Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 15  Next
AutoriMesazh
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Wed Nov 21, 2007 1:25 am

Pushteti paralel serb nė Kosovė formohet brenda tri javėsh?

Qeveria e Serbisė mė sė voni pėr tri javė do ta marrė vendimin pėr formimin e kėshillave komunale nė mjediset serbe nė Kosovė, shkruan sot gazeta proqeveritare "Politika" e Beogradit, duke iu referuar burimeve jozyrtare.
Kėsisoji, thotė gazeta, praktikisht do tė zbatohet ideja mbi pushtetin paralel tė cilin para disa ditėsh serish e ka parqitur minsitri pėr Kosovėn, Sllobodan Samarxhqi. Sikurse ka sqaruar, nė komunat ku serbėt aktualisht e ushtrojnė pushtetin ai pushtet do tė qendrojė kurse serbėt me anė tė pushtetit paralel do t'i realizojnė tė gjitha tė drejtat e veta.

"Politika" rikujton se nė qeverinė serbe qysh nė shtator kanė paralajmėruar se nė Kosovė do tė mbahen zgjedhjet lokale njėkohėsisht kur edhe nė Serbi, ndaj ēkahit ka reguar UNMIK duke pohuar se pėr oragnizimin e zgjedhjeve komptent jenė vetėm ata, respektivsiht institucionet e pėrkohshem tė Kosovės nė tė cilat UNMIK i ka bartur kompetencat dhe kjo ėshtė e definuare dhe me Rezolutėn 1244 tė KS.

Por, Samarxhiq ka reguar ndaj kėtyre pohimeve duke sqaruar se "gjykuar sipas sjelljes sė UNMIKut ai nuk ėshtė kompetentė pėr kėto zgjedhje, sepse nė mėnyrė volshebe atė kompetencė e ka bartur nė institucionet kosovare e me atė rast nuk i ka njoftuar as pėrfaqėsuesit e serbėve as Beogradin, prandaj UNMIK edhe nuk do tė jetė adresa cilės do t'i drejtohemi gjithnjė derisa nuk i kthen ato kompetenca nė duart e veta", ka nėnvizuar Samarxhiq.

Bartėsi i Listės serbe pėr Kosovėn, Olievr Ivanoviq, ka thėnė prė gazetėn Politika ēdo zgjedhje qė mbahet apo shpallet nga cilido institucion tjetėr pėrpos UNMIK do tė jenė jolegale dhe nuk do ti njoh bashkėsia ndėrkombėtare, dhe kjo sipas tij "mund ti ashpėrsojė marrėdhėniet me bashkėsinė ndėrkombėtare dhe ta dobėsojė pozicion negociator serb nė bisedimet mbi statusin". Kurse ne do tė akuzohemi pėr shkeljen e Rezolutės (1244) nuk mundemi mė tir eferohemi asaj e jo ėshtė gurthemel i mbrojtjes sė Kosovės si pjesė e Serbisė".

Profesoresha e Fakultetit tė Shkencave Politike nė Beograd, dr Radmila Nakarada sqaron se pavarėsisht qė bashksėai dnrėkombėatre em siguri nuk do t'i pranojė rezultatete zgjedhjeve lokale nė Kosovė tė organizuara nga Serbia, Qeveria serbe po orvatėt qė edhe njė herė tė vė nė dukje se pushteti nė Kosovė nuk ėshtė legjitim nga pikėpamja e serbėve tė atjeshem."Paralajmėrimi i pushtetit paralel ėshtė mesazh politik, por njėkohėsisht ka edhe pasoja praktike. Serbėt nuk po ndihen se po i mbron dhe pėrfaqėson pushteti shqiptar dhe janė tė shtrėnguar tė organizohen nė mėnyrė autonome dhe aty ku ata janė shumicė nuk ėshtė problem, por problem ėshtė mesazhi i cili nuk do tė pėrqafohet nga bashkėsia ndėrkombėtare e cila ndoshta do t'i fus masat administrative dhe kjo mund tė sjellė shumė pasoja tė padėshiruara", thotė Nakarada.

Edhe dr.Slobodan Markoviq nga Instituti pėr Studime Evropiane thotė se organet paralele tė pushtetit ose ndonjė element i tyre mund tė funksonojė, por vetėm nė komunat nė veri tė Ibrit ku tani edhe faktikisht ekzistojnė. "Nuk shoh si do tė zabtohet kjo ide nė jug tė Ibrit. Nėse tani paralajmėrohet formimi i organeve paralele tė pushtetit, kjo do tė thotė se qeveria veē ka informata tė sigurta se Kosova do tė bėhet e pavarur, respektivisht se do tė njihet nga disa vende tė BE. Nėqoftėse ėshtė ashtu, a nuk ėshtė mė mirė qė nė fazėn pėrfundimtare edhe formalisht tė dakordohet ndarja e Kosovės se sa me ndarjen faktike, e cila tani mė ekziston, tė jetė nė konflikt tė pėrhershem", ka pyetur Markoviq. Nėqoftėse mbetet status quo, do tė pasojė njė lloji i konfliktit tė ngrirė – Kosova do tė jetė e pavarur por shqiptarėt nuk do ti kontrollojnė ato 10 pėrqind tė territorit nė veri, por atėherė ky do tė jetė burim i konfliktit tė parreshtur, vlerėson Markoviq pėr gazetėn "Politika". /f.m./

20 nėntor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Wed Nov 21, 2007 1:26 am

Asnjėherė nuk ka pasur zgjidhje tjetėr pėr Kosovėn, pėrpos pavarėsisė, thotė Holbrooke

Nisur nga njė vėshtrim afatgjatė, shumica e theksuar shqiptare do tė bėjė presion qė ta arrijnė atė qė ata nė njė formė e meritojnė ; vetėvendosjen e tė ardhmes sė tyre, ka thėnė Richard Hollbrooke, ish ambasador i SHBA-ve nė OKB dhe kreatori i Marrėveshjes sė Dejtonit, pas takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel, me rastin e 60 vjetorit te themelimit tė “Planit Marshall”, tė organizuar sot nė Akademinė Amerikane, nė Berlin.
Holbrroke, i cili nė cilėsinė e kryetarit tė Akademisė Amerikane ka mbajtur fjalėn hyrėse, ka potencuar tre faktorė pėr gazetėn gjermane Die Welt, tė cilėt kanė shkaktuar njė situate tragjike pėrkitazi shtyrjen e pavarėsisė sė Kosovės.

Sė pari, SHBA-tė kanė anashkaluar periudhėn nga viti 2001 deri 2006, ndėrkaq Evropa ishte pasive. Sė fundi, ka ekzistuar njė ndryshim i madh nisur nga pozicioni rus. Rusia, ka thėnė ai, ishte zotuar qė tė kooperojė me SHBA-tė pėr ta ēuar Kosovėn drejt pavarėsisė, kurse tani, jo vetėm qė nuk e pėrkrahė kėtė ēėshtje, por pėrkundrazi ka krijuar njė aleancė serbo-sllave e cila pengon procesin paqėsor tė Kosovės dhe e bėn Kėshillin e Sigurimit te paaftė pėr ta gjetur njė konsensus.

Lidhur me 10 dhjetorin, Hollbrooke ka parashikuar mossuksesin e negociatave tė treshes ndėrkombėtare.
Procesi i negociatave do tė pėrfundojė, dhe Kosova do ta shpallė pavarėsinė e njėanshme, ka thėnė Hollbrooke.

SHBA-tė, Gjermania, Britania e Madhe dhe Franca, sikundėr edhe shumica e shteteve evropiane do ta njohin Kosovėn si shtet, ndėrkaq nuk di si do te vendosin
Greqia, Bullgaria dhe Rumania, ka thėnė diplomati amerikan.

Tensionet, ka shtuar ai, do te rriten, ndėrkaq BE-ja dhe SHBA-tė do tė qėndrojnė para dilemės se a do tė dėrgojnė mė shume trupa, pėr tė evituar konfliktin, ka thėnė diplomati amerikan, Richard Hollbrooke, nė njė prononcim pėr gazetėn gjermane Die Welt. /v. hajdari/

20 nėntor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Thu Nov 22, 2007 2:06 am

UNMIK-u bėn thirrje pėr konstituimin e shpejtė tė institucioneve

Zyrtarė tė UNMIK-ut kanė bėrė thirrje edhe njėherė qė menjėherė pas certifikimit tė rezultateve tė zgjedhjeve tė sė shtunės, tė bėhet konstituimi i institucioneve tė Kosovės. Ndėrkohė qė ende po vazhdon procesi i numėrimit tė votave nga KQZ.
Zyrtarė ndėrkombėtarė nė vendin tonė e kanė konsideruar tė suksesshme procesin e zgjedhjeve tė sė shtunės. Zėdhėnėsi i OSBE-sė Sven Lindholm ka bėrė tė ditur sot se procesi i votimit po vazhdon dhe tha se kanė arritur edhe 10 mijė fletėvotime pėrmes postės elektronike.“Dje ka qene dita e fundit e arritjes sė fletėvotimeve jashtė Kosovės pėrmes postės elektronike, do tė jenė mbi 10 mijė sosh, tani do tė fillojė verifikimi I tyre, nėse votuesit janė tė regjistruar me tė drejtė vote”, tha Lindholm. Ai ka bėrė tė ditur se rezultatet pėrfundimtare nga KQZ do tė dihet gjatė javės sė ardhshme. Ndėrsa sa i pėrket tri komunave serbe, banorėt e tė cilave bojkotuan zgjedhjet, zėdhėnėsi i UNMIK-ut Alexander Ivanko tha se pas formimit tė institucioneve tė Kosovės, procedimi pėr kėto komuna do tė bėhet ndėrmjet zyrtarėve tė Institucioneve tė Kosovės, serbėve lokalė tė kėtyre komunave dhe pėrfaqėsuesve tė UNMIK-ut. “ Sa i pėrket kėtyre komunave, nuk ka kohė pėr diskutime, shqetėsimet e komunitetit rreth kėtyre tri komunave do tė procedohen ndėrmjet IPQV, pėrfaqėsuesve ndėrkombėtarė dhe serbėve lokalė”, tha Ivanko. Ndėrkohė Shėrbimi Policor i Kosovės ka bėrė tė ditur se sot nė mėngjes janė arrestuar edhe dy persona tė tjerė tė cilėt kanė qenė tė pėrfshirė nė arratisjen e 7 personave nga Burgu i Dubravės. Arrestimi i sotėm e ngritė nė 19 numrin e personave qė po mbahen nė paraburgim pėr kėtė rast.

21 nėntor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Thu Nov 22, 2007 2:07 am

PDK e pret Thaēin pėr tė filluar bisedimet lidhur me koalicionet

Partia Demokratike e Kosovės, e cila fitoi mė sė shumti vota nė zgjedhjet e 17 nėntorit, ėshtė duke i pritur rezultatet zyrtare pėr tė filluar mė pas bisedimet pėr krijimin e qeverisė sė re, ndėrsa partitė tjera, janė nė pritje tė thirrjes sė PDK-sė pėr koalicion eventual. Jakup Krasniqi, sekretar i pėrgjithshėm i PDK-sė ,tha se partia e tij, si fituese e zgjedhjeve, nuk ka hyrė akoma nė kalkulime pėr krijimin e qeverisjes sė re.
Sipas tij, bisedimet do tė zhvillohen nė mes tė kryetarit tė PDK-sė , mandatarit tė saj pėr kryeministėr Hashim Thaēit, me pėrfaqėsues tė partive tė tjera.

PDK ende nuk ka kontaktuar me partitė tjera dhe nuk ka bėrė ndonjė kalkulim se me cilėn parti do tė bėnte koalicion.


21 nėntor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Thu Nov 22, 2007 2:09 am

Merkel e Prodi nė kėrkim tė njė qėndrimi tė harmonizuar tė BE-sė pėr statusin e Kosovės

Do tė bėjmė ēdo gjė qė ėshtė e mundur pėr ta arritur njė qėndrim tė koordinuar dhe tė akorduar brenda Evropės. Duhet te ekzistojė njė zgjidhje, e cila duhet tė kalojė, mundėsisht nė harmoni, nė mes tė Kosovės dhe Serbisė, ka thėnė kancelarja gjermane Angela Merkel, gjatė takimit tė saj nė Merseberg tė Gjermanisė, me kryeministrin italian Romano Prodi.
Ēėshtja e statusit pėrfundimtar tė Kosovės ishte nė qendėr tė takimit tė Kancelares gjermane Angela Merkel me kryeministrin italian Romano Prodi. Tė dy zyrtarėt e lartė theksuan nevojėn e njė qėndrimi tė harmonizuar tė Bashkimit Evropian pėr kėtė ēėshtje.

Kemi folur bashkėrisht me ministrat e jashtėm ; atė gjerman Frank Walter Steinmeier dhe ministrin e Jashtėm italian Massimo D'Alema rreth pėrballimit tė situatės nė Kosovė, gjate kėtij fundviti, ka thėnė kancelarja gjermane.

Merkel dhe Prodi kanė nėnvizuar se Evropa duhet tė marrė pėrgjegjėsinė kur bėhet fjalė pėr Kosovėn, ndėrkaq kryeministri italian ka theksuar se ai
shpreh brengėn rreth punės sė pėrbashkėt pėrkitazi me ēėshtjen e Kosovės, duke theksuar se nė muajt e ardhshėm BE-ja do tė pėrqendrojė njė vėmendje te madhe drejt Kosovės.

Jemi zotuar pėr harmonizimin e politikes sonė, nė mėnyrė qė ta ēojmė pėrpara njė aksion te koordinuar, me qellim qe kjo faze delikate tė tejkalohet nė paqė e siguri pėr tė gjithė qytetarėt, ka thėnė kryeministri italian, Romano Prodi, duke vene ne pah vendimet e Kombeve te Bashkuara.

Rreth ēėshtjes se a do ta njohė BE-ja pavarėsinė e Kosovės, pėrkundėr rezistencės sė Serbisė dhe Rusisė, kancelarja Merkel nuk ka dashur tė prononcohet.

Nė anėn tjetėr, kryeministri italian ka shprehur nevojėn pėr njė politikė mė tė afėrt ndaj Serbisė. Nėse kėtė situatė nuk e pėrballojmė duke treguar miqėsi dhe solidaritet, atėherė na pret njė e ardhme shume mė e vėshtirė, ėshtė shprehur kryeministri italian, Romano Prodi, gjatė bisedimeve konsultative gjermano-italiane.

Takimi u zhvillua ndėrkohė qė po afrohet 10 dhjetori kur duhet tė pėrfundojnė negociatat shtesė midis Prishtinės dhe Beogradit. /v. hajdari/


21 nėntor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Thu Nov 22, 2007 2:10 am

Solana i kėrkon Topit angazhim pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės

Pėrfaqėsuesi i lartė pėr Politikė tė Jashtme tė BE-sė, Javier Solana, pas takimit tė sotėm nė Bruksel, me presidentin e Shqipėrisė, Bamir Topi, ka deklaruar se, nė javėt nė vijim, duhet tė bėhet mė shumė punė nė mėnyrė qė pėr Kosovėn tė gjendet zgjidhja "e pranueshme pėr tė gjithė".
Mesi i dhjetorit na pret me data tė rėndėsishme lidhur me Kosovėn, ka thėnė Solana, duke shtuar se nė kėtė ēėshtje pret edhe njė kontribut konstruktiv tė Shqipėrisė me qėllim qė Ballkani tė futet nė njė fazė tė stabilitetit. Ndėrkaq, presidenti i Shqipėrisė, Bamir Topi, u ka bėrė thirrje liderėve kosovarė qė sa mė shpejtė tė merren vesh pėr formimin e qeverisė sė re dhe qė tė bashkėpunojnė ngushtė me BE-nė dhe SHBA-nė nė “pėrputhjen e kujdesshme tė programeve tė tyre vepruese”.21 nėntor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Thu Nov 22, 2007 2:11 am

Nė Podgoricė fillon gjykimi ndaj 18 shqiptarėve tė akuzuar pėr terrorizėm

Sot nė Podgoricė fillon gjykimi ndaj 18 shqiptarėve, shtetas tė Malit tė Zi dhe tė tjerėt shtetas amerikanė, ose me banim nė Shtetet e Bashkuara. Ata janė akuzuar pėr "krim tė organizuar dhe terrorizėm", por kėmbėngulin se janė tė pafajshėm dhe janė viktima tė diskriminimit etnik.
Familjarėt e tė burgosurve me shtetėsi amerikane, ose banim nė Shtetet e Bashkuara u mblodhėn nė Uashington me kėrkesėn qė bashkėsia ndėrkombėtare tė ndėrhyjė pėr tė ndihmuar nė zgjidhjen e kėsaj ēėshtjeje.21 nėntor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Thu Nov 22, 2007 2:12 am

Gjatė kėsaj jave policia nė Gjilan ka ndaluar 43 persona

Policia nė Gjilan ka bėrė tė ditur se gjatė kėsaj jave, ka ndalė 43 persona pėr vepra tė ndryshme qe ata dyshohet t’i kenė kryer. Sipas toger Ismet Hashanit, zėdhėnės i SHPK-sė pėr Rajonin e Gjilanit, me urdhėresė tė lėshuar nga gjykata, vetėm gjatė kėsaj jave, 43 persona janė nxjerrė pėrpara saj pėr vepra tė ndryshme.
“24 persona janė dėrguar menjėherė nė vuajte tė dėnimit, tetė persona kanė paguar gjoba tė ndryshme, si dhe 11 tė tjerė kanė shkuar nė seanca gjyqėsore”, ka thėnė Hashani.
Ai mė tutje ka sqaruar se gjatė kėsaj jave ne rajonin e Gjilanit janė regjistruar gjithsej 70 incidente ku ka pasur tė lėnduar dhe dėme tė mėdha materiale, ndėrkohė qė policia ka gjobitur 431 qytetar me tiketa.

21 nėntor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Thu Nov 22, 2007 2:13 am

Eksplodimi i bombolės sė gazit lėndon katėr punėtorė nė Gjilan

Policia ne Gjilan ka bėrė tė ditur pėr njė shpėrthim tė fuqishėm qė kishte ndodhur nё njė punėtori tė ndėrmarrjes “Morava e Binqёs” ku ishin duke punuar sё paku katėr punėtorė tё kėsaj ndėrmarrje.
“Nga hetimet e para mėsohet se kishin shpėrthyer disa bombola gasi ku dyshohet se shkak i shpėrthimit kanė qenė pajisjet jo tё sigurta qё kanė shėrbyer pёr punė. Si pasoj katėr punėtorė janė lėnduar, si dhe janė shkaktuar dėme tė konsiderueshme materiale.”, ka thėnė toger Ismet Hashani zėdhėnės i SHPK-sė nė Gjilan. Sipas tij, tё lėnduarit me urgjencė janė dėrguar nё spitalin rajonal tё Gjilanit, ku njėri me lėndime ma tё rėnda ёshtё dėrguar nё QKU nё Prishtinė, njėri ёshtё dėrguar pėr nё spitalin e Vranjёs ndėrsa dy tė tjerė vazhdojnė tё kurohen nё spitalin e Gjilanit. “Njėsitet e hetimeve rajonale kanė mbledhur faktet rreth incidentit. Dhe po zhvillohen hetimet”, ka thėnė toger Hashani.

21 nėntor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Thu Nov 22, 2007 2:15 am

Kosova do ta shpallė pavarėsinė nė fillim tė shkurtit , thotė ish kryeministri Rexhepi

"Kosova do ta shpallė pavarėsinė nė fillim tė shkurtit dhe nuk mund tė pres mė nė qėndrimin e pėrbashkėt tė Bashkimit Evropian", deklaroi pėr numrin e sotėm tė gazetės ēeke ”Hospodarzhske Novini” ish-kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi.
“Nuk jam optimist qė tė mendoj se pavarėsia do tė bėhet qė nė dhjetor”, tha Rexhepi nė intervistėn pėr kėtė tė pėrditshme tė Ēekisė dhe theksoi se ”nuk mundet qė tė shpallet sa pėr tė thėnė pavarėsia qė nuk do ta pranonte askush”. Rexhepi, i cili nė zgjedhje ėshtė kandiduar pėr kryetar tė Mitrovicės, nga Serbia pret deklarata politike, ndoshta edhe tensione tė shtuara ose orvatje qė tė inskenojė ndonjė incident nė veri tė Kosovės. “ Kurrfarė hakmarrje tė vėrtetė, ndėrkaq, nuk presim. Pėr kėtė ėshtė shumė e fortė prania e KFOR-it. Luftė tė re nė Ballkan askush nuk dėshiron, ka pasur tashmė mjaft”, ka thėnė Rexhepi.
Ish kryeministri i Kosovės tėrhoqi vėrejtjen njėkohėsisht se shqiptarėt e Kosovės janė tė gatshėm qė pėr pavarėsinė e Kosovės tė paguajnė ēfarėdo ēmimi.

21 nėntor 2007 -
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Thu Nov 22, 2007 2:17 am

Mė 8 dhjetor mbahet balotazhi pėr kryetarė tė komunave

Nė 24 nga 30 komunat e Kosovės, mė 8 dhjetor do tė mbahet raundi i dytė i votimit pėr kryetar tė komunave. Fushata elektorale pėr kėtė raund tė zgjedhjeve do tė fillojė mė 26 nėntor. Kandidatėt pėr kryetar tė asambleve komunale, do tė kenė 10 ditė kohė qė tė prezantojnė edhe njėherė programet e tyre zgjedhore.

Zyrtarėt e KQZ-sė thonė se 8 dhjetori nuk ėshtė shumė larg, ndėrsa pėr kėtė periudhė ka ende punė pėr t’u bėrė, nė mėnyrė qė balotazhi tė kryhet me sukses.

21 nėntor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Thu Nov 22, 2007 2:18 am

Nė Kulinė tė Podujevės sot pėrkujtohet ushtarit britanik Daniel Dejvid Holt, i cili vdiq aksidentalisht mė 1999

Me rastin e ditėlindjes sė ushtarit britanik Daniel Dejvid Holt, i cili vdiq aksidentalisht nė Kosovė nė vitin 1999 nė magjistralen Prishtinė - Podujevė nė vendin e quajtur Kulinė, Shoqata “Miqtė e Amerikės Miqtė e Bill Klintonit” do tė vendosin sot kurora lulesh pranė pllakės pėrkujtimore nė shenjė nderimi pėr ushtarin e rėnė dhe nė shenjė respekti ndaj trupave britanike qė vepruan e po veprojnė nė Kosovė.
Pas hyrjes sė forcave tė KFOR-it nė vendin tonė, nė vitin 1999, ushtarėt britanik qenė vendosur nė sektorin Qendra dhe patėn krijuar marrėdhėnie tė shkėlqyeshme me popullatėn vendase, kudo qė shėrbyen.

21 nėntor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Thu Nov 22, 2007 2:19 am

Arrestohen edhe dy zyrtarė tė burgut tė Dubravės

Gjatė zhvillimit tė hetimeve nė lidhje me arratisjen e shtatė tė burgosurve nga burgu i Dubravės sot rreth orės 10:45 janė arrestuar edhe dy tė dyshuar tė tjerė tė cilėt janė personel korrektues nė burgun Dubravės.
Deri mė tash nė lidhje me rastin e arratisjes nga burgu i Dubravės tė shtatė tė burgosurve janė arrestuar :

- Shtatė zyrtar tė burgut (korrektues)

- Tre persona tė tjerė tė cilėt kanė marr pjesė nė sulmin nga jashtė qė ka rezultu nė ikjen e tė burgosurve

- Shtatė persona tė tjerė qė u kanė ndihmuar atyre pas arratisjes si dhe 2 tė arratisurit Faton Hajrizi dhe Burim Basha

Deri me tani, nė lidhje me rastin e arratisjes se 7 te burgosurve nga Burgu i Dubravės, janė arrestuar 19 persona (2 nga te cilėt ishin Faton Hajrizi dhe Burim Basha), thuhet nė njė kumtesė pėr opinion tė lėshuar nga Zyra pėr informim pranė Komandės kryesore tė SHPK-sė, nė Prishtinė.21 nėntor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Thu Nov 22, 2007 2:21 am

15:45/21.11.07 - Topi: Shqiperia do te luaje rol moderator ne rajon


Nė njė konferencė tė pėrbashkėt pėr shtyp me zotin Solana, presidenti i Shqiperise Topi tha se Shqipėria do tė vazhdojė tė luajė rolin moderator nė rajonin ballkanik pėr njė klimė sigurie nė rajon dhe, sigurisht pėr ēėshtjen mjaft tė rėndėsishme tė Kosovės.
Institucionet shqiptare inkurajojnė autoritetet e Kosovės qė tė krijojnė sa mė shpejt institucionet qė dolėn nga zgjedhjet e pėrgjithshme politike dhe lokale dhe tė bashkėpunojnė ngushtė me vendet e Bashkimit Europian, me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, nė mėnyrė qė harmonizimi i axhendės sė tyre tė jetė jashtėzakonisht i kujdesshėm dhe unė besoj qė do tė shkojė nė kėtė linjė, tha Presidenti Topi|||Lajme.Net|||
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Thu Nov 22, 2007 2:21 am

15:00/
21.11.07 -
Basha takohet me zyrtarin e larte te NATO, Erdmann


Ministri Basha priti nė njė takim tė veēantė Ndihmės Sekretarin e Pėrgjithshėm tė NATO-s Ambasador Martin Erdmann, i cili ndodhet nė Shqipėri nė krye tė njė Ekipi tė Zgjeruar Faktmbledhės tė Aleancės.
Ministri Basha e informoi Ambasadorin Erdmann pėr zhvillimet mė tė fundit nė Shqipėri nė planin politik, ekonomik, situatėn e brendshme dhe pėrpjekjet e Shqipėrisė nė drejtim tė zbatimit tė reformave nė kuadėr tė procesit tė MAP-it.

Ministri u ndal veēanėrisht nė hapat e hedhur nė drejtim tė reformės elektorale dhe reformės nė sistemin e drejtėsisė dhe nė rezultatet e fundit nė luftėn kundėr korrupsionit, krimit tė organizuar dhe trafiqeve. Ministri Basha shprehu vendosmėrinė e Shqipėrisė pėr tė vazhduar kontributin e saj nė misionet e drejtuara nga NATO dhe nė luftėn kundėr terrorizmit.

Duke vlerėsuar bashkėpunimin dhe ndihmėn e Stafit Ndėrkombėtar tė NATO-s dhe tė Ekipit tė Zgjeruar Faktmbledhės, ministri Basha e garantoi Ambasadorin Erdman pėr vendosmėrinė e Shqipėrisė pėr tė vazhduar nė rrugėn e reformave tė pakthyeshme tė domosdoshme pėr anėtarėsimin nė Aleancė, si dhe shprehu besimin se pėrpjekjet e Shqipėrisė do tė vlerėsohen dhe Shqipėria do ta meritojė ftesėn nė Samitin ardhshėm tė Bukureshtit.

Ndihmės Sekretari i Pėrgjithshėm, Ambasadori Erdmann vlerėsoi progresin e bėrė nga Shqipėria nė tė gjitha fushat, kontributin e saj nė misionet e drejtuara nga NATO dhe luftėn kundėr terrorizmit si dhe inkurajoi vazhdimin e politikės konstruktive tė qeverisė sė Shqipėrisė nė rajon.

Ambasadori Erdmann shprehu besimin se thellimi dhe realizimi i objektivave tė reformės, do tė bėjė tė mundur qė Shqipėria tė vlerėsohet nė Samitin e Bukureshtit me ftesėn pėr anėtarėsim.


|||Lajme.Net|||
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Thu Nov 22, 2007 7:23 am

( 19.11.2007 ) Dilaver Goxhaj PSE DĖSHTUAN ZGJEDHJET E 17 NĖNTORIT NĖ KOSOVĖ?!

Faktori politik kryesor nė Kosovė sot ėshtė Lėvizja Vetvendosje. Si e tillė ajo duhet tė pranohet jo vetėm nga partitė politike nė Kosovė dhe faktori tjetėr shqiptar, por edhe nga tė gjitha institucionet Euroatllantike dhe OKB-ja. Nė tė kundėr tė gjithė ata mashtrojnė veten dhe kanė pėr ta agravuar edhe mė keq situatėn nė Kosovė dhe fajin mos e kėrkojhnė kėtej e tutje te shqiptarėt nė Kosovė, por tek vendimet dhe veprimet e tyre politike. Puna e parė qė ata duhet tė bėjnė tė lirojnė nga aresti shtėpiak liderin e asaj lėvizjeje dhe tė ulen me tė nė bisedime.

Mė 17 nėntor, nė Kosovė u zhvilluan zgjedhjet pėr pushtetin lokal dhe atė qėndror. Interesimi pėr ato zgjedhje ka qėnė tejet i madh, nga tė gjitha institucionet ndėrkombėtare dhe ato vendore. Qysh nė orėt e para tė zgjedhjeve ishte Sekretari i Pėrgjithėshėm i OKB, z. Banki Mun, qė u bėri thirrje popullit nė Kosovė tė merrnin pjesė masivishtė nė zgjedhje. Ndėrsa Bashkimi Evropjan kish dėrguar nė Kosovė pėr t’i ndjekur zgjedhjet nga afėr europarlamentaren, znj. Doris Pak, e cil doli disa herė nė medjat kosovare dhe bėri thirrje pėr pjesmarrje sa mė tė madhe nė zgjedhje.
E veēanta e kėtyre zgjedhjeve ishte pjesmarrja nė ato edhe e partive tė majta mė radikale, sikundėr ėshtė LKĒK-ja, e cila i ka bojkotuar zgjedhjet e mėparshme. Mospjesmarrja e popullsisė sėrbe e Kosovės nė zgjedhje nuk ishte diēka qė nuk pritej, pasi ajo popullsi dirigjohet vetėm nga Beogradi, kėshtu qė pėrqindja zero e pjesmarrjes sė tyre nuk ėshtė pėr tė na habitur. Mirėpo, ajo qė befasoi tėrė analistėt dhe politikanėt vendas ( tė cilėt pėrgjithėsishtė i bėjnė hosanna asaj qė thonė ndėrkombėtarėt) ishte pjesmarrja shumė e ulėt e popullit shqiptar nė Kosovė. Pjesmarrja kaq e ulėt e popullit nė zgjedhje tregon se:

1. Klasa aktuale politike nė Kosovė nuk e gėzon respektin dhe pėrkrahjen e popullit.

2. Zhvillimi i zgjedhjeve para pėrfundimit definitiv tė statusit tė Kosovės u kuptua nga populli se kemi tė bėjmė me njė farsė nga ndėrkombėtarėt, tė mbėshtetur nė mėnyrė servile nga pushtetarėt nė Kosovė. Populli kuptoi se bisedimet pėr statusin e Kosovės do tė shtyheshin dhe do tė shtyhen, por qė pėr t’ia prish mėndjen popullit thanė tė zhvillonin zgjedhjet. Gjithashtu populli kuptoi se ndėrkombėtarėt i organizuan zgjedhjet para statusit me qėllim qė t’ia japin pushtetin kryeservilave tė Kosovės, tė cilėt bėhen plastelinė para ndėrkombėtarėve dhe harrojnė tė gjitha interesat kombėtare.

3. Mospjesmarrja e popullit nė zgjedhje ishte njė “hakmarrje” popullore kundėr trajtimit qė iu bė ish pjestarėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, atyre qė ishin gati tė vdisnin pėr pavarėsinė e Kosovės dhe, u pėrkrahėn ata qė e anatemuan atė luftė dhe ata qė e tradhėtuan. Populli di tė tė shuplakoi dhe si tė tė godasė.

4. Ajo pjesmarrje u dha shuplakė edhe analizave butaforike tė politikanėve tė Tiranės, tė cilėt e vėrtetuan se jo vetėm qė nuk e njohin situatėn nė Kosovė, por tregoi se ata e njėsojnė Kosovėn me kryetarin e partisė shqiptare nė Kosovė qė ėshtė miku i tyre nė bindje dhe biznese.

5. Dhe, e 5-ta dhe mė kryesorja, kjo pjesmarrje kaq e ulėt e popullit tregoi se populli iu pėrgjigj masivishtė Lėvizjes VETVENDOSJE, e cila i bėri thirrje popullit pėr bojkotim tė zgjedhjeve dhe populli iu bind. Edhe sikur dikush tė thotė se jo tė 75% e popullsisė, qė nuk morri pjesė nė zgjedhje, ėshtė me Vetvendosjen, dhe sikur tė pranojmė qė ėshtė gjysma e tyre, atėhere pėrsėri ajo lėvizje gėzon tė paktėn 40% tė pėrkrahjes popullore.

Ky fakt tregon se faktori politik kryesor nė Kosovė sot ėshtė Lėvizja Vetėvendosje. Si e tillė ajo duhet tė pranohet jo vetėm nga partitė politike nė Kosovė dhe faktori tjetėr shqiptar, por edhe nga tė gjitha institucionet Euroatllantike dhe OKB-ja. Nė tė kundėr tė gjithė ata mashtrojnė veten dhe kanė pėr ta agravuar edhe mė keq situatėn nė Kosovė dhe fajin mos e kėrkojhnė kėtej e tutje te shqiptarėt nė Kosovė, por tek vendimet dhe veprimet e tyre politike. Puna e parė qė ata duhet tė bėjnė tė lirojnė nga aresti shtėpiak liderin e asaj lėvizjeje dhe tė ulen me tė nė bisedime.
Ēdo pėrfundim tjetėr qė mund tė nxjerrin “analistėt” tanė tė paguar ėshtė nonsense, pasi nuk pėrputhet aspak me realitetin kosovar.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Thu Nov 22, 2007 7:23 am

( 19.11.2007) Halil Katana: PROVA E DYTĖ E MADHE E DJEMVE QĖ I SOLLĖN KOSOVĖS LIRINĖ


Rezultatet paraprake tė zgjedhjeve tė qeta nė Kosovė, do tė sjellin nė qeverisje PDK, tė kryesuar nga biri Luftės, Hashim Thaēi.
Kjo ėshtė fitorja e dytė historike e Kosovės, nėse pasohet me Pavarėsinė e saj. Kjo ėshtė prova e dytė e atyre djemve qė organizuan e drejtuan me sukses Luftėn Ēlirimtare tė Kosovė.
Prova e parė e tyre, ishte fitorja e Luftės.
Prova e dytė, jo mė pak e lehtė se e para, fillon tani me fitoren e Pavarėsisė e tė Sovranitetit dhe me ndėrtimin e shtetit tė Kosovės se Re demokratike, euroatlantike. Kėshtu e solli koha, qė misioanrėt e Lirisė, tė marrin mbi vete edhe misionin e rėndė tė pavarėsimit e tė ndėrtimit tė Kosovės.
Le tė besojmė se ky shans nuk ėshtė njė rastėsi, por njė strategji e pėrpunuar prej kohėsh nga aleati mė besnik e mė i sigurtė i Kosovės, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. PDK nuk kish ē“e donte pushtetin deri tani, sepse Kosova, pas luftės ėshtė qeverisur nga OKB-ja. Deri tani ajo ka qėnė protektorat i kėtij organizmi tė madh ndėrkombėtar. LDK-ja, e cila deri tani ka pasur shumicėn nė Kuvend e nė „qeverisjen e vendit“ ėshtė konsumuar maksimalisht, sepse e ka zhgėnjyer popullin pėr 8 vjet me radhė, nė tė gjitha apektet. Populli nuk mund t“ia besonte mė pushtetin.
PDK, qė vjen nga Lufta, nuk e ka zhgėnjyer popullin.
Ajo ka derdhur gjak pėr Lirinė e Kosovės.
Janė 2000 djem e vajza qė kanė dhėnė jetėn nė luftėn pėr liri, dėshmorė tė Kosovės.
Janė disa qindra invalidė tė kėsaj lufte, dėshmorė tė gjallė tė lirisė. Sado qė tė mundohen, qoftė pacifistėt, qoftė ndėrkombėtarėt, PDK-ja nuk mund ta harrojė gjakun e tyre.
Sado qė tė pėrpiqen drejtuesit e PDK-sė, qė tė „modernizohen“, ata nuk mund ta harrojnė amanetin e dėshmorėve dhe sakrificat e jashtėzakonshme tė Luftės Ēlirimtare tė Kosovės.
Nėn trysninė e madhe qė bėhet mbi ta nga tė gjitha anėt, ata do tė pėrpiqen tė pėrshtaten, por kurrėsesi, nuk mendoj se mund tė tjetėrsohen rrėnjėsisht. Nė ēdo rrethanė nė genet e tyre do tė mbetet njė pikė idealizėm, i domosdoshėm pėr ta bėrė Kosovėn.
Ky idealizėm i duhet Kosovės.
Vetėm me njerėz, qė kanė frymė idealiste mund tė bėhet Kosova.
Me njerėz qė e kanė mendjen te pėrfitimi personal, a klanor, Kosova nuk mund tė bėhet.
Dhe radha u erdhi atyre, qė kanė treguar idealizėm nė shkallėn sublime.
Detyra e parė janė masat e sigurisė, qė tė mos guxojė kush tė prekė Kosovėn, nė tė gjithė hapėsirėn e saj territoriale, nė ēastin qė ajo tė shpallė Pavarėsinė.
Nė deklaratėn e shpalljes sė Pavarėsisė, duhet theksuar Sovraniteti dhe Integriteti Territorial, si dhe kėrkesa e Sovranit pėr tė qėndruar NATO-ja nė Kosovė, derisa Kosova tė forcohet dhe tė integrohet.
Detyra e dytė, tė fillojė puna anė e mbanė Kosovės, qė fusha e Kosovės tė bėhet njė hambarė prodhimesh jo vetėm pėr vetveten, por edhe pėr rajonin. Qė pellgu qymurgoror, tė shndėrrohet nė njė burim energjetik pėr Kosovėn dhe rajonin, me ndertimin e termocentraleve tė reja. Qė Trepēa tė vihet nė efiēencė tė plotė pėr fuqizimin e buxhetit tė Kosovės. E tė tjera, e tė tjera. Kėshtu do tė hapen frontet e reja tė punės, do tė joshen investimet e huaja dhe, sidomos, investimet e sipėrmarrėsve shqiptarė, qė kanė punuar nė Perendim dhe qė zotėrojnė burime financiare.
Detyra e tretė do tė jetė: vlerėsimi i Luftės Ēlirimtare tė Kosovės, nė rrjedhėn e saj historike, vlerėsimi maksimal i dėshmorėve dhe invalidėve tė kėsaj lufte dhe i familjeve tė tyre, vlerėsimi i veteranėve, duke i vendosur nė piedestalin e nderit e tė lavdisė dhe duke i shpėrblyer e punėsuar ata, nė radhė tė parė.
PDK-ja kėrkohet tė lexojė e studiojė me shumė vėmendje pjesėmarrjen e ulėt nė zgjedhje dhe tė nxjerrė konkluzionet e duhura nė punėn e saj qeverisėse.
Prova ėshtė e madhe. Dhe kjo punė fillon tani: nė sytė e popullit tė Kosovės, nė sytė e ndėrkombėtarėve, tė miqėve dhe jo miqėve, tė atyre qė na duan tė mirėn dhe tė atyre qė s“na duan. Tani provohet nėse shqiptarėt e Kosovės dinė tė qeverisėn vet, duke zbatuar parimet e demokracisė e tė shtetit ligjor e duke e zhvilluar vendin me ritme shumė tė larta nė tė gjitha fushat: nė prodhim, nė arsim e kulturė, nė shėndetėsi etj.
Nėse PDK-ja, dėshton nė realizimin e kėtyre objektivave, atėhere dėshtimi do tė jetė katastrofik: varrosen vlerat e Luftės, harrohen dėshmorėt dhe, mbi tė gjitha, vihet nė pikėpyetja ardhmėria e Kosovės!
Pėrgegjėsia ėshtė e shumė e madhe.
Por edhe shpresa dhe besimi janė tė mėdha!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Thu Nov 22, 2007 7:24 am

( 19.11.2007) Mehmet Bislimi: KĖTA HUMBĖS TĖ MĖDHENJ!


Nė Kosovė, me 17 nėntor, u mbajtėn zgjedhjet nė tė tri nivelet. Ėshtė pėr t’u pėrshėndetur fakti se pėr tė satėn herė populli shqiptar i Kosovės, por edhe pakicat e tjera, veē asaj serbe, janė duke treguar shembullin mė tė mirė tė mundshėm tė pjekurisė politike, jo vetėm nė rajon, por pa dyshim edhe mė gjerė! Nė kėto zgjedhje, si edhe mė parė, elektorati shqiptar me respektin mė shembullor tė rregullave tė lojės demokratike u pėrcaktua pėr atė qė e dėshiroi. Sovrani i votės sė lirė, shprehu vullnetin e tij pėr tė zgjedhur mė tė mirėt nė mesin e tė mirėve!- nė mos tė paktėn kėshtu rezultoi me votė!. Ky shembull inkurajon, duke treguar anėn mė pozitive tė medaljes se ne duam, dimė, mundemi dhe dėshirojmė tė bėjmė shtet, kemi kulturė politike, njohim rregullat e lojės dhe sovrani popull, mė nė fund e meriton- Kosovėn sovrane dhe tė pavarur, pėrfundimisht as gjė mė pak se kaq!
Urime dhe me fat lidershipi i ri Kosovė!

Qė nė fillim u vėrejt se kjo fushatė do t’i rikthej nė skenė fushatat e sė kaluarės krejt anemike e tejet tė mundimshme pėr qytetarin tonė, qė kishte pėrjetuar terrin e plotė nė shumė fusha tė jetės pėr tetė vite me radhė! Kjo fushatė nuk solli ndonjė risi pėr t’u veēuar, pėrveē se ktheu nė skenė edhe njė herė njė retorike boshe, tė pa mbulesė, me premtime fare shtėrpe, tė pa bazuara e studiuara mirė, pėr tė mos thėnė fjalė kuturu.
Pėrgjithėsisht, fushata nė fillim ishte e qetė, nga se rivalėt politikė, nuk dėshironin fortė qė tė shkapurisnin, duke qenė tė vetėdijshėm pėr kundėrmimin. Mirėpo nė pėrmbylljen e fushatės, prapė sė prapė i doli era, dhe filluan sharjet nga mė tė “lezetshmet”, si proverb e pro rus, hajna e keqpėrdorues, komunistė e titistė, demagog e gėnjeshtarė... Realisht, ky bagazh “meritash”, qė subjektet e caktuara i bėnin njėra- tjetrės nuk tė jepte tė kuptosh shumė se kė kursente e kė sulmonte, nga se gati tė gjitha ato, subjektet politike qė ishin vėrsulur nė gjah pėr votėn e sovranit popull dhe qė po shanin njėri-tjetrin, ishin tė begata me epitetet e lartpėrmendura, madje edhe si personalitete, qė nga ish nomenklatura e ish bllokut pushtues Jugosllave e deri tek ditėt e tranzicionit demokratik tė sotėm. Ata kishin bartur me vete “virtyte” tė bollshme, qė pa dyshim se meritojnė pėr t’u sharė e stėrsharė keq! Ata, paraprakisht, janė njė shabllon i sė kaluarės i cili nuk ndryshon dhe nuk transformohet kurrė, pashmangshėm do tė ishte e mrekullueshme, sikur ata pėrfundimisht tė iknin dhe t’i takonin tė kaluarės sė mallkuar!

PDK- pėr fatin e mirė, apo nėse nuk i bie veti “mėsyesh”, siē thotė populli, nė kėtė fushatė ishte shumė larg subjekteve tjera qė po garonin. Ishte larg, nė kuptimin e pėrgatitjes pėr tė hyrė nė kėtė fushatė, ishte lartė pėr njė gamė tė madhe nė paraqitje me takt e kulturė para elektoratit, ishte lartė me pėrfaqėsimin e saj nė tė gjitha nivelet zgjedhore, me kuadro tė reja e profesionale, tė cilat kanė dalė nga dyert e universiteteve mė nė zė tė Evropės, me pėrmbajtje tė menēur, me koncept tė qartė, me premtime deri diku tė balancuara dhe tė bazuara, me sjellje tejet domethėnėse e premtuese, dhe definitivisht ishte larg arrogancės dhe llumit tė fjalorit, qė subjektet e tjera tė pa pėrgatitura pėr njė maratonė tė gjatė, mė nė fund i bėnė konak edhe sharjeve dhe etiketimeve mė tė pahijshme pėr misionin, qė pretendonin ta bartnin para elektoratit.
Kėto subjekte ishin jo bindėse, prandaj sovrani popull me tė drejt i dėrgoi nė pushim tė detyrueshėm!... Ėshtė e pa diskutueshme, se pjesėmarrja e elektoratit nė zgjedhje, kėsaj radhe ishte shumė e ulėt, si do qė tė jetė, pėr kėtė populli nuk ndihet aspak fajtor, mendoi se tepėr kanė dalė pėr tė votuar, krahasuar me atė sė ē’kanė pėrjetuar ata pėr kėto tetė vite qeverisjeje terri e degradimi nė tė gjitha segmentet e jetės!
Shumė nga analistėt, humbjen e ish partisė mė tė madhe e justifikuan me vdekjen e natyrshme tė liderit tė saj? Pėr fatin e mirė qė ai pėsoi njė vdekje tė natyrshme, vdekje tė cilėn ia kishin mbjellė disa herė “sejmenėt” e tij me kurdisje bombash, herė nė oborr e herė nė makinė, herė nė shtėpi e herė nė ēarshi, e qė pėr fatin tonė tė mirė, koha i vėrtetoi tė gjitha kėto: sė ishin lodra tė kurdisura tė disa “axhaminjve”, qė kjo parti i kishte futur nė gjirin e vet, tė cilėt nė fund tė fundit, mė sė shumti i kushtuan vet LDK-sė! Krejt i saktė qėndron edhe konstatimi se nė avancimin e kėtij subjekti, jo pak gisht kėtu kishte edhe vet bashkėsia ndėrkombėtare e gjitha kjo, nė emėr tė mbėshtetjes sė kėtij subjekti tė “moderuar”, dhe nė avantazhin e saj, pėr tė krijuar njė disavantazhė pėr subjektet e tjera tė dala nga lufta e UĒK-sė, pa diskutueshėm tė mbėshtetura nė njė “krah dokumentesh” e dosjesh tė shpifura nga vet LDK, e cila nė dėm tė subjekteve konkurrente, ia kishte servuar ndėrkombėtarėve gjithė ato “deftere hafijllėku!”, pra njė spiunim i madh i bijve tė popullit, para tė huajve, si dikur para pushtuesit Serb.
Nuk ėshtė pėr t’u habitur, nga se kjo ishte zeja e tyre mė e preferuar nė tė kaluarėn! Pėr faktin se ndėrkombėtarėt, kėto insinuata i kuptuan ca mė vonesė, prandaj kjo edhe zgjati pėr tetė vite rresht pas lufte e po aq para lufte!
Nuk qėndron teza e disa analistėve qė thonė se LDK-ja humbi nė mungesė tė karizmit tė liderit tė saj. Janė faktet kokėforta, qė sqarojnė se veprimet adoleshente dhe Don Kishotiane tė kėtij subjekti me nė krye me ish liderin e saj tė ndjerė, bėnė qė kuota e tyre tė pėsojė rėnie rapide nga mbi 80% tė votave qė korrte dikur, nė rėnie tė vazhdueshme nė 40%, kjo pėr tė gjallė tė tij, nisur nga shumė fakte, por mė shumė nga fakti kur ai filloi tė tallej me sovranin popull, duke u bazuar nė “filozofinė” e tij me premtime se do tė bėj dardha, pėrshesh me tėmbėl dhe shoqata Buajsh( lexo bgetishė!)...
Prandaj qerrja e LDK-sė, kishte mėsyrė gėrminėn pėr tė gjallė tė tij, pa varėsisht dajakut qė pasoi pėr tė larė ujemin e njė lėmė tė “begatė”, por qė nė fakt nuk e lanė dot!
Shifrat e dala nga kėto zgjedhje tė shprehura me numra, numra qė tregojnė bindshėm se PDK- ėshtė mė e votuara, janė tė respektueshėm dhe deri diku tė kėnaqshėm pėr PDK- qė nė fakt do duhej tė ishin edhe mė tė larta! PDK-sė i mbetet edhe shumė pėr tė bėrė nė mėnyrė qė mos tė pėsojė si humbėsit e mėdhenj njė ditė. Verdikiti popull ėshtė duke vėzhguar, ai sheh e pėrcjell ēdo lėvizje! Kėta humbės tė mėdhenj, nuk e befasuan edhe aq elektoratin, pėrkundrazi, madje edhe nė adresėn time gati tė panjohur, erdhėn me dhjetėra pėrgėzime, por nė fakt, rezultatet e kėtyre zgjedhjeve u shoqėruan me dy befasi tė pakėndshme: Nėn njė; ngritja e AKR-sė me premtime krejt demagogjike nė kuotėn e 12%, dhe rėnia e Partisė Reformiste ORA.

Cilat janė detyrat e fitimtarėve?

Menjėherė pas konsolidimit tė radhėve tė Qeverisė, duhet pėrveshur punės me shumė seriozitet si nė furnizimin me energji elektrike, nė infrastrukturėn rrugore, sidomos nė zonat rurale, nė furnizim me uji tė pijshėm tė popullatės, nė thellimin e reformave nė arsim, nė luftimin e pa kompromis tė korrupsionit, nė pėrmirėsimin e gjendjes sė familjeve tė dėshmorėve, tė shėndetėsisė, tė arsimit, dhe nė veēanti tė sigurisė dhe tė zbatimit tė ligjit, tė gjithė tė barabartė para ligjit! Nėse kėto arrihen, pa dyshim se do tė respektohet fjala e dhėnė dhe populli nuk do tė jetė i zhgėnjyer dhe i penduar pėr votėn e tij.

A do ta mbajnė burrat fjalėn e dhėnė?

Nė prag tė fushatės, pa pasur nevojė qė t’i pyesėsh, ata qė ofrojnė pa ju kėrkuar asgjė, nė fakt, ata nuk e mbajnė kurrė premtimin! Eqrem “beu” tha me krekosje se: Nėse LDK- nuk i fiton mbi 40%, unė do tė jap dorėheqje! Nuk e di Eqremi, tani mbase ėshtė nėn ethet e fruthit?! Edhe Daci tha, gati njėjtė: Nėse unė nuk i fitoj zgjidhjet, do tė kėrkoj azil nė pleqėri! Se a do t’i mbajnė “burrat” fjalėt kjo ėshtė ēėshtja, dhe mbetet pėr t’u parė nė njė tė ardhme tė afėrt. Por, edhe nėse nuk i mbajnė premtimet e dhėna, nuk ėshtė pėr t’u befasuar. Ata hanė fjalėt e veta- fundi i fundit, siē edhe i kanė hėngėr me dhjetėra herė nė tė kaluarėn, ata nė fakt, kanė hėngėr edhe mė shumė, kanė hėngėr edhe nė magjen e buxhetit tė Kosovės, duke blerė edhe syza tė errėta, nė mėnyrė qė tė fshihen prapa tyre e mos ta shohin miletin, duke harruar qė mileti i sheh ata tė strukur edhe pas xhamave tė errėt! Pra, kėta sipas kaēikut “hanė “ edhe njėri- tjetrin e lėrė mė se i hanė fjalėt e veta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Fri Nov 23, 2007 12:40 pm

Mesiq: Gjermania tė veprojė edhe pėr Kosovėn siē veproi pėr Kroacinė

Presidenti kroat, Stjepan Mesiq ka deklaruar nė Berlin se Gjermania mund tė veprojė edhe pėr Kosovėn siē veproi pėr Kroacinė. Mesiq theksoi se Kroacia do tė pranojė pėr Kosovėn ēdo lloj zgjidhjeje, qė do tė kėnaqte tė dy palėt.
"Ne e mbajmė planin e Ahtisaarit si bazė tė mirė, mbi tė cilin mund tė zhvillohen bisedimet pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės", tha ai. I pyetur ēfarė kėshille do t`u jepte ai gjermanėve, ēfarė do tė duhet tė bėjnė ata nėse Kosova shpall pavarėsinė, presidenti kroat tha: "Nė lidhje me dilemėn, para tė cilės ka mundėsi qė tė ndodhet Gjermania, nėse Kosova shpall pavarėsinė, unė mund tė kujtoj vetėm si u soll Gjermania kur ishte fjala pėr tė njohur Kroacinė. Gjermania u kritikua ashpėr nė atė kohė, megjithėse ajo qė bėri Gjermania ishte njohja e realiteteve. Gjermania tregoi se ėshtė njė shtet i madh dhe i fuqishėm. Ajo ndėrmorri hapin e parė, dhe tė tjerėt e ndoqėn. Statusi i Kosovės duhet tė arrihet me ndihmėn e komunitetit ndėrkombėtar". Kėto komente Mesiq i bėri gjatė njė ligjėrate nė Berlin.

23 nėntor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Fri Nov 23, 2007 12:40 pm

AKM: Serbia nuk mund ta shesė Brezovicėn, drejtor i Postė Telekomit do tė jetė kosovar

Drejtori i ri menaxhues i Postė-Telekomit tė Kosovės do tė jetė vendor e jo i huaj, ėshtė thėnė sot gjatė konferencės sė rregullt pėr media e shtyllės sė katėrt tė UNMIK-ut. Po ashtu, ėshtė njoftuar se Brezovica nuk do tė mund tė shitet nga Serbia, por nga Kosova, pėrkatėsisht nga Agjencia Kosovare e Mirėbesimit.
Drejtori menaxhues i AKM-sė Jasper Dick tha se ka qenė i shokuar me disa tė papėrteta nė media pėr zgjedhjen e drejtorit tė ri menaxhues tė PTK-sė. Ai, sikur edhe zėvendėsi i tij Ilir Salihu, u shprehėn se nuk ka kthim prapa nė procesin e kosovarizimit tė ndėrmarrjeve publike dhe nė vend tė drejtorit nė dorėheqje Etrur Rrustemaj do tė zgjedhet njė kosovar.
“Pra, nuk do tė bėjmė kurrsesi kthim prapa- ashtu siē kanė raportuar disa prej mediave, dhe as qė ka qenė kjo temė bised nė forume- qoftė nė PTK ose nė AKM. Krahas shpalljes sė konkursit pėr drejtor tė pėrgjithshėm, bordi ka vendosur tė shpallė edhe pozitėn e drejtorit tė operimeve, pozitė kjo e krijuar nė vitin e kaluar. Kjo pozitė ishte mbajt nga njė ndėrkombėtar deri tash dhe pėrpjekjet janė qė edhe pėr kėtė pozitė tė zgjidhet njė drejtor vendor”, tha Dick.
Bordi ka vendosur qė, sikur edhe herėn e kaluar, tė angazhojė njė “specialist tė prokurimeve njerėzore”, i cili do tė jetė pjesė e panelit pėrzgjedhės dhe do ta kėshillojė bordin e drejtorėve pėr tė zhvilluar njė proces meritor dhe kompetent. Po ashtu, bordi i PTK-sė ka kėrkuar nga kryetari i bordit tė AKM-sė Poll Akda tė caktojė njė vėzhgues i cili do ta monitorojė procesin. Konkursi pėr kėto dy pozita do tė shpallet me njė dhjetor dhe do tė jetė i hapur pėr 30 ditė.

Ndėrkohė, rreth informatave se Brezovica ka dal nė shitje nga qeveria e Serbisė, drejtori menaxhues i AKM-sė Jasper Dick tha se Qeveria e Serbisė nuk ka qasje nė asetet e Brezovicės, andaj nuk ka se si mund ta shes.
”Sipas 1244, do tė ishte ilegale pėr Serbinė tė pėrpiqet ta shesė Brezovicėn e cila gjendet nė territorin e Kosovės. Kur do tė shitet Brezovica nuk e di. Por, e di se kjo ėshtė punė e Kosovės dhe e AKM-sė,” tha Dick nė konferencėn e sotme pėr media.

22 nėntor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Fri Nov 23, 2007 12:41 pm

Nė Shkup u pėrurua Instituti pėr Trashėgimi Kulturore dhe Shpirtėrore tė Shqiptarėve

Me pėrurimin e Institutit pėr Trashėgimi Kulturore dhe Shpirtėrore tė Shqiptarėve, sot nė Shkup kanė filluar “Ditėt e Kulturės Shqiptare”. Me vendim tė Qeverisė sė Maqedonisė ,dita e sotme qė shėnon 99 vjetorin e Kongresit tė Alfabetit Shqip ėshtė shpallur festė shtetėrore.Me kėtė rast, nė Shkup ėshtė mbajtur edhe njė Akademi Shkencore kushtuar kėsaj date tė rėndėsishme tė historisė sonė.
Me rastin e 99 vjetorit tė Kongresit tė Alfabetit Shqip, sot nė Shkup nė prani tė pėrfaqėsuesve tė jetės politike, kulturore dhe diplomatike, dhe personaliteteve akademike nga mbarė hapsira shqiptare, solemnisht u pėrurua Instituti pėr Trashėgimi Kulturore dhe Shpirtėrore tė Shqiptarėve”Pjetėr Bogdani”.

Selia e Institutit ndodhet nė Ēarshinė e Vjetėr tė Shkupit. Instituti do tė pėrbėhet nga sektori pėr Histori Shqiptare, Demografi, Etnologji, Histori e Artit dhe Histori pėr lidhje Kulturore dhe Gjuhėsore .
Instituti do tė financohet nga buxheti shtetėror, ndėrsa mbėshtetje profesionale ėshtė paraparė tė ketė edhe nga Instituti i Kosovės dhe ai Shqipėrisė.
Me hapjen e institutit dhe organizimin e njė tribune shkencore kushtuar Kongresit tė Manastirit , nė Maqedoni sot filluan “Ditėt e Kulturės Shqiptare” tė cilat deri mė 28 nėntor nė Ditėn e Flamurit ,do tė shoqėrohen me njė varg aktivitetesh kulturore dhe shkencore.
Me vendim tė Qeverisė, dita e sotme qė shėnon 99 vjetorin e Kongresit tė Alfabetit Shqip ėshtė shpallur festė shtetėrore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Sat Nov 24, 2007 5:30 pm

Kosova do tė jetė e pavarur pak pas 10 dhjetorit, deklaron Thaēi pėr “Kurir” tė Vjenės

Pak kohė pas 10 dhjetorit Kosova do tė jetė e pavarur, ka deklaruar kryeministri i ardhshėm, Hashim Thaēi pėr numrin e sotėm tė sė pėrditshmes austriake Kurier. Kreu i Partisė Demokratike ka hedhur poshtė ēdo opsion pėr veprime tė njėanshme.
Prishtina nuk do tė bėjė asgjė pa miratimin e partnerėve tė saj amerikanė dhe evropianė, ka spikatur Thaēi.

Duke folur pėr programin qeverisės sė partisė sė tij Thaēi nėnvizoi se “programi i qeverisė, ekonomia dhe zhvillimi duhet tė jenė nė tė mirė tė gjithė kosovarėve, jo vetėm tė shqiptarėve. Kosova duhet tė jetė vend i gjithė qytetarėve tė saj”.
| s.b & RTK staff |


24 nėntor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Sat Nov 24, 2007 5:31 pm

Pas Vjenės paralajmėrohet njė varg takimesh tė Treshes me delegacionet e Prishtinės e Beogradit

Treshja ndėrmjetėsuese e Grupit tė Kontaktit pėr statusin e Kosovės, do tė qėndrojė pėr vizitė nė Beograd dhe Prishtinė mė 3 dhjetor. Treshja, pas takimit treditor tė javės sė ardhshme nė Baden tė Vjenės, pritet tė hartojė raportin, i cili deri mė 10 dhjetor do tė duhet t'i dorėzohet sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban Ki Mun.
Gjatė kėtyre ditėve do tė zhvillohen njė varg takimesh tė ndara mes Treshes dhe delegacioneve tė Prishtinės dhe Beogradit, pėrderisa do tė ketė dy ballafaqime tė drejtpėrdrejta tė palėve.24 nėntor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Sat Nov 24, 2007 5:33 pm

Gjeneral Sali Veseli definitivisht lirohet nga pėrgjegjėsia lidhur me vrasjen e Komandant Drinit

Avokatja Sadije Mjekiqi ka bėrė tė ditur se ka marrė aktgjykimin me shkrim nga Gjykata supreme e Kosovės, nga pėrmbajta e tė cilit rezulton se ish Komandanti i Zonės sė Dytė tė TMK-sė, gjeneral Sali Veseli ėshtė liruar nga pėrgjegjėsia penale pėr veprat penale tė bashkimit kriminal dhe tė shtytjes dhe ndihmės nė vrasje nė rastin e komandant Drinit.
Ky aktgjykim definitivisht e liron nga ēdo fajėsi gjeneral Sali Veselin.
| s.b & RTK staff |24 nėntor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Sat Nov 24, 2007 5:34 pm

Nė Ferizaj arrestohet avokati pėr falsifikim tė ēertifikatės sė provimit tė jurisprudencės

Sektori i krimeve ekonomike nė kuadėr tė Hetimeve rajonale nė Ferizaj pėrmes zyrės ndėrlidhėse me institucione Vendore dhe Ndėrkombėtare ka bėrė kėrkesė pėr verifikimin e njė ēertifikatė pėr dhėnien e provimit tė jurisprudencės nga organet e Republikės se Malit te Zi, ku pas verifikimit ka dal se kjo ėshtė e falsifikuar.
Fillimisht, dyshohej se kjo ēertifikatė e vitit 2004, e cila ishte prezantuar nga avokati Avni Hysiqi ishte e falsifikuar.

Pas verifikimit, me urdhėr tė Kryeprokurorit publik komunal, avokati Avni Hysiqi ėshtė ndaluar pėr 72 orė.
I dyshuari tė hėnėn do te dėrgohet ne Prokurorinė Publike Komunale ne Ferizaj, thuhet nė njė komunikatė tė Shėrbimit Policor tė Kosovės.
24 nėntor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A
Mbrapsht nė krye 
Faqja 6 e 15Shko tek faqja : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 15  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Politikė-
Kėrce tek: