Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Kulturė drejtshkrimore

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Kulturė drejtshkrimore Empty
MesazhTitulli: Kulturė drejtshkrimore   Kulturė drejtshkrimore EmptyMon Nov 04, 2013 4:06 amProblemit tė ngritur, gjithmonė me shqetėsim, nga "Pegasi" Internacional Albania i jep pėrgjigje pozitive Kryeministri Edi Rama

“PEGASI” INTERNACIONAL ALBANIA

Kulturė drejtshkrimore pėr pegasianėt

Nė shume libra tė botuar nė Shqipėri , Kosovė , Maqedoni e tjerė
gjen skandale te tilla:

Gjuha shqipe ka 36 gėrma (fonema)

Gjuhės shqipe i hiqen dy fonemat e saj ‘ē” dhe “ė”, duke i shkruar ato me “c” dhe “e” arbitrarisht .
E keqe e madhe eshte shkruarja e “q” nė vend tė “ē” nga shqiptarėt e Kosovės , duke e ngatėrruar keqas pėrdorimin e kėtyre dy bashkėtingėlloreve , tė cilat lozin secila rolin e vet.
Pastaj skandaloze ėshtė paraqitja e librave me poezi, ku, nė vend “tė”, formės sė rregullt, shkruhet “t’ “ (pra t me apostrof), duke i mėsuar keq lexuesit, nxėnėsit, studentėt . Praktika kėto shkatėrruese tw gjuhws sws hkruar. Tė ashquajturit poetė kėtė e pėrdorin gjoja pėr tė siguruar sasinė e rrokjeve. Tė na rrojnė rrokjet dhe tė shkruhet keq , pa drejtshkrim… Mendėsi e gabuar!http://shenja.mk/index.php?news=5313

Rama: Nuk do tė zhduken "ė" dhe "ē"
18/10/2013 10:06:00


Kryeministri Edi Rama ka kritikuar ashpėr administratėn shqiptare pėr mospėrdorimin e shkronjave “ė” dhe “ē”. Rama u shpreh se gjuha shqipe nė dokumentacionin zyrtar ėshtė specie nė zhdukje dhe duhet shpėtuar njė orė e mė parė. “Korrektorin gjyqėsor nė nivelin e parė tė qeverisjes, pėr tė shpėtuar gjuhėn shqipe qė nė dokumentacionin zyrtar tė kėtij vendi qė ėshtė specia nė zhdukje. Ė dhe ē janė shkronja nė zhdukje, por jo vetėm kaq.”, theksoi Rama. /sot/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
Kulturė drejtshkrimore
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: