Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 SKICE- PROGRAM LNPSHA “ PEGASI 2013”

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

SKICE- PROGRAM LNPSHA “ PEGASI 2013” Empty
MesazhTitulli: SKICE- PROGRAM LNPSHA “ PEGASI 2013”   SKICE- PROGRAM LNPSHA “ PEGASI 2013” EmptyThu Feb 14, 2013 5:32 am

SKICE- PROGRAM LNPSHA “ PEGASI 2013”
NĖ VIJA TĖ PĖRGJITHSHME
GJITHĒKA DO TĖ SPECIFIKOHET
*
"POLEART" VEPRIMTARI PĖRMASTIVE PEGASIANE
KJO VEPRIMTARI MARS - MAJ ĖSHTĖ NJĖ “GJASHTET” I ZGJUAR PEGASIAN, I QUAJTUR "POLEART", VEPRIMTARI PĖRMASTIVE PEGASIANE , E CILA ZHVILLOHET NĖ SHQIPĖRI (TEPELENĖ , FIER, TIRANĖ), KOSOVE (NJĖ DITĖ NĖ SHARR ) ; ITALI (VERONA, FIRENCE), GREQI (ATHINE) ... Tė nderuar dhe tė nderuara , pėr kėte veprimtari ka njė vit qė ėshtė folur dhe diskutuar, pas pėrfundimit tė suksesshem tė Kongresit , madje ėshtė krijuar dhe grupimi letrar"Poleart" , i cili po mbush vitin dhe pėr pak muaj; ka pėrfunduar gjithashtu edhe skicėprogramimi, i cili kėtė vit nė pjesėmarrje nuk ėshtė i ngarkuar, pėr mungesė fondesh dhe qėndrimi im nė Tiranė njė javė ėshtė shumė domethėnės dhe sakificė, pėr konkretizim tė veprimtarive. Po kėshtu gjatė kėtyre ditėve shoqėrohesha nga bashkėpunėtorėt e afėrt e reale. Mendėsia e zgjuar ndėrlidh Tepelenėn, Fierin ,Tiranėn dhe Sharrin me njė metodė e trajtė tjetėr distancuese... Ėshtė njė pėrpjekje vitale nė kushtet e njė mosndihmese dhe zhurrmimi...Madje, nė kėtė vit do tė hidhen nė "sulm" forca tė freskėta dhe shumė tė ditura, tė cilat do t'ia dalin mbanė... Pothuajse shumė materiale janė pėrgatitur. Tė zhvillosh veprimtari konkrete nė katėr shtete ėshtė njė gjė e madhe dhe, madje po pėrgatitet dhe veprimtaria nė Greqi...., ku do te mblidhen njė ditė tė gjithe anėtaret e Lidhjes sonė nė Greqi, krijuesit shqiptare dhe grekė ..., kun ė kėtė veprimtari do te diskutohet konkretisht me realizimet , nė kuadrin e POLEART, "Pėrkthimi, shkėmbimi universal i vlerave dhe konkurrimi letrar"... DIHET MIRE DHE ESHTE PROPOGANDUAR E PULBIKUAR TAKIMI I ITALISE ME KRIJUESIT SHQIPTARE ATJE DHE ITALIANE.... Ne kėtė kontekst do tė lėvizė mė mirė dhe do tė funklsionojė gjithė organograma e LNPSHA “PEGASI” ALBANIA… Kėto janė gjėra konkrete, tė cilat kanė buruar nga vendimet e Kongresit Ndėrkombėtar tė vitit 2012 i LNPSHA “PEGASI” ALBANIA, “PEGASI” KOSOVA dhe nė krye tė kėsaj veprimtarie madhore do tė jetė nė tė katėr vendet vetė Presidenti i LNPSHA “PEGASI” me njė staf tė tij…PROGRAMI DO TĖ JETĖ NĖ REVISTĖN “PEGASI “QĖ DO TĖ DALĖ NĖ FUND TĖ SHKURTIT …dhe qė ėshtė nė fazat e fundit tė pėrgatitjes…
Kjo veprimtari pėrmastive do tė jetė shumė dobiprurėse nė aspektin se Presidenca e Lidhjes do tė shkojė nė qendrat ku do tė zhvillohen veprimtaritė e planifikuara nė kuadrin “Poleart”, nė qytetet e Tepelenės, Fierit e Tiranės do tė marrin pjesė poetė, shkrimtarė dhe studiues , tė cilėt janė vendas dhe shumė pak nga vendet e tjera dhe pak shkrimtarė, poetė dhe studiuese nga vende tė tjera.Po kėshtu edhe nė Sharr do tė marrin pjesė krijuesit kosovarėt dhe njė pakicė nga Shqipėria, Maqedonia, Mali i Zi, ndėrsa nė Itali, disa pėrfaqėsues kryesorė nga Shqipėria dhe vetė krijuesit shqiptarė mėbanim nė Itali dhe anėtarėt e Pegasit nga Italia si dhe njė poete nga Meksika …. Nė Athinė do tė marrin pjesė poetėt shqiptarė dhe grekė, anėtarė tė LNPSHA”PEGASI” ALBANIA si dhe disa nga Qiproja e Bullgaria dhe njė poet nga Brazili. Kjo do tė kombinohet me dy klubet e shkrimtareve ne Greqi “Xasteron” dhe Kafe “Ideon”.
Do tė pėrgatitet e do tė botohet “ALTARI I PEGASIT” , “KORSI E HAPUR” 3 dhe njė botim antologjik vetėm me krijuesit shqiptarė tė Italisė nė dy gjuhė shqip italisht …, tė cilat do tė prezantohen nė tė gjitha vendet ku do tė oganizohet veprimtaria prill- maj…

Mė datėn 28 shtator 2013 pėr herė tė tretė do tė zhvillohet veprimtaria ndėrkombėtare: “100000 poetėt dhe artistėt e e botės pėr ndryshim”, ku”Pegasi” ėshtė pjesėmarrės aktiv…
LĖVIZJET PEGASIANE
1. “ PEGASI” DHE DREJTSHKRIMI I GJUHĖS AMTARE” GJATĖ GJITHĖ VITIT
2. “PEGASI” LIBRI DHE JETIMĖT
*EKZPOZE – PANAIR I IBRIT TĖ AUTORĖVE PEGASIANĖ NĖ TĖ GJITHA VENDET, SIPAS PROGRAMIT TĖ VEĒANTĖ…
*MARRJA PJESĖ NĖ TĖ GJITHĖ VEPRIMTARITĖ E SIMOTRAVE KUDO NĖ BOTĖ SI DHE NĖ KONKURSET POETIKE
*PJESĖMARRJE NĖ TĖ GJITHA ANTOLOGJITĖ
*DHĖNIA PARĖSI E BOTIMIT TĖ LIBRAVE UNIVERSALĖ (SHUMĖGJUHĖSHE TĖ AUTORĖVE PEGASIANĖ .
*VAZHDIMI I TRAJNIMIT TĖ POETĖVE DHE KRITIKĖVE YTĖ DY LIDHJEVE JANAR - SHTATOR 2013
*NGRITJA E DISA DEGĖVE TĖ LIDHJES DHE ZHVILLIMI I VEPRIMTARIVE
* BOTIMI I PERIODIKĖVE, REVISTAVE TE PEGASIT
Vazhdimi intesiv i pergatitjes " ENCIKLOPEDIA E SHKRIMTAREVE SHQIPTARE ".


Gjirokaster, Albania 10.01.2013
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
begishe_gashi@hotmail.com
Fillestar/e
Fillestar/e
begishe_gashi@hotmail.com

Female
Numri i postimeve : 23
Age : 60
Vendi : rezall skenderaj
Registration date : 13/02/2013

SKICE- PROGRAM LNPSHA “ PEGASI 2013” Empty
MesazhTitulli: Re: SKICE- PROGRAM LNPSHA “ PEGASI 2013”   SKICE- PROGRAM LNPSHA “ PEGASI 2013” EmptyTue Mar 19, 2013 9:14 am

poezit e shkruara te begishe gashit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
SKICE- PROGRAM LNPSHA “ PEGASI 2013”
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: