Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 14 TETORI DITE HISTORIKE E TRIUMFIT TE MADH

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

14 TETORI DITE HISTORIKE E TRIUMFIT TE MADH Empty
MesazhTitulli: 14 TETORI DITE HISTORIKE E TRIUMFIT TE MADH   14 TETORI DITE HISTORIKE E TRIUMFIT TE MADH EmptyWed Oct 15, 2014 11:35 pm

14 TETORI DITE HISTORIKE E TRIUMFIT TE MADH

Ky flamur i stilizuar valoi ne qiellin e gjithe Botes!
Ne fituam ne te gjitha planet !
Zgjuarsia shqiptare arriti piken kulmore (apogjeun)...
Demonstrim i nje civilizimi bashkekohor i percjelle nga kohet...
Para se te fillonte ndeshja me daten 13 tetor publikova :

JA SI MERRET REZULTATI POZITIV DHE SIGUROHET TRIUMFI SOT NE BEOGRAD

Ēfare kerkohet sot nga Kombetarja shqiptare?
*Nje formacion nga me i miri i formatuar ne fushen e lojes...
*Nje seriozitet dhe nje disiplinim i jashtezakonshem ne zbatimin e detyrave te percaktuara nga trajneri...
* Lojtaret duhet te jene shume pozicionale ne rolin e tyre...
*Aplikimi i mbulimit zonal dhe thyerja e kundershtarit ne mesfushe , duke mos lene asnje hapesire depertuese per ne thellesi te mbrojtjes...
*Aplikimi i dublimit dhe markimit nje per nje , duke mbyllur hapesirat...
Nje mbrojtje pozicionale, nje mesfushe aktive , e cila te siguroje kundrasulmin befasishem e rezultativ , duke siguruar nje kombinativitet paresor te perdorimit te sulmit te kerthet, pra nga krahet .
* Duhet te permiresohet roli i mesfushorit organizues per t'i dhene hapesire kombinativitetit dhe harmonizimit te sulmit...
*Shfrytezimi i pikave te dobta te evidentuara te kundershtarit dhe mbrojtja e fuqishme ndaj pikave te forta te tij...
* Mbrojtesi i portes shqiptare eshte i sprovuar , por duhet qe mbrotja te jete e afte te perballoje e te thyeje ēdo tentative pershkruese..
*Sulmi duhet te aplikoje skema te parealizuara me pare me nje intuite shume dinamike..
*Te shmangen lodhja fizike me nje perdorim te forces funksionalisht ..
* Te shmangen nderhyrjet e rrepta sidomos ne zonen e mbrojtjes dhe te tentohet gjithmone per t'i marre topin kundershtarit gjithmone paster...
*Me qe eshte nje perballje e tensionuar kerkohet nje qetesi ne kete rivalitet, ku kundershtari shihet me shume se "kundershtar"... dhe eshte ne "fushen " e tij...
*Demonstrim i te gjitha cilesive teknike e fizike dhe talentit individual ne fushe gjate gjithe takimit...
* Asnje teperim ne mbajtjen e topit. Te perdoret driblingu i talentuar dhe sistemi njepasimsh...
Goditja e kuadratit me aftesi realizuese...siguron rezultatin pozitiv ..
Trajneri duhet te jete aktiv gjithe lojen dhe te realizoje nderrimet ne kohe , pra nderhyrje sa me te studiuara e te plotuara...
Shmangia e tensionimeve dhe e acarimit , sjellje dinjitoze...

*Duhet te te prishen aksionet e kundershtarit... dhe te zoterohet aktivisht topi ...ne krahasim me kundershtarin...
*Perfaqesimi i denje i Kombit...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
14 TETORI DITE HISTORIKE E TRIUMFIT TE MADH
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: