Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 28 nentor 2013 Ditiramb dysimbolsh pėr Kombin tim

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11542
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: 28 nentor 2013 Ditiramb dysimbolsh pėr Kombin tim   Mon Nov 25, 2013 9:46 pm

KRISTAQ F. SHABANIDitiramb dysimbolsh pėr Kombin tim

E LASHTA MĖ E LASHTĖ
“Soliste e parė, e lashta ime !”
ditiramb

(Interpretuar nga ditėt e javės)

*E HĖNĖ

Historia e lashtė
tė ēelė dritaret,
tė pėrshfaqė natyrshėm
madhėshtinė …

Mos ia zini frymėn,
tė frymojė frymėsisht,
sikundėr keni vepruar,
deri mė tani djallėzisht...
Leni rrezet tė depertojnė vrulltas,
Ylberet tė derdhin magjishėm,
tė gjitha ngjyrat…


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11542
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: 28 nentor 2013 Ditiramb dysimbolsh pėr Kombin tim   Mon Nov 25, 2013 9:47 pm

E MARTĖ

Homerikėt u kėnduan
hyjnive,
Heronjve tė ardhur
nga kreshnikėritė,
Arushave qiellore, Yjnive
tė stisur kėndshėm,
kryefjalorė mitologjikė...

A mund tė besohet sot,
pse ajo skenėn e errėt,
ēmontonte sytė?…
Errėsuar keqas pėrherė ilirėt…

Nė ballė ravijizim,
prerje e helmėt...

Para se tė shkruhej,
njė gjuhė e vjetėr,
njė popull pellazgjik dritonte…

I ardhur nga larg nė kohė,
si racė e fuqishme parahistorike:
Pellazgė-ilirėt e lashtė…

Erdhėn, kur bota agoi…
Kur dita
spostoi tė hidhurėn natė,
nisi tė kalėronte
nė njė stinė tė artė…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11542
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: 28 nentor 2013 Ditiramb dysimbolsh pėr Kombin tim   Mon Nov 25, 2013 9:47 pm

E MĖRKURĖ

Eksploratorėt dridhen,
pėrdridhen,
nė maturinė e ndjeshme,
nė mohimin total
tė lashtėsisė shqipe,
nė siptoma tė fuqishme:
zverdhje...

Si mundėn tė huazojnė
tė tjerėt
Eposin tonė tė shqueshėm,
duke e kthyer nė krijesė
"apendisit" tė tyre?…

Ah, kjo gjuhė amtare,
me tingujt dalė prej shpirtit,
gjuhė e Aleksandrit tė madh tronditės,
e Pirros sė Epirit vetėtitės…
i lė gojėhapur nė 12/12
ndjekėsit e thyerjes sė iksit,
me qumėshtin rritės tė gjirit!

Kjo tragjedi
stisur dhelpėrisht,
e shpėrfytyruar
nė ireale tė tymtė,
a mund tė ndalojė
shumtėsisht,
e quajtur e meritės?

Tė pėrēdunohet
qytetėrimi evropian
i zanafillės,
mbetur nė hije tė dyshimtė?
Ēallmėtarėt bllokuan
dinakėrisht
shekujve tė errėsirės
gėrmimet,
pėr tė firuar e fshirė
lavdinė e dikurshme mit,
tė krijimit, ardhjes…
nė njė mbytje ta pacipė!...

Hapeni
kapakun e florinjtė,
tė thesarit
“Histori pellazge”;
nė vlerėn llogaritėse
do tė mbeteni,
si presje, habitur.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11542
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: 28 nentor 2013 Ditiramb dysimbolsh pėr Kombin tim   Mon Nov 25, 2013 9:48 pm

E ENJTE

Muret ciklopike
tė Panteonit tė lashtė,
ndėrtuar e ngritur
shumė mė parė,
ekzistencės homerike,
flasin pellazgjisht,
shndrijnė qytetėrimin
nė fjalėn herodotike…

Ej, Perėndi,
tė botės mitike,
kush u nunėzoi
si perėndi?!
Flisni me fjalor perėndish
tė guximshme….
me simbole tė shpirtė,

Etimologjia ēel kanatat
e ilirishtes sė lashtė…
nė pika horizonti tė pėrflakur...,
ku Dielli ndriēon tė Parin...

Nė hapėsirė
rrugėton Erebusi,
ky bir i Hapėsirės,
pėrflet pėr zanėn,
vranėsinė e reve inatēore…
tullatumbas
nė terr frikės!

Eh, i miri im,
poet i stėrlashtėsisė!…

Eh, Zot, zė rrufe!…

E kemi thėnė fjalėn
me nam tė thirrjes sė “djallit” ;

Mėsuesi afėr ditės,
Menduesi i sė mirės qumėshtore …

Gjakderdhėsi,
a ėshtė bir i tokės ?
Po ēuditen

me tė zbriturin (Akil)
nga qielli,
pret udhėtarin idhnak
tė kthehet,
tė druajturin e frikės…
A mund tė fanitni
zbehtėsinė e dobėt?

E PREMTE

Pse m’i morėt
kėngėt,
baladat,
eposet?
I bėtė pronė tuajat
me dashje tė marrė?

M’i torturuat
ndjenjat e mia
agimore,
poshtėruat krijimin
e intelektit shpėrthyes,
mbytėt Diellin
e dalė pėr herė tė parė
nė Majė;
Hėnėn sakatuat rėndė
nė pesė prerje,
shtrirėsisht
nė reanimacion qielli,
Dritėn ia grabitėt
Yllit,
nė pusinė
e kurthit! …

Ah, Kėngėt e mia,
trimėrore dhe heroike,
thurur vetėm
pėr tė mitė,…
aspak pėr tuajt,
i shndėrruat pa droje,
si tuajat,
tė figuruara
me simbole te vjedhura,
Kėngėt e mia,
tė brishta
dalė nga shpirti im i bukur,
gurgulluar,
ua ndėrruat krijuesin …,
sa hap e mbyll syrin…

Nė shekuj ekzistence,
shkelur e drejta ime,
me veprimet grabitqare,
tė copėtimit futur nė to
lėvizjet dinake tė dhelprės,
…pėr tė mė errėsuar lulėzimin …

Por lulėzimi im,
shpejt a vonė,
do tė “mėkėmbet”…
Po bien sinjalet e rikėmbjes
Do tė bier,
si kallaj falsiteti…
Kaq shekujsh
pėrlyer me drama,
gjak e tragjedi
tė panumėrta
mbajtur nė iso
shtetesh,
krijuar pas shumė
kohėsh,
prej lindjes sime....

Thėnie kjo
e Perėndive tona tė mira…
falėse sjellshėm
tė mėkateve!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11542
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: 28 nentor 2013 Ditiramb dysimbolsh pėr Kombin tim   Mon Nov 25, 2013 9:49 pm

E SHTUNĖ

Por Lashtėsia ime,
s’ka pėr t’ju falur Juve,
pėrpjekur shekujve
tė mė merrni
botėn shpirtėrore;
tė mė mbyllni
dyer e dritare,
duke mė nxjerrė
nė rrugė tė madhe,
duke mė copėtuar
egėrsisht
me dhėmbė ujqėrish;
duke mė “falur”
vetėm dhimbjen,
vetminė,
zhgėnjimin…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11542
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: 28 nentor 2013 Ditiramb dysimbolsh pėr Kombin tim   Mon Nov 25, 2013 9:49 pm

E DIEL

Hapur
Thesari i historisė pellazge…
E vėrteta,
s’ka pėr t’ju trembur?! …
Nė arkivin e kohės
e keni kyēur…
Tashmė,
do tė jetė e ēlirėt:
Ta njihni vetėm,
njė herė e mirė, veten…
e kallajtė…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11542
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: 28 nentor 2013 Ditiramb dysimbolsh pėr Kombin tim   Mon Nov 25, 2013 9:49 pm

ROZAFAT E MIA dhe BABA TOMORRĖT E MI

Ē‘rrėzėllitje e ka pėrflakur
Globin
nga ky rrėfim shqip…
me zė tė lartė!
Nė partiturėn e parė melodike
tė botės:
“Soliste e parė, e lashta ime !”

Kristaq F. Shabani "Shekulli i lotuar " 2013
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: 28 nentor 2013 Ditiramb dysimbolsh pėr Kombin tim   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
28 nentor 2013 Ditiramb dysimbolsh pėr Kombin tim
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: