Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 PROBLEMORE PEGASIANE PER GJUHĖN LETRARE SHQIPE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PROBLEMORE PEGASIANE PER GJUHĖN LETRARE SHQIPE Empty
MesazhTitulli: PROBLEMORE PEGASIANE PER GJUHĖN LETRARE SHQIPE   PROBLEMORE PEGASIANE PER GJUHĖN LETRARE SHQIPE EmptyThu Oct 24, 2013 12:20 am

PROBLEMORE PEGASIANE PER GJUHĖN LETRARE SHQIPE

*Habitja ime e dytė, nė ditėn sė sotme


Kam tė drejtė tė lėshoj 36 buzėqeshje zanoro-bashkėtingėllore, njėra pas tjetrės, pėr tė sfiduar “mentalitetin”….…. Gjuha ime, juaja, gjuha e Kombit, nuk ka nevojė pėr “transfuzion “gjaku”. Lėngu i saj limfatik siguron vegjetatim gjithėkaherėsh…

Nga Kristaq F. Shabani

Gjuha shqipe ėshtė shumė e pasur… Ėshtė e varfėr pėr tė varfėrit, pėr ata , ato , tė cilėt, tė cilat kanė njohuri tė pakta pėr tė, ose duke ditur njė gjuhė tjetėr, dalin nė pėrfundime antilogjike pėr gjuhėn shqipe !

Ndesha diku njė mori frazash tė tilla tė perifrazuara “rreptė”, tė cilat tė ndėrlidhura shprehin njė shqetėsim “autorial” dhe kėrkojnė ndihmesė nga gjuha angleze nė procesin e sotėm global…
“Gjuha shqipe ėshtė e varfėr me sinonime. Ajo ka nevojė qė njė veprim apo ndjenjė ta shprehė nė disa variante. Shikoni gjuhėn angleze sa sinonime ka pėr njė fjalė. E dyta, nė epokėn e globalizmit, gjuha shqipe nuk mund tė mbijetojė e bunkerizuar nė fjalėt e veta, por duhet tė huazojė nga gjuha mė e madhe me rrėnjė tė pėrbashkėta indoeuropiane siē ėshtė sot gjuha angleze. Ky transfuzion gjuhėsor do tė ndihmojė qė gjuha shqipe tė pastrohet nga turqizmat dhe arkaizmat e tjera”.

A mund tė kemi tė njėjtin mendim me kėtė pėrmbajtje?
A duhet tė pranojmė se gjuha shqipe ėshtė e varfėr nė sinonime?
1. Kemi mendimin tjetėr tė kundėrt me atė, i cili ėshtė shprehur mė lart, nė mėyrė kategorike. Gjuha shqipe ėshtė shumė e pasur… Ėshtė e varfėr pėr tė varfėrit, pėr ata , ato , tė cilėt kanė njohuri tė pakta pėr tė, ose duke ditur njė gjuhė tjetėr, dalin nė pėrfundime antilogjike pėr gjuhėn shqipe ! E meta thelbėsore ėshtė e studiuesve tė gjuhės , tė cilėt janė nemitur dhe nuk merren me studimin e gjithė pasurisė krijuese, me fjalėformimet e reja, me prurjet e reja nė lėmin gjuhės dhe pasurimin e fjalėsit shqip…
2. Fjalė tė veēanta nga fondi i gjuhėve tė huaja kanė patur privilegjin tė hyjnė nė gjuhėn shqipe, nė fjalėsin shqip, ndoshta dhe autoritare dhe janė harmonizuare kombinuar… Kjo nuk do tė thotė qė tė sjellim tė tjera, sikundėrse shprehet nė frazat e mėlartme… Kėtu nuk flitet pėr fjalėsin politik apo teknologjik, informativ, e tjerė, por pėr fjalorin gjuhėsor tė shqipes. Them qė gjuha shqipe ėshtė shumė e ndritshme dhe tė lė hapėsirė mbi rrėnjėn e saj tė ndėrtosh fjalė tė reja apo sikundėr quhen “neologjizma”; gjithashtu me shumė aftėsi tė lejon tė ndėrtosh fjalė-kompozita nė trajta marramendėse dhe marrarendėse… Ėshtė kjo njė hapėsirė e lėnė e krijuar, e cila nuk mund tė bėhet nga kushdo e cilido i aftė…
3. Pėrvoja e letrave shqipe kėrkon njė studim tė mirėorganizuar dhe duhet fituar koha e humbur nė kėtė drejtim tė pasurimit tė fondit fjalor, pasi , nėse do tė futesh nė korpusin gjigant tė krijimtarisė sė mirėfilltė letrare, madje dhe tė folurės sė traditės do tė ndeshėsh “perla” fjalėformuese dhe prezencė mjaltore… Krijuesit e tė gjitha gjinive kanė punuar pėr kėtė… Po sstudiuesit? Kanė mbetur si akrepa tė palėvizur…
4. Kjo situatė kritike duhet tė “ēmontohet”, tė fillojė studimi dhe fjalėsi shqip tė pasurohet mė veprimtarinė e krijuar nga krijuesit…
Pėrfundesė:
Kam tė drejtė tė lėshoj 36 buzėqeshje zanoro-bashkėtingėllore njėra pas tjetrės pėr tė sfiduar “mentalitetin”….…. Gjuha ime, juaja, gjuha e Kombit, nuk ka nevojė pėr “transfuzion “gjaku”. Lėngu i saj limfatik siguron vegjetatim gjithėkaherėsh…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
PROBLEMORE PEGASIANE PER GJUHĖN LETRARE SHQIPE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: