Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Tekste Kengesh Shqiptare!

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 17 ... 28  Next
AutoriMesazh
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 10:49 pm

Kėngė me motive te ndryshme tė ditės

"Vre ti, qė ruse ka mali!
Mos tė tha gjė imė djali?"
"Jo gjė, babė, nėke tha
Po sot bukė nėke ka
Klumėshtė, djathė tri dit ha
Sikur mėmė nėke ka"
"Mre, shi e breshėr muar andej
Borė e erė si ka nevet!"
"Jo, babė, thatė edhe pa bar
Sivjet nėk e ve nd'hambar"
"Po pa shi edhe pa borė
Si do bėjmė kunkullorė?"
"Po ndė di u, babė mjerė
Si do bėnet kosm'i errė?
Mos tė kullotur, mos tė ngrėnė
Nėkė ēon ndė dhe tė tėnė"
"Mėkat, mėkat, nd'ato te gjalla
Qė pėr t'i bėnjė vetėhen vrava!"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 10:50 pm

Tuman kuqe

Barbaroz, vasiliko
Moj dhent e mia, kush i do

Dhent e mia kush i do
Se s’jam i zoti per to

Se s’jam i zoti per to
Se do lot me miken-o

Se do lot me miken-o
Me miken, suljoten-o

Ja shtepia me derrasa
Dil moj Tane, dil se plasa

Ja shtepia me derrasa
Dil moj kaleshe, dil se plasa

Dil moj dil ti ne dritare
Vajze ēame lozonjare

Tuman kuqe, moj belėholle
Ma ben me si, ma ben me dore

Ma ben me si, ma ben me dorė
Te pret djali ne oborrė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 10:51 pm

Kėnga e Nizamit


Mbeēe more shokė mbeēe
Pėrtej Urės sė Qabesė
Tė fala i bėni nėnėse
Kaun e zi le ta shesė


Nė pyestė nėnėja pėr mua
I thoni qė u martua
Nė pyeste se ē'nuse mori
Tre plumba te kraharori
Nė pyeste se ē'krushq i vanė
Sorrat e korbat e hanėShenim:
Ura e Qabese gjendet ne shkretetirat e Azise. Kenga kendohet ne nje kor lab (lab quhen shqipetaret e disa krahinave te Jugut te Shqiperise si Vlora, Gjirokastra, Mallakastra etj,) qe ngjan me koret antike greke te tipit te Eskilit. Zerat qe rrjedhin e njekohesisht vajtojne jane kaq prekes saqe lotet cdokujt qe kete e degjon i dalin vetvetiut. Absolutisht nje nga perlat e folklorit shqiptar e cila ne thjeshtesine e vet mbart nje peshe tmerrsisht te madhe dhimbjeje. Shiko edhe "Autobiografia e popullit ne vargje", Ismail Kadare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 10:53 pm

Kenge dasmash

Sa e bukur doli nusja!

Paska ballin perishan,
paska vetullen gajtan,
paska syrin si filxhan,
paska faqen si bakam,
paska hunden miskali,
paska gojen si kuti,
paska dhembet si inxhi,
paska shtatin si selvi.


Kenge popullore

E mir' e purteke e arte,
Si zonjate e kasabase
Moj e bukura prej nuri,
Si thelleza maje gurit.
O e cpejte si shigjeta.
Ku do te te shkoje jeta.
O e mire e fjale le,
Jeshe nuse me perde!
Moj e hequra si bari,
E kulluara si ari,
Gezimzeze qe s'gezove,
Jeten s'e trashegove!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 10:54 pm

Moj unaza me tre gure
Moj unaza me tre gure
s'e kishe menduar kurre
te mirrnje*) te tille burre.
Te mirrnje te tille djale
tri lira i ben nje fjale
tri lira, tri napolona
ne je penduar tregona
-Un'penduar s'jam e s'jam
e kam shpirt e e kam xhan
e kam nen (e) xhamadan
-Xhamadani rremba-rremba
lumthi ti se c'mban perbrenda
t'i puthja sec ma ka enda.
-----O------

Thyeju moj dysheme
Thyeju moj dysheme
thyeju e bjer perdhe
se te ben.....(dhendrri) te re
Ngrihuni, o shoke, ne valle
te gjemojne keto male
djali zog, nusja sorkadhe
te na trashegohen fare.
-----O-----

O moj flete e hudherese
O moj flete, ti moj flete
o moj flete e hudheres(e)
dil foli te bukures(e)
te me vishet ne te holla
te lulezoje si molla
te me vishet ne te bardha
te lulezoje si dardha
te me vishet ne te zeshka
te lulezoje si bjeshka.

Zagori-Gjirokaster
mirrnje= trajte dialektore e foljes "merrje"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
alissa
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 906
Age : 28
Vendi : germany
Profesioni/Hobi : dance baby ;)
Registration date : 31/08/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 10:54 pm

Geti Feat. Flori -Baby

baby...

ky send
esht met kallxu qe...

yeah, yeah...


nje pjes te jetes time
ma more ti
ti ishe dashuria
je dhe vet tani
askush nuk do afrohet
nuk do guxoj
nje ne milion me thoje
nuk e harroj
qe qdo dit e adhurova .(mos qaj).
te me shkatroje te lejova


...baby
e lumtur ti do jesh
dhe pse sdo me kesh
nuk do ndryshojn ndjenjat e tua

baby...
gabimin ty nuk do ta fal
shtriju dhe puthe ngadal
por mos i thuaj kurr te dua


...baby
un e di qe ti mu m’don
baby...
un e di ti qa don
baby...
ti sedin sa’t kushton
baby...
ti po harron koha po kalon

nese me ke genjye nuk me vjen keq
te pakten un kam dashur
njeher ne jet
askush nuk do afrohet
nuk do guxoj
nje ne milion me thoje
nuk e harroj
qe qdo dit e adhurova .(mos qaj).
te me shkatroj te lejova


...baby
e lumtur ti do jesh
dhe pse sdo me kesh
nuk do ndryshojn ndjenjat e tua

baby...
gabimin ty nuk do ta fal
shtriju dhe puthe ngadal
por mos I thuaj kurr te dua


a un e di
qe ti mu m’don zemer
po tlutna harroje ket emer
masi pot doket vetja
femer zemer
un prap te boj temen
prap te leshoj, vetem
un ta them te verteten
e ti shkatrroja vetit jeten
qysh je nis
ku po shkon
qa a more ku po rrnon
a e din kush a ka knon
qaq ti e don
qaq ti se qmon
po gaboj a po gabon
hajt se ma von e mson
kush ka hup e kush fiton

...baby
e lumtur ti do jesh
dhe pse sdo me kesh
nuk do ndryshojn ndjenjat e tua

baby...
gabimin ty nuk do ta fal
shtriju dhe puthe ngadal
por mos I thuaj kurr te dua


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Fri Nov 09, 2007 10:56 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 10:54 pm

Pse je verdhur je bere ftua
o djale more
nga ato nazet e tua
vashe moj trendafile.
Pse s'martohesh te gjesh grua
o djale more.
Se nuk gjej ashtu sic dua
vashe moj lule.
Vra tim zot e merrme mua
o djale more.

------------------------------------------------------

( I kendohet nuses ne momentin kur del te dera e shtepise qe te ike me krushqit)

Dil ne dere moj sylarme
dil ne dere apo s'te lene
sos je yll a sos je hene
sos je molle per te ngrene
-Molle jam po s'hahem kurre
jam ilac per te semure
per ate qe do kem burre.
-Mire ja beme krushkes-e
qe i morem vajzen-e
ate me te miren-e
lule gjeraqinen-e.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 10:55 pm

Ulu mal te dalin hena
Sa t'na baje drite per brama
Sa t'na shkojn vashat per uje
"Ndalu, vashe, e me nep uje!"
"S'kam testir me te dhane uje,
Se kam gishtat nder unaza
Se me i hjek me tres'n n'uje
Se me i lag me ndryshken-o"
Se kam baben ne kujxhi
Se mi shkrinn m'i ban flori
M'i ban paret izetetete
Me ja ngjite nuses ne qafe
M'ban vathet me pese cereke
Me ja ngjite nuses ne veshe

Kur kthehet nusja nga kroi dhe i afrohen portes se shtepise kendojne:

A je aty, a s'je aty dhender
(Atehere del dhenderi dhe njerezia kendojne)
Ketu jam, gjekund s'kam vatur
Prapa porte jam tulatur

***

Ja thona nji valle
Me dert e me halle
Me dert e me halle
Thuej se mires: "Hajde"
Hajde, ku u vonove?
Te kapsha per dore
Te kapsha per krejet
Te sjellsha prej mejet!"

***

Dy dele e treqind pare
Cou, kumbare, na xen nji valle
Mos e len vallen pa xane
Ne kjosh djal-o braf ne kambe
Ne kjosh plak-o hiqu rrshane
"Cke kumbare qi t'asht marre zani?"
"Ma ka zane tymi i duhanit"

***
Shkoder
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 10:56 pm

Rruges me shkon si hyri
E fustani mire te ka ra
Pse pikllojne dy syt e tu
Oh moj xhan c’me ngacmon dashurine

Kur pata nje lule te bukur
thash se do e kem perhere
iku fluturoi sikur flutur
edhe s’mujta me i marre ere .
Lulja prej dores me doli
e nga gjumi une jam zgju
asnjehere nuk kam per ta harru !

More vllau i motrės o
Top sheqeri ambėl o
Top sheqeri ambėl o

Vishi tirqit me gajtana
T'ėt boj motra dhandėr o
T'ėt boj motra dhandėr o

Ore vllau motrės o
Top sheqeri ambėl o
Top sheqeri ambėl o

Ven kapuēin pėrmbi sy-e
Lumja unė motra pėr ty-e
T'ėt bėj motra dhandėr o
T'ėt bėj motra dhandėr o
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 10:57 pm

U shyqyr, moj Perendi
Erdhi nusja me shtepi
Sec i ra nje bukuri
Te keqen o rrush i zi
Erdhi nusja me shtepi
Te keqen o rrush i bardhe
Erdhi nusja ne mehalle
A shyqyr o more Zot
Qe m'u mbush shtepia plot
Trendafil'e borzilok
Shkofte E mira na degjofte
Djali im u trashegofte!

***

Mori lulja e frashnit te bardhe
Kur t'erdh vaku per me dale
A te tha tata: "udha e mbare,
Udhe e mbare se je tue shkue
Pergjithmone m'u da me mue?"
Mori e mire qi rri ne vesvese
Po te thone shoqet qanke e keqe
Kush te thashte e keqe ty;
Dymdhete qese njenin sy


Kolonje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 10:57 pm

Ani mori nuse
Ani qafe lastare
Ani a don rruze
Ani a don pare

As nuk due rruze
As nuk due pare
Por e due burrin
Bace o me cigare

Ani me cigare
Ani me kutije
Oh me kpuca t'zeza
Veshun si zotnijee

(Nexhmije Pagarusha)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 10:58 pm

Moj e mira kablush kuqe kallxom diten
kur te shkojsh nuse,
kallxom diten kur ki me shkua nje par meste.
lemi mua"djal i dades qka po thua?
sot dy jav kam me u martua " ato meste qe ti kam
marua ruj kujtim veq per mua.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
prej nje shpati ti lshova syt*
kur ti pash rruzat ne fyt, krejt nga mendja jam habit
kam marr rugen per musafir. ne der te oborrit kam nis me thirr!"
dul syzeza me ka nxan gryk, me shterngoj me bylyzyk.
dil moj nan (vjehrra) kush na ka ardh"
na ka ardh ma i miri mik. kem zanat te nxehem gryk
do ja jap nje qik per mik...
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
sy kaltroshe e qaf gastare .
per pam marr nuk ki qare.
kur ti qoj msit' me t' lyp .
mos te dhaqin dil e ik...
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
keng FOLKLORIKE te" Mira Vite" me par Tradicionale*Rugovase.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 10:59 pm

PA I THONI ASAJ VAJZE

- Pa i thoni asaj vajze,
pse i derdhte ata lot.
- I thoni babait tim
te me mbaje gjera mot.
- Kan' ardhe krushqit tek porta,
c'beri sot e c'beri mot?

KUSHKUT TONE I RA NURI

Krushkut tone i ra nuri,
na u be si balte muri,
na u be si balte muri.
He, krushk-o, mo' na mbodhis,
sepetete, c'na ornis?
Sepetet i kemi vete,
e marrim nusen perpjete.

MOLL' E KUQE PLOT DORA

- Moll' e kuqe plot dora,
u rite, te erdhi koha.
- U rita nga perendia.
- Cupat nuk i mban shtepia.
Gjithe cupa kemi qene,
nen' e baba kemi lene
dhe vajtem ne shtepi tene,
se zoti ate ka dhene.

KU E KA KRUSHKU SHTEPINE

- Ku e ka krushku shtepine?
- Te porta me llamarine,
te ballkoni me dafine,
rreth hoda me trendafile.
Rreth hoda me borzilok,
c'ka nusja qe qan me lot?
- Kam baban' e s'e le dot!
- Hajde, moj nuse, me ne,
se baba gjen dhe atje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 11:00 pm

Sonte kemi dasėm

Qaj bir qaj… tash.

Hajde pėr hajėr i qoftė t'zotit t'shpisė.

Sonte kemi dasėm
Tė gjith ta festojmė
Djalin mė tė bukur
Sot po e martojmė

Sonte kemi dasėm
Tė gjith ta festojmė
Djalin mė tė bukur
Sot po e martojmė

(refren)
Hajde te pimė sonte
Nga njė got raki
O ju knojmė sė bashku
Pėr ēiftin e ri

Hajde tė pimė sonte
Nga njė gotė raki
O ju knon ky Moli
O me shokėt e tij

Plot miq ene shokė
Ē'na u mbush lokali
Dalin t'gjithė nė valle
Tė trashėgohet djali.

Plot miq ene shokė
Ē'na u mbush lokali
Dalin t'gjithė nė valle
Tė trashėgohet djali.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 11:00 pm

Beqaria sot mbaroi

Eja nuse shtat sorkadhe
Merre dhondrin dil nė valle
Fati i bardhė ju pėrqafoi
Beqaria sot mbaroi

Kush u nda nga beqaria
Nji marak e ka provu
Po nuk harrohet shoqėria
Ku je rrit e je feju

U fejove si gjithė bota
Nuse t'bukur paske marrė
Hajde hajde tė derdhė gotat
Nusja jonė margaritar

Kush u nda nji herė nga nana
Ai e di pėrse loton
Por nusja jonė shkėlqen si hona
Nonėn kurr nuk e harron

U martove si gjith bota
O ndėrru zamak i ri
Hajde hajde tė derdhė gotat
Gjith' ajo ju fat i mirė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 11:02 pm

nje kenge Labe
Nje nate behari
Kur te fryn veriu
Vjem mikja nga stani
Si bije valiu

Si bije valiu
Vjen mikja nga stani
Kerkon djathe ne nape
E bije e ēobanit


E ētju them o shoke?
Ēeshte dashuria!
Ajo eshte mjalte
Vete perendia
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 11:03 pm

Plaku me mjeker te bardhe
Rende ngjitet ne pallat
Kalonte rojet me radhe
Burri i shtetit dipllomate

Roja e portes s'Felldishte
Plakun deshi ta ndaloje
Ky serioz ja ben me gishte
Trimin mbrapa i tregoi

Trimin nuk e mbajti vendi
Nga roja ēi mbiu syri
Hoq koburen prej argjendi
Ministrit brenda ēi hyri

Per shqiptaret kam degjuar
Thote Englezi i krekosur
Se kudo qe kane shkuar
Asnje si ka ēarmatosur

Malesori shptezhveshur
Per dredhi i pregatitur
Nga xhepi jelekut tvjeter
Ncori nje kobure tjeter

NUk ēarmatoset shqiptari
As nga serbi malazezi
As nga turku e italiani
As ne Londer nga anglezi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 11:04 pm

Obobo c'me gjeti mua
kur vajta mbreme ne krua
nje djale qe me kish kerkuar
erdhi prane e m'u afrua

me tha te dua moj xhan
moj e papertuar fare
hidhe kemben mos bej naze
mos m'i shto keto maraze

hiqu ti more lanet
kemba-kembes me je qep
m'u qepe gjersa u trete
sa s'gjete ilac per vete

te dua qene te dua
si ujet qe rrjedh ne krua
ilacin qe sheroi mua
e gjeta ketu ne krua.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 11:05 pm

Pres miken te dale

Te prita pse s'vjen
e malli me ka marre
syte nga Zoti hedh-o
pres miken te dale

Hajde, hajde mike,
mike e djalerise.
Hajde te qajme bashke,
gjithe paraponite.

*)Hajde mikja ime
o engjell i bukur
ulmu permbi supe
lehte e lehte si flutur

Futu neper enderr
dhe zbrit si magjia.
Ta kalojme naten
mbi krahet e mia

Kurbeti o shoke
na ndau per se gjalli
Derti i zemres sime
eshte dert nga malli
*) Strofa e dyte perseritet si refren pas cdo strofe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 11:05 pm

Doli xhindja nga zagoi

Doli xhindja nga zagoi
neper dhen te mia shkoi

Neper dhen te mia shkoi
me tumane c'mi verboi

Me tumane c'mi verboi
mi vrau qente e mi shoi

O moj ti qe vrave qente
moj te marrte Zoti mendte

Moj te marrte Zoti mendte
u terbofsh e marrc shullenjte

U terbofsh e marrc shullenjte
arc ne shtrunge e me ngac dhente
arc=ardhsh, me ngac=me ngafsh,me ngacmofsh


Aman mike kapedane
Vrapoja dhente ne tende, ne nome
qente leh'n e mor'n shullene moj mike
derdhur leshrat trendeline
shkon e vjen c'ma poqe syne moj moj mike
c'me gjeti mua te zine
afer e kam vene ziline
mos i fry zjarrit dhe tine
Shtate nure kur shkon tutje,ti mike
kur mi tund ato dy supe moj moj mike
fustanbardha pale-pale
te kap e me shket si ngjale, moj moj mike
Zjarri qe pervelon vale,
do ta bej tamam si djale
flaka moj ne maje t'i dale.
U dogja vashe nga zjarri sic e sheh
do ta pres rutine e barit
kur shkon ti zbardhon shulleri
mesin e holle si peri
Do t'te marr moj gjeraqine
te me zbukurosh shtepine,
do vish nuse ne Delvine.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 11:06 pm

(Plakat)
dolen plakat ne leme,
qaj neno-o,qaj moj nene.
me sho-shoqen duke thene
qaj neno-o,qaj moj nene.
keto nuse nuk na bejne,
qaj neno-o,qaj moj nene.
t'u themi djemve t'i lene
qaj neno-o,qaj moj nene.
(Djemte)
ku t'i leme e si t'i gjejme
qaj neno-o,qaj moj nene.
(Nuset)
mallkuar o marangoz,
qaj neno-o,qaj moj nene
qe s'le nje derrase bosh
qaj neno-o,qaj moj nene
te binin plakat perposh
qaj neno-o,qaj moj nene
te kendonin si kokosh
qaj neno-o,qaj moj nene
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 11:07 pm

Nje kenge polifonike

Sec ma plase buzen moj
o moj buzeplasur.
Ke nja dy-tri dite moj
qe nuk me je qasur.
Rruga s’te ka zene moj
a pune ke pasur.
Nena s’te ka lene moj
a vete s’ke dashur.

-O-
Mike ne te kam per mike
kur te vdes te benesh qyqe
te me qash brigje me brigje,
te me qash me kuj’e ligje.
Te me qash mua te zine
se per ty prisha shtepine
shita sharkun e kusine
lashe dhen e dhi ne brinje
-O-
Sec e lashe veren
dhe zura rakine
mjeri un’i mjeri
s’ta gjej dot shtepine
Un’vij nga penxherja
ti me del te porta
-Hajt te hyjme brenda
mos na shone bota
Mos me mallko mua
vajti dhjet’sahati
placin qe te dua
bota nga inati!
-O-

Kur mbushje uje ne gurre
Drulle moj leshverdhadrulle
ca lanje ca mbushje uje
ca qanje me lot si une
Pse s’e lan linjene kurre
te njihesh qe je pa burre
Pse s’e lan linjene fare
Drulle moj leskoviqare
te njihesh qe je beqare
Drulle moj leskoviqare

-O-

Nje vashe ketej nga fundi
tre sahat vallen c’e tundi
Gushebardha si pellumbi
e heq vallen rende-rende
gershetat gjashte pellembe
i varen, i shkel me kembe
Pa dil-dil neser ne shkalle
moj syzez’e vetullngjale
Pa dil-dil neser te porta
Mos degjo se c’thone bota
-Po te dal neser te dera
nisin avaze te tjera
S’me lene te dal te porta
se m’i puthin faqet bota
-O-

Bilbili ne mal kendon moj
zemeren ma merr
Vasha ne bacen e madhe
lotet po i derdh
Qante vasha per bilbil-o
per nje palo zog
Qe kendonte kaq-e mire
sa s’e duroj dot
I qepet prapa ta zere
dy fjale t’i thote
Sec e qerton ajo meme
psheretin me lot

-O-

Vito mu bere ne gjume,
aman moj Vito*)
Sikur u mbyte ne lume
Prapa ty rashe edhe une
se te desha kaq shume
sa s’duroja dot ne gjume
Sa te zura s’lashe gur-e
te percolla gjer ne udhe
prisha katandi e pune
per ty o bejka nder udhe
Me trete Vito me trete
me bere si lule gjeshtre

*) Vargu i dyte perseritet si refren pas cdo vargu.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 11:08 pm

C’ma hedh ashtu vallen
si flutur mbi flete
Lum kush do t’marre nuse
lum kush do t’te kete
Merr moj me te mirin
ate qe do vete
merr moj me te mirin
qe te kalosh jeten
O ku i gjete nazet
qe merove djemte
O shikimet e tua
veshtrime shigjete
Shkove ne mes tyre
si nje fllad i lehte
C’pate qe nxitove
folu pse s’u flet

(Delvine)


Dita me te ikur,
nata me te marre
Shkon nje vajze e pikur,
bore e qumesht lare

Hajde manushaqe,
hajde tendeline
per gush’e per faqe
do ta fal rinine

Muzgu sa ka rene,
hena nxjerre syrin
sa nisur nje kenge
me ze te bilbilit

Kjo nate behari
c’qenka kaq e embel
buza ftohka zjarrin
zjarri ndezka zemer

Nata me te ikur
hena me te rene
ti me shkele syrin
une te ngrita kenge

(Tepelene)

Vasheza qe shkon ne zalle
Dale bejk’e bardhe dale
porsi flutur ne brezare
Pun’ te mbare moj lozonjare
djersa te kullon mbi balle
si deti qe perplas vale
-Pritem djale se do vij
te veroj me ty ne mal
te kullosim bagetine
ta kalojme jeten ne stane
-Hajde bejk’e bardhe hajde

(Delvine)

Shelege pa mbushur mo(t)ne
moj shelege*)
C’kerkoje ne suan tone
ku jeshe pse erdhe vone
te dergova ne gjitone
A mos valle dashuron
me coban’e fshatit tone

(Gjirokaster)
*) Vargu dy perseritet si refren pas cdo vargu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 11:09 pm

Nje vashe ketej nga fundi
tre sahat vallen c’e tundi
Gushebardha si pellumbi
e heq vallen rende-rende
gershetat gjashte pellembe
i varen, i shkel me kembe
Pa dil-dil neser ne shkalle
moj syzez’e vetullngjale
Pa dil-dil neser te porta
Mos degjo se c’thone bota
-Po te dal neser te dera
nisin avaze te tjera
S’me lene te dal te porta
se m’i puthin faqet bota


Nje vashe andej nga lumi
tre sahat vallen c'e tundi
tunde moj te marte lumi
se shoqet i zuri gjumi.

Le ti zere se une s'i dua
e heq vete si t'a dua
hiqe vallen lehte lehte
fustan bardha flete me flete
Mos e hiq moj rende rende
fustan-bardha pende pende.

Hiqen vallen shtruar
nuse zog e shkruar
kush ta ka mesuar
Nena e nderuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   Fri Nov 09, 2007 11:22 pm

Kenga Nga Rajon i 'Prespes"

Te me beje zoti mua
Nje bilbil e tieter zdua

Nje bilbil e tieter zdua
Te kendoj per mbi limua

Te kendoj per mbi limua
Moj leshverdhe sa te dua

Moj leshverdhe sa te dua
Pse rritesh benesh per mua

*****

Ne dyqan i Tomit se q'u pojcme bashke
Mbaj te mbajme mend dashurine e pare

Djali me te mengjert cupa me te djathte
Mos harro zotrote dashurine e pare

Djali mban bozukne cupa tamburane
Mbaj te mbajme mend dashurine e pare

Kur shkonin 'n sokak te dyja kunata
Kur shkonin 'n sokak dal nga dal si pata
Mos harro zotrote dashurine e pare

****

Nje dite ne mes te veres
Dolla nga liqen i Prespes

Atije syte se q'me pane
Presparen duke lare

Ku me je ti oh moj Prespare
Zemren tende ce sma Fale

Une zemren ty ta dhashe
Por babait nuk i thashe

Babane do ta genjeme
Me raki dhe me mezene

Ne mos dashte me raki mezene
Vajze do te marr me te rembere.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Tekste Kengesh Shqiptare!   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Tekste Kengesh Shqiptare!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 6 e 28Shko tek faqja : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 17 ... 28  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Muzikė-
Kėrce tek: