Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 LĖVIZJA PEGASIANE " PEGASI DHE DREJTSHKRIMI I GJUHĖS AMTARE"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LĖVIZJA PEGASIANE " PEGASI DHE DREJTSHKRIMI I GJUHĖS AMTARE" Empty
MesazhTitulli: LĖVIZJA PEGASIANE " PEGASI DHE DREJTSHKRIMI I GJUHĖS AMTARE"   LĖVIZJA PEGASIANE " PEGASI DHE DREJTSHKRIMI I GJUHĖS AMTARE" EmptyMon Jan 14, 2013 5:14 am

LĖVIZJA PEGASIANE " PEGASI DHE DREJTSHKRIMI I GJUHĖS AMTARE"
Janar - Dhjetor 2013


Tė zbatojmė me pėrgjegjėsi rregullat drejtshkrimore
nga Kristaq F. Shabani

Ne Krijuesit duhet tė jemi tė parėt, tė parat, tė cilėt, tė cilat, duhet t’i zbatojmė kėto rregulla dhe tė mbajmė qėndrim kategorik ndaj shkeljeve tė patolerueshme .Tė gjitha publikimet kanė gabime ortografike tė tmerrshme… Po shkojmė kėshtu nė njė anormalitet gjuhėsor…

Nė krijimet,tė cilat publikohen ka skandale gjuhėsore, drejtshkrimore. Kėto skandale reflektohet totalisht te ata , nxėnėsit,studentėt qė mėsojnė gjuhėn shqipe. Fenomen i tmerrshėm: Studenėt nuk dinė tė shkruajnė me rregulla drejtshkrimore. Ka dhe mjaft pedagogė tė tyre, tė cilėt nuk i njohin ato, madje,dhe shėnjat e pikėsimit… Arrihet deri atje sa nė vend tė dypikėshit, vendoset pikėpresja . O tempora, o Mores!…

Pegasi po aktivizon nje grup mėsuesish, mėsuesesh tė gjuhės shqipe, tė cilat do tė ndėrhyjnė vrullshėm nė korrigjimin e materialit tė publikuar dhe do tė vendosin notė nė DREJTSHKRIM…. Ato nuk do tė identifikohen, por do tė jenė nė kuadėr tė kėsaj lėvizje pegasiane" PEGASI DHE DREJTSHKRIMI I GJUHĖS AMTARE" S’duhet tė abuzojmė me gjuhėn shqipe…

Tė nderuar miq , mundohuni t’i korrigjoni poezitė tuaja, duke zbatuar rregullat drejshkrimore dhe paraqitni ato pastėr .


Apel

Domosdoshmėria e pikėsimit nė njė vepėr tė shkruar
nga Flutura Dervishi, mesuese e gjuhes shqipe

Ėshtė mė se e vėrtetė. Gjithkush ėshtė ndier i lumtur, teksa nė duar ka marrė njė libėr tė bukur, i ri apo i vjetėr qoftė ai. Ndodh qė tė tėrhiqesh nga emri i autorit, titulli apo dhe kopertina e librit, por mė pas vėren se brendia lė pėr tė dėshiruar.
Libri ėshtė i veēantė, ėshtė i bukur, tė ngelet nė kujtesė, kur tė gjithė komponentėt janė nė kompleksitet, duke mos harruar edhe shenjat e pikėsimit, tė vogla nė dukje, por tė mėdha pėr nga rėndėsia.
Tė rastis shpesh kohėt e fundit tė lexosh libra, kryesisht me poezi, ku forca e fjalės shprehėse – emocionale e autorėvė depėrton brenda teje e ti si lexues, dehshėm, tėrhiqesh nga tematika e zgjedhur, trajtimi me profesionalizėm i temės nga autori, nga magjia e figuracionit artistik, por nė kontradiktė me to qėndron fakti se pothuajse pikėsimi nė kėto poezi mungon.
Natyrshėm lindin pyetjet:
- A thua tė jetė nė “modėn” e kohėrave “moderne” edhe kjo gjė, ku dhe shenjat e pikėsimit t’i lėmė pėr nė askund, se njeriu i sotėm, njeriu i internetit s’ka nevojė mė pėr to?
- Po si mundet tė lexohet e tė kuptohet njė material i shkruar pa shenja pikėsimi? A nuk do t’i shkonte kėsaj shprehja “shkrimet pa pikesimin, si gjella pa kripė”?

Librat shkruhen pėr t’u lexuar nga tė gjithė. Kush ėshtė i stėrvitur, falė profesionit mė nė kontakt me librat apo dhe pasionit pėr librat, arrin tė kuptojė atė ē’ka autorėt pėrcjellin pėrmes vargjeve, por jo t’i pėrjetojė ato emocionalisht, pasi e vėren qė s’janė aty, ato, tė domosdoshmet, shenjat e pikėsimit, tė cilat tregojnė shumė.
Po masa tjetėr e lexuesve, qė pėr arsye tė ndryshme tė mosmarrrjes shume me lexime, e ka tė vėshtirė t’i lexojė kėto poezi pėr t’i kuptuar, pėr t’i shijuar, si t’ia bėjė? Nga se tė orientohet?
Pėrse tė ketė mungesė tė shenjave tė pikėsimit apo keqpėrdorim tė tyre nė disa prej librave artistikė, tė cilėt mbajnė vulėn e autorėve, redaktorėve e tė korrektorėve letrarė? Ku ėshtė profesionalizmi i kėtyre tė fundit?
A nuk ėshtė pėr tė ardhur keq qė tė zbehet talenti, puna gjithė pasion e autorėve tė ndryshėm prej neglizhencės sė punės qė bėhet nė drejtim tė pėrdorimit tė shenjave tė pikėsimit?
Gjithsecili, kur merr pėrsipėr tė shkruajė diēka, tė mos harrojė shenjat e pikėsimit, rėndėsia e tė cilave ėshtė e padiskutueshme nė paraqitjen dinjitoze tė asaj qė lexuesi merr nė duar tė lexojė.
Ato s’duhen nėnvlerėsuar, edhe pėr faktin se libri dhe interneti duket sikur konkurojnė me njėri – tjetrin, pėr vetė zhvillimin e vrullshėm tė teknologjive nė ditėt e sotme dhe, kur tė rinjtė rendin mė shumė pas tyre.
— with Nijazi Ramadani and 49 others.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
LĖVIZJA PEGASIANE " PEGASI DHE DREJTSHKRIMI I GJUHĖS AMTARE"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: