Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 CILI KOMPOZITOR U QUAJT"FĖMIJĖ ĒUDI"?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: CILI KOMPOZITOR U QUAJT"FĖMIJĖ ĒUDI"?   Mon Oct 29, 2007 8:42 am

Jetoi nė gjysmėn e dytė tė shk XVIII,i takon periudhes klasike;u quajt"Fėmijė qudi",sepseu bė i njohur i ri
jetoi vetėm 35 vjet.Tani unė po rrespektoj kėrkesa dhe mendime tė anėtarėve tė forumit,nuk po jepi pėrgjegjėje,me qė edhe kur jep pėrgjegjeje nė tema unė lė diqka hapur qė ju tė pėrgjigjeni.


Pra gjeni cili kompozitor u quajt "Fėmijė ēudi",pėrse?
Si dheshkruani gjėrsisht pėr vepren,nga se nuk po bėjmė kuiz,por po shtjellojmė tema nė forum.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: CILI KOMPOZITOR U QUAJT"FĖMIJĖ ĒUDI"?   Mon Nov 05, 2007 9:59 am

Volfgang Amadeus Moxarti njėri ndėr kompozitorėt mė tė mėdhenjė qė ka njohur bota,talentin e tij e vėrejtėn shumė heret nė rininė e tij dhe e quajtėn"Fėmijė ēudi":jETOJ Nė GJYSMėN E DYTė Tė SHK:XVIII dhe i takon periudhės klasike.Jetoj vetėm 35 vjet,dhe kompozoj shumė vepra nė tė gjitha gjinitė.Nga muzika e tij instrumentale kemi simfoninė,koncertet e ndryshme,sonatat,veprat kamertale,vokaloinstrumentale,veprat muzikore-skenike(operat,fyelli magjik,dasma e Figaros,etj....
Veprat e Moxartit shquhen pėr nga karakteri optimist, meloditė e bukura dhe harmonitė e pasura.Prej veprės nė vepėr ndėrron emocioni,herė ėshtė lirik,herė dramatik e herė tragjik.

Ishte vetėm njė hyrje,ju shkruani mė gjėrsisht qka dini pėr Mocartin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gishteza
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Female
Numri i postimeve : 106
Registration date : 31/08/2007

MesazhTitulli: Re: CILI KOMPOZITOR U QUAJT"FĖMIJĖ ĒUDI"?   Mon Nov 05, 2007 1:02 pm

nje femije cudi eshte dhe BETHOVEN,

BETHOVEN (Ludvig Van) (1770-1827) kompozitor i madh gjerman
* Bethoveni ende fėmijė shkoi nė Vjenė ku Moxarti mbahej i paarritshėm. Disa miq, admirues tė muzikantit tė vogėl tė Bonit, deshėn ta takonin mjeshtrin e shquar tė muzikės me muzikantin e ri. Mė nė fund ia arritėn qėllimit, po Moxarti qė takonte vazhdimisht muzikantė tė rinj, e pa me mosbesim. Bethoveni u ul nė piano dhe improvizoi njė pjesė.
"Mirė nuk ėshtė keq,mendoi me vete Moxarti po nuk mė duket tė jetė njė improvizim.Me siguri qė ėshtė fjala pėr njė tė ashtuquajtur improvizim pėr njė copė tė kompozuar me kushedi se sa mundim dhe e mėsuar pėrmėndėsh". Nuk e tha haptas, por e la tė kuptohet.
Bethoveni i acaruar iu lut Moxartit t'i jepte ai vetė njė temė. Moxarti ia plotėsoi dėshirėn dhe i dha temėn. Bethoveni improvizoi njė pjesė tė mrekullueshme, luajti me guxim tė admirueshėm, saqė Moxarti mbeti i shtangur dhe i thirri para tė pranishmėve:
- Kini pėr tė parė se ai do ta bėjė botėn tė flasė pėr tė. Pastaj e pėrqafoi dhe i kėrkoi tė falur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gishteza
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Female
Numri i postimeve : 106
Registration date : 31/08/2007

MesazhTitulli: Re: CILI KOMPOZITOR U QUAJT"FĖMIJĖ ĒUDI"?   Mon Nov 05, 2007 1:03 pm

* Njė ditė nė parkun e Vjenės, Bethoveni po shėtiste lart e poshtė me Kramerin pianist i dėgjuar, duke dėgjuar koncertin pėr piano nė do minor tė Moxartit. Njė ēast Bethoveni u ndal, ndali edhe shokun duke i tėrhequr vėmendjen pėr motivin qė dėgjohej gjithnjė e mė e bukur. Kur po afrohej fundi, Bethoveni thirri me entuziazėm:
Kramer, ne nuk do tė jemi kurrė tė zot tė bėjmė diēka tė ngjashme me kėtė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gishteza
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Female
Numri i postimeve : 106
Registration date : 31/08/2007

MesazhTitulli: Re: CILI KOMPOZITOR U QUAJT"FĖMIJĖ ĒUDI"?   Mon Nov 05, 2007 1:03 pm

* Nė atė kohė ishte nė Vjenė njė muzikant i dėgjuar, abati Genilik, qė populli e pėlqeu dhe ishte entuziast pėr pianon e tij aq tė pastėr, aq tė shndritshme dhe aq tė bukur. Njė herė nė shtėpinė e njė miku, tha se atė mbrėmje do tė shkonte tė luante nė piano nė publik dhe do tė maste forcat me njė pianist tė ri tė panjohur. Duke dalė, i sigurt si gjithnjė, thirri:
-E, po nuk bėjmė salsiēe!
Tė nesėrmen miku e pyeti se si shkoi mbrėmja muzikore.
- Aha, - thirri i ligėshtuar abati, - do ta kujtoj deri nė varr, ai djalosh ka djallin me vete. Nuk kam dėgjuar kurrė njė interpretim tė tillė. Improvizioi ashtu si di tė bėjė vetėm Moxarti. Nxirrte nga pianofortja efekte, qė ne nuk i kemi ėndėrruar kurrė.
Miku u bė shumė kurioz dhė pyeti se si quhej ky pianist i ri.
- Ėshtė njė i ri me trup tė shkurtėr, i shėmtuar, i zi, me njė fytyrė kryeneēe. Quhet Bethoven.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gishteza
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Female
Numri i postimeve : 106
Registration date : 31/08/2007

MesazhTitulli: Re: CILI KOMPOZITOR U QUAJT"FĖMIJĖ ĒUDI"?   Mon Nov 05, 2007 1:05 pm

* Disa herė Bethoveni kthehej nė qytet nga ekskursioni vetėm me kėmishė, sepse i harronte rrobat nė pyll. I ndodhte qė kthehej edhe pa kapelė nė kokė. Njė herė nė Nojshtab e,gjetėn tė veshur aq keq, sa e arrestoi policia si vagabont. Askush nuk besonte se ishte muzikanti i shquar dhe i mirėnjohur. Mund tė mbetej nė burg ndoshta pėr shumė kohė, po tė mos shkonte pėr ta liruar drejtori i orkestrės.

* Simfonia e nėntė pati sukses tė madh. Kur u ndanė ēmimet mjeshtrit i dhanė pėr tė drejtėn e autorit vetėm treqind lira. Qė tė nesėrmen kritika e sulmoi Bethovenin padrejtėsisht. Mjeshtri i zhgėnjyer dhe i pikėlluar se nuk pati mundėsi ta dėgjonte vetė veprėn e tij, sepse ishte shurdhuar me kohė, u mbyll pėr dy javė brenda nė shtėpi. Mė nė fund miku i tij Shlindler e nxori jashtė dhe e ēoi nė njė restorant. Atje, kur vera nisi t'i marrė mendjen, Bethoveni bėri skandal. E shtyu jashtė mikun e tij dhe bėrtiti me tė madhe:
- Ju gėnjeni... ju mė fyeni... Unė jam Ludovik Bethoveni, kam shkruar sifmoninė e nėntė. Lermėni vetėm. Unė nuk mund tė flas me njerėzit. Flas vetėm me zotin.
* Nė Vienė, nė njė prej mbrėmjeve tė shumta muzikore, Bethoveni ekzekutoi njė prej veprave tė tij tė mėdha.
Kur mbaroi, vėshtroi rreth tij dėgjuesit qė ishin turbulluar, mallėngjyer dhe me sytė gjithė lot. Atėherė u tha gjithė ėmbėlsi:
- Jo! Lotėt janė dobėsi. Artistėt duhet tė jenė prej zjarri, nuk duhet tė qajnė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gishteza
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Female
Numri i postimeve : 106
Registration date : 31/08/2007

MesazhTitulli: Re: CILI KOMPOZITOR U QUAJT"FĖMIJĖ ĒUDI"?   Mon Nov 05, 2007 1:05 pm

Kur vdiq Bethoveni, mijėra vetė u mblodhėn rreth kortezhit tė pėrmotshėm. Prapa arkivolit ecnin ushtarėt, pastaj ishin njerėzit e shquar tė qytetit.
Njė i huaj, i ēuditur prej madhėshtisė dhe prej numrit tė madh tė njerėzve, pyeti njė plakė:
- Kush paska qenė ky gjeneral, tė cilit po i bėhen gjithė kėto nderime tė mėdha?
Plaka e pa e hutuar, pastaj buzėqeshi lehtė dhe i tha:
- Ka vdekur gjenerali i tė gjithė muzikantėve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: CILI KOMPOZITOR U QUAJT"FĖMIJĖ ĒUDI"?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
CILI KOMPOZITOR U QUAJT"FĖMIJĖ ĒUDI"?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Muzikė-
Kėrce tek: