Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 MISIONARI I KUQ-QOSE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
arberia

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 39
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MISIONARI I KUQ-QOSE Empty
MesazhTitulli: MISIONARI I KUQ-QOSE   MISIONARI I KUQ-QOSE EmptyTue Apr 23, 2013 12:29 pm

OPINION
Pragkatastrofat elektorale, stacioni kur Edvini thėrret nė ndihmė Rexhep Qosen
22-04-2013 / Nga Musa Tartari
Ramiz Alia dhe komunistėt e klanit tė tij, e kishin njohur “zvarranikun” Qose dhe efektin e helmit tė tij. Ndoshta ngaqė njeriun qė ua kishin rekomanduar padronėt e Beogradit, ishte njeriu me vlerė pėr tė dy anėt... Meqė klanistėt e Alisė ishin nė shkoqie, e thirrėn me besim se helmi i tij, nė mos te shumėt, te disa do e bėnte efektin. Ia ndjenė nevojėn demagogut gėnjeshtar dhe, pėr tė zgjatur ditėt e thirrėn nė selinė e madhe ku ishte Ramiz Alia. Rexhepin e donte ta vinte nė krye tė bashkimit tė shqiptarėve, se siē e quante Alia, bashkimi ishte “Si kėmbėt e betonta qė mbajnė urėn!”. I shtroi tėrė idenė prej skllavi ndaj shqiptarėve dhe, siē kishte porosinė, i kėrkoi tė arrinte tė bėnte bashkimin. Vrasėsi dhe viktima tė putheshin. Paskėtaj tė thuhej se terroristėt tashmė kishin ndryshuar dhe ishin kthyer nė “engjėj”, dhe viktimat t’i adhuronin, se tė parėt kishin mbrojtur pushtetin popullor tė fituar me gjakun dhe kishin bėrė detyrėn. Pra, viktimat tė heshtnin dhe kėshtu tė quhej bashkimi! Pushtetit komunist t’i shtoheshin ditėt. Shqiptarėt e kuptuan tė dėrguarin serb dhe e quajtėn gjarpėr helmues. E pėshtynė dhe e mallkuan mė shumė se Ramiz Alinė, mė shumė se sigurimsat barbarė.
Me rrėzimin e pushtetit komunist, Rexhep Qosen nė Beograd, bashkė me serbin shoven, i kapi dėshpėrimi. Shqiptarėt qė e kishin njohur, e morėn me mėnd se kishte shkuar tė merrte kurajo, ta rishtonte mė shumė urrejtje pėr shqiptarėt dhe Shqipėrinė nga Millosheviēi dhe Shesheli. Pėr kėtė ata e thirrėn tė jepte mėnd, si do veprohej me bidėn e Partisė sė Punės sė Shqipėrisė, e cila nė darkė quhej PP, nė mėngjes u quajt parti socialiste! Bidės pėr “bujari” do i jepeshin 20 milionė dollarė pėr tė organizuar revolucionin dhe pėr t’u rikthyer nė pushtet, ndėrsa 30 milionė do t’i jepeshin medias qė ishte nė shėrbimin serb. Me ndarjen financiare qė bėnin shovenėt, Qosja gėzonte se do “shtonte mė shumė armiq” ndaj Shqipėrisė dhe do i kishte nė krah. Kur Berisha kishte pushtetin dhe shqiptarėt kishin fituar lirinė e pronat, Rexhep Qosja nuk dėgjohej mė, se ishte fshehur nė qyrkun e padronit, qė i shėrbente. Kur Nano, Meta, Majko, Dokle, Pėllumbi e Ruēi, hynė nė aleancėn e zezė tė shovenėve dhe pėrcaktuan se rruga e nesėrme pėr tė riardhur nė pushtet do ishte rruga me gjak pra, me revolucion, se marria e pushtetit me votė pėrjashtohej, se shqiptarėt e kishin njohur barbarinė e kuēedrės komuniste dhe sa shpėtuan prej saj nuk e rivotonin .E vėrteta ėshtė se komunistėt nuk e pranojnė kurrė humbjen. Nėqoftėse pėr njė ēast u humb pushteti, ata nuk mund tė qėndrojnė pa tė. Pėr t’u rikthyer nė pushtetin e humbur, rimbledhin idetė e ligėsisė, tė pabesisė dhe pėrcaktojnė gėnjeshtrat, mashtrimet, kėrcėnimet qė do bėjnė. Dhe vihen nė kėrkim tė ustallarėve pėr ta kualifikuar mėtej gėnjeshtrėn. Gjetėn njerėzit pa shqiptari, pa mėshirė, tė pabesėt dhe urrejtėsit e gjuhės, flamurit, historisė, legjendės shqiptare.
Humbėsit e pushtetit, u vunė nė pararojė tė luftės sė gėnjeshtėrt, tė fshehtė. Nė tė njėjtėn kohė, batakēinjtė, qė kishin mbjellė padrejtėsinė dhe kishin sunduar me kėtė padrejtėsi, mblodhėn djemtė, shokėt, miqtė, por kėrkuan edhe mercenarė, edhe shqipfolės, ustallarė tė kualifikuar nė demagogji, egėrsira tė pangopura nė shqyerje dhe pėrtypje tė shqiptarėve, qė kishin kundėrshtuar “pushtetin e popullit”, diktaturėn, varfėrinė, ideologjinė e shtypjes dhe pėrēarjes. Egėrsinė e shtuan krerėt komunistė, tė cilėt nė darkė kishin qenė komunistė vrasės tė partisė sė punės, nė mėngjes u gdhinė socialistė “engjėllorė”, por qė ngeleshin po ata xhahilė, vrasės tė pamėshirshėm, gėnjeshtarė qė kėrkonin tė bindeshe dhe tė heshtje se rikthimi te komunizmi i djeshėm ishte nevojė, ishte njė rilindje e vėrtetė. Ky kopjim po bėhet sot nga Rama: “rikthimi te koha e baballarėve”. Rexhep Qosja, i urdhėruar nga padroni, u erdhi nė ndihmė “engjėllorėve” tė trembur e ēoroditur socialistė dhe u kėrkoi tė mos e lėshonin besimin, se taktikėn pėr rikthimin te parajsa e njihnin. Ndaj njėherėsh dhe kudo qė tė ndodheshin, tė gjithė do thoshin nė njė gojė: “Borgjezėt qė na rrėzuan nga pushteti, nuk dinė tė qeverisin”. Mjeshtėrinė e qeverisjes e kanė pėrvetėsuar vetėm komunistėt, ndaj tė akuzohet: “nuk ka asgjė, as bukė, as drita, as ujė, as prona, as banesa, s’ka, s’ka, s’ka...Pra, kudo varfėri, uri. Pastaj vazhdohej fytyra tjetėr:” Vjedhjen ua kemi mėsuar! Vidhni ē’tė gjeni. Mbushni xhepat dhe hambarėt, ejani te ne nė firmat huamarrėse tė pasuroheni!”...
Rexhep Qosja porositej dhe botonte shkrime tė gėnjeshtėrta, duke i botuar nė gazetat e gėnjeshtrės, tė ish-partisė kuēedėr, besnikja mė e pandryshuar ndaj padronit tė tij. Idetė e shkrimeve tė Qoses i pėrshtateshin idesė sė ēmendur tė partisė sė socialistėve “engjėllorė”, qė ishin kthyer tė gjithė nė kolaboracionistė. Rexhep Qosja shpejt u bė adhurues i Nanos, Pėllumbit, Majkos, Dokles, Metės, Dades...Bijve tė komunisto-mafiozėve, u duhej Rexhep Qosja, se dinte si tė gėnjente dhe tė premtonte “parajsė”! Dashuria dhe besimi pėr tė vinte se ndoshta, si shqipfolės kosovar, nuk e njihnin si njeriun qė kishte pėrzier gjakun dhe e kishte shitur, nderin dhe shqiptarinė te padroni sllav dhe ishte kthyer nė antishqiptar, madje nė antikosovar, nė anti-Rugovė. Por shqiptarėt naivė, e quanin kosovar nė besė. Madje edhe tė ditur, se Rexhep Qoses, si njeri i letrave, si kosovar, i ishte dhėnė edhe titulli” Akademik” dhe sipas tyre, duhej tė kishte bėrė shumė. Ishte me dije tė mėdha, ishte i “paarritshėm”, qė ia kishte dhėnė padroni sėrb. Krerėt e partisė “Ėngjėllore”, qė drejtonte Nano, bėnė llogaritė e gėnjeshtrės dhe Don Kishoti i Manēes, qė vinte nga Kosova, e arrinte stadin e gėnjeshtrės. Si shqiptar “i mirė” e meritonte respektin dhe, menjėherė u vendos nė krye tė propagandės sė vazhdimėsisė sė gėnjeshtrės. Ai duhej ta shpjegonte me kompetencė, gėnjeshtrėn pse “komunizmi ishte mė i mirė dhe pushteti i tij do t’i pėrshtatej asaj ideologjie”. Humbėsit komunistė, me ndihmėn e Qoses dhe tė shovenėve, iu vunė pėrgatitjes pėr triumfin e revolucionit bolshevik. Do ribėnin pushtetin e baballarėve tė humbur, por qė kėtė radhė, shqiptarėt nuk do e quanin mė pushteti komunist, por pushtetin i mafies. Madje kėtė emėr do t’ia vinin dhe padronėt dhe do ndjenin kėnaqėsi, se ky pushtet do ishte i pėrbashkėt, edhe i komunistėve tė kthyer nė “engjėllorė”, edhe i padronėve. Pena e Qoses do kishte mė shumė vlerė pėr shkatėrrimin e Shqipėrisė, se artikujt e shpėlarė tė tij, kishin mbushur tėrė faqet e gazetave tė zeza. Idetė e tij tė mbrapshta i shėrbejnė revolucionit bolshevik. Pėr t’i nxitur sa mė shumė mafiozėt pėr t’u hedhur nė sulm pėr djegien dhe shkatėrrimin e Shqipėrisė, Rexhep Qosja kopjon tezat e Prillit tė Leninit dhe, shkrimin e tij e emėrton: “Revolucioni demokratik i vonuar”. Ky shkrim mbush faqet e gazetės sė ZP, qė ishte thirrje pėr luftė, nxitje pėr partinė e “engjėjve” socialistė pėr revolucionin bolshevik.
Kur komunistėt e organizuar nė banda, me ndihmėn dhe nxitjen e shovenėve me kallash prunė nė pushtet shokėt e Rexhep Qoses, ky brohoriti se puna e tij kishte qenė vėrtetė lėvduese. Jo vetėm qė njerėzit ishin treguar besues se “tani do kishin pushtetin e tyre”, por pėrmbysėn edhe sofrat e mbushura plotė, tė cilat nuk ua mbushi mė kurrė njeri. Qosja meqė ishte adhurues i pushtetit tė bandave me kallash, gjithnjė shkruante dhe shpjegonte merakun, qė kishin shovenėt, se mos mungonte vigjilenca dhe, ndonjė nga nanot, lajthitėte dhe, atė qė ishte bėrė e merrte lumi tėrė mundin, qė ishte bėrė pėr shkatėrrim, pėr vendosjen e terrorit dhe frikės, pėr urinė, migrimin pėr tė shpėtuar jetėt, pėr ta pakėsuar popullsinė, qė tė sundohej mė lehtė. Kur pa se krerėt e demokracisė, nuk ishin vrarė tė gjithė, nė shtypin e gėnjeshtrės, shkroi artikuj tė tjerė, por nuk mburrte mė. Artikujt shfaqnin pasigurinė dhe dėshpėrimin e shpirtit tė tij tė zi. “Ata qė na ndalėn nė realizimin e ėndrrės sonė tė madhe, Sali Berisha, Pjetėr Arbnori, Aleksandėr Meksi, janė ende tė lirė dhe njė ditė mund ta rrėmbejnė pėrsėri pushtetin!”. Kur u vendos pushteti i kallashėve nė qytet dhe fshat, kryepropagandisti i tė keqes shqiptare ngazėllente: “Tani Shqipėria ka edhe udhėheqėsit poliedrikė, qė s’i ka patur kurrė ndonjėherė, siē janė: Nano, Milo, Majko, Pėllumbi, Meidani, Dokle...I mburrte se ata pėrbėnin klanin e tė keqes, qė ishte vėnė nė shėrbim tė shovenėve, tė goditnin gjithnjė me ashpėrsi kundėr emrit, lirisė dhe lavdisė sė shqiptarėve. I njihte tė gjithė si antishqiptar dhe bashkėpunonte pafrikė me ta.
Meqė nė Shqipėri e luajti mirė rolin shkatėrrues tė ndezjes sė egėrsisė dhe terrorizmit makabėr tė vrasjes sė demokracisė dhe tė fitores sė shtetit anarkik, progreko-serb dhe Milosheviēi e shpėrbleu me njė dekoratė tė madhe, Nė Kosovė Rugova e kishte ndezur ndjenjėn e luftės pėr pavarėsi. Meqė Millosheviēi kishte planin e gjenocidit, Rexhep Qosja duhej nė Tiranė, pranė shtabit tė Nanos. Veē tė tjerave, qeverisė kolaboracioniste i duhej pėr ta patur edhe si bateri kundėr Kosovės, kryesisht kundėr Gandit tė Ballkanit, Rugovės. Udhėzoi qė Nano, Milo, Gjinushi...tė thoshnin se Ibrahim Rugova ishte pėr shkatėrrim dhe humbje tė tėrėsishme pėrballė sllavit, se nė Kosovė po vinin forca fondamentaliste dhe do krijonin UĒK-nė, terroriste, marksiste, qė do shkatėrrojnė Ballkanin, ndaj tė mos u jepen armė, se duan pėshtjellimin e Ballkanit. Nėqoftėse do vijė NATO, tė vendoset nė kufijtė e Shqipėrisė dhe tė mos lejoi tė kaloi armatim andej, dhe tė vijnė kosovarė kėtej” Kėto pėrbetime u konkretizuan nga banda mafioze nė Tiranė. Kosovarėt qė kėrkonin lirinė e vėrtetė tė saj, nuk kishin vend. Nga bandat e Nanos dhe Qoses u vra ministri i mbrojtjes sė Kosovės, Ahmet Krasniqi. Shumė oficerė dhe ushtarė kosovarė, qė njiheshin pėr shqiptardashės...
Kur u pa se NATO do ēlironte Kosovėn, Nano me klanin e tij, nuk ia mohonin kontributin Qoses nė pėrkrahjen e tyre, nė rrėzimin e rendit kushtetues demokratik dhe vendosjen e qeverisė kolaboracioniste pėrmjet kallashėve tė bandave. Meqė Kosova ishte nė prag tė ēlirimit nga NATO, Nano dhe padronėt e tij, e nxitėn Qosen tė krijonte partinė e tij, tė ngjashme me atė tė Rugoės, duke shtuar njė “re” pas. Pra LDR (Lidhja e re e Kosovės) dhe e vendosėn Qosen nė krye tė saj. Vilėn qė i kishte dhėnė Nano nė Tiranė e la dhe shkoi nė Kosovė, qė “bashkė me Millosheviēin dhe Arkanin do ēlironte Kosovėn”. Nė kėtė plan u veprua me shumė naivitet edhe nga Nano, edhe nga Qosja dhe shovenėt sllavė.. Nuk e llogaritėn fare urrejtjen e kosovarėve pėr karakterin e Qoses. Ata e kishin njohur mirė nė ligėsi, nė ide, nė antishqiptari. Kosovarėt nuk e pranonin kurrė tradhtinė, qė e kishin zbuluar me kohė te Qosja. Ata nuk ishin si ca ēobanė naivė nė jug, nga ata qė Fino i shikonte tė armatosur dhe organizuar nė banda dhe i emėronte “intelektualė tė shquar”. Madje kėta ēobanė naivė, e shihnin Qosen, qė ishte vėnė nė mbrojtje tė krimit dhe kriminelėve, tė tradhtisė dhe tradhtarėve, i gėnjente mė shumė se enveristėt, kur u thoshte tė puthabuzeshin me shovenin se “ishte mik nė besė” dhe e bėnin qytetar nderi, se u mburrte Nanon dhe Ruēin progrek! Kosovarėt e shqiptarisė nuk e bėnin kurrė qytetar nderi. Madje nuk e pranonin kurrė ta shikonin nė rreshtin e tyre, tė afroheshin me tė. Kur e bėnė kryetar partie, meqė mbrohej nga serbi dhe Nano, partisė sė tij, kosovarėt i dhanė vetėm 00,1 pėrqind! Rexhep Qosja e shikonte veten tė vetmuar. Kosovarėt i thoshin: “Tradhtari i turpit!”. Dhe ai, gjithnjė me urrejtje, kėrkonte vetėm vdekjen e shqiptarėve dhe kosovarėve tė Skėnderbeut. Nuk e dėgjonte kush nė tė dy anėt. Nė Kosovė fitoi pavarėsia, nė Shqipėri u rikthye demokracia. Pėr njė kohė u struk si zvarraniku nėn gurė. Kjo ndodhi kur kuptoi se shqiptarėt u ngritėn dhe e shkulėn nga themeli pushtetin e kallashėve dhe tė Dushkut, e rrėzuan qeverinė antishqiptare, tė kolaboracionistėve. Nė kėto kushte zvarraniku trembej tė dilte nga nėnguri. Por kėshtu nuk mund ta lejonte padroni, qė i shėrbente. Dhe pas dėshtimeve, njeriu i neveritshėm pėr kombin, u nxit dhe prapė rivihet nė shėrbim tė shėmtisė, ligėsisė dhe kthimit prapa. Sa tha Rama se do bashkohemi edhe me tė shėmtuarit tė rrėzojmė Sali Berishėn, Qosja, menjėherė vihet nė shėrbim tė tij dhe shovenėve. Sa i dėgjoi britmat e ngelėsve mafiozė, se do bashkohen baballarėt, bijtė dhe nipat e komunistėve dhe do rimarrin pushtetin, qė u ishte marrė tė parėve, Rexhep Qosja, si edhe zvarraniku, qė ndien qetėsi dhe del nga nėnguri, mori kurajo dhe i doli Ramės pėrpara dhe iu krekos: “Pushteti nuk merret vetėm...mos i harro akademikėt!” Ramės menjėherė iu rikthye besimi i lėnė dhe, bashkimin e nisi nga grupimet komuniste. Pastaj iu pėrqas bindja, se me Qosen nuk ka kala, qė nuk merret. Menjėherė e thėrret nė krah dhe e vė nė krye tė propagandės, siē kishin vepruar paraardhėsit. Dhe sakaq, gazetat e shpifura tė gėnjeshtrės shqiptare, nisėn tė mbushen me shpifjet, premtimet dhe kėrcėnimet e Rexhep Qoses, qė rikthehet pėrsėri nė ndihmė tė komunistėve, mafiozėve. Vetė Don Kishoti i Manēes nga Kosova, gjithė ata qė atdheun e tyre e pėrcaktojnė nga leverdia, nuk duhet t’u ndizet habia, se ėshtė nė stilin e humbėsve mafioz. Pranė marrin edhe djallin, edhe lugatin, mjaft tė vrasin shqiptarėt. Sa herė qė komunistėt shqiptarė e kanė parė rrezikun me sy, si partia e punės dhe bida e saj partia socialiste, kanė thirrur Rexhep Qosen. Madje kėtė e kanė bėrė edhe kur mbeturinat janė vetėgėnjyer pėr ringjallje, siē po ndodh edhe tani, qė i kanė lėshuar shpresat te Don Kishoti i Manēes. Qosja thirret nė shtabin e shėmtisė shqiptare, si ribashkim i gjithė shėmtisė, si njė vend fabrikimi, i gėnjeshtrės, mashtrimit, i luftės kundėr interesit kombėtar. Ajo qė ka entuziazmuar mė shumė Qosen me shokė, ėshtė deklarata e Ramės: “Do bashkohemi me tė shėmtuarit, qė tė rrėzojmė Sali Berishėn dhe tė rimarrim pushtetin!” Qosja e mburri se ishte ide e lėnė pėrgjysmė nga paraardhėsit. U tha tė besuarve tė tij, se ideja e Ramės, kishte filozofi dhe vetė, mori lapsin, letrėn dhe nisi tė shante Sali Berishėn. Ka bindjen e ngahershme, se shqiptari i madh, ėshtė armiku potent i obskurantizmit komunist, ėshtė Skėnderbeu qė shembi diktaturėn komuniste dhe u dha lirinė shqiptarėve. I shpėtoi nga skllavėria e sofistikuar, nga varfėria dhe uria. E mburr tėrė bota si njeriun mė demokrat dhe vizionarin e paarritshėm. Ishte vetėm ai, qė Shqipėrinė e ngriti nė shkallėn qė meriton. Qosja bindet se ėshtė shqiptari, qė shpie mirėsinė nė pragje! Ėshtė burri qė nuk pajtohet me idetė gllabėruese shovene. Shkon nė ndihmė tė Ramės dhe i kėrkon qė gjithė lufta e tė dyve, tė bėhet pėr ndaljen e tij...
Kur Rama sheh se artikujt e zvarranikut, qė sa kishte dalė nga nėnguri, ishin shpatė e plumb kundėr Berishės, e thirri si edhe Nano, Majko, Ruēi, Milo, Meidani, qė i kishin siguruar vilėn mė tė mirė dhe e paguanin, edhe hebreo-komunisti ia njohu tėrė privilegjet dhe po e nxit tė gjėjė gėnjeshtra me efekt vetėm kundėr Berishės. Si Don Kishoti i Manēes nuk fle gjumė, qė tė kėnaqi Ramėn. Nė shkrimin e Qoses qė ia boton “Shekulli”, qė gati po pėlcet pėr enverizmin “Berisha ik!”pėrsėrit ato tė kohės sė revolucionit bolshevik, “Berisha tiran, nuk di tė qeverisė dhe tė vinjė “poliedriti” Rama tė qeverisi! Dje mburrte Nanon, Majkon, Doklen, Milon, Meidanin...sot i ėshtė kthyer Ramės, Ruēit, Dules. E kėnaq koha 8 vjeēare e qeverisė kolaboracioniste, qė nuk nguli asnjė gozhdė pėr shqiptarėt dhe Shqipėrinė, Rama pėr 11 vjet shkatėrroi Tiranėn dhe pėr kėtė e do edhe tani: ta shkatėrroi atė qė ėshtė bėrė dhe Shqipėria lulėzon. Edi qė mafia e Ramės do qė ta shkatėrroi Shqipėrinė dhe si zvarraniku, pėr kėtė doli nga nėnguri. Rexhep Qosja e sulmon shqiptarin e madh Berisha dhe shpif, qė s’di tė qeverisi, por me qė e ka kaluar rrugėn e kombit a e ka mėsuar kush janė ndėrtuesit, po 10 mijė kilometra asfaltime tė tjera nė fshatra, po ngritjen e rrogave dhe pensioneve, Shqipėria u fut nė NATO, fitoi lėvizjen e lirė, mos i bėnė mafiozėt e Ramės, qė votuan kundėr? U dyfishuan rrogat e mėsuesve dhe mjekėve, Rama e kundėrshtonte. U ndėrtuan shumė shkolla e spitale, u shtuan universitetet, Rama thoshte se ndėrtohen piramida. U zhvillua dhe pėrparon fshati dhe u lidh me asfaltime. Nga dy orė drita pėr 24 orė, u siguruan drita pandėrprerje, ...Rama ka qenė kundėr. Qosja po i vjen nė ndihmė dhe mburr dhe nxit atė qė nuk ėshtė pėr Shqipėrinė, tė vijė nė pushtet, qė ta shkatėrrojė. Kėtė rol tė Rexhep Qoses, tė antishqiptarisė sė egėr, nuk do ta merte pėrsipėr as Millosheviēi, as Arkani, as Papandreu. Shqipėria, o Don Kishoti i Manēes, qė thua se je nga Kosova, ka nevojė pėr njė Sali Berishė, se vetėm atė e ka prurė Zoti si Skėnderbeun e dytė. A e ke parė si ėshtė bėrė Shqipėria? Ty vėrtetė zemra e zezė, bashkė me Edvinin, vetė e pėrcakton, se do t’u pėlcasi. E ke hedhur nė artikullin: “Fitorja e Berishės nė zgjedhje ėshtė katastrofė!” Vėrtetė ashtu ėshtė por pėr ty, qė s’ke dashur Shqipėri dhe pėr Edvinin, ndėrsa pėr shqiptarėt ėshtė lartėsim lumturie. Ėshtė vėrtetė fatkeqėsi, qė zvarraniku i helmėt, nuk kupton se fatkeqėsi, katastrofė, kthim prapa nė skėterrė, ėshtė rikthimi nė pushtet i ngelėsve mafiozė: Ramės, Ruēit, Dokles, Finos, Dades...se ata pushtetin nuk e duan pėr shqiptarėt dhe Shqipėrinė, por pėr vete, pėr xhepin e klanit, pėr interesin qė kėrkon Sorosi, mafia qė Rama ėshtė vėnė nė shėrbim tė saj. Mjekėroshi antishqiptar, kujton se duke i shėrbyer shėmtisė sė Ramės, ka pėr tė bėrė diēka nė favorr tė komunizmit tė rrėzuar, tė shovenizmit tė demaskuar, por nuk e kupton se shqiptarėt, jovetėm qė s’e besojnė, por e neverisin. Sa marrin nė dorė ndonjė fletushkė, ku ėshtė shkrimi i tij, e shkelmojnė fletushkėn, e pėshtyjnė me urrejtje, se do qė tė ndali qeshjen, tė pakėsojė kamjen; shqiptarėve t’u vrasi lumturinė dhe gazin, qė u shpėrthen pandalje nė kohėn qė drejton Sali Berisha...
Kur shqiptarėt shohin Qosen, qė ėshtė vėnė nė krah tė Edi Ramės, qė e ka marrė pėr ndihmė, ose e keqia e Shqipėrisė kėrkon tė bashkohet dhe tė gėnjejė naivėt, me zė tė lartė, nė trojet shqiptare shpėrthen zėri i bashkuar i zotėrve tė tokės:” Rroftė Sali Berisha, shqiptari mė i madh i kohėrave, Skėnderbeu i dytė, qė lufton ditė dhe natė pėr shqiptarėt, pėr Shqipėrinė, pėr kombin shqiptar, ndėrsa qoset dhe ramėt, janė Hamza, qė s’e duan Shqipėrinė “Zonjė tė Madhe!”Shqiptarėt i pėrbuzin gjithnjė, i neverisin, i urrejnė dhe i luftojnė, njė si zvarranikėt e helmėt, Kush e pranon pickimin nga gjarpėri Qose dhe helmin e tij e quan mirėsi, ėshtė vetė gjarpėr dhe shqiptarėt duhet t’ia shtypin kokėn mė 23 qershor!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MISIONARI I KUQ-QOSE Empty
MesazhTitulli: Re: MISIONARI I KUQ-QOSE   MISIONARI I KUQ-QOSE EmptyFri Apr 26, 2013 2:19 am

ap ap shife shife ja e vetmja shtypje qe mbetet dot ju behet popullit se kta qe i cek jan milioner te pa diskutushem dhe dot behen dhe ma te trash nga milionat.

Por prap mir si do qe te jet, mileti jep por dhe pret dhe hjek, do ta vuajn veté.

Si esht mileti do jet pra dhe pushteti...........!?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
MISIONARI I KUQ-QOSE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Politikė-
Kėrce tek: