Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 PEGASI ALBANIA: FALENDERIT PĖR "KRIJIMET" E DĖRGUARA, POR,

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI ALBANIA:  FALENDERIT PĖR "KRIJIMET" E DĖRGUARA, POR, Empty
MesazhTitulli: PEGASI ALBANIA: FALENDERIT PĖR "KRIJIMET" E DĖRGUARA, POR,   PEGASI ALBANIA:  FALENDERIT PĖR "KRIJIMET" E DĖRGUARA, POR, EmptyMon Nov 04, 2013 3:57 am

Write a comment...

Kristaq Shabani
November 2
"PEGASI" INTERNACIONAL ALBANIA

JU FALENDEROJMĖ PĖR "KRIJIMET" E DĖRGUARA , POR.... MĖ MIRĖ TĖ FLASIM TROĒ....

Sot nė redaksinė e antologjisė poetike pegasiane kanė ardhur krijime nga mbi 40 krijues , madje dhe tė njohur nė shtypin letrar shqiptar, por duam t'ju themi se shumė nga kėto krijime nuk mund tė zėnė vend nė kėtė Antologji, e cila ka kėrkesa tė larta dhe konkurrim me vlera tė lnė shkallė universale. Krijimet e dėrguar janė pa nerv, pa simbolikėn e kėrkuar, shumė prej tyre nuk plotėsojnė kushtet; janė tė pėrshkallėzuar nga fraza, tė "pagdhendura" me "daltėn" poetike; tė kujtojnė krijimet e dikurshme, pra mbizotėron proksiliteti; krijimi nuk arrin tė konsiderohet krijim poetik...Shkruhet me njė metodė, trajtė, mėnyrė , tashmė tė kapėrcyer, pa prezencė tė intrigimit e tjerė...Sikundėr e theksuam mė lart, nė kėtė "gjendje" kanė rėnė dhe krijues, tė cilėt kanė shumė vite qė publikojnė... Duke i thėnė troē mendimet tona redaksionare , ne bėjmė njė punė tė ndritshme dhe shpėtojmė veten nga prezenca e antikrijimit...
Mund tė themi se edhe nga poetėt e vendeve tė tjera ėshtė seleksionuar krijimi i dobėt ...
Njė veprim i tillė ėshtė nė tė mirė tė poetikės...

REDAKSIA E ANTOLOGJISĖ POETIKE "KORSI E HAPUR" (OPEN LANE) 3
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
PEGASI ALBANIA: FALENDERIT PĖR "KRIJIMET" E DĖRGUARA, POR,
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: