Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Njė poezi e vizatimit ngjyror nga poeti Xhemajl Rudi, Zvicer

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Njė poezi e vizatimit ngjyror nga poeti Xhemajl Rudi, Zvicer Empty
MesazhTitulli: Njė poezi e vizatimit ngjyror nga poeti Xhemajl Rudi, Zvicer   Njė poezi e vizatimit ngjyror nga poeti Xhemajl Rudi, Zvicer EmptyMon Jan 14, 2013 5:15 am

Horizonti shkencor

Njė poezi e vizatimit ngjyror nga poeti Xhemajl Rudi, Zvicer

Poezia e vizatimit ngjyror
Nga Kristaq F. Shabani

Ē‘ėshtė poezia e “vizatimit” ngjyror? A e ndeshim atė shpesh? ... Te “vizatosh” nė kėtė mėnyrė,do tė thotė tė jesh i ndjeshėm dhe me shumė fantazi , ku simbolika "kėrcen" nė pistėn e vallėzimit mendor hijshėm... Rrjeshton disa ngjyra , tė cilat, sė toku, nė njė lidhėsi kolazhi krijojnė apo sjellin arkitekturėn e “materiales”, e cila frymom ...
Fjala e simbolizuar nė kėtė mėnyrė, natyrisht ka njė aftėsi ngjyruese, krijuese dhe konturon, me kėtė ngjyrim, dukjen e njė “objekti” nė hapėsirėn psikologjike, i cili i shfaq pėrmasat nėpėrmjet fantazimit dhe elementit psikik... Ky fenomen ėshtė nxitės dhe krijon pėrherė tė bukurėn qė kundrohet ... Fjalėt "ngjyra" aktrojnė nė objektin real, nėse penelatohen, por ato duke i lexuar melodiojnė.

Poezi e identifikuar si e tillė e poetit
Xhemajl Rudi Zvicer
Kombinim

E kuqja,
e bardha,
e zeza...
E zeza hyn ne te kuqen,
E kuqja
e rrethon te zezėn,
sė bashku
qėndrojnė mbi tė bardhėn...
Tri ngjyra
pėr njė pikturė,
nė pėlhurė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
Njė poezi e vizatimit ngjyror nga poeti Xhemajl Rudi, Zvicer
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: