Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 NGA BOTA EMUZIKĖS-KUSH ĖSHTĖ AUTOR I KĖNGĖS"VLORA-VLORA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: NGA BOTA EMUZIKĖS-KUSH ĖSHTĖ AUTOR I KĖNGĖS"VLORA-VLORA   Mon Oct 29, 2007 1:33 am

Kėngėn"Vlora-vlora" e ka krijuar kompozitori Thoma Nasi mbi poezinė patriotike tė Ali Asllanit.Thoma Nasi emigroi si i ri nė SHBA.Atje studjoi flautin,dirigjimin e kompozimin.Mė 1920,nė krye tė orkestres frymore"Vatra",erdhi pėr tė ndihmuar dhe pėr tu dhėnė zemėr luftėtarėve shqiptarė nė mbrojtejen e trojeve atėrore nga pushtuesit.Ka kompozuar kėngė,pjesė pėr instrumente dhe orkestėr,kurse kėnga "Vlora-vlora";u bė nė ato vite,dhe mė vonė kushtrimore dhe shumė e njohur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: NGA BOTA EMUZIKĖS-KUSH ĖSHTĖ AUTOR I KĖNGĖS"VLORA-VLORA   Mon Oct 29, 2007 3:27 am

Vlora, Vlora!


Jam vlonjat e jam vlonjat,
e kam shkabėn mėm' e atė,
shkaba trime dykrenore
fron' e saj e ka nė Vlorė!

Vlora, Vlora, Vlora, Vlora,
rroki armėt, bėja forra!

Vlora trime shqipėtare
si rob jetėn s'e do fare,
a do mbetet Shqipėri,
a do bėhet tym e hi!


Vlora, Vlora, Vlora, Vlora,
rroki armėt, bėja forra!

Jam vlonjat e jam burrė,
s'duron burri zgjedhė kurrė,
jam vlonjat e si vlonjat
di bėj luftė me tė shtat'!

Vlora, Vlora, Vlora, Vlora,
Bjeri, moj, t'u lumtė dora!

Jam vlonjat dhe trim me besė,
rreth flamurit di tė vdesė,
a me hirėė a me pahirė
doemos do rroj i lirė!Ali Asllani
shpresoj se perkete poezi po behet fjale une ndersa ne pyetjen qe keni bere kush eshte autori i kenges, po me duket se e keni dhene pergjegjen ju vet zotri shaban cakolli.

pershendetje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: NGA BOTA EMUZIKĖS-KUSH ĖSHTĖ AUTOR I KĖNGĖS"VLORA-VLORA   Mon Oct 29, 2007 3:36 am

I nderuar shaban Cakolli kam vrejture edhe une, ne shume tema qe hape ne kete Forum vete e hape temen e vete pergjegjjen, nuk lene hapsyre per te dhene pergjigje antari me radhe(per tu diskutuar tema),do te thote temat duhet te kete hapsyre qe antaret e Forumit te ken matriall per vazhdim te temes.

Mendimi ime personal me mirkuptim.
Pershendetje

Respekt besa bese per kete poezi qe solle shume e bukur .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: NGA BOTA EMUZIKĖS-KUSH ĖSHTĖ AUTOR I KĖNGĖS"VLORA-VLORA   Mon Oct 29, 2007 8:27 am

Ashtu Beton,ke deri diku tė drejtė,por unė lash hapur ende qka tė flitet pėr kėngėn,kėshtu qė besa -besė ,vetėm gjeti pėrgjigjen,m qė edheju po deshėt keni ende qka tė pėrgjigjeni rreth kėngės.
Ndryshe mendimin tuaj unė e rrespektoj,dheqė tani do tė hapi vetėm njė titull teme dhe tė ju lė vend tė pėrgjigjeni.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
habibe mujota
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 4
Age : 20
Vendi : kosove
Profesioni/Hobi : muzika
Registration date : 13/06/2011

MesazhTitulli: e ka dhene pergjigjien vet njeriu qe eka hap faqen   Wed Jun 15, 2011 1:11 pm

https://www.youtube.com/watch?v=3JOupeA5BfM

Me pelqen kjo kenge!..
Besooj qe eshte kjo qe po mendoj

E sa per pergjigjie ai qe e hap temen e ka shkruajtur pergjigjien vet!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: NGA BOTA EMUZIKĖS-KUSH ĖSHTĖ AUTOR I KĖNGĖS"VLORA-VLORA   Wed Jun 15, 2011 1:54 pm

shume e ndjeshme kjo kenge perderisa ka patriotizem,eshte mese e natyrshme.F.l.m. z.Shaban per postimin e saj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: NGA BOTA EMUZIKĖS-KUSH ĖSHTĖ AUTOR I KĖNGĖS"VLORA-VLORA   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
NGA BOTA EMUZIKĖS-KUSH ĖSHTĖ AUTOR I KĖNGĖS"VLORA-VLORA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Muzikė-
Kėrce tek: