Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 DITA E 23 QERSHORIT PRODUKTON PAQE …

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

DITA E 23 QERSHORIT PRODUKTON PAQE … Empty
MesazhTitulli: DITA E 23 QERSHORIT PRODUKTON PAQE …   DITA E 23 QERSHORIT PRODUKTON PAQE … EmptyTue Jun 18, 2013 8:51 am

Fjala e shkrimtarit dhe paanėshmėria

Kur ditėt e javės sė fundit parazgjedhore po “bien”…
DITA E 23 QERSHORIT PRODUKTON PAQE …
nga Kristaq F. Shabani poet, shkrimtar, studiues, estet
President i Lidhjes Ndėrkombėtare tė Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve "PEGASI" ALBANIA
Anėtar i Lidhjes se Shkrimtarėve tė Botės (IWA(, WPS, AOM, ABI, IBC
"Njeriu i vitit 2011"i shpallur nga Instituti Biografik Amerikan
Anėtar nderi i shumė Lidhjeve tė Shkrimtarėve dhe Poeteve te vendeve te ndryshme
Fitues i shumė titujve dhe ēmimeve ndėrkombetarė

Hyrėsi

Kėput njė lule nė pamje me mbi 64 ngjyrime, por faktikisht dy ngjyrime predominuese.

Penat e mprehta dhe ato simbolike dinė tė trajtojnė aspektin , shembullin, dinamikėn…
Skicimet tyre , pa dyshesė janė tė pranueshme nga inteligjentja…
Dikur nė tratativėn dhiogjeniane kėrkohej njeriu me kandili. Kėrkohej dritėsimi pėr t’i hapur rrugė novacionit, novatores. Lodhėsia lodhej nė lodhėsinė e sistemit, nė rrugėsimin e pėrgjatė dhe natėerrėt… Megjithatė tentimi dhiogjenian vijonte dhe kėrkonte njeriun e nevojshėm ndriēues…
E njėjta tablo vijon dhe sot: “Dhiogjeni” niset pėrsėri nė kėrkim , por nė kushte tė tjera …Tė gjithė imitojnė Dhiogjenin duke kėrkuar njeriun e domosdoshėm pėr tė lezetuar dhe frymėmarrė ardhmėrinė e tyre… Shumė herė nisen njerėzit “Dhiogjenė” nė kėtė rrugėtim krijues…
Njerėz tentues qė kėrkojnė tė bėjnė liderin dhe shpesh e formojnė me plastelinė, duke i dhėnė trajtė frymėmarrėse …

1. Shoqėria jonė ka nevojė pėr ”FRYMORĖT” jo “KURMORĖT”
Dalin nė pah “Kurmorėt”… Por kjo shoqėri ka nevojė pėr “FRYMORĖ”…
Pėrpjekjada e e ujit tė ndenjur dhe e trofeut.
Ndeshėsi kundėrshtish… Berisha - Rama.
Frikėsimi se do tė ndodhė diēka, do tė ketė trazira mė 23 qershor e shprehur nga propaganda dhe fjalamania ndoshta ėshtė trill. Kjo asqė duhet tė shkohet ndėrmend, por sidoqoftė masa duhet tė merren. Edhe nė rast humbjeje potenciale Berisha do tė tregojė se ėshtė njė politikan i zoti, do ta dorėzojė pushtetin me shumė kulturė dhe etikė, pasi ai, pavarėsisht nga etikimet e bėra, do qė ta vijojė jetėn politike, pasi, do s’do njeri apo tjetri, ai ka kontributin e vet nė politkėn shqiptare…Pra Berisha do tė respektojė vendimin e Sovranit!
Po Rama? Shpesh trumbetohet dhe thuhet se Ramėn duhet ta provojmė. E pse mos t’i jepet ky shans? Rama ėshtė dhe artist dhe shpirti i artistit , krijuesit ėshtė shpirt transformues… A nuk e transformojė Tiranėn ? Realisht po… Le ta transformojė dhe Shqiperinė …Ta vijojė atje, ku e lė Berisha!
Duhet tė mėsohemi me rotacionin! Duhet t’i japim fund kėtij tranzicioni tė gjatė dhe tė eliminojmė mendėsitė evropiane apo tė miq-armiqve tanė se ne nuk dimė tė bėjmė shtet, kur ne kemi dhėnė kontribut nė bėrjen e shteteve tė tjerė…
Po dhe sikur tė mos ndodhė ky tranzicion do tė kemi tė bėjmė me njė administratė shtetėrore tė lodhur, nė tė cilėn janė futur militantėt dhe ka shkelmim tė profesionalizmit… dhe apatia, meititeti do tė sjellė pasoja tė tjera tė rėnda, sado qė mund tė pėrdoren arnimet…
Qėllimi ynė duhet tė jetė: EVROPA!
Duhet t’i japim fund aktrimit dhe shfaqeve tė diletantizmit politik …
Tė gjallėrojmė shpresėn. Midis dy ngjyrimeve tė pėrzgjedhim me gisht nė kokė dhe pikėn mbi “i” alternativėn e progresit…

2.*
Dhe disa ditė dhe do tė bier sipari i njė fushatimi elektoral: fjalėzim mbushur me fraza mbetėse nė mendje dhe nė vetėmendje, bukuri shprehėse dhe antibukuri, mendim i thellė dhe sipėrfaqėsor; prekje tė thelbit dhe anashkallim tė tij; pankarta dhe antipakarta, flamuj dhe flamurka, premtime dhe zhgėnjime totale, module fjalimesh pėrsėritės nga njė miting nė tjetrin pa nerv me premtime rakitike dhe thenėsi prolikse ; profeci aty kėtu, shpėrthime gazmimi, ruajtje tė pozicionimit, mitingashė tė sprovuar , tė cilėt nuk kanė lidhje me thelbin, por kanė gurmaz tė pėrsėritin brohorimėn, njerėz qė shikojnė tjetrin si antitjetėr; thurės lavdesh dhe lulkash pėr mos ndryshim tė situatės dhe qėndrim tė “ujit” tė ndenjur qeverisės… Njė pėrpjekjadė pėr qėndrim dhe njė pėrpjekjadė pėr tė marrė trofeun… Dy protagonistė: Njėri kėrkon tė mbajė nė pushtet ngjyrėn dhe ngjyranėt e sojit tė tij dhe ngjyra tjetėr nė kėrkim tė fitores pėr ta kthyer ngjyrėn nė kryengjyrė… Tė tjerė qė harlisen dhe ngjiten nėpėr dy trupngjyrat…
Mbizotėrimi i frazės: Do tė vijojmė …
Dalje nė skenė i frazės premtuese: Do tė bėjmė tė pamundurėn pėr tė ndryshuar …
Bijėzat dhe mbesesat : Na provoni, nuk do t’ju zhgėnjejmė…
Listė emrash kandidimi. Kaq shumė sa tė mėrzitet syri nė lexim… kandidatė realė, poetencialė, kandidatė ėndėrrues, tė cilėt kėnaqen me shkrimin e lajmit sensacional nė jetėshkrimin e tyre: kemi kandiduar pėr deputet nė vitin 2013! Njė botė ēudirash, ku dhe vetė ajo habitet me zellin e fotografisė, spotit, me afishimin me lėvizje, aleancė, ardhmėri, gjetje emėrtimesh pėr tė trumbetuar buzėqeshjen dhe lėvizjen drejt progresit “fjalė”… Nė ekrane televizorėsh intervista dhe kundėrintervista, analitikė me nerv dhe pa nerv…, premtime nga mė tė sofistikuarat, tė cilat kthehen nė tė kundėrtėn e tyre!… Njerėz tė kandiduar qė vetėm provojnė si e kanė zėrin dhe si u del zėri, qė krenohen dhe jetojnė nė ėndėrr fitoren… Njė rrokopujė dinamike… Takohesh me ta dhe tė nxjerrin fletushkėn e tyre me frazėn tashmė dalė boje: Voto numrin ….

3. Javės sė fundit po i bien ditėt…
E hėna ra ..
Sot ėshtė e martė dhe shpejt dhe kjo ditė do tė bier…
Lodhje , fraza, takime, dancime, brohoritje, premtime, hedhje lumi…
Disa kandidatė qė konkurrojnė me kėtė sistem pėrpiqen nga siguria e tyre e fitores tė sigurojnė tė dytin , tė tretin , tė katėrtin e listės dhe kėshtu me radhė…
Grisje posterash nga kundėrtitė …
Mititantizmi shfaq aftėsinė ….
4.*
Nė kėtė roman ngjarjesh aktrojnė presonazhet sipas aftėsive tė tyre… Ish deputetė , tė cilėt u provuan dhe nuk thanė asgjė, veē ngrinin duart me urdhėr, ose u mbrojėn me atė qė ne ishim nė opozitė dhe kaq fuqi kishim! … Ose deputetė tė pozitės, tė cilėt pasi morėn votėn nuk u dukėn te Sovrani, ose e shfrytėzuan deputetllėkun pėr t’u pasuruar deri nė tejkufijtė… Harruan premtimet e dhėna, qėndrimin me zemėr tė gjėrė pėr elektoratin e tyre…, humbėn fizionominė …

5. Veēantia: Vangjel Tavo nė Gjirokastėr
Kur hapen Portat e Shpirtit

Natyrisht pena e mprehtė dhe simbolike ėshtė e aftė tė trajtojė dhe tė reklamojė prezencėn e gjetjes …
Ajo mes kandidatėve pėr deputetė , tė cilėt kanė vlera tė larta pėrfaqėsimi veēon, pavarėsisht nga tentimet kundėrshtare… Jeta ka nevojė pėr dimension dhe pėr prezencė tė intelektualizmit superior pėr tė tėrhequr inteligjenten dhe profesionalizmin larg despotizmit dhe profanizmit ekstrem dhe urdhėrimit , mbajtjes nėn tutelė…
E sheh mes zgjedhėsve tė vet, argumenton , bind… Flet njė shqipe tė bukur. Flet me gjuhėn e realizimit. Flet me gjuhėn e komunikimit tė pėrhershėm dhe tė pranisė sė pėrhershme.. pavarėsisht se kė forcė politike pėrfaqėson ….Buzėqesh, kur duhet buzėqeshur, serioz kur duhet pėrdorur serioziteti…Praktik nė realizimet e veta.. Qindra shembuj njerėzorė, tė cilėt shprehin falenderimin ndaj pėrkushtimit tė tij dhe marrjes sė pėrgjegjėsisė, pėr tė cilėn bėn tė pamundurėn…Me dorė nė qafė, me dorėshtrėnguar… tė njeh si fytyrė , por edhe si emėr.. Nisiator, kėmbėngulės, bashkėbidsedues dhe bashėkrealizues!… Komuniteti e ndjen pulsimin e njeriut tė zgjedhur nė hapėsirėn katėrvjeēare… Ai ka treguar katėrcipėrsiht se jeton me shqetėsimet e komunitetit qė e ka zgjedhur dhe ėshtė kthyer nė njė deputet professional, i cili e ēon zėrin e popullit nė Tempull dhe mundohet tė zgjidhė gjithēka qė varen nga ai… Ky zė dhe ky veprim impulsues dhe realizues i duhet popullit… Nuk I duhet meskiniteti, trumbetimi sa pėr tė shkuar radhėn dhe paaftėsia…
K y zė i duhet edhe Leterėsisė , Artit , Kulturės, Medias, pasi Vangjeli gjatė gjithė ekzistencės sė Lidhjes Ndėrkombėtare tė Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve “Pegasi” Albania ka dhėnė kontributin e tij duke impulsuar zhvillimin me daljen nė pah tė disa librave tė rinj tė talenteve tė rinj, apo ndihmesė nė median pegasiane … Madje ai gjithmonė ėshtė interesuar pėr shkrimtarėt, artistėt… Kjo ėshtė njė pikė e fortė dhe nevralgjike e tij… Jeta ka nevojė pėr tė tillėt me aftėsia tė madhe vepruese. Ai, tashmė, ėshtė nė sprovė… Gjirokastra e njeh mirė Vangjel Tavon, por tashmė dhe Pėrmeti e Tepelena shohin tek ai njė model tė lartė pėrfaqėsimi .. A duhet t’i jepet ky shans.. kėtij deputeti profesional ?! Natyrisht qė po . Ai ka ditur tė bėhet njeriu sfidues … dhe i dashur pėr tė gjithė nė kėto kushte , kur humanizmi goditet ashpėrisht ...

Gjirokastėr , 18 qershor 2013

Ketė shkrim do ta gjeni edhe nė wwwbashkimikombetar.com
Tvitter Kristaq F. Shabani
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
DITA E 23 QERSHORIT PRODUKTON PAQE …
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: