Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 POEZI PĖR DĖSHMORĖT

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sat Mar 01, 2008 2:46 pm

Luftėtarit
Dallget e luftes tutje me shtynė
e unė e heshtur rri e mendoj
Tė pashė ty ne betejė kur mėsyn
Marr shprese dhe forcė,tek Ty te kujtoj

Ėndėrr e Jotja ėshtė LIRIA
Nė Liri thua ēdo gjė lulėzon
Ideali Yt ėshtė dituria
Pa dije lirine askush s'e gėzon.

(Euridika) 1998
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sat Mar 01, 2008 4:30 pm

KOMANDANTI ĖSHTĖ I GJALLĖ

Re tė zeza mbuluan Prekazin

Shumė ēetnikė e nxinė lėndinėn

Adem Jashari dredh mustakun

Dhe nė ēark e puth martinėn.Nė nishan tė pushkės sė gjatė

Pak mė tutje Shaban plaku

I betuar n`shqiponjė t`flamurit

Pėr tė gjallė s`lėvizė nga pragu.Nga frenxhia bėrtet Hamza

Si kreshnikėt nė ditė tė veta

Heu ēetnikė ju farė e fėlliqur

Jo s`ka vdekur Azem Bejta.Krisėn pushkėt pėrnjėherė

Si rrufetė qė bijnė nga qielli

Gjoksin Hamza i vė gjyles

N`ato ēaste u ndal dielli.Si dragoi zjarr qet nga goja

Luftė e kėngė Ademi i nisė

Sikur kosa qė rrėzon barin

Rrėzon ēetnikėt ballėqėndisė.Komandanti ėshtė i gjallė

Legjendė u bė ky emėr

Gjithė shqiptarėt kudo janė

Komandantin e kanė nė zemėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sat Mar 01, 2008 6:15 pm

DY DĖSHMORĖVE TĖ RINJ!

(Kushtuar Mon Balajt dhe Arben Xheladinit tė vrarė nė demonstratėn e 10shkurtit, 2007)

Para syve tė botės,
Nėn maskėn e "demokracisė“
Na i vranė Arbenin dhe Monin,
Gjakatarėt e huaj,miqtė e vjetėr tė Serbisė!

I vranė djelmoshat atdhetarė,
Trimat e pamposhtur shqiptarė!
Atyre, jo s“ ju trembej syri,
Para xhelatėve ndėrkombėtarė!

Ata, ranė pėr paqe,
Sepse, kėrkuan liri,
Kėrkuan Vetėvendosje,
Kėrkuan drejtėsi!

Bota po shtiret, kur na jep ligjėrata,
Ēfarė qenka rendi dhe demokracia!
Ndėrsa, rrugėve tona gjaku po derdhet,
Si dikur qė na pėrgjaku Serbia...

Ah! Ju mjeranėt "tanė" politikanė,
Kot, po rrahni ujė nė havanė:
E dėnoni fjalėn e lirė,
Jetėn po na e bėni katran!

Ju me demogagji e krekosje,
Po e mashtroni popullin besnik,
Po e dėnoni Lėvizjen Vetėvendosje!
Po pajtoheni mjerueshėm, ashtu me armik!

Turp tė keni ore politikanė “shqiptarė”!
Mos po mendoni keni zbritur nga qielli,
Mos harroni! Jeni bėrė trutharė?!
Thua vetėm pėr ju po rrezitka dielli!

Si ju mashtroi kėshtu Evropa,
Apo, mos ju frikėsoi Serbia?
Nga veprat tuaja, po vuan shumė Nėnėlokja,
Nuk po ribashkohet ende Shqipėria!

Vallė deri kur me vrasje,
Deri kur me dėnime,
Sa e fortė paske qenė,
Moj Kosova ime!

Deri kur me premtime boshe,
Deri kur me lot nė sy,
Deri kur duhet tė besojmė;
Se,ndėrkombėtarėt paskan drejtėsi"?!

I lehtė u qoftė dheu i Kosovės!
O bijtė e Shqipėrisė,
Pėrjetė, s“do t“ju harrojė kombi,
Gjaku juaj, i rritė rrezet e lirisė!


KRISTINA RASI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sat Mar 01, 2008 7:30 pm

LUFTĖTARIT

Pse jeta
pėr pushkė
pse vdekja
pėr nder

pse lumėgjaku
pėr LIRI

RRITĖ
Vendkalime
ura mungon

mendtakime
veprimet heshtin

kopsht me lule
s'ka dashuri

ē'u bė bota -
e qelbur po rritet

nga Arian Krasniqi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sat Mar 01, 2008 7:30 pm

Atyre

Atyre,
Qė gjithė qė paten ia falen
kėsaj toke.
Atyre
Qė maleve pėr liri u dhanė
kushtrim.
Atyre
qė shkruajnė faqet e lavdishme
tė njė EPOKE.
Atyre,
Qė bishen e plagosur e godasin
nė vesh e nė sy.
Atyre,
Qė me gjak e shkruajnė fjalėn
LIRI.
Atyre,
Qė mesin e mesjetės e thyejnė
mes pėr mes
Me ata ėshtė ballėhapur Nėna,
Qė Kosovės i dha kėtė Brez.

Ajete Zogaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
dona
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 5
Age : 26
Vendi : istog
Registration date : 16/02/2009

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Mon Feb 16, 2009 1:36 am

shum jom gezu qe ket dit muj me festu ne njeren an
kom lot gezimi ne tjetren an lot
hidherim qe babai nuk e kam se ai dha gjakun per ket lir qe uen me festu e lir
flej babi im i qet si ki qen nje engjull i vertet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dona
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 5
Age : 26
Vendi : istog
Registration date : 16/02/2009

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Mon Feb 16, 2009 1:50 am

nje ze me thrret qdo nat nen ku je
per se je larg ne sy ke lot
ne ball ke rrudha shamija e bardh se mubolon
trishtimi dhembjen
pshetimat beheshin me te zeshm
o zot ne endrrat e nates perqafohen nene e bi
sa i bukur ai shikim plot dashuri e mall sa vjet shkuan
e syt nuk jan thar
te gjitha lulet kan qelur lule gjaku gjak
i cili nuk do humbet kurr po do mebet ylli i kristal qe do na mbroj
gjithmon.
o ju nene behun te forta ne emer te liris.
por kujdes kur shkon tek varret kur tjau veni kurorat te moj jau
prishn qetesi
kujdes kur tjau puthni fotgrafit te mos jau lagni faqet me lot
lavdi qdo deshmori qe dha jeten per lir
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dona
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 5
Age : 26
Vendi : istog
Registration date : 16/02/2009

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Mon Feb 16, 2009 11:35 pm

linda nje ze me thrret qdo nat nen ku je
per se je larg ne sy ke lot
ne ball ke rrudha shamija e bardh se mubolon
trishtimi dhembjen
pshetimat beheshin me te zeshm
o zot ne endrrat e nates perqafohen nene e bi
sa i bukur ai shikim plot dashuri e mall sa vjet shkuan
e syt nuk jan thar
te gjitha lulet kan qelur lule gjaku gjak
i cili nuk do humbet kurr po do mebet ylli i kristal qe do na mbroj
gjithmon.
o ju nene behun te forta ne emer te liris.
por kujdes kur shkon tek varret kur tjau veni kurorat te moj jau
prishn qetesi
kujdes kur tjau puthni fotgrafit te mos jau lagni faqet me lot
lavdi qdo deshmori qe dha jeten per lir[/quote]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Thu Mar 19, 2009 12:44 am

Fadil SHYTI, Suedi

TY TA KUSHTOJ
( VĖLLAUT TĖ IDEALEVE, KUSHTRIMIT )

Vite plot stuhi,
Ngarendin si kuaj,
dhe si ujq tė tėrbuar
mė bėjnė mua tė vuaj.
Mė kujtohet:
Jeta mbi kėto peripeci,
Mjerisht na kishte takuar.
Na kishte takuar mjerisht,
Me flakė tė pėrcėlluar.
E, mua mė bėhej sikur lexoja
Klithmat e burokracisė,
Thirrmat ogurzeza tė tradhėtisė.
Kushtrimin - zjarr tė vegjėlisė.
Tė shikoja vėlla, vetullrėnė,
Tė qetė, por veē pa qetėsi,
Tė shikoja vėlla tė pangrėnė
Tek ēapiteshe si nė pafundėsi.
Ishe kush ishe, njė shqiptar
Njė atdhetar i vėretė,
Ty, ishe nė revolucionar,
Kapedan i furtunave nė Det-Jetė!
Qėndruam sė bashku
Dhe kurrė nuk u lodhėm,
Aty, ku e desh Liria
Si meteorė malėsorė,
Aty u ndodhėm.
I kuq je, Flamur!
Se me gjak je ngjyer.
Do tė doja qė sot,
Sot e nga mot,
Dhe me gjakun tim
Tė ishe Ty, i lyer.
Sa kapriējoze, qenka jeta:
Na ndau vėlla mė vėlla,
Me dallgėt e veta,
Tė hidhurėn me vete e ka!
Por, unė vėlla s“tė harroj,
Njėherė e kemi bėrė betimin,
Pėr atdheun, truallin tonė,
E kemi hedhur fuqishėm kushtrimin.
Oh, kėndej nė kurbet!
Ndjenjat mė vėrshojnė lum,
Mendimet mė godasin si ēekan,
Shqetėsimet mė lėnė pa gjumė.
Vėlla, kemi nėnė e baba,
Kemi fis e ēfarė nuk kemi,
Por, para Kosovės hallemadhe,
Bij“tė sė njėjtės Nėnė jemi!
Tek meditoj, kėtu nė burgun e mėrgimit,
S“e harroj ēastin e largimit,
Dhe bashkė me kafashatat, gėlltis,
Lotėt e dhuruara prej mėrgimit.
Heu, sa mallė ndiej pėr Ju,
Mallė qė shpirtin ma pėrvlon,
Por, dije vėlla, se zemra
Ēdo ēast tek Ty mė dėrgon!
Mė dėrgon me njė mesazh,
me gjakun e zemrės, shkruar,
Mijėvjeqarin qė po afron,
Trimėrisht, sė bashku,
Dhe me shokėt e njė ideali,
kemi pėr ta kaluar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Thu Mar 19, 2009 12:46 am

ADEM JASHARI
Betohem se nuk kam vdekur !
Nė ēdo r r e z e tė diellit
unė kam pikat e gjakut
flamurin tim tė betejave
tė guximshmit e luftės
Nė ēdo pėllėmbė Kosove
Kosova kremton Kosovėn
Shtet nė radhė tė shteteve
Popull nė mes tė popujve
Nė kėtė tokė denbabaden
Kosova ka njė a d r e s ė
qė nga pellazgėt e moēėm
deri te shqiptarėt e sotėm
Kosovė, shqiptar, Shqipėri
betohem se s“kam vdekur
flamuri do pyet pėr mua
po thuani… jam nė valle!..

Rrustem Geci
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Thu Mar 19, 2009 12:48 am

BesĖprerĖve

Revoltė ndaj atyre qė veprojnė kundėr Ribashkimit tė Shqipėrisė! 

Me njė fytyrė dukeni, 
Njėmijė fytyra i keni! 
Si minjė labirintheve breni, 
Tė dėshtuar jeni! 

Jeni tė prapė o bukėshkalė! 
Me qindra shekuj prapa, 
Ecni mbi tokė, si tė pa kokė, 
Kurrė s“ecni me hapa! 

Mashtrues tė ēoroditur, 
Ah! Populli s“po ju njeh, 
Juve, o tė babėzitur! 
Veēse sherrin ua sheh! 

Mbaheni me krekosje, 
Ngriteni me llafe tė kota! 
Prej veprave tuaja tė poshtra, 
Neveritet dhe ēuditet bota! 

Ju, e shkelni besėn, nderin, 
E pėrdhosni dhe flamurin, 
Ju lirisė ia pini gjakun, 
Atdheut ia prishni nurin! 

Gjeni juaj monstėr e keqe! 
Atdheut po i sjellė veē kobe, 
Nga prapakthimet kryeneqe, 
Mbytė ideja juaj robe! 

Deri kur o ju kokėderra, 
Do t“ju shkojė kungulli mbi ujė?! 
Tė pakurriz, xhelatė pėrhera, 
Jeni vėnė n“shėrbim tė huaj! 

Pa menduar e peshuar: 
Vala popullin ku e qet, 
Ju qė shpikni dhe komb tjetėr, 
Njė komb jemi or tė shkretė! 

Shqipėria e RIBASHKUAR, 
Ore horra ju pengon, 
Se pastaj nuk mund ta zhvatni, 
Pasurinė e atdheut tonė! 

Ju, mjeranė besėprerė! 
Nuk mendoni pėr Shqipėrinė, 
U ka marrė koka erė, 
Tė mbuluar me marrėzinė! 

Shumė tė etur pėr nderimet, 
Nga tė huajt e zi dinakė, 
Si s“po shihni o tė uruar, 
Qė po futeni nė batak! 

Tė verbuar nga premtimet, 
Pėr integrimet nė Evropė! 
Fatkeqėsi me ndarje t“ kombit, 
Po pėrhapni, nėpėr botė! 

Po harroni o tė krisur! 
Evropa pėr ne nuk bashkohet! 
Prap kėndon kėngėn e vjetėr: 
Shqipėria tė ricopėtohet! 

Pansllavizmi nga Karpatet, 
Si kulēedra me gjarprij, 
Tė uritur me shumė orekse, 
Po e kafshojnė, nėnėn Shqipėri! 

Mos harroni o kopukė, 
Anemikė, kozmopolitė, 
Koha do t“ju dėnojė idhshėm, 
Po pajtoheni me armik! 

Mos provoni tė mbani copa! 
Kot e ka ai qė provon, 
Njė ditė Kombi do ribashkohet, 
Gjithėsesi, heret a vonė! 

Sot Shqiponja e trazuar, 
Kur ju sheh, sa po tronditet! 
Kur zgėrdhiheni me armiq, 
Me flatra rrufeshėm valvitet! 

Trupi saj mjaft u copėtua! 
Gjatė qėndroi! E ndarė njė shekull, 
Gjaku ynė kurrė nuk shterret, 
Pėr ta bėrė Shqipėrinė t“ paprekur! 

Ju, Shqipėrisė krajata i sillni, 
Veē ato nė koka i keni, 
Me turpe-krimet qė po bėni, 
Asgjė tjetėr veē Hiqėr jeni! 

Kėshtu Shqiponja alarmoi, 
Ajo kurrė s'e humbė QĖNDRESĖN! 
Kundėr saj kush ngriti kokėn, 
Si tradhtar e vrau veten!autori ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Thu Mar 19, 2009 12:49 am

Fadil Shyti
Shqipėria kėrkon ribashkim

(Kushtuar, Jasharėve legjendarė)

Breshėritė e plumbave barbarė, 
Mbi kullat tuaja flakadane lirie, 
Janė gjurmė tė pashlyera 

Tė njė kohe tė zezė barbarie! 

Janė gjurmė tė thella Qėndrese, 
Si luftuan luanėt e lirisė, 
Me besa-besė e shpresė, 
Pėr Ribashkimin e Shqipėrisė! 

Axha Shaban; me Ademin e Hamzėn, 
Me nipa e mbesa, me besa-besė: 
Ditėn, guxuan, paralajmėruan 
Mauzerėve, t“ua ngrehin kėmbėzėn, 

Luftėn Ēlirimtare Shqiptare, e filluan! 
Nga nata e zezė shekullore -mizore 
Kosovėn me Vise e zgjuan, 
...Drejt fitoreve tė reja!... 

Ashtu, kurdoherė na thėrrasin, 
Me kushtrimin: 
Pėrjetė Qėndroni! 
Shqipėria kėrkon Ribashkim! 

Prekaz, viti 2000
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Thu Mar 19, 2009 12:49 am

STRALLIT TĖ SHQIPĖRISĖ ETNIKE

(Kushtuar, Dedė Gjon Lulit)

Pas shumė vitesh tė errėta robėrie, 
Rrezatoj njė hije shprese... 
Vringėlloi njė ditė gėzimi: 
Nė Malėsi u dha kushtrim bese! 

Dedė Gjon Lulit birit tė Hotit, 
Pa iu tremb syri aspak! 
Ay, nip i Kastriotit, 
Nė Deēiē ngriti bajrak! 

Ngriti Flamurin e vegjėlisė, 
Hapi krahė shqiponja krenare, 
Nė ato male tė Shqipėrisė, 
Si kudo nė trojet shqiptare! 

Ah! U frikėsuan sulltanė e krajlitė, 
Qe tronditur Evropa plakė, 
Nga Stambolli nė Mal tė Zi! 
Planet e tyre morėn flakė!... 

Shpejt, Evropa thikėn gjeti, 
Trojet tona t“i copėtoi, 
Por, shqiponja kurrė nuk fjeti,
Folenė e vet, nė Vlorė e dėrgoi! 
v Ballkani u ndez nė flakė, 
Shqipėrinė, keq e copėtuan, 
Kryengritjet tona partizane, 
Kurrė deri sot s“u shuan!... 

Kryengritjet nuk do tė shuhen, 
Deri sa tė ekzistojė jeta!.. 
Shqiponja krenare, se pranon gjymtimin, 
Do t“i ribashkoj trojet e veta! 

Zvicėr, 28 mars 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Thu Mar 19, 2009 12:50 am

GJAKOVĖS SIME

Nė fėmijėrinė time, 
Nga shtypja dhe mjerimi
Mė larguan nga ty, 
E dashura ime Gjakovė! 
I bėra kaq vite mėrgimi: 
Vite tė rėnda sa toka e qielli, 
Vetėm me kthimin tim nė atdhe, 
E di se pėr mua do tė rrezitė dielli! 
Pėr ty malli mė mbulon si tymi, 
Pėr ty malli mė djeg si flaka, 
Kur e vetmuar mbetem pa shokė e shoqe: 
I them veti nga zemėrimi, 
Ah! Sa shumė u plaka!... 
Pa atdhe, s “ka rini! 
Pa atdhe, s“ ka lumturi! 
Ka vetėm vuajtje , rėnkime, 
Atje, tretemi nė vetmi! 
I lakmoj shqiponjat, kur fluturojnė, 
Ua kam lakmi kur ato nė Shqipėri shkojnė! 
A do tė vijė dita tė kthehem krenare, 
Nė Gjakovėn time, nė vatrėn shqiptare?! 
Po tė kthehesha prapė nė folenė time, 
Qė e pata dikur -pėr pasuritė e botės, 
Nuk do tė ikja mė kurrė!... 
Sa e pafuqishme ndihem larg teje, Gjakovė, Vetėm perėndia e di; 
Sa dhembje pata nė shpirtin e trazuar, Kur u largova nga Ty, Kosovė!...
Shpresoj dhe veproj: 
Kohėn do ta kemi dėshmitare, 
Ne, do tė ribashkohemi, 
Moj Shqipėria ime krenare! 
Vetėm atėherė do tė fitojmė mbi vdekjen: 
Vetėm atėherė besoj dhe fort mirė e di: 
Do tė kemi nderė, do tė kemi lumturi!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Thu Mar 19, 2009 12:52 am

Kushtuar, heroit tonė tė madh Adem Jasharit

  Ay,
  Ėshtė krenaria, 
Ay, ėshtė dhembja, 
Ay ėshtė dashuria jonė, 
Mė e madhe nė shekuj, 
Qė e lindi Shqipėria! 
Ay, qe uragani shekullor, 
Qė na tė bėnte tė zgjohemi, 
E kurrė tė mos dorėzohemi! 
  Nė furtuna tė qėndrojmė, 
  Derisa, Shqipėrinė ta RIBASHKOJMĖ!
A ju ka ngjarė: 
Kur flitet o kėndohet vepra e tij... 
T“u shkojnė lotėt rrėke?! 
Ay, nuk bėri vetėm pėr veten, 
Ay, bėri e dha gjithēka, 
Pėr ne!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Thu Mar 19, 2009 3:05 pm

KOSOVĖS I FALĖT NJĖ DIELL...

(Jasharajve tė Prekazit, Drenicė) 

Zotin e Madh 
Udhėn e Tij 
Nuk e braktisėt, 
As kur tė ftohtėt 
Pushtonte hapėsirėn, 
As kur zjarri 
Ishte fikur, 
As kur sėmundja 
Pėrhapej ngado, 
As kur natės 
Nuk i shihej fundi, 
As kur kėmbėt, duart, 
E ngrira s’lėviznin, 
As kur shpata 
Vringėllonte fuqishėm 
Mbi qafėn e kėrrusur, 
As kur Evropės sė Bashkuar 
Qė me gjumė na kish bekuar, 
Ia prishėt gjumin, 
As kur Kombet e Bashkuara 
Mbetėn pa gjumė, 
As kur u bėtė 
Hi e shkrumb, 
Zotin nuk e braktisėt
Pėr t’i falur 
Kosovės njė Diell… 

Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
an-di
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Male
Numri i postimeve : 168
Age : 90
Vendi : Kushtrimi KOMBIT
Profesioni/Hobi : nuk rri kot!
Registration date : 11/03/2009

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Thu Mar 19, 2009 11:04 pm

Orfe@ shkruajti:
Kushtuar, heroit tonė tė madh Adem Jasharit

Ay,
Ėshtė krenaria,
Ay, ėshtė dhembja,
Ay ėshtė dashuria jonė,
Mė e madhe nė shekuj,
Qė e lindi Shqipėria!
Ay, qe uragani shekullor,
Qė na tė bėnte tė zgjohemi,
E kurrė tė mos dorėzohemi!
Nė furtuna tė qėndrojmė,
Derisa, Shqipėrinė ta RIBASHKOJMĖ!
A ju ka ngjarė:
Kur flitet o kėndohet vepra e tij...
T“u shkojnė lotėt rrėke?!
Ay, nuk bėri vetėm pėr veten,
Ay, bėri e dha gjithēka,
Pėr ne!


Ty te takojne falenderimet padyshim,kenirrespektin dhe i cmoj poezite e ne vecanti kushtuar deshmoreve,shkruaj dhe une me endje dhe plot ORIGJINALITETndaj keni postuar edhe poezi temia aty-ketu ne disaforume cka me behet qejfi padyshim ngase vlerat e autorit i ke mbrojtur perhere cka une te percjell falenderime.

Nje e mete e vockel ne kte poezi eshte germa "Y" ne vend te "A"-se e cila nuk reflekton mire dhe tjerat perfekt.

mbetesh e respektuar dhe suksese nga zemra
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
an-di
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Male
Numri i postimeve : 168
Age : 90
Vendi : Kushtrimi KOMBIT
Profesioni/Hobi : nuk rri kot!
Registration date : 11/03/2009

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Thu Mar 19, 2009 11:13 pm

Ata ndrruan jetė
Ata kurr s`vdesin,
Ata janė dėshmorėt
Ata legjendarė mbesin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sat Apr 04, 2009 2:02 am

[color:ebee="SlateGray"] Fadil Shyti 


KUR VJEN MAJI

(Kushtuar, kushėririt tim dėshmor, Adnan Shyti me rastin e 9 vjetorit tė rėnies heroike)

Kur vjen Maji i kuq, Maji i lavdisė,
Oh! Sa bukur gjelbėrojnė,
Fushat e malet e Shqipėrisė!
Mirėpo, ato bukuri nuk i shohim ne,
Ty, u pėrjetėsove me lirinė....
Unė nė mėrgime pa atdhe!
Ty, o djaloshari ynė i pėrjetshėm,
Jeta, kurrė nuk do tė plakė...,
Kurse, mua pėr Ty o vėlla -dėshmor;
I trollit tim tė sertė e tė blertė...,
Zemrėn me dritė- lirie,
Po ma pėrflakė!
Pėr Ty, o vėlla, -shokėt po krenohen:
Ishe madhėshtor, -trim i rrallė,
Kur me armiqtė u ndeshe ballėpėrballė!
Kurse, mua rinia jonė po mė thonė:
-Je dėshmor i gjallė!...
Kėshtu na edukoi gjyshi ynė, Hajzer Tafa
Kėshtu, na rriti e na kaliti trolli ne;
Djersėn dhe gjakun ta japim pa kursim:
Deri nė Ribashkim, pėr atdhe!
Koha po ikėn vitet po vinė...
Ty, dhe unė, pishtarė pėr Shqipėrinė!
As mashtrimet as kėrcėnimet...
As gjaku as lotėt, nuk do tė na ndalojnė!...
Si kurdoherė jemi nė ballė me stuhitė,
Nė betejat e jetės po kalitemi,
Prej veprave tuaja madhėshtore,
Kurdoherė nė marshime do tė rritemi!...
Kėshtu, do tė ngjajė deri nė Fitore!
Tė pathyeshėm,
tė pandalshėm,
tė pafalshėm!...
Stoik, kurdoherė -stoik!
Mbi ēdo tradhtar e armik;
Jetėn do ta kthejmė:
Nė jetė-luftė!
Me penė dhe nė llogore!...
Deri nė Fitore!

Suedi, Mė 26 Prill 2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sat Apr 04, 2009 2:09 am

“TULiPANEVE”
 


…KOT I MBULONI, KOT I SULMONI! 
- ATO, DO TĖ MBIJNĖ PĖRSĖRI! 

(Kushtuar rrėnjėve tė luleve, qė i fusnim nė dhe) 
…Dhe, mendoja: 
- A nuk ngjasojnė kėto, me idetė revolucionare, qė i mbjellim ne?! 
Ėshtė, njė fenomen natyror, 
Qė ngjason me njė fenomen njerėzor! 
- Kjo, qė lidhet me punėn tonė: 
Nga duart tona tė arta, o punėtorė! 
Sot, mbollėm "qepė" lulishteje, 
Ato, qėndrojnė tė heshtura... 
Ne, i fusim nė dheun e zi, 
Ato, do tė qėndrojnė: 
Tėrė vjeshtėn dhe dimrin! 
Ndėrsa, nė pranverė 
Do tė shpėrthejnė me furi… 
Me bukurinė e tyre! 
“Tupanė”, i quajmė, 
Kėtu, nė Suedi! 
Janė shumė tė kėrkuara! 
Janė, shumė tė praruara! 
Janė brilante, interesante!... 
…Edhe kur duket, 
Edhe kur mendojnė se: 
I ”fikėn” i mbuluan nėn dhe; 
I pėrpiu toka!… 
I rrėmbeu dėbora dhe shiu! 
Ngrica nga veriu, 
Ato, -pastaj, prapė SHPĖRTHEJNĖ!... 
Me bukurinė e tyre, 
Me aromėn e tyre… 
DĖFREJNĖ, RRĖMBEJNĖ! 
Zemrat e njerėzimit, 
Fuqishėm i ngazėllejnė! 
 Fadil Shyti  Suedi, Mė 29 tetor, 2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
L1ndush3
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 553
Age : 36
Vendi : Gjk
Registration date : 04/12/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sun Apr 05, 2009 11:12 am

Nė Rogov u dha Kushtrimi ra Dėshmor Haxhi Trimi
sa do i veshtir te jet terreni e kalon Haxhi Godeni.
kete tradit qe ne e kemi na e la Zenun Hyseni
nip pas nipi amanet burri vdes per Atdhe te vet .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sun Apr 05, 2009 12:39 pm

Bajram Curri (1862-1925)

...Thone u shtri e thone u vra,
por ti s'vdiqe or baba,
as ne shpelle te Dragobise,
as ne zemrat e djalerise!
(Noli)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sun Apr 12, 2009 7:28 am

POEZI KUSHTUAR VELLEZERVE BYTIQI.

PRANE E PRANE NE PAVDEKSI-

Lajme i zi , ky lajm kobtor
Trandit ka gjithkun Arberine .
Nga Kosova ne Poqsor ,
Ne bark te nenes tronditi femine.

Shqiptarija ne gjithe boten .
Gjysem shtize flamurin ka vene .
Adem Jasharit permbi mjekerr .
Lotet si shiu jane duke i rene

Azem Galica u shkon prane
Permbi plage ua puthka ballin
Keto shqiponja ne lule te rinise,
krah ju ben Adem Jasharit

Prane e prane ne pa vdeksi
Lidh me pranga ju kane avite
Tre dragoj porsi tri male
Gjaku e tyre do leshoj drite

Jane mbledh malet per ti pare
Kujtoj bisha se i ka vrare
Por nuk jane vrare as nuk do te vriten
Ne zemer te Kosoves nane,
Kto male do te rriten.

Ndue Hila
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Medalim
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 65
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sun Apr 12, 2009 9:50 am

Shefqet Dibrani: Gabimi...
Saturday, 11-04-2009, 10:00pm (GMT+1)

Tregim:
GABIMI . . .
LETĖR:
Agim RAMADANI
Vendi i flijimit:
RRASA E ZOGUT
Banimi i pėrhershėm:
KOSHARE
Shteti: REPUBLIKA E KOSOVĖS
Po tė drejtohem Ty Agim, unė njėri nga miqtė tuaj tė largėt, tė atyre qė vazhdimisht jetojnė pėrtej varreve tė harruara. Tė kujtoj Agim. Dhe po dua tė shfajėsohem se kam gabuar kur tė kam premtuar se “Nėse vritesh nė Luftė unė pėr ty do tė shkruaj kėngė?!”. Nuk mund tė shkruaj kėngė, se kėnga shpreh hare, sado qė kėtė gjė e kamuflojnė me heroizėm. Unė nuk iu kam gėzuar kurrė vrasjes tėnde, prandaj nuk do tė kėndoj e as nuk do tė shkruaj kėngė. Dhe nuk e di pse tash pas dhjetėvjetėsh nuk mund tė rri i qetė?!... E di se bėra gabim... dhe sikur mė bėhet se nuk do tė arrij ta kryej amanetin qė ta kam pas dhėnė. Se fjala mbeti peng, e nė mes nesh ishte vetėm Zoti, (se nuk na ka dėgjuar njeri, pėr kėtė jam mbase i sigurt), por unė dua tė rrėfehem edhe para Zotit edhe para teje qė u bėre Zot i Flijimit, dhe mė kujtohet se ne u betuam si dy miq, ndonėse flisnim me shaka pa ditur pėr tė nesėrmen qė tė priste. Unė tė premtova poezinė Agim, e Ti mė kėrkove kėngėn?! Dhe sa pėr mos ta prishur qejfin tė premtova. Mė kujtohet edhe tashti shikimi yt zhbirues dhe fjala faleminderit! E, ti mė premtove, (nėse nuk ke harruare?!), njė shkrepje batare, ashtu sikurse nė Karadakun tėnd kur i pėrcjellin trimat. Po qė nuk isha trim, ti kėtė gjė e dije, prandaj iu turrėm njėri-tjetrit me ngritje dollie qė na mbeti kristal nė dorė.
Dhe mė beso Agim, sa herė dėgjoj krisma e shohė pėrcjelljen time tė fundit qė ma bėnė ti. Aty pran varrit vazhdimisht ti i shkrep pėr mua betarėt e fundit e pastaj dėgjoj vetėm rrapėllimat e lopatave dhe peshėn e dheut qė mė rėndon mbi fytyrė. A nuk ėshtė pėr t’u trishtuar?!. A nuk ėshtė ky njė trishtim e mallkim pėr gabimin e bėrė?!...
Madje, madje nė njė nga halucinacionet e mia, tė atyre vdekjeve qė i pėrjetoj ēdo vit kur vjen pranvera jote, Ti varrin ma kishe pikturuar me atė furēėn qė e le mbi peizazhin e njė beteje kur shkove nė Luftė, nė Luftėn e Koshares, dhe mė beso Agim, as kalimi i viteve nuk e ka tharė furēėn e as bojėn tėnde, por as kujtimin tim pėr ty nuk e kanė zbehur kalimi i kėtyre viteve. Por, unė kam amanet tė tė shkruaj vazhdimisht se dua tė shfajėsohem, edhe pse ka kohė qė jam betuar se nuk shkruaj mė. Asnjė germė, asnjė fjalė, asnjė rresht e asnjė kėngė. E, ēfarė tė evokoj pėr ty miku i tė gjithėve, natyrisht, nėse nuk mė je hidhėruar edhe i imi?!
Ti e di qė jetoja vazhdimisht larg qendrės, larg varreve. Vija pėr tė tė takuar ty dhe ti ma more premtimin qė nuk po mund ta realizoj kurrė?! Koha mė pėrcaktoi tė jetoja pėrtej varreve tė hapura me frikėn e vazhdueshme se do tė bie nė ta. A nuk ėshtė trishtim, a nuk ėshtė frikė, dhe a nuk ėshtė kjo njė luftė pėr tė mos rėnė nė varre, kur dihet se varret janė pėr njerėzit. Por, nuk e di, unė iu frikohem varreve, iu kam frikėsuar luftės, po mė shumė flijimit. Prandaj, nuk shkruaj mė. Tė betohem, pėrjashtoj kėtė rast qė po tė shkruaj ty. Vetėm ty sa pėr ta vrarė harrimin qė mė ka vrarė mua tė gjallin e qė ma kanė katranosur edhe lirinė qė na solli Ti miku im!
Por unė po tė flas nė kėtė pėrvjetor se kam pėr tė shlyer amanetin qė ta kam dhėnė. E nė pamundėsi pėr tė bėrė mė shumė po tė shkruaj kėtė letėr. Nuk e di nėse do tė vjen. Jam larg dhe nuk kam mundėsi tė vij nė varr, sado qė mbi varrin tėnd kam derdhur lot, kam mbjell lule dhe ta kam lėmuar barin mbi Dhé se tė kam mik dhe jetoj me mallin tėnd.
Por, aty ku je ti nuk mundem tė vij se me kalimin e viteve ti je futur edhe mė thellė nė Tokėn e Kosovės, shpirti Yt ka shkuar te Zotat, kėtė tė gjithė e dinė, dhe nga atje soditė sjelljen tonė. Unė nuk po tė gėnjej. Kanė kaluar dhjetė vjet me malli tėnd. E tani, nga lotėt mė ėshtė zbehur kujtimi pėr fytyrėn tėnde, pėr timbrin e zėrit, pėr ecjen vertikale.
Mua mė ka mbetur ndėrmend vetėm premtimi qė ta dhashė dhe nuk po mund tė qetėsohem. Unė bėra shaka vetėm sa pėr ta bėrė qejfin. Po ti, tashmė po futesh thellė e mė thellė nė Tokėn e Kosovės, duke u shkrirė trupi Yt e duke u njėjtėsuar me atė tokė pėr tė cilėn ti u flijove bashkė me ushtarėt tuaj tė luftės e tė paraluftės. Dhe tani nuk e di pėrse po tė shkruaj, pėrse po prish qetėsinė e kėsaj dekade kaq tė heshtur kaq marroqe, qė ka pllakosur mbi ty e mbi mua. Dikur bėra gabim qė tė dhashė premtimin qė nuk po e realizoj kurrė, dhe ti e di se vdekja mė solli edhe mua nė zgrip, por plumbi qėlloi mbi ty. Tani ti futesh thellė e mė thellė nė Tokėn e Kosovės si njė Hero, si njė luftėtar. Kurse unė vij rrallė e mė rrallė nė Kosovė dhe te varri yt. Kjo mė dhemb, kjo mė shqetėson dhe tani nuk mund tė rri mė nė heshtje.
Heshtja mė ha..., heshtja mė mbyt..., prandaj po tė shkruaj pėr tė mos harruar premtimin e dhėnė dhe nėse nuk e kryej njė ditė, mallkimi raft mbi varrin tim e “bataretė e premtuara nga ti, mos qėllofshin kurrė edhe nė atė ditė gėzimi pėr mua”. Po a nuk ėshtė gėzim vdekja miku im, kur njeriu merr udhėn pėr tė tė takuar ty, pėr ta kryer amanetin qė pėr tė gjallė nuk e kreva kurrė. Kurrė miku im, kurrė?!.. Se, ato qė thuhen janė gėnjeshtra. Janė shtriqe, hipokrizi. Ne u ndamė nė paqe, e Ti shkova nė Luftė, nė luftėn qė ia solle Lirinė Kosovės, kurse nė gojėn time rrinte vazhdimisht Kosova dhe Liria e saj. Ē’tė them tashti nė kėtė pėrvjetor, nė kėtė dhjetėvjetor?! Unė bėra gabim?...
* * *
Por mė kujtohet kthimi yt nė vendlindje kur tė sollėn me rroba veshur, ishin mbledhur miq dhe tė dashur qė nga Idriz Seferi e kėtej. Nuk mbet burrė e grua qė atė ditė tė mos ishte zdirgjur nga Karadaku pėr tė takuar Ty, se ai takim ishte i veēantė. Vinte Heroi Agim Ramadani qė ishte flijuar nė Luftė, nė Betejėn e Koshares, dhe kjo ishte domethėnėse. Ishe veshur me rroba dhe qėndroje nė kėmbė. Po, po ti ishe nė kėmbėt tuaja, i ringjallur ashtu siē ringjallėn shenjtėt. Prapa grumbullit tė njerėzve pash Loken tuaj qė qante. Qava edhe unė. Ti e di se unė qaj lehtė, sidomos kur shohė nėnėn e Luftėtarit duke qarė. A nuk ėshtė kjo njė simbolikė kujtimi, a nuk duhej tė thyeja heshtjen time dhjetėvjeēare dhe tė plasja dėnesjėn, ngashėrimin qė kam pėr ty dhe tė tė shkruaja kėtė letėr?!...
Por nuk e di Agim, nėse atė ditė kam qarė pėr Loken tuaj se dėnesja e saj mi verboi sytė, apo qava nga turpi, kur shikimi yt zhbirues ra mbi mua qė isha pėrtej turmės sė madhe, i strukur e i turpėruar pėr premtimin qė nuk e kam kryer. Por, e di se kam kėlthitur me sa zė qė kisha “kam bėrė gabim Agim”, mė fal.
Tė flas sinqerisht, se dua tė ēlirohem nga ky premtim: “E di se kam bėrė gabim” qė tė kam premtuar kėngėn, se nė jetėn time kurrė s’kam kėnduar, kjo ėshtė e vėrtetė, por edhe tashti pas dhjetė vitesh ky premtim po mė zhyt mė shumė, aq shumė sa po ndjej ngufatjeje.
Por, ajo qė dua dhe po e pres me padurim nuk do tė vjen kurrė, kurrė miku im. Nuk pendohem pse do tė vdes, (ndonėse e kam thėnė sa herė nuk i dua varret), por pendohem pse tė kam premtuar, se tashti po vjen pranvera dhe do tė ndjejė dhembje torturuese, aq mė tepėr se tashti u bėnė dhjetė vjet pa e kryer amanetin.
E, pranverat vazhdimisht mua po mė shtypin me ėndrra torturuese pėr gabimin e bėrė, pėr premtimin e parealizuar, pėr tė shkėlqyer Kėnga dhe Liria qė na solle...
* * *
Tė kanė varrosur ushtarėt tuaj nė Tokėn qė Ti e Ēlirove!
Nė Kosovė, atje nė Koshare, lagjja Rrasa e Zogut
Tani zogjtė kėndojnė kėngėn e tyre edhe pa tekstin tim,
ata do ta heqin mallin pėr kėngėn qė unė ta premtova!!
Me kalimin e kohės ty po tė shtohet lavdia!
Por, unė vazhdimisht kam frikė se do tė harroj, miku im, prandaj po tė shkruaj,
ashtu siē i kam shkruar Kosovės tė cilėn e desha me afshin e njė poeti!
Ringjallėn shenjtėt, ringjallėn! Kėtė e besoj se tė pash ty miku im!
Nė kėtė ritual Ti je ringjallur shtatė pash mbi tokė!
Tash po e shndritė Kosovėn edhe kur i mungojnė “Dritat” pėr tė cilat ti u flijove!
Mė kupto drejt miku im, sidomos qėllimin pse tė shkrova nė kėtė dhjetėvjetor:
...Tė kėrkova falje pėr gabimin qė kam bėrė.


* * *
Po, unė e di se ti mė fal mua, ashtu siē mė ke falur gjithmonė,
dhe nė fund tė fundit ti e di mė mirė se sa unė:
“Se dikush ėshtė dashur tė flijohet pėr tė jetuar tė tjerėt mė mirė!”.


Shefqet DIBRANI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dardan01
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 42
Age : 59
Vendi : deutschland
Registration date : 11/04/2009

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sun Apr 12, 2009 5:56 pm

kjo me pelqen shume
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
POEZI PĖR DĖSHMORĖT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 5Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: