Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Bisedė me nivel i dy krijuesve bashkėkohorė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Bisedė me nivel i dy krijuesve bashkėkohorė Empty
MesazhTitulli: Bisedė me nivel i dy krijuesve bashkėkohorė   Bisedė me nivel i dy krijuesve bashkėkohorė EmptySun Apr 28, 2013 4:18 am

27 prill 2013
Bisedė me nivel i dy krijuesve bashkėkohorė

SULEJMAN MATO, poet, shkrimtar, studiues i njohur jo vetėm nė Shqipėri , por edhe me gjėrė : “Juve mund ta qani me lot kėtė punė, pasi kishit njė organizim tė shkėlqyer tė aktiviteve tuaja dhe tė anėtarėve tė "Pegasit" . Po tė mos isha aty dhe ta shihja me sytė e mi mėnyrėn e organizimit dhe aftėsitė e tua organizuese, do tė kisha njė mendim tjetėr pėr kėtė veprimtari”.Kristaq F. Shabani
Pershendetje , i nderuar , ju falenderoj per pjesemarrjen nė veprimtarinė tonė pegasiane ... Do t'ju lutesha, nė rast se e keni tė shkruar materialin, tė cilin referuat ma dergoni kėtu , pasi do tė botohet nė librat tanė tė posaēėm “Pegasiada”2, 3 ...
Punimi juaj ėshtė vlerėsuar maksimalisht nga pjesėmarrėsit...
Dhe pėr aq sa patė, ndjetė dhe prekėt nė atė ditė tė 21 prillit nė konferencėn shkencore “Pegasi dhe gjinia e romanit” do tė dėshironim njė mendim Tuaj profesionist...
Sulejman Mato
z. Kristaq! E morėt librin qė ju dhurova “Arti i tė shkruarit?”

Kristaq F. Shabani
“Po e mora, po e lexoj me kujdes maksimal dhe kemi ndėrmend qė nė Tirane tė organizojmė njė veprimtari tė qenėsishme pėr mendimin kritik shqiptar nė fushėn e letersisė dhe tė artit dhe natyrisht libri juaj, i cili buron nga nje pėrvojė shumė dekadshe tė shkruari dhe, madje tė suksesshme, tė evidentohet dhe te mundėsojmė njohjen dhe “pronėsimin’ e tij nga tė gjithė krijuesit tanė …”.

Sulejman Mato
“Po ju kuptova drejt , me pėlqen kjo ide juaja dhe e respektoj .
Shkrimin pėr shkrimtarin Faik Islami e kam dhe nė kompjuter, ia dhashė dhe Faikut…”.
Kristaq F. Shabani
Atė shkrim unė e kam …
do tė dėshiroja tė ma dėrgonit sikundėr e keni nė komp[juter, pėr tė lehtėsuar punėn e paraqitjes”.

Sulejman Mato
“S’diskutohet. Pėrsa i pėrket "Artit tė tė shkruarit":
Libri fillimisht ėshtė bėrė me porosi pėr t'u bėrė lėndė nė Universitet. Varianti i parė ėshtė botuar nė vitin 2002.Mirėpo atė lėnde e jep njė pedag Jakllari, "Esseja"pėrkthim nga botime tė huaja , kryesisht nga Todorovski. Libri im ėshtė njė libėr me pėrvojė e shkrimtarėve shqiptarė dhe nobelistėve botėrorė. Libri im ėshtė njė rezultat i njė pune tė hollėsishme, njė libėr tipologjik. Nga botimi i dytė mua mė kanė mbetur dhe pesėdhjetė kopje.Nėse keni dhe ju ndonjė mendim pėr t'ia dhėnė letrarėve tė rinj kėto kopje, ose t'i bėjmė njė botim tė ri...Lastrat i kemi ruajtur.Juve mund ta qani me lot kėtė punė, pasi kishit njė organizim tė shkėlqyer tė aktiviteve tuaja dhe tė anėtarėve tė "Pegasit" . Po tė mos isha aty dhe ta shihja me sytė e mi mėnyrėn e organizimit dhe aftėsitė e tua organizuese, do tė kisha njė mendim tjtėr pėr kėtė veprimtari.
I dashur Kristaq,unė kam shumė libra qė duhet t'i botoj, veēanėrisht librin e madh studimor "Nė kėrkim tė rrėnjėve", por ky libėr qė ju dhashė ju ėshtė pėr letrarėt e rinj dhe pėr shkrimtarėt, ėshtė shumė i pranueshėm dhe kam bindjen se ēdo letrar dhe ēdo shkrimtar mund tė pėrfitojė diēka prej tij. Nuk e di ē’mendim keni ju dhe a mund tė bashkėpunojmė? “
Kristaq F. Shabani
“Natyrisht ne bashkėpunojmė me studiues tipikė si jupoetė e shkrimtarė si ju… Ne respektojmė vlerėn dhe jemi kundėr antivlerave. Do tė bashkėpunojmė dhe do tė ulemi seriozisht . Mua mė pėlqejne njerėzit realė, me diapazon dhe me vullnet ... Ne do tė bėjmė njė zberthim analitik kumtues tė ketij libri nė seancėn 2 tė veprimtarisė “Poleart Pegasi Internacional” i cili do tė vijojė nė Tiranė dhe do ta rekomadojme kėtė libėr, jo vetėm pėr talentet, por edhe pėr shkrimtarėt. ..”.
Sulejman Mato
“Ju falėnderoj pėr fjalėt e pėrzemėrta dhe pėr bashkėpunimin tonė nė tė ardhmen. Pėrfitoj nga rasti t'ju shpreh dhe unė konsideratat e mia pėr punėn tuaj tė palodhur dhe pėr arritjen nė krijimtari, e veēanėrisht nė aktivitetet e Lidhjes sė poetėvė dhe shkrimtarėve mbarėshqiptarė "Pegasi" “.
Kristaq F. Shabani
“Ju falenderoj dhe unė juve pėr sinqeritetin profesional dhe pėr fillimin e bashkėpunimit tonė serioz… Mirupafshim , i nderuar!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
Bisedė me nivel i dy krijuesve bashkėkohorė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: