Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Zbatimi i rregullave drejtshkrimore, njėapel i madh pegasian

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Zbatimi i rregullave drejtshkrimore, njėapel i madh pegasian Empty
MesazhTitulli: Zbatimi i rregullave drejtshkrimore, njėapel i madh pegasian   Zbatimi i rregullave drejtshkrimore, njėapel i madh pegasian EmptyThu Oct 24, 2013 12:18 am

Skandal me gjuhėn shqipe
Zbatimi i rregullave drejtshkrimore, i ortografisė ėshtė njė apel i madh pegasian…

Kėto ditė mė kanė dhuruar disa libra poetikė dhe jam inatosur rėndė, kur kam parė skandalin gjuhėsor,
Kam konstatuar njė skandal tė vėrtetė nė drejtshkrimin e gjuhės shqipe, nė pėrdorimin e ortografisė. E pafalshme, njė tolerim, i cili mund tė na ēojė nė proces katastrofik. Urgjent shtėpitė botuese duhet tė kėrkojnė ndihmesėn profesionale tė korrektorėve letrarė. Njėrėz, tė cilėt nuk dinė tė shkruajnė drejt gjuhėn shqipe, asqė duhet tė “preferohen”, pasi kėsaj i thonė dilentatizėm gjuhėsor, skandal letrar.
Zotėrinj dhe zonja tė nderuara, kur nuk dini tė shkruani shqip, pse nuk kėrkoni ndihmė tė profesionistėve tė kėsaj fushe?! Ėshtė e pafalshme tė “torturoni” gjuhėn e shkruar! Kėrkoni ndihmesė te tė kualifikuarit…
Botues, mos botoni libra, pa i parė me kujdes profesionistėt dhe stafi redaktues, pasi ndikoni pėr tė keq! … .
T’i presim rrugėn kėtij “dilentantizmi gjuhėsor”, i cili nesėr do tė na kushtojė rėndė, duke na ēuar nė analfabetizėm… Jo tė gjithė dinė ta shkruajnė gjuhėn tonė… Dhe me e ēuditshme ėshtė se keq shkruajnė gjuhėn poetėt, shkrimtarėt , studiuesit dhe, pa tė “keq”, vendosin poshtė emrit tė tyre se ēfarė janė.
Mė e keqja ėshtė se kėto libra prezantohen para njė publiku tė gjerė dhe tė gjithė bėhen tė verbėr pėrpara kėsaj gjendjeje skandaloze…
Nė rast se keni dėshirė, mund edhe tė pėrdorim ilustrimin, por kėtė radhė u mjaftuam vetėm me njė apel vėmendjeje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
Zbatimi i rregullave drejtshkrimore, njėapel i madh pegasian
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: