Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 PEGASI INTERNACIONAL ALBANIA DHE “ DITA BOTĖRORE E LIBRIT”

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI INTERNACIONAL ALBANIA DHE “ DITA BOTĖRORE E LIBRIT” Empty
MesazhTitulli: PEGASI INTERNACIONAL ALBANIA DHE “ DITA BOTĖRORE E LIBRIT”   PEGASI INTERNACIONAL ALBANIA DHE “ DITA BOTĖRORE E LIBRIT” EmptySun Apr 28, 2013 4:27 am

23 PRILLI I VITIT 2013 DO TE MBAHET NE KUJTESEN PEGASIANE SI NJE DITE E ARTE ...

Jemi tė gjithė Ėngjėj... Ejani tė bashkojmė krahėt dhe tė fluturojmė sė bashku...

POETET , SHKRIMTARET , STUDIUESIT PEGASIANE FESTOJNE DITEN BOTERORE TE LIBRIT NE LOKALIN FANTAST "JURGEN" LINZE
NJE FESTIM I JASHTEZAKONSHEM ME NJE PROGRAM MJAFT TE PASUR TREKAHESH

”POLEART PEGASI INTERNACIONAL TIRANĖ 2013 ”
Lidhja Ndėrkombėtare e Poeteve , Shkrimtarėve dhe Artistėve
“PEGASI” ALBANIA
The International Association of Poets , Writers and Artists
“PEGASI” ALBANIA
23 PRIL 2013
PROGRAMI I VEPRIMTARISE
“POLEART PEGASI INTERNACIONAL TIRANĖ 2013”
DITA BOTĖRORE E LIBRIT ”
PEGASI DHE 23 PRILLI , DITA BOTĖRORE E LIBRIT
PJESĖMARRES POETE DHE SHKRIMTARE, STUDIUES, ANETARĖ TE AKADEMISĖ PEGASIANE NGA SHQIPĖRIA, KOSOVA , MAQEDONIA, SI DHE TE FTUAR


“DITA BOTĖRORE E LIBRIT ”
Datė 23 prill

*Ekzekutimi i Himnit Kombėtar

*Mandej shfaqja e njė filmi me diapozitiv me objekt “ DITA BOTĖRORE E LIBRIT”, ku del ne pah biografia e shkrimtarėve dhe artistėve tė mėdhenj tė lidhur me kėtė ditė :
Servantes, Shekspiri dhe Garcilaso de la Vega, i mbiquajtur Inca.
Maurice Druon, K. Laxness, Vladimir Nabokov, Joseph Pla dhe Manuel Mejia Vallejo.
VEPRIMTARITĖ PEGASIANE SIMPOZIUME , KONGRESI DHE VEPRIMTARI TW TJERA PĖRMASTIVER, INTERVISTA …
E pėrkėdhel,
si fėmijėn e vetėm ,
i numėroj flėtėt,
si ditėt, si vjetėt…
Qetohem,
pas lindjes sė krijesės:
“Habent sua fata Libeli”.*
Mė sjell
Horacin:
Mauri Terenc…
Fatin
• Secili libėr ka fatin e vet
• Marrė nga libri “VIRTYT I THYER” i KRISTAQ F. SHABANIT


*FJALA HYRĖSE DHE CEREMONIALE E VEPRIMTARISĖ
PEGASI DHE 23 PRILLI , DITA BOTĖRORE E LIBRIT
Nga Kristaq F. Shabani , President i “Pegasi” Internacional ALBANIA
23 prilli i pėrvitshėm, njė datė simbolike pėr literaturėn botėrore.
Njė pėrsjellje historike:
Nė kėtė datė tė vitit 1616, vdiqėn fizikisht Servantes, Shekspiri dhe Garcilaso de la Vega, i mbiquajtur Inca.
Ēuditėrisht 23 prilli shėnon edhe lindjen ose largimin jetėsor dhe tė shkrimtarėve tė tjerė si: Maurice Druon, K. Laxness, Vladimir Nabokov, Joseph Pla dhe Manuel Mejia Vallejo.
Kėto lindje dhe ikje sollėn homazhin e madh tė pėrkujtimit tė Ditės Botėrore tė librit, e cila e ka zanafillėn origjinore e vet nė Spanjė, nė zonėn productive tė Katalonjės…
Vetėm simbolika: Kush blente njė libėr i dhurohej njė trėndafil… Kjo flet qartėsisht pėr kėtė vlerėsim. Njė simbolikė e tejbukur pėr tė nxitur kulturimin njerėzor.
Vetėm libri ka njė forcė tė tillė tė madhe dhe gjėrėsore… A nuk janė librat ato, tė cilat hapin horizonte tė reja dhe e plotėformojnė NJERIUN?… A nuk janė librat ato, tė cilat tė pėrgatitin pėr jetėn dhe shpėrndajnė pėrvojat jetėsore tė brezave? …

23 prilli ėshtė shpallur si Dita Botėrore e Librit mė 15 nėntor tė 1995, me njė rezolutė tė UNESCO-s, pasi u morėn nė konsideratė faktet se libri ka qenė, historikisht, instrumenti mė i fuqishėm i shpėrndarjes sė njohurive dhe mjeti mė efikas pėr tė siguruar ruajtjen e kėtyre njohurive, se ēdo nismė pėr promovimin e librave tė rinj ėshtė njė faktor i pasurimit kulturor, etj.

Njė arsye dhe njė argument tejet bindės, pėr tė cilėn kjo datė kulmore festimi pėr letėrsinė universale ėshtė caktuar nga Konferenca e Pėrgjithshme e UNESCO-s pėr t’i bėrė homazh botėror librit dhe autorėve tė tij dhe pėr tė inkurajuar tė rinjtė,tė talentuarit, tė zbulojnė kėnaqėsinė e tė lexuarit, si edhe pėr tė respektuar kontributin e pazėvendėsueshėm, qė kanė dhėnė krijuesit pėr progresin social dhe atė kulturor njerėzor hapėsirėgjerė.
Shqipėria dhe trevat shqipofolėse, gjithė Kombi ynė shqip, natyrisht homazhon nė kėtė ditė tė madhe .
Letėrsia shqipe po lėvrohet gjithnjė e mė shumė, falė pėrhapjes sė madhe tė shtėpive botuese, tė cilat po pėsojnė reformime tė thella nė drejtim tė kualifikimit tė botimit tė librave, si dhe mundėsive pėr distribuimin dhe tregtimin e librit.
Ky inkurajim, kjo nxitje e gjeneratės sė re duhet tė marrė pėrmasa mė tė mėdha, me njė punė e veprimtari mė tė vrullshme; duhet tė ngrihet nė njė shkallė mė tė lartė, pasi kultura e arti i tė lexuarit, sidomos sot, ka pėrballė saj prezente kulturėn e informacionit tė shpejtė dhe tė pėrmbledhur, i cili ofrohet nėpėrmjet rrjetit internetik. Libri ėshtė gjithmnonė i gjallė, veprues, dinamik dhe luajtės I njė roli tė madh.
Nė kėtė kontekst, nga tė gjithė ne krijuesit dhe organizmat e ngritura pėr librin, duhet tė shtohen pėrpjekjet pėr tė nxjerrė, mė nė pah, vlerat e mirėfillta tė kėsaj pasurie tė madhe tė kujtesėss sė shkruar njėrėzore me art, librit.
Duhet tė rritet nė shkallė tė lartė procesi ndėrgjegjėsues nė plan kombėtar, duke organizuar Panaire nė shkallė kombetare, praktika qė ndiqen hera - herės, apo Panaire Ekspoze, publikime librash tė karakterit kombėtar dhe universal, pėr tė realizuar universialitetin e vlerave.. Po kėshtu duhet tė rritet ndėrgjegjėsimi nė tregtimin e librit, jo vetėm nga ata, tė cilėt e kanė pasion tė tyre, apo pėrpiqen ta tregtojnė atė…, por edhe nga e gjithė shoqėria, duke filluar nga familja, qė duhet tė ketė bibliotekėn e saj . Dėshirėn pė rtė kontaktuar gjėrėsisht me librin duhet ta ushqejnė edhe vetė krijuesit e tė gjithėv gjinive krative, duke krijuar vlera tė mirėfillta; parėsi e puėns sė vetė institucioneve, medias sė shkruar dhe elektronike Rol luan ., natyrisht vetė Qeveria, Ministria e Arsimit dhe e Shkencės. Duhet tė ngrėnė nė nivel veprimtarinė e tyre tė kualifikuar tė gjithė mėsuesit, pedagogėt, profesorėt, studiuesit si dhe tė gjitha organizmat e tjara, tė cilat merren me kulturėn. Veēanėrisht, prindėrit mund dhe duhet t’u ushqejnė kėtė dėshirė fėmijėve tė tyre.
Ndėrkohė, Qeveria dhe Ministria e Arsimit, Lidhjet e shkrimtarėve , klubet dhe shoqatat e shkrimtarėve si dhe organizatat e tjera, tė cilat merren me kulturėn, duhet tė punojnė vazhdimisht dhe intesivisht me hartimin dhe implementimin e politikave tė qarta dhe afatgjata nė drejtim tė punės me librin , duke u marrė seriozisht me kėtė problem kryefjalė…
Lidhja Ndėrkombėtare e Poetėve , Shkrimtarėve dhe Artistėve ‘Pegasi “ Albania ka 15 vjet qė ka punuar intesivisht pėr librin dhe letėrsinė e mirėfilltė. Vetė organizimi I veprimtarisė pėrmastive “POLEART” kėtė vit e ritregon kėtė vlerėsim dimensional me njė program me gjetje , tė spikatur dhe efektprurės…
Ne nisemi nga parabola gjermane: “ Ēdo libėr ka fatin e vetė”. Ne librin e trajtojmė si krijesė qė lind dhe kurrė nuk vdes…” Ndaj kėtė vit ne po i japim parėsi veprimtarive me ardhmėrinė.


LIBRI I NDJENJĖS
Poet , ”Harresė e mjegulluar”
shfaqu dhe ik si njė yll i largėt ndjenje,
Jepu shkėlqim pllakave tė mermerta,
Mbill trėndafilin e kujtimit nė Perėndinė e Njėshit…
Kambana tė vargjeve bjeru,
t’i dėgjojnė si kambana kishe Miliarderėt,
nė Bibliotėkėn e tyre tė vilė tė hapin vend pėr
LIBRIN NDJENJĖS…
Poet, lodhja e vetvetes,
vėrshėllimat s’e pėrthyejnė Ndjenjėn,
Vargu lind si krijesė Zoti,
O njerėz , ju thėrras e tė mė dėgjoni:
“Mos i vrisni foshnjat” vargje
nė bark
Gjirokastėr 1991
Marrė nga libri “PULSI I DHIMBJES” i KRISTAQ F. SHABANIT

*REFERENCĖ
“ĒDO LIBĖR KA FATIN E VET”
FLUTURA MAĒI, SEKRETARE E PĖRGJITHSHME E LNPSHA “PEGASI’ ALBANIA
*POEZI PER DITEN BOTERORE TE LIBRIT NGA POETE SHQIPTARE DHE NDERKOMBETARE ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
PEGASI INTERNACIONAL ALBANIA DHE “ DITA BOTĖRORE E LIBRIT”
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: