Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Farida Zmijani "PIKTUROJ NĖ QIELL" (I paint in the sky)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11541
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Farida Zmijani "PIKTUROJ NĖ QIELL" (I paint in the sky)    Tue Nov 05, 2013 2:01 pm

INFORMIM I "PEGASI" INTERNACIONAL ALBANIA
Autorja shkodrane, FARIDA ZMIJANI RAMADANI, sė
shpejti me nje vėllim tė ri poetik dygjuhėsh (shqip , anglisht)
"PIKTUROJ NĖ QIELL" (I paint in the sky)
Duke sipėruar e pėrshfaqur njė “skenė pikturimi qiellore”
Nga Kristaq F. Shabani IWA, WPS, AOM
President i LNPSHA”PEGASI” ALBANIA

Dalja nė pah dhe me njė trajtė krejt ndryshe, ėshtė njė nga qėllimet kryesore tė krijueses, krijuesit, i cili, e cila pėrlufton njė dalje larme, tė “tualetizuar” poetikisht dhe tė lartėsuar simbolikisht... Profecitė profetike dhe urtitė, tė cilat shėnojnė daljet, bukurohen nga mėnyra e thėnies: “Ka dalė dielli,... hėna e bukur,... apo ka zbardhur agimi i nė dite premtuese...”. Kėto figurime, simbole, herė prezente e herė “fashitėse”, herė drithėruese e herė guximtare, herė biskuese e herė jo nė tentim tė “bujshėm” rritjeje, kėrkohen vullnetshėm...
Njė kėrkim i tillė ndodh dhe nė vėllimin “Pikturoj nė qiell”, ku autorja Farida Zmijani Ramadani, nėpėrmjet njė kompozicioni “pesėgishtrinjsh”, pėrcjell krijimin e saj tė biskuar, nė njė harmoni “kurorė petalore” pėrkufizuese: “Virtualitet ndjenjash”, “Lodrojmė me natyrėn”,“Ngjyrė tjetėr”, “Nė poret jetėsore”, “Me bashkėkohėsinė”... Njė lidhėsi e tillė pėrcaktuese realizon synimet dhe jep mesazhe dinamikė pėr jetėn nė kahje socialo-psikologjike, morale dhe etike dhe poeten e qendėrzon nė podium dhe nė sfond ... Vėllimi “Pikturoj qiellin” ėshtė njė vėllim ku gjen: shkruarje me ndjenjė, lotin e lirė, kuartetin me qiellin, marrėzinė me xixėllonjėn, binomin e shpleksur, mos numėrimin e minutave tė dashuruara, rrėfenjėn pėr legjendėn e reve, (ku retė protagonistojnė me stil origjinal); luledelen e “lodhshme” tė brezave, pentagramin, ku ndjehet zogu i lirė, figuracioni i reve, prekja e qiellit, kur ka gazmim, mbushimi me magji..., (duke lėnė prapa dilemat e dashurisė rinore), kėngėrimi i kėngės sė zemrės…; mos bėrja lojė me jetėn; simbol i "gardhit" rėnkues e tjerė. Nė poret jetėsore manifestohen plagėt e rėnda shoqėrore si: emigrimi dhe distancimi njerėzor, moskamja, prezenca dhe shtimi i lypsėsisė, trajta e “manive”, tashmė tė rrumbullaksuara. Interesante ėshtė kapja e njė teme tė bukur, ku autorja trajton fenomenin e maskilitetit (magjia mashkullore), e cila nuk ka zėnė, si duhet vendin qė i takon nė trajtesėn e bukurisė njerėzore. Nė kėtė mėnyrė thyen njė “lėvdim” dhe trajtesė vetėm tė bukurisė supreme femėrore... Nė vėllim ka monologime dinamike me detin , me peshkun me globin, me malet, me vetveten e tjerė. Farida kėrkon qė tė “pagojėn” ta simbolizojė , tė paarriturėn ta arrijė, valėn ta ndalė.... kukuvajkėn ta krahasojė me zogjtė e tjerė bilbilues, nė aspektin rrokėsor, pėrligjur nga natyraliteti i ekzistencės normale tė kontrasteve : Mė je bėrė refleks,/ ēdo agim mėngjesi,/ mė zgjon, “ku, ku…ku, ku...” (Kukuvajka) .
Nė glob autorja kėrkon tė bėjė tė “pabėrėn” ....
...Shtrydha trurin, /tė pikturoj./ Telajo…,Bojėra…,Mjedis...(Globi).
Ah, shpirtrat !/Nuk i mbledh dot,.../tė hallakatur, pėrsillen nėpėr botė.
Kėto janė gjallesat e kėtij vėllimi ....
Mesazhi jetėsor: “Me jetėn nuk bėj lojė” wshtw pwrcaktues...
“Merre shpirtin tim vishe...” shprehet autorja e kėtij vėllimi, i cili ėshtė njė rritje e krijimtarisė sė saj nė kahje tė bukur . Ajo ka si qėllim tė shprehet e drejtpėrdrejtė, nėpėrmjet krijimit modest nė pamje, por, nėse shihet me njė sy profesional ky libėr. ka shumė tentime, perceptime dhe arritėsi pėr tė hedhur hapa nė poezinė bashkėkohore...
Shpesh vėrehet dhe tendenca pozitive, ku, ndoshta, nė pamje tė parė ka prezencė moraliteti tė drejtpėrdrejtė, por nė realitet ėshtė njė moralitet me njė botė hapėsirėgjerė shpirtėrore , kur ajo shprehet: “Skanohu... ”, duke dhėnė njė mesazh pėr tė riparė e provuar veten, nė gjithēka realizon...
Prezeca e vargjeve tė tillė si : “ Si ortek i vogėl,/ loti rrėshqet mbi faqe, /sa maja e maleve tė shpirtit ngelen nė ēudirė... apo: Frymėruam sė bashku tė dy,/ buzėqeshėm,
deri nė marrėzi. ....Figuracioni i reve prin buēimas...
“Kėndo, kėngėn e zemrės!... /Tė paktėn provoje, /ta ndjesh veten...”.
Shijon buzėqeshjen,/ Ėndrrat mbetėn “pa u lyer”,/ Tė pashkruara nė qiell, /si njė tekst i pakryer.
Shpirtrat do tė paqetojnė bashkė! /Flasin shqip sytė... Nuk dua lumturia,/ tė jetė ai ēast, /i zgjatur aq pak... e tjerė, flet pėr frymim ndryshe tė autores.
Pra , nė krijimtarinė e autores, Farida Zmijani Ramadani, ka rritje , por autorja do tė dijė tė rritė mė tej nivelin e saj tė krijimtarisė , duke patur njė cilėsi vetjake tė shprehur, shumė pozitive : “Mos tė kėnaqemi me atė qė kemi arritur, por tė synojmė kualitativen!”
Autorja shkodrane ėshtė e vetėdijshme pėr arritjen e saj dhe synimin e ardhmėrisė nė krijimtarinė poetike...
Njė shpėrfaqje e tillė e prezantimit tė kėtij vėllimi me titullin intrigues “Pikturoj qiellin”, mendoj se do tė pritet si dhurim poetik i kėsaj periudhe “mbylljeviti” nga lexuesit.

Gjirokastėr, Albania, nėntor 2013

wwwbashkimikombetar. com
Kristaq F. Shabani twitter
faqet pegasiane
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
Farida Zmijani "PIKTUROJ NĖ QIELL" (I paint in the sky)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: