Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 PEGASI ALBANIA POEZI NGA TINI QERRAJIJA, ITALI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI ALBANIA POEZI NGA TINI QERRAJIJA, ITALI  Empty
MesazhTitulli: PEGASI ALBANIA POEZI NGA TINI QERRAJIJA, ITALI    PEGASI ALBANIA POEZI NGA TINI QERRAJIJA, ITALI  EmptySat Nov 02, 2013 1:29 am

POEZI NGA TINI QERRAJIJA -OLIMPET DIELLORE!


Jetės

Jeta,
njė rrjedhė e trashėguar formash,
lutet nė ato gravitete
devocionesh,
mes dhimbjeve tė lėēitura,
nė banketet e shpėtimit,

Ku alternativat varen nė kordonet
e tejdukshme tė iluzioneve,

Ku fajet u shesin mirazheve
pasqyrimin e vėrtetėsisė,

Ku uria ngop bordelet,
duke kafshuar simetritė e shpirtit;

Ku gijotinat ngecin,
mbi idetė e zbathura tė pėrparimit,

Ku perėndorėt ēiftėzohen
me politikėn e arnuar pushtetesh,

Ku meritat mbarsen,
nė mbėshtjella vemjesh,

Ku dashuritė binjakėzohen
me degėzimet siamesė tė ēudive,

Ku faljet internojnė tė pafetė,
nė ato brigje monoteiste…

Aty, ku
hapat e rritur shkallėzimesh,
ndalojnė pragjesh,
duke mundur metamorfozat
abstrakte tė frikės…

Sonate feshferimash

Njė ditė
Mbi ato dualizma fėshferimash
Do tė pėrqafojė lotet e virgjėra tė ajrit
Qe te pa prekura nga eliziret e mėkatit
Derdhen ne rrahjet e rrezatimit
Aty do tė shpėrngulem
mes viganeve
Qe te trullosur nga lajkat e kohės
Arratisen ne guacat gjugje te
Vetėvetės
Me ty do tė jam aty
Miku im
Si njė tingull qe ngacmon
kufijt e pėrgjumur
Nga bėlbėzimet universale
Pėrtej ajzbergėve
Pa skaj
Te dėshirave qumėshtore

Unė dhe vjeshta

Ne at sinfoni qukitjesh
Kur mėrgojn cicėrimat e shpirtrave
Pėrtej harqeve rinore
Plot petale fotosintezash
Aty ku dielli ikėn mes meridianesh
Duke pėrplasur
Krahet ngjyrė ari
Unė dhe vjeshta
Njė dimension i zverdhur gjelozie
Trazojmė kėmbanat qe me rrallė
jehojnė serenatat
Me plotė thėrrime lutjesh
Qe piqen nė zjarrėt bubulake
Ku gjarpėrushem ato shuhėn
Ne largesitė plot lėvozhga ngricash
Aty ku dimri rilind pėrseri

Olimpet diellore tė mėngjeseve

Mengjeset derdhin vesen mbi petale
Vjollcė
ĖmbĖlsisht,,,,
Duke bekuar dritĖn qe lutet pėrtej
Flatrave te tejdukshme
Te atij shikimi
Qė pushton Olimpet diellore
Ku paradokset
Perendi me spektra dyshimesh
Luajn me kėndet plot psheretima
amanetesh
Mes urave tė thepisura nga dėshirat
E zhvarrosura pėrtej kulteve
Tė kujtesės
Mengjeset derdhin vesen mbi petale
Vjollcė
Pėrtej bestytnive tė fjetura nė gėrmadhat
E tė vėrtetes

Titina Kalej (titina595@gmail.com)
Tini Qerrajija ,ka lindur nė Shkodėr mė 1 shtator 1974 , ka tė kryer universitetin "Luigj Gurakuqi"Nė Shkodėr ...


Aktualisht ajo punon dhe vepron nė Itali .Qe e vogėl ajo ka pasur pasjon poezinė.Bota e sajė ėshtė ndryshe nga moshataret e sajė.Pėr atė parėsore ishin librat dhe autorėtklasik si Viktor Hygo,Kamy,Kafka,Gibran etj.,ndėrsa prej atyre shqiptar Ismail Kadare,Dritero Agolli,Mimoza Ahmeti, e shumė tė tjerė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
PEGASI ALBANIA POEZI NGA TINI QERRAJIJA, ITALI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: