Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Pozim i Altarit buzėqeshės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pozim i Altarit buzėqeshės Empty
MesazhTitulli: Pozim i Altarit buzėqeshės   Pozim i Altarit buzėqeshės EmptySat Jul 27, 2013 10:05 am

Pozim i Altarit buzėqeshės

"J" , njė gėrme (shkronjė),
fonemė interesante e alfabetit shqip,
produkton natyrshėm tė qeshurėn...

Nė ēdo ēast jetėsor
e kėrkojmė buzėqeshjen
si Dhiogjeni lashtėsor...
tek shfaqet nė partiturėn orkestrale
buzqeshja e shpirtė
me njė "mbinotė" pentagrami...

Buzė+qeshje,
njė kompozitė plot ngjyrim,
e pranverėsuar si "stinė"
nė shqipen e begatė...
ēel vrullshėm pesėtete qershish ...

Personazhe etikė:
Syri , Buza, konturi plotor
i shkrirė harmonisht me botė diellore:
Janete ...

I shkel shtojzovallėrisht
nojmė Qiellit,
Ulur nė fron perėndish
vetė e princėzuara...,
spėrkat me buzėqeshje
Qeniet Perėndorė...

Agmi e bardhėruar
del nga shtatzani qielli,
krijesė e artėzuar
e kthyer nė ikonė...

"Parabola"tė ndritshme
qarkullojnė pėr buzėqeshjen,
pėrdoren nga tė menēuruarit...
tė menēuruarat,
mbeten si presje ...
mposhtin nė "arenė"
habitoret...

"Kryefjala" e thėnieve,
e urtive
lidhet me produktimin
e jetėgjatėsisė...

Ē'shpėrthim
ka kjo buzėqeshje "Janete"
entuziazmon dhe gurin ,
krenon baltėn,
Hėnėn e mban pėrherė
nė trajtė pesėmbėdhjetshe...
Dielli qarkon nė kaqėsi supreme
nė rrugėtimin pėrditėsor
Lindje -perėndim...
me ėndėrr
pėr t'u kthyer me tė njėjtėn trajtė
tė NESĖRMEN!


Nė kėtė pozim fotozhenik, bukuror
pėrcillet e qeshura e lumturuar,
... niset pėllumbshėm me flatra
nė qiej po lumturor ,
ku pėrgatitet
e qeshura e neserme ...

Interpretuesja e natyrshme
e kėtij akti madhor :
Kryebuzėqeshja e ditės:
Janeta Jana...

A ka sfilim mė elegant
se ky i kryebuzėqeshjes,
produktuar nga shpirti i pasur
i Kryeqiellores
nė dritė Ėngjėlli?!...

Moxartėt shpėrthejnė tinguj "supersticiozė"
Damė e parė : Janeta Jana...

Gjirokastėr, 24 korrik 2013
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
Pozim i Altarit buzėqeshės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: