Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 POEZI PĖR DĖSHMORĖT

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 2:59 am

DESHMOREVE TE KOMBIT

Me vargje-
po thure kuror,
per trimerin tuaj,
per gjakun tuaj,
per emrin tuaj-
Deshmore.

Do t'a ngrisim lart
kete emer
me betim,
me pune,
me bese
perhere do te ju kemi
ne zemer.

Ju jeni ne vatrat tona
ne sofrat tona,
fale gjakut tuaj
fitorja eshte e jona.

Flini te qete
se ju dhat jete
per kete toke,
per keta njerez,
per kete liri,
per shqiptari
L A V D I .
__________________
G. Sylaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 3:00 am

G.Sylaj


SOFRA E DRENICES

E ka shtru Drenica sofren
e fjales e te bukes
ne Kulle te Shaban Jashari
si ne Kulle te Osa Kukes.

E ka shtru Drenica sofren
Sofren e Trimnise
ne kulle te Adem Jashari
rrin vete Bca Ise

I kam sjelle keto dy alltia
per trimat e sodit
ne Kulle te Hamez Jashari
sikur ne Kulle te barotit.

Ne Kulle te Jasharajve
flet Hasan Prishtina
sod Prekazi e dridhe shkinin
si dikur Vranina.

Kush lufton ne ate Kulle Guri
paska bvet Europa
eshte Drenica e Adem Jasharit
me Azema e Shota.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 3:01 am

PSE E KIE EMNIN TROPOJE

Pse e kie emnin Tropoje
a s'me thu moj a s'me thu,
prej Gjakove me dale ne Shkoder
Trup me i ra me shpejt me shku.

Pse e kam emnin Tropoje
njehere moti me pat thene nana,
kur Shqipnise i vyejn truproje
djemt e mi ia baj nishana.

Trup i bie kur therret Atedheu
s'muj me prite , as s'dij me bvete
ne kater anet ku shqipja flitet
ku t'me lypesh , mu ke me me gjete.

Pra Tropoje m'a gezofsh kete emer
si ne gezime -sikur ne dite te veshtira
fale me shendet ke nga Drenica
motra e jote me e mira.

Guri Sylaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 3:18 am

E kam hape nje Toke te Re,
per fare- plot me lapidare
eshte ky vend lavdie
me emrin Koshare.

I kam mbjelle do lisa
qe ne maje mbajn plisa.
Ata nuk priten,
cdo dite me te mdhenje rriten.
Bejne hije
ne kete Toke Lavdie.

Ketu kishte gure
qe benin mur
m'a ndanin sofren
dasmen m'a ndanin,
m'a ndanin Shqipen ne Flamur.

Faren qe ketu e hodha
neper te gjitha
Trojet Etnike e mblodha.
Esolla ketu ne Koshare
jo per grada e per kapuq
as per pare.
E solla per Kosoven-
per Shqiperine
per te gjitha
Trojet tona KOMBETARE

Guri Sylaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 3:20 am

Te prita

(kjo poezi i kushtohet SAMI BOGIQIT njerit prej ushtareve te UCK qe ra ne Gryke te Llapushnikut)


Te prita me rrezet e para
te Diellit,
ne kete agim,
kur vesa dhe loti
lajn gjakun,
kur motra
lidhe plage
e nena ndeze oxhakun.
Te prita
te dera e kulles
qe Ti gjithemon
i hapenje mikut
nuk e dija
a je ne Berishe,
te Guri i Gradines
apo ne Gryke te Llapushnikut.
Ti s'erdhe,
shkove pa zhurme
mbete edhe pa nishana,
Ti ishe i veprave
jo i fjaleve hava,
lum qe te rriti nena.
Te prita me lulet e para
te praneveres,
qe femijte po i thurin
kurore,
Ti nuk po vije me i marr,
po t'i sjellim ne,
ti tani je
DESHMOR.

guri sylaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 3:22 am

Ne djep n'a perkundi Shqipja
per nje Shqiperi
kenget qe mbi koke n'a i kendonte
ishin plote trimeri.

N'a mbuloj me krahet e saje
te n'a ruaj e te n'a rrite
n'a dha zemer e beri trima
t'i dalim zot ne kete dite.

Sot ushtare po e percjell Lokja
po me fale per kete Toke
udhe e mbare e hallall gjirin,
shko behu me shoke.

Te mbare paqi e mire mbeteshi
te gjitha ju moj loke,
gjiri i juaj qe n'a rriti
Dielle ju befte kesaj Toke.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 3:40 am

Drenica Heroike

Drenicė je me xhamadan
thurrur me plumba, me gajtan
xhamadan te kuq me gjak
njė flamur ne cdo oxhak

Njė flamur pėr trimen Shotė
tjetri afer i Azem Galicės
edhe nje per Adem Jasharin
dere me dere ne kulla t'Drenices

Njė flamur per motren Xhevė
tjetri afer per Fehmiun
per Kosovė jeten flijuan
lirine Atdheut i dhuruan.

Oj Drenicė kshtjellė me burra
Gjaku yt po shkon si gurra
Shkon si gurra e behet guri
gjaku juaj shkon tek flamuri.

G.Sylaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 3:43 am

AZEM GALICES


Me nje maliher mbi supe
e nje kobure ne brez
bridhete fshatrave te Drenices
neper kuvende krajlash
e gazeta te Europes
emri i Azem Galices.

Sa hije te kishte
ne krah gjerdani
sa nder te bente fisi
sa hije te kish
i kuq mitani
edhe me hije i bardhe plisi.

Sapare per koken tende u dhan
sa pushket ne gjokes t'u drejtun
sa nenat djal te than
sa buken per Ty e gatun.

Sa fjalet per Ty fliten
sa trimat ne Ty betohen
sa lulet mbi varrin tende sillen
sa kenget per Ty kendohen.

g.s.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 4:42 am

deshmoret nuk vdesin kurrė
Kercet pushka ne Koshare
si me u shemb orteku,
ne ballė te luftes komandanti
prinė trimi Sali Ceku.


Sali Ceku paska thene
pasha Diell e pasha Hanė
pasha Shqipen ne Flamur
nuk e le pa i hjeke keta gure.

S'duroj gure ne troje te mija
amanet e kam nga te paret
s'duroj ndarje as s'duroj mure
s'duroj gure qe i ndajne shqiptaret.

Bini djeme pas meje
armikut ne llogore
keta gure qe na i vune per ndarje
t'ua bejme gure per vorre.

Kerset pushka ne Koshare
si me u shemb orteku
ne balle te luftes komandanti
trimi i madh Sali Ceku.

Nje plumb i mallkuar
e ka marr ne ballė
bini djem dushmanit
nuk vdes une jam gjallė.

Ka dal Zana e Malit
tek koka i qendron
i merr nje grusht rreze Diellit
ballin ia rrezon,
i merr nje gjethe Lisit
plagen ia mbulon,
e merr nje grusht dhe Kosove
te buzet ia ofron.

Nga gjoksi i trimit
e merr nje grusht trimeri
qe t'a hedhe permbi Kosovė
si farė dheu per LIRI.

Amanet Kosoven
deri ne clirim
ishte fjala e fundit
e Komandantit tim.

Kerset pushka ne Koshare
si me u shemb orteku
ne ball te luftes ra deshmor
Komandant Sali Ceku.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 6:12 pm

Dėshmorit Musli Imeri
Nga Zajqeci i Dardanės

============================

Mė ėshtė mbushur kjo zemėr plot dhimbje e mallė
S’dua ta shoh tė vuajtur popullin tim shqiptarė,
Ndaj e kam guximin e kurrė s’do tė pushoj
Kosovė lirinė tėnde shumė e dėshiroj.

Mė percollen Gjyshi e Babai, lot’ s’u pash nė sy
Ishin krenarė qė dot’ luftoj per te shtrenjten liri,
hoqa oren e dores, kujtim te dashures ia dhash
pas shtatė muaj martesė qė ishim bashk.

Neper koke me sillen verdallė
Vuajtjet e popullit tim shqiptarė,
Qė tani nga kėto lartėsi
Shoh se Kosova dot’ gėzoi liri.

Ah.. po flisja me veten e sikur po rritem ne kete ditė
A ka me gezim se t’i dal shkaut ne pritė?
E ta nxjerr hakun shekullor qe na shkelen si popull
Vetė te jemė zot ne Kosovės votėr.

Ishin kėto deshira te deshmorit tonė te madh
Musli Imeri me krenari i kan thanė,
Sot e kujton Zajqeci e Dardana me krenari
E kujton gjithė Kosova heroizmin e tij.

Musli Imeri o hero, o trim i rrallė
Pėr ēdo qast te kujtojme me mallė,
Lulekuqet e Prillit me aromen e parė
I ke ne gjithkund dhe ne lapidar.


Kosova sot eshte mė e lirė, frymon ma me gjalleri
Lagjeja „Bullaj“ kundermon arome lulesh plot freski,
Mareci ishte e mbetet fole shqipesh e fushė nderi
Aty ra deshmor per t’mos vdekė kurrė Musli Imeri.

nga Ramadan Selim Latifaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 8:19 pmZEMRA E UCK-sé
(Lefter Bicajt-Telit)*

Kur Maqedonia ra né qark,
Kur Haraēina mori hak!
Nga Berati i Shqipérisé,
Vjen pishtar i lirisé.

Grykés tanksit i rrin né ballé!
Lufton trimi dhe qéndron i gjallé!
Me tmerr e panik iké ushtria e Maqedonisé,
S'ka pa ende rrufe té lirisé!

Veē se hudhet te gryka e topit!
Ky stérnip i Mic sokolit
Dhe s'pérkulet me hapin e mizorisé,
Teli** veté, drangua i shqiptarisé.

Harēiné moj, tek ti kala!
Lefter Bicaj, déshmor ku ra?
Gazi Babé moj, a e pa;
Lefter Bicaj déshmor si ra?

Rreze bukur rreze zjarr,
Té tillé burré pse né varr!
Mori plumbin e tradhétisé,
Nuk ka vdekur jo, trungu i ushtrisé.

O vélla o krushk i gjallé,
O déshmor i kombit Shqiptar.
I dhe zjarr zemrés sé Ilirisé,
Flaké e pashuar, drité e lirisé.

_________________________________________________
*Lefter Bicaj- ndokund né disa dokumente emri i ti haset edhe
si Lefter Goxhaj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 8:20 pm

KRESHNIK ARBEROR
(Adem Hasanit)*


Po digjet pishtar
Apo zemra n'kraharor?
Jam gjaku ēlirimtar,
Kreshnik Arbéror.

Zoti m'fali mua,
Mé fali pér kété dité.
Gjaku m'rrodhi si krua,
Pér liri e drité.

Mos thoni kurré,
Se mua mé vrané!
Un' vij né pranveré,
Kur Maji mbi lule qané.

Uné do té vi,
Kur t'niset liria,
Kur kjo toké té béhet nji,
Kur té béhet Shqipéri.

Po digjet pishtar
Apo Zemra n'kraharor?
Jam gjaku ēlirimtar,
Kreshnik Arbéror.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 8:22 pm
Gjoks Kalashė

Malet lėshojnė zėrin, fushat presin gjėmim!
Nga Shqipėria Pajtim Roci e Ndriēim Koxha vijnė.
Erdhėm tek ti Tel nė Haraēinė me tė pa,
Gjokset tona kėtu do tė bėhen kala.

Arbeni e Ndriēimi ndezin flakėn, ndezin barotin,
Nėpėr gjokse gjylet presin, presin edhe topin!
Krah tė fortė nė luftė e kanė Telin,
E kanė shkėmbin e malit - komandant Rebelin.

Treqind vetė, Batalioni i vdekjes si ushtri,
Nė ballė ka armikun, qė numėron dymbėdhjetė mijė!
Dhe ēudi po bėn bota, po bėn vetė Evropa!
Batalioni i vdekjes gjoksin pėrmbi topa!

Pajtimi e Ndriēimi ndezin flakėn, e ndezin barotin,
Nėpėr gjokse gjylet presin, presin edhe topin!
Krah tė fort nė luftė e kanė Telin.
E kanė shkėmbin e malit e kanė vetė Ademin.

Erdhėm tek ti Tel, nė Haraēinė me tė pa,
Gjokset tona, kėtu do tė bėhen kala.

Gryka e pushkéve tona vjell barot e hekur;
Nė Haraēinė armiku sa shumė ėshtė pėrpjekur!
Njė top dore dhe granatat brezit ngjeshur,
Nė fronte tė reja, shkojmė buzėqeshur.

Ēdo pėllėmbė dheu po mirret me gjak,
Sa shumė dėshmorė gjer tek Shkupi plak.
Tek kalaja e Shkupit ju mbeti syri i lirisė,
Por kėtu i rendė ishte grushti i tradhėtisė

Fejzullah Duraku
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Thu Nov 08, 2007 11:54 am


PĖR FEHMI LLADROVCINSot mė duhet ta ndal gjamėn
Se me lot kam vadit kangėn,
Kėtė kange zjarri me fllad bjeshke
Pėr nji trim nji sy trimneshe.

A ndigjon Fehmi Lladrofci
Ti martir nė tokė martire,
T’lehtė e ke kėtė dhé Kosove
Me trimneshėn Xhevahire.

II
Kur Kosovėn mbuloi flaka
Erdhe zog nga dhena t`largta,
Erdhe zog si t’kishte hije
Pėr atdhe pėr dritė lirie.

A ndigjon Fehmi Lladrofci
Ti martir nė tokė martire,
T’lehtė e ke kėtė dhé Kosove
Me trimneshėn Xhevahire.

III

Ku kanė djemtė Drenica, Llapi,
Nis bajlozat Beogradi,
Zani yt e ēon n’kamb gurin
Pushka jote ja u ndal turrin.

A ndigjon Fehmi Lladrofci
Ti martir nė tokė martire,
T’lehtė e ke kėtė dhé Kosove
Me trimneshėn Xhevahire.Faruk Tasholli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Thu Nov 08, 2007 11:55 amBEKIM BERISHA


Kulla tė Junikut
Qė s’u dridhėt kurrė,
Pėr Bekim Berishėn
Ma jepni nji gur.

O ma falni gurin
T’ia ruej kujtimin,
Si nderoi flamurin
Ta nderoj unė trimin.

Sa t’ka dritė Kosova
Sa t’ ka gurė e lisa,
Lule ēel kujtimi
Te Bekim Berisha.

II.
Kur turren Kosovės
Bandat me ēetnikė,
Ju del n’pritė Abeja
Djalė zemėrēelik.

Nėpėr lufta botės
Plumbi kund s’tė zuni,
Veē nėr qiell Kosove
Ku merr emėn guri.

III.
Kulla tė Junikut
Me shtatin e hijshėm,
Nji frengji ma falni
Pėr Bekim Berishėn

O t`ia la te vorri
Gurin me frengji,
Djalit tė Kosovės
Qė ra pėr liri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Thu Nov 08, 2007 1:34 pm

pėr Isė Kastratin "GACA"

njė jetė nė shėrbin kombėtar
njė jetė nė resistencė kishit,
ktė e benė ai shqiptar
qė nuk perulet para armikut.


Hogoshti qė tė lindi Trim
Nana qė tė rriti Isė
krenarė per ty deri n'amshim
Per Kosovė rrezove dritė.

Nė permendore te fshatit
me shikim tė shqiponjės
krenohesh me fatin
duke i bėre roje.

Roje nė luftė me armiqė
Roje nė liri,
tė kujtoj me mall
Simbol per shqiptari.

Tė putha ftyren nė permendore
tė ndjeva se me buzeqeshe fortė
ti mbete krenar sic ishe prore
e unė, mua me rrodhėn lotė. Sad

______________________
me respekt dhe plot mall
per komandantin
Isė Kastrati.
besa-besė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Fri Nov 09, 2007 11:14 pm

Kjo poeme eshte marre nga romani
<<OSO KUKA>> shkruar nga shkrimtari i shquar Sulejman Krasniqi.
Gjithashtu ndodhet ne koleksionin e
dr. Gerhard Geseman ,,Heroische Lebensform zu Literatur und weskunde Ballkanische Patriarchalitet,,-Munchen- 1979.

KRENARI SHQIPTARI
Nuk te perulem, as te leshoj udhe!
Pse jam i vorfen,pa fajin tim, jam burre!
Nuk te leshoj udhe, anise pjelle e nji bareshe!
Nuk te nenshtrohem,sikur te jesh bir i cdo mbretneshe!
Ti mund te kesh lindur ne djepin me ar,
i mbeshtjellun me mendafsh te bute e te papare;
ushqye me musht luleshqerrash e me mjalte,
pasanikja te kete mbeshtjelle me brez te arte.
Po une jam me i madh se ne kasolle vorfnie,
me buke, krype e fjale fisnikie
e ruejta, e mbrojta, u gjakosa per kete toke,
nder motet ma te veshtira pushken pata shok.
Ne lahuten time do gjesh historine,
te lashte sa rruzulli per mua,per Shqiperine!
Me ka linde shqiptarja e ashper,e forte,
midis dhenve dhe krismave, mbi shkambin e ftofte,
Me ka mbeshtjelle me shallin e leshte e te ngrohte,
peshtjellakun ma te mire qe s'asht pa ne bote!
Lidhun me ka me sixhim, loze manaferre.
Nuk me ka perkedhelun, por ushqye me tamel dele!
Dhe per kete jam betue:
Askujt udhen s'kam per t'ia leshue!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Fri Nov 16, 2007 7:52 pmKushtrimi

Zgjohuni vellezėr
e s'e ndini!
se atdheu po na thėrret
zgjuni ne kėmbė, ndejė mos rrini
kush e do kombin e vet.

Sa mė lart zanin ta qoni
me njė zė si njė rrufe
armėt prej dore mos i leshoni
pa i pergjakur pėr ATDHE.

a ka mė nderė se t'jemi deshmorė?
a ka mė nderė se tė hym' nė altarė
c'nderė kur valvitet flamuri me shqiponjė
andaj lufto per Bashkim Kombėtar......
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sun Nov 25, 2007 5:46 pm

Besa_besė Isė Kastrati

I shkruaj njė deshmori
i shkruaj njė intelektualit
i shkruaj njė babai
i shlruaj Isė atdhetarit.

I shkruaj dhe i drejtohem nė altar
I shkruaj per t'a pershendetur
I shkruaj vėllaut tim shqiptar
I shkruaj pėr kohėn qė po ecėn.

U njohėm shumė gjat nė robėri
U njohėm shumė gjat nė atdhe
U njohėm shumė gjat nė beteja
U njohėm shume gjat nė at fole.

Ndaj ti u ngrite nė altar
Ndaj unė ngela vdekur
Ndaj ti mbete legjendar
Ndaj unė perjetė vetėm.

Deshmoret kurr nuk vdesin
deshmoret prore jetojnė
deshmoret legjendė mbesin
deshmoret liri dhurojnė.

__________________
Komandantit
Isa Sabit Kastrati
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sat Dec 01, 2007 6:11 pm

Kėnga e Lirisė

Krismat e armeve buqasin
ato shkyejne bjeshkė e mal
mbi armikun e ndytė shkaun
ejani vllezer shqipetarė.

Komandant "GACA" Isa Kastrati
kushtrimin leshon me zė t'lartė
gjėmon kodra e gjemon shpati
Atdheu na qenka gjėja e ARTŹ.

Nė lagjen Bullaj n'fole t'skifterit
dėshmorė ranė n'fushė t'nderit
aty n'Bullaj rrėnzė atij shpati
ra dėshmor Isa Kastrati.

Amanet i fundit pėr vellezėr t'vet
te luftohet nė kėto troje
lidhuni me besa-besė
tė luftoni deri nė FITORE.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Dec 11, 2007 11:07 pm

Kadri Kadriu,piktor dhe poet,i lindur me 5 korrik 1954 ne Qirez te Drenices,ne mbremjen e11marsit 1999 u masakrua nga barbaret serb te cilet ja dogjen shtepine,pikturat dhe biblioteken me 3000 tituj.
Ne vitin 2000 klubi letrar"Lumi i Bardhe",ne Mitrovice,boton librin e tij"GULQIM ZEMRE",ne zgjodhem kete poezi nga Kadri Kadriu:

KĖSHTJELLA
E kuqe eshte keshtjella ime
mbi prushin evotres qe nuk fiket
eshte flake ne naten pa hene
Mbi themele kasollash te djegura
nder male e shkrepa
Bedenat e saj jane vetem pelcitja e territ
Nga nje krisme qe jehoi si kushtrim
E i permbysi shekujt e pa qene
Nga muranat e saj
I bardhe rrjedh perhere kujtimi
per nje grua qe aq bukur
Qe aq madherishem u flijua
per Dashurine e Madhe
Per ardhmerine...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Guest
VizitorMesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Wed Dec 19, 2007 2:28 am

deshmoret s'vdesin kurrrrr!

________________________
ju keni flijuar jetėn
ju jeni nė altarė
ju realizuat shpresėn
ne vdiqėm tė gjallė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Guest
VizitorMesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sat Dec 22, 2007 6:31 am

ju qė jetoni me mua...

edhe pas pushkes suaj
njė qetsi mbreteron...
unė prore po vuaj
e malli mė pėrvlon!
Cdo gjė nė heshtje
pa bė zanė,
emrin tuaj e gjej
tek Kosova nanė.
Ju qė jetonni me mua
te perjetshem jeni
emrat e radhitur ne flamur
aty ju i keni.
Sado qe shkruaj
nuk mjafton dot...
kur te tjeret heshtin
ateherė me rrjedhin lotė!
Ndaj serish ju jetoni
meqė jeni t'pavdekur
ju Lirinė sot begatoni
ndaj pushoni te heshtur...
ndonėse dikush ju kujton
i gjallė por "i vdekur"

____________________
_____LAVDI__________
____pėrjetė__________
____________________
"jam_buli"


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sat Dec 22, 2007 12:19 pm

TĖ GJALLĖVE


Nėse dėshironi tė dini pėr jetėn e dėshmorėve,
mos kėrkoni nėpėr libra,
aty s'ėshtė jeta e tyre,ėshtė jehona e saj.

Nėse dėshironi tė dini si jetuan dėshmorėt,
mos shkoni nė shtėpitė e tyre,
shikoni robrinė tuaj.

Nėse dėshironi tė dini me sa zjarr dashuruan dėshmorėt,
mos ndiqni gjurmėt e dashurisė sė tyre,
ato janė flutura qė s'kapen dot.

Nėse dėshironi tė dini kėngėn e dėshmorėve,
mos thėrrisni kėngėtarin,
do tė pendoheni nga tingujt e zbrazėt.

Nėse dėshironi tė dini amanetin e dėshmorėve,
mos thėrrisni kėngėtarin,
do tė pendoheni nga tingujt e zbrazėt.

Nėse dėshironi tė dini amanetin e dėshmorėve,
mos pyesni kė kishin afėr nė ēastin e fundit,
secili prej nesh ka qenė prezent.

Nėse dėshironi t'i nderoni dėshmorėt,
mos shkoni te varret e tyre pėr tė vendosur lule,
lulet do t'u vyshken nė dorė.

Nėse...
Ēdo gjė qė u intereson tė dini pėr dėshmorėt,
ecni nė rrugėn e tyre,
aty do tė gjeni gjeninė e tyre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sat Dec 22, 2007 12:20 pm

PARA DĖSHMORIT

Nėsete dėshmori shohim,
vetėm tė kaluarėn e tij,
ne s'e kemi parė dėshmorin,
por kornizėn qė e rrethon,
nėse te dėshmori nuk kemi parė tė ardhmen,
ne s'e kemi parė dėshmorin,
por njė kufomė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
POEZI PĖR DĖSHMORĖT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 5Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: