Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 14 ... 23  Next
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 5:16 am

Visar Zhiti

Kush me ka njohurDoni te me shihni,
te me takoni prape?
Duart e mia perjetesisht u lidhen me prangat,
doren dot s’ua jap.

Dhe ne u takofshim,
une prape s’kam c’them.
Fjalet e mia kane vdekur si bletet
neper lulet me helm.

Dhe ne thenca ndonje fjale,
une prap s’di te qesh.
Buzet e mia jane dallge
pa asnje breg.

Dhe ne buzeqeshca
(kuptohet, me ndonje femije)…
Po une jam cmendur
dhe ne ardhca perseri.

Dhe ne ardhca perseri,
fantazme do te shfaqem rrugeve.
Ne te vertete do tejem me te vraret
ne burgun tuaj, poshte gureve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 5:16 am

Visar Zhiti

Do te vij perseri, do te vij,
do te vij, do te vij patjeter.
Castet le te behen kopsat e fustanit
Qe ti te dalesh te me presesh.

Do hap nje rruge mespermes harrimit
dhe do te vij.
Do te shtyj lotet me duar
dhe do te futem ne syte e tu.

Edhe dallendyshet vijne
tek ajo pak balte e tek ajo fije bari
qe quhen fole.
Edhe trenat flene ne stacionin e fundit.
Edhe une do te vij te rri ne buzet e tua,
te shetisim bashke neper floket e tua
si nje pyll.
Do ta tremb friken tende
si pasqyrimin tend mbi ujerat qe fergellojne,
do ta gezoj gezimin tend
si nje hene pranvere qe e mbushim me yje anash,
te gjitha dredhite e jetes
me dredhi do t’i bejme te mira si e qeshura,
si dhembja,
si besnikeria.

Do te vij, patjeter do te vij,
jo si ankthi i te trokiturave ne dere,
as si nje leter e futur poshte saj. Do te vij,
i bute si zjarri, i eger si zjarri, i ngrohte si zjarri,
i marre dhe i mencur si zjarri,
tek ty do te vdes si zjarri qe s’vdes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 5:39 am

Luljeta Lleshanaku

KUR DASHURIA JEP NJE SHENJĖ...

Ajo futet ne rrjedhėn e gjėrave me arrogancė,
si heshtja qė pason trokitjet e ēekiēit tė gjyqtarit
gjatė seancės.
Gjithe qenia perkundet, nga puhia me e vogel
nje are e ardhur gruri
qė pret pėr t‘u korrur.
Tamam atehere kur ti kujton se je e mbrojtur,
kur kujton se tashmė je vetėm njė shpinė
njė shpinė e fortė, pa gjoks, pa bark,
pa kėrthizė,
(veēanėrisht pa kėrthizė)
si tavani i qilarit
mbi ushqimet e konservuara pėr dimėr.
Zmbrapsem njė moment
e gatshme pėr t’ia filluar ēdo herė nga fillimi
me njė paletė te pastėr piktori
e njė vrimė tė errėt nė mes.
E nis pėr tė disatėn herė atė rrugė
fundin e sė cilės e njoh mirė,
si prekjen metalike ne xhep tė fishekut
tė cilin, gjatė rrethimit,
ushtari i mirė
e ruan pėr vete.


AROME QUMĖSHTI
( Ne kujtim te H.Kupit )

Tani,
pas shumė e shumė vjetėsh
mbase mund tė pyes veten
se ē‘mė lidhte me atė burrė shtatėdhjetėvjeēar,
me atė trung tė vjetėr qershie.
Ndanim shumė kohė bashkė…
Tregonte ėndrrat e njė nate mė parė
me lėvizje tė shkathėta tė duarve
si lopatat qė pastrojnė rrugėn nga dėbora.
Lexonte fletėt e reja e ditarit
tė shkruara gjatė vapės,
duke i paraprirė me gishtin tregues, ēdo presjeje,
ēdo fjale, ēdo pauze …
si fati u paraprin gjėrave nganjėherė..
Flitnim anglisht
njė anglishte arkaike, tė mėsuar nė burgje
si i thone “ajrit”, “families”, “urės”
“zėrit” si I thonė,
me njė “o” tė dėshpėruar, qė mezi kapej,
si njė fije e thinjur floku nė krėhėr.
Prej tij mesova te pyes “Si je ?”
duke e shikuar tjetrin drejt e nė sy.
Mbi oxhak ,
fotografite e grave te familjes
tė gjalla e tė vdekura, njėlloj tė pėrkulura nė skaje,
me duar tė kryqezuara ne bark
si shtepi tė gozhduara nga epidemitė.
E njėjta gje, ēdo ditė,
pėr orė e orė me radhė
deri kur unė shfaqja shenja padurimi
apo qumėshti I deles derdhej mbi zjarr.
Kohė mė vonė, kur ditaret do tė zhdukeshin,
kur qershia do te pritej, oxhaku do te shembej
e fotografitė do tė ēgozhdoheshin nga heshtja e tyre,
do tė ndjeja therėse nė hundė aromėn e qumėshtit tė djegur
-afati I leximit kishte skaduar !
Nuk isha mė fėmija
qe tė mund t‘i besosh testamentin e leximit,
…se ti flasesh njė fėmije
eshte njėlloj si tė shkelėsh mbi gjethe tė njoma
pa pritur kurre tė tė pyesin “pse” dhe “si”.BERLIN. HOTEL CITADINE.

Eshte mbrėmje. Jashtė dy- tri taksi te vėna ne pritje
tė ndonjė kalimtari qė ka humbur rrugėn.
Dhoma ėshtė ashtu siē e lashė nė mėngjes. Asnjė ndryshim.
pėrveē ēarēafėve tė ndėrruar
nga duar qė unė nuk i kam njohur kurrė
dhe zhumės sė lehtė tė shiut qė mbi xhama kercet
si njė tufė lulesh tė thara
kur u ndėrrojmė vendin.
Dhe i njejti mesazh nė sekretarinė telefonike:
njė zė burri,
i regjistruar muaj mė parė, pėr njė tjetėr grua,
pėr dikė qė ėshtė fshirė me tė njėjtit peshqirė
tė larė dhe parfumuar.
E kthej mesazhin mbrapsht, e dėgjoj disa herė…
Kryqėzohem nė kohė me njė histori tė panjohur
duke shmangur pyetjen:”Ē‘farė mund tė ketė ndodhur mė pas ?”
Njė telefonatė qė vjen nga njė kabinė telefonike,
nė nxitim e sipėr, ndoshta i pėrmallur,
fshin grimin nga fytyra ime
pa shumė pėrkushtim, shpejt e shpejt,
si atė tė njė figuranteje pas shfaqjes.
Mė nė fund do tė shtrihem ne atė shtrat
te rregulluar nga duar anonime,
te tendosem midis gjerave te mia te humbura
( pyetjeve qė u ngutėn tė merrnin pėrgjigje )
si nje fill tregues prej mendafshi
midis fleteve te sapolexuara te librit.MISTERI I LUTJEVE

Nė familjen time
lutjet bėheshin fshehtas
me zė tė ulėt, me njė hundė tė skuqur nėn jorgan,
gati mėrmėritnin,
me njė psherėtimė nė fillim dhe fund
tė hollė, e te paster si nje garze.
Pėrreth shtėpisė,
kishte vetėm njė palė shkallė pėr t‘u ngjitur
ato tė drunjtat, tė mbėshtetura gjithė vitin pas murit,
pėr riparimin e tjegullave nė gusht para shirave.
Nė vend tė engjejve,
hipnin e zbritnin burra
qė vuanin nga shiatiku.
Luteshin duke u shikuar sy mė sy me Tė,
si nė njė marrėveshje kryezotėsh
duke kėrkuar nje shtyrje afati
„Zot, me jep forcė..!”, e asgjė mė shumė,
se ishin pasardhėsit e Esaut,
tė bekuar, me tė vetmen gjė qė mbeti prej Jakobit,
-bekimin e shpatės
Nė shtėpinė time
lutja ishte njė dobėsi,
qė nuk pėrflitej kurrė,
si tė bėrit dashuri
dhe njėsoj
si tė bėrit dashuri
pasohej nga nata e frikshme e trupit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 5:40 am

Luljeta Lleshanaku

IKĖN ZOGJTĖ

Ikėn zogjtė
ikėn dhe si brenga lanė foletė kėtu
dimri si kupa i mbushi me shira
i mbushi dhe i piu
i piu dhe u deh
nga vetmia.KĖMBANAT E SĖ DIELĖSShpirti im
pėrplaset si gjuhėza
nė faqet metalike tė kėmbanės.

E dėgjoni
ėshtė kėmbana e sė dielės
ėshtė kėmbana e meshės sė madhe tė sė dielės
kur njerėzit dėgjojnė predikimet pėr njė jetė
tė pamėkat
dhe kujtohen tė ēojnė lule nė varreza.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 5:41 am

Gjekė Marinaj

KUAJT


Tėrė jetėn duke vrapuar rrimė
Shohim veē pėrpara
Ē'bėhet prapa s'duam t'ia dimė.
Ne nuk kemi emėr
Tė gjithėve kuaj na thonė.
Nuk qajmė,
Nuk qeshim;
Heshtim,
Dėgjojmė;
Hamė atė ē'na japin,
Ecim nga na thonė,
Asnjė nga ne s'ėshtė mendje hollė.
Kush qe kalė mbreti,
Posti qe i lartė
Kush qe kalė princeshe
I bėnė shalė tė artė
Kush qe kalė fshatari
Pat samarė me kashtė
Kush qe kalė i egėr
Tėrė jetėn fjeti jashtė.
Po qemė dhe mbetem kuaj, para njeriut!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 5:42 am

SEPSE NJĖ DITĖ TĖ PASHĖ ME DETIN


Aherė, pėr tė mbrritė tek dashuria
ishim akoma tė pakrahė.
Si zogj tė porsalindur prisnim dashuria
tė na hidhej vetiu nė gojė.
Prekjet janė tė dėmshme pėr fėmijėt
me thoje,
puthjet janė tė rrezikshme
si loja me zjarrin.
Tė bėsh dashuri, pa u rritur,
jo, jo shtoje.
Por unė merrja frymė
prej mushkėrive tuaja.
Tek flija, ti ishe ėndrra
ku akoma
lumturia dhe ndrojtja ime
lėkundeshin tė ekuilibruara.
Tek ecja, ti mė mbaje nė ajėr
rrugėve baltore tė Bajzės
tė mos njollosja pantallonat
e hekurosur vetėm pėr ty.
Ēdo e rrahur zemre
mė qarkullonte nė gjak emrin tėnd.
Larg teje
isha si njeriu larg syzeve tė tij optike -
ngjyrat e universit mė ngjanin
po aq tė lodhura sa unė.
Imazhi yt ishte shkrirė
nė materiet e botės qė thirrja nė ndihmė.
Pra, unė dhe ti, ishim njė trup,
njė shpirt, njė dashuri;
po tė mblidhnim moshėn e ne tė dyve
do tė ishim tamam 32 vjeē.
Megjithatė
je akoma i vogėl, akoma, pėrsėritje.
E prapė mė gėnjeje se tė pėlqente
tė ishe e pacikėshme.
Them mė gėnjeje
sepse njė ditė tė pashė me detin.
Krahėt e tij muskulozė
tė tėrhiqnin fort rreth thellėsisė.
Ai, deti, ti puthte sytė e tu
si tė ishin tė parėt sy qė shihte.
Ti madje, pėr ca sekonda,
harrove frymėmarrjen.
Tė mbushėm ajėr
harrova edhe unė duke ju parė.
Ti largoheshe nė bluhtėsinė e gjoksit tė tij
si njė ėngjėll i bardhė.
Po, po, e pashė atė detin
tek i petėzonte gishtėrinjėt e ujėt
dhe si pėr inatin tim
t’i preku lėmueshėm flokėt, fytyrėn.
Madje i shtriu si nėperka tinzare
edhe nėn kostumin tėnd tė banjės.
Ti e di. Kėto gjėra
vetėm unė dudet t’i kisha bėrė me ty.
Po, po! Atė qė ti e bėre me detin
duhet ta kishe bėrė vetėm me mua.
E ku ta dija unė
se po ta lėshė dashurinė pėr mė vonė ajo brymoset.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 5:42 am

VAJZAT E KALIFORNISĖ


Ecin majė gishtave mbi krahėt muskuloz tė tokės
duke endur ēudira nė lėvizjen e hijeve,
ēudira tė pasqyrta - kurthe vėshtrimesh,
prekje qė e ndajnė gjithėsinė nė kube tė qelqta.
Vajzat e Kalifornisė
heshtin nė gjuhėn tamlore.

Me termetet dhe njerėzit u mjafton dialekti i trupit.
Ndėrsa me djemtė - syze
pėrtej tė cilėve deti u duket si njė trandafil nė ēelje
ato pėrdorin gjuhėn e mjaltit;
zėri u zgjatet si njė ushtimė nė tė ardhur
diku nga njė lėndinė e bardhė dhe e virgjėr yjesh.
Kalifornia ka gjelbėrim vajzėror tė pėrhershėm.

Ndaj
retė e bardha nderen konfuze midis tyre dhe qiellit.
Ndaj
vullkanet nė Majami shpėrthejnė gjoksin e zjarrtė
duke i pėrcėlluar me inat buzėt e kripura tė ujrave.
Ndaj
pa vajzat e Kalifornisė vet bukuria ndjehet jetime.
Ato, tė bukurat, bjondinat, vajzat zėmjaltė
jetėn e djemėve e ngrejnė tek orėt e zgjatura tė ėndrrave,
dhe ėndėrrave tė tyre u japin sisė tė rritem tė qashtra.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 5:43 am

Lindita Arapi
Ngjyra e sėmurė


Profil
Shenjtėrie
Dridhėrohet
Nėn neon.

E verdhė
Limon.

Kaq e bukur si e sėmurė
Kam frikė
T' ia shoh fytyrėn
Mos e vras
Asnjė fije ere. Asnjė fije
ere. Asnjė fije ere
S' ka rozė mė tė dėshtuar
Se ajo qė hyn tė ngroh kėtė ēast
Ngjyrė e sėmurė
Digjet
Nė ethe pa zjarrmi, ethe pa zjarrmi
dhe pa zjarrmi
Ėshtė shėrimi

Njollė gjaku

Nė dhoma te Bardha
Shtruar
Nė shilte te Bardha
Hyjnė
Tė fisit me qeleshe te Bardha
Ulen.
Fshijnė djersėt me shami te Bardha
Pinė
Kafenė tė nxehtė me filxhana te Bardha.
Urojnė
Nusen veshur me tė Bardha
Tė trashėgohen
Nė ditė tė tjera te Bardha
Ngrihen
Pėr gosti, therin delet e Bardha.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 5:43 am

Nga libri KUFOME LULESH 1992

UNE TE DUA

Une te dua
Qetesisht
Sic marrin fryme te kamurit.
Per ato qe kam humbur
Kaq fort te urrej
Si nje i vdekur vrasesin e vet.
Meqenese kembet do te kalben
Nje dite
Une te dua egersisht -
Kafshe qe shqyen prene e vet.
E di qe s'do te thithim ajer:
Nje dite mes ferrash, Duke mos bere zgurme
Do te ngordhin,
Duke u qelbur ne ate are pa ere
Qe emrin ka Harrim...
Une te dua...
Kur mbi ty peshtyj,
Jam une qe te lepij me gjuhe
Qetesisht.
Te dua!
Sa kohe jemi bashke,
Nuk e di, pasta,
S'e di, te dehurit s'majne mend c'marresi bejne.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 5:44 am

KUSHEDI


Dhe varrit tim do t'i vije era
Kasolle e kalbur ne shi...
Pastaj asgje
Gjithcka tokes do t'ia kthej
(gjithsa i mora)
Kaq thjesht
Si nena merr kripe e vaj hua.
Pastaj asgje.
Kushedi pas sa kohesh,
mbase do te jem nje lule e bukur
(ose gjemb)
Ose te jem det
ose buke... buke te hahet
Kushedi...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 5:48 am

Zyhdi Morava


Te plepi i deshires


Jam ngjitur si keter,
Te plep i deshires, ne maje,
Shoh udhen nga duhet te vish.

C'muzike degjohet se largu!...
Rrugen e Puthjeve Tona
Rrugen nga puthja ne puthje,
E ka mbuluar pluhuri

Heshtja prej qivuri.Flutura Kujtimesh


C'feshferin keshtu
Ketij muzgu
Arome jargavani?

Flutura kujtimesh
Ma trazojne shpirtin.

Me shum' nga te tjerat,
Ah, te tuat ndritin...Fleta e shkundur


Fleta e shkundur nga vjeshta,
Ne renie,
Me aq elegance,
Ma kujton ikjen tende...

Ikje qe zvarre me merr,
O dritez, si ishull ne terr.Po te mbuloj


Mos u mbulo me carcaf kesaj nate,
Kesaj nate me hene te lare.
Po ta mbuloj me puthje te embla,
Cdo pjese te trupit, ngadale...Nga Dritarja


Shtrire ne shtrat e te zhveshur,
Hena te pa nga dritarja

Gjithe naten ndejti atje,
qyqarja...Zili


Kerkend s'e ka patur zili,
Zemra, kjo zemer e ngrate,
Aq sa e ka shtratin tend,
ku shtrihesh e zhveshur, c'do nate...Mos iu largo


Mos iu largo hijes,
Qe te vjen nga pas,
Prane cas per cas...

Eshte malli im,
Qe te ndjek me gas.Vajtim i gishtave


-Perse me vajtojne gishtat e duarve,
E dashur, fole perser?

-Pa me prekur, ndihen, e di mire,
Emigrante mbetur pa atdhe...Trendafili i thare


Mbi trendafil te thare,
Ndejti zog i veres.

Petalet iu flladiten perseri.

Ti s'dukesh gjekundi,
Shpirti im ne zi...Pas shiut


Piklat mbetur mbi gjethe
Mbi gjethet mbetur pas shiut,
Jane lotet e dashurise sime,
Te dashurise se uritur...

I fshin ylber' i endrres,
I endrres te sfilitur...Sa e bukur


Sa e bukur kjo dite
Per te qene prane e prane
Si fletet e nje dege
Ku vallezon pranvera...
Te cikemi paksa
Castesh kur fryn era!...Sa do zgjase


Sa do zgjase kjo rini e dyte,
Per sa kohe, fole pra, per sa?
Pa afrohu te t'i puth dy syte,
Qe nje tjeter grua nuk i ka!...

Pa afrohu te t'i puth dy buzet,
Qe shperndajne jete, miresi,
Per t'u ndiere kadife e bruzet,
Per t'u ndjere ndryshe nga tani...Ne lendinat e prillit

Hapat e mi te ngathet
Ne lendinat e prillit,
Si kuaj te lodhur...

Sa vjec eshte ai zog
qe kendon ate perralle
Aq te njohur?

Kenga e tij kerkon te me joshe.

E degjoj edhe lutem qe ndarja,
Mos kete ate moshe!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 5:51 am

Poezi nga Nene Tereza
Kur pėr shkak tė moshės
nuk do mundesh tė vraposh, ec shpejt.
Kur nuk do mundėsh tė ecėsh shpejt, vetėm ec.
Kur nuk do mundėsh mė tė ecėsh, pėrdor shkopin.
Por kurrė mos u ndal!

Himni i jetės

Jeta ėshtė njė shans, kape.
Jeta ėshtė bukuri, adhuroje.
Jeta ėshtė bekim, shijoje.
Jeta ėshtė ėndėrr, bėje realitet.

Jeta ėshtė sfidė, pėrballoje.
Jeta ėshtė detyrė, kryeje.
Jeta ėshtė lojė, luaje.
Jeta ėshtė e ēmuar, kujdesu pėr tė.

Jeta ėshtė pasuri, vlerėsoje.
Jeta ėshtė dashuri, jetoje.
Jeta ėshtė mister, zbuloje
Jeta ėshtė premtim, mbaje.

Jeta ėshtė trishtim, kaloje.
Jeta ėshtė himn, kėndoje.
Jeta ėshtė luftė, pranoje.
Jeta ėshtė aventurė, rrezikoje.

Jeta ėshtė jetė, mbroje.


Jep ēka ke me tė mirė...

Njeriu ėshtė i paarsyeshėm, i palogjikshėm, egoist
nuk ka rėndėsi, duaje.
Po bėre mirė, do tė tė veshin qėllime dytėsore egoiste
s'ka rėndėsi, bėj mirė.
Po realizove objektivat e tua, do tė gjesh miq tė rremė dhe armiq tė vėrtetė
s'ka rėndėsi, realizoji.
E mira qė bėn do tė harrohet nesėr
s'ka rėndėsi, bėj mirė.
Ndershmėria dhe sinqeriteti tė bėjnė tė lėndueshėm
s'ka rėndėsi, ji i sinqerte dhe i ndershėm.
Ajo qė pėr vite ke ndėrtuar mund nė njė ēast tė prishet
s'ka rėndėsi, ndėrto.
Nėse ndihmon njerėzit, do tė lodhesh
s'ka rėndesi, ndihmoji.
Jepi botės ēka ke mė tė mirė, e do tė zėnė me shqelma
s'ka rėndesi, jep... ēka ke mė tė mirė.


Gjej kohė...

Gjej kohė tė mendosh
Gjej kohė tė lutesh
Gjej kohė tė qeshėsh
Ėshtė burimi i fuqisė
Ėshtė fuqia mė e madhe mbi tokė
Ėshtė muzika e shpirtit.

Gjej kohė pėr tė luajtur
Gjej kohė tė duash dhe tė duhesh
Gjej kohė tė japėsh
Ėshtė sekreti i rinisė sė pėrjetshme
Ėshtė privilegj i dhėnė prej Zotit
Dita ėshtė shumė e shkurtėr pėr tė qenė egoistė.

Gjej kohė tė lexosh
Gjej kohė tė jesh mik
Gjej kohė tė punosh
Ėshtė burim menēurie
Ėshtė rruga e lumturisė
Ėshtė ēmimi i suksesit.

Gjej kohė tė bėsh mirėsi
Ėshte ēelėsi i parajsės.


Duaj

Duaj deri nė dhembje
e nėse tė dhemb,
pikėrisht pėr kėtė do tė jetė mė mirė.
Pėrse tė ankohesh?
Nėse vuajtjen e pranon
e ja ofron Zotit, do tė tė japė gėzim.
Vuajtja
ėshtė dhuratė e madhe e Zotit:
kush e vjel
kush do me gjithe zemėr,
kush vetveten ofron
ia njeh vlerėn.

***
Ki gjithnjė parasysh se lėkura rrudhet,
flokėt thinjen
e ditėt bėhen vite.

Megjithatė ajo ēka ėshtė e rėndėsishme nuk ndryshon
forca dhe besimi yt nuk kanė moshė.
Shpirti yt ėshte ngjitėsi i ēdo rrjetėze merimangash.

Pas ēdo linje tė mbėrritjes ėshtė njė linjė nisjeje.
Pas ēdo suksesi ėshtė njė tjetėr zhgėnjim.

Pėrsa kohė je i gjallė, ndjehu i gjallė.
Nėse tė mungon ajo qė bėje, kthehu ta bėsh.
Mos jeto me fotografi tė zverdhura,
kėmbėngul edhe pse tė gjithė presin tė braktisėsh.

Mos lejo tė ndryshket hekuri qė ėshtė nė ty.
Bėj qė nė vėnd tė mėshirimit tė tė respektojnė.

Kur pėr shkak tė moshės
nuk do mundesh tė vraposh, ec shpejt.
Kur nuk do mundėsh tė ecėsh shpejt, vetėm ec.
Kur nuk do mundėsh mė tė ecėsh, pėrdor shkopin.
Por kurrė mos u ndal!

***
Sėmundja mė e keqe e sė sotmes
ėshtė tė ndjehesh i padėshiruar,
te mos duhesh e tė ndjehesh i braktisur.
Ka kaq shumė njerėz nė botė
qė vdesin prej urisė,
por akoma mė shumė njerėz vdesin
nga mungesė e dashurisė.
Gjithkush ka nevojė pėr dashuri.
Gjithkush duhet tė dijė
se dėshirohet, se duhet,
se ėshtė i rėndėsishėm pėr Zotin.
Ju ėshtė uri dashurie,
e ju ėshtė uri pėr Zotin.

***
Duaje jetėn ashtu siē ėshtė
duaje plotėsisht, pa pretendime;
duaje kur tė duan apo kur tė urrejnė,
duaje kur askush nuk tė kupton,
apo kur tė kuptojnė tė gjithė.

Duaje kur tė gjithė tė braktisin,
apo kur nė qiell tė ngrenė si mbret.
Duaje kur tė vjedhin gjithēka,
apo kur tė dhurojnė.
Duaje kur ka kuptim
apo kur ngjan se nuk ka njė fije.

Duaje nė lumturi tė plotė
apo nė vetmine absolute.
Duaje kur je i fortė,
apo kur ndjehesh i pafuqishėm.
Duaje kur ke frikė,
apo kur ke njė mal guximi.
Duaje jo vetėm pėr kėnaqėsitė e mėdha
e sukseset e mrekullueshme;
duaje edhe pėr gėzimet e vogla.

Duaje edhe pse nuk tė jep ēka mundet,
duaje edhe pse nuk ėshtė siē do ta dėshiroje.
Duaje sa herė qė lindesh
e sa herė qė je duke vdekur.
Por mos duaj kurrė pa dashuri.


Mos jeto kurrė pa jetė!

Dita mė e bukur? Sot.
Pengesa mė e madhe? Frika.
Gjėja mė e lehtė? Tė gabosh.
Gabimi mė i madh? Tė heqėsh dorė.
Rrėnja e ēdo tė keqeje? Egoizmi.
Mėndjeheqja mė e mirė? Puna.
Humbja mė e madhe? Mospasja e kurajės.
Profesionistėt mė tė mirė? Fėmijėt.
Nevoja e parė? Komunikimi.
Lumturia mė e madhe? Tė jesh i dobishėm pėr tė tjerėt.
Misteri mė i madh? Vdekja.
E meta mė e keqe? Tė qenit pa humor.
Personi mė i rrezikshėm? Ai qė gėnjen.
Ndjenja mė e shėmtuar? Mėria.
Dhurata mė e bukur? Falja.
Ajo mė e paēmuara? Familja.
Drejtimi mė i mirė? Rruga e duhur.
Sensacioni mė i kėnaqshėm? Paqja e brendshme.
Pritja mė e mirė? Buzėqeshja.
Ilaēi mė i mirė? Optimizmi.
Kėnaqėsia mė e madhe? Detyra e kryer.
Forca mė e madhe? Besimi.
Personat mė tė nevojshėm? Shėrbyesit e Zotit (priftėrinjtė etj).
Gjėja mė e bukur nė botė? Dashuria.


***
Veprat e dashurisė
janė vepra tė paqes.
Sa herė qė do tė ndash
dashurinė tėnde me tė tjerėt.
do vėsh re paqen
qė arrin mes teje dhe tyre.
Ku ėshtė paqja ėshtė Zoti,
e kėshtu Zoti derdh paqe e gėzim
nė zemrat tona.

***
Jemi veēse gurė tė vegjėl tė hedhur nė det
qė krespojnė(lekundin) ujin.

***
Gjej njė minutė pėr tė menduar, gjej njė minutė pėr t'u lutur,
gjej njė minutė pėr tė qeshur.


Mbi gėzimin

Njė zemėr e gėzuar ėshtė pasoja normale
e njė zemre qė digjet dashurie.
Gėzimi nuk ėshtė thjesht ēėshtje personaliteti
ėshtė gjithnjė e vėshtirė tė shfaqesh i gėzuar:
Njė arsye mė tepėr pėr tė kėrkuar arritjen e gazit
e pėr ta rritur nė zemrat tona.

Gėzimi ėshtė lutja; gėzimi ėshtė forca, gėzimi ėshtė dashuria.
E mė shumė jep ai qė jep me gėzim.

Fėmijėve dhe tė varfėrve, tė gjithė atyre qė vuajnė dhe janė vetėm,
jepini gjithnjė njė buzėqeshje tė ėmbėl;
Jepuni atyre jo vetėm kujdesjet, por dhe zemrėn tuaj.
Ka tė ngjarė tė mos kemi mundėsi pėr tė dhėnė shumė,
por mundemi gjithnjė tė japim gėzim
qė nxit nga njė zemėr valė dashurie.
Nėse nė punėn tuaj hasni vėshtirėsi dhe e pranoni me gėzim,
me njė buzėqeshje, nė kėtė, krahasuar me shumė gjėra tė tjera,
do tė shihni veprat tuaja tė mira.
Dhe mėnyra mė e mirė pėr tė treguar mirėnjohjen tuaj
qėndron nė tė pranuarit e ēdo gjėje me gėzim.

Po qetė tė mbuluar me gėzim, gėzimi do tė shkėlqejė nė sytė tuaj
e nė pamjen tuaj, nė tė folurit tuaj dhe nė shpagimin tuaj.
Nuk do tė arrini ta fshihni dot pasi gėzimi shpėrthen.

Gėzimi ėshtė shumė ngjitės.
Kėrkoni pra, tė rrethoheni gjithnjė prej gėzimit
kudo qė tė shkoni.
...

Gėzimi duhet tė jetė njė nga engjėjt e jetės sonė.
ėshtė virtyt i njė personaliteti zemėrgjėrė
Ndonjėherė ėshtė manteli qė mbulon
njė jetė sakrificash dhe vetėdhėniesh.
Njė njeri qė kėtė dhunti posedon, shpesh arrin maja tė larta
Shkėlqen si diell nė gji tė shoqėrisė.
...

E Zoti ua ktheftė nė dashuri gjithė dashurinė qė keni dhėnė
o gjithė gėzimin e paqen qė keni mbjellur rreth jush,
nga njėra anė e botės nė tjetrėn.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 5:52 am

Trebeshina


Dy botėt


Dy botė
njė mrekulli…
Njė jet' mė vete tirret ditėn
dhe nata ngre njė tjetėr mbretėri.

Te jet' e ditės
nxitojmė tė harruar,
tė ndjekur nga njė frikė e paformė
te jet' e natės kthejmė
pėr t'ėndėrruar.

1963
Pa Titull


Mes territ ngjitem kodrės fill i vetėm,
mundimin shtyj mė kot dhe me pėrtim.
Po lehin rrotull qentė… U lehin yjeve.
Unė territ ēaj e ngjitem me nxitim.
Pse tė nxitohem kur do kthehem prapė?
Njė yll u dogj diku nė gjithėsi…
E ftoht' kjo mbrėmje vjeshte… Nė tė ngjitur
Unė po mendoj atė qė s'di njeri.

Po kthehem… prush janė yjt' te qiell i lartė,
si vatėr e madhe Durrsi tej po ndrin.
Kam ftohtė… te qielli nuk i ngroh dot duartė.
Tė ngrohtėt e qytetit s'mė arrin.

1964


Qentė


Te bosht' i natės kthehen yjet,
te gjum' i natės zgjohet gjumi,
te heshtj' e natės shkon mendimi
te hap' i rėndė!
Nga larg dėgjohet njė rrėmujė;
po lehin qentė!
Te pyll' i natės sė qytetit
po lehin qentė!

Dhe hap' i rėnd' pėrplaset nėpėr shkallė,
dhe hap' i rėnd' pėrplaset nėpėr rrugė,
pėrmes pallatesh njė buēimė.
Po lehin qent' te frik' e natės
dhe griset befas errėsira
nga nj' ulėrimė.

Po kthehen yjt' ngadal te bosht' i natės,
te gjumi po kėrkon tė fshihet gjumi,
Sa ndihen qent' nė largėsi. Ushtojnė hapat.
Pėrmes pallatesh frik' e heshtjes shkon si lumi.

1972Edituar pėr herė tė fundit nga biligoa nė Sat Jun 14, 2008 5:55 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 5:53 am

Trebeshina


MELANKOLI


Nė dritare tė dy rrimė
dhe nga hėna po shikojmė
s'jemi parė dhe tė mėrguar
njėri-tjetrin po kėrkojmė.

Jemi fare pran'nė jetė
dor' pėr dore gati zėnė:
Diku rrugėt na takojnė,
po kalojnė nėpėr Hėnė!

1954

MENDIMI


Bie mendimi nė mendjet e njerėzve dhe duket nuk ndalet,
s'e merr dot era s'e lag shiu qė bie rrėmbimthi.
N'er' dhe nė shi, as nė mendjet e njerėzve nuk mbetet mendimi¦
Ne nuk do vemi mė pas , kur vdekja vdekje tė bėhet?!

1954
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 25
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sat Jun 14, 2008 10:22 pm

Ju lutem lexone kete vjerrshe te shkruar nga Hydajet Hyseni, eshte shum shum e mire.

Dashkan ta varrosin draprin!
E nuk e dine,
Se ai qe varros buken,
Do te korre nje dite urine.

Dashkan ta varrosin cekanin!
E nuk e dine,
Se ai qe varros punen,
Do te korre varferine.

Dashkan te varrosin yll e diell,
E nuk e dine,
Se ai qe varros driten,
E ndjell naten, terrin, zine...

Dashkan t'i varrosin draper, cekan e yll;
E cudi si nuk e dine?
Si nuk e shohin te shkreten?
Se ashtu varrosin njeri'ne
Nerezimin, jeten vetveten...

Madhore, me domethenje shum te fort, besoj qe e kuptoni Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: DHEMBJE KRENARE   Sun Jun 15, 2008 5:02 am

Fadil SHYTI

Ka kohė qė gjendem nė kujtime-pikėllime,
Udhėtoj e udhėtoj rruzullit tokėsor,
Pėr ngushėllime, pėr gjakun e derdhur arbėror;
Nė ēdo vatėr shqiptare.

Ta ndajė:

Me tė gjithė, e pėr tė gjithė,
Dhembjen krenare!

Dhembjen ta kthejmė nė forcė!
Forcėn nė Unitet Gjithėkombėtar!
E ta ribashkojmė, lulėzojmė Shqipėrinė Etnike,
Pėr tė cilėn ranė zemrat heroike!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sun Jun 15, 2008 5:02 am

MALLĖNGJIM


Ku ka respekt dhe edukim, ka forcė dhe bashkim!


...Ėshtė natė von, mė merr mallėngjimi,

Pėr odat tona dikur ; aty ku bėhej bashkimi,

Mblidheshin burra me vepra heroike,

Kėndoheshin kėngė tė lashta epike!


Motrat dhe gratė tona krenare,

I mbanin odat me bujarinė shqiptare,

Si Zanat e malit, nderonin pa pushim…

Me pritjen bujare plot edukim!...


Dėftoheshin -trajtoheshin, ide tė larta !

Pėrballė armiqve si tė qėndrojmė,

Me besėlidhjen e madhe shqiptare!

Trojet tona si t“i ribashkojmė!


E fillonte fjalėn plaku,

E pėrfundonte i riu…

Logu i burrave, e hapte fjalė-valėn…'

Tė hiqej qafet, okupatori shkja- ziu!...


Odat tona, dikur kėshtjella,

Rrėnonin shtete armike,

Me ide tė thella…

Krijoheshin Komitete!…


Komitete Shpėtimi,

Pėrhapnin rreze lirie,

Nga kullat tona…

Tė hiqeshin ato re tė zeza,

 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sun Jun 15, 2008 5:03 am

R o b ė o r i e!


Kudo nė trojet shqiptare,

E patėn qėndresėn e kishin folenė,

Shqiptarėve ua rritėn shpresėn,

Armiqve ua bėnė benė!


Kanė kaluar vite, shekuj do vinė,

Histori jona me rrebeshe,

Nga kėto baza popullore,

E mbajti tė fortė Shqipėrinė!


Suedi, Mė 30. .05. 2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sun Jun 15, 2008 5:04 am

E TMERRSHME!...

...Pėr 5 muaj, vetėm nė rrethin e Fierit, zbulohen 30 vrasje, janė kapur 97 persona, kurse 15 persona janė nė kėrkim ndėrkombėtar!!!

( Marrė nga gazeta Korrieri , Mė 6.06.2008)


Nga kjo sfidė e rėndė qė ka goditur kombin tonė; i shkrova kėto vargje elegjiake- tė nderuar lexues/e, mos kėrkoni art -poetėt po qajnė nga "gėzimi"!

...Kjo, qė po ngjanė sot nė Shqipėrinė "demo (n ) kratike, ua kalon kohėrave mė tė errėta tė krajlėve dhe tė mbretėrisė fashiste!

Jo, nuk habitem aspak, qė Shqipėria kėshtu po lahet nė gjak!

Sepse, shtetin shqiptar, po e drejtojnė , besėprerėt, neofashistė e torollakė; tė tipave e vipave qė u ka marrė koka erė!...Berisha - Mehdiu!..
KRIME NĖ VĖLLAVRASJE !
Krimi nė vėllavrasje ,
Po bėnė kėrdinė!

Sepse, tani nuk udhėheq,

"Si mos mė keq" !

Enver Shqiptari, me Partinė!

Tani, shqiptarėt e kanė bėrė,

Krejt tė natyrshme,

Si tymin -tragjedinė!

Janė tė "lumtur" se:

Qė si faculetėn tė shkretėn:

E kanė futur kėta fatzi- nė gji- "demokracinė"!

Hiq, "mos tė ndalen"!

Veē ta hedhin "vallen"!

Veē, le ta votojnė e ri-zezojnė;

Deri nė amshim, nė vetshkatrrim;

Salo Zinė!
Katunde , qytete e dete:
Si Bajlozi po i lanė nė gjak...

...Dhe, nga froni mavi -zi;

Nuk po tundet aspak!...

Suedi, Mė 6.06.2008Fadil SHYTI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: PA TĖ KEQEN TĖNDE SHQIPĖRI   Sun Jun 15, 2008 5:08 am

TAFIL DURAKU,

PA TĖ KEQEN TĖNDE

janė ēuar peshė

kobtarėt e mėsuar

nė skenė


njerėz orė ndėrrohen

enden tė parapaguar

hiena tė mbrojtura


kopshi

si kokėrr kripe


sytė u plaēin

thefshi qafėn


mbi fatin popull

kokėn ngrėnėshi


pa tė keqen tėnde

ATDHE


Burojė, dhjetor 1991


(Marrė nga pėrmbledhja e poezive “Kohė njerkė”, Rilindja, Prishtinė, 1992)


NA VRASIN ZILE TĖ BARDHA


hapėsirės pa skaj

rrugėve pa anė Shqipėri

horizontit pa fund


nė qafė tė ogiēėve

tė huaj varur

zile prej letre


nė qafė tė deleve rudina

tringėllojnė zi kuku

kėto pela troje me zile


kudo kėtij horizonti

mrizojnė hilet e huaja e tonat

na vrasin zile tė bardha


unė thėrras pranverė

me Aēarevė me Burojė

me Prekaz


po na vrasin

zile tė bardha kudo

nė Prishtinė nė Shkup e nė Tiranė


po na vrasin katrash

zile tė bardha

nė qafė


Burojė, mė 28. 8. 1999


KORRSHIN KULMIN E TYRE


e mbollėn kohėt

zi e mė zi pėr kėtė shtėpi

e mbajnė nė kulm


tė zezėn e mbjellur

korrshin pėrherė

kulmit tė kurdisur


tavanin me bėrllok

ngrėnshin pėr mėngjes

drekė e darkė


u dalshin sytė e zverdhur duē

kobtarėve tė huaj

kryeshtėpisė sime


kulmi dhe koka endin hile

tė zezėn tonė gatuajnė

korrshin kulmin e tyre zi


atė qė mbjellin nėn sqetull tė huaj

mos i shpėtoftė sherrit

brezni e tyre


dritė mos paftė

as mos pastė kurrė

kohėve tė liga qė mbjellė

Maldelenė

e kujtimeve tė mia

Iliri je


korrshin kulmin e tyre tė zi

kėto bisha tė egra

shtėpie


moti i kanė shitur drutė

edhe pas luftės sė lavdishme tė UĒK-sė

pikturojnė me ngjyrėn e tyre tė zezė


korrshin kulmin e tyre tė zi

fajėsisė sė qėllimshme u mungojnė ngjyrat

as dinė tė pikturojnė ndryshe


e unė tė bėj Ty

SHQIPĖRI

korrshin kulmin e tyre tė zi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: POEMĖ: ADEM JASHARI   Sun Jun 15, 2008 5:10 am

Fejzulla Duraku
Kjo Kosovė fortė po qanė,
Po vajton e mjera nanė!
Njė burrė trim me pas kanė,
Zot ksaj toke sot me i dalė.
Me i dalė zot mėmėdheut
Si nė kohėn e Skėndėrbeut
Si nė at' kohė dikur moti
Kur ishte gjallė Kastrioti;
Qė Sulltanat si la kurrė
Nė Arbri me vendos flamurė!
A esht' afrue dit' e bardhė?
Si nė Krujė kur patė ardhė!
Me ardhė prapė e mej pa me sy
Si e kanė nda ket Shqiptari!
Shum po vu'n Kosova nėn Sėrbi!
Si nėn kthetrat e korbit tė zi!
Kjo Drenica po fol vetė;
Ende trimat nuk mė kanė vdekė!
Ende trimat i kamė gjallė
N' ball Serbies pėr me i dalė!
Sllobodanin pėr me e ndalė.

Pushkė e fortė ku paska kris?
Pyet Kosova, djepi Shqipnis?
N' Prekazin e Ahmet Delisė,
Lufton Ademi kunder Sėrbisė!
Si Tahir Meha qe luftoj dikur,
Per tė gjallė s'u dorzue kurrė!
Njėmijnėntqind e nėntdhjet e tetė
Nė Mars ngritet legjenda vet!
N' kamė po ēohet Legjendari,
Komandantė Adem Jashari.

Nga Kraleva, Nishi e Piroti,
Nga Prokupla vijn oj vraft Zoti!
Si re e zeza' kur prishet moti!
Ushtritė serbe kolonė po shkojnė
Ushtar, polic nga Belgradi ēojnė,
Pesmij trupa po parakalojnė!
Tetėdhjet tanke po i dėrgojnė!
N' Mitrovicė ushtria kalojnė,
Drejt Skenderajt ata po shkojnė!
Forca t' mėdha nga Skenderaj vijnė,
Pa ēelė drita n'Prekaz po hyjnė.
N'Polac n'Llaush stacionohen,
Tre katunde keē po rrethohen!
Nga Llausha e kanė lajmrue,
Ademit i kanė tregue;
Veē Prekazi ėshtė rrethue!
Ademi djemve u paska thanė;
Ēojnu trima gjithė nė kam,
Mitraloz e bume mej marrė
Gjith n'pozicjone pėr me dalė,
Shkau Prekazin don me kallė!
Shkau neve na paska mėsy,
Nė Prekaz ushtria don me hi!
Qoftė pėrhajr Ademi po thot,
Njėqind vjet kemi pritė si sot.

Te Jashart boll janė mundue,
Dajt nga Llausha per me shkue.
Askush s'mundet me u afrue!
Ndihm Ademit s'po mujn mej ēue!
Shum keē shkiet e kan' rrethue!
Si me lisa me e gardhue!
Rrethimin t'gjall mos me kalue,
Askush i gjall' mos me shpėtue!
Topat e shkaut po kėrsasin,
Kullen Ademit ja godasin!
Tanksi, minahedhsi s'po pushojnė,
Barot e hekur ngado gjėmojnė!

Jashart kanė nis me kendue
Edhe me kangė tuj luftue!
Pushkė e kangė s'po i ndalin!
Zakon u kishte lėn i pari,
Tuj kėndue lufton Shqiptari.

Ēou nipash, daja po m'ja ban
Ishte plak besa daja Osman
Edhe Ademit ēka i ka than;
O Adem ti je si djal i ri
Krejt prapa nuk mujė tė t' rri
Gjith ka lufton pas s'muj tė t'vi,
Nje besė tė Zotit po t'a jap
Pėr Ty njė pushk se la pa e zbraz.

Britė Ademi, lėshon njė za;
Ku tė kam Hamėz more vlla?
Mbahu fortė, qėndro o burrė,
Pushken shkaut mos ja ndal kurrė,
Kurrė at' pushkė mos me ja nda
Kem me u djegė me shka ka!
Jem nė luftė qe njėqind vjet,
Sot ėsht' koha me tregu vetė
Me hek qafe serbin pėrjetė.
Adem Jashari keshtu po flet,
Po u thotė aj familjes vet:
Se ket punė kur e kem nisė
S'kena ba mend me lan pėrgjisė,
Amanetin nė vend do ta ēojmė
I madh' e i vogėl dot luftojmė,
Jashart krejt me u farue!
Po na fund kena me fitue.

Plot tre ditė e plot dy net,
Pushka nė Prekaz po kėrsetė!
N'ditėn e parė shpėtojkan krejt
Asnjė i vrarė te Jashart s'po jetė.

Dit' e dytė para se po zbardhon,
Komandir Ilija shka po bon?
Nja tridhjet milic po i urdhron,
Tė tridhjet t' Arkanit janė kanė!
Prej Ushtrisė largue janė,
Kullės s' Shabanit i shkojn pranė!
E kcejn murin janė hi n'oborr!
O Ademi edhe poj heton
Njė za djemve po jau lishon,
Fort Ademi edhe po bėrtet!
Djem e nipa po mi thėrret,
Po i leshon zė vėllaut vet;
Priti Hamėz tė gjallė mos i le.
A dhe Hamza tė gjall s'po i le!
Sa po mujn shkijet po i palojnė,
Jashart pushkėn nuk po e ndalojnė
S'po i lan shkijet tė gjall me hi
Nė prak me ju shkelė nė shtėpi,
Kishin brenda rob e fėmi!
K'shtu Ademi besėn e kish ba;
Nė dorė tė shkaut mos me ra
Me ka krejt kam me u vra!
Kurrė Kosovėn vet' nuk e la!
Me ka krejt pa u farue!
Kurrė Kosovėn s'kam me l'shue,
S'kam me l'shu, shkijet me pushtue!
Brez pas brezi e kem trash'gue,
Iliret kėt tok' kanė sundue,
Dardan-kosovar kanė luftue!
Kurr Kosovėn se kanė dorzue.
Amanet t'parėt lanė naj kanė;
Kurrė Kosovėn mos me e dhanė
Kurr Serbies mos me ia lanė.
Sa po mundė shkije po vret
I kanė vrarė njėzet e tetė!
Nja dy t'gjallė i kanė zanė!
Ademit shka na i paskan thanė;
Fort po e lusin, bej po i bajnė
T'gjallė me na l'shue a nuk ban?
Edhe Ademi po m’ i ngon;
S'kena ardh ketu me luftue,
Po me zorė na kanė ēue!
Ēaj Ilija na ka urdhnue.
Atėher Ademi po menon?
Shqiptari e ka pas zakon
Me liru aj qė vetin dorzon.
Adem Jashari burrė azgan
Tė dy serbet po i liron!
Njėrit shka ēka i paska thonė?
Shko Ilijes fjalė i ēonė;
Baca Shaban ty a t'ka thanė,
Besė nė ju nuk ban me nxanė!
S'kemi pas kurrė besė me shka,
Gjithė n' tradhti na kanė vra.

Plot dy ditė e plot dy netė,
Po na zbardhė dita e tretė!
Nė Prekaz pushka po kersetė!
Jashart me Serbi tuj luftue!
Se kan nder mend me u dorzue!
Me u dorzu kurrė tė gjallė!
Shkaut pushken s'ja kanė ndalė,
Nuk po ia ndalin pushkėn hiē,
Farun shumė ushtar e milic!
Shum' ushtar e milic tė vrarė!
Nėpėr oborr e nėpėr arė,
Nja treqind tė vramė i lanė!
Si duaj kashte me u kanė
Permbi trupat e shkive t'vramė
Shokėt e tyre po kalojnė!
Drejt Jasharve ushtria shkojnė!
Sikur drapri n'arė tu korrė,
Si me drapėr mej pre mu konė!
Si kall'zi gruri nėpėr tokė.
Pa shpirt sllavt bien si borė!
Ademi n' mitraloz tuj korrė!

Ushtria e Serbisė u farue!
Jashart nuk dojn me u dorzue.
Komandira edhe Gjeneral,
Thojn Ademi nuk jepet i gjallė!
Krejt Serbia k'tu me u kanė!

Gjeneralat po urdhnojnė;
Granatimet po i shpeshtojnė!
Shumė predha kullėn qėllojnė!
Barot e hekur po lėshojnė!
Gjylet ishin kanė mallkue,
Rob e fmi i paska farue!
Rob e fmi granata i vret!
Edhe Hamzėn me daj'n e vetė,
Bacėn Shaban me nipa krejt!
Jet Ademi veē me djal t' vetė!
Babė e bir po bajn gajret
Po qėndrojn si me u kanė tridhjet!

Ushtria kull's iu afrue
Dham n'dham me ēetnikėt tuj shkue!
Njė plumb ishte kanė mallkue,
Adem Jasharin ka qillue!
Ademin keq e paska marrė
Edhe Ademi jet' po ndrronė!

Djalė i vetėm po mė lufton!
I gjallė kullėn s'po e dorzon!
Brenda ushtrinė s'po e lejon,
Tė gjallė shkiet si len me hi
Si lenė gjallė mej hi nė shpi.
Tė mramtėn pushkė zbraz Kushtrimi
Edhe djalin e merrė timi!
E merr flaka, era barotit
Nė gjoks i bjenė gjylja topit!
Gjylja topit veē po ma vretė
Dhe Kushtrimi njė fjal e fletė
Sa pėr plumba se kishim dertė!
Familja ime me njė shtetė
Ke tu luftue treqind vjetė!

Autor: Fejzulla Duraku
Bruksel,05.03.2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Pėr Shqipėri   Sun Jun 15, 2008 5:11 am

Mehmet BISLIMI,
Eh, sa e sa trima
Ikėn me sy hapur
E sa e sa trimėresha
Nuk i mbyllėn sytė!


Eh, sa e sa heronj
Nuk i prehu qetėsia
E sa e sa gjenerata
Prehja nuk i qetėsoi


E prapė nuk u bė
Shqipėria
As sot


Kur do tė arrijmė qė
Dinjitetshėm ta themi
Ne
Bijtė e Shqipėrisė
Jemi!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Poezi nga libri i Rrustem Gecit „Sa vjeē je Shqipėri“   Sun Jun 15, 2008 5:13 am

R I L I N D J E
Rend Shqipėri rend
Rend Shpirt I kombit
Rend Shqipėri rend
Rend e mos pusho

Rend Shqipėri rend
Ėshtė ditė e flamurit
Rend Shqipėri rend
Me zemrėn e burrit

Rend Shqipėri rend
Mijėvjeēarėve tė ri
Rend Shqipėri rend
Shqipėrisė Kuq e Zi

Rend Shqipėri rend
Tokės tėnde rend
Rend Shqipėri rend
Me flamurin tėnd

U R I M I

A duhej tė vdiste Troja
Pėr njė grabitje gruaje
E sotmja s“ka pėrgjigje
Nga Troja del ende tym
A duhej tė vdiste Troja
Pėr dy tė dashuruar
Apo,..nga njė dashuri
e nxehtė e njė mėkati,
...ajo kohė mė s“ flet.
E sotmja s“ka pėrgjigje
Me vdekjen e Trojės
U shuan dhe pellazgėt


VITI 2 MIJĖ E 7

Kjo krenari pėr tė vdekur
Nėpėr fushat e betejave
Nga djemtė tanė tė rinj
Eshte kod i atdhedashurisė
Kjo krenari pėr tė vdekur
Nėpėr fushat e betejave
Me idenė e ndryshimeve
Ėshtė armike pėr armikun

O i ēmendur i vetėtimave
Zbrit poshtė tė shihemi
Kosova veten nuk e vret
Po shkreh nė ballin tėnd


MOLLA E KUQE
Nė Konferencėn e Berlinit
evropat Toplicėn e ndanė
evropat Toplicėn e vranė
evropat Toplicėn e thanė
se, ajo pjesė e Shqipėrisė
as emrin mė s' e flet!...


K L E S T A

Ēastet dhe instinktin
unė s“mund t“i ndali
prej aty nis frymėzimi
pavetėdija dhe guximi
* * *
Ēdo kohė e mbrapshtė
prapa lė prapėsitė, tė
gėrryerat e t h e l l a
njė kujtesė tė gjymtuar
* * *
Njeriu ėshtė njerėzimi
qė pėrkund mendimin
tė qeshurėn hyjnore
tė dhimbjes dhe qenies


T O M O R R I

Ky diell I vluar n“ largėsi
Vjen drejt nga gjithėsia
Vjen me rreze stinėsh, tė
Ndritė ku ėshtė Shqipėria

Ky diell i vluar n“ largėsi
Ulet i kthjellėt n“Shqipėri
Takon y j e t kėtejpari
Dhe ngjitet vetė n“qershi

Ky diell i vluar n“l argėsi
Qė derdhet mbi Shqipėri
Nuk ėshtė i zgjedhuri ynė
Po i dashuruari i tokės


D Y R R A H U
--------------------------
Sa vjeē je Shqipėri
lexojeni barin, gurin
ajrin, pemėt, vreshtat
ujin e bardhė tė lumit

Sa vjeē je Shqipėri
putheni tė bukurėn
putheni tė bukurin
jasemini e lulevalėve

Sa vjeē je Shqipėri
5 mijė vjet s“janė pak
Po s“ janė dhe shumė
pyeteni valėt e detit


A U L O N A
Krejt Brenda kraharorit
Kam fuqinė e kėngėve
Frymėn e plot betejave
Dhe pasionin pėr artin

Krejt brenda kraharorit
Kam librin mė tė ri
Njė poezi mė ndryshe
Nga poezia a k t u a l e

Krejt brenda kraharori
Nė brendinė e zemrės
Fjala kullon dhimbjen
Dhimbja kullon fjalėn

K O R A B I
Ata qė shtijnė nė tanėt
Janė krisma tė armikut
Fantazma tė mbetura
Tė vrasėve tė eposeve


E L B A S A N I
Unė e mbrojė vetveten
sa herė ajo do tė mbytet
ose tė bie e tė rrėzohet
nėpėr rrotat e fatit tė saj

Unė e mbrojė vetveten
Me tingujt mė me ngjyra
Me ndėrrime ndjenjash
Tė instinkteve tė mėdha

Unė e mbrojė vetveten
Me Janinė e Preshevė
Me shqipėritė e mia
me Kosovė e Tetovė

S H Q I P Ė R I
Ji vend i qėmotshėm
Popull qė do vetveten
Ji njė gjak me Kosovėn
Ji njė gjak me Iliridėn

Ky dhe a t d h e i yni
I bėrė prej k o h ė s h
Me pemė dhe me det
Ėshtė njė pasuri e jona

Kujtesė s“kam pėr asgjė
Po jetėn e lexoj brenda
Plot ishin Itakat tona
Qė ne vetė i humbėm


T I R A N A
Nė njė kohė pa kohė
kur ēdo gjė ishte zero
Tirana e qante Tiranėn
Dhe shtetin nė s h t e t

Nė atdhé atė mbrėmje
hotelet kudo ishin bosh
prej shtėpive prunė kafe
hoteli s“kishte as bukė!

Tirana vėrtet q a n t e
me njė diell pa dritare
n“ atė varfėri ekstreme
secili shante si dinte!...

D U R R Ė S I
Mos qaj lulen qė mbeti vet
Por qaje djalin qė iku nė det
Durrėsi e Dyrrahu njė etni
Denbabaden q y t e t i ri
Nė tokėn e pasur tė Dyrrahut
Deti i shqipeve vetė ligjėron
Njė tėrmet qė i ra Durrėsit
Nisė njė dramė me sa vijon;

Mė tragjikėt i mbyti dheu
Kripa e Durrėsit kripė flori
Nga tė gjallėt e atij tėrmeti
Mbeti r ė r a e njė lot nė sy

Deti i Durrėsit det me plazh
Ylli i Durrėsit yll me gjirmė
e r a rėrėn e dredh e tund
dallga detin e do me fund

Dashnori Durrėsit puth thellė
Me tė puthura fėmijėn nxjerr
I gjithė qyteti puth me zjarr
puthja Durrėsin e mban gjall

KRUJĖ E LIRISĖ

Ē“ėshtė ky ajėr me aq verė
nis prej fushave e maleve merr
Ē“ėshtė kjo pemė argjendt e ar
gjitha kėngėve m“i bie mbarė!

Mijėra v j e t janė stinėt tona
Mijėra v j e t Shqipėri mbi dhé
Krujė e gjakut tė Skėnderbeut
Flamur-madhja e gjithė atdheut!

Krujėn e bukur,Krujė e ashpėr
Piqet s h e g a,... kuq nėn fletė
Qė nga k o h a e Kastriotit
K r u j a ka...h i m n i n e vet!...
Qysh kur t o k a ishte fėmijė
Gjuha shqipe ish gjuhė e parė
Ndal o bir,..qė tė jap ca mana
Njė pikė lot kujtim nga nėna!

Plotė,... argjende ka Shqipėria
Ullinjtė e Krujės janė me ar
Rrofsh o Krujė e Skėnderbeut
Flamur-madhja e a t d h e u t !

KOMBI I QEJFEVE


Tė gjithė miqtė e festave
tė dasmave e pėrvjetorėve
shprehin emocionin e tyre
identitetin e kombit krijues
shpirtin e ashpėr tė kėngės
dehjen e kombit shpėrthys
Studius tė ditur tė Evropės
Jo rastėsisht na quajtėn
Komb i madh i f e s t a v e
komb krijues i k ė n g ė s
komb i fortė i humorit
komb i seksit dhe poezisė


N D R Y S H I M E T
Ikėm ta mundim tė k e q e n
Ikėm t“i k ė p u s i m prangat
Ikėm se s“ pamė rrugė tjetėr
Ikėm se p l a s i dhe kėnga!

Vrasės tė mbetur tė regjimit
Na rrahėn, na fyen e na shanė
Me ato anije si vuajtja jonė
E dimė ... si prekėm matanė !

N“atė k o h ė tė mundimshme
Babilonė tė babilonisė sė madhe
Shqipėrinė gati e ē m e n d ėn
Me varfėri e tė t a l l u r a

Ikėm ta mbyesim tė keqen
Qė e keqja tė ikė, tė mos godasė
D o s j a jonė prej refugjati
Shpirtin ma b ė n tė mė plasė!

Pėr atdhé shpirti mė dhemb
po pėr largėsi kishim nevojė
Ikėm se s“ patėm rrugė tjetėr
e ē“ ferr kemi ngrėnė matanė! ...

V Ė S H T R I M
Ē “ m o s h ė ka Shqipėria
Lexo gjėmimin e dallgėve
shndrrimin e shiut nė ujė
shndrrimin e ajrit nė frymė


R O Z A F Ė S
E murosur por vdekjen shkeli
Lotin tėnd v ė l l a i ta mbaj
Dhimbja e madhe s“ lė as lot
Ah, Rozafė, ē“ u deshėm sot!

Asnjė kohė nuk ėshtė pa diell
Asnjė kohė nuk ėshtė pa qiell
Nė ditėt mė tė mira tė murosėn
U s t a l l a r ė t,...tė deshėn ty!...

Nė fund tė l i q e n i t uji qante
Pse murosėn nė mur atė grua
Ah, Rozafė, Rozafė, moj motėr
Plot murtaja ranė nė Shkodėr!

E murosur,.por vdekjen shkele
Shkodra, ty Rozafė tė deshi
Nė vend tė bukur tė murosėn
Me njė mall e me njė dhimbje

Qytete tė bukura ka Shqipėria
Nė kėtė botė njė ėshtė Shkodra
(Ah, Rozafė,.Rozafė, oj motėr)
Plot rrufe na ranė nė Shkodėr!


G J I R O K A S T R A

S“ dua tė a r g j e n d o j asgjė
I kėrkoj humbėsit, shokėt e mi
Kėmbė u ngjita deri tek ju
tė pi njė kafe e njė gotė raki;

Mbi atė kozmos tė v o c k ė l
Gjirokastrėn e g j e t a tė tėrė
Njė qytet me shumė tė veēanta
Njė kodėr e shtypur, e bėrė!

Asgjė s“ dua tė a r g j e n d o j
kėrkoj Librin e kėngėve tė Artės
...nė luftėn pėr “Termopilet”,
kėrkoj p o e t ė t e Gjirokastrės!

Nė Gjirokastėr s“kėrkoja Trojėn
As shtėpinė e Zeusit qė s“ flet
i kėrcėnuar rėndė nga Greqia
Homeri kėtu ishte n“Ekzil, vet!

“d i e l l i fryrė”, ”hėnė e vrarė”,
ia dogjėn emrin H o m e r i t;
Njė Greqi thuaja e pazakontė,
ia mori sytė , po ia la nderin!...S A R A N D A
A j r i e J o n i nė Sarandė
I puthin l u l e t nė verandė
Fryma e Jonit, frymė e lirė
ėshtė e butė e pa mynxyrė

Sarandjotėt burra tė dheut
burra trima tė mėmėdheut
M“ atanė detit qan njė ēam
njė poezi me lot e gjėmė!

Jonė e bukur, Jonė prej deti
bukur t“shkoka sot gėrsheti
ai bilbil qė kėndon n“ Ksamil
do qė Ēami tė jetė i l i r ė!

Mes S a r a n d ė s e Korfuzit
Shqipėria shqipėrisht lulėzon
Qeshu Sarandė, rritu Sarandė
Gjithėshqiptare nė detin Jon!

Bėhu o grek, thoshte Homeri
Mos vėr gisht nė Ilirik, do tė
tė vrasė uji, do tė bjerė mal
s“ vritet Troja mė me Kalė!...

B U T R I N T I
Nė amfiteatrin tonė antik
Pyeta ajrin,...ē“ po thėthitė
Po bėjė hije, e mbjell pemė
Nė Butrint po bėjė poemė

Nga Butrinti,..nė K o r f u z
Pashė tė vrarėn tonė nė buzė
Nė t e a t r i n tonė a n t i k;
Drama e madhe s“ishte frikė
Kaonė, Molosė, Thesporotė
Burra trima e me f l o t ė
Mjeshtrit e artit nė Butrint
Lanė pas veprat, edhe sytė!...
Na ishte Eskili kėtu njėherė
Vjershėtor e burrė me nder
Nė Iliri kishte njė motėr
Ilirishten e fliste nė sofėr!

Hėnė e verės, hėnė me zjarr
Dorėn diellit do t“ ia marrė
Nė Butrintin tonė a n t i k
Drama e madhe s“ishte frikė!

T H I R R J E
Nė ligjet e tė jetuarit
nuk ka drejtėsi pėr tė gjithė
as dashuri tė mjaftueshme
njė dhuratė e tillė mungon
po unė u bėj thirrje lexuesve
tė ngritėn kundėr padrejtėsisė
dhe diellin ta ngrejmė me duar
me sa mė pak dhimbje
me sa mė pak vuajtje
Poezi nga libri „Sa vjeē je Shqipėri“, libėr i vlerėsuar shumė nga kritika letrare
Rrustem Geci – Dortmund/ 2007

ARVANITĖT
Unė flas gjuhėn e madhe
shqipe, i tha mikut tė tij
Aristidh Kola - Arvaniti
para se grekėt ta vrisnin

Asgjė ende s“ka mbaruar
mė duhen 4 shekuj jetė
pėr ta kthyer m b a r ė
tė kaluarėn e shprishur

Nė kėtė bukuri mesdheu
Tė tė vėrtetave pėrmbys
Unė mezi arrita tė preki
Gjuhėn e parė tė Homerit

Homeri shkruante shqip
Nė shqipen e pellazgėve
Unė vet tash e lexova
Nė pellazgjisht,Odisenė

Dortmund , 2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Anabel Li   Sun Jun 22, 2008 5:11 am

Edgar Poe


Shumė vite kanė kaluar,
Nė njė mbretėri tė bukur plot magji.
Afėr detit jetonte njė vajzė e dashuruar
Me emrin e shtrenjtė, Anabel Li.
Jetonte ajo vetėm duke menduar,
Tė mė deshte dhe t'i shfaqja dashuri.
Ishte e freskėt, e brishtė, e dashur,
Nė kėtė mbretėri plot magji.
Afėr detit dhe unė isha i ri
Dashuria jonė, kalonte ēdo dashuri.
Sa e desha vajzėn time Anabel Li!
Engjėjt qė rrinin nė qiellin e kaltėr,
Na shihnin tė vrenjtur me zili.
Kaluan vite, ata qė na kishin zili,
Nė kėtė mbretėri plot magji.
Afėr detit dėrguan njė tė zezė stuhi,
Qė e ngriu, vajzėn time, Anabel li.
U sulėn engjėjt dhe zbritėn nė tokė,
E morėn atė nga kjo jetė.
E varrosėn, mė mbytėn nė lotė,
Nė kėtė vend afėr nė det.
Engjėjt qė nuk janė krejt tė lumtur,
Na shihnin me smirė ne tė dy
Oh! Kjo ishte arsyeja (ēdokush e di)
Qė nė kėtė mbretėri plot magji
Afėr detit, tufani erdhi pėr ta shkulur
Pėr ta vrarė, vajzėn e bukur, Anabel Li.
Dashuria jonė, qe mė e fortė se ēdo dashuri,
Qė kanė ata qė janė mbi ne
Qė janė mtė ditur se ē'jemi ne. Prandaj dhe engjėlli qė nė qiell rri,
Dhe djalli qė vėshtron me zili,
Shpirtin tim nuk e shkulin dot krejt
Nga e bukura ime, Anabel Li.
Hėna kur del, mė mbush me ėndrra
Pėr engjėllin e bukur Anabel Li
Kur yjet janė nė qiell mė rreh zemra,
Ata flasin, pėr vajzėn time, Anabel li.
Kur valėt pėrplasen me furi, unė rri aty,
Mendoj pėr atė bukuri
Qė e desha me aq dashuri.
Pėr nusen time, tė varrosur te bregu nė det,
Nė varrin qė dallgėt e rrahin pėrjetė.

Autor: Edgar Poe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   Sun Jun 22, 2008 5:12 am

Shpesh pėr zbavitje, detarėt nė lundrim,
Marrin albatrosė, ca zogj tė mėdhenj deti
Qė ndjekin anijen me pėrtim nė rrugėtim
Kur kjo rrėshqet mbi zgavra tmerri.
Sapo mbi dėrrasa, ata i lėshojnė,
Kėta mbretėr tė hapėsirės sė kaltėr
Ulin me dhimbje flatrat qė bardhojnė,
Si lopata lundrimi nė rėrėn e lagėsht.
Ky udhėtar me krahė bėhet i plogėt
Shformohet dhe shėmtohet, s'ka mė bukuri,
Dikush i prek me llullė sqepin e dobėt,
Tjetri e pėrtall, ēalon pėrbri tij.
Poeti ngjason, me kėtė princ kaltėrsish,
Qė sfidon shigjetarin, pėrqesh stuhinė
Po kur nė tokė ai ulet sėrish
Krahėt gjigandė si pengesa i rrinė.
Autor: Bodler
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pėrmbledhje poezishė nga Poet tė ndryshėm.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 6 e 23Shko tek faqja : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 14 ... 23  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: