Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 KĖNGĖ TĖ HUAZUARA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: KĖNGĖ TĖ HUAZUARA   Fri Nov 02, 2007 1:58 am

Pėr adhuruesit e muzikes te cilet kanė njohuri per kenget e huazuara shqiptare nga meloset e tjera kur dihet mirefilli se shume kengetarė e kengetare tona koltivojne muzike me tekst shqip e melodi te vjedhura,
per mjerim eshte kur hasim ne shumicen e ketyre kengeve te vjedhura nga meloset sllave, greke arabe etj.

Ketu mund t'i publikoni permes ndonje LINK-u qe e keni hasur apo edhe permes titullit te kenges dhe prejardhjes se kenges, mos t'i kursejme ata emra kengetaresh te cilet e kan bere nje akt te ketillė.

per ndihme dhe ilustrim e nisi une e para, klikoni mbi link me tastien e majt te miut dhe binduni se a vjedhin kengetaret tonė!!!


http://sivanto.vodpod.com/video/53860-kenge-te-huazuara?c=sort.average_rating

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
drenusha
Anėtar
Anėtar


Numri i postimeve : 201
Registration date : 23/10/2007

MesazhTitulli: Re: KĖNGĖ TĖ HUAZUARA   Fri Nov 02, 2007 5:17 am

ne munges te sjelljes se linkeve do te shkruje dy tre fjal ne ket tem ,sod shumica e kengetareve ,ekan ber pazare qe shitet muziken dhe folklorin tone muziken popullore keshtu qe shikoj rinin e cila eshte infiltrue pas muzikes se huaj dhe sidomos me ritmin e kercimit te muzikes tallava e cila nuk eshte muzike ejona por muzik e gabelve .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
drenusha
Anėtar
Anėtar


Numri i postimeve : 201
Registration date : 23/10/2007

MesazhTitulli: Re: KĖNGĖ TĖ HUAZUARA   Fri Nov 02, 2007 5:26 am

Kur bahet fjal per kulturen e nji populli menjeher na shkon mendja te elementet thelbesore qe e perbajn kulturen e nji populli, e ne ket rast kulturen shqiptare.Segmenti kryesor i kultures se nji populli eshte muzika ose mė mir me than ikona e kultures shqiptare sepse permes muzikes popullore dhe kultures identifikohesh nder te tjeret.Te ne ne Kosovė me te madhe kultivohen pseudo vlerat e sidomos ne muzikė p.sh si tallava,kopjime te muzikes greke,serbe turke sidhe muzikes orientale,tene ne Kosovė muzika popullore,burimore thuaj se nuk transmetohet kurr nper mediat tona edhe kur ka diqka qe eshte ne interes te popullates si emisione dokumentare me tema te luftes ,muzik burimore,popullore emetohen pas mesnate kur ne te gjith jemi ne gjum at'her.Festivale folklorike ka mjaft ku gjat nji viti ka mese 10-12 festivale e kur asnji her nuk transmetohen neper mediat me mbules toksore ne mbar Kosoven sepse po ua plotsojm deshiren apo shijen e te huajve ne kosovė gjoja se ne jemi sikur mediat europiane kshtu ma merr mendja mue ,pastaj festivali i showfest 2007 e kini par te gjith se si Vesa Luma fitoi qmimin e par ndersa kenga dhe ritmi i kenges se saj gjason ne vallet e shumadis se serbis !! e nuk fitoj soni qe ishte kenga mė e mir nder te mirat? fajtor eshte ministria e kultures qe nuk ka kritere per avanncimin e vlerave kulturore dhe nuk ka ndermend te gjej mbshtetje financiare per projektet e ndryshme qe kan permbajtje komtare. Mua perr veten time me pelqejn te gjith zhanrrat e muzikes shqipe,si muzikė rok,klasike,popullore,elehte etj.etj , ndersa e urrej muziken bastarduese,tallava,sllavoserbe e rome!. Sikur te kishim pas nji minister te kultures qe din se qka duhet , dhe ku dote ket prioritetet kultivimin e kultures shqiptare e jo sikur ky ministri me vath ne vesh(kuller) qe financon spote te ndryshme pa lidhje te kengetareve si Arberie Hadergjonaj etj. etj?qka pritet prej kėti ministri asgje!! e keshtu dote vazhdoj akoma gjer ne aplikimin e ligjeve dhe kritereve nga Kuvendi i Kosoves mbi ruajtjrn dhe kultivimin e vlerave kombtare te caktuara me ligj veq e veq.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
drenusha
Anėtar
Anėtar


Numri i postimeve : 201
Registration date : 23/10/2007

MesazhTitulli: Re: KĖNGĖ TĖ HUAZUARA   Fri Nov 02, 2007 5:31 am

dhe per te shkue drejte nji asimilimi te nji populli duhet te ja bastardosh kulutren ,ne rende te pare dhe kemi edhe Sinan Fllasalin me nji kenge me muziken greke qe cila eshte hiq mos ja falni ,do te thot me nji fjal paraja korit njeriun cdo gje sod behet per komercializem tek ne .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: KĖNGĖ TĖ HUAZUARA   Fri Nov 02, 2007 6:17 pm

po drenusha, e vertet se ken getaret tane po vjedhin e sa i perket sinan vllasaliut ai 50 % te kengeve te tij i ka ne frymen e melosit GREK!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
drenusha
Anėtar
Anėtar


Numri i postimeve : 201
Registration date : 23/10/2007

MesazhTitulli: Re: KĖNGĖ TĖ HUAZUARA   Fri Nov 02, 2007 6:23 pm

fatkeqesishte jeta eshte ber komercializem ne shum kengetare dhe shumica prej tyre kan muziken e huazuar te huje cka e mban nji poll te mbijetoj kultura ,folklori gjuha tradita keto kan fillue te zbehen shum tek ne duke pare se ministrija ekulture i ka pergjegjesit mbi supe dhe ne ket rast pefitojn shum njerze per tu pasuhue nuk presim shum nga Astrit Harqija qe ta kulitvoj vendin ta ruje kulturen e ketij kombi .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: KĖNGĖ TĖ HUAZUARA   Fri Nov 02, 2007 8:53 pm

mirepo, mos te harojme se ka raste kur edhe kenget tona shqipe vidhen nga te tjeret, pepr t'u bindur lidhur me kete ja edhedeshmia:

http://nl.youtube.com/watch?v=9Oo8ibBOaZ4

qaste te kendshmeme adelinen
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
an-di
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Male
Numri i postimeve : 168
Age : 90
Vendi : Kushtrimi KOMBIT
Profesioni/Hobi : nuk rri kot!
Registration date : 11/03/2009

MesazhTitulli: Re: KĖNGĖ TĖ HUAZUARA   Fri May 01, 2009 8:31 pm

https://www.youtube.com/watch?v=tPhfDm1cip4&feature=related

Kėnga e pavarėsisė sė Kosovės e vjedhur!!!!

_______________________________________________
Leonora jakupi vjedh nga serbėt;

https://www.youtube.com/watch?v=r1lEpv2Uhow&feature=related


_________________________________________

Genta Ismajli po then recorde me hajni te kengeve
kuptohet nga shkitėėėėėė

https://www.youtube.com/watch?v=pjLCutFr2cE&feature=related

tjetra:

https://www.youtube.com/watch?v=Jsd3xmYiFAY&feature=related

etjjjjjj

__________________________________________

Labi . Labinot Tahiri hajni i kėnges greke;

https://www.youtube.com/watch?v=sL_ypQ-x7fE&feature=related

__________________________________________

Nora hajnesha eradhės;

https://www.youtube.com/watch?v=OGntE5ME5II&feature=related

etj
etj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
an-di
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Male
Numri i postimeve : 168
Age : 90
Vendi : Kushtrimi KOMBIT
Profesioni/Hobi : nuk rri kot!
Registration date : 11/03/2009

MesazhTitulli: Re: KĖNGĖ TĖ HUAZUARA   Fri May 01, 2009 8:43 pm

Rovena Stefa hajneshė e rrallė!!!

https://www.youtube.com/watch?v=koJPch4mfsM&feature=related

tjetra*

https://www.youtube.com/watch?v=8R9xQFg6WJA&feature=related

--------------------

rozana radi!!!

https://www.youtube.com/watch?v=UbNNZXvcrRg&feature=related


Hajni i radhes Sinan Hoxha

https://www.youtube.com/watch?v=R9MVFHOMROU&feature=related


........

greta koci

https://www.youtube.com/watch?v=SKxi8fCk5do&feature=related

deri ne heren tjeter mirė u lexofshim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: KĖNGĖ TĖ HUAZUARA   Fri May 01, 2009 8:48 pm

Epaske haruar edhe Cecen ta degjosh o kuller i rugoves
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
an-di
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Male
Numri i postimeve : 168
Age : 90
Vendi : Kushtrimi KOMBIT
Profesioni/Hobi : nuk rri kot!
Registration date : 11/03/2009

MesazhTitulli: Re: KĖNGĖ TĖ HUAZUARA   Fri May 01, 2009 10:06 pm

zeriatdheut shkruajti:
Epaske haruar edhe Cecen ta degjosh o kuller i rugoves

flm sllavomaqedon por nese ktu bahet muhabet lisash ti mos fol per fshisat! Rugoven,thaqin cecanin etj ua kam lane une juve atje ,ju kini kohe me u marr me ta,anetaret tjere i kuptojne linqet se keto jane per shqiptaret e jo pėr maqedonėt!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: KĖNGĖ TĖ HUAZUARA   Sat May 02, 2009 8:52 pm

an-di shkruajti:
zeriatdheut shkruajti:
Epaske haruar edhe Cecen ta degjosh o kuller i rugoves

flm sllavomaqedon por nese ktu bahet muhabet lisash ti mos fol per fshisat! Rugoven,thaqin cecanin etj ua kam lane une juve atje ,ju kini kohe me u marr me ta,anetaret tjere i kuptojne linqet se keto jane per shqiptaret e jo pėr maqedonėt!


Jo more jo ti je Trap duket une tjeter gje te kame thene e ty tjeter gje ke kuptuar o debil ke haruar edhe CECEN ta vendojshe them shoqen e dajes tend Arkanit edhe ajo eshte Ylle per ty hahahaah
pi lal pi edhe disa Birra benu tape mire tani flasem hahahaa
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: KĖNGĖ TĖ HUAZUARA   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
KĖNGĖ TĖ HUAZUARA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Muzikė-
Kėrce tek: