Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Zgjidh e merr

Shko poshtė 
AutoriMesazh
lutfi coka
Fillestar/e
Fillestar/e
lutfi coka

Male
Numri i postimeve : 49
Age : 68
Vendi : shqiperi
Registration date : 29/06/2012

Zgjidh e merr Empty
MesazhTitulli: Zgjidh e merr   Zgjidh e merr EmptyFri Oct 17, 2014 10:04 pm

Zgjidh e merr vetė

A tė duhen luftėtarė,
Gjithė botės t'i vėsh zjarrė ?
Do arratinė tė marrė ?
Merr nja dhjetė Kosovarė!

Njerez tė zgjuar me lezet
qė i gjen nė ē'do anė,
tė bėjnė hallv' e salep,
keta janė mjeshtrit Dibranė.

A do njerėz pėr ahengje,
Pėr tryez' e pėr kuvende ?
Burra e gra kėrcejn' nė lodėr ?
Keta i gjen veē nė Shkodėr!

A tė duhen gėnjeshtarė,
matrapaz' e kokėtharė,
qė rėrėn shesin pėr farė ?
Merr Krutanė dhe je i larė!

Po qefli a tė duhen
qė me jevga din' e kruhen,
Zonja qė pjellin ēdo vit ?
Vetėm Elbasani rrit.

Do ministra Kolonjarė,
se mbahen burra me mėnd,
duan kudo tė jenė tė parė
nė mexhlis' e nė kuvend !

Do budallenjė qė veē hanė,
e hajvanė me dy kėmbė,
pasuri s'dinė tė vėnė ?
E ke gjithė Myzeqenė!

A do te rruash florinė,
katandinė e shtėpinė,
me dy qofte mbush sininė ?
Ec' e merr Gjirokastrinė !

Do tė hash e tė besh qejf,
Sofra shtruar si pėr mbret ?
Pastėrti e pėr hyzmet ?
Tė tillė gjen nė Pėrmet

A do male me dėborė,
Trima t' fortė e malėsorė,
fort bujar' e burrėrorė ?
I ke n' Kukės, i ke me dorė !

Matjanėt burra tė zotė,
qė dikur kanė ngrenė barot,
se i njeh gjith' vendi mbarė,
Janė tė gjithė pėr xhandarė !

A do trima e sejmenė,
kapardisur kudo venė,
pa zėre gjumi mos flenė,
Pėr tre Mirditor' bėj benė !

Do dembela pėr Stamboll',
Mos u loth, t' gjezdiē dynjanė,
Mė Tiranė rresht' taborrė,
Vetėm tė zgjatėsh njė dorė !

Do pėr punė njė Korēar,
E ke bujk dhe ushtar,
Te gjith' bashkė venė nė arė,
Kok' e kėmbė s'kanė tė sharė !

Hall i math me Skraparlinė,
ka rrezik tė hash dhe dru,
Dy ministra le rrinė,
Se na duhen dhe pa tru !

A do urt' njerzit tė rrinė,
Nė komandė tė kesh ushtrinė ?
Me taban ta kesh njerezinė,
Merr tė gjithė Labėrinė !

Ore tė gjorė harruam Vlorėn,
se kjo punė lahet me gjak;
Dy shirita, njė medalje,
Kėsaj gjėje i venė kapak !

A tė duhen sharlatanė,
qė tė lėpihen nė ē'do anė,
qė tė pėrēajnė
qė i gjen nė ē'do anė,
tė bėjnė hallv' e salep,
keta janė mjeshtrit Dibranė.

A do njerėz pėr ahengje,
Pėr tryez' e pėr kuvende ?
Burra e gra kėrcejn' nė lodėr ?
Keta i gjen veē nė Shkodėr!

A tė duhen gėnjeshtarė,
matrapaz' e kokėtharė,
qė rėrėn shesin pėr farė ?
Merr Krutanė dhe je i larė!

Po qefli a tė duhen
qė me jevga din' e kruhen,
Zonja qė pjellin ēdo vit ?
Vetėm Elbasani rrit.

Do ministra Kolonjarė,
se mbahen burra me mėnd,
duan kudo tė jenė tė parė
nė mexhlis' e nė kuvend !

Do budallenjė qė veē hanė,
e hajvanė me dy kėmbė,
pasuri s'dinė tė vėnė ?
E ke gjithė Myzeqenė!

A do te rruash florinė,
katandinė e shtėpinė,
me dy qofte mbush sininė ?
Ec' e merr Gjirokastrinė !

Do tė hash e tė besh qejf,
Sofra shtruar si pėr mbret ?
Pastėrti e pėr hyzmet ?
Tė tillė gjen nė Pėrmet

A do male me dėborė,
Trima t' fortė e malėsorė,
fort bujar' e burrėrorė ?
I ke n' Kukės, i ke me dorė !

Matjanėt burra tė zotė,
qė dikur kanė ngrenė barot,
se i njeh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Zgjidh e merr
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Zonė e lirė :: Tema tė ndryshme-
Kėrce tek: