Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 EmptyMon Jan 14, 2013 4:57 am

Kapitulli i IX-tė

Disa ēėshtje tė tjera pjesė pėrbėrėse tė historikut pėr fshatin

Lind pyetja pse i thonė lagjja Gormadhi ?
Kur u krijua fshati ndėrtimet e banesave u bėnė mė tepėr nga krahu prej xhamisė si vend mė i shtruar dhe i pėrshtatshėm pėr atė qėllim ndėrsa krahu pėrtej ishte vend i pjerrėt e i varfėr, terren shkėmborė. Pra vend qė kullosnin vetėm gomėrėt. Mė vonė duke u populluar e duke shtuar ndėrtimet e banesave pėr tė jetuar pra varfzė i thonė qė ishte vend i varfėr, i dobėt. Mė vonė gjer sot u arrit qė nė atė lagje mbillen, rriten, prodhohen dhe konsumohen fruta e perime tė ēdo lloji dhe qė konsumohen nga banorėt. Pas ēlirimit fshati ynė ka patur nė funksion partie e shteti kėta persona : Adil Ēarēani pas vrasjes sė Mehmet Shehut u bė kryeministėr dhe anėtar i Byrosė politike, Dilaver Poēi, ish gjeneral dhe deputet i zonės sė Kardhiqit njė legjislaturė, Siri Ēarēani Prokuror i Pėrgjithshėm i Republikės sė Shqipėrisė, Spartak Poēi ministėr Rendi e mė vonė Komunikacioni, Fidar Veliu “Martir i Demokracisė” marrė mė 1993. Ardhur nė 1951 si diversant nė fshatin Kalasė, rrethuar nga forcat e rendit tė Delvinės dhe nuk u dorėzua por vrau veten, Ismail Lulo Nora, antizogist i tėrbuar, burrė i zoti e me trimėri, vrarė nga qeveria zogiste nė Gjirokastėr mė 1928.
Vulėn e pleqėsisė sė fshtatit e mbajtėn disa legjislatura me rradhė Ēarēanajt mirėpo njė grup burra nga fshati me nė krye Laze Norėn shkuan dhe ua morėn me forcė. Vulėn e kryeplakut e kishte Isuf Ēarēani. Kjo ndodhi nė vitet 1873-1877 nė kohėn
e Idriz Sullit
Birbilenjtė trembėshjetė vanė nė litare vetė, shek 17-tė. Kanė marrė pjesė nga Fushėbardha kėta persona Myrteza Sullo. Skėndo Xhuvani, Musa Rofi, Hito Kongoci, Sadik Memushi, Gafur Kondi etj.

Tokat qė ka patur Fushėbardha nė Fushėvėrri shtrihen nė kėto blloqe : Luadhėro, Bahaj, Kazaj, Mesoraq, Kucaj, Tefaj,Shalaraj, Lagjaj, Kėndezaj, Deēkaj, Bellaj, Zervoraj, Isaraj, Alidhimaj, Prodaj,veliaj, Kongocaj, Aremadhe, Golem, Memushaj, Prodaj, Veliaj, Memijar, pra qė nga Luvadhoroi deri nė qafė tė Breshėrit blloqe kėto vetėm tė Fushėbardhės pas asnjė tė huaj tjetėr.

Pėrbėrja e shoqatave tė Fushėbardhės bazė qyteti e fshati: Shoqata nė Tiranė Resul Bedo, Jaho Golemi, Pajtim Bello, Shoqata e Vlorės Halil Bello, Hajdin Kėndezi, shoqata nė Gjirokastėr Arjanit Muho,Krenar Veliu, Jonuz Kuci, shoqata nė Sarandė Lutfi Mullai, Trifon Golemi, Flamur Onjea,shoqata nė Durrės Sherif Lagji, shoqata nė Delvinė Arben Veliu, Stavri Muho, shoqata nė Bajkaj Isa Bello, Mato Muho, shoqata nė Fushėvėrri Enver Xhuvani, Devoll Muho, shoqata nė Fushėbardhė Qamil Muho, Laze Nora, Bashkim Nora, Zhuli Tefa, shoqata nė Stiar Nuri Veliu

Kuadrot e Fushėvėrisė pas ēlirimit Axhem Meēe instruktor partie Sarandė, Bilush Shkurti shef seksioni bujqėsie nė Sarandė, Osman Veliu kryetar kooperative nė Fushėvėri, Siri Kazo llogaritar kooperative nė Fushėvėri, Qamil Muho instruktor komiteti i rinisė Sarandė, Ali Kėndezi drejtor burgu Borsh, Nezir Kajo kryetar kooperative nė Fushėvėri, Vehip Proda ambasador nė Jugosllavi, Ulo Proda operativ sigurimi nė Sarandė, Sherif Proda, Zurdi Bello, Barjame Veliu, Ferdi Veliu, Sulo Basho brigadier nė kooperativėn bujqėsore Fushėvėri.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 EmptyMon Jan 14, 2013 4:57 am


Abetarja e parė ardhur nė fushėbardhė mė 1907 prurė Nexhip Ēarēani

Kryepleqtė e fshatit qė nga 1912 Jaho Deēka, Bektash Kondi, Sabri Isufi, Ēenko Kondi, Bajo Kazo, Fejzo Meēe,Nishat Ēarēani, Zenel Bello, Dino Meēani, Teki Onjea sekretar, Sabedin Bineri, Laze Nora, Selfo Xhuvani, Besnik Bineri, Bashkim Nora, Migjen Muho, Maksi Veliu, Perlat Shehu, Hosho Onjea, Sheqer Onjea dhe Shkėlqim Onjea
Nė Fushėvėri kryepleqtė Hazif Kongoci, Shuquri Kėndezi, Sherif Proda, Nekip Lagji, Vero Xhuvani, Abas Nora, Kujtim Proda,Muho Cama, Shkėlqim Zani dhe kryetar komune Vergo, Trifon Proda tė tjerė nga Fushėbardha Halil Sulli, Isuf Ēarēani, Heshtem Muho, Murat Cama.

Komunistėt e pėrjashtuar nga partia nė fisin e Muhe, Boēo Muho, Harun Muho, Qamil Muho, Musa Muho, Laze Muho e Qani Muho, nė fisin e Ēarēanėve Fator Ēarēani, Bardho Ēarēani, Shefqet Ēarēani, nė fisin Xhuvanaj e Poēaj Dilaver Poēi, Qemal Poēi, Zenel Poēi dhe Bejkė Xhuvani, nė fisin e Nore Musa Nora, Laze Nora, Ramo Nora, nė fisin Zanaj, Sadik Zanaj,nė fisin Kėndezaj Shuquri Kėndezi, nė fisin Cama Ramis Cama, Agim Cama, nė fisin Cacaj Asim Caca, nė fisin Prodaj Luman Proda, Neim Proda, ne fisin Meēaj Emro Meēe, nė fisin Mullaraj Hizmet Mullai, Petrit Mullai, nė fisin Kucaj Mugai Kuci, Sinan Kuci, nė fisin Dobraj Hasan Dobro, nė fisin Konaj Braho Kondi, Ferik Kondi, Veno Kondi, nė fisin Bahaj Qazo Baho, Zenel Baho, Mitat Baho, nė fisin Kazaj Shuqo Kaze, Siri Kazo, nė fisin Shalaraj Beshet Shalari, Xhelal Shalari, nė fisin Veliaj Hajrulla Veliu, Petref Veliu, Sako Veliu, Sedat Veliu dhe Hatip Veliu, nė fisin Lagjaj Hamit Lagji, Mehmet Lagji, nė fisin Memushaj Lina Memushi, Beze Memushi, nė fisin Golemi Shefqet Golemi, Sejdi Golemi, nė fisin e Belle Bastri Bello, Zenel Bello.
Personat qė kanė qenė kuadro nė kooperativat bujqėsore nė fisin Muhaj Harun Muho kryetar kooperative,Qani Muho brigadier blektorie, Qami Muho brigadier bujqėsie dhe Tika Muho magazinjere, nė fisin Noraj Laze Nora arkėtar, pėrgjegjės kulture, llogaritar,brigadier,kryetar i kėshillit tė bashkuar, ekonomist sektori nė kooperativ, kryetari i komisionit tė revizionimit dhe sekretar i organizates se Frontit, Banush Nora agronom dhe kryetar kooperative, Merdan Nora agronom i kooperativės, Bashkim Nora brigadier kooperative dhe kandidat pleniumi ne Rreth, Mineko B. Norra normiste dhe brigadiere nė kooperativė, Musa Nora brigadier aktiviteti nė kooperativė, nė fisin Ēarēanaj Xhelo Ēarēani brigadier ne bujqėsi, Muin Ēarēani zooteknik dhe Fatime Ēarēani magazinjere, nė fisin Xhuvanaj Filo Xhuvani e Selfo Xhuvani brigadier nė kooperativė, nė fisin Shalaraj Shefi Shalari llogaritar kooperative, nė fisin Shehaj Resmi Shehu, agronom dhe Xhevair Shehu brigadier, nė fisin Veliaj Harulla Veliu brigadier e arkėtar i kooperativės, Gėzim Veliu brigadier nė minierė tė fosforiteve, Akten Veliu teknik pyjesh, kryetar kooperative dhe sekretar i byrosė tė partisė nė kooperativė, nė fisin Kapaj Fejzo mullai kryetar kooperative dhe sekretar lokaliteti, Pali Mullai magazinier nė kooperativėn bujqėsore, nė fisin golemi Shefqet Golemi, Fejzo Golemi, Bozhek Golemi brigadier kooperative, Nurēe Golemi veteriner, Bardhyl Golemi zooteknik, Dervish Golemi hekur punues dhe Abedin Golemi samarpunues, Seli Golemi brigadier bujqėsie, Muzo Golemi kėpucar, Mersin Golemi brigadier bujqėsie, nė fisin Stefani Riza Stefani agronom nė kooperativėn bujqsore, nė fisin Bineraj Besnik Bineri e Saibe Bineri brigadier nė kooperativėn bujqėsore, Sabedin Bineri magazinier dhe brigadier blektori, nė fisin Mullaraj Kasėm Mullai brigadier dhe kryetar i kėshillit tė bashkuar, Zini Mullai brigadier aktiviteti, nė fisin Resulaj Bedo Resuli kryetar i kėshillit tė bashkuar Cepo, nė fisin Deēkaj Shezuvan Deēka veteriner, nė fisin Kucaj Edmond Kuci ekonomist nė kooperativė, dhe kryetar kooperative bashkuar nė fisin Kėrpacaj Mehmet Kėrpaēi brigadier blektorie dhe rojtar, nė fisin Lagjaj Shamet Lagji veteriner dhe kryetar kooperative, Nurje Lagji llogaritare sektori kooperativės bujqėsi Xhevahir Shehu dhe Xhelo Ēarēani magazinier..

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 EmptyMon Jan 14, 2013 4:58 am

Demokratėt e parė nga Fushėbardha por nuk banojnė nė fshat Festim Tefa, Hisen Tefa, Nuredin Nora, Pėllumb Shalari, Krenar Kuci, Boēo Muho, Habip Muho, Sokol Muho.
Tė internuar antizogistė Ismail Norra e Nevruz Bello.
Nė Fush Bardhė kanė qenė kėta kulak Hodo Zervoi, Osman Kuci dhe Muslim Memushi. Ndėra nė Fush Vėrri Piran Ēaēi dhe Medi Uzeiri. Familje tė internuara nė kohėn e diktaturės Fuat Kuci, Fidai Veliu dhe Murat Shalari
Tė arratisur jashtė shtetit Bexhir Dobro, Fido Veliu, Murat Shalari, Memush Muho, Llano Golemi, Fuat Kuci, Kamber Proda, Boco Kuci.
Rritja e banesave dhe banorėve tė fushėbardhės nė vite fisi Muhaj 75 shtėpi, Onjea 75 shtėpi, Maēaj 15, Zervaraj 65, Dobraj 20, Kucaj 70, Muhaj 20, Prodaj 70, Mullaraj 65, Xhuvanaj 65, Norraj 65, Cacaj 20, Dukaj 20, Kushaj 12, Cacaj 12, Bineraj 35, Memaj 15, Camaj 50, Kondaj 15, Bellaj 65, Zanaj 12, Stefanaj 60, Golemi 65, Memushaj 50, Dobraj 60, Kazaj 50, Kėrpaēaj 20, Shkurtaj 15, Resulaj 10 shtėpi,Ēarēanaj 70 shtėpi, Shehaj 20, Shalaj 60, Tefaj 25, Gjeēaj 25, Lagjaj 25, Veliaj 75, Deēkaj 20, Sabriaj 12, Uzeiraj 28, Kapaj 25, Lazaj 20, Mullaraj 50, Konaj 50, Kongocaj 12, Bashaj 50 pra shtėpi banimi 1 700- 1 720 dhe banorė 5 500-6 000

Fushėbardha ka patur edhe kėta rapsodė popullor Jonuz Kuci, Sadik Memushi dhe Sherif Nora e Ladi Memushi
Burra tė shkathėt qė vareshin me litar nėpėr shkėmbinj dhe rjepnin bletėt dhe mirrnin mjaltė Manxhar Muho, Bejko Onjea dhe Laze Caca

Alidhimaj qė sot aktualisht banojnė nė Kalas tė Delvinės janė tė Fushėbardhės. Kullėn nė fushėvėri e kanė patur pranė bregut tė Bastri Bellos dhe shtėpinė nė Fushėbardhė tek Zubo Memushi sot. Kėta bėjnė pjesė nė fisin e Saliagarve dhe kanė ikur nga Fushėbardha pėr hasmėri. Kanė vrarė Xhebro Shalarin dhe u larguan nga fshati. Zbatuan njė nga zakonet e asaj kohe, periudhe tė Idriz Sullit. Mė vonė Shalarajt vranė njė tė Alidhime dhe e mbyllėn hasmėrinė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 EmptyMon Jan 14, 2013 4:58 am


Ka mendime dhe sidomos nga Zhulati se Idriz Sulli ka qenė zhulaqot. Jo nuk ėshtė e vėrtetė ai ka qenė nga fshati Fushėbardhė ashtu si dhe idriz alidhima. Idriz Sulli e ka patur shtėpinė tyk Beqo Onjea sot janė nga fisi Prodaj- proto (greqisht). Halil Sulli ka qenė kryeplak i fshatit nė vitin 1914 kur u vra nė Skėrfic nė luftėn me grekun. Ai ka lėnė tre vajza vitin qė u vra. Njera quhet Razo Sulli martuar dhe banuar nė Palavli dhe tjetra Sidika Sulli gruaja e Asqeri Hadėrit nga Fushėbardha tjetra martuar nė Kopaēės tek Hysen Rroboci vrarė nė Skėrfic nė 1914

Kufiri i gropave tė Lucės. Nė kohėn e Zogut Tatzatasit dhe Kalasiot larguan me forcė me xhandar tufat e dhenve tė Fushėbardhės. Ata i larguan tufat me urdhė tė deputetėve tė krahinės sė tyre. Mersin Gjoēa ishte deputet i krahinės Kardhiq. Fushėbardhasit u ankuan tek Mersini. Ai urdhėroi dhe tė armatosur shkuan nė vend 15-20 djem, fushėbardhas e zhulaqot tek shtegu i Mollėkuqit qėlluan me armė. Tatzatasit nga gėzimi qė kishin ndjekur tufat e dhėnve tė Fushėbardhės nga kullota kishin vėnė nė hell dhe piqnin 7 mishra. Kur panė djemtė e Fushėbardhės e Zhulatit qė shkuan tė armatosur lanė edhe mishrat nė zjarr dhe u larguan me vrap. Qė atėherė kufijtė e kullotave mbetėn ku tha Fushėbardha dhe u kėndua kėnga:

Njė xhandar i kalasjot
I mbushi brekėt plotė
njė xhandar i Tatzat
hidhu posht e hidhu lart.

Mersin Gloēa si deputet kėrkoi dhe bėri ballafaqim tek mbreti Zog me ministrat e Tatzatit. Nė prezencė tė mbretit deputeti i Kardhiqit Mersin Gloēa u tha qė ne e kemi me pushkė e jo me gjyq, po doni hajdeni. Si pėrfundim mbeti nė fuqi kufijtė qė u dha Mersin Gjoēa.
Nė 1991 u formua nė Fushėbardhė, Partia Demokratike me sekretar Qamil Muhon dhe zv/sekretar Dani Kapo, ndėrsa Partia e Punės organizata nė Fushėbardhė ndėrroi emrin nga e Punės nė Partia Socialiste me nė krye Krenar Veliun.

Katuni nė Bashaj. Katuni nė trevat tona ka qenė fshat i madh me rreth 250-300 shtėpi sė bashku me kushtėn. Shpella e Kushtės ishte vendi ku vendoseshin dhe merreshin vendime. Prandaj quhej edhe shpella e Kushtės, pra vendi ku ligjėrohej administrimi i plotė. Ky fshat ka qenė rreth shekullit tė 12-tė dhe ėshtė prishur nga luftrat me bizantin. Nė atė fshat ka patur mulli pėr bluarje, drithra buke,etj.

Shpella e Dhespinė i pėrket shekullit tė XIII-XIV
Fushvėrria ėshtė Fushėbardha nr 2. Tė gjithė ata banorė u larguan nga Fushėbardha dhe u formua fshat nė vitet 1950-1953. U larguan pėr tė qenė sa mė afėr tokės pėr tė siguruar bukėn e gojės. U formua Organizata e Rinisė nė 1950 me sekretar Qamil Muhon dhe zėvendės Ylli Veliun.

Djem e vajza nga fshati Fushėbardhė gjatė viteve tė tranzicionit zunė dhe aktualisht sot merren me biznes. Qazo Muho, Ilirjan Miho, Teli Resuli, Hamit Golemi, Angjello Kazo, Melsi Bineri, Astrit Muho, Latif Golemi, Sinan Kėrpaēi, Faik Kėrpaēi, Pajtim Bello, Hetem Kėrpaēi, Safet Kėrpaēi, Banush Nora, Bujar Nora, Fatos Muho, Zenel Shalari, Nexhip Onjea, Fatos Veliu, Lani Meēe, Bardhyl Golemi, Adriatik Cama ka edhe 10 tė tjerė djem e vajza qė merren me biznes nėpėr rrethet e Shqipėrisė si nė Vlorė, Durrės, Sarandė, Gjirokastėr etj

Persona nga Fushėbardha qė shkruajnė nė organet e shtypit Zeqo Cama, Resul Bedo, Astrit Muho, Islam Poēi, Isa Bello, Ēano Norra, Zenel Shalari, Qamil Muho, etj
Kur ėshtė koha e keqe dėgjohet ndonjė qė i thotė tjetrit: Mos ikė sot se do tė gjejė si Zaibeja. Kjo qėndron kėshtu. Nė vitin 1932 nė Fushėbadhė ra njė shi e borė e madhe, dolėn lumenjtė tejpėrtej. Sabihe Muho, e shoqja e Manxhar Muhos vate e pėrcolli burrin pėr kullot dimėrore. Ajo vate deri nė qafė tė Skėrficės dhe u kthyepėr nė shtėpi se kishte lėnė vajzėn 6 muajshe. Nuk e pėrballoi dot tė ftohtin dhe temperaturėn shumė tė ulėt por vdiq nė lėmeth, tek arat e Binerėve. Shkuan Shuko e Beshit Veliu pėr ta sjellė nė fshat. Nga kushtet e vėshtira tė motit pėr ta sjellė nė fshat e mbuluan me dėborė dhe mbas 2-3 ditėve qė u normalizua shkuan e morėn dhe e varrosėn. Ishte 18 shkurti me tė vjetrėn ose 5 marsi me tė renė. Ajo ka qenė vajza e Zano Shehut.
Mundės kombėtar, bir i fshatit tonė Spartak Habip Muho.
Pjesmarrja nga Fushėbardha nė ēetėn e Ēerēiz Topullit nė vitin 1908 Hasan Tefa, Barjam Shalari, Duro Zani, Murat Cama, Belul Cama, Jaēe Zervoi, Muedin Muho, Manxhar Shalari, Brahim Shalari.
Njeri qė krijon talent nė gėzim dhe hidhėrim kur tingėllon mirė do qė ta dėgjosh kėngėn ose vajin. Doje ta dėgjoje kur qanin ndonjė njeri tė vdekur e sidomos i ri ose e re. Ishin Velide Muho, Hido Mullai, Feko Nora, Dudi Golemi. Ja ē’thosh Velidea nė njė vajtim:
Ē’tha murtaja kur u nisė
Ku do vete ta kolisė
Nė njė degė qeparis
Korba vėlla
Ose
Ujku qė kėrcėn nė dhen
Dashin merr e gjurmė s’bėn
Korba vėlla
Ose
O Kolė se erdhi vjeshta
Ngrihu vish rrobat e leshta

Fushėbardha ka patur burra tė menēur e me kurajo, Hesnafėr quheshin mė pėrpara Ferik Shalari, Kasėm Golemi,Heshtem Muho, Hajrulla Veliu, Manxhar Shalari, Boro Meēe, Avdi Onjea. Keta i mirte fshati pėr tė zgjidhur ndėnjė kontradiktė midis personave ose fisit, pra dinin mirė tė trajtonin ose tė mbronin ligjet e zakonet e komunitetit. Burrė me kurajo duhet thėnė nė ēdo kohė Manxhar Shalarit qė iu vra djali aksidentalisht nga Tatzati dhe nuk u pėrgjigj me tė marrė hak por vanė morėn djalin qė bėri vrasjen, e prunė nė shtėpi dhe nuk e vrau por njoftoi familjen e tij, erdhėn ata rreth 7 vetė, u futėn nė shtėpi tė Manxharit dhe me kurajo u tha : Djalin ja ku e keni, ne iu falėm, nuk e vrasim. Qė nga ajo ditė e nė vazhdim tė dy palėt u bėnė e mbetėn miq besnikė ndaj njeri-tjetrit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 EmptyMon Jan 14, 2013 4:59 am

Kisha nė Ēukė gjinik. Ajo ėshtė ndėrtuar rreth shekujve IX-XI i shėrbente atyre fiseve qė komandonte Pap Zhuli nga selia e shpellės sė Zhulit nė fshatin Fushėbardhė. Ndėrsa ajo e metepit nė fund tė Shėnmėrisė u ndėrtua nga shekulli i XII mbasi kėrcyen e formuan fshatin fiset Lekgjonaj dhe Nikaēajt atėherė bėnė edhe kishėn. Shėnmėria thonė nėnė e Krishtit, Maria katolikė po nė kėtė periudhė u ndėrtua edhe kisha nė katundin Bidergjeē tė Luvadhit

Xhami nė fushėbardhė. Ndėrtuar rreth shekullit tė XX. Erdhi qeveria turke osmane dhe nė Fushėbardhė dogji kishat na bėri myslymanė dhe mblodhi priftėrinjtė e zonės nė qafė tė Priftėrve dhe i vrau. Qė atėherė filloi myslymanizmi hipėn nė fuqi dylbetė e xhamitė me hoxhallarė. Pra edhe xhamia nė mes tė fshatit u ndėrtua nga shekulli i XV. Ndėrsa dylbea nė lagjen Golem ndėrtuar nė shekullin e XX. Ajo vazhdon edhe sot punėn e saj, I shėrben fesė myslimane. E ka hapur i pari dervish Mehmeti arsimuar pėr kėtė profil nė Turqi.

Rrapi i besės. Midis shekullit tė XV-XX turqit dhe greku i dogjėn kishat dhe xhamitė dhe popullit i duhej njė vend i posaēėm pėr tė zgjidhur konfliktet e lindura midis personave ose fiseve. Ashtu u veprua, u caktua vendi atje andaj quhet rrapi i Besės. Nė qoftėse humbet njė dhi ose njė lopė i dėmtuari do shkonte tek njė tjetėr i kėrkontė atij tė vinte tė bėnte be ose tė paguante nga parat sipas zakonit mallin e humbur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 EmptyMon Jan 14, 2013 4:59 am

Burra e gra qė kanė qenė me bagėti nė male dhe vende tė mira 1955-1956.
Burra qė vinin me djathė e qumėsht nga mali nė fshat. Dervish Uzeiri e Laze Lagji nga maja e Llunės, Neki Golemi e Nebi Muho nga Stavoi, Xhafo Cama e Murat Cama nga Boēa, Mahmut Cama nga Tisat
Gratė qė rrahin dybeqe nėpėr burime me ujė tė ftohtė. Tė burimi i Nore, Piks, Zabite Nora e Fruze Nora, tek piksi i Kuēe Kade Kuci, nė Skotimi Nomeja Beharit, Myzejene dhe Hanėme Mullai, bregu i Erėzės File Mullai, nė qafė tė Skėrficės tek guri me hurdhe Velide Muho, tek nomeja e panjės qafa e Skėrficės Feko Nora ndėrsa nė qafė tė Taborrit Simite Baho, nė Qafėdardhė Kali Kėrpaēi, nė Guxhel hon Bide Mato dhe Hanko Proda, nė Kakodhiq Denushe Onjea, Fari Nora, e Shade Cama, nė Bashaj Vezire Basho dhe Dudi Basho pritėse, grua pritse bujare.

Disa burra qė kanė punuar nė mėnyrė shembullore dhe nuk janė kursyer ne ēdo kohė e moment qė nga vitet 1956 dhe derisa u rrėzua sistemi Tasim Kuēi, Asllan Norra, Heqerem Miho.Vaditės tė mirė tė kulturave bujqėsore Hamit Miho, Shahin Onjea, Sali Memushi, Habip Maēi, Ismail Budua, Mersin Abedini, Heqrem Fatuni.Nė blektori Beqo Onjea, Qani Shalari, Zubo Memushi, Haxhi Kuēi, Miri Mullai, Abedin Dobro, Xhemetik Nora, Abedin Nora.Veteranė luftė Qani Harun, Qamil Muho, nė Noraj Ramo Lesko nora, nė Shalaraj Shefi Gjolek Shalari, nė Veliaj Sako, Arjulla, Pertef Veliu, nė Golem Fejzo, Fero Golemi, nė Prodaj Babudin Proda, nė Mullaraj Petrit Mullai, nė Ēarēanaj Muhamet, Fator Ēarēani
Rrepet e agait Taroninė. Quhen rrepet e Agait, ai ka qenė vendi ku mblidheshin krerėt e krahinave dhe mbasi shkėmbenin mendime mirnin dhe zbatonin tė gjitha vendimet nė rajonin e jugut vendime ato qė i pėrkasin qeverisjes dhe bashkėpunimit me komunitetin pėrkatės. Idriz Sullit i flisnin Idriz Aga dhe ishte ai qė organizoi i pari kuvendin dhe propozoi dhe dha shumė mendime tė vlefshme pėr popullin prandaj i mbeti emri rrepet e Agait.

Varri i plakės nė Skėrficė. 7 gra nga fshati vanė pėr lėpjeta, lakra tė egra. Ato qenė tė moshuara kur u kthyen pėr nė fshat ra njė stuhi e madhe shi e dėborė, nuk i rezistoi dot tė ftohtit dhe vdiq. Nė pamundėsi pėr ta marrė i vunė pranė trupit furkėn dhe boshtin dhe e morėn dhe e varrosėn mė vonė kur u normalizua koha

Lisat e Skėndos. Skėndua vinte nga poshtė lart pėr nė fshat, ai udhėtoi natėn pa hėnė dhe vetėm, i dolėn ujqėrit nė rrugė dhe e hėngrėn prandaj flitet lisat e Skėndos.

Pėrroi i Shametit. I thonė pėrroi i Shametit se Shamet Kondi u plagos atje nė luftė me Turqinė dhe vdiq nė atė pėrrua.

Qafa e Taborrit. Nė atė kohė batalionet quheshin taborre, i flasin ashtu pasi batalionet atje mblidheshin vazhdimisht. Ja dhe kėnga: Ē’ėshtė ai taborr nė rrugė / qaj medet Mirteza Sullė

Te guri i velidhesė me hurdhe nė Skėrficė. Atje nė atė vend zakonisht krushqit qė mirrnin nuse nga Fushėbardha nė Rrėzomė ktheheshin dhe hajim drekėn, bukė. Koinēidoi qė kopaēes nga fisi Rroboēe kishin marrė nuse vajzėn e Mero Veliut, quhej Serije Veliu. Kėta bėnė drekėn tė guri me hurdhė. Jonus Kuēi, vinte nga Fushėvėria nė Fushėbardhė i folėn krushqit hajde kėtu dhe ai vate. Njihej si rapsod popullor, bejtexhi, dhe i thanė ha dhe bukė kėtu me ne dhe thuajna njė kėngė. Ashtu bėri dhe ai hėngri bukė dhe i tha:

Seire o moj bijė
Ē’e kujton Mero Velinė
Qė dha vajzėn nė fqinjė
Lumė ku do ma shkosh zoinė
Nė rrepe nė platanidhė
I kėrkuan kėngė tjetėr ai u tha: Burra qė kish gaxibini/ por i kish mbuluar sqini
Tek shkonte Pėllumb Norra me dhi nė kullotė dimėrore Jonuzi I tha:

Shkon Pėllumbi si fėrtunė
Me mushqet ndėnė gunė
U flet dhive ndėnė hundė
Ti isht i shkretė pse s’bėn udhė
Apo ke pirė ujė shumė
Derisa ka patur dhe ka dy gjini femėr dhe mashkull patjetėr qė nė ēdo kohė nė vite e nė shekuj ka patur edhe martesa, dhe derisa ka patur fejesa dhe martesa nga gėzimipopulli ka kenduar kudo qė ai ėshtė ndodhur. Fejoheshin ose martoheshin kėngėn mė tė parė kishin:

Nė shpellė tė Zhulit nė rrėzė
I zilepsej njė thėllėzė
Njė thėllėzė njė penolirė
Xhinse tė fisit tė mirė.

Sė bashku me PS-nė dhe PD-nė u organizuan edhe parti tė tjera si Partia Komuniste me Musa Norėn nė krye, Partia Republikane me Dervish Golemin, Partia e Ballit me Zhuli Tefėn nė krye etj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 EmptyMon Jan 14, 2013 5:00 am


Shkapullat tregohen nga kohė e pare me emrin shpellė dhe qė nė ato vende kanė jetuar njerėz. E njėjta ēėshtje qėndron edhe pėr Kaēullatin, emėr shpelle vendosur nė lashtėsi.

Persona nga Fushėbardha qė kanė qenė nė funksion mbas ēlirimit. Dilaver Poēi, gjeneral nė ushtrinė shqiptare me qendėr pranė komitetit qėndror tė Partisė sė Punės, Adil Ēarēani ministėr i Gjeollogjisė dhe Minierave, Siri Ēarēani prokuror i pėrgjithshėm i Republikės disa legjislatura me rradhė, Harisa Shalari kryetar dege nė punėt e brendshme disa vite me rradhė, Emro Kondi kryetar i degės sė punėve tė brendshme disa vite me rradhė, Ramo Zani komisar brigade nė ushtri, Spartak Poēi ministėr i rendit disa vjet me rradhė. Nė vitet e demokracisė me funksion nė organet e rendit kanė qenė Vasil Cama dhe Rushan Veliu, Pajtim Bello zv/ministėr i ekonomisė dhe energjitikės disa vjet dhe Xhelo Ēarēani me rradhė, Limoz Veliu komandant i shkollės ushtarake “Skėnderbej” disa vjet me rradhė.
Gjatė periudhės para tranzicionit ka qenė nė organet e rendit vetėm Ramo Nora , Hodo Basho, Avni Bello disa vjet me rradhė ndėrsa tani me ndryshimin e sistemit nė organet e rendit publik kanė qenė e janė kėta persona oficera Bereti Golemi, Fredi Kondi ndėrsa me grada tė ulėt kėta persona Arti Kazo, Kujdes Shalari, Sokol Nora, Fitim Nora, Sokol Veliu, Bardhyl Kuci, Osman Cama, Agron Basho e Aurel Dobro, Dashnor Nora, ky i fundit nė efektivat e forcave speciale Dragot, Tepelenė plagosur nė Lazarat nė 2 shtator 1998 dhe u kurua nė spitalin e Janinės. Nė atė operacion tė asaj dite u plagosėn 8 policė dhe asnjė njeri nuk u vu para pėrgjegjėsisė si shkaktar i asaj tragjedie.

Numri i tė vrarėve nga fshati Fushėbardhė nė luftėrat e zhvilluara pėr tė mbrojtur trojet e veta shqiptare. Nė luftėn e Lėkurėsit, Sarandė Abedin Muho, Seit Dobra, Shahin Mema, Hair Stefani, Idriz Alidhima, Sali Isufi, Xhafer Gjoni, Osman deēka, Shahin veliu, Mato Asllani, gjithsej 10 burra. Nė luftėn e Bilbilenjve Myrteza Sulli, Skėndo Xhumani, Hito Kongoci, Musa Rafi, Gafur Kondi, Sadik Memushi 6 burra gjithsej.Nė luftėn e Skėrficės me grekun Halil Sullo, Rizal Muho, Halil Norra, Sejdi Bano, Syrja Tefa, Dalip Kondi dhe Mete Jonuzi nga Golemi, gjithse 7 vetė.Nė Bezhan pėrmbi Janinė Rustem Shalari, Muho Cama, Resul Peēi, Habip Xhuvani, Bajo Kazo dhe Ismail Nora, gjithsej 6 burra. Nė luftėn Nacional Ēlirimtare Karafil Bello, Sami Golemi, Tahir Xhuvani, Alem Shehu, Bashul Nora, Zjadin Ēarēani, Kutbi Gjeēi, Nishat Kondi, Xhezo Proda, Cirok Cama, Destan Norra, Latife Nora, Mato Sejami, Tajar Proda, gjithsej 13 burra dhe 1 grua.Tė vrarė nga krahu i djathtė domethėnė demokrat Manxhar Shalari, Fido Veliu, Avni Tefa, Sejko Muho, Nuhe Kondi, Daut Ēarēani, Rushit Ēarēani, Tajar Ēarēani, Nesim Yzeiri, Zija Yzeiri, Beko Yzeiri, Novruz Bello, Rapo Kongoci, Hasan Isai, Mero zervoi, Huzo Proda, Guri Dobro, Musllim Memushi, Bejko Onjea, gjithsej 19 veta nga kėta njė grua.Numri i tė vrarėve nė luftė 62 vetė, 2 prej tė cilave gra.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 EmptyMon Jan 14, 2013 5:00 am


Nė mjaft raste bėhet pyetje se pse nga disa zhulatas tė vecantė flasin qė fushbardhasit janė ēemėr .Nga njohja dhe eksperienca disa vjeēare qė kemi ne dimė se njė gjė e tillė do tė jetė kėshtu:Nė radhė tė parė nuk dihet nėse ēemėrit mundet tė jenė mė tė mirė e mė tė zot se sa Zhulati dhe Fushėbardha tė marrė sė bashku,sė dyti ne mendojmė se kjo shprehje ėshtė tendencjoze e ndonjė individi se Zhulati burrat dhe gratė e atij fshati nuk e thonė atė fjalė. Nuk e thonė se ata e dinė qė ne jemi vėllezėr, jemi dy fshatra me njė prejardhje nga tė Pap Zhulit. Nuk ėshtė e mundur qė tė flaė skeq vėllai pėr vėllanė, aq mė tepėr qė ngjajnė dhe kanė tė njėjtat cilėsi. Pra nuk ka asnjė arsye pėr tu shprehur me kėto fjalė tė hidhura .Zanafilla e kėsaj shprehjeje patjetėr qė rrjedh nga ndonjė individ i veēantė qė me ndonjė muhabet shoqėror nuk di ē’tė thotė se aq do tė ketė kėndin e horizontit dhe pėr tu paraqitur si njeri , qė ja di edhe unė tė bisedoj ka mėsuar si formulė shprehjen qė fushėbardhasit janė ēemėr.Nuk e mendon ai qė humbet vlerat e tija dhe tregon se ē’nivel shoqėror ka.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 EmptyMon Jan 14, 2013 5:00 am

Nė vend qė tė thotė njė fjalė tė mirė merret me kėto qėndrime e veprime ēnjerėzore qė nuk i vlejnė banorėve tė fshatrave Zhulat e Fushėbardhė . Kėto sjellin pėrēarje nė marrėdhėniet vėllazėrore. Po sikur tė fliste keq edhe ndonjė fushėbardhės pėr Zhulatin si do tė zhvillohej problemi mė tutje. Pa tjetėr qė keq. Ky individ ose ndoshta ėshtė grup njerėzish mundet ta kenė patur halė nė sy qė Fushėbardha ka qenė mė e avancuar nga pikėpamja ekonomike e sociale.Kėtė e dinė edhe vetė ata.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 EmptyMon Jan 14, 2013 5:01 am

Qė tė bindet ai qė merret me ato llafe ja disa shembuj:Kur Fushėbardha udhėtonte me autobuz, ti nga Zhulati ikje natėn pa hėnė nė kohė tė mirė e tė keqe dhe dilje nė Taroninė e pėr mė tepėr po tė kishte vende nė tė kundėrt ua mbathje kėmbėve pėr nė Gjirokastėr, kur Fushėbardha u pajis me drita elektrike, juve vazhdonit me foti me avaz tė vjetėr,kur Fushėbardha ēoi ujėt e pijshėm nėpėr shtėpi juve mernit ujė nė lumė tė joshe,kur Fushėbardha u pajis me shkollė tetėvjeēare, me dyqane, me komplekese artizanale, shtėpi kulture etj juve pėrgatitnit kėrkesat qė ky zhvillim tė vinte edhe ne fshatin tuaj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 EmptyMon Jan 14, 2013 5:01 am

Ne na takon tė themi qė nga Fushėbardha keni pėrfituar edhe juve, po mund tė thuash qė kanė patur mbėshtetje qeveritare, po ashtu ėshtė por zotsi ėshtė edhe kjo. Pra, meqė jemi vėllezėr me nji origjinė sigurisht qė e njohim njeri-tjetrin fushėbardhasit karakterizohen nga njė qėndrim i sinqert dhe burrėror. Nė ēdo kohė ka respektuar normat njerėzorė dhe ligjet qė rregullojnė komunitetin, njerėzit e mirė, ata qė pėrgjėrohen pėr njeriun, pėr familjen, pėr shokun, pėr mikun etj. Patjetėr do tė keni vėnė re qė nė tė gjitha zakonet qė egzistojnė pėr tė gjallėt nė fshat qytet e kudo, si nė dasma ashtu edhe nė ksolle e sidomos nė mosha tė reja, prania e fushėbardhasit ka qenė dje ėshtė edhe sot mė e madhe, se juve andej pėr jashtė fshatit nuk kini mė tepėr se 10 veta qė i respektojnė ato norma, pra ta mėsojė dhe ta dijė mirė ai person ose grup njerėzish qė merret me ato llafe tė hidhura e pa baza, pa leverdi se fushėbardhasit nuk kanė patur dhe as kanė ndonjė shfaqje qė dėmton imazhin. Marrėdhėniet midis fshatit me fshat, midis farefiseve nė tė afėrm e tė largėt, kudo qė punon e vepron pėr tė jetuar. Nga Fushėbardha nuk ka dalė ndėnjė fjalė ofenduaese pėr Zhulatin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 EmptyMon Jan 14, 2013 5:01 am

Nuk e dimė se cili ėshtė ky person, mund tė jetė edhe nga ata qė kur u formua batalioni me komandant Karafil Bellon disa bėnin agjitacion qė tė mbante edhe Fushėbardha djathtas e jo majtas nė LANĒl. Mirėpo nė ato momente kėshtu u gjykua dhe u veprua. Pothuaj 90% e fushėbardhasve anoi majtas. E pėrmenda kėtė tė fundit se mos ėshtė ndonjė nga ata dhe i ka mbetur merak qė si shkoi, si zuri vend agjitacioni atėherė dhe do tė kompesoj duke i vėnė fshatit Fushėbardhė emrin ēamė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 EmptyMon Jan 14, 2013 5:01 am

Nė 1944 Hiskė Kuci nga depresioni vrau veten me armė nė Piks Fuat Kuci nė luftėn e Gėrhotit, viti 1943 nga italjanėt ai u plagos.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 EmptyMon Jan 14, 2013 5:02 am

Shpella e Kikesė nė Qafė tė Zagonikut quhej shpella e shehut, kėshtu flitej nė kohėn e myslimanizmit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 EmptyMon Jan 14, 2013 5:02 am

Lind pyetja dhe shpjegojmė pėr gurin me shkronja nė gramati. Mesa dimė dhe na shpjegojnė tė moshuarit ēėshtja qėndron kėshtu: shkronjat nė dėrrasėn e gramatisė janė greqisht, ato i takojnė periudhės shekulli 12-13, koha e ordhodoksisė prandaj edhe kullota nė atė mal ka marė emrin gramatikua.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 EmptyMon Jan 14, 2013 5:02 am

Do kujtohet Shefqet Golemi, burrė i shtruar, sevdalli pėr kėngė, buzė gaz dhe fytyrė qeshur kur kėndonte. Nė dasmėra ai kryesiht merrte kėto kėngė:

Janinė ēerek Stambolli, Janinoooo….
Dalt e tė mbuloftė gjoli,
5 pusetė tė mori
tu qas afėr sinori
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 EmptyMon Jan 14, 2013 5:03 am

ose tjetra kėnduar nga Hasef Onjea kur u martua Colo Onjea. Kėtė kėngė ai e kishte tė tia nėpėr dasmėra
Shqipėri 7 vilajete
Tė mori sėrbi pėr vete
4 jashtė e 3 brėnda
u kėput foshnja nga mėma. Vilajetet janė 4 jashtė Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, e Janinė e Ēamėri. 3 brenda Lushnja, Korēa e tėhu. Shqipėria e Mesme dhe Malėsia e Madhe

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 EmptyMon Jan 14, 2013 5:03 am

Sekretarėt e organizatave bazė tė partisė kanė qenė kėta persona : Nimet Veliu,Dino Meēani, Qani Muho, Qamil Muho, Ēaush Kondi, Selie Golemi, Lumto Xhuvani, Nedo Mullai, Sorish Bineri, Ali Proda, Habip Xhuvani, Sako Veliu etj
Disa njerėz kur janė dhe duan tė prishin zinė kėngėn me tė parė kanė
Goja qan, mor goja qan
Goja qan, goja kėndon
Zemėra katran kullon
Helmi trupin ta idhron
S’ka ilaē qė tė shėron
Se do tin apo nuk donė
Jeta pėrsėri vazhdon.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 EmptyMon Jan 14, 2013 5:03 am

Nė fshatin Fush Bardhė ka patur muzeume dhe matriale qė pasqironin aktivitetin e fshatit por u shkatėrruan dhe u zhdukėn nga element keq bėrės tė viteve 1991 e kėtej.
Tė gjithė kemi dėgjuar disa nga ne edhe e kemi parėsidomos tė moshuarit se ē’ėshtė skotinia dhe ku ėshtė. Ėshtė njė grykė e ngushtė dhe vend i vėshtir qė nuk kalon dotė nė qaf se nuk e njeh vendin. Skotini (greqisht skėterė)
Nė krye tė skotinisė ėshtė vendi qė quhet zmok i frėngut, vend i cili nga rreshjet qė bien gjatė stinės sė dimirit grumbullohet shumė dėborė, sa qė gjendet edhe nė stinėn e pranverės dhe verės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 EmptyMon Jan 14, 2013 5:03 am

Shumė vitra pėrpara nė Gjirokastėr kishin ardhur dy apo mė tepėr francezė nė formė biznesi kishin hapur njė punishte freskuesesh akullore etj. Mirė po pėr tė zhvilluar njė aktivitet tė tillė duhej akull ose dėborė se jo vetėm qė nuk bėhej por nė ato kohra nuk kishte asnjė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 EmptyMon Jan 14, 2013 5:04 am

E lypi nevoja edhe biznesmenėt biseduan me njerėz nevojtar tė dobėt ekonomikisht. Ramė dakort dhe me njė ose dy karvane transportoni dėborė nga zamoku i gregut nė Gjirokastėr. Transportuesit e dėborės kurė panė punishten se si punonte e prodhonte ėmbėsirat, freskuset i thanė njėri tjetrit e shikon ē’ka bėrė frėngu. Qė atėhere mbeti emri zmoku i bregut qė flitet edhe sot kur shikojmė ndonjė send tė rallė ose tė pa parė herė tjetėr i thomi njėri-tjetrit . E shikon ē’ka bėrė frėngu.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 EmptyMon Jan 14, 2013 5:04 am

Pėrmbledhja

Kreu i I-rė
Flet pėr lashtėsinė e fshatit, pėr prijėsin e shquar Pap Zhuli, lėvizjen e fiseve dhe formimin e fshatit Fushėbardhė. Veprimtaria e Pap Zhulit dhe vrasja e tij nga bizantėt. Fiset qė zunė vend nė Fushėbardhė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 EmptyMon Jan 14, 2013 5:05 am

Kreu i II-tė
Shpjegon pėr lėvizjet popullore kundėr rregjimit otoman turk. Organizimi i kuvendeve te para nė Senicė dhe ai i dyti te rrepet e Agait, qafa e Taroninės. Vendimet qė u morėn nė atė kuvend.Kryengritjet e tjera tė armatosura tė popullit shekulli XVII-XVIII. Roli i topit tė gorictė pėrdorur nga Hito Kongoci 220 vjet rresht
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 EmptyMon Jan 14, 2013 5:05 am

Kreu i III-tė
Lufta e Lėkurėsit 12 shkurt 1878. Ngritja e popullit tė armatosur kundėr ushtrive greke dhe italiane. Roli qė luajti nė kėtė luftė Idriz Alidhima dhe Rakip Demua nga Delvina.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 EmptyMon Jan 14, 2013 5:05 am

Kreu i IV-tė
Shpjegon pjesmarrjen e fshatit Fushėbardhė nė luftėn e Vlorės 1920 dhe ngritjen e flamurit nga Ismail Qemali. Ikja e Fushėbardhės pėr nė Vlorė dhe gjendja e fshatit kur u kthyen nga Vlora.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 4 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 5Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: