Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Halit coka ne pervjetorin e 15 te renjes ne Kosove.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
lutfi coka
Fillestar/e
Fillestar/e
lutfi coka

Male
Numri i postimeve : 46
Age : 67
Vendi : shqiperi
Registration date : 29/06/2012

MesazhTitulli: Halit coka ne pervjetorin e 15 te renjes ne Kosove.   Thu Apr 03, 2014 11:07 pm

Sot u mbushen 15 vite qe Halit Coka ra ne beteje per liri e pavaresi te kosove.Ne betejen e tre prillit 1999,ne nje beteje te madhe e heroike,ne zonen operative te Dukagjinit linden deshmore dhe heronje me permasa kombetere.Halit coka ra per te mos vdek kure...vrau vdekjen per te qene i gjallere ne mes te gjalleve.
Sot u organizua nje ceremoni perkujtimore e thjeshte e simbolike,ne kujtim te vepres se tij me permasa kombetare e shume historike.
Vlen te permendet organizatori dhe ideatori i kesa ceremonie ,kryeteri i bashkise se Kamzes Z.Xhelal Meziu,i mcili ka nje vizion kombetare pasi ai vleresoi luften e UCK dhe neroi e respektoi luftetaret dhe deshmoret e luftes.
Ne kete ceremoni moren pjese perfaqesuesit e veteraneve te luftrave te kosoves,te cilet ishin bashkeluftetare te Halit Cokes.Ne kohen kur plumbat dhe predhat binin ne toke si kokrra bresheri,ne nje dite plot shi e bubullima,fati u dha mundesine per jetuar dhe shkruar historine e luftes,ndersa Halit coka u fut ne piedestalin e liris e te perjetesie.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Halit coka ne pervjetorin e 15 te renjes ne Kosove.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Histori-
Kėrce tek: