Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 INTERESANT NĖ FUQI TE TRETĖ nga Kristaq F. Shabani

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

INTERESANT NĖ FUQI TE TRETĖ nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: INTERESANT NĖ FUQI TE TRETĖ nga Kristaq F. Shabani   INTERESANT NĖ FUQI TE TRETĖ nga Kristaq F. Shabani EmptyThu Feb 14, 2013 5:31 am

INTERESANT NĖ FUQI TE TRETĖ
nga Kristaq F. Shabani

Njė miku im sot mė tha: "Dua tė pi ilaēe, tė kap hapėsirėn qiellore...Hapėsira qiellore tė jetė vetėm imja..."
Nė sytė e tij pashė krejt Globin pronė tė tij ... Globi ishte futur komplet me pėrmasat gjigande nė bebėzėn e syrit tė kaltėr... I shkreti Glob, i miri Glob!... Dhe brenda syrit tė tij mendonte dy polet, tropikun, meridianėt, paralelet...
U mendova fare pak dhe i thashė shprehimisht: "Kot tė pish ilaēe... Ti, qysh tani, e ke pushtuar hapėsirėn qiellore..."..
"Ashtu?" mė pyeti me sytė “Glob”...
"Por ,te kėshilloj diēka...".
"Ēfarė?...".
"Bėj njė tė mirė..., bamirėsi".
"Ma thuaj, i nderuar..." .
"Pi ilaēe tė shėrohesh e tė shėndoshėsh ilaēet , tė cilat vuajnė...".
"Kėtė , po e dėgjoj , pėr herė tė parė ... Qenka interesant! Ne pijmė ilaēe gjithmonė me mendimin se na shėrojne ato, por qė tė pijmė ilaēe tė shėrojmė ilaēet (medikamentet) nuk mė kishte vajtur mendja... Do ta provoj...Faleminderit !" Dhe u ndamė ...
Pas 30 minutash, pas ndarjes, bie telefoni im dhe dėgjoj kėtė fraze: "Ishte, sikundėr mė the... Ilaēet qė piva e ndjejnė veten tashmė shėndoshė...".
Dhe mbylli telefonin...
*
Une ndjeja kenaqėsine e provės...
Ilaēet po kuronin vetveten...

Gjirokastėr, 11.02.2013
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
INTERESANT NĖ FUQI TE TRETĖ nga Kristaq F. Shabani
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: