Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 DITĖLINDJA E ENVERIT DHE DASHAMIRĖT E TERRIT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 429
Age : 68
Vendi : Gjakovė, Kosovė
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: DITĖLINDJA E ENVERIT DHE DASHAMIRĖT E TERRIT   Wed Oct 16, 2013 11:20 pm

DITĖLINDJA E ENVERIT DHE DASHAMIRĖT E TERRIT

] Sot, me 16 tetor 2013, dita e dytė e Kurban Bajramit, ėshtė ditėlindja e Enverit. Disa e shėnuan, e pėrkujtuan ditėlindjen e “shokut Enver! Ata,ato, qė e shėnuan, e pėrkujtuan pėrvjetorin e lindjes tė Enver Hoxhės kanė tė drejt, por e drejta e tyre nuk do tė thotė se ata vepruan drejtė. Pse? Sepse, nėn diktaturėn komuniste tė diktatorit Enver Hoxha, nė Shqipėri u pushkatuan mbi 6 mijė burra dhe gra, prej tyre ishin mbi 1000 shqiptarė nga Kosova…
Sepse, nėn diktaturėn komuniste tė diktatorit Enver Hoxha, vuajtėn deri nė vdekje mbi 16 mijė tė burgosur politik, prej tyre 1605 vdiqėn nė burgje...
Sepse, me mbytė njė njeri tė pafajshėm, shkruan nė Librin e Shenjtė, ėshtė si me mbytė krejt njerėzimin...
Sepse, “faji” i tė pushkatuarve, i tė burgosurve, ishte se ata ishin shqiptarė, besonin nė njė Zot, nė njė Shqipėri, me Kosovė e Ēamėri dhe jo nė Lenin, Marks, Engels, Tito, Stalin... Sepse, nėn diktaturėn komuniste tė diktatorit Enver Hoxha, Shqipėria pėrjetojė periudhėn mė tė keqe tė historisė… Sepse, kjo periudhė e keqe bėhet edhe mė e keqe kur mbrohet, kur lavdėrohet, kur pėrkujtohet…
Sepse, kur pėrkujtohet lindja e vepra e tij – kjo ėshtė idhujtari. Idhujtari do tė thotė adhurim i vetvetes… Adhurimi i vetvetes ėshtė larg prej tė Vėrtetės…
Me pak, fjalė kjo ėshtė e vėrteta rreth Enverit o dashamirė tė territ…. E vėrteta nuk do tė pėson ngaqė dikush nuk e pranon… Askush nuk ėshtė aq i verbėr se sa ai i cili nuk dėshiron tė shohė, thoshte Xh. Suifti.
Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Dreni Drenova
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 58
Age : 50
Vendi : Pejė
Registration date : 14/12/2012

MesazhTitulli: Re: DITĖLINDJA E ENVERIT DHE DASHAMIRĖT E TERRIT   Thu Oct 17, 2013 1:34 pm

Eh!Ore Mexhid po kush i ha kėto fora e gjepura tė shkruara nga ty dhe sojsorollapit tuaj.Dashamir i territ dhe paditurisė jeni vetė ju Mexhid dhe sojsorollapi i juaj.

Historin e bėjnė popujt kudo qė jetojnė nė atdheun e tyre,por popujt nga mbarė bota megjithatė nuk do tė kishin histori nėqoftėse nga gjiri i tyre nuk do tė ndriēonin heronjtė.Duhet ta mėsoni ju dhe sojsorollapi juaj, se nuk mund tė ketė histori pa heronj,ashti sikundėr nuk mund tė ketė heronj pa histori.Enver Hoxha ėshtė njėri ndėr kėta heronj qė shfaqėn rrallė nė historinė e njerėzimit,por qė lėnė mbrapa njė vepėr,e cila i bėnė ata tė pranishėm me shekuj dhe popujt e pėrdorin atė udhėheqje pėr veprim drejt lirisė,pavarėsisė,sovranitetit e progresit shoqėror,siē e pėrdori sė fundmi edhe lufta e UĒK-sė,ku njėsitet e para pėr liri dhe bashkim shqiptar u stėrvitėn pikėrisht nė kohėn e shqiptarit tė madh Enver Hoxha.Nė nėndor tė vitit 1944 Shqipėria ishte njė vend i prapambetur e i bėrė hi nga lufta e dytė botėrore nazifashiste.Mbeturinat e nzifashizmit e luftonin dhe e sabotonin nga tė gjitha drejtimet,kur popullin shqiptar e kėrcėnonte uria e dhjetra mijėra ēam tė ndjekur nga trojet e tyre nga helenizmi grek,duheshin strehuar,kur armiqtė e kombit shqiptar me titizmin gjakatar komplotonin me gjithfarė agjentuaras koēi Xoxiste,kur 90% e popullit ishte analfabte,duhej njė guxim i madh e menēuri Enver hoxha ishte ai qė i dha vendit Republikėn Popullore tė Shqipėrisė e njohur edhe ndėrkombtarisht dhe e pėrfaqėsuar nė OKB.

Enver Hoxha e trashegoi Shqipėrinė tejet tė varfėr nga parmenda primitive,sė bashku mė popullin punėtor e liridashės shqiptar e ngriti nė njė bujqėsi nga mė tė pėrparuarat e Evropės,nga uria katastrofike e tek sigurimi i bukės nė vend,nga kovaēhanat primitive e ngriti dhe e zhvilloi tek uzinat,fabrikat e kombinatet moderne,tek ajo industria shumdegėshe e shtrirė nė tėrė Shqipėrinė,ku u punėsuan rreth njė miloin punėtorė,kur Enver Hoxha e mori Shqipėrinė dhe shqiptarėt pėr tė udhėhequr aso kohe kishte rret katėr-pesė qytet,e qė nė fakt nuk ishin asfarė qytet,por pėrngjanin si disa fshatra tė mdhenj,e ngriti nė korpus tė ri tė qyteteve industriale nė mbarė vendin.Enver hoxha e mori Shqipėrinė nga pisha e kandili dhe e ngriti tek hidrocentralet gjigande,tek drita elektrike shkoi deri nė kullėn e fundit tė malėsisė nė vitin 1970.Enver hoxha e mori Shqipėrinė me rreth 1 miloin banorė qė mesatarja e tė jetuarit ishte deri nė moshėn 37 vjeēare dhe e ngriti nė 3,5 milion banorė,me moshė mesatre tė jetės 75 vjeē.Enver Hoxha e mori Shqipėrinė nga mushkonjat e malarja dhe e ngriti tek shėndetėsia e pėrparuar dhe mjekimi falas.Enver Hoxha e mori Shqipėrinė nga vendi mė analfabet nė Evropė dhe e ngriti nė vendin mė tė shkollur nė Evropė,nga priftėrinjtė e hoxhallarėt injorantė tek komisarėt e dritės,nga shkollat e para nė kasolle tek korpusi i fakulteteve tė larta tė Universitetit,Akadaemia e Shkencave,Akademia Ushtarake,Akademia e Arteve e njė korpus i tėrė institucionesh shkencore tė lartėsisė Evropiane e Botėrore.

Sot koha e tradhtuar shiko se ku e kanė katandisur atdheun e shqiponjave...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: DITĖLINDJA E ENVERIT DHE DASHAMIRĖT E TERRIT   Thu Oct 17, 2013 6:03 pm

Ky ja bajka hallinse Enver Hogja paska vra disa ,,Shqiptar" pro jugosllav dhe grek!
Po a e dini kush ishin ata qe vrau Enveri ish shpijuna te jugosllavise dhe greqise!
Shqiprine e fali sali Berisha te serbete e greket e jo Enveri! E falen Komunistet Shqiptaro titiste! Fadil Hogja Xhavit Nimani Ali Shukria ....qudi bre burra po tmeqem po dalim gjithnje ti perkrah Tradhtine dhe tradhtaret!
Rrnoft Enveri i Madh ! Poshte tradhtaret komunisto titiste Jugosllav!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: DITĖLINDJA E ENVERIT DHE DASHAMIRĖT E TERRIT   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
DITĖLINDJA E ENVERIT DHE DASHAMIRĖT E TERRIT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Histori-
Kėrce tek: