Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Tekste Kengesh Shqiptare!

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28  Next
AutoriMesazh
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Wed Dec 03, 2008 3:44 pm

Do tė pėlqente, qė nė shenj nderimi dhe respekti pėr gjakun e derdhur nga martirėt nacionalistė nė Shqipėri e Kosovė, tė citoj pjesė nga poezia e jezuitit, pėrsonalitetit tė shquar, poetit brilant tė nacionit Don Ndre Mjedja, shkruar nė vitin 1911. E, mos i harroni kėto vargje, …jo, kurrė mos i harroni!…

O Shqype, o zogjtė e malėvet, kallxoni
A shndritė rreze lirije mbi ato maje?
Mbi bjeshkė tė thepisuna e nd’ograjė
Ku del gurra e gjimon pėrmallshėm kroni?
A keni ndie ndokund kah fluturoni
Nėpėr shkrepa me ushtue kangėn e saj…
U kputne hekrat, e lirim malcori,
Lirim deti kumbon e ja sjellė bregut;
Lirfim pėrgjigjen qysh kah Labradori
E Virgjin’ja e New York – u, syni i tregut.
Tė lumtė, o Ėashington! U zhvillat qielli…
E ndjeu toka njatė shend e u gėzue si fėmija
Qė i qeshet lokes kur ja rreshė krahnorit;…
Lirin’ e keni ju! Na hekra kemi.
Na terr e niegull deri nė ditt ma tė vona;
Na pa emėn kėrkund, pa Atdhe; na jemi
Sherbtorėt e tė huejve nėpėr vende tona.
Porsi berre qi bleu mishtari vemi
Mbas shkopit, tė kalamenduna, ku s’dona…
Frymė tė re tui shprazun pėr gjithkahna, hija
E Skanderbegut. Qe ndėr djepa rrisin
Nanat e Hotit djelmėnin ushtore,
E idhnim n’anmikun nėpėr gji ju qisin.
E nalt ndėr maje, bukuri mbretnore,
Hapi flatrat e mnershme qi pėrshndrisin,
Me thoj t’harkuem Shqypja Arbėnore.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Veneta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Female
Numri i postimeve : 1008
Registration date : 02/06/2008

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Mon Dec 15, 2008 12:04 am

Fati yne shprese e marrezi - Aurela Gace

Ne te dy kurre s'jemi ndare
ne te dy kurre s'kemi heshtur
endrra ime, nje shpend i marre
krahet hap ne re, qiellin gjen atje,
tek ti!

Kur je larg te pres me mall
kur je pranė grindem me ty
jeta loje, ēfare eshte valle?
Duhemi te dy, grindemi tė dy
S’e di!

Ti je si engjell qe me mbron gjithmone
une jam si zjarri qe te djeg, nga prane
ti je si djalli, qe ne faj me fton
ndryshe nuk bejme dot, jo jo!

E kemi fatin shprese e marrezi
na jep nje engjell te na mbroj, o Zot
se ne ne jeten tone jemi femije
ndryshe nuk bejme dot, jo, jo!

Kur je larg te pres me mall,
kur je prane grindem me ty,
jeta loje, cfare eshte valle,
duhemi te dy grindemi tė dy
s’e di...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Veneta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Female
Numri i postimeve : 1008
Registration date : 02/06/2008

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Tue Dec 16, 2008 12:33 pm

Pėrjetėsisht

Ishte vit i tmerrshėm qė s'harrohet pėrjetė
kur djalli lėshoj mbi ne vrasėsit e vet
pėr t'na ndarė pėrgjithmonė, jetėra pėr t'shkatėrruar
por une u ktheva sot, nėnė zgjatmi duart
ja ku jam kėtu pranė, por ti nuk po mė sheh
e as une nuk mund ta ledhatoj ftyrėn tėnde tė zbehtė
nė kėtė dhomė ku dhembja rri pezull pėrmbi
pranė fotografisė sime me shirit tė zi

Tė gjithve ua shoh peshėn e dhembjes nė sy
dhe e kuptoj, por nėnė une ende jam kėtu me ty
tė dėgjova mbrėmė duke mė thirrur me zė
dhe erdha shpejt se s'dua t'vetmuar tė t'lė
tė fola, ti s'mė dėgjove, vetėm provova kot
qėndrova pranė shtratit tėnd derisa derdhje lot
dhe sot si cdo ditė tjetėr une kėtu jam pranė
ti nuk mė sheh por mė ke pranė nė cdo hap.

Pėrjetėsisht do mė kesh pranė
do jem pranė teje sa herė qan, dėgjo
nėna ime, zemra jote e then murin qė na ndan
s'dua tė t'shoh me lot nė sy
edhe pse zemra tė ėshtė thy, shiko
nėna ime, pėrjetėsisht une do tė jem me ty!

Pas kaq vitesh une ende at' ditė e kujtoj krejt
kur papritur dielli u zhduk, qielli u vrenjt
shėrbėtorėt e djallit, neve na ndan
ndjej dhembje qe t'paktėn t'ju pėrqafoj nuk mė lanė!


Desha ty nėna ime vec dy fjale tė ti them
tė bėhesh e fortė kur une mė nuk do tė jem
por nga bota ime sot i them kėto fjalė
e di qė ndjen shumė mall
por ke prandaj tjetrin djale
qė i kėputet shpirti kur tė sheh n'vetmi
t'lutem qė t'gjesh forcė dhe pėr shkak tė tij
se nuk e ka lehtė, nė zemėr ndjen hidhėrim
gjithmonė e mundon fakti qė s'ishte nė vendin tim

E shikoj nga afėr dhe gėzohem qė ėshtė me ty
por s'dua t'ia shoh kėtė pikėllim nė sy
se dua qė ta dini qė gjithmonė do me keni pranė
pėr sa kohė kjo botė e rrejshme neve na ndane

Tash une jam nė njė vend mė tė mirė
i vetmi vend ku njeriu ėshtė plotėsisht i lirė
ketu qetėsia ėshtė e plotė dhe pėrjetėsisht zotėron
ketu ku shpirti na prehet n'bahqen e krijuesit tonė
pra ti nėna ime, ata lot fshij sot
se jeta ime, jo nuk u shua kot
nėse vellau im dhe fėmijet e tij
sot tė paktėn e shijojnė vec njė copė LIRI

Gjaku im kėsaj toke falė i qoftė pėrjetė
kėtij vendi qė dhembja kurrė nuk ju tret
pra bėni gajret, dhe njė gjė gjithmonė kujtoni
amanetin tonė duheni ta jetėsoni
vazhdoni rrugėn e nisur me KRENARI e NDER
dhe une do jem pranė jush duke vėshtruar pėrherė
tash po kthehem atje, se tė tjerėt po me presin
po dijeni se "HERONJTE MBESIN, GJALLE KURRE NUK VDESIN"
...

S'dua tė t'shoh me lot nė sy
edhe pse zemra t'ėshtė thy, shiko
nėna ime, PERJETESISHT une do tė jem mė ty..

Ritmi i rruges
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Tue Dec 16, 2008 12:50 pm

RITMI I RRUGES

Ngritu tash

I heshtur ndalem dhe shikoj se si dritėn ma perpin njė hije
Me duket vetja si spektator ne njė shfaqje tragji komedie
Ku aktor jemi neve te gjith edhe unė e ti
Por fatkeqėsisht ky nuk ėshtė teater dhe as kjo keng nuk ėshtė parodi
Ėshtė jeta jon koha kur japin kahje fatit ton
Dhe te ardhmes son
Por mė trego nga po e drejtojm cilėn rrugė po e vazhdojm
Pas 100 vjet errėsirė, nga duar i hoqa prangat e ndryshkura
Kjo nuk mjafton
Se mes nesh ende ka shum zemra te vyshkura
E cpo bejm ne pėr ata
Ku mbeti nderimi i vellaut pėr vėlla
Me thuaj pra,
Krejt kjo esht njė hata qe skam besuar qe ndonjeher kemi me e nda

Ngritu tash
Ska forc qe na rrezon kur jemi bashke (2x)

Gjendje kritikė
E renduar nga pretendime armike
Rrethuar me papergjegjesi politike
Ngarkuar me tendenca paranoike
Pseudo patriotike
Tingellojn disa faza arkaike
Qe mendja e shendosh i refuzon
Pse duhet te egzistoj mes nesh kjo dreq frikė
Qe ndasit na i forcon
Dhe na con drejt njė rrugė misterioze
Ende pa u zhdukur ky kundermim tymi e bloze
Mund te gjendemi ne njė gjendje komatoze
Me komplimime tepėr serioze
Po kush ėshtė fajtor
A thua, sa ka pergjigjia rėndėsi
Kur ndoshta njė pjes te kėtij faji e patem edhe un e ti
Perndryshe pse para hundeve tona
Ndodhin gjėra qe asnjeher si miratojm
Ato sdo te zhduken vetėm duke i shikuar
Duhet bashk qe ti luftojm

Ngritu tash
Ska forc qe na rrezon kur jemi bashk (2x)

Ndal, po i them vetes
Dhe shikoj botėn time pėrreth meje
Nėse je lodhur edhe ti
Ateher hapi syt dhe shiko pėrreth teje
Gjeje, pozicionin tėnd
Dhe nėse do ndryshime vepro,
Kryeje pjesen tėnde te punės
Pėr vete dhe pėr ata qe I do
Deri dje kisha njė ankth te vjetėr
Por nuk me zbrapsi asnjeher
Ndėrsa sot me mundon 1 tjetėr
Dhe sdo ta le as kėtė te me dergoj ne humner
Se jeta na mesoi
Qe te mirat kurrė nuk vijnė vet
Gjithmon me mir kalon ai qe mundohet
Se sa ai qe pa u mėrzitur pret
Ndėrsa sot te gjith jemi pjesmarres ne kėtė kapitull tė ri historie
Prej nesh varet se a do tė shkruhet njė faqe turpi a njė faqe lavdie

Ngritu tash s'ka forc qe na rrezon
Kur jemi bashk gjėrat duhet te ndryshojn
Pėr te gjith njėsoj njė er e re fillon
Bėhu edhe ti ushtar i te se nesermes (2x)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Tue Dec 16, 2008 12:55 pm

-Elita 5 - "Na ish njė here"

Na ish dhe njė vajzė,
tani nuk ėshtė me,
ndoshta diku puthet,
apo ndoshta diku fle.

Na ishin edhe dy sy
tani nuk me shikojne,
ndoshta diku puthen,
apo diku lotojne.

Kėshtu na shkon rinia
sikur njė pranvere
e vetėm veē tė themi,
na ish na ish njė here.

Kėshtu na shkon rinia,
sikur njė pranvere
e vetėm veē tė themi,
na ish na ish njė here.

Na ishin dy gersheta,
si to nuk kishte tjerė
ndoshta sonte krefen,
apo ndoshta janė te prerė.

Na ishin dhe dy faqe,
te kuqe porsi molle
ndoshta diku skuqen,
apo ndoshta rrudhen.

Kėshtu na shkon rinia,
sikur njė pranvere
e vetėm veē tė themi,
na ish na ish njė here.

Kėshtu na shkon rinia,
sikur njė pranvere
e vetėm veē tė themi,
na ish na ish njė here.:zjarr :zjarr :zjarr :zjarr
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Tue Dec 16, 2008 1:00 pm

100% Shqiptar - RUDI

unė jetoj pėr shqiperine sepse jam shqiptar
njė rrecitim pėr shqiperin tesh si kurr me par
jam i papermbajtshem
kur flas pėr kundershtar e tradhtar
pa meshiren me te vogėl do tė terhiqen zvarre.
kjo ėshtė kenga ime
kjo ėshtė fjala ime
njė fjale patriotike pra kjo ėshtė ndjenja ime
ėshtė shpirti im i gdhendur mbi kte krijim
pėr ēdo antishqiptar do kėtė vetėm pėrēmim
diskriminim
ngado qe shkojme ne kemi fame
fituar nga gjaku qe dhame
se djemt shqiptar nuk mund tė merren nėpėr kam'
fjala albanian kur shqiptohet mbjell panik
te fut frik
nuk njeh mik prandaj ik
toleranca zero pėr ata qe na luftojne
qendruam nėpėr vite dhe prap veten tregojme
por tani refreni im po vjen ngadal
nėn stilin tim te eger 100% shqiptar.

refren

unė ndjehem krenar
se kam gjak shqiptar
ky ėshtė rudi ky ėshtė stili
100% shqiptar. ( 2 here)


atėherė mundohem te shpjegohem
ne muziken time revoltohem
pasqyroj gjendje shpirtėrore
muzik lufte paraqitje burrnore
i mbushur me krenari i veshur kuq e zi
ne rritmin tim hip hop duhet te futesh edhe ti
lart me lart do shkoj si shqiptar
me skenderbeun tatuazh ne krah jam i pandar
figur qe na nderon
figur qe me frymzon
me atdhetarizem te infektoj
virus qe te krenon
e un e stafi im jemi te terrbuar nga njė rritem i pa dėgjuar
ndėrkohė qe te tjerėt jan vonuar
ne skene ne fjalėt qe kan rrimuar
njerėz qe sme dojn kujtojnė se me poshtrojne
por ne te vėrtetė ata me frymzojn
qe unė te vazhdoj me tej
te di si tua kthej
ne luft ose ne heshtje
janė mėnyrat qe unė pėlqej
se di pse por kurvat gjithmon me ndjekin
me pasion explicit ato me mbushin textin por
tani ato pretendojnė pare dhe fame kėrkojnė
idealet e mija gjithmonė ne plan tė parė
pastaj te tjerat vine me rradhė
se ne mendime ne shpirt ne gjak unė jam
100% shqiptar

refren(2 here)

te rritur ne rrugė por gjithmon me seder
ne ligjet e pashkruara te njė epoke tjetėr
prandaj dhe temperamenti jonė i eger
nuk duron kur te tjerėt flasin tepėr
kur provokojne
te vrasim nuk ta zgjasim
ne nuk tolerojme
e as njeri mbi ne
vetėm zoti mbi ne
ne qoft se ti kėrkon luft destinacioni nėn dhe'
nga Shkodra ne Prishtinė
nga Prishtina ne Tiran
ku do qe vllezrit janė mua pranė me kanė
me textin tim dedikuar atyre qe nuk rrojne
i veshur me epitete pėr shqiptarėt e vėrtetė qe sot jetojne
njė album me shumė pėr te gjithė nga unė
rivalet flejn gjum
endrra e tyre e keqe jam unė ne sulm
ku janė njerzit e mi
corleone staff and gangstas company
my homies double E
gati te japim ēdo gjė pėr qėllimet tona qe shkojnė deri ne marrezi
pėr mu kjo ka rėndėsi
se deri kur te vdes
unė 100 % shqiptar do tė mbes
me dinjitet ne vendin tim
frymzim pėr kompozim
ndėrkohė muzika ime ėshtė sfide dhe argetim.

refren pėrsėritet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Tue Dec 16, 2008 1:01 pm

Ritmi i rrugės - Ushtar i rrugės...

Njė fotografi e vjetėr ishte shkas i kėtij tregimi
qė nė kėtė natė tė qetė i hap rrugėn njė kujtimi
tė njė kohe kur ēdo gjė kishte tjetėr kuptim
ku nė udhėkryq tė madh qėndronte fati im.
Qė nė fėmirijė, nė asfaltin e kėtij qyteti
nė koflikt me fėmijė tjerė, frika treti
me 10 vjet i mėsuar pėr tė goditur pa meshire
duke bėrė hajni tė vogla qė mė bėnin tė ndjehėsha mirė.
Shoqėria e keqe qė mė rrėthonte dhe jeta nėn okupim
ndjenja e lirė e adrenalinės sė rritur mė futėn nė krim
imitimi i filmave amerikan me gangster
edhe njė fėmijė i lazdruar i prirur pėr sherr.
Oborret e huaja pėr molla dhe dardha ishin caku i par,
pastaj kioskat se ende kosiderohesm si fillestar
derisa u krijua pėrvoja qė na lejonte mė shumė
me urdhėrat e shefave qė gjithmonė na gjenin punė.
Shtėpi tė huaja, dyqane, vetura tė ndryshme ēdo natė
dhe punė tė tjera qė i punuam pėr njė kohė tė gjatė
6 vite rroktar i huaj derisa krijova gardėn time
Boss, ushtar i rrugės, kjo ishte ėndrra ime...

Rruga... lirine ma fali
jam ushtari i rrugės hapin se ndali, yeah... yeah...
ėndrrėn vonė e kuptova...
tė jesh ushtare i rrugės s'ėshtė si mendova...

Tani fitimi ishte i madh sepse ishim veē 4 shok
ky qytet ishte i yni, ecnim nė qiell e jo nė tokė
Teenager tė shfrenuar pa dashuri nė zemėr
me vetura tė shtrejnta, para dhe ēdo natė njė tjetėr femėr
Kjo ishte jeta ime, ndėrsa shkolla njė kamuflim
i qeshur pėrgjithmon por pa qetėsi nė shpirtin tim
sepse armiqt nuk flenin, nė shėnjestėr tė tyre ishim
problem permanent konkurencėn e kishim
Luftėn pėr teritore, pėr zanatin tonė tė vjetėr
edhe pse tani kishim filluar edhe ndonjė pun tjetėr
biznismen tė vėrtet, me vetėm 18 vjet
por s'mund tė jesh i qetė atėherė kur dhuna flet
Revole nė ēantė, nė vend tė librit kur shkoja nė shkollė
paranoik, se jeta mė qėndrone nė njė fije tė holle
nė anėn tjetėr, familja kishte hetuar nė mua dyshime
nga misioni ne mision, pa vision pėr jetėn time
I arestuar pėr herė tė parė nė Polici
isha kokė fort, fanatik, duke mbrojtur shokėt e mi
pėrgjegjėsin mbi mua pėr krimin qė nuk e bėra
duke i duruar rrahjet pa pushim 2 ditė tė tėra!

Rruga... lirine ma fali
jam ushtari i rrugės hapin se ndali, yeah... yeah...
ėndrrėn vonė e kuptova...
tė jesh ushtare i rrugės s'ėshtė si mendova...

Ushtari i rrugės, por tani ēdo gjė ndryshe duket
kėnaqėsija qė ndjeja kishte filuar tė zhdukej
mė i pjekur isha, me shumė dilema nė kokėn time
derisa erdhi koha pėr ndryshime nė jetėn time
Isha i lodhur kėrkoja njė perspektiv tjetėr
njė rrugdalje nė dritė larg prej zanatit tė vjetėr,
i zhgėnjyer dhe i penduar pėr historinė tonė
kuptova qė kisha gabuar edhe pse ndoshta ishte vonė
Shokėt e mi vazhduan edhe pse i luta te ndalojnė
2 prej tyre rinin tani nė burgje e kalojnė
njėri nė Francė ndėrsa tjetri nė Itali
tė 3-tin qe 8 muaj e ka mbuluar dheu i Zi
I vrarė n'aksion nga forcat speciale Italiane
edhe njė herė njė zemėr e djegur rrah nė gjoksin e njė Nane
tani skam pėrgjigje pse atė lojė e kishim filluar
ndoshta fajet i kishte shoqėria e degjeneruar
I penduar jam pėr ēdo gjė tė keqe qė kam shkaktuar
po tė kisha edhe njė shansė ēdo gjė do tė kisha permiresuar
sepse tani nė zemrėn time nxen njė diell nuk ka me borė
jam ushtar i rrugės por me mikrofon nė dorė

Rruga... lirine ma fali
jam ushtari i rrugės hapin se ndali, yeah... yeah...
ėndrrėn vonė e kuptova...
tė jesh ushtare i rrugės s'ėshtė si mendova...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Tue Dec 16, 2008 1:32 pm

RITMI I RRUGĖS - Rinia e Humbur

Vetėm njė djalė i ri, sikur ti edhe unė dikur isha
po nuk e kam me atė qetėsi shpirtėrore qe e kisha
se dheu i huaj me treti, asgjė tjetėr nuk me mbeti
tani jam si vdekur, i permallshem, larg i tretur
Larg vendlindjes, familjes, larg te afermve te mi,
larg nenes qe ėshtė duke qare me duart ne gji, e lash ne shtepi
larg asaj qe desha, qe me deshi, dhe ende e dua
por largsia na ndaun te dyve, e mbyti atė, me dogji mua
Nete tė gjata pa gjume, te lagura me lot
kaloj c'do nate, por vajtimet nuk me ndihmojne dot
sepse kot i vetmuar ne kėtė ferr jetoj
vetėm nga dhembja dhe malli po kendoj

Dua te jetoj njė ėndėrr...
Ne vendin tim i lumtur... i lumtur...
E jam ne kėtė vend... vend... tė huaj...
I humbur...

Gurbeti me treti, larg gjithckaje qe pata
tani s'i kam me shoket e vjetėr shoqeri me bėn vetėm nata
kur i vetmuar ne dhome rri, dhe flas me fotografi
por nuk me degjojne ato mua edhe pse un dua
qe zėrin tuaj te dėgjoj, fytyrat tuaj ledhatoj
te c'mallem me ju persemiri, ashtu si c'mallet prindi e biri
por nuk mundem, se jeta vėshtirė
mė ka ndėshkuar,mė ka tradhtuar
me duket se dhe Zoti mė ka harruar

Dua te jetoj njė ėndėrr...
Ne vendin tim i lumtur... i lumtur...
E jam ne kėtė vend... vend... tė huaj...
I humbur...

I kujtoj ato ditė, kur ne vendin tim jetoja
kur jo si tani nga mallengjimi, po nga gezimi kur kėndoja
pėr vendlindjen, atdheun, pėr jetėn dhe dashurinė
pėr vajzen e enderrave te mia
pėr lirine, pėr rinine qe e humba
nėpėr rrugėt e qytetit te panjohur
kėtu jo ndonjė i aferm, por jo as dilelli nuk mė ka ngrohur
me duket se me i pikelluari ne gjithė botėn unė jam
edhe pse ende nuk i jam i vjetėr, me duket se 500 vjet i kam
por un gabova dhe te lutem mos gabo edhe ti
para se te veprosh pa menduar, ver gishtin ne kokė o njeri
dhe do tė kuptosh se me mirė tė jesh i varfer ne vendin tėnd
se i pasur e pa lumturi ne njė tjetėr vend.

Dua te jetoj njė ėndėrr...
Ne vendin tim i lumtur... i lumtur...
E jam ne kėtė vend... vend... tė huaj...
I humbur...

Dua te jetoj njė ėndėrr...
Ne vendin tim i lumtur... i lumtur...
E jam ne kėtė vend... vend... tė huaj...
I humbur...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Tue Dec 16, 2008 1:34 pm

RITMI I RRUGĖS - Njė ditė do tė jetė mė mir.

Njė ditė do tė jetė me mirė...
Pra e kuptuat te gjithė
Mbajeni ne mend edhe njė here...
Njė ditė do tė jetė mirė
Mos i humbni shpresat
Ngritni kokat lart dhe vazhdoni

E duke ecur nėpėr rrugėt e qytetit tim
del turlifar papaki edhe t'shitet trim
e ka niher s'ki shka mi ba bash qati frajerit
se ta len thiken ne shpine e i thu falemnderit
por nejse se prej tyre pa pshtu diqysh nuk e len
edhe pse ka mundėsi qe doren a kamen e then
po, pak manatan i isheh njerzit tuj ik
tuj ik e tuj bertit, ikni t'zit ikni t'zit
E qetash valla bertit se vėrtetė je ne rrezik
se ti ec e guxo rri ec e guxo ik
se vjen ky hyqmti edhe ta hjek flamen
ta zbut shpinen grushta, t'bėn pėr me ta ba gjamen
Dhe kėshtu ne qytetin tonė nuk guxon me njet deri vonė
se mesnaten po e kalove, mos mendo se kallaj pshtove
se mundsh me shku pa prit sikur qeni ne rrush
dhe pėr ty nuk jep pėrgjegjėsi kerkush
Se n'ditėn e sotit ne tokėn e bukes
nuk ka siguri, nuk ka liri, e disa nuk kan boll buk pėr mu ngi
po ēka me ba s'ke ēka bėn se jeta ėshtė e tillė
por dije se njė ditė do tė jetė me mir

Njė ditė do tė jetė me mirė... do tė jetė me mirė..
do tė jetė... jetė... me mirė...
Njė ditė do tė jetė me mirė... do tė jetė me mirė..
do tė jetė... jetė... me mirė...

Ne vazhdojme te jetojme ne kėtė kohe te ndyte
krejt e dimė se c'po ndodh por i mbyllim sytė
para te vėrtetės se hidhur qe ne kėtė vend sundon
realitetin e vėrtetė askush ta dije nuk don
e drama vazhdon jeton, shkatron c'do gjė pėrpara
te varferve pa buke c'do ditė u rendohet varra
sepse nuk kanė shprese pėr njė jetese me te mirė
si mund tė jesh i lumtur nėse nuk je i lirė
me tregoni ju qe thoni se mirė ėshtė krejt
ēka mendoni a unė a ju e keni me drejt
a po ju konvenon te flisni kso marri
prej njerėzve te tillė si ju,mund te shohėsh vetėm zi
me nuk mund ti besosh askujt, as shokut tėnd
se nuk e din nashta bash ai varrin ty ta bėn
sa t'jetė kėshtu kaosi do mbreteroj ne kėtė hapėsirė
por sigursht se njė ditė do tė jetė me mirė

Njė ditė do tė jetė me mirė... do tė jetė me mirė..
do tė jetė... jetė... me mirė...
Njė ditė do tė jetė me mirė... do tė jetė me mirė..
do tė jetė... jetė... me mirė...

Me nuk vlen asgjė nga ajo qe e dita pėr jetėn
se sė paku njė gėnjeshtėr e mbeshtjell te vėrtetėn
ne geton tonė ku krimi vetėm po zhvillohet
ne vete duhet te bėjmė diēka qe kjo te ndalohet
se nėse vetėm rrimė dhe te na shkele koha s'lejohet
dhe vetėm do tė humbim dhe jetėn si jetė s'do ta jetojme
pra ta luftojme te keqen sa nuk ėshtė shumė vonė
se prejm kėsaj varet dhe vet ardhmėria jonė
te paktėn mendonja thuaj si do tė ishte
po tė ishte, krejt ndryshe dhe liri po tė kishte
e ti, ti jetoje jetėn tėnde ashtu si don ti
mos ju perzi kerkujt kerkush mos pėrzihet ty
por mos u distanco nga e vėrteta qe te rrethon
mos ik nga jeta edhe nėse ti deshton
pra mos e humbni shpresen se ajo na mban ne jetė
do tė bėhet me mirė, me te vėrtetė
pra ti jeto, gezo dhe argetohu
me ritmit e rrugės edhe ti bashkohu
fluturo i lirė nėpėr hapėsirė dhe besome
se njė ditė do tė jetė me mirė.

Njė ditė do tė jetė me mirė... do tė jetė me mirė..
do tė jetė... jetė... me mirė...
Njė ditė do tė jetė me mirė... do tė jetė me mirė..
do tė jetė... jetė... me mirė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Tue Dec 16, 2008 1:36 pm

Sabri Fejzullahu - Nuk jetohet ne kujtime.


Ne kėto ēaste me ikin fjalėt
Dhe ky terr po me mbyt
S'kam askėnd t'ja qaj hallet
Dhe ēdo fjale me mbet ne fyt

O kurrė nuk dita c'ėshtė lumturi
Kurrė ne jetė se kam shiju
Tėrė kėto vite dashurova
Mirėpo kush s'me deshti mu

Se kupton askush kėtė dhimbje
Se nuk ėshtė ne lekuren e time
Se si shpirti po me shembet
Nuk jetohet ne kujtime

Se kupton, jo se kupton
Mijra nete tė jesh i zgjuar
Kėtė veē unė mund ta di
Dhe zemra ime e robėruar

Se gjithēka ėshtė kundėr meje
Faj askujt si kam ne botė
Cdoher deshta miresine
Por fitova vetėm lote

O kurrė nuk dita c'ėshtė lumturi
Kurrė ne jetė se kam shiju
Tėrė kėto vite dashurova
Mirėpo kush s'me deshti mu

Se kupton askush kėtė dhimbje
Se nuk ėshtė ne lekuren e time
Se si shpirti po me shembet
Nuk jetohet ne kujtime

Se kupton, jo se kupton
Mijra nete tė jesh i zgjuar
Kėtė veē unė mund ta di
Dhe zemra ime e robėruar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Tue Dec 16, 2008 2:04 pm

Kthehu - Eliza Hoxha

E kerkoj fytyren tėnde
ta kem pranė vetes mu sikur atėherė
i kerkoj buzėt e tua
ti kam afėr veē edhe njeher
i kerkoj unė sytė e shkruar
te me percjellin si dikur nga pas
e kerkoj dhe doren tėnde
t'me ledhatoj pa ndalur ne ēdo ēast

ref.:
ktehu prapė ne endrra te mia
kthehu ti ashtu si dikur
kthema prapė veē edhe njeher ti mua lumturine
s'do tė le me kurrė (2x)

Kėrkojė qe koha te hec prapa
e te me sjelle edhe njeher tek ti
te filloj prap nga e para
te vėrtetė ta bėj kėtė fantazi

ref.:
ktehu prapė ne endrra te mia
kthehu ti ashtu si dikur
kthema prapė veē edhe njeher ti mua lumturine
s'do tė le me kurrė (2x)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Dec 26, 2008 9:50 pm

Shpirti im

Poni

Edhe kur me thua jo, te kam shpirt
dhe kur ben sikur harron, te kam shpirt
dhe kur rrugen me tregon, te kam shpirt
kur me mer me perqafon, te kam shpirt

Neper endrra torturohem nat per nat
dhe mengjesve pa ty zgjohem e pa fat
me ty zemren e kam humbur pergjithmone
vetem ti me ben te lumtur e kupton

(refreni)(2x)
Ti, ti je shpirti im, ti je dielli im
pse me fal trishtim
ti, ti je shpirti im, ti je dielli im
ti je loti im
Ti, ti je shpirti im, ti je dielli im
pse me fal trishtim
ti, ti je shpirti im

Edhe kur me thua jo, te kam shpirt
dhe kur ben sikur harron
te kam shpirt, te kam shpirt, te kam shpirt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Dec 26, 2008 10:10 pm

Me merr ne enderr

Kejsi Tola

Unė jam e jotja
Ēdo ditė qė kalon.
Unė jam me ty,
Kur larg tė kam.

Edhe njė ēast
Nėse ti me mungon,
Unė mbyll dy sytė
tė ndiej pranė.

Asgjė mė shumė
Jo, nga ty nuk kėrkoj,
Asgjė mė shumė
Se sa nje ēast.

Kur ti je larg
Vetem ty tė mendoj,
Unė mbyll dy sytė
Mbyll dy sytė tė ndiej pranė,
Tė ndiej.

[Refreni:]
Sa herė ti,
Ti mė fton,
Sa herė mė merr ti nė ėnderr,
Jo, jo, ti mos mė zgjo
Nga kjo magji e dashurisė.

Mė kėrko
Nė pafundėsi,
Mė kėrko
Unė do tė vij
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Dec 26, 2008 10:27 pm


Eja ne enderr

Manjola Nallbani


Nuk e di sesi ndodhi,
jo nuk ishte pabesi
u takuam papritur,
humbem krejt ne dashuri
nje veshtrim,
te gjithe qenien ma pushtonte
e dashuruar, te dashuruar
naten mbyllja syte te perqafoja

(refreni)
Eja ne enderr, eja ne enderr
vec ne enderr une e jotja jam
eja ne enderr, eja shpirt ne enderr
jo ne enderr ne nuk bejme mekat
kam frike te zgjohem
pse largohesh
le te humbim sado pak te dy
le te humbim

Ik te lutem largohu
se jam zjarr e mos te djeg
vec ne enderr afrohu
atje jam une mbreteresh
shpirti im
une e jotja smund te behem
joooo

(refreni)
Eja ne enderr, eja ne enderr
vec ne enderr une e jotja jam
eja ne enderr, eja shpirt ne enderr
jo ne enderr ne nuk bejme mekat
kam frike te zgjohem
pse largohesh
le te humbim sado pak te dy
le te humbim

Ti mungove njehere ne enderr
endrres sime per cudi
krahehapur me prisje
kisha ardhur une tek ti
shpirti im
mbetem endje te nje ndjenje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Sat Dec 27, 2008 9:04 pm

Etno Engjujt - Albanian

Une jetoj kuq e zi, marr frym shqip
shoh kuq e zi, gjaku m'rrjedh shqip
jetoj ktu me fis me tradit e bajrak
me kanun e me ligj me fis e me gjak

Ku dhe guri osht i amel ku dhe vendi ka fjal
dhe ku nihet pushka kur ke na ka lind djal
dhe ku shtrohet sofra fillon nxehet votra
ku dhe pika ma e dobt ne moral osht motra

REF:
Red n'black i dress eagle on my chest
It's good to be an ALBANIAN
Keep my head up high for that flag i die
Im proud to be an ALBANIAN
Red n'black i dress eagle on my chest
It's good to be an ALBANIAN
Keep my head up high for that flag i die
Im proud to be an ALBANIAN

Kuq e zi me rrjedh gjaku neper vena,
e ne ēdo qelize gjall shpendi me dy krena
vend i bekum tona senet ktu i gjen
mos te folim vese edhe guri ketu vlen
vjetersina e gurina malet plot me barot
det e bregdet fusha te ujituna me lot
me fisnik e fise me lahuta e ēifteli
me nje emer te madh te shenjt shqipni

Ref…..

Une shoh kuq e zi ,jetoj vdes kuq e zi
marr fryme kuq e zi besoj kuq e zi
jetoj ku kanga jepet si kushtrim
si ne fushebetej si nje lindje e varrim
ku shqiponja ulet i ngul thonjt e ulet ne toke
ku fjala ka peshe qe nuk matet me "ok"
ku vijat e dores thojn njetin tregim
ku rrudhat ne ball flasin per mundim

Flas kuq e zi ,godas kuq e zi
une degjoj kuq e zi ,shenoj kuq e zi
nji dashni me vlon per ket fis e ket far
pra zemra jeme Im proud to be Shqiptare

Ref…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Sat Dec 27, 2008 9:07 pm

Produkt 28 - Shqipes

fluturo ti shqipe,mbi qiellin shqiptar
lirine e vendit tim nga krahet e tua e kam marre
krenarine nga kalldremet e Gjirokastres mora
dhe bucita me jehone lajmin ne Malesi cova
te degjoj Vlora kuqe si flamuri yne me gjak
nga ai shesh i bekuar ku un liri kam mare
nga Shkodra jem me lote,nga Dibra bujare
le te bucase jehona me me te bukren toke Shqiptare
Hapi krahet shqipe se shpirti me eshte mbushur
me shqiptare pi raki me ty kembekryq jam ulur
po degjoj song labe jehonen e malsis
o sa mir me ken shqiptare me ken prej Shqiperise
o sa mire me i thon botes une vi nga Shqiperia
ktu kam gjuhen time kam zakonet e mia
o sa mire me ken shqiptare un gjith jeten do ta them
un kam lindur ktu shqiptar do jem gjithmone shqipe!

rref...

hapi krahet ti,fluturo tani
hapi krahet shqipe permbi Shqiperi
hap krahet shqipe fluturo
hap krahet shqipe shko lajm co

jom burr shqiptar nga sokaku i Beratit
e kam gjakun kuq e zi nga skapari rakine pi
shqipe ti e di jeten per ty jap
shqipe ti e di shpirtin ta kam fale
per kte toke tbetuar ushtart e shqiponjes
nga Plava dhe Gucia Myzeqe dhe Malesia
nga Ulqini,Tivari,Prishtina e Gostivari
nga Tetova Kumanova gjithe ushtaret sot i mblodha
per ty shqipe dhe vallen do ta hedh
mbi male do kercej dhe mbi fusha do defrej
ndaj le te fryhet Vjosa yo le te derdhet Buna
kuq e zi te lyhet Bota nen kte flamur perhumba
ndaj cohu shqiptar dhe mbaje koken lart
ndaj cohu shqiptar te jesh nket toke krenar
per kte toke kte qiell dhe kurre mos t“a harrosh
je bir i shqipes dhe per te do fluturosh,cohu!

rref...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Sat Dec 27, 2008 9:41 pm

Bota Iluzion (kenduar nga Eranda Libohova)


Fjalė dashurie, det mrekullie
Nga ti sa shpesh dėgjoja
Ku e dija unė kuptimin e tyre
Vetėm doja dashurinė unė tė ndjeja…

Fjalėn "Tė Dua" nga buzėt e tua
Mė the tė lutem shqiptoje
Nuk je hije qė mė ndjek ti mua
E vėrteta ti je bota ty tė dua...

Fluturoja me avionin
Qe e lindi imagjinata
Ku e dija unė kufirin
Ku ėshtė dita, ku ėshtė nata...

Le tė vdisja asgja s'doja
Bota ish nė kraht e mia
Vetėm fjalė kisha dėgjuar
Ėshtė e ēmėndur dashuria

(refren)
Ēastin jetoj, s'dua tė mendoj
Jeta ėshtė njė film, ėshtė si njė loojė...

Jetėn jetoj ndonjėherė dhe kot
I trazuar shpirti gaz e loj....
E gjithė bota iluzion ėshtė
Iluzion…

Fjalė dashurie, det mrekullie
Nga ti sa shpesh dėgjoja
Ku e dija unė kuptimin e tyre
Vetėm doja dashurinė unė tė ndjeja…

Nuk je hije qė mė ndjek ti mua
E vėrteta ti je bota, ty tė dua

Fluturoja fluturoja…
Dhe tė vdisja asgjė s'doja
Veē fjalė kisha dėgjuar
Ėshtė e ēmėndur dashuria
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrebelja
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2960
Registration date : 06/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Thu Jan 01, 2009 2:32 pm

Mos me le

Me erdhi si nej fllad qe naten fryn
si debora ne mes te pranveres
hyre ti atje ku sesht njeri
mban te shtrenjeten dashuri

Oh vuaj shum po veten se tradhtoj
ah mu than lotet mua pa e kuptuar
ai qe te ndjen edhe te don pran nje zemre
duhet te qendroj

Mos me le ne mes te detit
mos me le se dallga qe po me rremben
jo nuk e di kur do tme nxjerr

Mos me le ne mes te rruges
vetem ti ti mos me le
se nuk e ki ku te shkoj ti do
te vish do tme kerkosh


E kujtoj kur pran me kishe ti
ato net te tera rrinim zgjuar
une tani po rri e po mendoj
me kete zemer te tradhtuar

Oh vuaj shum por veten se tradhtoj
ah mu than lotet mua pa kuptuar
ai qe te ndjen edhe te don
pran nje zemre duhet te qendroj
Ref

Mos me le ne mes te detit
mos me le se dallga qe po me rremben
jo nuk e di kur do tme nxjerr

Mos me le ne mes te rruges vetem ti
ti mos me le se sdi ku te shkoj
ti do te vish do tme kerkosh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
anila
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 973
Age : 23
Registration date : 29/08/2008

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Thu Jan 01, 2009 3:02 pm

Gold AG-Dridhet ShqipniaXhon e gat trojet shqiptare krejt po I perfshim
Po shtrojm meze para vetes edhe raki po pim
Hajt krisja qiftelis me kang t'Selman Kadris
Se kshtu mlidhen bashk krejt bijt e Shqiptaris
Kshtu I don Shipnia krejt djemt nket voter
hajde pak pe knojna “Thrret Prizreni mori Shkodėr”
Se shum gzohet nana kur vjen Durrsi e Tirana
Dal n'bjeshk t'Rugoves me djem t'Pejes, e t'Gjakoves
Vjen Deqani me Mitrovic me zemer si luana
Vjen Kaēaniku pa frik bashk me to edhe Dardana
Vjen Gjilani e Prishtina Ferizaji edhe Klina
Shkojm n'Drenic e n'Prekaz pak rrina
Kur tvish sbon me harru edhe Krujen pa e ftu
Rrehe telin n'Gjirokaster Tepelen e Mallakaster
Has Mirdit Kuksin me thirr thirrne Korēen me rrethin
Thrras Tetovėn e Gostivarin bashk Ulqinin e Tivarin.

Refreni: 2x
Hajde vlla ma skem qka presim
1 her lindim 1 her vdesim
Kadal hasėm kjo esht fuqia
Kris alltija Dridhet Shqiptaria.

Lum un qe jom Shqiptar valon Shqipja ne kto treva
Kris alltija mal mi mal kur vjen Bujanovci e Presheva
Pasha plisin besen sta theva te Suhareka e Malisheva
Thirrni djem azgana nga Gollaku e Podujeva
Kam thirr Plav kam thirr Gusi Hot e Grud edhe Malsi
Kam thirr Dibren Ohrin Strugen mere Lezhen edhe Puken
Vjen Ēameria vjen Janina ka Shipnia plot djem trima
Manastiri ka qu fjal gjithsesi un kom me ardh
Besen e Shqiptarit vlla e ki herdokur te ju do tvi
Se edhe Zoti e ka thon mu dok e madhe kjo Shqipni
Me tradita e zakone me kanun e me behone
Me qytetar e katunar na shkrun nball se jem Shqiptar
E kem kuq Flamurin me gjak me dek 1 her na doket pak
Edhe nana kur lind fmi si ka per veti po per SHIPNI
Me Shqiponjen 2 krenare na vnoj ngjum nana Shqiptare
E flasim veq 1 gjuh qe I thojm GJUH AMTARE.

Refreni: 2x
Hajde vlla ma skem qka presim
1 her lindim 1 her vdesim
Kadal hasėm kjo esht fuqia
Kris alltija Dridhet Shqiptaria

Me vise e qytete lumenj kodra e qyteza
Shqipen se harroj kurr Zara e Preveza
Kur tvish mos harro mi qu Vlores porosi
Kur tniset per me ardh le ta mer Flamurin n'gji
Peshkopia e Kavaja Fieri Berati na sjell gzimin
Thrras Lushnjen Elbasanin Koplikun Saranden e Shengjinin
Molla kuqe osht e jona tjeter kujt sja japim kurr
E thrrasim Pogradecin bashk me Bajram Curr
Per me kris e per me shkru na thot truni na qet dora
Vin vllaznit me miliona qe jon andej ka Diaspora
Le t'ndin bota mbar kshtu rrin bashk poplli Shqiptar
Sdel krajl as sulltan qe mun me zhduk ket far
Shkova ka shkova me ket dhe asnjo se ndrrova
Djemt I ki gjall HEJ SHIPNI mos thuj marova
Se shesim as se falim I knojm kang patriotike
Harten e qendisim vet SHIPNI ETNIKE.

Refreni: 3x
Hajde vlla ma skem qka presim
1 her lindim 1 her vdesim
Kadal hasėm kjo esht fuqia
Kris alltija Dridhet Shqiptaria
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrebelja
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2960
Registration date : 06/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Jan 02, 2009 2:33 am

Ermal Fejzullahu --Une e di --

Zemer si duron njerzin
ti e di shum mir askush sben per ty
je larg dhe nuk po te ndjej
nuk esht von ti per mua vlen

Ooo une e di do kthehesh perseri
te dua si askush tjeter gjithmon
kam me prit

Ooo une e di do jemi ne te dy
do duroj edhe 100 vjet o
mjafton te me vish


Neser ti do tjesh me mir
te kuptoj e di e ke te veshtir
nuk di ti akoma ndjen
me degjo dua te te kem

Ref;
Ooo une e di do tkthehesh perseri
te dua si askush tjeter
gjithmon kam me prit

Ref;
Ooo une e di do jemi ne te dy
do duroj dhe 100 vjet o
mjafton te me vish .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
anila
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 973
Age : 23
Registration date : 29/08/2008

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Jan 02, 2009 6:02 pm

Gold AG ft Dj.Suat-Gurin e boj plumbTrazira ne kok dhe shkum per goje
krejt e din se kush merikon po sundonte n'kto troje
kush pe lun ketfar loje n'ket errsir te madhe
edhe sa shqiptar duhet me u vra ksaj rradhe
vajton zemra kto dit e ftyra kish pi zorit mos t'lejojm
me na hup rruga midis oborrit
i di qeshtjet historike spo du rrena politike
lapsi jem e vajton fjalen SHQIPNI ETNIKE!
Kush i ka fajet kush po i ik planit
e din gjuhen e t'parve jo lirat e sulltanit
e kena veq ni fjal e nuk derzohemi gjall
armiqt per mi kall qe ndihen me tri shkronja ne ball
krejt u bonen mbreta na u vran shum veta
vin kerkush hiqat na mashtrojn me paketa (d.m.th Pakoja e Ahtisaarit)
Bashk jemi prap shehri e katuni
ktheje Evrop borgjin se tash ma erdh fundi

Ref:}2
Rruges qe jom nis mbrapa su ktheva
porosi prej ilirve mej zotru kto treva
e du qam takon nuk lypi ma shum per
venin tem un gurin e boj plum
Nashta e then gurin veq smun me thy burrin
i ka ardh poget dita tash me ngrit flamurin
nau ka mohu gjuha e drejta e shkolles
e thejm qdo prit t'munshme edhe n'koft
vdekja e Azem Kolles
perveti jom i zoti per qfardo idijoti
i ka ardh dita mu ngjall prap Gjergj Kastrioti
duhet me ja ba bash du rrjedha t'drinit
per qetnik veproj me kanun t'Lek Dukagjinit
Arnikun e ndali as ni pllam sta fali
qu ngrite flamurin o Ismail Qemaili
deri tash pavarsin na kan lan veq si anderr
a i man men fjalt e Ises kur ti pat than n'Londer
kush po shkel nat lugin qu vlla a po nin
spo du kufi Tiran Shkup deri n'Prishtin
te plani jot edhe ni sen e huqe
harrove se gjak shqiptari ka pik dej te
molla e kuqe

Ref:}2
Rruges qe jom nis mbrapa su ktheva
porosi prej ilirve mej zotru kto treva
e du qam takon nuk lypi ma shum per
venin tem un gurin e boj plum

Mos ma ndaj token me mu ska hajgare
Ulqin mos e ki dert se Malsia o shqiptare
se sum dhimet me dhan jeten e du t'verteten
kallzoj qe sdin mu tut sikur 98
sdi qa pate pse deri ktu e zgate
hec dalim njo ka njo
qoj ku je kan takati
jemi si popull ma i lashti i kti ballkani
krejt i marrim n'dur tona si perandor Diokliciani
kom vrull ne vargje tmia kujtoj data t'historis
lema rahat Mitrovices esht kavell i shkinis
per kuq e zi i madh
e i vogel jem ushtar
se flamuri esht simbol i unitetit t'kombit shqiptar
vuloset pavarsin me pushka lypa lirin
per bashkim e theva murin SHIPNI SHIPNI
me ta kthy shpinen Kosov na vran Zoti
se mot pas moti shqiptarit ni pik loti

Ref:}2
Rruges qe jom nis mbrapa su ktheva
porosi prej ilirve mej zotru kto treva
e du qam takon nuk lypi ma shum per
venin tem un gurin e boj plum
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
elisa
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Numri i postimeve : 2298
Registration date : 10/07/2008

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Mon Jan 05, 2009 6:03 pm

Pa hile -- Remzije Osmani


Mallkimet e mija do te zene ti
ti qe frymen po ma merr ,si mua
dhe ty do te lene flaka do te del.

Pa hile une ty te deshta , pa hile ta dhash rinine
pa hile por ti jeton me tradhetine .

Sa lehte eshte te genjesh nje femer ,sa lehte
eshte te thesh nje zemer i lindur je ti vetem per tradheti.

Knaqu tash se kush je ti une te pashe shume mire
knaqu tash mos ki dert qe une e kom veshtir .

Ti krenar tani po ndjehesh sikur luften
ta kesh fituar , por gjithmon ne jete
do te jesh, do te jesh i mallkuar .

Pa hile une ty te deshta pa hile ta dhash rinine
pa hile por ti jeton me tradhetin .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
anila
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 973
Age : 23
Registration date : 29/08/2008

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Tue Jan 06, 2009 2:26 pm

Ex King-Shqipja e fundit


heci n'teritor t motit e i lutna zotit
allah ndimom se shum shtir ditve sodit
ti bi shpres n'ven t lotit paqe n'ven t barotit
ndryshim prej dites sodit me fuqi t kastriotit

vorret po na vyjn n'tel na kan prek
dy mi vet shqiptart pse Jashart kan dek
kom pak nagji qito pe di
n'tok na kan shtri e na kan hyp per mi

e hajt tash ti kallxom qysh mos me pas pak nagji
kur udhhecia jon prej neve majshe n'gji
besa kom pas dashni po dashnia mu ka sverdh
e tash thirri n qjell: KOMANDANT KU JE

zani jem po nihet po kerkush spe ngon
kan mu pa pasojat kur bota na copton
du me explodu mllefi po del
du mi dhon fun kti muti se mu ka kuq ky tel

Ref:

edhe n'kofsha shqipja e fundit plumin tem un kom me shkrep
du me kallxu qe Ademi ska dek
per kuqezi dal edhe kunder vettes
jom kuqezi deri n diten e dekkes(x2)

me fuqin e zemres tyne pi bashkoj shqipet
se sipas alltis e shkrimeve armiku na ngjitet
me hijen e territ me fajin e parit
n'qetsi po derdhet gjaku i shqiptarit

na s'dorzohem kurr sun na nalin
kur lirin e fitum pse kta pe falin
arsitohet en sat dush kur poplli po lshon
ska liri pa pushk bac Ademi t'kallxon

se na hale e kem kuqezi gjakun n'vena
jem qysh jem kan shqipet me dy krena
sikur thmi jem msu me ni pushk e tu kris
jom msu neper lufta a do nja me ja nis

po e pa besushmja e vertet po del
crew i luftes n'vete u mshel
pse skallxojn n'fillim me u msu me kto loja
veq liria bohet tim neser shihet pasoja

Ref:

edhe n kofsha shqipja e fundit plumin tem un kom me shkrep
du me kallxu qe ademi ska dek
per kuqezi dal edhe kunder vettes
jom kuqezi deri n diten e dekes(x2)

jepi hapsir faqes botes tolerances
drejta i qon gjith hapin e arrogances
a drejta i qun gjith ato masakra
e drejt koka me tu djegun vaprat

per tri ishin kon qorra e per neve shqiptar
jem met kerkun hiq edhe pse ktu kem varr
po kom me fol shum po spo di ka me ja nis
merre me men vendos per neve ai prej azis

qe besa pe veti as buk ska me hanger
shko more ruj delet se pot hin kali dhanerr
ktu o veni shqipe qe u rrit me kanun
demokracia vlen ma shum se gjithkun

vizitor t demokracis e poplli let vendos
ti perkrah demokracis demokracisve sos
se krejt jeni fallsa gjith keni rrejt
kurr mos ju besofsha te na besa o shej

ref:

edhe n kofsha shqipja e fundit plumin tem un kom me shkrep
du me kallxu qe ademi ska dek
per kuqezi dal edhe kunder vettes
jom kuqezi deri n diten e dekes(x2)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrebelja
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2960
Registration date : 06/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Tue Jan 06, 2009 8:00 pm

Se kam prit --Mahmut Ferati--

Nuk e di pse tu afrova ,
sdi pse doren ta kam dhan ,
sdi pse veten e helmova ,
dhe prap zemra sdo me te lan (2her)

Zemra kur po dashurohet ,
mendja e njerit po mashtrohet,
shum pak dit me embelsi
i pagun me vjet ne vetmi.(2 her)

Ref;

Kam besu kam besu
se e ardhjma esht e jonja
se kam prit jo se kam prit
se do te ndahen zemrat tona (2her)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Sat Jan 10, 2009 3:54 pm

Etno Engjujt - Ne Metropole
ref 2x
ne metropile ne rrug te zeza ne vende tjera i never gona lose the game

tri vjet n'qeli pa njeri t'gjall ne fytyr
tash e kom nje rrudh ma shum ne ball me kujtohen problemet gjdo
dit edhe nat me kallash nen jastek
flejsha ma rahat metropole neper
rrug edhe blloqe plaqkat ne bank nau doke pun ... qis rash ne burg
u pjeka 3 vjet u djega 3 vjet pa
shok ne burg vet u lirova me kusht
si njeri kisha ndrru e kuptova se dikur
shum kisha lyp dru i harrova senet e flliqta flalen boss kur e lejshim njerin pa frym ne patos harrova ndryshova
po vdekjen e kom hap po bota ishe e njejta ntelashe jom prap eci prap
si dikur i pasigurt ne konop se fillun me sulme ndaj meje nonstop

ref 2x

ne burg o buna njeri po ende kisha
emen tash e kisha qellin me lyp ni cop femen ni burim e kisha por se shpejti u zhyt shkoj ne boten tjeter
duke u prer ne fyt dikush osht kundra meje e une lidhje nuk kisha
nuk isha ne rrjedha ne flak te zjarrit isha nuk isha orientim e as pushim me shpres boll qeliza pom luftojn tash per mbijetes me ne fund
kerkova ndihm ne kete lak e dul
ni shok i vjeter i babes tem plak
qe ne lojen e flliqt ishte ende aktual
kish vullnet te mir por edhe potencjal
dhe u ktheva posht i bere llom e i
thyer nga dita ne dit secilen her me i
zhgenjyer e kam veq nje jet qe e luj
ne shum role nje drejtim i gabuar i filluar ne metropole

ref 2x
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Tekste Kengesh Shqiptare!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 26 e 28Shko tek faqja : Previous  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Muzikė-
Kėrce tek: