Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Po bien kambanat e alarmit pėr poezinė…

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Po bien kambanat e alarmit pėr poezinė… Empty
MesazhTitulli: Po bien kambanat e alarmit pėr poezinė…   Po bien kambanat e alarmit pėr poezinė… EmptyThu Feb 14, 2013 5:30 am

Mendimi kritik profesional
…
Pėrtej shqetėsimit: Prishja e fjalės

Po bien kambanat e alarmit pėr poezinė…
Dėshira pėr ta shkruar, larg tė krijuarit “poezi”

Poezia “jargavitėse” e facebook…

Nga Kristaq F. Shabani1.
Sot mė dėrguan njė poezi pa emrin e krijuesit tė saj, tė shfaqja mendimin tim nė lidhje me tė, pasi , sikundėr mė thoshte dėrguesi ,kjo poezi ishte quajtur “mahnitėse”, “magjepse”, “e paparė” dhe tė tjera tipizime si kėto, qė rėndom nė facebook i gjen me kuintalė! “Tė lutem,- mė tha, - shihe dhe jep mendimin tėnd, pasi mė duhet dhe kam polemizuar me njėrin qė e quante tė tillė…”.
“Mirė , - i thashė -, dakort, unė do tė shpreh mendimin tim profesional, por dije, pas kėsaj, unė kėto mendime kritike do t’i shfaq , me qėllim qė poetėt dhe poetet e reja , talentet tė mėsojnė sesi mund tė bėhet njė zbėrthim dhe njė lexim i tillė".
2.
E lexova krijimin dhe, tė them tė drejtėn, asqė mė emocionoi, pasi unė jam mėsuar me poezi tė nivelit. Asqė mė vinte ndonjė ndjesi e veēantė tė mė pėrshtypėzonte. Njė lexim i thjeshė pa stacione, pa emocione, gjėra tė thėna dhe tė stėrthėna, tė cilat i ndesh shpesh nė rėndomtėsinė ditore, pavarėsisht se unė nuk tregoj shumė kujdes ndaj tyre dhe u hedh njė shikim tė shpejtė…
Sa vinte dhe nuk mė duhej fare mirė nga kush ishte “pėrpiluar” ky shkrim, por mora vesh se dhe ai, i cili e kishte krijuar , po tė ishte i kthjellėt, do tė gjykonte njėsoj si unė dhe do t’ i rikthehej krijimit tė tij, nė kėtė nivel, pėr ta ripunuar.
Pra ishte njė krijim jargavitės …Kurioziteti mė humbi komplet… Tė pakta nė kėtė krijim ishin vargjet, por mbizotėrim i frazave tė shumta dhe me predomimacė tė foljeve tė rėndomta tė pėrdorimit tė pėrditshėm …
Ideja e kėsaj paraqitjeje, qė s’mund tė quhet krijim, por tentim krijimi, ėshtė e mirė, por realizimi lė shumė pėr tė dėshiruar … Nė tėrėsi kjo “legjendė” vuan nga mungesa toale e legjendės, vuan nga proliksiteti, nga rėndomėsia e prezencės sė fjalės sė ndeshur dhe tė fjalorit tė varfėr…
Kjo tentativė, s’ka lidhje organike poetike, pėrzgjedhje fjalėsh, tė cilat i shkojnė pėr shtat poetikės… Shpesh herė ndesh nė “arkitekturė” shumė tė vjetėr, e cila, sa ndėrtohet vetėrrėzohet , pa e tundur…
Krijime tė tilla, u thėnēin, rrokin celebralen dhe s’kanė prezent poetikėn, nė kuptimin e vėrtetė , por thjesht janė ngjitje alternative. Poezia kėrkon fjalėn e bukur, tė pėrpunuar, tė ngulitur me art nė varg; latimin, gdhendjen, dytrekahėsinė dhe trajtėn paraqitėse tė aspektit dashuror, si qumėsht blete… Ėshtė sikundėr ndėrton njė mur poetik me “gurė tė skalitur! … Kėto formate paraqitėse dhe lėvduese nga tė tjerėt mė duken, sikur fryhen dhe poezinė e mburrur e bėjnė mė tej asmatike. Kjo vjen nga mospėrvoja si dhe mungesa e talentit …
Ēuditėrisht nga ata qė e kishin pėlqyer , apo kishin komentuar vetėm tre ishin poetė tė mirėfilltė, ndėrsa tė tjerėt , vinin nga drejtime tė tjera, thjesht lexues tė thjeshtė , tė cilėt bėnin “elozhe”, pa ditur se bėnin te tilla, thjesht ishin anėtarė nė facebook…, tė cilėt marrin poza studiuesi!
3.
Kur mė thanė emrin e krijuesit, rashe ne mendime ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
Po bien kambanat e alarmit pėr poezinė…
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: