Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Poezi nga BAHRI FAZLIU-Gzimi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga BAHRI FAZLIU-Gzimi   Fri May 09, 2008 11:19 am

Sofra, une e kam nje liber te Bahriu Fazliut 'Kunder mistifikimit per te verteten'. Ajo eshte nje permbledhje e shkrimeve te Gzimit. Por me intereson te di se a eshte botuar ndonje liber me poezite e tij kushtirimuese?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga BAHRI FAZLIU-Gzimi   Fri Jun 06, 2008 12:01 am

luboteni shkruajti:
Sofra, une e kam nje liber te Bahriu Fazliut 'Kunder mistifikimit per te verteten'. Ajo eshte nje permbledhje e shkrimeve te Gzimit. Por me intereson te di se a eshte botuar ndonje liber me poezite e tij kushtirimuese?

Luboteni nga Bahri Fazliu ėshtė botuar libri qė e pregaditi pėr shtyp e dhashura e zemrės dhe idealit Valbonė Rrahmani motra e Agronit nė vitin 2000. Libri titullohet "Dhembja mund dhembjen" ėshtė libri " 2" kurse libri "1" ėshtė "Kundėr mistifikimit pėr tė vėrtetėn".

Nė librin me poezi "Dhėemja mund dhėmbjen" nė vazhdim tė ati libri ėshtė edhe shkrimi "Partia e Pehlivanėve" qė i kushtohet partive qė rrugtonin nėpėr mjegullė....


Ja dy tre rreshta nga ai shkrim po i shkruaj shpejt e shpejt sepse ėshtė aktuale edhe me partitė e sotme;

-" Menjėherė pas kėsaj jepej arsytimi se pėrse partia ishte pėrcaktuar pėr emrin Partia e Pehkivanėve tė Ndershėm:
-" Ndoshta nocioni pehlivan ėshtė i ngushtė pėr tė pėrfshirė tė gjithė kėta: egoizmi, mashtrimi, dinakria, pabesia, qė nė njė emėr pėrfshihen nė nocionin pehlivan, nė pehlivanllėqe.......

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi nga BAHRI FAZLIU-Gzimi   Sat Jun 14, 2008 10:35 pm

Ata nė ēdo hap tė tyre deri nė ndeshjen finale me armikun, e dėshmuan se shqipatrėt nuk i nėnshtrohen pushtimit. Janė tė shpeshta rastet kur ata u ndodhėn nėpėr rrugicat e qyteteve ballė pėr ballė me patrullat e spiujt e UDB-sė, por por s'i lėshuan dot ato shtigje qė i lidhnin jetėsisht me popullin. Pushtuesi kurrė nuk arriti qė t'i shtie nė dorė kėta ilegalė me zemrat prush prej urrejtjes ndaj tyre. Dashuria e madhe pėr popullin qė kishin nė gji i trimėroi shumė ata - ata ishin tė pamposhtur sepse nė zemėr kishin tė madhin popull!


Le te behen keto fjale o shoku sofra,model per secilin clirimtar,gueril urban,militant,revolucionar,i cili me gjakun qe i vlon nder deje e mollza te gishtave pret rastin per ti sherbyer atdheut,te jene shembull per veprat tona,per ndermarrjet clirimtare,per popullin e pandriquar qe e vyshku hija,ndeja,pasiviteti,le te cohemi edhe njeher te gjithe toke e ta qojm deri ne fund,ama deri ne fund idealin e ketyre trimave,e mijra bijve e bijave tjere qe dhane gjene me te shtrenjte per kete vend-jeten.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga BAHRI FAZLIU-Gzimi   Mon Jun 30, 2008 5:14 pm

Bahriu ishte nje gjen i shenderitshem i organizimit revolucionar antimperialist. Shkrimet e tij ne gazeten 'Clirimi' shquhen per impulse te mahnitshme te mendimit te tij te gjere politik, mendim i cili eshte i bazuar ne nje vezhgim te drejpedrejte e te mbrehte politik.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poezi nga BAHRI FAZLIU-Gzimi   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi nga BAHRI FAZLIU-Gzimi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: