Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Bill Klinton armė kishte fjalėt e tij, tė sinqerta ...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Bill Klinton armė kishte fjalėt  e tij, tė sinqerta ... Empty
MesazhTitulli: Bill Klinton armė kishte fjalėt e tij, tė sinqerta ...   Bill Klinton armė kishte fjalėt  e tij, tė sinqerta ... EmptyThu Feb 14, 2013 5:35 am

NE PO FITOJMĖ PAQEN...!
by Jeti Jeneta Shi on Wednesday, January 30, 2013 at 6:02pm ·

Ese e shkurtėr pėr Bill Clinton

Kur shkruaj diēka, nuk mė pėlqen qė nė fillim tė tregoj se pėr ēfarė apo kė bėhet fjalė, megjithatė, pėr atė qė do tė shkruaj tani, nuk do tė mjaftonte kjo letėr e bardhė qė mi ka ngulitur sytė, sikur mė thotė, shkruaj nė mua, tė lutem, por nuk do tė mjaftonin as edhe 499 fletėt tjera qė kam pranė, qė tė shkruaj pėr biografinė e personit qė do tė cek dhe mė poshtė.Prindėrit mė kanė mėsuar qė gjithmonė tė shikoj e tė analizoj mirė e mirė njerėzit qė i kam pranė, dhe ata qė kanė ndikim nė jetėn time, por, qysh nė moshė tė re mė kanė vetėdijesuar pėr dy anėt e medaljes, pėr fat tė keq apo tė mirė, si tė doni merreni, mua mė kanė interesuar gjėrat pozitive tė njerėzve, jo pse nuk dua ta lėndoj dikė, por ngase dua qė tė marr mėsim nga ato gjėra...Edhe fėmijė, kam qenė e ndjeshme, nė kohėn e luftės, nėna ime qante, ngase vėllai im i madh dhe babi im kishin shkuar nė luftė, unė qaja me nėnėn, dhe gjithmonė arsye kisha “dhimbjen e barkut”...Nė kohėn e luftės kam qenė gashtė vjeēe, dhe nuk e kam ditur se ēfarė ndodhte me ne, edhe pse unė kėnaqesha nė fillim me vetminė, e pastaj me shoqėrimin e familjes sė mikut tė babit tim, dhe pak ditė para se tė hynin trupat e NATO-s nė Kosovė, unė bėja *aeroplanė tė ndryshėm tė improvizuar nė letėr, dhe bėja sikur po fluturoja.Jam rritur me frymė patriotike, e dashuroja flamurin, sa qė i lash vetes kėtė emėr, dhe ashtu mė quajti gjyshi im deri nė frymėn e fundit tė tij, dhe deri atėherė nuk e kuptova vlerėn e luftės, dhe fillova tė qaj me lot, teksa rrija nė kulmin e shtėpisė sime dhe kėndoja kėngė patriote, e luhatesha nė luhatė tė improvizuar atje.Pasi bėra pesėmbėdhjetė vjet, kuptova se e vetmja zgjidhje e luftės, do tė ishte paqja, dhe se lufta e menēur bėhet me fjalė, jo me vepra, ndoshta dhe ėshtė e vetmja gjė qė bėhet me fjalė.Kuptova dhe diēka tjetėr atėherė, se mbarimin e kėsaj lufte e ndihmoi Amerika, mė saktė, desha tė cek Bill Klinton, personin pėr tė cilin do tė flas tani e tutje, personi i cili mė dha kurajė qė ta kuptoj tė vėrtetėn e vetme, dhe se e vetmja mėnyrė pėr tė mbaruar njė luftė, dhe pėr tė qenė fitues dy palėt (gjė qė do ta quaja mrekulli) do tė ishte me biseda, dhe jo me armė.Bill Klinton armė kishte fjalėt e tij, tė sinqerta dhe gjithmonė me tė drejtė.Nė biografinė e tij, s’do tė mundim tė gjenim gjė tjetėr pos gjėra pozitive dhe pozitive qė ndoshta do tė ju bėheshin monoton po tė filloja ti pėrmendja.Veprat e tij, gjithmonė ishin melodi, qė kėrkonin tė mirėn, tė drejtėn, tė drejtėn dhe prapė tė drejtėn.Jeta e tij ėshtė pasqyrė e veprave tė tij, ndėrsa zemra e tij ėshtė po aq e sinqertė, sa fjalėt e njė fėmije pesė vjeēar, i cili, jo qė s’dinė, por s’mundet tė gėnjej.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Bill Klinton armė kishte fjalėt  e tij, tė sinqerta ... Empty
MesazhTitulli: Re: Bill Klinton armė kishte fjalėt e tij, tė sinqerta ...   Bill Klinton armė kishte fjalėt  e tij, tė sinqerta ... EmptyThu Feb 14, 2013 5:35 am

Nuk ėshtė pse kaloj nga tema nė temė, por ka aq shumė gjėra pėr tė thėnė pėr kėtė njeri, me shpirt engjėlli, sa qė kasetat mendimeve mė vijnė dhe shkojnė njėra pas tjetrės, sikur i shtyn njė erė ta bėjnė kėtė gjė, dhe kur flas pėr kėtė njeri, njė fllad mė pėrshkon shpirtin, e mė bėn tė ndihem nė vendin e tij e tė ndihem krenare pėr kėtė gjė, e tė ndihem edhe mė e gatshme tė jap jetėn pėr kėtė njeri, nėse ėshtė nevoja.Ndjenjė mė interesante ėshtė tė krenohesh me dikė dhe punėn e tij, e veēanėrisht me dikė qė ka dhėnė shumėēka pėr vendin tėnd, pėr lirinė tėnde, madje duke rrezikuar dhe jetėn e tij pėr ty dhe pėr shtetasit e tu. Se sa tė krenohet dikush tjetėr me ty, kėshtu qė, kėnaqėsinė e respektit pėr Bill Klintonin e ndajmė bashkė me tė.Aroma e lirisė nė luftė ėshtė mė e kėndshme se sa ajo e luftės nė paqe.S’ka asgjė mė tė keqe, se sa tė flesh me zhurmėn e armėve e tė njerėzve me shpirt tė pėrvėluar, edhe nė paqe, e cila mė ka vizituar shpesh nė gjumė e mė ka ndėrpre ndoshta dhe ėndrrat mė tė bukura, por mė e keqja ėshtė se unė kam prishė dhe gjumin e prindėrve tė mi, me zhurmėn e padurueshme qė krijoja kur qaja vetėm me zė e pa lot, tė cilėn nuk e duroja as vet.Kėtė zhurmė qė s’e kisha dėgjuar ndoshta pėr dhjetė vjet, por qė para disa netėve e ndjeva, por e dija qė jam nė ėndėrr, andaj nga kokė dhimbjet e mėdha qė kisha u zgjova nga gjumi.Ndoshta ėshtė diēka absurde dėshira ime, ndoshta edhe diēka e parealizueshme, por do tė doja sė paku ta shoh nga afėr, dhe tė flas me Bill Klintonin, e tė i tregoj diēka, qė e di qė e din, por ta siguroj qė ne shqiptarėt, jo vetėm qė e ēmojmė punėn e tij, por edhe atė dhe tani fjalėt qė mi ka thėnė mua Emin Eddie Egriu, do t’ia thosha Bill Klintonit, se:

“Diamonds are forever, you will be forever”

“Diamantet jenė pėrgjithmonė, ti do tė jesh pėrgjithmonė”...

... e do tė kėrkoja nga ai tė mė tregoj se si e ka fituar dashurinė dhe respektin kaq tė madh nga njerėz nė mbarė botėn, veēanėrisht nė Kosovė, ngase kėto dy elemente janė tė vetmet qė mė nevojiten tani, qė mė inspirojnė pėr tė jetuar, apo ndoshta arma e tij ėshtė *modestia, kjo gjė qė njerėzve u jep vlerėn dhe notėn mė tė lartė nė jetė, *moralin’, gjė qė tė cilėn shumica e njerėzve e kanė harruar, apo pėr qėllime tė ndryshme e kanė larguar nga fjalori i tyre.Dua tė tregoj edhe diēka, se kur kam qenė e vogėl, kam menduar se mbiemri yt ėshtė *Kington, se vėrtetė ti je njė mbret.Jam e sigurt qė kėto fjalė do ti kuptosh drejtė se ti vėrtetė je: “SHĖRBĖTOR I LIRISĖ” e “SHEMBULL I DREJTĖSISĖ”, je “MJESHTĖR I BURRĖRISĖ dhe “VLERĖ E MIQĖSISĖ”, je po ai qė ndikoi nė rrugėn drejt pavarėsisė.Me respekt,Sinqerisht,Xheneta Jetishi- Ferizaj.21 Gusht 2011
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
Bill Klinton armė kishte fjalėt e tij, tė sinqerta ...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: