Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9 ... 15  Next
AutoriMesazh
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Sun Nov 11, 2007 6:54 pm

Forumi i Gruas sė LDK-sė mbajti tubim elektoral nė Prishtinė

Liria, pavarėsia dhe demokracia, gjithmonė janė mesazhe tė reja, plotėsuese dhe tė fuqishme. Andaj Lidhja Demokratike e Kosovės, ėshtė nė kėrkim tė kėsaj ecjeje tė mėtutjeshme. Kėshtu u shpreh Kryetari i Lidhjes Demokratike tė Kosovės Fatmir Sejdiu nė tubimin elektoral tė Forumit tė Gruas sė LDK-sė tė mbajtur sot nė Prishtinė.

Forumi i Gruas sė LDK-ės pėr gjithė kėto vite me punėn e vet u bė zė i fuqishėm i gruas pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės, tha Melihate Termkolli, kryetare e Forumit tė Gruas sė LDK-sė. Nė fund tė kėtij tubimi, u bė edhe prezantimi i 34 kandidateve femra nga radhėt e LDK-sė pėr deputete tė parlamentit tė Kosovės .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Sun Nov 11, 2007 6:55 pm

Makolli vizitoi lagjen Arbėria tė Prishtinės

Kandidati pėr kryetar tė komunės sė Prishtinės nga radhėt e AKR – sė, Ibrahim Makolli e vazhdoi sot fushatėn zgjedhore nė lagjen Arbėria tė Prishtinės. Makolli vizitoi familjet e rrezikuara nga rrėshqitja e dheut duke u premtuar se me ardhjen e tij nė krye tė Prishtinės, ata mė nuk do tė ndihen tė rrezikuar.

Nėse AKR – ja vjen nė pushtet, do tė ndėrtojė njė digė mbrojtėse pėr tejkalimin e rrezikut pėr familjet e rrezikuara, tha Makolli . Makolli akuzoi autoritetet e deritashme komunale pėr neglizhencė nė qasje ndaj kėtij problemi , ndėrkohė qė premtoi se familjet e zhvendosura do tė kthehen sa mė shpejtė nė shtėpitė e tyre. Ai mė tej qėndroi edhe nė mesin e qytetarėve tė lagjes Bregu i Diellit tė cilėve u premtoi se nėse vjen nė krye tė Prishtinės, do tė jetė nė shėrbim tė tyre .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Sun Nov 11, 2007 6:56 pm

Ora prezantoi sot kandidatėt e saj pėr Viti

Partia reformiste ORA ka mbajtur tubimin elektoral sot nė Viti. Kreu i kėsaj partie Veton Surroi, tha se program i Ora-sė, ėshtė program qė duhet ta transformoj kėtė vend dhe tė mos presim qė dikush tė na mėsoj se si tė punojmė, ngase ne jemi zot tė shtėpisė.

Kreu i partisė reformiste ORA Veton Surroi, ka theksuar para anėtarėve dhe simpatizantėve tė kėsaj partie nė Viti, se pėr tė realizuar gjithė atė qė e premtojmė, nevojitet vota e juaj, ngase ne e dimė gjendjen e tanishme tė qytetarit tė Kosovės, andaj duhet ndryshuar kėtė situatė. Surroi mė tej ka premtuar njė angazhim mė tė madh pėr diasporėn dhe bashkatdhetarėt pėr faktin se komuna e Vitisė, ka njė numėr tė madh nė shtetet perėndimore. Andaj mendojmė qė ministria e ardhshme e punėve tė jashtme tė quhet ministri e punėve tė jashtme dhe diasporės. Nė kėtė tubim elektoral, u promovua kandidati pėr kryetar komune Shaban Ismajli dhe 30 kandidatėt pėr kėshilltar tė Kuvendit Komunal.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Sun Nov 11, 2007 9:31 pm

Kliko?
Video e te vrareve ne Brodec te Tetoves (VIDEO+18)Nje video e regjistruar nga nje celular eshte publikuar dje ne Jakujam.com. Ne video duken trupat e pa jete te shqiptareve dhe degjohen talljet e policeve maqedonas, te cilet flasin nje gjuhe tjeter sllave.Sulmi ne Brodec, nga forca serbo-maqedonase

11.11.2007
Kėshtu thuhet nė njė komunikatė tė njė organizate tė quajtur Sigurimi Kombėtar Shqiptar, njė krah i Armatės Kombėtare Shqiptare. Sipas kėtij grupimi, sulmi ndaj shqiptarėve u be nga forcat serbo e maqedonase.

Sulmi i zhvilluar nė fshatin Brodec tė Maqedonisė, mund tė jetė kryer nga forca tė pėrbashkėta serbo-maqedonase. Kėshtu thuhet nė njė komunikatė tė njė organizate tė quajtur Sigurimi Kombėtar Shqiptar, njė krah i Armatės Kombėtare Shqiptare. Sipas kėtij grupimi, sulmi ndaj shqiptarėve nuk u bė nga formacioni maqedono-shqiptar i pėrzier etnikisht sic thotė Ministria e Brendshme, por nga forcat serbo e maqedonase. “5 ditė pėrpara sulmit nė Shkup arritėn mercenarė serbė tė cilėt pas vėzhgimit tė territorit dhe me ndihmėn e spiunėve shqiptarė planifikuan dhe realizuan sulmin, ku si pasojė kane gjetur vdekjen mė tepėr se 10 policė tė kėsaj pėrbėrje”, thuhet nė komunikatėn qe e ben publike agjencia e lajmeve INA. Ky burim thotė se helikopteri qe u rrėzua nė Maqedoni gjatė atij sulmi, kishte nė bord vetėm serbė. Tė 4 pėrsonat nė bord, sipas kėtij burimi gjetėn vdekjen. Viktimė ėshtė dhe njė polic maqedonas, por emri i tij nuk bėhet publik. Tė dhėna kontradiktore vazhdojnė tė shkruhen nė media pėr ngjarjen e rėndė tė fshatit Brodec ku policia maqedonase nisi njė ofensivė ndaj grupimeve tė armatosura shqiptare.


/news24/
.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Mon Nov 12, 2007 1:41 pm

Besa tė lumt pėr punėn tėne qė po ban .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Mon Nov 12, 2007 2:03 pm

12.11.2007

Deputeti Shqipėrisė i kushton 100 mijė ndėrsa Maqedonisė 62 mijė $

Shpenzimet qė bėn qeveria shqiptare pėr njė deputet janė 100 mijė $ nė vit. Nė Maqedoni, ēdo deputet kushton rreth 62 mijė $. Ndėrsa nė Bashkimin Evropian shpenzimet pėr parlamentarėt variojnė nga 250 mijė euro nė vit, qė i ka Spanja deri nė 1,5 milionė euro pėr parlamentarėt e Italisė.
Shpenzimet qė bėn qeveria shqiptare pėr njė deputet janė 100 mijė dollarė nė vit. Kėto para, qė paguhen nga taksapaguesit shqiptarė shkojnė pėr tė paguar punėn dhe dietat e ligjvėnėsve. Pėr vitin e ardhshėm, buxheti i shtetit do tė japė rreth 14 milionė dollarė pėr Kuvendin e Shqipėrisė. Kėto
para do tė shpėrndahen pėr pagat dhe dietat e deputetėve, pagat pėr
shoferėt dhe punonjėsit e administratės sė Kuvendit. Me kėto fonde do tė mbulohen edhe shpenzime pėr telefonat celularė tė deputetėve, numrat fiks, shpenzimet pėr karburantet dhe ēdo shpenzimet tjetėr qė ka tė bėjė me aktivitetin e Kuvendit. Praktikisht, ky buxhet pėrfshin tė gjithė koston financiare pėr tė mbajtur aparatin e Kuvendit tė Shqipėrisė. Krahasuar me vitin 2007, financimi i buxhetit pėr Kuvendin ėshtė rritur me 27 pėr qind ose e konvertuar nė para me 3 milionė dollarė.

Pagat

Pėr pagat e deputetėve pėrfshirė edhe kontributet e sigurimeve do tė harxhohen rreth 506 milionė lekė ose e konvertuar gati 6 milionė dollarė, ndėrsa pėr zėrin mallra dhe shėrbime rreth 3,8 milionė dollarė tė tjera. Pjesa tjetėr e parave do tė shkojė pėr shpenzime tė ndryshme. Pėr vitin 2007, shpenzimet pėr pagat e deputetėve ishin 479 milionė lekė dhe rritja prej 27 milionė lekėsh tė reja pėr vitin 2008 vjen kryesisht si pasojė e kompensimit tė taksės sė sheshtė, qė qeveria u ka bėrė deputetėve. Administrata e Kuvendit nė total sė bashku me deputetėt parashikohet tė arrijė nė 440 punonjės nga 434 qė ėshtė pėr vitin aktual.
Por veē rrogave tė fryra, deputetėt kanė edhe njė sėrė privilegjesh tė tjera fiskale. Kėshtu, njė deputet nuk paguan taksa kur kalon kufirin, nuk paguan doganė kur importon makinė dhe ka tė drejtėn pėr tė marrė kredi me kushte lehtėsuese pėr tė blerė shtėpi. Parlamentarėt kanė edhe tė drejtėn e mbajtjes sė pasaportave diplomatike pėr vete dhe familjarėt e tyre.

Krahasimet

Nė Maqedoni, qė ėshtė njė vend me ekonomi tė ngjashme me kėtė tonėn, ēdo deputet kushton rreth 62 mijė dollarė amerikanė ose e thėnė ndryshe rreth 40 pėr qind mė pak se deputetėt shqiptarė. Ndėrsa nė Bashkimin Evropian shpenzimet pėr parlamentarėt variojnė nga 250 mijė euro nė vit, qė i ka Spanja deri nė 1,5 milionė euro pėr parlamentarėt e Italisė, shifėr kjo
qė konsiderohet mė e larta nė bllokun e Bashkimit Evropian.

Ecuria

Nė vitin 1996, Kuvendi i Shqipėrisė e kishte fondin 2 milionė dollarė dhe rroga e njė deputeti ishte vetėm 320 mijė lekė tė reja.
Nė vitin 2005, shpenzimet nga buxheti ishin mbi 8 milionė dollarė dhe pėr vitin 2008 kjo shifėr arrin nė 14 milionė dollarė. Po pse kaq shumė para nga taksat e popullit? Mos vallė janė shtuar deputetėt? Jo. Shifra ėshtė konstante:
140 deputetė. Por qeveritė e kanė kthyer administratėn e Kuvendit nė njė strehė pėr militantėt e tyre. Ēdo pesėmbėdhjetė ditė nė bordero vendosen mbi 440 firma. Njė deputet ka pak mė shumė 3 veta qė i shėrbejnė.
Shpenzimet e tejfryra tė Kuvendit tė Shqipėrisė janė mė shumė sesa grantet qė marrin sė bashku qarqet e Beratit, Fierit, Tiranės, Elbasanit, Korēės Kukėsit, Shkodrės, Durrėsit, Vlorės, Gjirokastrės, Dibrės dhe Lezhės. Tė 12 kėto qarqe sė bashku marrin nga buxheti i shtetit pak mė shumė se 13 milionė dollarė sė bashku nė formėn e granteve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Mon Nov 12, 2007 2:11 pm

Merkel-Sarkozi diskutojnė pėr Kosovėn

Sot nė Berlin nė kuadėr tė Samitit franko-gjerman pritet diskutimi mbi ēėshtjen e Kosovės ndėrmjet kancelares gjermane Angela Merkel dhe presidentit francez, Nikolas Sarkozi .

Ndėrkaq tė mėrkurėn nė Paris, pritet tė takohen Ministri francez i Punėve tė Jashtme, Bernard Kushner dhe shefja e diplomacisė greke, Dora Bakojanis, nė fokus tė bisedimeve tė tė cilėve gjithashtu do tė do tė jetė edhe Kosova dhe zhvillimet mė tė reja rreth saj.


12 nėntor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Mon Nov 12, 2007 2:12 pm

Rice: Kosova ende pa ekonomi- Bosnja ende nuk ėshtė shtet

Sekretarja e Amerikane e Shtetit, Kondoliza Rajz, ka vlerėsuar sot se zhvillimet e pasluftės nė Bosnje dhe Hercegovinė dhe Kosovė nuk kanė shkuar siē ėshtė pritur, sepse Bosnja dhe Hercegovina “me tre presidentė, tri polici dhe tri ushtri” nuk funksionon si shtet i vėrtet, derisa Kosova “ende nuk e ka ekonominė e fortė”.

Rice pėr tė pėrditėshmen Dallas Morning News theksoi se " Ne arritėm tė ndalnim luftėn, por tranzicioni nuk po arrin tė funksionojė mirė”.
SHBA-ja po pėrpiqet me aleatėt por edhe me Rusinė qė tė gjejė njė gjuhė tė pėrbashkėt pėr zgjidhjen e shpejtė tė statusit te Kosovės, por kompromisi global pėr kėtė ēėshtje duket i largėt. Analistėt thonė se Kosova dhe statusi i saj do tė destabilizojė mė shumė Bosnjėn. Vetė nacionalistėt serbė kanė thėnė se nė rast tė pavarėsisė sė Kosovės edhe republika e Serbeve tė Bosnjės do tė ndahet dhe do tė bashkohet me Serbinė.


12 nėntor 2007


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Tue Nov 13, 2007 12:40 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Mon Nov 12, 2007 2:13 pm

Stasi shpreson qė zgjedhjet nė Kosovė do tė jenė demokratike

Shefi i Misionit vėzhgues tė Kėshillit tė Evropės pėr zgjedhjet nė Kosovė, Gjovani di Stasi, ka deklaruar se shpreson qė zgjedhjet nė Kosovė do tė jenė demokratike, tė lira dhe tė drejta.

Ai ka thėnė se ato janė shumė tė rėndėsishme pėr Kosovėn dhe se organizimi i tyre bartė mė vete pėrgjegjėsi tė caktuara. Di Stasi ka vlerėsuar se shkalla e lartė e papunėsisė nė Kosovė mund tė ndikojė nė daljen e qytetarėve nė zgjedhje”.
12 nėntor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Mon Nov 12, 2007 2:16 pm

Bush falėnderon Merkel pėr vizionin e qartė rreth Kosovės

Kancelarja Merkel ndėrkaq tha se bisedimet po hyjnė nė njė fazė vendimtare dhe u bėri thirrje palėve pėr pėrpjekje maksimale pėrzgjidhje tė arsyeshme tė problemit.

Presidenti i Shteteve tė Bashkuara George Bush,edhe pas takimit me kancelaren e Gjermanisė Angela Merkel tha se nė njė seri bisedimesh dyditėshe midis tyre kishin pasur pėr objekt edhe zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės nė njė kohė kur tani ka mbetur mė pak se njė muaj kur treshja ndėrkombėtare duhet t'i raportojė Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara lidhur me rezultatin e bisedimeve katėrmuajshe shtesė."Dua tė falėnderojė kancelaren pėr vizionin e saj tė qartė nė ēėshtjet si ajo e Kosovės, e Burma-sė dhe Libanit, tha presidenti amerikan, duke numėruar edhe ēėshtje tė tjera qė ata kishin pėrfshirė nė menynė e tyre tė diskutimeve tė premten dhe tė shtunėn nė minisamitin qė mbajtėn nė fermėn private tė presidentit nė Crawford nė Texas. Kancelarja gjermane Merkel, duke folur nė gjuhėn gjermane qė pėrkthehej nė anglisht, tha se me presidentin amerikan kishin kėmbyer mendimet pėr njė sėrė ēėshtjesh pėrfshi edhe atė tė Kosovės."Ne gjithashtu biseduam edhe pėr ēėshtjen e Kosovės. Tani po zhvillohen bisedime tė cilat po hyjnė nė njė fazė vendimtare. Nė i bėjmė thirrje tani tė dyja palėve asaj si tė Kosovės ashtu edhe tė Serbisė qė tė bėjnė pėrpjekje maksimale pėr tė ardhur tek njė zgjidhje tė arsyeshme tė problemi. Ne do tė bėjmė gjithė c'ėshte e mundur pėr ta nxitur atė zgjidhje," tha Merkel duke ju referuar ēėshtjes sė Kosovės nė daljen e saj dhe tė presidentit amerikan para gazetarėve dje vonė pasdite. /S.gashi/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Tue Nov 13, 2007 12:41 am

Gallach: Treshja do bėjė propozime konkrete pėr statusin e Kosovės

Treshja ndėrmjetėsuese nė bisedimet pėr statusin do tė bėjė propozime konkrete rreth tė ardhmes sė Kosovės nė takimin e javės sė ardhme nė Bruksel, ka bėrė tė ditur zėdhėnėsja e Javier Solanės, shefit tė diplomacisė evropiane.

Treshja e pėrbėrė nga pėrfaqėsuesit e Shteteve tė Bashkuara, Bashkimit Evropian dhe Rusisė do tė ndryshojė rol, duke kaluar "nga roli ndėrmjetėsues", qė ka pasur deri tani "nė njė qasje me proaktive", tha Cristina Gallach. "Tė tre do vėnė idetė mbi tavolinė", nė takimin e 20 nėntorit, kur pritet tė dihet dhe rezultati i zgjedhjeve tė 17 nėntorit nė Kosovė, tha Gallach.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Tue Nov 13, 2007 12:42 am

“Vetėvendosje” kėrkon lirimin e Albin Kurtit nga arresti shtėpiak

Lėvizja “Vetevendosje” ka kėrkuar lirimin e menjėhershėm dhe tė pakushtėzuar tė Albin Kurtit, tė cilit arresti shtėpiak i ėshtė vazhduar edhe pėr dy muaj tė tjerė.

Nė letrėn e kėsaj Lėvizje drejtuar shefit tė UNMIK-ut, Joachim Ruecker dhe kryeministrit tė Kosovės, Agim Ceku, thuhet se mbajtja nė izolim e Kurtit ėshtė nė kundėrshtim me fjalėn e lirė dhe nė kundėrshtim me demokracinė. “Kėrkojmė ta braktisni kėtė sjellje dhe ta lironi Albinin, nė tė kundėrtėn ju do tė jeni pėrgjegjės tė drejtpėrdrejtė pėr shkeljen gjithnjė e mė tė rėndė tė tė drejtave njerėzore dhe per tensionimet e pashmangshme nė lidhje me kėtė rast”, thuhet nė letrėn e nėnshkruar nga Kėshilli Organizativ i Protestave kundėr burgosjes sė Albin Kurtit.12 nėntor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Tue Nov 13, 2007 12:43 am

Hagė: Vazhdon procesi Haradinaj, fillon procesi ndaj dėshmitarit Avni Krasniqi

Nė Hagė ka vazhduar procesi gjyqėsor ndaj ish-kryeministrit tė Kosovės - Ramush Haradinajt dhe dy ish-bashkėluftėtarėve tė tij - Idriz Balajt dhe Lahi Brahimajt. Nė seancėn e sotme, para trupit gjykues ėshtė paraqitur dėshmitarja e Prokurorisė me shifrėn 23.
Dėshmitarja me shifrėn 23, e cila e paraqiti dėshminė me masa mbrojtėse pėrmes video-lidhjes nga Prishtina, fillimisht u pėrgjigj nė pyetjet e prokurorit Difacio lidhur me rastin e ndalimit tė burrit tė saj nga persona tė panjohur tė armatosur nė verė tė vitit 1998.Ndėrkaq, avokati mbrojtės i Lahi Brahimajt, Richard Harvi e pyeti dėshmitaren pėr lidhjet e bashkėshortit tė saj me policinė serbe dhe armėt qė mbante me leje tė saj, si dhe pėr shkuarjen e tij nė Jagodinė para dėshmisė sė tij nė Hagė. Dėshmitarja u mundua tė mohoj lidhjet e tilla.Ndėrkaq, si i akuzuar pėr pėrbuzje tė Gjykatės Ndėrkombėtare tė Hagės, para trupit gjykues ėshtė paraqitur Avni Krasniqi, nga Vranoci i Pejės. Krasniqi ėshtė arrestuar nė fundjavėn qė shkoi, pas aktakuzės sė kryeprokurores Karla Del Ponte pėr refuzim tė ftesės dhe mosparaqitje si dėshmitar i Prokurorisė mė 29 tetor tė kėtij viti nė procesin kundėr Ramush Haradinajt, Idriz Balajt dhe Lahi Brahimajt.I pyetur nga gjykatėsi Hopfel se a e ka ka lexuar dhe kuptuar aktakuzėn, Krasniqi u konsultua me avokatin mbrojtės, Majkėll Plesman dhe kėrkoi qė ajo tė lexohet nė kėtė seancė fillestare. Njė pjesė e seancės fillestare ndaj Avni Krasniqit, ku bė fjalė lidhur me gjendjen e tij shėndetėsore u zhvillua e mbyllur. Ky proces u tha se ėshtė i ndarė nga ai Haradinaj, Balaj e Brahimaj. Avni Krasniqi do tė qėndrojė nė paraburgim nė Sheveningen dhe ka afat 30 ditė afat pėr tu deklaruar se a ndihet fajtor apo jo pėr pėrbuzje tė Gjykatės ndėrkombėtare tė Hagės.
(Nuhi Bytyēi)12 nėntor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Tue Nov 13, 2007 12:50 am

Intervista e Z.Ahmet Isufi dhene me heret por aktuale per ish kryeministrin dhe legjenden e gjalle Ramush haradinaj


http://www.meramushin.org/home.php?sq=4
klikoni ne link dhe keni nje fotogaleri shume te pasur te z. Haradinaj

ISUFI: BESOJMĖ FUQISHĖM NĖ PAFAJĖSINĖ E HARADINAJT

“Ne jemi kėtu pėr shumė arsye, sepse besojmė fuqishėm nė pafajėsinė e ish-kryeministrit, Ramush Haradinaj, ashtu siē besojmė nė pafajėsinė e luftės sonė ēlirimtare. Ne tė gjithė, populli i Kosovės, bota demokratike kujtojmė me respekt luftėn ēlirimtare kundėr regjimit tė Millosheviqit, sakrificėn dhe vuajtjet e shumta tė qytetarėve tė Kosovės”, vlerėsoi Isufi.

Sipas tij, Haradinaj dha kontributin e tij tė ēmuar si nė betejė, si luftėtar i devotshėm pėr liri dhe demokraci, ashtu edhe nė paqe si ish-kryeministėr, i cili sipas nėnkryetarit tė AAK-sė, nė fakt e trasoi rrugėn pėr zbatimin e standardeve demokratike dhe krijimin e shtetit funksional, me tė drejta tė barabarta pėr tė gjithė qytetarėt e saj.

“Ne jemi kėtu pasi qė tė gjithė besojmė fuqishėm nė drejtėsinė ndėrkombėtare ashtu siē beson edhe vet Ramushi. Ai edhe nė kohėrat mė sfiduese pėr Kosovėn besoi nė drejtėsi ndėrkombėtare dhe vendosi pėr tė mos u fshehur, vetėm e vetėm pėr tė ndihmuar Kosovėn tė arrijė atje ku dėshirojmė tė gjithė ne”, vlerėsoi Isufi.

Nėnkryetari i AAK-sė beson se Kosova do tė vazhdojė rrugėn e drejtė dhe vizionin e ish-kryeministrit Haradinaj pėr ndėrtimin e njė Kosove tė pavarur dhe sovrane.

“Ashtu siē ka thėnė i ndjeri z. Robin Cook, se ‘nėn udhėheqjen e tij, Kosova ka pėrparuar mė shumė nė pėrmbushjen e standardeve kryesore, sesa gjatė pesė viteve tė kaluara, dhe profesori Ismajl Kadare se ‘zoti Haradinaj, me dorėheqjen e tij tė menjėhershme dhe me nisjen e menjėhershme pėr nė Hagė dha njė shembull qytetarie qė e nderon atė vetė dhe qeverinė qė kryeson’”, tha ai, duke qenė i bindur se Ramush Haradinaj dhe bashkėluftėtarėt e tij nuk e kanė vendin nė Hagė, por nė familjet e tyre nė shoqėrinė e tyre dhe nė detyrat qė i presin nė proceset e reja qė po i kalon Kosova.

Profesori i Universitetit tė Prishtinės dhe veprimtari i njohur i tė drejtave tė njeriut, Pajazit Nushi, theksoi se revolta e jonė si pjesėtare tė vazhdueshėm e kėsaj moskėnaqėsie buron prej arsyeve shumė tė thella, tė cilat i janė dėshmuar pikėrisht nga ata, tė cilėt e kanė pėrkujtuar tmerrin dhe terrorin e masakrave tė ndryshme.

“Nė kėtė pikėpamje mund tė them se e tėrė kjo anė qė ka pėrjetuar masakrat ėshtė mbrojtur nga njė nga njėsitet mbrojtėse tė UĒK-sė, tė cilat i ka udhėhequr Ramush Haradinaj”, tha profesor Nushi.

Edhe kryetari i Kėshillit Organizativ tė marshit “Me Ramushin”, Valon Tolaj, tha se sot tė gjithė ne jemi njerėz tė bashkuar pėr njė qėllim. Sipas tij, tė gjithė besojnė nė drejtėsinė ndėrkombėtare dhe pėr kėtė qėllim kėrkojmė drejtėsi pėr Ramushin dhe bashkėluftėtarėt e tij.

Tolaj theksoi se ashtu siē quhet edhe vet marshi “Me Ramushin” tė gjithė ne bashkė do tė festojmė lirimin e Ramushit me bashkėluftėtarėt e tij nė Kosovėn e pavarur.

Ky ėshtė marshi i 15 me radhė, i cili ėshtė edhe pėrmbyllja e marsheve paqėsore, qė janė organizuar nėpėr qytete tė ndryshme tė Kosovės. Marshi Paqėsor “Me Ramushin” u organizua nga Parlamenti Studentor, Aleanca e tė Rinjve e Kosovės dhe shoqėria civile.kosovanews.info, 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Tue Nov 13, 2007 9:45 pm

Ishinger: Bisedimet pėr Kosovėn po hyjnė nė njė fazė kritike

Pėrfaqėsuesi i BE-sė nė treshėn ndėrmjetėsuese pėr tė ardhmen e Kosovės, Volfgang Ishinger ka deklaruar se bisedimet pėr statusin po hyjnė nė njė fazė kritike. Palėt nė bisedime kanė qėndrime tė ndryshme - Serbia refuzon tė bėjė kompromis pėr sovranitetin, kurse Kosova kėrcėnon me shpallje tė njėanshme tė pavarėsisė, thotė Ishinger.


Sipas tij bisedimet janė tė vėshtira, por ato janė nė rrugėn e duhur, dhe se treshja ndėrmjetėsuese po shqyrton ēdo mundėsi pėr arritjen e ndonjė marrveshjeje.


13 nėntor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Tue Nov 13, 2007 9:46 pm

Zyrtarėt e NATO-s diskutojnė pėr Kosovėn

Zyrtarėt mė tė lartė ushtarakė tė vendeve tė NATO-s dhe partnerėt e Aleancės, takohen sot nė Bruksel pėr tė shqyrtuar suksesin e misioneve nė Kosovė dhe Afganistan.

Takimi dyditėsh do tė pėrfshijė edhe sesionin e Kėshillit NATO-Rusi, i cili do tė fokusohet nė Planin e punės pėr vitin 2007. Nė ditėn e dytė do tė zgjedhet kryetari i ri i Komitetit ushtarak tė NATO-s, dhe do tė adresohen misionet nė Kosovė e Afganistan, ėshtė njoftuar nga selia e Aleancės Veriatlantike.


13 nėntor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Tue Nov 13, 2007 9:47 pm

Miliband e Rupel: Ėshtė i domosdoshėm pozicioni unik i BE-sė pėr Kosovėn

Ministrat e punėve tė jashtme tė Britanisė sė madhe dhe tė Sllovenisė, Dejvid Miliband dhe Dimitrij Rupel, kanė rėnė dakord sot nė Londėr se ėshtė i domosdoshėm pozicioni unik i Bashkimit Evropian, posaēėrisht kur bėhet fjalė pėr Kosovėn.

Ndėrkohė, ēėshtja e zgjidhjes sė statusit tė Kosovės do tė jetė temė diskutimi edhe nė takimin e Shefit tė diplomacisė ruse, Sergei Lavrov me shefin e Diplomacisė sllovene, nė Slloveni. Gjatė vizės se Lavrovit ne Slloveni, temė me prioritet do tė jetė situata nė Ballkan, mė theks te veēantė zgjidhja e statusit tė Kosovės dhe nė implementimin e marrėveshjes sė Dejtonit pėr Bosnjėn dhe Hercegovinėn, ka thėnė drejtori i zyrės pėr informim nė Ministrinė e jashtme tė Rusisė, Mihajl Kaminjin.


13 nėntor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Tue Nov 13, 2007 9:48 pm

Propozimi i Ahtisarit-kompromis pėr shqiptarėt, shkruajnė mediat gjermane

E pėrjavshmja gjermane "Shpigel" shkruan se pėr 90 pėr qind tė shqiptarėve tė Kosovės propozimi i Ahtisarit paraqet kompromis, tė cilin mezi e kanė pranuar. "Tė gjithė presin 10 dhjetorin, kur i skadon mandati treshes ndėrkombėtare. Mė pas, shqiptarėt e Kosovės nė mėnyrė tė njėanshme do tė shpallin pavarėsinė, kurse SHBA-tė kėtė shtet tė ri do ta njohin, si dhe shumica e anėtarėve tė BE-sė", shkruan"Shpigel".

Sipas gazetės, pasojat e kėsaj janė tė paparashikueshme, skenari mė i mirė pėr Evropėn dhe Perėndimin do tė ishte sikur Serbia me pak protestė, megjithatė tė lėshojė pe, dhe sikur me BE-nė tė nisin negociatat pėr integrimin. Si kompensim Brukseli mund tė ngrijė dorėzimin e kriminelėve tė luftės. Pėr kėtė skenar shpresojnė shumė diplomatė perėndimorė, pėrfshirė edhe shefin e diplomacisė gjermane Frank Valter Shtajnmajer, shkruan "Spiegel".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Tue Nov 13, 2007 9:49 pm

LDK pėrmbylli fushatėn nė Istog

Lidhja Demokratike e Kosovės mbajti tubimin pėrmbyllės nė Istog. Kryetari i Kosovės dhe i LDK-sė Fatmir Sejdiu tha se Kosova po ecė e sigurt drejtė pavarėsisė.

LDK-ja tha Sejdiu, dinė tė krijojė shtet dhe do tė udhėheq Kosovėn edhe nė tė ardhmen. Pėr Istogun ai premtoi se do ta bėjnė komunė shembull pėr tė tjerat, sepse siē tha Sejdiu, ky ėshtė obligim pėr vendlindjen e ish kryetarit Ibrahim Rugova.


13 nėntor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Tue Nov 13, 2007 9:50 pm

ORA mbajti tubim me komunitetin e personave me aftėsi tė kufizuara

Udhėheqėsit e Partisė ORA, Surroi, Hysa e Kollqaku, nė tubimin elektoral me komunitetin e personave me aftėsi tė kufizuara nė Prishtinė, kanė folur pėr krijimin e mundėsive tė barabarta pėr tė gjithė. Ata kanė theksuar faktin se nė listėn e tyre zgjedhore ėshtė kryetari i Koalicionit tė shoqatave tė personave me aftėsi tė kufizura, Halit Ferizi.

Ferizi ka folur edhe pėr zhdukjen e analfabetizmit tė personave me aftėsi tė kufizuara.

13 nėntor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Tue Nov 13, 2007 9:51 pm

PD prezantoi platformėn zgjedhore nė Viti

Me moton "Nė emėr tė zotit me drejtėsi", Partia e drejtėsisė ka mbajtur fushatėn elektorale sot nė Viti, ku shpalosi platformėn e saj zgjedhore para anėtarėve dhe simpatizantėve tė saj.

Kryetari Partisė sė Drejtėsisė Sylejman Qerkezi tha se vota pėr Partinė e Drejtėsisė ėshtė votė e cila do tė sjellė drejtėsi tek qytetarėt dhe pėrspektivė nė tė ardhmen.
Ndėrsa nėnkryetari i Partisė sė Drejtėsisė prof.dr Ferid Agani, u zotua se kjo parti kėrkon drejtėsi nė punėn profesionale, nė jetėn e pėrditshme, drejtėsi nė aspektin politik, drejtėsi pėr rininė dhe pensionistėt dhe drejtėsi nė tė gjitha lėmit e jetės pėr qytetarin e Kosovės.
Nė kėtė tubim u promovuan 13 kandidatėt pėr kėshilltar tė asamblesė komunale nga dega e Partisė sė Drejtėsisė nė Viti, si dhe nga dega e kėsaj partie tė Gjilanit.

13 nėntor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Tue Nov 13, 2007 9:53 pm

Limaj vizitoi Kodrėn e Trimave

Kandidati i Partisė Demokratike tė Kosovės pėr kryetar tė Prishtinės Fatmir Limaj vazhdoi sot bashkėbisedimin me qytetarėt, duke vizituar lagjen Kodra e Trimave.

Kandidati i PDK-sė Fatmir Limaj kritikoi udhėheqėsinė e tanishme tė Prishtinės, pėr mungesė planifikimi tė prioriteteve, nė projektet e infrastrukturės. Duke takuar banorė tė lagjes Kodra e Trimave, Limaj fokusoi problemet qė shkaktojnė punimet gjatė vjeshtės nėpėr rrugėt e lagjes.
Limaj premtoi se me PDK-nė nė krye tė kryeqytetit do tė ketė planifikim mė tė mirė dhe punimet e tilla zakonisht do tė fillojnė nė pranmverė pėr t’u finalizuar nė vjeshtė.12 nėntor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Wed Nov 14, 2007 7:41 pm

Ishinger: Treshja po pėrgatitė propozimin e quajtur "statusi neutral"

"Treshja ndėrkombėtare pėr statusin e Kosovės po pėrgatitet t'u paraqesė palėve njė propozim tė ri tė quajtur "status neutral", qė synon normalizimin e marrėdhėnieve mes Prishtinės dhe Beogradit", tha mbrėmė nė Uashington pėrfaqėsuesi europian nė treshen diplomatike, Volfgang Ishinger.

Ai tha se propozimi i ri mund tė ēonte nė njė marrėveshje qė do tė normalizonte marrėdhėniet mes Kosovės dhe Serbisė por ku nuk do tė thuhej asnjė fjalė e vetme pėr statusin. Ishinger ka njoftuar se Treshja e ka pėrgatitur kėtė propozim, por ėshtė e paqartė nėse ai do ta marrė dritėn jeshile nga qendrat e vendosjes.


14 nėntor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Wed Nov 14, 2007 7:43 pm

SHBA e cilėson si sukses tė organeve tė rendit operacionin nė malėsinė e Tetovės


Departmenti Amerikan i Shtetit nga podiumi i zėdhėnėsit dje u deklarua pėr herė tė parė rreth ngjarjeve tragjike nė fshatėrat afėr Tetovės, duke e quajtur ndėrhyrjen 'njė sukses tė organeve tė rendit'.


"Duket se ka qenė njė operacion i suksesshėm i organeve tė zbatimit tė ligjit qė ėshtė kryer nga njė forcė policore shumetnike. U ndėrmorė ndaj njė grupi, nė mesin e tė cilėve ishin disa kriminelė nė kėrkim, tė cilėt kohė mė parė kishin ikur nga njė burg nė Kosovė", tha
zėdhėnėsi Tom Casey. I pyetur nga njė gazetar grek se a kishin lidhje ata me grupe fundamentaliste islamike, si Al-kaidan, zėdhėnėsi tha se pėr kėtė nuk kishte informata.
"Nuk kemi asnjė informatė qė mund tė besohet pėr lidhjet vahabiste tė grupit, mirėpo shprehim kėnaqėsi qė ata janė arrestuar dhe u janė konfiskuar disa materiale qė kishin. Ne inkurajojmė autoritetet qė shpejt tė rikthejnė gjendjen normale nė fshatin ku u zhvilluan
ngjarjet", tha Casey. Nė pyetjen shtesė nga i njejti gazetar 'nėse Washingtoni si mbėshtetės i pavarėsisė sė Kosovės ishte i shqetėsuar me kėto aktivitete tė paligjshme tė shqiptarėve' zėdhėnėsi tha se qėndrimi i
SHBA-ve rreth Kosovės ishte i njohur gjithandej, ndėrsa edhe njėherė shprehu 'kėnaqėsinė qė ishin hequr nga rrugėt njerėzit e armatosur pėrmes operacionit tė suksesshėm tė zbatuesve tė ligjit'. /S.gashi/14 nėntor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Wed Nov 14, 2007 7:51 pm

replika ime lidhur me kete me larte qe ka thene zėdhėnėsi Tom Casey!!!

Ajo qe ndoshi dite me parė ne malesine e Tetoves ishte asgje tjeter por formė e dhunes tani me te njohur sllavekunder popullit shqiptar, deklarata e mesiperme me rikujton deklaratat e ish zedhenesve te huaj dhe atyre ish serbosllav qe leshonin kunder popullit shqiptar te Kosoves dekada me radhe. Ne fund, aleanca e Natos u binde se serbosllavet nuk ishin asgje tjeter por njerez te kategorise se II-te dhe iu pergjigjen me dhunė!!!

Eshte interesant se sllaveve u ecė gjuha e politikes, politika e tyre qfaredo qe te jete , perkrahet nga te huajte, pra

Neve na rrahinm dhunojne, shtypin, na e ndalojne edhe simbolin kombetar -FLAMURIN- te jehoi i lire dhe perfundimisht edhe na vrasin e te huajte e quajnė sukses te organeve te sigurimit maqedon (sllavo shki te mjerė dhe bisha me te cilet rrofte vetem gjuha e plumbit ne ballė), edhe ne duhet te mesohemi ne te ardhmen ....!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 15Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9 ... 15  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Politikė-
Kėrce tek: