Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22, 23  Next
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Tue Oct 21, 2008 6:39 pm

Petraq Kote  
  
 


Ti erdhe pėrgjysmė …Ti erdhe tek unė nė gjysmė tė jetės,
gjysma tjetėr tė pat mbetur diku …
siē vjen gjysm’e gjelit nga pėrralla e vjetėr,
siē vjen sirena nga deti blu.

Ti erdhe tek unė me gjysmė mendje,
nė gjysmė shtrati u shtrive ti,
gjysmėn e trupit mė fale mua,
gjysmėn tjetėr se kujt s’e di!

Ti erdhe tek unė me dėshirėn pėrgjysmė, 
nė ardhjen e plotė s’ishe veē ti
dhe kėshtu pra ndodhi gjysmė ndodhja,
o vashė, sirenė, gjysmė dashuri! …

 Gusht, Fier 1998
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Tue Oct 21, 2008 6:40 pm

Petraq Kote  
  
 


Qyteti pa mendNė hartėn e qytetit,
hiri guerril hodhi shenja tė reja topografike:
edhe plumbat,
granatat,
edhe predhat,
thikat,
politikat
e gjaku
shėnoi pėrrenjtė e tij,
krojet …
O Zot … qė pihen!
Edhe veteranėt 
i ngritėn prapė pėrmendore gėnjeshtrės.

Mendja?!
Oh, mendja
nuk ishte nė qytet atė kohė …

Nė hartėn e qytetit 
mendja e ka vendin bosh.

Kam frikė se dikur, kur mendja tė jetė nė prani,
s’do tė ketė mė vend pėr mendjen nė qytet 
e atėhere lindjen e diellit 
do ta shoh nė krahėt e korbave - mėngjes.

Fier, maj 1997
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Tue Oct 21, 2008 6:40 pm

 Petraq Kote  
  
 


Varre jemi apo njerėz?!...Me ndjenjėn e zjarrit ndezur mbi fytyrėn time mangall
dhe tėrmetit nė gjoks
hyra nė turneun e fundit kombėtar tė miss – eve,
qė fare mirė mund tė quhet turneu kobėtar i erosit
me opus pentagramesh
pyes:
Me dorė i keni bėrė 
o, nėna kėto vajza
o, skllave tė burrave tuaj varre?!
 
Miss -e dhe shtėpi tė fshehta kurvash mbijnė nė dheun tim
ēdo kohė 
dhe vaj mė vaj ...

Kala bukurie qė rrėzohen nga gropat e qejfit
qė u llokoēiten nė rrėzė tė kofshėve nga peshku penis
me epitaf tė pashkruar
“ varre sperme ”
 
pa kryqe 
edhe prej mendjeje.
 
Me ndjenjėn e hirit nė fytyrėn time vatėr e shuar
dhe tėrmetit nė gjoks,
me kėngėt e motrave qyqe
pėr njė kufomė qė vjen sa herė rinia vjen,
pyes veten
varre jemi apo njerėz ???

Tiranė, vjeshtė 2005
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Tue Oct 21, 2008 6:41 pm

Petraq Kote  
  
 


Pėrmendorja e ShqipėrisėMitologjinė e Pellazgjisė, Ilirisė, Shqipėrisė,
grekėrit 
poshtė e firmuan,
edhe shkrimet e shenjta tė Moisiut
septuaginta
nė emėr tė tyre janė ! ….

Zot! …
bijtė e tu, 
sa herė bėnė breza nė sytė e tu
bėnė lindje tė gėnjyer,
bėnė jetė tė gėnjyer,
bėnė vdekje tė gėnjyer.

Kur vranė Sokratin,
grekėrit nuk vranė Sokratin,
sokrateskėn e shenjtė vranė
dhe rritin
gėnjeshtrit ose grekėrit qė atėherė.

Ti, s’ke baltė,
ti, s’ke gurė,
edhe prej lyme tė tharė, o pellazgjishqipėri,
Strabonit piedestalin dhe mbi piedestal pėrmendoren t’i ngresh
se pėrmendoren tėnde ngre atė ēast me Hyll, 
me Herkul,
qė janė bijtė e tu?! …

Athinė, akropol 2002
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Tue Oct 21, 2008 6:41 pm

Petraq Kote  
  
 


Pa kapakKapaku i kokės sime rroklli pa zhurmė tatėpjetėn shqiptareske,
njė macehistori
tenxheren ku jeta ushqimin mė pėrgatiste
lėpin.
Kush e thirri Pele’ pėshtymtarin,
po rrėnjėt e pemėgjuhėve ē’dreq lopate i nxjerr?
Qan fėmija, qan ... 
Afėrdita e braktisi,
qan se e la edhe baba Ankizi. 1)
Enea
tė ngecurėn shqipe nė pėlhurė
pėrse e le?
Ujin e qetė
urren i shėmtuari pse fytyrėn bukur ia portretizon.
Tiranasi kohėn
pse ėshtė gjendur idiot!
Nė ē’gjumė sheh ėndrra Muzaka i Angjelinės
shqiptarėt pse bredhin kaq gjerė
dhe me kėngė nė buzė 
pėr kufij qė mbyten?!

Iliri mirazhmadhe
po marr lumenjtė dhe pėrrenjtė e tu
tė punoj xhamadanė dhe takije tė ujta …
… pa kapak koka ime.

1) Ankizi - prijėsi i Trojės fjeti njė natė me hyjneshėn Afėrditė dhe lindi Enea.

Tiranė, pranverė 2004
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Thu Oct 23, 2008 2:57 pm

ARSHI PIPA, poezi 

KOSOVĖS 

Vllazen shqiptare, Kosova s'asht e jona.
Kush me e permende guzon ai ban trathti!
O kob qi s'do t'harrohet kurr tevona!
Kosova e ngrate dergjet e vdes n'robni. 

Prej bastardhesh trathtue qi i zhgulen zemren
e n'pre ua hodhen klyshve qi Moskova
Per gjak ndersen, me parzem shkele nen themren
mizore sllave po jep shpirt Kosova. 

Deri kur, vllezen, do ta ndiejme na veten
fajtore pse vendin ku Shqipnija leu (1)
guxojme ta duem, tue pasun frige fatshkreten
Kosoven tone ta quejme gjymtyre atdheu? 

O toke e bukur ku fjala burrneshe
ilire ushton qysh me mjegull gojdhane!
gjoks i Shqipnis, ku e ndryme si luaneshe
nder hekura gjemon zemra Dardane. 

A mundet ajo, vall, me u-zhgulun dejsh
pa ba kufome llogoren e krahnorin?
Lumnin tande, Kosove, at'here ta rrfejsh
kur gjak i lire t'vadise hullin e plorit. 

Sot tjeterkush ta gzon frytin e punes,
mbi token tande, kosovar, je skllav!
Qi t'la mbi vetulla kamxhiku sllav! 

Qofte e mallkueme fara qi aty hidhet
me djerse e njomun pleqsh, me lote kerthijsh!
Buken e turpit e t'poshtnimit t'idhet,
o vend martyr, der kur ta kaperdijsh? 

Qenka pra faj me lype te drejten tande?
Doren per lmoshe duhet me i shtri kusarit?
O gjuhe, ti bamu rrfe e tmerrin trande!
Do t'vije, do vije nji dite ora e shqiptarit! 

Mbas nesh tjere kane me ardhe. S'fiket Shqipnija
pse disa qinda nesh rrzohen nen plumbin.
Se per cdeo dhjete prej nesh qi amshon lirija
dhjete mije do t'lindin e dhjete mije do t'humbin! 

Do t'humbin shqim ata qi sot na shtypen!
Kulshedra e re me lakminat e vjetra
at'here do t'shembet kur ta shofim shqypen
prej majesh tu'e sulmue me sqeq e kthetra. 

Andej na priret shpirti i forte me hove
t'dalldisuna ngadhnjimi, ushton jehona:
O vllezen, nalt ju ballin! prej Kosove
Der n'Cameri Shqipnija asht e jona. 

NISJE 

Lamsh na perlane --cka mundem me rrembye
prej teshash vrik --e na stivuen si thase
nder kamjona, me shqelma tue na rrase;
prangat nder duer, per s'mbrapshti, ashtu mberthye 

sa mishi u-nxi mbas pake e u-fry me plase;
mandej per kame e gjoks litarin nye
tri heresh na e pershuen, tue u-derkrye
ma keq mbi ke u-angue a desh t'u flase. 

E mbasi kryen, rrethuen nenkolonelin
qi gjithe at kohe kish ndenjun tue soditun
fetyrat tona t'ajtuna, t'gerdheshna 

nen klithmat e paza... Ishin djersitun
e fshiheshin me nge. E mbante belin
njeni tue qeshe me llanet e perveshna. 

ELEGJIJA VELLAZNORE 

Ma thonte zemra e ngrata
se jeta t'kishte lane,
edhepse miqt e shoket
nuk dojshin me ma thane.
Der sa mbi krye mandata
kur se pritsha me ra (1),
dhe mora vesh cka n'anderr
prej kohe m'ishte gja. 

E pau epileptiku (2)
qi s njifte mue as tye.
Po kapercejshim lumin
kur befas ura u-thye...
Un rashe... m'u-turr vertikut...
humba! uluroi nji za...
Ti u-hodhe, m'kape, m'qite...
por vete nuk dole ma! 

Ti vuejtje, ti rreziqe
durove simbas stines,
nga ishulli i Ventottenes (3)
nder telat e Prishtines (4).
E pse perbuze vdiqe
terrorin bolshevik,
gjithmone anmik i shtypjes,
e bir i atdheut, besnik. 

Sot qi nga dita e mortit
ka rrjedhe ma se nji mot
tue ta nderue kujtimin,
o vlla, nuk derdhi lot.
Pse per vdekjen e t'fortit
i forte duhet me u-bame.
As permendi fajtoret:
nuk kam ma cka me u name. 

Kur ndolta nga mizori
po pergatitet ura,
per mue ket ehre, e kanga
e mbrame asht kjo qi thura,
me gjakun tand deshmori
vulosi sot nji be:
perbuzi komunizmin
e truhemper atdhe. 

SHĖNIME (shėnimet janė tė autorit) 
Kjo elegji u shkruejt ne Nanduer 1948, pak para se te nxirresha ne gjyq per heren e dyte. -- Ky gjyq u ba ne prokurori te Durresit me dyer te mylluna dhe zgjati gjithsejt 15 minuta. Vendimi i gjyqit u dha mbrende ne burgun e Durresit. 
1) Im vella, Muzafer Pipa, avokat, qe arrestue ne Shtatuer 1946, dhe mbasi u torturue der ne vdekje, u nxuer dhe u vra me nji batere automatiku ne Degen e Sigurimit te Shkodres, kinse kishte dashte t'ikte. Vrasjen e tij, te cilin ma kishin mbajte te mshehte, e mora vesh vetem gjate procesit te dyte ne Prokurorinė e Durresit. 
2) Andrren e pau nji i burgosun, kosovari Azir Sula, ne kohen e vrasjes. 
3) 4) Im vella pat qene burgose nga auktoritetet fashiste italjane n'ishullin Ventottene, afer Gaeta-s, me 1940, dhe ma vone internue ne kampin nazist te Prishtines, me 1944.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Thu Oct 23, 2008 3:11 pm

Sh.A.AROMĖ LULESH

Nė mėngjesin e freskėt 
Thitha ajrin tėnd,
Dhe sytė i pastrova
Me vesėn tėnde!
Duke fluturuar 
Nė krahėt e erės
Lehtė, lehtė ia mora njė kėnge.
Bilbili lart nė degėn e lisit
Mė mbante ison 
Me zė tė hollė
Lulet dukej 
Qė bashk me kėngėn
Qelnin lart nė njė mollė!
Aroma e tyre
Nė hund mė vinte
Mė joshte shpirtin
Si me pahirė
Dhe loti rridhte
Leht nėpėr faqe
Sikur tė ishte
Njė xhevahir!
Aroma dhe loti
Me lulet nė degė
Bėheshin njė dhe tė pandarė
Kėnga dhembjen fort
E luftonte
Luftonte pėr dashurinė
E vrarė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Fri Oct 24, 2008 2:33 pm

DALAN LUZAJ


Cikėl

DO TĖ PRES

Do tė pres the, maji i shkrepur,
E para vjen zemra, pak do vonoj,
Sytė nėpėr flakė, prushi do ju ket’ngelur,
Pėrshėndetja; buzėve do rremojė.
Koha do tė ik, ngelur s’kemi ne,
Do kujtosh Majin, mos s’tu besua?
Nėn njė krah pulebardhe deti u fsheh,
Shqep njė luleshqere, se s’beson tek mua!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Fri Oct 24, 2008 2:34 pm

JETA JONĖ

Kėshtu ėshtė jeta, miku im,
Sa pak na qeshi aq na rreu.
Cdo humbje brenda lė trashėgim,
Trashėgimi thellė, ngadalė na breu.
Syrit dritėn na i morėn,
Ndėshkimi binte mbi ndėshkim,
Nė tė gjelbėr si halorėt,
Jetuam, nė cilėn stinė?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Fri Oct 24, 2008 2:34 pm

KTHIM

Nga larg me zėrin diē mė nise,
Kthen sėrish ditė e re,
Ndarjes mjegullėn ia grise,
Nga shpirti diell kur mė dhe.
Tė pėrshėndes, diē mė tepėr,
U thanė me det e oqean,
Pa mundur kurrė, tė hedh nė letėr,
Ē’ndjej…
Kur ti afron e mė rri pranė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Fri Oct 24, 2008 2:34 pm

ZEMRAT

Kthej zemrėn atje, ku je,
Tė ndjej, si rreh zemra juaj!
Nė pastė zjarr e s’mė dhe,
Te unė do thahet pjesa juaj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Fri Oct 24, 2008 2:35 pm

TĖ KUJTOJ

Tė kujtoj tė brishtė tė njomė,
Ndaj s’mund faji mbi ty,
Lėnduar, heshtur tė uron,
Muzg e mbrėmje ardhtė plot qetėsi.
Ju kujtoj afėr dhe larg,
Kur rrėshqite, brenda diē ndjeve,
Unė si fajtor zėnė nė ēark,
Jashtė s’u vrave,
Brenda, zemrėn time theve.
Ju kujtoj tė dridhur, jo fajtore,
Vjen njė ēast e nderon dy jetė,
Pėr ty, heshtjen mbaj pėr dore,
Pėr ēdo natė flas e mė flet,
Gjithėsesi ngrica aq e fortė.
Delikate, pranė tė ndjej sėrish,
Kur largojmė, ftohtė e mė ftohtė,
Si ikon nė ndritsh mes qirish!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Fri Oct 24, 2008 2:40 pm

GANI SADIKU

DO TĖ PRES

Do tė pres the, maji i shkrepur,
E para vjen zemra, pak do vonoj,
Sytė nėpėr flakė, prushi do ju ket’ngelur,
Pėrshėndetja; buzėve do rremojė.
Koha do tė ik, ngelur s’kemi ne,
Do kujtosh Majin, mos s’tu besua?
Nėn njė krah pulebardhe deti u fsheh,
Shqep njė luleshqere, se s’beson tek mua!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Fri Oct 24, 2008 2:41 pm

JETA JONĖ

Kėshtu ėshtė jeta, miku im,
Sa pak na qeshi aq na rreu.
Cdo humbje brenda lė trashėgim,
Trashėgimi thellė, ngadalė na breu.
Syrit dritėn na i morėn,
Ndėshkimi binte mbi ndėshkim,
Nė tė gjelbėr si halorėt,
Jetuam, nė cilėn stinė?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Fri Oct 24, 2008 2:41 pm

KTHIM

Nga larg me zėrin diē mė nise,
Kthen sėrish ditė e re,
Ndarjes mjegullėn ia grise,
Nga shpirti diell kur mė dhe.
Tė pėrshėndes, diē mė tepėr,
U thanė me det e oqean,
Pa mundur kurrė, tė hedh nė letėr,
Ē’ndjej…
Kur ti afron e mė rri pranė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Fri Oct 24, 2008 2:42 pm

ZEMRAT

Kthej zemrėn atje, ku je,
Tė ndjej, si rreh zemra juaj!
Nė pastė zjarr e s’mė dhe,
Te unė do thahet pjesa juaj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Fri Oct 24, 2008 4:00 pm

ENDERRIM

u mbylla ne vetvete
dhe qelesin e hodha ne pus
diqka qelqore
si nja fanar i amshimit
rrugen ma ndriqon
deri te ti
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Fri Oct 24, 2008 4:00 pm

zana Piraj


BUZEQESHJA

ne syte e tu enderrimtare
dridhej nje mjegull e purpurt
afrohesha si e dehur
me fluturimin e mjellmes
dhe ngjyeja puplat e endrres
me purpurin e shikimit tend
zgjoheha pastaj
nga kjo enderr kaq e embel
dhe shikoja fotografine tende
varur ne mur
si aq me embelsi me veshtron
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Fri Oct 24, 2008 4:01 pm

GOTA E THYER

mu shkrine ngjyrat e syrit
ne nje gote te thyer ne enigme
nje lot ma dogji qepallen
pikat e shiut rigojne
udhekryqeve pa fund
e mua me pret nje lindje
ose nje vdekje e papersosur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Fri Oct 24, 2008 4:01 pm

MJEGULL E PURPURT

me majen e lapsit ta gervisha fytyren
qafen ta putha me gjelozi
ti vizatova kembet ne peizazhin e ngurt
ti shndrrova mornicat e shtatit ne statuj

neper shkallet e pasqyres
kalova neper mjegullen e purpurt
qe te ma kthesh buzeqeshjen e syrit pa xhelozi
idashuri HAMLET

ti asgje nuk sheh pos hijes se shtriges
qe perkedheljet e vjedhura ti vizaton
zbrit me mua edhe per nje shkalle te pasqyres

i dashur qe te ze gjumi ne shuplaken time

ne skajin e kornizes u ndeshem
me fytyrat hipokrite te nostalgjise
me ben magji ne kafazin e feniksit
me pupla shiu shtati na u mbush
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Fri Oct 24, 2008 4:02 pm

SIPER TRYEZES

flejne e enderrojne
takimet per neser


aq lehte arrijne ngrohtesine
e trupit ne kepucen e shqyer


sipas deshirave shperngulen njerezit
neper qytet e botes

percjellin koncerte muzikore
i vdekuri ekzekuton simfonine
e BETOVENIT

lozin ballo konteshat me barinj
adhuruesit e simfonise
thurrin proqka anekdota
homazhe per ti bere
kompozitorit te ndjere

keshtu fatet arnohen
neper relacione boterore

siper tryezes drite me ben
llamba me vaj guri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Mon Oct 27, 2008 5:52 pm

DIBRAN DEMAKU


Dibran Demaku


Dibran Demaku u lind me 18 Prill 1956 ne fshatin Abri e Epėrme te Drenasit. Shkollimin fillor e mbaroi ne fshatin e lindjes,ndėrkaq te mesmin dhe ate universitar ne Prishtine. Mbaroi studimet ne Degėn e letėrsisė dhe te gjuhės shqipe ne Fakultetin e Filolologjisė te Universitetit te Prishtinės. Pas studimeve shtate vite me radhe punoi gazetar ne Programin pėr fėmije te Radiotelevizionit te Prishtinės. Qe nga viti 1993 jeton ne Gjermani. Me shkrime filloi te merret qe nga bankat e shkollės se mesme. Shkruan poezi e proze pėr te rritur e pėr fėmije. Deri me tash i ka botuar dy pėrmbledhje me poezi pėr fėmije: 1. Vogėlushe dhe shtatore
2. Rrėfimet e kalasė se vjetėr

3.GJEOGRAFIA E KLASES SIME
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Mon Oct 27, 2008 5:53 pm

PORTRET LUFTETARI
(Babait)


Gjate jetės se vet beri vetėm dy fotografi
njė pėr letėrnjoftim e nje kur shkoi n`ushtri

Gjate gjashtėdhjetė vjetėve te ti
kishte vetėm njė dashuri
pėr te gjithė:diell-liri.

Ne te dy luftėrat botėrore
ishte luftėtar i lirisė
mbronte gjeografinė e atdheut.

Hone:Si ai askush nuk e pėrdorte maliherin
ne jetėn e vet te vogėl
ne shpirt ujiste nderin.

Para se te vdiste fėmijėve u la porosinė
ne jete-mbi te gjitha te ēmoj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Mon Oct 27, 2008 5:54 pm

EMRI YT-DRITE NE TEMPUJ
(Vėllait tim Behramit i rene
pėr liri ne luftėn e fundit)


Si babai ynė dikur
Ti u bere,vėlla,Flamur.

Me armikun dhemb per dhemb
vertikal,gjithmone ne kembe.

Vecse ca plumba te zi
te pershkuan bri per bri

Per kete vend,per kete Toke
ti e le,vella,nje koke.

Per kete Toke,per nje liri
Emei yt-ne perjetesi.

Neper vite,neper shekuj
Emri yt-drite ne Tempuj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Mon Oct 27, 2008 5:55 pm

KOHE E LIGE DHE LEHONE

Ne dhome zagushi
poci ta djeg ballin
perjashta furtune
kohe e lige dhe lehone

Sonte mos del nkorzo
mos fol asnje fjale
fjalet i bart era
kohe e lige dhe lehone

Sa e gjate kjo nate
femija pyet prindin:
-Babi kur agon?!
kohe e lige dhe lehone
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 21 e 23Shko tek faqja : Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22, 23  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: