjithėsia u krijua
Dhe Qielli me gjith' Yj kur u gatua,
Njė kopsht pėr Trupn' e Shpirtin m'u caktua,
Ashtu sikundėr u predestinua.


184.

Ēdo dell m'u tor prej Zotit me Hardhi;
Ah! le tė llomotit ay Sufi:
Un' e kam gjetur Celėsin pėr Derėn
Ku leh ay me buj' e patėrdi!


185.

C'm'u dirse e ē'm'u thave si skeleti
Pėr Pus Mysteri e Labyrinth Kėsmeti!
Nė dorėn tėnde s'mbeti plan i Votės;
Allahu, kur e vėri, s'na pyeti.


186.

C'kėrkon tė gjesh nga rrodhi Bota?
Gėzo tė sotmen, let belat' e kota:
C'mė qahesh? Zaret s'munt t'i loē
Veē se ashtu si t'i ka hedhur Rrota.


187.

Kur vete mirė, lavdi pastė Zoti!
Kur vete keq, mė kot po derdhet loti:
S'pyetesh as pėr gaz as pėr vajtim;
Durim! - Kėshtu i Urti tha qėmoti.


188.

Ka vetėm pėr tė marrėt lumturi,
Pėr t'Urtėt s'ka veē vrer e qesėndi,
Pi Verėn pra, e cila tė maron
Me motrat Lumturi e Cmenduri.


189.

Shigjetat m'i pusho, o Fat, aman!
Pėr plagėt e miplagėt nem derman!
Posa tė marrė mbron, Baba, tamam,
Jam fjesht Yt bir, i urt' i mėnēur s'jam.


190.

Dinaku Fat po buzėqesh, kij mendjen!
Se befas me kamēik ta ngjesh, kij mendjen!
Helm si sheqer tė kllet nė gojė shpesh,
Mos e gėlltit, tė vret rrebesh, kij mendjen!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 4:49 am

191.

Jetesa rregullisht pas Urtėsisė
Si ėsht' e mundur kurrė Njerėzisė:
Se Zoti Fat me njė kamēik nė dorė
Na prin nėpėr hendeket t'arratisė.


192.

Muzikėn Qiellit nuk ia kam dėgjuar,
Buzėn e qeshur nuk ia kam shikuar:
Pa marrė frym' i lumtur pėr njė ēast
N'Avushėn prapė mė ka qethulluar.


193.

Me vrer pėr ditė Fati po na des,
S'jep gas qė s'na e vjeth me interes:
Ta dinte i palinduri s'na lintte,
I linduri mė mirė bėn kur vdes.


194.

Pa prerė mė ndjek kėmba-kėmbės nėma
Me lot vjen dita dhe pa prehje mbrėma:
Ta dinte ē'flamur helmi kish nė bark,
S'mė nxirte nė mejdan askurrė mėma.


195.

Dritėn ma nxive, Zot, zemrėn ma theve,
Gazin ma ēore, shpresėn ma rrėmbeve,
Ujėn qė pi ma bėre vrer dhe erėn
Qė respiroj nė zjarr ma ktheve.


196.

Khajam, qė Tendėn e Mėsimit rrite,
Nė Furrėn e Greminės ja ku zbrite;
Ta pret gėrshėr' e Vdekjes pen' e Jetės,
Nga thonjt' e Fatit me tėrbim u shqite.


197.

U ēqepa e u rropa, Zot, shėromė!
Nga Rrot' e Kryq u ngopa, Zot, shpėtomė!
Njė her' e mir' e tok, jo copra-copra,
Si top me vrap te gropa sot shkelmomė!


198.

O Zot, mė mirė shuaj nga tefteri
Shpirtin e njė tė ziu e tė mjeri
Sa sa ta rritėsh pikė-pikė prruan
Ku rrjedhin njerėzit si vala vreri.


199.

Sikur tė merrte Engjėll'i bekuar
Librėn, qė Fat'i shkretė mė ka shkruar,
Pėr ta rishkruar, pėr ta mirėsuar
Ose mė mirė fare pėr ta shuar!


200.

Tė gjendej ah! Luadhi i Mėshirės,
Ku t'arratisurit e Shkretėtirės
Tė preheshin, dhe qindra vjet pastaj
Tė ngjalleshin, si lulet, pas dėshirės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 4:52 am

...


Tė mirat Botės son' ia studiova.
Kudo pa vėnt, pa hie ia zbulova:
Lavdi me Ty, o Zot! Tė paktėn unė
Nga ēdo e mirė tutje u shkelmova.


203

Ah! Vera shkon nė derė tė myftinjve
Dhe Kryevegla n'arkė t'axhaminjve:
E Bukura e Dheut flė nė shtrat
T'eunukėve, nė djep tė ēiliminjve!


204

Mos qaj, or mik, mos u mėrzit mė kot,
Se Rrotėn Botės nuk ia ndreqim dot:
Po rri mėnjan' i qet' e bėj sehir
Shakatė qė na bėn i Madhi Zot.


205

Profetėt le tė lehin hu mi hu
Pėr Providenc' e Perėndi me tru:
Eni, me Poēen shtrojani kėtu,
Dhe losni me Atė qė lot me ju.


206

U dashka qė ta lė ballsamn' e Verės
Nga frik' e zez' e vrerit tė Skėterrės,
Ah, pėr shėrbetn' e Qiellit qė do t'pi
Kur tė mė thahen koskat prapa ferrės!


207

Kurani thotė, Qielli ka Huri
Tė bukura dhe Verė me gosti:
Posa pra ėsht' ashtu, o Perėndi,
Stėrvitem qė kėtu e qė tani!


208

Nė qoftė se Parajsa jote s'qas
Veēse ata qė lodhen me namas
Dhe s'duan Ver' e Vajza, pa dyshim
Asnjė njeri s'tė hyn nė atė kafaz.


209

Parajsa paska Vajza syshkėndija,
Me Ver' e mjaltė, lum' e kronj e vija;
Saki, mė sill njė Kupė shpejt! Mė mirė
Nė dorė njėja sot se nesėr mija.


210

Ay qė ka nė zemėr Urtėsi
S'lė asnjė ēast t'i shkojė pa dobi;
Po adhuron njė Dashuri qiellore,
Dhe Kupėn kap me Ver' e zbras Dolli.

...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 4:53 am

211

Tė Madhit Muhamet i ēon selam
Dhe e pyet Imami Omar Khajam:
"O Pejgamber, mė thuaj, mor aman,
Pse dhallėn bėn hallall, Verėn haram?


212

Pėrgjigjet Muhameti me selam:
"S'mė more vesh, Imam Omar Khajam!
Dhalla hallall pėr lolot, mor aman,
Verėn pėr t'Urtėt nuk e bėj haram!"


213

Kur pi, disa besnikė plot me Shpresė,
Mė thonė: "Vera ėsht' armik i Fesė",
O burrani, pra, Kupat mbushini
T'ia pimė gjakun qenit tė pabesė!


214

Posa e bėri Zoti nė fillim,
Hardhinė pse m'a thurrni me ndalim?
Thomėni, kur s'e njihni pėr besim,
Kush e ka vėn' atje kėtė mallkim?


215

O vlla i mjerė, mos u mbyt nė zi,
Se vijės s'Vreshtės bėji Dashuri;
Nga nėn' e ėmbėl rrodhi bij' e keqe,
Po Bija ka mė tepėr bukuri.


216

Vera, vėrtet, mė doli e pabesė,
Se mė largoi prej Zotit e prej Fesė,
Po fajn' e ka Sakiu: S'ia diti vlerėn;
Kur t'ia mėsojė, nukė do t'ma shesė.


217

Dėfrimet qė kam dashur mė verbuan,
Nė sy tė Botės krejt mė turpėruan;
Ma mbytnė nderin nė njė Qelq tė lik
Dhe namin pėr njė metelik ma shuan.


218

Dhe shpesh kam bėrė be qė tė pendohem;
Po a jam esėll vallė kur betohem?
Se, posa shoh Hardhi e Trėndafil,
Pendohem pėr pendimin qė zotohem.


219

Pjaniku nukė shpėton dot nga Vera.
Faqia iu nxi, ia mori namin era:
Saki, mė sill ca Verė! Cip' e ējerrur
Mė s'qepet dot as zbardhet dot Skėterra.


220

Pa Verė, kėtė Jetė nuk e rroj dot,
Pa kupė barrėn, vrerin s'ia duroj dot;
Jam mirė vetėm n'atė ēast kur shokėt
"Dhe njėzė!" thon' - e unė s'mėkatoj dot.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 23Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 13 ... 23  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: