Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 POEZI PĖR DĖSHMORĖT

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 8:19 pmZEMRA E UCK-sé
(Lefter Bicajt-Telit)*

Kur Maqedonia ra né qark,
Kur Haraēina mori hak!
Nga Berati i Shqipérisé,
Vjen pishtar i lirisé.

Grykés tanksit i rrin né ballé!
Lufton trimi dhe qéndron i gjallé!
Me tmerr e panik iké ushtria e Maqedonisé,
S'ka pa ende rrufe té lirisé!

Veē se hudhet te gryka e topit!
Ky stérnip i Mic sokolit
Dhe s'pérkulet me hapin e mizorisé,
Teli** veté, drangua i shqiptarisé.

Harēiné moj, tek ti kala!
Lefter Bicaj, déshmor ku ra?
Gazi Babé moj, a e pa;
Lefter Bicaj déshmor si ra?

Rreze bukur rreze zjarr,
Té tillé burré pse né varr!
Mori plumbin e tradhétisé,
Nuk ka vdekur jo, trungu i ushtrisé.

O vélla o krushk i gjallé,
O déshmor i kombit Shqiptar.
I dhe zjarr zemrés sé Ilirisé,
Flaké e pashuar, drité e lirisé.

_________________________________________________
*Lefter Bicaj- ndokund né disa dokumente emri i ti haset edhe
si Lefter Goxhaj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 8:20 pm

KRESHNIK ARBEROR
(Adem Hasanit)*


Po digjet pishtar
Apo zemra n'kraharor?
Jam gjaku ēlirimtar,
Kreshnik Arbéror.

Zoti m'fali mua,
Mé fali pér kété dité.
Gjaku m'rrodhi si krua,
Pér liri e drité.

Mos thoni kurré,
Se mua mé vrané!
Un' vij né pranveré,
Kur Maji mbi lule qané.

Uné do té vi,
Kur t'niset liria,
Kur kjo toké té béhet nji,
Kur té béhet Shqipéri.

Po digjet pishtar
Apo Zemra n'kraharor?
Jam gjaku ēlirimtar,
Kreshnik Arbéror.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 8:22 pm
Gjoks Kalashė

Malet lėshojnė zėrin, fushat presin gjėmim!
Nga Shqipėria Pajtim Roci e Ndriēim Koxha vijnė.
Erdhėm tek ti Tel nė Haraēinė me tė pa,
Gjokset tona kėtu do tė bėhen kala.

Arbeni e Ndriēimi ndezin flakėn, ndezin barotin,
Nėpėr gjokse gjylet presin, presin edhe topin!
Krah tė fortė nė luftė e kanė Telin,
E kanė shkėmbin e malit - komandant Rebelin.

Treqind vetė, Batalioni i vdekjes si ushtri,
Nė ballė ka armikun, qė numėron dymbėdhjetė mijė!
Dhe ēudi po bėn bota, po bėn vetė Evropa!
Batalioni i vdekjes gjoksin pėrmbi topa!

Pajtimi e Ndriēimi ndezin flakėn, e ndezin barotin,
Nėpėr gjokse gjylet presin, presin edhe topin!
Krah tė fort nė luftė e kanė Telin.
E kanė shkėmbin e malit e kanė vetė Ademin.

Erdhėm tek ti Tel, nė Haraēinė me tė pa,
Gjokset tona, kėtu do tė bėhen kala.

Gryka e pushkéve tona vjell barot e hekur;
Nė Haraēinė armiku sa shumė ėshtė pėrpjekur!
Njė top dore dhe granatat brezit ngjeshur,
Nė fronte tė reja, shkojmė buzėqeshur.

Ēdo pėllėmbė dheu po mirret me gjak,
Sa shumė dėshmorė gjer tek Shkupi plak.
Tek kalaja e Shkupit ju mbeti syri i lirisė,
Por kėtu i rendė ishte grushti i tradhėtisė

Fejzullah Duraku
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Thu Nov 08, 2007 11:54 am


PĖR FEHMI LLADROVCINSot mė duhet ta ndal gjamėn
Se me lot kam vadit kangėn,
Kėtė kange zjarri me fllad bjeshke
Pėr nji trim nji sy trimneshe.

A ndigjon Fehmi Lladrofci
Ti martir nė tokė martire,
T’lehtė e ke kėtė dhé Kosove
Me trimneshėn Xhevahire.

II
Kur Kosovėn mbuloi flaka
Erdhe zog nga dhena t`largta,
Erdhe zog si t’kishte hije
Pėr atdhe pėr dritė lirie.

A ndigjon Fehmi Lladrofci
Ti martir nė tokė martire,
T’lehtė e ke kėtė dhé Kosove
Me trimneshėn Xhevahire.

III

Ku kanė djemtė Drenica, Llapi,
Nis bajlozat Beogradi,
Zani yt e ēon n’kamb gurin
Pushka jote ja u ndal turrin.

A ndigjon Fehmi Lladrofci
Ti martir nė tokė martire,
T’lehtė e ke kėtė dhé Kosove
Me trimneshėn Xhevahire.Faruk Tasholli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Thu Nov 08, 2007 11:55 amBEKIM BERISHA


Kulla tė Junikut
Qė s’u dridhėt kurrė,
Pėr Bekim Berishėn
Ma jepni nji gur.

O ma falni gurin
T’ia ruej kujtimin,
Si nderoi flamurin
Ta nderoj unė trimin.

Sa t’ka dritė Kosova
Sa t’ ka gurė e lisa,
Lule ēel kujtimi
Te Bekim Berisha.

II.
Kur turren Kosovės
Bandat me ēetnikė,
Ju del n’pritė Abeja
Djalė zemėrēelik.

Nėpėr lufta botės
Plumbi kund s’tė zuni,
Veē nėr qiell Kosove
Ku merr emėn guri.

III.
Kulla tė Junikut
Me shtatin e hijshėm,
Nji frengji ma falni
Pėr Bekim Berishėn

O t`ia la te vorri
Gurin me frengji,
Djalit tė Kosovės
Qė ra pėr liri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Thu Nov 08, 2007 1:34 pm

pėr Isė Kastratin "GACA"

njė jetė nė shėrbin kombėtar
njė jetė nė resistencė kishit,
ktė e benė ai shqiptar
qė nuk perulet para armikut.


Hogoshti qė tė lindi Trim
Nana qė tė rriti Isė
krenarė per ty deri n'amshim
Per Kosovė rrezove dritė.

Nė permendore te fshatit
me shikim tė shqiponjės
krenohesh me fatin
duke i bėre roje.

Roje nė luftė me armiqė
Roje nė liri,
tė kujtoj me mall
Simbol per shqiptari.

Tė putha ftyren nė permendore
tė ndjeva se me buzeqeshe fortė
ti mbete krenar sic ishe prore
e unė, mua me rrodhėn lotė. Sad

______________________
me respekt dhe plot mall
per komandantin
Isė Kastrati.
besa-besė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Fri Nov 09, 2007 11:14 pm

Kjo poeme eshte marre nga romani
<<OSO KUKA>> shkruar nga shkrimtari i shquar Sulejman Krasniqi.
Gjithashtu ndodhet ne koleksionin e
dr. Gerhard Geseman ,,Heroische Lebensform zu Literatur und weskunde Ballkanische Patriarchalitet,,-Munchen- 1979.

KRENARI SHQIPTARI
Nuk te perulem, as te leshoj udhe!
Pse jam i vorfen,pa fajin tim, jam burre!
Nuk te leshoj udhe, anise pjelle e nji bareshe!
Nuk te nenshtrohem,sikur te jesh bir i cdo mbretneshe!
Ti mund te kesh lindur ne djepin me ar,
i mbeshtjellun me mendafsh te bute e te papare;
ushqye me musht luleshqerrash e me mjalte,
pasanikja te kete mbeshtjelle me brez te arte.
Po une jam me i madh se ne kasolle vorfnie,
me buke, krype e fjale fisnikie
e ruejta, e mbrojta, u gjakosa per kete toke,
nder motet ma te veshtira pushken pata shok.
Ne lahuten time do gjesh historine,
te lashte sa rruzulli per mua,per Shqiperine!
Me ka linde shqiptarja e ashper,e forte,
midis dhenve dhe krismave, mbi shkambin e ftofte,
Me ka mbeshtjelle me shallin e leshte e te ngrohte,
peshtjellakun ma te mire qe s'asht pa ne bote!
Lidhun me ka me sixhim, loze manaferre.
Nuk me ka perkedhelun, por ushqye me tamel dele!
Dhe per kete jam betue:
Askujt udhen s'kam per t'ia leshue!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Fri Nov 16, 2007 7:52 pmKushtrimi

Zgjohuni vellezėr
e s'e ndini!
se atdheu po na thėrret
zgjuni ne kėmbė, ndejė mos rrini
kush e do kombin e vet.

Sa mė lart zanin ta qoni
me njė zė si njė rrufe
armėt prej dore mos i leshoni
pa i pergjakur pėr ATDHE.

a ka mė nderė se t'jemi deshmorė?
a ka mė nderė se tė hym' nė altarė
c'nderė kur valvitet flamuri me shqiponjė
andaj lufto per Bashkim Kombėtar......
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sun Nov 25, 2007 5:46 pm

Besa_besė Isė Kastrati

I shkruaj njė deshmori
i shkruaj njė intelektualit
i shkruaj njė babai
i shlruaj Isė atdhetarit.

I shkruaj dhe i drejtohem nė altar
I shkruaj per t'a pershendetur
I shkruaj vėllaut tim shqiptar
I shkruaj pėr kohėn qė po ecėn.

U njohėm shumė gjat nė robėri
U njohėm shumė gjat nė atdhe
U njohėm shumė gjat nė beteja
U njohėm shume gjat nė at fole.

Ndaj ti u ngrite nė altar
Ndaj unė ngela vdekur
Ndaj ti mbete legjendar
Ndaj unė perjetė vetėm.

Deshmoret kurr nuk vdesin
deshmoret prore jetojnė
deshmoret legjendė mbesin
deshmoret liri dhurojnė.

__________________
Komandantit
Isa Sabit Kastrati
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sat Dec 01, 2007 6:11 pm

Kėnga e Lirisė

Krismat e armeve buqasin
ato shkyejne bjeshkė e mal
mbi armikun e ndytė shkaun
ejani vllezer shqipetarė.

Komandant "GACA" Isa Kastrati
kushtrimin leshon me zė t'lartė
gjėmon kodra e gjemon shpati
Atdheu na qenka gjėja e ARTŹ.

Nė lagjen Bullaj n'fole t'skifterit
dėshmorė ranė n'fushė t'nderit
aty n'Bullaj rrėnzė atij shpati
ra dėshmor Isa Kastrati.

Amanet i fundit pėr vellezėr t'vet
te luftohet nė kėto troje
lidhuni me besa-besė
tė luftoni deri nė FITORE.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Dec 11, 2007 11:07 pm

Kadri Kadriu,piktor dhe poet,i lindur me 5 korrik 1954 ne Qirez te Drenices,ne mbremjen e11marsit 1999 u masakrua nga barbaret serb te cilet ja dogjen shtepine,pikturat dhe biblioteken me 3000 tituj.
Ne vitin 2000 klubi letrar"Lumi i Bardhe",ne Mitrovice,boton librin e tij"GULQIM ZEMRE",ne zgjodhem kete poezi nga Kadri Kadriu:

KĖSHTJELLA
E kuqe eshte keshtjella ime
mbi prushin evotres qe nuk fiket
eshte flake ne naten pa hene
Mbi themele kasollash te djegura
nder male e shkrepa
Bedenat e saj jane vetem pelcitja e territ
Nga nje krisme qe jehoi si kushtrim
E i permbysi shekujt e pa qene
Nga muranat e saj
I bardhe rrjedh perhere kujtimi
per nje grua qe aq bukur
Qe aq madherishem u flijua
per Dashurine e Madhe
Per ardhmerine...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Guest
VizitorMesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Wed Dec 19, 2007 2:28 am

deshmoret s'vdesin kurrrrr!

________________________
ju keni flijuar jetėn
ju jeni nė altarė
ju realizuat shpresėn
ne vdiqėm tė gjallė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Guest
VizitorMesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sat Dec 22, 2007 6:31 am

ju qė jetoni me mua...

edhe pas pushkes suaj
njė qetsi mbreteron...
unė prore po vuaj
e malli mė pėrvlon!
Cdo gjė nė heshtje
pa bė zanė,
emrin tuaj e gjej
tek Kosova nanė.
Ju qė jetonni me mua
te perjetshem jeni
emrat e radhitur ne flamur
aty ju i keni.
Sado qe shkruaj
nuk mjafton dot...
kur te tjeret heshtin
ateherė me rrjedhin lotė!
Ndaj serish ju jetoni
meqė jeni t'pavdekur
ju Lirinė sot begatoni
ndaj pushoni te heshtur...
ndonėse dikush ju kujton
i gjallė por "i vdekur"

____________________
_____LAVDI__________
____pėrjetė__________
____________________
"jam_buli"


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sat Dec 22, 2007 12:19 pm

TĖ GJALLĖVE


Nėse dėshironi tė dini pėr jetėn e dėshmorėve,
mos kėrkoni nėpėr libra,
aty s'ėshtė jeta e tyre,ėshtė jehona e saj.

Nėse dėshironi tė dini si jetuan dėshmorėt,
mos shkoni nė shtėpitė e tyre,
shikoni robrinė tuaj.

Nėse dėshironi tė dini me sa zjarr dashuruan dėshmorėt,
mos ndiqni gjurmėt e dashurisė sė tyre,
ato janė flutura qė s'kapen dot.

Nėse dėshironi tė dini kėngėn e dėshmorėve,
mos thėrrisni kėngėtarin,
do tė pendoheni nga tingujt e zbrazėt.

Nėse dėshironi tė dini amanetin e dėshmorėve,
mos thėrrisni kėngėtarin,
do tė pendoheni nga tingujt e zbrazėt.

Nėse dėshironi tė dini amanetin e dėshmorėve,
mos pyesni kė kishin afėr nė ēastin e fundit,
secili prej nesh ka qenė prezent.

Nėse dėshironi t'i nderoni dėshmorėt,
mos shkoni te varret e tyre pėr tė vendosur lule,
lulet do t'u vyshken nė dorė.

Nėse...
Ēdo gjė qė u intereson tė dini pėr dėshmorėt,
ecni nė rrugėn e tyre,
aty do tė gjeni gjeninė e tyre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sat Dec 22, 2007 12:20 pm

PARA DĖSHMORIT

Nėsete dėshmori shohim,
vetėm tė kaluarėn e tij,
ne s'e kemi parė dėshmorin,
por kornizėn qė e rrethon,
nėse te dėshmori nuk kemi parė tė ardhmen,
ne s'e kemi parė dėshmorin,
por njė kufomė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sat Dec 22, 2007 12:21 pm

PRINDĖRVE TĖ DĖSHMORIT


Ju prindėr nuk ngopeni
T'ua bėjnė birin edhe president
pėr sė vdekuri
Doni ta shihni lart e mė lart
Por edhe sikur
Tė pamundurėn ta bėjmė
Tė pangopur do tė mbeteni
Ju birin tuaj e doni tė gjallė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sat Dec 22, 2007 12:22 pm

E VRANĖT ISHTE AJO DITĖ


1.
E vranėt ishte ajo ditė, si sot,pa shi
Veēse s' ishte gusht, por ishte nėntor
Me pėrtesė ecte kortezhi drejt varrit
Dhembje e madhe zihej nė krahror.

2.
Asnjeri s' ngutej.
S' mund tė pajtoheshim qė s' do ta shihnim mė
Lotėt rridhnin faqeve tė zbehta
S' ndihej asnjė zė.

3.
E vranėt ishte ajo ditė
Heshtjen prishte vetėm zhurma e vajit
Ishte vaj edhe mė i vranėt se dita
Kortezhi ecte ngadalė drejt varrit.

4.
Pėrtonim por megjithatė ecnim
Oh! Pse ecnim, pse nuk ndaleshim nė vend?
Pėr tė zgjatur sė paku takimin e fundit.

5.
Pėr t' a shuar mallin, t' vetmin melhem
Ecte kortezhi.
I vdekuri shtrihej gjatė nė tabut
Dhėmbėt i kishte tė shtėrnguar
Flokėt tė shpupuritur, ballin e zbehtė.

6.
Nė ballė dukej shenja qė kishte lėnė plumbi i gjaksorit
Kur e kishte goditur nga larg
Ai ishte rrėzuar atėherė
Por s' ishte dorzuar.

7.
E vranėt ishte ajo ditė
Dėshmori ēohej nė varr
Ecte kortezhi me lot nė sy
Dhembja barazohej me njė mal.

8.
Ē' thoshin duart e tij nė pozicion lufte
E kuptuan tė gjithė:
Shokėt, miqtė, njerzit e tjerė
E kuptoi edhe moti i lig.

9.
Nėna vėshtirė e kishte pritur lajmin e zi
Mė keq s' do ta ndjente as sėpatėn mbi trup
Dhėmbėt kishte shtrėnguar, lotėt kishte ndalur
Kishte filluar monologun e saj tė pafund.

10.
Ishte po ky monolog qė e bėnte nė kortezh
I fliste birit tė saj qė tani mė s' e kishte
E kujtonte, e dėshironte, e pėrshėndeste, e porosiste...

11.
Tė "zjarrta" plot dhembje, ishin kėto fjalė
Ato s' ishin fjalė, ishin vet jeta
Ishte shndrruar jeta nė fjalė
Tani kur djalin ia kishte rrėmbyer vdekja.

12.
Fjalėt qė pėrmbajnė njė jetė
nuk mund tė shqiptohen
vetėm pėrshpėriten,
kėnga pėr dėshmorin nuk krijohet, ajo vetėm kėndohet.

13.
Atė ditė e vranėt ishte koha
Por mė tė vranėt ishin njerzit
E dija se pėr mua po niset njė jetė e re
Me brenga e shqetsime pėr ty atdhe.

Rruga e Bledit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sat Dec 22, 2007 12:23 pm

ATY KU THĖRRET ATDHEU(Kushtuar heronjve Bahri FAZLIU dhe Agron RRAHMANI)


Aty ku ndihet teli i ēiftelisė
Ku populli rri i zgjuar fanar
Aty ku pėr atdheun luftohet e kėndohet
Aty i keni Bahriun e Agronin ilegalė

Aty ku me pendė e me gjak
Shkruhet historia
Ku bajlozave ndėr shekuj u bėhet qėndresė
Aty i keni tė paepur Bahriun e Agronin
Me “Ēlirimi”-n nė dorė e me armė nė brez

Aty ku dėgjohet kushtrimi i atdheut
Populli kryengritės do ta bėjė betimin
Aty nė ballė do t’i gjeni Agronin e Bahriun
Me abc-nė e ēlirimit

Aty ku nata bėhet ditė
Vetėm pėr dritėn, lirinė
Aty do t’i gjeni Agronin, Bahriun
Flamur bashkimi pėr Shqipėrinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Guest
VizitorMesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sun Dec 23, 2007 2:51 am

KOSOVĖ, O SHPIRTI I JONĖ

Tepėr fjete, zgjohu, moj orė,
bijtė e tu thirrin n’flakė t’dashnisė’
Me za t’thekshėm me pushkė n’dorė,
Pjesė tė pandashme tė Shqipnisė.
Shqiptarė ke, shqiptare je,
Shpirti nga trupi kurr’ s’mund t’ndahet,
N’ty jetojmė, n’ty kemi le,
Gjaku ujė kurr’ s’mund tė bahet!
Eshtna t’vjetėr dhe tė rij’
Janė grumbullue pėr ty pėrherė,
Lule lirie duhet t’mbijė
Shqip ka b’za n’at’ tokė pėrherė.
N’mund e djersė, Kosovė moj trime,
Mbahu ndėr shekuj n’hov t’burrnisė!
Ndėr llogore me flijime,
Gufon gjaku i lirisė.
Gjak e zemėr, dritė Arbnisė,
Na ke bij e tė kemi nanė,
Kosovė, shpirt i Shqipnisė,
Pa ty vdekė ma mirė tė tanė!Haki Taha

Haki Taha (1913 - 1945)


Haki Taha i qendron besnik betimit dhe me 14 mars 1945, i hyn ne zyre ne Prishtine Miladin Popovicit tue i thane se mjaft ma i ke mashtrue e tradhetue shqiptaret dhe e vret.

Hakiu nuk ja duel me u arratis prej Prishtine, prandaj vret vehten. Minush Lipoveci e Zeki Shehu kane vdek nder tortura ne Goli Otok, ndersa Murat Llabunishtin, Sigurimi i Shqipnise e ka arrestue ne Elbasan e dorezue UDB-se jugosllave ne Shkup ku e kane mbyt me tortura, ndersa Prenk Gruda ka mbet deshmitar i shokeve te tij dhe i shume ceshtjeve tragjike shqiptare.

Asht fole se masakrimi i 5-6 mije shqiptareve ne Tivar u ba ate dite qe Haki Taha vret Miladinin, gjoja per hakmarrje.
Prishtinen e hymnizoi gjaku i Haki Tahes - Hero dhe Tivari u la me gjakun e mijra shqiptareve te pafajshem - deshmore te Kombit Shqiptar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Mon Feb 11, 2008 1:24 am

Udha e mbare, Trim!

Nisu Trim,
capit drejt agut te pergjakur
atje plumbat
shkruajne germa lirie
atje, plumbat grisin heshtjen
vrapo si i ri-si veriu
lufto si plaku.
Trimi im,
perpara ke jeten...ke vdekjen.


Nisu Trim,
drejt lavdise se heshtur
drejt te embelit-hidherakut
a-t-dh-e-u-t.
Ku armet renkojne shqip
ku buzet vjellin hekur
nisu Trim
se nata kemben e theu.

Nisu Trim!
shtij nje pushke edhe per mua,
melcine e nates
copetoje me maje te bajonetes,
flake vdekjen nga supet tane
femijet
jetimet
ne syte e tu te lexojne
himnet e jetes.

Nisu Trim!
buzethare...se shteren burimet
se u dogj u be shkrumb
gruri ne are
se nenat, nenat
nuk flene gjithe naten nga renkimet
per djemte e tyre te vrare...
Nisu Trim
ti je i fundit...
se une,
nuk kam per te te qare

Shko Trimi im!
Te qofte udha e mbare...

Alban Tartari
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Mon Feb 25, 2008 1:53 am

Dėshmorėve ..
( At Gjerg Fishta)

O ata t'lumtė, qi dhanė jetėn,
o ata t'lumtė, qi shkrinė vehten,
qi pėr Mbret e vend tė Parėve,
qi pėr erz e nderė t'Shqiptarėve
derdhėn gjakun tue luftue,
porsi t'Parėt u pa'n punue!
Lehtė u kjoftė mbi vorr ledina,
but u kjofshin moti e stina,
ak'lli, bora e serotina:
e der' t' kėndojė n'mal ndo' i Zanė,
e der' t' ketė n' detė ujė e ranė,
der' sa t'shndėrisin diellė e hanė,
ata kurr mos u harrojshin,
n'kangė e n'valle por u kėndojshin.
E njaj gjak, qi kanė dikue,
ban, o Zot, qi t'jesė tue velue
pėr m'ia xe zemrėn Shqiptarit,
pėr kah vendi e gjuha e t'Parit!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Mon Feb 25, 2008 1:59 am

Dėshmorėve
(Ilam Berisha)

Pėrballuat rrebeshet e armikut
Pa masė ēmuat atdhedashurinė
Retė shpėrndatė e qiellin ndriēuat
Derdhėt gjakun dhe sollėt lirinė.

Pėrulemi para jush
Kėngė pėr ju kėndojmė
Fitoret qė dhuruat do t`i ruajmė si sytė
Nė shenjė respekti lule u dhurojmė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Mon Feb 25, 2008 2:04 am

ADEM JASHARI

(nga Rrustem Geci)

- Betohem se nuk kam vdekur !-
Nė ēdo rreze tė diellit
unė kam pikat e gjakut
flamurin tim tė betejave
tė guximshmit e luftės

Nė ēdo pėllėmbė Kosove
Kosova kremton Kosovėn
Shtet nė radhė tė shteteve
Popull nė mes tė popujve

Nė kėtė tokė denbabaden
Kosova ka njė adresė
qė nga pellazgėt e moēėm
deri te shqiptarėt e sotėm

Kosovė, shqiptar, Shqipėri
betohem se s“kam vdekur
flamuri do pyet pėr mua
po thuani… jam nė valle!..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sat Mar 01, 2008 4:15 am

Luftėtarit
Hil Mosi (kushtuar Zef Harapit-deshmor me 1912)

Atje n’at vend tė lamun
Me gjak t’Arbnorit t’dlirė;
Atje nji djalė āsht vramun
Atje mbet nji Ilirė.

Atje n’at vend barbari
E njofti mirė djelmnķn;
Atje rrėfei Shqiptari
Sį shtrźjt e blén lirķn.

Atje Shqypja luftovi
Trimnisht me zogjt e vet;
Atje nji zā ushtovi:
“Nė zjarm, se nji na mbet!”

Ai vend nuk do t’harrohet
I gjall’ do t’jét pėr né;
Mbas tashit do t’emnohet:
“Nji ēerdhe e Shqipes s’ré”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sat Mar 01, 2008 4:49 am

Shqipėri, o jetėgjatėShqipėri, o jetėgjatė,
ty tė kemi mėmė e atė
dhe pėr ty do tė luftojmė
gjersa tė tė trashėgojmė.
Pėr ty tė gjithė, ditė dhe natė,
mendohemi gjerė e gjatė,
ti kurrė s“prishesh, s“shkretohesh,
as drobitesh, as rrėgjohesh,
mė ke gjithė bukuritė
e tėtėra mirėsitė,
ke fusha me lule shumė.
lumenj tė mėdhenj pa gjumė,
male tė lart' e tė veshura,
buzėn e detit tė qeshur,
Mėje dritėz nė dritė
me tė gjitha mirėsitė.


Shqipėri, tė qofsha falė,
tė kam mėmė e mė ke djalė.


Naim Frashėri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
POEZI PĖR DĖSHMORĖT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 5Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: