Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Kush jem na

Shko poshtė 
AutoriMesazh
dodgjeka
Anėtar i ri
Anėtar i ri
dodgjeka

Male
Numri i postimeve : 76
Age : 80
Vendi : vulaj malsia
Profesioni/Hobi : autolakir ėn penzion -poezia
Registration date : 30/06/2009

Kush jem na Empty
MesazhTitulli: Kush jem na   Kush jem na EmptyFri Feb 22, 2013 7:20 pm

Kush jem na????

Shum t'neruoshimit,shtir asht meja nis jektij komentit se shumher kam shkrua e dvet,"kush jem na",por kurrkush nuk ka mujt mem dhan gjegje.Kur u dves se kush jem na ater shkoj e ja nisi me 1911,kur asht ēua Ded Gjon Luli me Malėsor kūdra Turkut e deri sot.Masparit poja nisi me Flamur n'maje t'Deēit,i pari flamur Kuq e Zi pas Gjergj Kastriotit ēi ā vallvua n'tok t'Shqiptarit.Jo veē se nuk e prźnon Shqipnija si ditėn e Flamurit por vet Malėsori nuk e prźnon,por ja prźnojn Ismailbeut Qemaslit kur e kūli ni balkon t'Vlorės,ēi gjith jetėn e g'jat e ka bā n'shėrbim t'Turkut.Malėsori nuk ja prźnon Malėsorit e jo menae prenua dikush tjetėr, at dit heroike 6.pril.1911,por shkon e feston i vjet e shtat muoj ma von, 28.nāntor.1912 ditėn e flamurit e ditėn e pavarsis.Kush ja bān Malėsis at pėrūlje, shum t'neruoshimit antar.Masparit ja kan nis n'Facebookme at fotomontazh, ater edhe moderatori, Malėsia forum, me qit me Ismail Qemalin,Gjergj Kastriotin e Adem Jasharin,ater pou dves a nuk kapa vźt aty edhe Ded Gjon Luli?N'Facebook nuk kam dijt se kush e ka qit edhe kam kudrashtua jekshtu si sot por, kan tha se githkush muj me bā fotomontazhėn,e sot kur e paē se e ka qit moderatori "Malėsia Forum",e besoj se asht Malėsor,ater jam habit se si mujm na vet me pėrūl Herojin pi Heroja ēi i kapa Malėsija a kurr.Kur kam tije e lexua se e barazojn i pukovnik ushtrijet JNA me Ded Gjon Lulin,ater m'duhet me dvet:"Kush jem na". Me 1918 kur u marua epara luft botnore u ēkatrrua Austrohungarija,hupi.U krījua mretnija SHS,Srbija Hrtvatija e Slovenija,e pas atyjte edhe Mretnija e Jugoslavit.Tash pou dves vet tan intelektin e politikanat e Shqiptarizmit,kū ākźn ater diplomacija e Shqipnis me Ismailbeu Qemalin?Kam lexua se e ka shetit tan Europėn edhe besa Afrikėn si diplomat i mathe, para pavarsijet,dhe thoni se gjithku ākźn i mirarrdhun e i pritun,por prap ser prap kur u basdhkuon tan Sllavt ni shtet,ka vojti diploimacija e Ismailbeu Qemalit,ka vojtėn tan ata miq ēi i ka fitua n'pėr rruga ēi i ka bā para pavarsijet?Po i lām ato vjet t'Ahmet Zogute po shkojm deri n'fund t'luftės dyt botnore kur ja ofroj Titi Enverit me hī ėn shtet federale t'Jugoslavis.Ajo ākźn,pas mźnimi

s'źm,maemadhja shans ēi e kapa akurr tan Shqiptari n'100vjetorin e pavarsis,a dini pse?Ite kźn tan Shqiptari nar ni kufī,ite xhvijellua mamir se nar Enverin,pak maemadhe demokraci se te Enveri vetun, edhe ma shtir e kite pa Srbija mena nanshtrua.Funi i punės kur ite ēpartallis Jugosllavi,siē ā ēpartalis 1990, kishin dal tana tokat e Shqiptarit t'bashkuome prej Jugoslavit.Edhe aty e kapa fajin diplomacija e tan Shqiptarit pėr t'dytenher.T'tretėn ka gabua politika e diplomacije e tan Shqiptarit para pavarsije s'Kosovės, se ti kishin ēėtrź duort e hap gojėn pak ma fort ka Amerika e Europa e meu munua me anollua Kongresin e Berlinit e Konferencen e Londres,belda,po thom belda, nae kite dhan Zoti nafak e ishim bashkua, prap po thom meu munua meja kallzua Europės e Amerikės hallet e tan Shqiptarit.Jo shum t'dashtunit,kurrkush nuk asht munua as nuk e ka pėrmźt Bashkimin Komtar,por mafort kan dasht mei krījua dy shtete n'tok t'pėrgjakun me shekuj,n'tok ēi ka g'jasa nuk asht e kurrkuj e asht e gjithkuj,se sot n'vźt pźs pijesash jem da n'gjasht pijesa.

--------------------------------------------------------------------------------------

P
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.gurraelecit.blogspot.com
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Kush jem na Empty
MesazhTitulli: Re: Kush jem na   Kush jem na EmptySat Feb 23, 2013 7:40 am

Ne jemi ata te cilet, qe cdo her mendimet e te huajve i vlersoim me shume se tonte, ne jemi ata te cilet, qe i pranoim vetum kshillat e te huajve, edhe kur jan te demshme, ne jemi ata qe harroim qe i huai nuk mendon si i yti, ne jemi ata qe ter diten lodhe duke u marrur me punt e huaj, sikur te tona i kemi perfundu, ne jemi ata te cilet kemi formu e ndertu shum shtet por ende pyesim te huaj si te formoim shtetin tone.
Nuk po e zgjati me shum ksai radhe, po iki per nje sy gjum e te shijoj ndonje enderr.
Me te vertet kush jemi ne...?

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________


Edituar pėr herė tė fundit nga Driniiiii nė Fri Mar 01, 2013 1:17 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
mujota
V.I.P
V.I.P
mujota

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 23
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

Kush jem na Empty
MesazhTitulli: Re: Kush jem na   Kush jem na EmptySun Feb 24, 2013 1:40 am

Ne jemi gjithcka dhe asgje!!Ne kemi gjithcka,kur ne te njejten kohe nuk kemi asgje!!Ne jemi dhe ndoshta fare nuk jemi!!
Ne jemi flake e zjarrit te pandezur!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dodgjeka
Anėtar i ri
Anėtar i ri
dodgjeka

Male
Numri i postimeve : 76
Age : 80
Vendi : vulaj malsia
Profesioni/Hobi : autolakir ėn penzion -poezia
Registration date : 30/06/2009

Kush jem na Empty
MesazhTitulli: Re: Kush jem na   Kush jem na EmptySun Feb 24, 2013 1:20 pm

Nuk jam i sigurtBerisha: Ramė dakort qė bashkimi i shqiptarėve, bashkim me Europėn

Bota Sot | 10.12.2012 12:09

Vallah more zotri Kryeminister i Shqiperise me nji politike dhe korrupsion kaq te madhe si ne Shqiperi ashtu edhe ne Kosove, as mos mani ymyd qe kini me hy ne BE, e harrone edhe bashkimin kombetar, sepse Bota e ka pa se qfar mileti jemi, qe po doni mu gri ne mes vedi duke luftuar vetem per poste dhe karriga. Te dy Qeverit jini ka e mbani popullin te izoluar si ne Kohen e Enver Hoxhes. Ne Kosove ka filluar aksioni nese dikush kundershton per ndonji dukuri negative shtetrore jeta e atij personi fillon ne burge ose nese eshte i punesuar, fluturon nga puna pa snji diskutim.

Dėrkombėtarėt kundėr bashkimit
Deklaratat e kryeministrit shqiptar, Sali Berisha dhe atij tė Kosovės, Hashim Thaēi, nė rastin e 100-vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė, se janė pro idesė sė bashkimit kombėtar, ka ngjallur reagime tek institucionet ndėrkombėtare.

Komisioni Evropian ka reaguar kundėr kėtyre deklaratave, duke thėnė se nė asnjė mėnyrė nuk do tė ketė prishje tė kufijve dhe se mėnyra e vetme pėr tė shkuar drejt BE-sė, ėshtė qė tė ketė fqinjėsi tė mirė mes shteteve qė aspirojnė integrimin nė BE.

Peter Stano, zėdhėnėsi i komisionarit pėr Zgjerim, Shtefan Fyle, ka thėnė se ėshtė shumė e rėndėsishme pėr ēdo vend e pėr ēdo politikan qė aspirojnė integrimin drejt BE-sė, qė deklaratat e tyre duhet t’i mbėshtesin nė marrėdhėniet e mira fqinjėrose e jo tė bėjnė tė kundėrtėn.

Analisti politik, Halil Matoshi, idenė e bashkimit kombėtar e sheh si pėrfitim personal tė politikanėve. Sipas tij, kėta kufij qė sot i ka Shqipėria, janė vendosur qysh nė vitin 1913, dhe se sipas tij, kėta kufij do tė mbesin kėshtu sė paku edhe pėr njė shekull.
Matoshi kėto deklarata “pėr njė Shqipėri Etnike”, i quajti si deklarata nacionaliste.

“Me deklarata nacionaliste, kėta liderė po luftojnė pėr ta mbajtur pushtetin e tyre personal, sepse janė nė zgrip qė t’i humbasin zgjedhjet pėr arsye tė varfėrisė, korrupsionit dhe krimit tė organizuar. Parullat nacionaliste nuk i bėjnė shqiptarėt as mė tė pasur, as mė tė fuqishėm e me ndikim nė rajon e mė gjerė dhe as mė tė lumtur, pos qė paralajmėrojnė fatkeqėsi tė reja, duke i humbur miqtė qė ndihmuan shqiptarėt dhe duke i bėrė ata qė t’ua kthejnė shpinėn”, ėshtė shprehur Matoshi.

Sipas tij, tė gjithė shqiptarėt kudo qė ndodhen duhet t’i kėrkojnė tė drejtat e tyre, t’i zbatojnė plotėsisht marrėveshjet nė shtetet qė janė si dhe duhet tė aspirojnė drejt BE-sė dhe OKB-sė.

Edhe nėnkryetari i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK), Ahmet Isu
Edhe nėnkryetari i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK), Ahmet Isufi, shpreh pothuajse tė njėjtin mendim. Sipas tij, bashkimi i vetėm i shqiptarėve ėshtė BE-ja.

“Duhet kuptuar se ka qenė njė ngjarje madhėshtore pėr tė gjithė shqiptarėt 100-vjetori i Pavarėsisė sė Shqipėrisė, dhe kjo ngjarje ka lėnė tė nėnkuptohet se shqiptarėt mė shumė se kurrė janė parė tė bashkuar. Si Shqipėria ashtu edhe Kosova nė raportet e bashkimit ndėrkombėtar kanė dhėnė provėn se janė pėr njė zhvillim normal nė integrim evropian nė bazė tė normave tė pėrcaktuara, dhe se bashkimi i shqiptarėve nėnkupton bashkimi nė BE”, ėshtė shprehur Isufi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tash pou dvet Dodgjeka!
A din tash dikush mem kallzua, se nuk jam i sigurt kush jem e cka duom? A duom bashkimin e tan tokave Shqiptare ni shtet ci kame pa emnin Shqipnija,ose konfederacionin me Kosov e kta tijert det rrin jasht,a e duom Shqipnin naturale ose n'fund duom tan ja ka ja me hi en Bashkimin Europjan.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.gurraelecit.blogspot.com
dodgjeka
Anėtar i ri
Anėtar i ri
dodgjeka

Male
Numri i postimeve : 76
Age : 80
Vendi : vulaj malsia
Profesioni/Hobi : autolakir ėn penzion -poezia
Registration date : 30/06/2009

Kush jem na Empty
MesazhTitulli: Re: Kush jem na   Kush jem na EmptySun Feb 24, 2013 5:36 pm

Ulrike- unacek

Raportuesja pėr Kosovėn nė Parlamentin Evropian, Ulrike Lunacek, ėshtė e bindur se mė 4 mars, kryeministri i Kosovės Hasim Thaēi dhe ai i Serbisė Ivica Daēiq, do tė pajtohen pėr veriun. Europarlamentarja kėrkon qė Kosova ta luftojė krimin e organizuar dhe korrupsionin.

Nė njė intervistė pėr gazetėn “Tribuna”, ajo ka bėrė thirrje qė politika tė largohet nga gjuha nacionaliste. E pyetur pėr deklaratėn e kryeministrit Thaēi se shqiptarėt mund tė jetojnė nė njė shtet nėse nuk ka integrim evropian, ajo ka thėnė se retorika nacionaliste nuk ėshtė zgjidhje dhe se ajo nuk i ndihmon vendit.

Lunacek ka shprehur bindjen se ditėn kur Kosova do tė jetė anėtare e plotė e komunitetit ndėrkombėtar, idetė pėr Shqipėrinė e Madhe do tė zhduken. Ajo ka shfaqur bindjen se njė sekt fundamentalist fetar si ai qė sulmoi debatin rreth seksit, nuk do tė gjejė vend nė Kosovė. (ORAinfo)
Shpėrndaje

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.gurraelecit.blogspot.com
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Kush jem na Empty
MesazhTitulli: Re: Kush jem na   Kush jem na EmptyFri Mar 01, 2013 1:31 am

Ne jemi ata te cilet te gjithat i harroim, te gjithat vetum nje nuk e harroim inatet dhe teket, ne jemi ata te cilet dhe vetum ne qe ata te cilet mundohen me mish e shpirt, i etiketoim, nenqmoim e qka jo, ne jemi ata qe mashtrohem e besoi ne nje fraz patriotike, ne jemi ata te cilet kemi lagje e parti, jemi te ndar e perqar me shume se kurr me pare.
Mos turperohi thuane ate? Te verteten vetum te verteten.

Kush jem na...

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Kush jem na Empty
MesazhTitulli: Re: Kush jem na   Kush jem na EmptyFri Mar 08, 2013 3:18 pm

Drini.. shum mir ja paske dhen nji kollazh mjaft te thuket gjendjes ton dhe real te jem siq jem dhe i kemi dhe punet, ndryshe nuk di se si te karakterizohen gjerat, zoti qoft me ne.
Mendoj se gjerat dot te ndryshojn per te mir se boll ma me kto vese, matrapazllaqe, bajraktarizma e.....etj..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Kush jem na Empty
MesazhTitulli: Re: Kush jem na   Kush jem na EmptySun Mar 10, 2013 1:44 pm

jemi rrenca ,sevdali ,optimiste ,tradhtojme ,ngjesim fjale ,perlami per mezhde per sokak ,vrasim vllau vllaun.
Meritat e huaja i marrim per veti. E perkrahim tradhtarin ,hajnin se dojme Patriotin ,atdhetarin.
Se dojme te drejtin e perkrahim te shtremberin.
Per interes e karrig tradhtojme shokun atdheun! perfitojme nga populli per interesa personale.
keshtu na shkoje jeta .
Nuk e emrojme me emer tradhtarin as shpijunin po i perkrahim.
Mos vete per ne ku jena tu shkue e sjena tu pa!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Kush jem na Empty
MesazhTitulli: Re: Kush jem na   Kush jem na EmptyMon Mar 11, 2013 11:24 pm

Ne jemi ata te cilet, duke pyetur njeri tjetrin si jeni na ik dita, pa llogaritur se koha eshte flori, ne jemi ata te cilet qe vallzoim e kendoim tri dite dhe pas tri ditve qaim dhjet vite, ne jemi ata te cilet, tash me jemi pajtu te jemi gjithmon te fundit, kush jem ne me te vertet kush jem ne...? Do e gjei te verteten mos merziti behet mir!

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Kush jem na Empty
MesazhTitulli: Re: Kush jem na   Kush jem na Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kush jem na
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: