Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 STRUKTURAT USHTARAKE POLICORE SERBE NĖ KOSOVĖ 1998-1999, QĖ

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Safet Hasani
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 5
Age : 41
Vendi : Vushtrri
Profesioni/Hobi : Mr. Historisė
Registration date : 26/04/2012

MesazhTitulli: STRUKTURAT USHTARAKE POLICORE SERBE NĖ KOSOVĖ 1998-1999, QĖ    Wed Oct 16, 2013 1:49 pm

Mr. Safet HASANI


STRUKTURAT USHTARAKE POLICORE SERBE NĖ KOSOVĖ 1998-1999, QĖ KRYEN KRIME

“Askush nuk u dėnua pėr gjitha ato krime qė kryen kėto njėsi ndaj popullit shqiptar nė Kosovė 1998/99”

Nė projektin e hartuar nga politika e shtetit dhe kisha ortodokse serbe pėr shfarimin e shqiptarėve, e njohur si “plani patkoi”, kishin marr pjesė kėto njėsi ushtarako – policore paramilitare dhe njėsi mercenaresh;
1) KORPUSI USHTARAK I PRISHTINĖS, i pėrbėrė nga superstruktura ushtarake tė Armatės sė tretė serbe nė Kosovė. Kom
[justify]
andant i armatės sė tretė ishte Gjen. Kol. Nebojsha Pavkovic, ndėrsa Komandant i Korpusit tė Prishtinės ishte Gjeneral major Vlladimir Llazareviē. Nė Korpusin ushtarak tė Prishtinės bėnin pjesė;
a) Njėsia policore ushtarake
b) Njė regjiment aviacioni
c) Pesė Brigada
2) KORPUSI 21 I NISHIT i pėrbėrė nga
a) Brigada e Blinduar 211 (Nish) nė pėrbėrje prej 1258 trupa, 75 tanke, 13 topa dhe 4 RBV,
b) Brigada 150 e Vrajės e pėrbėrė prej 1300 trupa, 72 topa dhe 12 RBV,
c) Brigada e motorizuar 78 e Vrajės e pėrbėrė nga 1316 trupa dhe 31 tanke, Brigada e 2-tė e Nishit e pėrbėrė nga 1600 trupa dhe 10 tanke,
d) Brigada 175 e Leskovcit e pėrbėrė nga 1600 trupa dhe 18 tanke,
e) Brigada e motorizuar e 4-tė e Pirotit e pėrbėrė nga 1600 trupa, 31 tanke dhe 18 topa,
f) Njėsiti i inxhinierisė 352 i Prokuples nga 1000 trupa dhe
g) Njėsiti i Logjistikės 85 i Nishit i pėrbėrė prej 1000 trupash.
3) KORPUSI 37 i UZHICĖS me:
a) Brigadėn e 37-tė tė motorizuar tė Rashkės qė kishte nė dispozicion 1695 trupa, 31 tanke dhe 18 topa
b) Brigada 19 e Pozhegės e pėrbėrė nga 1600 trupa dhe 18 topa.
4) KORPUSI 24 KRAGUJEVCIT, i cili pėrbėhej nga:
a) Brigada 80 e Kragujevcit me 1600 trupa dhe 18 topa
5) KORPUSI 12 NOVI - SADIT qė nė pėrbėrje kishte;
a) Brigadėn e 18 tė Novi - Sadit qė nė pėrbėrje kishte 1600 trupa dhe 18 topa
6) ARMATA E PARĖ E BEOGRADIT, nė pėrbėrje tė vetė kishte;
a) Brigadėn 252 tė blinduar tė Kralevės, me 1121 trupa, 82 tanke, 12 topa dhe 4 RBV
7) KORPUSI SPECIAL BEOGRADIT me;
a) Brigadėn e parė tė Blinduar,
b) Brigadėn speciale 72
c) Brigadėn 63 tė parashutistėve.
d) Brigada e parė e Blinduar qė kishte 1184 trupa, 112 tanke, 12 topa dhe 4 RBV,
e) Brigadėn speciale 72 kishte 1189 trupa,
f) Brigada 63 e parashutistėve kishte 460 trupa.
Cool KORPUSI 2 PODGORICĖS, ku bėnin pjesė:
a) Brigada e 5-tė e motorizuar me 1478 trupa dhe 31 tanke.
b) Brigada 1 B/4 alpiniste e Kollashinit me 350 trupa dhe
c) Brigada 4 e Policisė ushtarake e Podgoricės me 359 trupa.
Strukturat e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme (MPB) tė Serbisė, dhe njėsitė tjera speciale e paramilitare serbe qė vepruan nė Kosovė pėr realizimin e planit serb pėr shfarosjen e shqiptarėve. MPB e Serbisė (Ministarstvo Unutrashnjih Poslova, apo siē thirrej shkurt MUP), drejtohej nga Ministri Vlajko Stojiljkoviē.
Nė kuadėr tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Serbisė bėnin pjesė:
1) POLICIA E RREGULLT E KOSOVĖS komandant Sreten Lukiē
2) FORCAT POLICORE SPECIALE (Posebne Jedinice Policije, apo PJP) e qė komandoheshin nga Gjen. Lt. Obrad Stevanoviē dhe
3) FORCAT ANTITERRORISTE SPECIALE (Specijalna Antiteroristiēka Jedinica, apo SAJ), tė cilat komandoheshin nga Kol. Zhivko Trajkoviē.
4) PJP – POSEBNE JEDINCE POLICIJE
Ndėrkaq nė kreun e sektorit tė Sigurimit Publik nė Ministrinė e Punėve tė Brendshme ishte Gjeneral Vlastimir Gjorgjeviē... Nė kuadėr tė Ministrisė sė Pun
ėve tė Brendshme tė Serbisė vepronte edhe Shėrbimi i Sigurimit, e ashtuquajtura UDB-ė, e cila konsiderohej si syri dhe veshi i regjimit pushtues serbė nė Kosovė. Kreu i sigurimit tė shtetit serb (UDB-sė) gjatė luftės nė Kosovė ishte, David Gajiē. Shėrbimi sekret i Serbisė (UDB-ja), pėr tė zbuluar aktivitetin e UĒK-sė, nė radhėt e veta ka rekrutuar edhe shumė rom dhe shqiptarė.
Struktura e MUP – it serbė qė vepruan nė Kosovė gjatė muajt mars - qershor 1999, dislokoj edhe tė ashtuquajturėn ‘Njėsi Operative Speciale, JSO-nė (Jedinica za Specijalne Operacije)’, e cila i ndihmoi nė forma tė ndryshme njėsitė kriminale paramilitare, si:
a) TIGRAT E ARKANIT,
b) BELI ORLOVI (Shqiponjat e Bardha) tė Voisllav Sheshelit,
c) VULLNETAR – MERCENAR tė ardhur nga Republika e Bosnjės dhe mercenar tė ardhur nga Rusia, Greqia, Rumania, Sllovakia, Ukraina, etj.
d) BERETAT E KUQE apo DJEMT E FRENKUT (emėrtim ky qė u mor sipas Frenki Simatoviē i cili luante rol tė rėndėsishėm nė politikėn shtetėrore serbe)
e) JEDINICA ZA SPECIJALNE OPERACIJE (JSO-ja) qė komandohej nga Milorad Lukoviē, i njohur me nofkėn “Legija”. Nė njėsitė e lartpėrmendura paramilitare janė rekrutuar edhe qindra serbė lokal - vendės (kishte edhe njėsi tė veēanta kriminale nga serbėt e Kosovės) tė cilat kanė kryer krime mbi popullsinė e pambrojtur shqiptare. Ata (serbėt lokal), kishin pėr detyrė tė vrasin pamėshirshėm shqiptarė, por edhe tė djegin, tė plaēkitin dhe ta shpėrngulin popullatėn shqiptare nga Kosova. Pėr kėtė aktivitet kriminalė flasin shumė argumente. Pas pėrfundimit tė luftės, shumė paramilitarė serbė (por edhe tė huaj) u kanė deklaruar hetuesve ndėrkombėtarė dhe gazetave tė huaja. Kėto marrėn pjesė nė maraskat e shumta nė Kosovė, po ashtu, edhe shumė prej tyre edhe nė masakrat e Studimės dhe Vushtrrisė mė 1999.

Zbatimi i planit serb pėr shfarosjes e shqiptarėve

Plani serb, me nė krye Millosheviēin parashikonte vrasjen ose dėbimin me forcė nga Kosova tė 1.500.000 shqiptarėve, njė valė refugjatėsh qė do tė kishte destabilizuar shtetet fqinje, sidomos, Shqipėrinė, Maqedoninė dhe vendet tjera Ballkanit por edhe disa vende evropiane. Natyrisht njė zhvillim i kėtillė negativ nuk mund tė pranohej nė arenėn Ndėrkombėtare. Libri “A Week of Terror in Drenica: Humanitarian Law Violations in Kosovo”, publikuar si njė raport nga HRW nė shkurt 1999, para bombardimit tė NATO-s, paraqet evidencat e pakundėrshtueshme tė krimeve serioze serbe kundėr shqiptarėve dhe rreziku i njė katastrofe qė po afrohej. Ky ka qenė njė paralajmėrim pėr tė gjithė arenėn ndėrkombėtare, se diēka duhej ndėrmarrė nė Kosovė pėr ta penguar kėtė katastrofė. Kjo tregon qartė se ndėrkombėtarėt ishin nė dijeni pėr krimet qė do tė ndodhnin nė Kosovė viteve 1998/99, por qė se politika ruse ngatėrronte gjėrat dhe zvarrite ndėrhyrjen pėr parandalimin e krimeve.
Kėshtu, lufta pėr mbijetesė u bė e pashmangshme, vet natyra njerėzore nuk do tė lejonte njė agresor tė tillė, siē ishte Serbia. Forcave serbe, qė nė mėnyrė ēnjerėzore mbanin nėn pushtim territorin e Kosovės, kishin filluar t’iu hy frika dhe paniku nga lufta qė zhvillonin forcat e UĒK-sė. Ata mė nė fund e kuptuan se lufta pėrballė forcave guerile tė UĒK-sė nuk ishte aq e lehtė siē kishin menduar, dhe filluan tė hakmerren nė popullatėn e pambrojtur shqiptare qė strehoheshin nėpėr vende tė ndryshme fshatra dhe qytete, pak sa mė tė sigurta. Popullata a paarmatosur, duke ikur ēdo cep tė vendit, pėr t’i shpėtuar barbarisė serbe grumbullohej nėpėr vende tė ndryshme, duke menduar se do tė zbatoheshin ligjet e luftės dhe qėndronin tė bashkuar pėr dy arsye;
a) Duke menduar se armiku do t’i respektoj rregullat e luftės, qė sipas konventės ndėrkombėtare popullata e pambrojtur duhet trajtuar nė mėnyrė njerėzore, “Por historikisht Serbia kurrė nuk iu pėrmbajt atyre rregullave, (shkau nuk di ē’ėshtė njerėzia,..... njerėzimi pėr ta ėshtė urrejtja)”, dhe
b) duke iu bashkuar familja-familjes tjetėr duke menduar se; “ēfarė tė ndodhė me kėtė familje ndodhė edhe me familjen time”, pėr tė fituar sado pak forcė kur qėndronin tė bashkuar.

Ku qėndron drejtėsi, qė kriminelėt serb qė kryen krime nė Kosovė, tė ndėshkohen? Deri kur familjet shqiptare duhet tė presin, qė kriminelėt serb, tė paguajnė pėr krimet qė bėnė? Pėrse, GJND-ja hesht ndaj krimeve qė i njohu bota mbar?deri kur kėshtu?
[/justify]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
STRUKTURAT USHTARAKE POLICORE SERBE NĖ KOSOVĖ 1998-1999, QĖ
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Histori-
Kėrce tek: