Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 DHURATA IME PĖR KOMBIN DHE KOSOVĖN NĖ DITĖLINDJEN E PEGASIT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

DHURATA IME PĖR KOMBIN DHE KOSOVĖN NĖ DITĖLINDJEN E PEGASIT Empty
MesazhTitulli: DHURATA IME PĖR KOMBIN DHE KOSOVĖN NĖ DITĖLINDJEN E PEGASIT    DHURATA IME PĖR KOMBIN DHE KOSOVĖN NĖ DITĖLINDJEN E PEGASIT EmptySat Jul 27, 2013 9:24 am

Natyrshėm, dalja e njė vepre ėshtė ditėlindja e njė krijese…
Intervistė e shkurtėr dhėnė poetit dhe gazetarit Fredi S. Mėrkuri
1. Si e prisni daljen e njė vepre tė tillė tė kėtij sfondi dhe karakteri, sikundėr ėshtė neoromani juaj “LODRIMI I MADH I VDEKJES”, i cili pritet me shumė kuriozitet nga sferat letrare e sidomos nga ajo intelektuale ?
Pėrkimi i koincidimit tė daljes sė veprės sime “LODRIMI I MADH I VDEKJES”, nė ditėn e madhe tė Ditėlindjes sė Pegasit, mė 23 korrik, ėshtė pėr mua si shkrimtar njė ngjarje e madhe e botės sime shkrimore…, ose sikundėr motivohet njė “event”.
Mė janė bėrė shumė pyetje pėr kėtė vepėr , pasi unė kam njė objektiv interesant , tė natyrshėm: Tė thyej “formate” , tė dalė nė linjat e mia, nė pėlqesat e mia nė trajtimin e temave si dhe nė arkitekturimin e tyre me format “ndryshe” . Kjo ėshtė forma ime e parapėlqyer . S’ke ē’i bėn kėshtu jam “ndėrtuar”! Shpesh kjo mė ka dalluar edhe te lexuesi im i sferės intelektuale…, pėr arsye se kjo trajtesė, ky stil, sikundėr ėshtė vėrtetuar, tėrheq tė “pėrzgjedhurit”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

DHURATA IME PĖR KOMBIN DHE KOSOVĖN NĖ DITĖLINDJEN E PEGASIT Empty
MesazhTitulli: Re: DHURATA IME PĖR KOMBIN DHE KOSOVĖN NĖ DITĖLINDJEN E PEGASIT    DHURATA IME PĖR KOMBIN DHE KOSOVĖN NĖ DITĖLINDJEN E PEGASIT EmptySat Jul 27, 2013 9:24 am

2. A mund tė na tregoni diēka nga ky neoroman – dramė, sikundėr e keni pėrkufizuar ju?
Ky neoroman –dramė ėshtė njė roman jetėsor real i karakterit tė fortė, karakter i cili realizon pasqyrimin e njė terapie aktive. Nė kėtė kontekst ėshtė njė “mozaik” gjinish prezente, ėshtė njė aktrim real dramatik i njė ngjasie jetėgjatė pėr fat tė keq, ku aktorėt interpretojnė nė kėtė TMERRADĖ, e cila ėshtė ndėrtuar e ndėrthurur me pjesėza tė lidhura me nyjėza simbolike; duke siguruar kėshtu njė partiturė kompozicionale me njė stil ndryshe, me trajtesė me objekt tė pėrpunuar me drejtime, me kėrkim dhe fokusim objektivash tė eliminuara dramatikisht dhe rrymim personazhesh qė rrėfejnė, objeksojnė, monologojnė, dialogojnė, pėrshfaqen simbolikisht, nxjerrin deduksione logjike, parakalojnė shpejtėsisht, zezojnė, vėnė nė shėrbesė tė eliminimit fizik, karakteristika dhe cilėsi tė egra tė rrjedhuara nga etja e pėrftimit dhe e okupimit …. mbajtjen nė zgjedhė dhe spastrimit etnik…
Kjo vepėr ėshtė njė vepėr pamfletike me ndėrthurje dhe prezencė tė gjinive: publicistikė, prozė, prozė poetike, poezi, proemė, madje spikat edhe prezenca e tė shkruarit “qiellor” nėpėrmjet ravijizimeve dhe ngjyrimeve tė pėrshfaqura tė peizazhit dykahėsh, si dhe buisja e lėngut limfatik me prezencė klorofilė jetėsore dhe dashurim pėr vijim jete. Vėrehet njė prezencė analitike e veprimtarive drastike dhe e etjes pėr tė mbijetuar, prania e veprimeve reflektuese te pėrmasave tė vogla dhe tė mėdha. Prezenca e personazheve reale tė kontekstit tė njohur historik, tė cilat tė gjitha frymojnė nė njė frymėmarrje reale plot nota, ku shquhet edhe nota e fortė “sol” nė njė ditar tragjik jete , por edhe i pėrsjelljes sė njė kthese tė madhe nė njė pentagram jetėsor notash tė ėmbla.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

DHURATA IME PĖR KOMBIN DHE KOSOVĖN NĖ DITĖLINDJEN E PEGASIT Empty
MesazhTitulli: Re: DHURATA IME PĖR KOMBIN DHE KOSOVĖN NĖ DITĖLINDJEN E PEGASIT    DHURATA IME PĖR KOMBIN DHE KOSOVĖN NĖ DITĖLINDJEN E PEGASIT EmptySat Jul 27, 2013 9:25 am

3. Pėr kuriozitet paraprak tė lexuesve mund tė na shpalosni njė paraqitje tė shpejtė tė lindjes se mendimit pėr kėtė vepėr… Cila ishte shtysa e arkitekturimit tė saj?…
Shtysa ka qenė shumė e efektshme : “Toka e ndarė e kombit tim. Pėrballjet e kėtyre pjesėzave ndaj njera- tjetrės dhe ndaj tokės amė nė pozicione tė tilla tė vendosura nga planet diplomatike tė Fuqive tė mėdha.. Kryetema : KOSOVA…
Nė hyrėsinė e veprės pasqyrohet ky “nerv” shtysės , e cila vijon mandej me pasprologim inskenim i qiellor, ku lėviz njė qenie e ēuditshme gjysmėtrajtė, frymore dhe njė gjysmė zog me tejpendėngjyrore,te cilat ruajnė hapėsirėn qiellore, simbolizime kėto , tė cilat kalojnė nė njė mbrojtje tė fuqishme ndaj sulmeve historike tė “tokėngrėnėsve”… Kėshtu realizohet pėrvijimi i mbrotjes dhe i rezistencės historike. Personazhet simbolike e pėrshkojnė gjithė neromanin tė ndėrlidhur me personazhet veprues realė dhe me Profetin, poetin dhe me personazhen “kryefjalė” Luljeta Sharanin (Morinėn), njė shqiptare , e cila e ngrė veten nė njė stad tė lartė, duke pėrfaqėsuar personalitetin e femrės sė fortė shqiptare, por edhe me studiuesin e madh Aristidh Kolja, ish Presidentin Klinton e tjerė aktorė politikė shqiptarė, kosovarė dhe evropianė, pjesėmarrės nė transformimin fytyror tė Kosovės… Nė kėtė vepėr preket dhe trajtohet etja copėtuese dhe planet e pėrpunuara nė tavolinat diplomatike, tendencat anti “tokė”. Nėpėrmjet kapitullizimeve: “Kryemallkimi”; “Ē’profil tjetėr ka kasaphana?!” “Fillim gjaku e pikim loti nė kėtė fillimrruge”; “Kur do tė na pushojė qarja e syrit?” dhe “Frymim” del nė pah eposi, heroikja , trillimi, etja, prangosja, eliminimi, realja , bindėsja, pėrpjekja, ndihmesa, triumfi dhe nisja per nė rrugėn e dėshiruar ….
Ėshtė njė veprėr komplekse , e cila kėrkon kohė leximi , pasi dhe duhet tė ēkodifikohet .
Studiuesit dhe lexuesit do tė thonė fjalėn e tyre, por orientimi ėshtė i nevojshėm …
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

DHURATA IME PĖR KOMBIN DHE KOSOVĖN NĖ DITĖLINDJEN E PEGASIT Empty
MesazhTitulli: Re: DHURATA IME PĖR KOMBIN DHE KOSOVĖN NĖ DITĖLINDJEN E PEGASIT    DHURATA IME PĖR KOMBIN DHE KOSOVĖN NĖ DITĖLINDJEN E PEGASIT EmptySat Jul 27, 2013 9:25 am

4. Si e shikoni ecurinė e kontaktit tė lexuesve me kėtė libėr?
Dua tė them se edhe kopertina e tij ėshtė reflektuese e pikturuar mjeshtėrisht nga piktori akademik Idriz Berisha, e cila ka tėrhequr vėmendjen, por gjithashtu edhe tema edhe trajtesa ka shėrbyer qė, pa dalė ende nga botimi ky neoroman, tė jetė shumė i kėrkuar ! Ndaj shpresoj nė suksesin e tij…
5. Pas kėtij neoromani pėr kuriozitet kush e ka radhėn ?
Pas kėtij vijon njė kolanė romanesh , e cila ėshtė gati pėr botim. Mund tė zbuloj romanin psikologjik “Planeti mental” , “Vilat e formacioneve”, e tjerė,
Ju faleminderit !
Gjirokastėr, 23 korrik 2013
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
DHURATA IME PĖR KOMBIN DHE KOSOVĖN NĖ DITĖLINDJEN E PEGASIT Empty
MesazhTitulli: Re: DHURATA IME PĖR KOMBIN DHE KOSOVĖN NĖ DITĖLINDJEN E PEGASIT    DHURATA IME PĖR KOMBIN DHE KOSOVĖN NĖ DITĖLINDJEN E PEGASIT Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
DHURATA IME PĖR KOMBIN DHE KOSOVĖN NĖ DITĖLINDJEN E PEGASIT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: