Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 TRIUMF PEGASIAN

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

TRIUMF PEGASIAN Empty
MesazhTitulli: TRIUMF PEGASIAN   TRIUMF PEGASIAN EmptyThu Oct 24, 2013 12:22 am

TRIUMF PEGASIAN


ĒMIMIN E PARĖ NĖ TAKIMIN E POETESHAVE SHQIPTARE NĖ VUSHTRRI E "RRĖMBEN" POETJA E TALENTUAR PEGASIANE, SHQIPE HASANI.....
TE LUMTĖ , SHQIPE!Poetja pegasiane, Shqipe Hasani, mposht tė gjitha konkurrentet e Takimit tė Poetėshave tė Vushtrisė... duke triumfuar me ēmimin e parė... , ashtu, sikundėr dhe me ēmimin e parė nė Simpoziumin e tretė Ndėrkombėtar ”Lirizmi nė letėrsi dhe nė Artin bashėkohor” Tiranė – Prishtinė, prill 2011..


Rishfaqet ne faqen pegasiane , poetja e mirėnjohur Shqipe Hasani, Prishtinė , Kosovė, anėtare e LNPSHA “PEGASI" ALBANIA , qysh nga viti 2010.

Poezia fituese


Shqipe HASANI

Psalm i Kleopatres

Tė mėrkuren e shenjtė do tė mė vėnė
Nė skenė, si Kleopatren.
Pse hyra nė legjenden e kurorės?
Pse lava sytė ėndrrat qė i pashė?
Pse putha pa mėshirė diellin e dashurisė?
Tė enjten do tė mė kėndojė si Kleopatra!

Aq mė bėnė xheloze,
Se tė premten e zhvirgjėrimit,
Do tė mė zgjosh me fustan tė gjakut,
Do tė mė bėsh roje nėn flokun e gjatė,
Do tė mė fshehin nė shtratin e trėndafiltė,
Deri sa tė tė dua gjithė natėn
E mos tė nginjem.

Gjithė javėn tjetėr qaj dhe gjykohem,
Qė s’tė kam njohur mė pare,
Me shpirtin e prushtė tė Ēezarit.

Dikur tė bėhemi fitimtarė tė vjeshtės,
Tė pijmė verėn e dasmės,
Tė ringjallim betejėn e dashurisė,
Pėr vitet e ikura.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
TRIUMF PEGASIAN
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: