Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 LAJM I GĖZUESHĖM PĖR PEGAISTĖT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LAJM I GĖZUESHĖM PĖR PEGAISTĖT Empty
MesazhTitulli: LAJM I GĖZUESHĖM PĖR PEGAISTĖT   LAJM I GĖZUESHĖM PĖR PEGAISTĖT EmptyThu Feb 14, 2013 5:34 am

LAJM I GĖZUESHĖM PĖR PEGAISTĖT
URAGANI “PEGAS” I PAPĖRMBAJTSHĖM , FALĖ IDEVE AVANCUESE
MĖ 15 MARS 2013, ORA 10.00, PĖRUROHET NĖ TEPELENĖ KOMPLEKSI “FATOSI” SI DHE KRYHET VEPRIMTARI E MADHE NE MJEDISE TĖ TJERA TĖ TEPELENĖS…
NJĖ MĖSIM I MIRĖ PĖR TĖ GJITHĖ … INISIATIVA KRIJUESE E NJERĖZVE, QĖ E DUAN LETĖRSINĖ ARTIN DHE KULTURĖN …
BIBLIOTEKĖ E PEGASIT NĖ TEPELENĖ,… MJEDIS, KU DO TĖ ORGANIZOHEN DHE TAKIME ME KRYESUESĖ TĖ LIDHJEVE TĖ NDRYSHME NDĖRKOMBĖTARE….

‘Njė apel pegasian pėr Letėrsinė , Kulturėn dhe Artin ”

Dega e Lidhjes pėr Telepenėn i jep parėsi librit...

Kryetari i Degės sė LNPSHA “PEGASI” Albania pėr Tepelenėn, Fabulisti ISLAM KALEMI , thekson: ‘Kjo nismė ka si qėllim tė kthejė nė njė traditė tė bukur bashkėpunimin e poetėve , shkrimtarėve , studiuesve , njerėve tė artit dhe rritjen e interesit pėr vendlindjen dhe librin, kulturėn, artin .. Njė bashkim i tillė harmonik krijuesish do tė sjellė nxitje , rritje dhe treguesė tė suksesshėm nė sferėn krijuese individuale, e cila do tė ndikojė dhe nė jetėn e vetė popullatės sė kėsaj treve kulturėdashėse. Ne do tė bashkėpunojmė ngushtė me pushtetin vendor pėr tė realizuar kėtė veprimtari tė madhe ..., ku do tė pėrcaktojmė qartė edhe mjediset e tjera, tė cilat do tė vizitohen e do tė kryhen veprimtari poetike . Ne kemi planifikuar edhe nje "kafe poetike" nga bamirėsia e lexuesve tanė qė na adhurojnė ...Po kėshtu dhe njė koncert dhe nje Ekspoze libri tė krijuesve tanė ... Themi se do ta konkretizojmė me sukses kėtė veprimtari tė madhe ...”.
Mė datėn 15 mars 2013 nė Tepelenė do tė pėruroret BIBLIOTEKA "PEGASI" E LNPSHA "PEGASI" ALBANIA , DEGA TEPELENĖ , e cila do tė jetė pjesė e "BAR BUFE FATOSI", e konceptuar tashmė, e rikonstrukturuar me parametra moderne . Nė kėtė mjedis , i cili , krahas Bar-Bufe, do tė ketė dhe mjedise shlodhėse, pushimi e shėrbimi. Krahas kėsaj nė kėtė mjedis do tė lexohet libri, do tė behet njohja me librin e ri dhe me autorėt, tė cilat do tė pėrgatiten nga stafi i Pegasit , qė ėshtė nė veprimtari tė gjithanshme. Njė monitor i madh do ta lozė kėtė rol . Kjo bibliotekė do tė ketė, pa dyshim, libra tė autorėve tepelenas , tė autorėve pegasianė si dhe autorėve pegasiane nga Bota si dhe tė autorėve tė tjerė nga Shqipėria dhe diaspora . Lidhja Pegasi nė Tepelenė po tregon sesi duhet kėndvėshtruar pasuria mė e ēmuar e pasurisė memēurore, libri… Bashkitė e qyteteve tė Jugut , duhet tė kishin marrė masa dhe tė siguronin mjedise pėr kėtė Lidhje aktive . Shpesh herė ėshtė kontaktuar pėr kėtė problem dhe asgjėja ėshtė mbizotėruese…
Le tė kthehemi te Biblioteka dhe mjedisi bashkekohor , i cili do tė pėrurohet mė datėn 15 mars 2015 , ku do tė marrin pjesė nė kėtė pėrurim nga Tepelena e Gjirokastra, Saranda e Delvina, Fieri, e Korēa, Tirana, Berati, Pėrmeti e Vlora, Kosova dhe krijuesė shqiptarė me banim nė Greqi, te cilet do tė marrin pjesė edhe nė veprimtarinė ndėrkombėtare” Njė apel pegasian pėr librin”, ku, nė kėtė mjedis, do tė organizohet njė konferencė shkencore me objekt librin, do tė ēelet dhe njė panair ekspoze i librit pegasian. Gjithashtu pjesėmarrėsit do tė njihen me kalanė e Tepelenės dhe mjediset e tjera historike …

Tepelena ka njė botė shkrimore tė begatė poetė, shkrimtarė, studiuesė : Agim Shehu, Sadik Bejko, Ēerēiz Myftari, Lirim Deda, Petrit Ruka, Ferit Lamaj , Izet Ēulli, Maliq Lila, Novruz Shehu, E’them Ruka, Luan Meta, Lule Shameti, Kozeta Zylo, Majlinda Rama, Bujar Rama,Luljeta Nuraj(KOUBATI), Rezo S. Ēulli, Murat Memalla, Qazim Shemaj, Xhezo Canaj, Luan Ziflaj,Daut Gumeni, Ilirian Zhupa, Faik Deda,Agim Basha ,Veli Llakaj , Shkelqim Hajno, Islam Kalemi, Halil Qendro, Sheh Ali Hormova, Isuf Kalo, Shyqyri Hysi Krenar Progonati, Petref Liēaj, Albert Zholi, Isuf Ēela, Neim Pasha , Xhemil Ēela, Ferit Lila, Ėngjėll Shametaj, Selfo Allka, Sulo Gėrbi, Xhafer Majko, Flora Llavdaniti, Bejo Hajnaj, Delo Serjani, Ėngjėll Fino, Irfan Zhupa, Kadri Shameti, Kastriot Lamaj,Murat Dervishi, Ali Manaj, Zagoll Shehu, Vita Lila, Mitat Canaj, Llukan Stavri, Zihni Hasko, Zenel Kaba , Arshi Dolla, Murat Dervishi, Sami Sakaj, Begė Musta, Elmas Sherifi, Fitim Caushi, Rrapo Ormeni, Veli Hoda, Skėnder Hasa, Nasip Maēi. Nuri Seferi. Mihal Gjergji. Limos Pazaj, Novruz Dede, Leonidha Mėrtiri, Hasan Dalani, Hamit Kabaj, te cilėt duhet tė marrin pjesė nė kėtė veprimtari pegasiane ,e para e kėtij lloji , duke vendosur nė fond tė Bibliotekės pegasiane nė Tepelene librat e tyre tė botuara , tė cilat do tė shėrbejnė edhe pėr ENCIKLOPEDINĖ E SHKRIMTARĖVE SHQIPTARĖ…Natyrisht, tė gjithė kėta do tė vinė me shpenzimet e veta nė Tepelenė nė kėtė ditė … Nė vend tė krijuesve, tė cilėt nuk janė nė jetė, do tė vijė njė pėrfaqėsues nga familja e krijuesit …

Pėr zhvillimin e kėsaj veprimtarie nė Tepelenė, Presidenca e Lidhjes Ndėrkombėtare tė Poetėve , Shkrimtarėve dhe Artistėve “PEGASI” ALBANIA do tė hartojė programin nė bashkėpunim tė ngushtė me Degėn e Lidhjes sė saj nė Tepelenė…
Merr pjesė nė kėtė veprimtari
GRUPI POLIFONIK “ LUNDRA E KĖNGĖS LABE” SI DHE ARTISTI I MERITUAR GOLIP JAUPI...

N ė kėtė veprimtari do tė marrin pjesė dhe :

1. KRISTAQ F. SHABANI, PRESIDENT I LNPSHA “PEGASI’ ALBANIA
2. HASIJE SELISHTA KRYEZIU, PRESIDENTE E LNPSHA “PEGASI’ KOSOVA
3. SHEFQETE GOSALCI, SEKRETARE E PĖRGJITHSHME E LNPSHA “PEGASI” KOSOVA
4. FLUTURA MAĒI, TIRANĖ, SEKRETARE PĖR ARTIN E LNPSHA “PEGASI’ ALBANIA
5. PERIKLI SHULI, KOORDINATOR I LNPSHA “PEGASI’ ALBANIA
6. XHELAL LUCA, KOORDINATOR I LNPSHA ‘PEGASI” ALBANIA DHE KRYETAR I DEGĖS SĖ LNPSHA “PEGASI” ALBANIA PĖR DIBRĖN
7. LULJETA NURAJ (KOUBATI) SHKRIMTARE , SELAMINĖ, GREQI
8. DINO KOUBATIS, IWA, W.P.S, IAPWA ”PEGASI” PRESIDENT I KLUBIT “KAFE E IDEVE” SELAMINĖ , GREQI
9. KOZETA ZAVALANI,Z/PRESIDENTE KRYETARE E DEGĖS SĖ LNPSHA “PEGASI’ ALBANIA, PĖR TIRANĖN
10. MAJLINDA SHABANI, GJIROKASTĖR , Z/SEKRETARE E PERGJITHSHEME E LNPSHA “PEGASI” ALBANIA
11. MAJLINDA RAMA , FIER Z/PRESIDENTE E LIDHJES SE KRIJUESVE “PEGASI’ ALBANIA
12. ARJAN KALLĒO, KORĒĖ Z/SEKRETAR I PĖRGJITHSHĖM I LNPSHA ”PEGASI’ ALBANIA
13. DHIMITĖR MITI, PĖRMET, Z/KRYETAR I DEGĖS SĖ LNPSHA ”PEGASI”
14. LAURETA ROSHI, GAZETARE , DEGA E LNPSHA ”PEGASI’ ALBANI SARANDĖ
15. NATASHA XHELILI, POETE, DELVINĖ
16. RAJMONDA ADEMI, TITANĖ, LNPSHA “PEGASI’ ALBANIA, PĖRKTHYESE
17. YLLI TOSKA , BERAT, SHKRIMTAR, LNPSHA”PEGASI’ ALBANIA
18. KRISTO STOJA , KRYETAR I DEGĖS SĖ LNPSHA “PEGASI’ ALBANIA PĖR GJIROKASTRĖN
19. HADĖR MEVLANI , N/KRYETAR E DEGĖS SĖ LNPSHA “PEGASI’ ALBANIA PĖR GJIROKASTRĖN
20. ELEFTERIA KALLOJERI N/KRYETARE E DEGĖS SĖ LNPSHA “PEGASI’ ALBANIA PĖR GJIROKASTRĖN
21. OSMON BOJAXHI, KYETAR I DEGĖS SĖ LNPSHA “PEGASI” KOSOVA PĖR SHARRIN...
22. KASTRIOT HADĖRI, TIRANĖ , LNPSHA "PEGASI’ ALBANIA
23. LUAN ZIFLAJ , ATHINĖ , GREQI, N/KRYETAR I DEGĖS SĖ LNPSH “PEGASI’ ALBANIA PĖR ATHINĖN

24.VASIL DEDE, FIER ANETAR I LNPSHA "PEGASI" ALBANIA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
LAJM I GĖZUESHĖM PĖR PEGAISTĖT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: