Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 EmptyMon Jan 14, 2013 4:48 am

Vitet 1943

Nė 10 korrik 1943 u formua nė Labinot, Shtabi i Ushtrisė Nacional Ēlirimatre shqiptare. Nė 2 gusht 1943 u organizua nė Mukje konferenca e Mukjes. Nė kėtė konferencė kishte nė pjesmarrje komunistė e nacionalistė. Nė kėtė konferencė pati mendime qė tė punohej sė bashku e veprohej nė bashkėpunim por nuk u pranua dhe u anullua nga Enver Hoxha. Mė 16 shtator 1943 u formua batalioni me komandant Karafil Bellon dhe komisar Boēo Muhon.,zv/komandant Brahim Miho. Ky batalion e zhvilloi aktivitetin e tij kundėr gjermanėve qė nė Cepo deri nė qendėr, deri nė xhade. Nė atė kohė Karafilit iu vranė nė luftė 3 ushtarė, Sejdo Velo dhe dy tė tjerė. Meqė kėtij iu vranė 3 partizanė e hoqi batalionin dhe e pruri nė Qafė tė Priftave, Fushėbardhė. Komanda e shtabit tė zonės e thiri dhe e urdhėroi qė tė shkonte pėrsėri ku ishte me batalionin.
Ai kundėrshtoi kėtė urdhėr dhė nuk shkoi. Si pasojė e kundėrshtimit u bė ndryshimi nė batalion u hoq Karafili dhe nė vend tė tij ēuan Miho Xhanin. Ndėrsa Karafilin e ēuan nė Delvinė, krahinė e Vergoit. Nė kėtė periudhė u pėrplasėn burrat e Fushėbardhės. Nga ata gjysmat kaluan me komunistėt dhe pjesa tjetėr me nacionalistėt. Aktivitetin e tyre e shtrinė qė nė fshatrat e Vlorės deri nė Delvinė. Senica ishte qendėr e nacionalistėve dhe Fushėbardha qendėr e komunistėve. Nė atė kohė Karafili mori urdhėr tė sulmonte Senicėn, qendėr e nacionalistėve. E zbatoi urdhėrin e sulmoi por nuk e mori dot. Nė kėtė sulm ose betejė luftarake Karafili u vra. Me vrasjen e Karafilit u prish batalioni dhe tė gjithė fushėbardhasit qė ishin nė kėtė batalion ikėn dhe shkuan nga Vratonisnja nė fushėbardhė.Kėta ishin : Brahim Miho, Boēo Muho, Fido Veliu, Avni Tefa, Maksut Muho, Laze Muho, Mevlut Veliu, Kudret Veliu, Asllan Nora, Lesko Nora, Bazhul Nora, Tahir Xhuvani, Alem Shehu, Zjadin Ēarēani, Aliko Shalari, Sami Tefa, Xhezo Proda, Bastri Bello, Shefqet Golemi, Nimet Veliu, Haris Shalari, Gusho Muho, Amzo Muho, Siri Ēarēani etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 EmptyMon Jan 14, 2013 4:48 am

Disa nga burrat qė ishin me banim tė pėrhershėm nė Fushėbardhė dhe qė mė parė ishin nė batalionin e Karafilit me vrasjen e tij shkuan me ballin nė Senicė ndėrsa tė tjerėt u futėn nė brigadėn e 6-tė. Tė tjerėt shkuan me ballin tė cilėt qenė Xhevdet Baho, Mithat Baho, Fejzo Kapo, Shefqet Baho, Avni Bello, Cirok Cama etj. Pas kėsaj lufte u sulmua sėrish Senica nga forcat e grupit tė parė tė Kurveleshit. Lufta vazhdoi njė natė dhe njė ditė dhe u vranė tre partizanė, Sami Golemi, Hasan Ēerepi nga Zhulati dhe Sefer Meta nga Golemi. U plagos Brahim Mihua dhe Kajtas Onjea nga Fushė bardha. Komandės sė Senicės i erdhi nė ndihmė, batalioni “Ēamėria”, Haki Rrushiti dhe e goditi, batalionin partizan. Sulmi vazhdoi me ndjekje deri nė gurė tė Bashe. Komandanti i batalioni Manxhar Shalari sulmoi me forcat e ballit partizanėt nga Senica nė Kaparjel. Nė Kaparjel u pėrpoqėn me ēetat e Shefqet Peēit ku u vra edhe komandanti i ballit sė bashku me tre tė tjerė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 EmptyMon Jan 14, 2013 4:48 am

Ata qenė Manxhar Shalari, Pronjo Kullai nga Vergoi dhe Haki Baba po nga Vergoi si edhe Ēarēan Zhupa nga Kopaēeza. Mbas vrasjes sė tyre me nė krye Manxharin forcat e ballit u thyen dhe kėrcyen nė Zhulat duke vazhduar luftimet njė natė e njė ditė. Nė kėto pėrpjekje u vra ballisti Nuhe Kondi nga Fushėbardha. Lufta vazhdonte edhe nė Kolonjė ku u vra Guri Dobro nga forcat partizane. Forcat luftarake vazhduan luftėn ajo e partizanėve nė Fushėbardhė dhe e ballit nė Senicė. Nė vend tė Manxhar Shalarit u vendos Jaho Pula ndėrsa me partizanėt Jaho Gjoliku. U shtuan forcat partizane, Brigada e 6-tė e sulmoi pėrsėri pėr tė 3 herė Senicėn, bazėn e ballistėve dhe e ēoi deri nė Rusan, delvinė.
Pra nė kėto pėrleshje arriti qė luftoi vėllai me vėllanė p.sh Fejzo Kapo kundėr Imer Kapos, Sami Golemi kundėr Teki Golemit, Resul Bedua kundėr Dino Resulit etj. Nė luftėn e fundit u vra ballisti Nesim Uzeiri. Nė luftė me gjermanėt afėrsisht muaji prill viti 1944 brigada e 6-tė arriti me luftime deri nė Borsh dhe u vranė 2 partizanė Tahir Xhuvani dhe Alem Shehu tė dy nga Fushėbardha. Mbas vrasjes sė tyre kjo kompani ra nė kontradikta me n/komandantin e brigadės sė 6-tė Jaho Gjolikun nga Kuēi, mbasi u zunė me njeri-tjetrin ata tė Fushėbardhės ikėn shkuan nė fshat. Komanda punoi me ta, i bindi dhe shkuan pėrsėri nė kompani ndėrsa tre veta nga ky efektiv Fido Veliu, Llano Golemi e Rrapo Kongoci u hodhėn me ballin.
Nė Delvinė ishin kėta persona qė u kthyen : Resul Bedo, Kudret Veliu, Maksut Muho, Mevlut Veliu etj. Nė muajin prill maj 1944 vazhdoi lufta midis partizanėve dhe ballistėve por pjesa mė e madhe e banorėve tė fshatit Fushėbardhė shkuan punonin me qe e me krahė tok pėr tė siguruar bukėn e gojės. Balli zuri vend nė Delvinė ndėrsa nė vergo, senicė e lart zunė partizanėt. Kryesorėt e ballit qė ishin nė Senicė burra tė Fushėbardhės, Novruz Bello, Nesim Yzeiri dhe Medi Shalari, ikėn e vanė nė Delvinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 EmptyMon Jan 14, 2013 4:49 am

Operacioni i qershorit 1944

Filloi lufta kundėr gjermanit nė tė gjithė vendin. Nė kėtė betejė u vra nga fshati ynė Kulbi Gjeēi i cili ishte partizan ndėrsa nga pala e ballit u vra Hasan Isai edhe ky nga fshati Fushėbardhė. Nė kėto luftra me gjermanin po nga fshati ynė u vra Yzo Proda i cili u vra nė Gurė tė Boshe. Nė 24 maj 1944 u bė Kongresi i Pėrmetit ku mori disa vendime tė rėndėsishme pėr forcimin e pushtetit popullor dhe rindėrtimin e Shqipėrisė. Morėn pjesė nga fshati ynė Adil Ēarēani. Nė gusht 1944 u zhvillua lufta nė Delvinė midis partizanėve, gjermanėve e ballistėve. Kėtu u vra nacionalisti Sekjo Muho. Nė shtator 1944 u zhvillua lufta qė nga Delvina deri nė Gjirokastėr. Lufta e partizanėve pati epėrsi nė kėto pėrleshje filloi ēlirimi i Shqipėrisė pjesėrisht. Nė fillim tė shtatorit 1944 dolėn partizanėt e fundit Sinan Kuci, Sako Veliu, Muēo Lagji, Atip Veliu, Bejer Veliu, Zano Kuci, Mehmet Lagji etj
Folėm se nė 8 nėntor 1941 u formua partia komuniste shqiptare. Komunistė tė viteve 1941-1942 ishin Adil Haki Ēarēani, Dilaver Habil Poēi. Tė viteve 1943 ishin Karafil V. Bello, Neshat Kondi, Nimet V. Veliu, Haris E.Shalari, Elmaz R. Zervoi, Islam Poēo, Emro Kondi tė viteve 1944 Cirok M. Cama, Resul A. Bedo, Mevlut M. Veliu, Fejzo Kapo, Dino Meēani. Organizata e Rinisė Antifashiste qė kryente edhe detyrėn e njėsitit gueril u krijua nė 8 nėntor 1942 mė kėta persona Nimet M. Veli sekretar me pseudonimin Roli, Fatime D.Kėrpaēi zv/sekretare me pseudonimin Turtulli, si dhe anėtarė Xhezo D. Proda, Alem Z. Shehu, Bilush L. Shkurti i cili u fut nė 15 maj, Lufto V. Bello etj. I gjithė njėsiti i rinisė nga viti 1943 deri nė fillim tė vitit 1944 doli partizan dhe u regjistrua nė formacione tė ndryshme partizane. Kėshilli Antifashist Nacional Ēlirimtar u krijua nė 10 nėntor 1942 menjėherė pas Konferencės sė Pezės. Pėrbėhej nga kėta kėshilltarė Nishat Ēarēani, Kasėm Golemi, Dino Meēani. Zylfo Proda dhe Shuquri Kėndezi.
Disa nga bazat e Luftės Antifashiste Nacional Ēlirimtare ku janė strehuar ilegalėt e luftės Bezene Shalari, Hano Xhumani, Lesko Nora, Gjuze Resuli, Kali Kėrpaēi, Kasėm Golemi, Sume Kėrpaēi, Neshat Kondi, Doko Nora, Zeqo Cama, Aishe Golemi, Afize Golemi, Behni Kapo, Berate Veliu, Nishat Ēarēani, Bedri Shehu, Bide Mato, Dudi Basha, Ziflo Proda, Xhiko Basho, Zenejbi Proda, Mine Kondi, Fatime Kėrpaēi, Feko Nora, Fari Golemi, Furo Muho, Feruze Muho, Haxho Kėrpaēi, Nervo Veliu, Hade Xhumani etj
Gra anėtare tė organizatės sė gruas antifashiste 1942-1944: Iblo Ēarēani, Mira Bello, Merushe Nora, Naze Ēarēani, Hade Xhumani, Rabije Maēi, Shero Kondi, Xheko Xhuvani, Shaho Muho, Majnure Meēe, Manare Cama, Merushe Xhumani, Shero Ēarēani,Shaniko Poēi,Xhemile Proda,Xhiko Basho, Hazbihe Proda, Feko Nora, Goleme Kondi.
Gra e vajza nga tė fshatit Fushėbardhė qė dolėn partizane nė 1943-9 maj 1945 : Latife V. Nora, Dife G. Maēi, Kano H. Ēarēani, Nevro H. Ēarēani, Rabie H. Caca, Trendelina M. Memushi, Kaze A. Kazo, Shega Onjea, Republika A. Ēarēani. Nga pushtuesit e huaj dhe nga ballistėt nė Fushebardhė u dogjėn 103 shtėpi banimi.
Mė 7 mars 1943 nė Kardhiq u formua batjalioni partizan “Asim Zeneli”. Nga Fushėbardha nė kėtė battalion ishin kėta persona. Siri Ēarēani, Alem Z. Shehu, Bashul O. Nora, Bexhet B. Shalari, Cirok O. Cama, Elmaz I. Zervoi, Emro C. Kondi, Hariz L. Shalari, Islam H. Poēi, Kutbi Ē. Gjeēi, Latife V. Nora, Lulo I. Nora, Muho H. Duka, Mevlut M. Veliu, Nishat Kondi, Beqir Z. Kondi, Nimet M. Veliu, Qazo J. Baho, Sami S. Golemi, Tahir Sh. Xhuvani, Xhezo D. Proda , Ziadin Sh . Carcani , Fidai A. Veliu i cili nė muajin maj kaloi me ballin.
Mė 13 prill 1943 nė Cepo afėr Plesatit u krijua batalioni partizan territorial i krahinės sė Kardhiqit me komandant batalioni Karafil Bellon nga Fushėbardha.
Nė kėtė batalion nga Fushėbardha ishin shokė e shoqe :Ali Proda , Axhem Muho, Avni Bello, Asllan Nora, Bastri Bello , Boro Zani, Birēe Basho, Brahim Miho, Boēo Muho, Hodo Basho,Ēobo Miho, Ēaush Kondi, Idriz Stefani, Jonuz Ēarēani, Kasėm Golemi, Karafil Bello, Kanan Muho, Kajtaz Onjea, Kudret Veliu, Laze Cara, Lesko Nora, Merko Zani, Mehmet Kondi, Maliq Cama, Musa Muho, Manxhar Muho, Mitat Baho, Musto Zani, Namik Veliu, Nishat Ēarēani, Nimet Veliu, Qek Cama, Rushit Golemi, Razi Veliu, Ēete Nora, Dino Meēani, Destan Nora, Ferik Shalari, Ferjat Zani, Ferdi Veliu, Gusho Muho, Gjolek Shalari, Hazis Ēarēani, Haris Nora, Harrem Gjeēi, Hair Shalari, Hasko Kazo, Hajrulla Ēarēani, Habip Xhuvani, Ramis Cama, Tafil Lagji,Sedat Veliu, Sadedin Bineri, Sejdo Shkurti,Sadik Cama, Serjan Muho,Sulēe Kondi, Sami Golemi, Sali Basho, Skėndo Xhuvani, Shuko Xhuvani, Shuquri Kėndeci, Veli Nora, Veis Onjea, Zano Shehu,Zubo Proda,Zenel Bello, Zeko Basho, Xhevdet Baho, Xhelo Ēarēani, zv/komandant batalioni Xhipe Kozaku. 14 djem partizanė nga ky battalion u larguan dhe kaluan nė formacione partizane mė tė mėdha. Batalioni territorial e shtriu aktivitetin e tij nė tėrė rajonin e Kardhiqit dhe nė Delvinė.
Nė 30 mars 1944 grupi i parė dhe brigada e 6-tė ēliruan Rrėzomėn e Delvinėn. Nė 4-5 prill 1944 grupi dhe brigada e 6-tė Sulmuese luftuan me prapavijėn nė malin e Bardhė pėrballė Shėn Vasisė kundėr forcave gjermane e balliste. Atje u vra Jaho Gjoliku nga Kuēi nė qafėn e Vorgoriut. Ai ishte kuadėr i grupi tė parė dhe nė operacioni e qershorit 1944 pėrsėri grupi i parė pėrkrah brigadės sė 6-tė u gjend pėrballė Shėn Vasisė dhe Nivic bubarit duke luftuar forcat armike. Kėto forca partizane u tėrhoqėn nė malin e Borshit, Tatzatit dhe Kurveleshit. Nė 18-19 korrik 1944 grupi sulmoi forcat armike nė Gjirokastėr. Aio ishte sė bashku me brigadėn e 8-tė sulmuese. Nė dhjetėditėshin e parė tė gushtit 1944 grupi i parė u inkuadrua nė formacione partizane mė tė mėdha qė u krijuan nė gusht 1944.
Nė 20 maj 1944 nė Sukth tė Pėrmetit u krijua brigada e 12 sulmuese pjesmarrės nga Fushėbardha ishin kėta persona: Aqif Bello, Avni J. Bello, Boēo H. Muho,Baxhul B. Nora, Rauf Sh. Basho, Guxho N. Muho, Musto M. Zani, Lufto V. Bello, Rabihe L. Caca, Maksut S. Muho, Mehmet T. Lagji, Sako D. Meēani, Sako T. Mullai, Shefqet H. Golemi, Laze M. Muho, Ramo N. Nora, Sorush R. Bineri, Shefqet Sh. Deēka, Shega B. Onjea, Nuri Ēarēani, Amzo K. Muho, Cirok O. Cama, Ramiz O. Cama, Dife Ē. Maēi, Mato L. Mato, Fejzo L. Kapo, Hodo Ē. Basho.Nė 17 gusht 1944 nė Sheper tė Zagorisė Poliēan u krijua Brigada e 14-tė pjesmarrės nga Fushėbardha ishin Bilush Ē. Shkurti, Bajėr N. Veliu, Sedat M. Veliu, Muēo N. Lagji, Keze A. Basho, Zano L. Kuci, Sinan L. Kuci. Brigada e 7 sulmuese u krijua nė 17 mars 1944. Pjesmarrės nė kėtė brigadė nga fushėbardha ishin Adil H. Ēarēani zv/komandant brigade, Rami M. Ēarēani.
Ndėrsa mė 25 prill 1944 nė Zagorie u formua brigade e 8 sulmuese nga fushėbardha ishin Dilaver H. Poēi kuadėr brigade, Republika A. Ēarēani, Kano N. Ēarēani, Heqerem H. Ēarēani. Nė 20 gusht u formua brigade e 16 sulmuese nė Shepref, Skrapar. Pjesmarrės nga Fushėbardha ishin Lumen Sh. Proda, Petrit I. Mullai. Nė 30 gusht 1944 u formua brigada e 19 sulmuese nė Theollogo tė Sarandės. Morėn pjesė nga Fushėbardha shokėt Zenel H. Poēi, Faslli Q. Bello, Brahim H. Miho, Fieno B. Bineri, ndėrsa nė 21 gusht 1944 u formua brigade nė Zallher nga Fushėbardha nė tė cilin ishin kėta shok Enver H. Ēarēani dhe Hajrulla Ēarēani. Nė 14.2.1944 u krijua grupi i parė Vlorė-Gjirokastėr, pjesmarrės nga Fushėbardha ishin kėta shokė : Brahim Miho, Sami Golemi, Kėze Kazo.
Fushėbardha i dha luftės Antifashiste Nacional Ēlirimatre 14 dėshmorė djem dhe vajza qė sot janė krenaria e familjeve, e fshatit dhe kombit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 EmptyMon Jan 14, 2013 4:49 am

Periudha e mbas ēlirimit

Mbas ēlirimit tė vendit nga pushtuesit e huaj pjesmarrės nga Fushėbardha nė asgjėsimin e bandave tė diversanėtve kanė qenė: Baxhul Nora vrarė nė Burrel, Mevlut Veliu nė jug dhe veri, Guxho Muho, Dino Meēani plagosur nė Piks,Destan Nora vrarė nė Piks, Isuf Mullai kreu aktivitet nė dobi tė Shqipėrisė nė Greqi,Franc, Belgjikė, New York, SH.B.A etj. Ai ka punauar nė agjentur kundėr Ahmet Zogut.
Nė provokacionin e 2 gushtit 1949 nga ushtria greke.Me kėtė provokacion u pėrballėn nga Fushėbardha kėta shokė Islam Poēi,Resul Bedo, Maksut Muho dhe Mehmet Ēarēani.
Ushtria shqiptare partizane nė tė gjitha luftėrat, betejat e mėdha luftarake patėn rezultat ose dolėn fitimtarė se luftuan me pėrkushtim pėr tė mbrojtur integritetin shqiptar, trojet e veta. Ata trimfuan mbi armiqtė se patėn organizim, patėn njė disiplinė tė fortė e tė pathyeshme. Ata patėn me njeri-tjetrin dashuri e kompaktėsi dhe i zbatuan me rigorozitet urdhėresat e komandės dhe Shtabit tė Pėrgjithshėm tė ushtrisė Nacional Ēlirimtare. Ata e kujtojnė me respekt njeri-tjetrin, hallet, kohėt e luftėrat qė kanė kaluar duke luftuar pėr Shqipėrinė, pėr atdheun. Pas ēlirimit ata qė mbetėn gjallė u larguan nėpėr vende, nė fshatra e qytete pėr tė jetuar, pra u larguan nga njeri-tjetrin. Jasi shkruan njė veteran invalid pėr shokėt e tij, shok lufte, tė dy luftėtarė nga mė tė parėt, nė pamundėsi pėr tu takuar se nuk i linte mosha. Ishte Islam Poēi i shkruan Mitat Kondit:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 EmptyMon Jan 14, 2013 4:50 am

Mitat po tė qaj me huqe
Se nuk di a jam mė tutje
Ndaj do tė tė qaj me fjalė
Se nuk di a do jem gjallė.
Vate o mik jeta vate
Shkuan vite dhe u plake
Gojėn mjaltė pėr shokė e pate
Pėr armikun presa shpate.
Thash do tė tė qaj tė gjallė
Le tė thonė se jam i marė
Se ke qenė trim me pallė
Tė kam njohė e tė kam parė
Po tė kėndoj kėtė kėngė
Se ke qenė gur i rėndė
Nėpėr luftra gjurmė ke lėnė
Para teje hasmi pėndė
Aq sati kur ishe gjallė
S’kishe shok nė ato anė
Kur flasim pėr trimėri
Ajo u rrit bashkė me ty
Nuk harroj kur ishe djalė
Ngjeshur pushke dhe gjerdanė
Mal mė mal e shteg mė shteg
Hasmit i dilje nė shteg
Tani po e mbyll me kaq
mbase mė vonė tė shkruaj prapė

Njė urim ta jap si shok
Pleqėri kurrė mos kalofshi
Vazhdo punėn si njė herė
Vraje pėrtacin e mjerė
Se njė herė na vjen kjo jetė
Ndaj puno si e di vetė
Mos merr tespihet nė dorė
Se s’tė flas o mal me borė
Tani njė urim tė lehtė
Tė rrosh sa tė duash vetė
Vafsh 100 e ca vjet
Po nga hera me lezet
Veē njė vrejtje po tė jap
Mos mė le vetėm mor sheprok
Ike larg e larg mor burrė
Malli mė ka marrė shumė
Jemi pleq, s’vijmė dot
Kemi qenė dhe jemi shok
Se tė dua siē mė do
Ndaj nė ėndėrr shpesh tė shoh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 EmptyMon Jan 14, 2013 4:50 am

Kapitulli VI

Fiset qė kanė banuar e jetuar nė Fushėbardhė para e mbas LANĒ dhe nė vitet e tranzicionit janė fisi Muhaj, Norra, Ēarēanaj, Xhuvanaj, Shalaraj, Bahaj, Kazaj, Veliaj, Resulaj, Kėrpaēaj, Maēaj, Lagjaj, Deēkaj, Sabriaj, Uzeiraj, Kapaj, Memushaj, Mataj, Shehaj, Gjeēaj,Golem, Zaine, Bellaj, Kėndezaj, Camaj, Bineraj, Kushaj, Memaj, Cacaj, Prodaj, Kucaj, Mullaraj, Dobraj, Zervoraj, Onjeraj, Mihaj, Konaj, Bashaj, Saliagaraj.Gjithsej janė 39 fise. Aktualisht nuk janė banorė tė fshatit kėto fise tė cilėt janė larguar Dukaj, Kolaj, Shkurtaj, Bahaj, Gjonaj, Sabriaj, Uzeiraj, Isaraj, Kėndezaj, Kongocaj, Alidhimaj, Sullaj, gjithsej 11 fise. Fiset qė kanė ardhur nga jashtė janė Muhaj, Musaraj, Macaj, Ēarēani tė katėr kėta fise kanė ardhur nga Vlora ndėrsa fisi Shalaraj nga Dukagjini, Gjeēajt nga Zhulati, Golemi ardhur nga Golemi, Bellajt ardhur nga Lushnja, Kėrpaēajt nga Zhulati, Onjrajt nga Vlora.

Gjendja e arsimit dhe kulturės
nė fshat

Ashtu si nė tė gjithė vendin edhe nė fshatin tonė pothuajse 50% e banorėve ishin analfabetė. Duke pikasur kėtė problematikė u morėn masa paraprake. Nė vitin 1936 u hap shkolla e re shqip brenda nė fshat. Nė fillim u zhvillua mėsim nė shtėpinė e Xhelo Bahos dhe nė shtėpinė e Piran Ēaēit pastaj filloi shkolla e re qė u ndėrtua nga kėta ustallarė Braho Dobi, Ferhat Kėrri, Llambi Gozhelli, Riza Rama dhe Ramadan Graēi.Nė grup tė muratorėve ata kishin edhe njė djalė 16-17 vjeēar i cili tek pinte ujė kaloi njė aivellė dhe vdiq. Ai ishte korēar. Kurset kundėr analfebitizmit u zhvilluan nė kėto vende Mero Maēi e zhvillonte nė hon,nėpėr kasolle e haure tė lagjes, Ēaush Kondi e Qamil Muho nė bregun e Shalare, Qamili dhe Ēaushi nė bregun e Konde, Nekip Lagji nė bregun e Lagje,ndėrsa Mehmet Proda nė bregun e Mullare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 EmptyMon Jan 14, 2013 4:50 am

Pėrberja dhe shtrirja e strukturės
sė fshatit

Xhadeja pėrtej nė Onjeaj nga fundi hingės deri tek qendra sot nuk ka qenė dhe ajo xhadja te qendra deri pas bregut tė xhamisė. Lumi qė ėshtė sot pėrmbi fshat ka qenė i disiplinuar me dhipaqe dhe dhipllopaqe dhe ka qenė rruga kryesore qė zbresin njerėzit nga rrugicat e lagjeve nė atė kryesoren p.sh Mihajt sokaku qė dilnin nė lumė tė Trim Onjea,te hasefi qė del nė lumė, i Zervore qė delte nė lumė, ai te pėrroi, i Dobre, i Kuēe qė dilte nga Onjerajt te Petrit Mullai nė lumė, i Prode qė dilte te serveti nė lumė, i Xhuvane dhe Cace qė dilte nė lumė, i Binerve qė dilte nė lumė, i Meme qė dilte nė lumė para Musait, i Came drejt nė lumė, I Belle drejt nė lumė, i Kėndeze drejt nė lumė, i Alidhime qė dilte nga Zubo Memush e Dervish Golemi sot drejt nė lumė, I Goleme qė dilte nga Zilfo Golemi Rushit e Kasėmi drejt nė lumė, i Yzeire dhe Kape del drejt e nė lumė, i Sabrie nė lumė, i qyshesnė lumė ose zhermė sot, i Tefe, Velie, Nore nė zhermė, i Shalarė tė Haqua e nė zhermė, i Kaze te Bashkim Nora sot e nė zhermė, lagjia Ēarēanaj sokaku e nė lumė, lagjia Muhaj, Xhumanaj, Macajdukaj etj drejt e nė lumė, sokaku te Azem Onjea qė dilte nė lumė te Rraman Mullai flitej sokaku Idriz Sulli, Fushėbardhė, sokaku tek Kasėm Golemi quhej sokaku i Aleksandėr Gjoni qė dilte nė lumė, sokaku tekė Qamil Muhua quhej sokaku I Idriz Alidhimės, sokaku qė del nė lumė ai te Veliajt e Tefajt quhej sokaku Nikaēajt
Fshati kufizohet me kėto maja kodrash: maja e Haracės, Shėnmėrisė, Mesaresė, Gjinazit.
Shpellat tė cilat gjatė luftėrave tona shėrbyen edhe pėr strehim Shpella e Zhulit,ku u strehua Papa Zhuli, ajo e Goroqipit, e Honit, shpella e Lopėve me hyrje dalje, e Vele, Rramanit, Skrapullaq,Tėrthore, etj. Burimet ujore tė cilat pėrdoren nga fshati pėr pirje dhe vaditje: Burimi i Ferėzės qė ishte ndėn urė nė qendėr tė fshatit. Nė kėtė burim mirrte ujė i tėrė fshati me bucela e me teneqe., Ai burim gjatė pranverės dhe verės pėr tė mos u ndotur vendosej disa muaj roje Shemo Ēarēani, burimi i Belle, kroi i sabrie, Konde lart, Kėrpaēe. Burimet larg fshatit kroi i Kalit, Bidergjoni,Gjiveli nė hon, kronjet e Skėrficės, burimi i Norre Piks,burimi Taroninės, nė pellgj piks etj. Nga thatėsirat e mėdha ka rastisur qė fshati ka shkuar e ka marrė ujė pėr tė pirė nė Ēullunarė, se burimet e lartpėrmendura shteruan. Lagjia e Ēarēane, ajo e Muho dhe Prode kanė qenė zona moēalishte, zherma ndahej me gardh se nuk kishte lumė, gardhin e bėnin lagjet tej e pėrketej. Ai pak lumė qė ka qenė ose pėrrua mund tė thahej. Ka patur shtratin te rrapi i Yzeire, te shtėpia e Akten Veliut tė rrapi i madh nė qendėr dhe derdhej tek bahēja e Mun Ēarēanit. Rrapi i madh ka mbirė nga njė shul gardhi. Nė vitet e para pas ēlirimit ishte gjendja e mjerushme nga pikėpamja ekonomike dhe sociale, pothuaj nė tė gjitha fushat e jetės punohej e nuk sigurohej dot buka e gojės. E vetmja rrugė ishte ajo e punimit tė tokės.
Kishte pėr detyrė tė ruaje ē’zinte puna e kaut me parmend dhe tjetra qė s’punohej me qe, tė hapje me kazmė tokė tė re gjithashtu duhej tė thurrje me gardh se potė prishej nuk mbante njeri pėrgjegjėsi. Ishte vendosur qė periferia e Shurit tė mbillej vresht por u pezullua nga vetė fshati se duhej tė thurej ēdo vitė. Toka nė ato vite mbillej kryesisht me kėto kultura bujqėsore: grurė, thekėr, ebė, tėrshėrė, urof dhe misėr. Fshati kishte ligje qė tė mbaje 50 krerė bagėti. Mbi 50 krerė do tė shkoje nė kullotė verore dhe dimėrore, po tė kishe 100 krerė do ti nxirje nga vatha jote do tė zije nome nė periferi tė mushas sė fshatit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 EmptyMon Jan 14, 2013 4:50 am

Zakonet qė ka patur fshati ynė
pėr fejesa dhe martesa

Fejesat bėheshin pa e parė njeri-tjetrin vajza dhe djali. Ato bėheshin vetėm me vendimin e formės sė prerė tė prindėrve. Mė tepėr nė atė kohė shikohej gjendja ekonomike e tė dy palėve . Kur martoheshin, tė diel nė darkė nusja nusėronte brenda nė dhomė e shoqėruar kryesisht nga gra.Dhėndrri hyn nga jashtė dhe vinte te nusja veprime kėto pėr ta patur gruan gjithmonė nėn komandė dhe burri tė ishte superior ndaj gruas.Kur dilte dhėndrri jasht kėrcisnin tre revole. Fejesat bėheshin gjithmonė me kėrkesėn e krahut tė djalit dhe jo tė vajzės, pra nuk shikoheshin e nuk flisnin ēifti me njeri- tjetrin, derisa martoheshin, por nėpėrmjet prindėrve shkėmbenin simbolet ( shenjat ), vath ose orė dhe prisnin ditėn pėr martesė. Edhe atėherė bėheshin dasma pėr fejesa e martesa, por me fukarallėk . Pirja e burrave kalonte nė ekstremet me sharje, ofendime, deri nė plagosje, nė rrahje. Pėr gra nuk ka patur pije. Sot nuk ka mė hoxhė pėr tė futur dhener brenda me kuranė e duvara tė asaj kohe.
Kėnga ka buruar nga populli, i ka rrėnjėt tek gazi i njeriut. Sot ka evoluar jeta. E shkuara me tė sotmen nuk krahasohet kurrė. Kėtė pėrēmim tė kaluarės ja jep vetė jeta, zhvillimi ekonomik (social ,ia jep niveli i popullit) sot shikohen vajza dhe djali dhe mbi bazėn e dashurisė, fejohen me njeri-tjetrin bėjnė fejesė e martesė me njė organizim tė pėrsosur, dasmat kalojnė nė njė atmosfere nga mė festive dhe me nivel tė paparė. Kur gjendja kalon ashtu patjetėr nga buza e goja dhe zemra e tė gėzuarit ka buruar edhe kėnga :
p.sh kur bėn fejesė nuseve :

Moj shumė ē’tė qenė vėnė
babai s’ tė kishte zėnė
tė la sa tė gjeti vend
tė dha nė derė tė rėndė
do tretesh qiri nė kėmbė
kafe miqe duke dhėnė

Kur merret nusja
Jemi nisurė qė prėmė o krushku inė
duke pjetur njerėzinė o krushku inė
krushku ku e ka shtėpinė o krushku inė
te porta me llamarinė o krushku inė
( sot me trėndafilė )
Ose
Nusja jon hane – hane
as e vogėl as e madhe
sa njė kokėrr portokalle

Mu qepe vazjė mu qepe
Me the mermė me vete
Ku tė tė shpie lanete
Se unė s’kam shtėpi pėr vete

Mė ka gjetur belaja
Mė ka humbur duvaja
Mė gjet fakir fukaraja
Fukaraja s’deshi gjė
Tė flė njė natė me tė
Tė keqen nuk ka asgjė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 EmptyMon Jan 14, 2013 4:51 am


Fatkeqėsitė ose vdekjet

Kur ndodhte fatkeqėsi ose vdekje e sidomos mosha tė reja kėrciste ulėrima nga grate.
Pėr atė kohė ka qenė e nevojshme se njerėzit tė afėrm e tė largėt pasqyronin keqardhjen pėr atė qė ndėrron jetė, por ulėrima ka qenė dhe si mjet lajmėrimi mbasi nė atė kohė nuk ka patur mjete njoftimi se njerėzit ishin tė shpėrndarė nė Piks, Hon, Kakodhiq, Gėrvec etj. Konkretisht nė Fushėbardhė njoftohej hoxha , i cili dilte nė xhami dhe bėnte salanė pėr tė marrė vesh publiku Kur ndodhte fatkeqėsia (vdekje burri ) nė moshė tė re nusja dilte qė ditėn e tretė dhe shkonte tek babai me leshė tė prerė .Tani njoftimet pėr cdo tė mirė ose tė keqe bėhen nėpėrmjet telefonit ose telegrame .

Pas ēlirimit, prej vitit 1946

Pėr tė pasur njė qetėsi e garanci mė tė qėndrueshme ashtu si nė tė gjithė Shqipėrinė edhe nė Fushėbardhė u bė ēarmatimi i popullatės. Pėrgjegjės pėr kėtė ishte njė oficer sigurimi , i cili quhej Karkanaqe dhe polici Xhezo Kroi nga Kardhiqi .Ēarmatimi u bė me dhunė, me rrahje, me tortura ( ishte koha e Koci Xoxes ) .Nė kėtė situate krerėt e fshatit e sidomos personave qė u dėgjohej fjala si Zenel Bello, Ago Shalari, Fatime Kėrpaēi, Dino Meēani , Musa Muho dhe Ali Proda, qėndruan indiferent dhe nuk e ndihmuan fshatin qė tė mos pėrdorej dhuna pėr ēarmatimin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 EmptyMon Jan 14, 2013 4:51 am

Periudhe e Reformės Agrare 1946

Si nė tė gjithė vendin edhe nė Fushėbardhė u bė reforma agrare,mė tepėr kjo u bė nė Fushėvėrri se atje ishte toka bujqėsore dhe nė blegtori. Nga reforma nė fshatin tonė u prekėn kėto familje: Kasem Golemi, Medi Uzeiri, Hysni Bello dhe disa nga fisi Kongoce , Hazis Ēarcani, Lutfi Ēarcani. Kasem Golemit iu mor dhe gjysma e blektorisė .Kanė pėrfituar nga reforma kėto familje :Nuhe Nora , Novruz Zervoi, Hesat Zervoi, Lame Muxhai, Meleq Baho, Salihe Kondi, Shuqo Kazo, Amet Basho. Pas kėsaj reforme filloi tė ndryshojė gjendja ekonomike e fshatit, punohej e shfrytėzohej toka, u shtua blektoria, pra populli filloi dhe i doli pėr zot pronės sė tij pėr tė siguruar tė ardhurat imediate tė jetės. Nė vitin 1947 u formua koperativa bujqėsore blektorale.
Ajo u formua me inisiativėn e Ali Prodit, Dino Meēanit, Fatime Kėrpaēit, Babuden Prodės, Osman Veliut, me kryetar Ali Prodėn. Nė kėtė kooperativė u futėn tė parėt kėto familje: Musa Muho, Ali Proda, Babudem Proda, Shemshi Proda, Sherif Proda, Shyquri Veliu, Fatime Kėrpaēi, Dino Meēani, Osman Veliu, Zenel Bello, Namik Veliu. Kjo kooperativė nuk pati qėndrueshmėri pasi nė atė kolektiv hynė kontradikta dheu shpėrbėnė. Ndėrsa nė 15 prill 1956 nė Fushėbardhė u bė kooperativa bujqėsore dhe blektorale me kryetar Fejzo Kapan dhe antarė Sabedin Bineri, Doko Nora, Neki Golemi, Asllan Nora, dhe Shefqet Golemi. Nė kooperativė pėr herė tė parė u futėn 50 familje dhe ēdo ditė shtoheshin rradhėt e saj.Nė komisionin e vlerėsimt tė blektorisė ishin kėta persona : Asllan Nora, Rushit Golemi, Sabedin Bineri, Shefqet Golemi dhe Razi Veliu.

Zhvillimi ekomomik dhe social dhe ecuria nė tė gjitha fushat e jetės pas formimit tė kooperativave bujqėsore.

Menjeherė pas kėsaj periudhe ashtu si kudo e bile mė mirė mori pamje tjetėr nga pikėpamja e zhvillimit dhe mirėqėnies tė jetės.

Nė arsim
Nga ajo prapambetje e madhe qė e zuri fshatin vitet e ēlirimit u kaluan me eleminimin e analfabetizmit, nė ndėrtimin e shkollės me dy kate, nė tė cilin vazhduan studimet me qindra nxėnės pėr arsimin e mesėm tė profilit bujqėsor u pajis shkolla me kuadro pėrkatės tė aftė plotėsisht dhe me mjetet e nevojshme. Mė vonė kur ishte ekipi gjeollogjik u hap edhe teknikumi gjeollogjik I minierave. Asaj iu vendos emri shkolla bujqėsore 12 vjeēare “Karafil Bello”, Fushėbardhė. Nga fshati ynė deri mė sot kanė mbaruar shkollėn pėrkatėsisht nė profile tė ndryshme si mė poshtė : nė arsimin e mesėm mbi 300 djem e vajza, nė arsimin e lartė mbi 35 djem e vajza tė profileve tė ndryshėm, gjatė viteve tė LANĒl dolėn 35 oficerė dhe gjatė viteve pas ēlirimit mbi 50 oficerė. Kjo armatė djem dhe vajza qė kanė mbaruar shkollat sot aktualisht mbi 60% e tyre ndodhen dhe punojnė nė emigrim jashtė Shqipėrisė, larguar pėr nevoja familjare ekonomike.
Duke u mbėshtetur edhe nė vendimet e Partisė sė Punės dhe qeverisė nė atė kohė qė ta bėjmė edhe fshatin si qyteti ashtu si kudo nė Shqipėri edhe nė fshatin tonė mori pėrmasa tė mėdha zhvillimi ekonomik nė bujqėsi dhe blektori, u hapėn 35 ha tokė bujqėsore, u sistemuan mbi 10 Ha, u mbollėn mbi 40 ha me vresht, u mbollėn mbi 15 ha me pemishte u sigurua plotėsisht buka nė vend pėr gjithė banorėt e fshatit. Fushėbardha punonte edhe tokėn qė kishte nė Fushvėri e cila kapte shifrėn prej 250 ha. Banorėt e Fushėbardhės pothuaj se 60% e tyre gjatė stinės sė pranverės dhe verės banonin nė fshat ndėrsa nė vjeshtė dhe nė dimėr banonin nė Fushėvėri.U bė kanali vaditės pėr vreshtin nga Piriu nė grop tė Zhulit me gjatėsi 3-4km dhe me kapacitet rezervuari 3 500-4 000 m3. U shtua blektoria dele 3 500 krerė, dhi 2 500 krerė, lopė mbi 60 krerė, qe 20 krerė. Pėr tu zhvilluar kjo degė e ekonomikut u morėn masa tė rėndėsishme nė pastrimin e kullotave qė u bėnė me mijėra ha, pėr shėrbime zooveterinare, u ndėrtuan stacione ndėrzimi, u ndėrtuan stalla moderne, u ndėrtuan lera moderne etj masa favorizuese pėr shėrbime tė kėtij sektori tė rėndėsishėm tė kooperatives. U ndėrtua burimi nė Shpė, ai nė qafė, ai i Taroninės,Vithinės tė Skėrficės etj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 EmptyMon Jan 14, 2013 4:52 am

Nė infrastrukture

Si kudo edhe nė infrastrukturėn rrugore ishtė parapambetje e madhe udhėtonin njerėzit nė kėmbė 4-5 orė me rradhė Fushėbardhė-Gjirokastėr dhe anasjelltas. Por edhe kjo gjendje u pėrmirėsua me tu bėrė rruga automobilistike problemi mori rrugėzgjidhje tė plotė, arrijti gjer aty sa nė fshatin tonė vinin dhe vejin ēdo ditė dy autobuzė, megjithėse rruga pėrsėri e vėshtirė por nė zonėn tonė kanė punuar me pėrkushtim kėta shoferė Skėnder Veliu, Kadri Onjea, Hizmet Ēarēani, Manxhar Basho, Baro Veliu dhe Shpėtim Caca e Ėngjėll Bineri. Tė tėra kėta djem tė Fushėbardhės dhe qė kanė plotėsuar nevojat dhe hallet e fshatit dhe tėrė komunitetit tė zonės Kardhiq. Skėneri vazhdontė ēdo ditė rrugėn Fushėbardhė-Gjirokastėr-Ballsh dhe anasjelltas.
Ai jovetėm s’kishte lėnė njeri rrugėve por ka ndihmuar nė maksimum studentėt qė vazhdonin studimet e larta nė Tiranė dhe qytete tė tjera tė Republikės sė Shqipėrisė. Rruga automobilistike u bė gjatė vitit 1948. Nė hapjen e rrugės Taroninė-Fushėbardhė morėn pjesė dhe punuan gjithė burrat dhe gratė e fshatit e sidomos rinia, gjithė brezi i ri. Pa u bėrė rruga automobilistike tė gjithė banorėt e fshatit Fushėbardhė qė venin e vinin nė Gjirokastėr kalonin nga fundi i fshatit, guri gjatė Ēullunar dhe dilnin nė Taroninė rrugė ajo me shumė vėshtirėsi si pėr ditėn dhe mė keq pėr natėn. Elektrifikimi i fshatit tonė nė sajė tė ekipit gjeollogjik qė u bė nė vitin 1956, u bė kjo se u vendos njė elektromotor me kapacitet tė madh, u ndėrtua depua e ujėsjellėsit nė fund tė kodrės sė Camė me kapacitet 40 m3, u sistemua galeria nga ku buron uji nė lemeth dhe u shtrua linja nė tė tėrė fshatin pėr furnizimin me ujė, mė vonė aty nga vitit 1985-1986 u bė linja tjetėr e ujėsjellėsit nga Piriu nė depon egzistuese mbi Camaj.
Pėr tė plotėsuar sa mė mirė nevojat dhe shėrbimet pėr banorėt e fshatit me investime nga shteti i ndėrtuan dhe funksionuan rregullisht kėto objekte, rrobaqpsi, hekurpunues, samarapunues, kėpucar, elektriēist, mulli bluarje pėr drithra buke, klub pėr pije alkolike, dyqan ushqimor, dyqan robash pėr veshmbathje, u hap central pėr linjė telefonike, u ndėrtua kabina nė Mesare pėr sinjal televiziv, lapidari pėr dėshmorėt e luftės etj.

Shėrbimi shėndetsor

Tė gjithė janė dėshmimtarė tė sė kaluarės dhe aq mė tepėr tė moshuarit se shėrbimi shėndetsor nė fshatin tonė ishte i mjerueshėm, mė e keqja se institucionet e kėtij shėrbimi ishin larg dhe nuk mundeshe qė nė raste urgjence tė ēoje tė sėmurė. Mė vonė u dergua dhe ka punuar njė kohė tė gjatė si infermjer Batin Veliu qė nė Fushėbardhė deri nė Zhulat, Kolonjė, Kaparjel si dhe Kardhiq e Prongji. Qė para ēlirimit dhe deri nga viti 1950 nuk kishte kuadro pėr lindjen e grave. Nė kėtė drejtim njė rol tė rėndėsishėm ka luajtur Mecovite Veliu dhe Velide Muho. Qė tė dyja kėto humane kanė shpėtuar nga vdekja me dhjetra e qindra gra pėr lindje fėmije. Mė vonė ashtu si pėr tė gjitha fushat e jetės ndryshoi krejtėsisht situata e shėrbimit ndaj popullit, u ndėrtua ambulancė,shtėpi lindje, kopshti, ēerdhe edhe me kuzhinė pėr ngrėnie ushqim, u sigurua personel qė nga mjeku, infermjeri deri tek mamia. Kėshtu mė vonė nuk e lypte nevoja pėr njerėzit tė shkonin nė Gjirokastėr pėr ēėshtje elementare veēse pėr raste tė rėnda, me urgjencė, ndėrhyrje kirurgjikale etj. Nė kėtė sektor ka punuar njė kohė tė gjatė me vullnet e devotshmėri nė shėrbim tė ruajtjes sė shėndeti tė popullit tė Fushėbardhės, Zhulatit deri nė Kaparjel, Batin Veliu, Bedo Resuli e Mersin e Vezhdi Peēi. Pra kushtet u pėrmirėsuan, rruga automobilistike u bė Taroninė-Fushėbardhė, linjė urbani u vendos, kėshtu qė nuk shkonin mė njerėzit nga Ēullonarėt me kėmbė, vend i vėshtirė ai sa qė e pėrdorinin fshtarėt me panik e frikė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 EmptyMon Jan 14, 2013 4:52 am

Nė fushėn e kulturės,
rinisė dhe sportit

Nga viti nė vit duke u ndryshuar niveli arsimor i banorėve patjetėr ndryshoi dhe u zhvillua jeta artistike nė fshat. Pra ndryshoi mėnyra e tė jetuarit nė shoqėri, nė fėmijėn prej fillores deri nė shkollė tė lartė, u gjallėrua brezi i ri, u ndėrtua shtėpia e kulturės nė qendėr tė fshatit me kuadro dhe pagesė nga shteti, institucion qė luajti njė rol tė rėndėsishėm nė edukimin dhe gjallėrimin e jetės artistike tė fshatit. U krijuan grupe tė kėngėve dhe valleve popullore dhe qė nė kėto grupe morėn pjesė pėrkatėsisht kėta shokė dhe shoqe, Gurje Resuli, Laze Nora Abedin Golemi, Salite Proda, Flatum Proda, Lime Lazo,Sopot Onjea, Lumto Xhuvani, Diftir Nora, Fatime Ēarēani, Aleme Onjea, Budo Kėrpaēi, si Mail Cama, MesinGolemi,Zenepe Golemi,Dite Golemi,Aze Golemi,Njote Muho,Hurma Muho,Qėndrime Onjea,Mjafte Deēka, Pranvera Cama, Maksi Onjea Hajrulla Veliu, si dhe grupi I fatosave Medan Nora, Nuredin Nora,Musine Nora, Teuta Kapo, grupet e estradės Laze Nora, Mehmet Kėrpaēi, Xhelo Ēarēani, Miri Mullai, Mazar Mullai, Flatun Proda,nė grupet e sportit Qamil Muho, Budo Kėrpaēi, Abedin Golemi, Flatun Proda, Ismail cama, Zhuli Tefa, Sule Zervoi, Mersin Golemi, Laze Nora,Faik Kėrpaēi,Sherif Bineri,Resmi Shehu,Dhurim Zani, Halil Bello, Mirash Shehu, Xhevahir Shehu, Maksi Veliu, Pėllumb Veliu,Luli Kėrpaēi, Agron Kėrpaēi, Konof Shalari, Habil Bello etj. Me kėto grupe e sidomos me tė sportit kemi zhvilluar aktivitete jovetėm nė fshat vazhdimisht por edhe nė krahinė si nė Zhulat, Golem, nė Urė tė Kardhiqit deri nė Fushėvėri. Ky aktivitet drejtohej nga Laze Nora punonjės i vatrės sė kulturės me vegėl muzikore fizarmonikė dhe i vendosur nga kryesia e kooperativės, ndėrsa Qamil Muho me rininė dhe sportin, etj. Grupet folklorike tė fshatit tonė kanė pėrdorur e pėrdorin dhe sot e nė vazhdim kostumet karakteristike taban i vjetėr konkretisht. Fustanellė, Kapelė, kėmish me mėnga tė gjera, brez, brekushe, kalleo, xhamadan dhe kėpucė me hundė, tėgjitha kėto tė bardha. Grupet e fshatit tonė kanė zhvilluar aktivitete jo vetėm brėnda fshatit por edhe nė zona tė tjera si nė Prongji, Mashkullorė, Fushė Vėrri rtj. Nga efektivi i grupeve folklorike tė Fushė Bardhė, pėr aftėsi tė interpretimit tė kėngėve popullore kanė dalė edhe jasht shtetit siē ėshtė Parim Nora shkuar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 EmptyMon Jan 14, 2013 4:52 am

shkuarNė aksionet lokale dhe kombėtare

Nga fshati ynė Fushėbardha pati njė pjesmarrje tė gjerė nė aksionet lokale dhe kombėtare. Nė kėto aksione shkuan jovetėm tė rinj e tė reja por edhe burrat e moshuar ku punuan me devotshmėri pėr ndėrtimin e veprave qė ndėrtoheshin nė Shqipėri, nė aksione pėrkatėsisht shkuan kėta persona Nė ulzė, Qamil Muho komandant, Budo Kėrpaēi,Hano Miho,Cibe Memo,Lahe Memo,Mulaiz Zervoi, Dodol Muho,Njote Muho,Shane Kondi,Leze Kondi,Kadri Shalari,Silvana Shalari, Tasim Lagji, Razo Lagji, Keēe Golemi, Hanko Xhuvani, Selami Kondi, Iblo Basho, Selime Basho, Goxho Basho, Same Shalari, nė Peqin, Elbasan Axhem Meēe, komandant,Habip Xhuvani, Habip Muho, Koēi Xhuvani, Nekip Lagji etj, nė kombinatin e tekstileve Asqeri Veliu, Ēimet Mullai, Kajtaz Onjea,Rushit Golemi, Harif Kuci, Zano Kuci, Mahmut Tefa. etj
Nė fillim kur u formua kooperativa e Fushėbardhės ishte kooperativė mė vete me destinacion bujqėsi, blektori mė tepėr dhe frutikulturė dhe aktivitete ndihmėse. Mė vonė u bashkua me Zhulatin rreth vitit 1960-1961. Nė vitin 1970-1971 u bashkua me Kardhiqin, Prongjinė dhe me Mashkullorėn. Qėndrum kooperativė e bashkuar deri nė vititn 1988 pastaj u shkėput Fushėbardha e Zhulati dhe mbeti kooperativė mė vete me destinacion bazė, blektorinė dhe aktivitete ndihmėse, me kryetar Banush Nora. Toka qė Fushėbardha pati nė Fush Vėri u punua deri nė vitin 1982 ndėrsa kur u bashkuam me Mashkullorėn mbeti dhe shfrytėzohej nga banorėt e Rrėzomės, kryesisht Fushėveria.
Banesat qė Fush Bardha ka patur nė Fush Vėrri pranė tokave:
Blloku
Lame Muxhai, Meleq Baho, Ēufe Xhuvani, Hete Kondi, Mejdan Mullai, Biri Xhuvani, Shaqo Xhuvani, Qazim Xhuvani, Braho Kondi, Qatp Kondi, Ēaush Kondi, Beqir Kondi, Demir Xhuvani.
Blloku
Qamil Muho, Asllan Muho, Tajar Muho, Xhevdet Gleēi, Muharrem Gleēi, Lator Ēarēani, Hzi Ēarēani.
Blloku
Zano Shehu, Husni Bello, Zurdi Bello, Lielek Golemi, Razi Veliu, Qerim Proda, Xiflo Proda, Hisen Bello, Muhamet Kongoēi, Arshi Resuli, Sefer Kongoēi, Mejdi Uzeiri, Xiflo Muho, Imer Mullai, Asllan Nora.
Blloku Prodaj
Ali Proda, Baudin Proda, Sherif Proda, Shemshi Proda.
Blloku Bregu Vekė
Delo Veliu, Shuquri Veliu, Namik Veliu, Beshir Veliu, Miftar Veliu.
Blloku Kazaj Bahaj
Qazo Baho, Malo Baho, Xhelo Baho, Sejdo Shkurti, Adem Kazo, Hasko Kazo, Bajo Kazo, Boro Zani, Lesko Nora.
Blloku ora e madhe
Kasėm Golemi, Qamil Muho, Daut Golemi, Xiflo Golemi, Sadik Memushi, Mura Sabriu, Sadush Kuci, Sami Tefa, Murat Shalari, Serjani Shalari, Amet Shalari, Shuquri Kėndesi, Nekip Lagji, Braho Kėndesi, Laze Lagji, Tafil Lagji, Qek Cama, Sadik Cama, Ramis Cama, Shefqet Deēka, Maliq Cama, Muēo Cama, Merko Zani, Bejo Zani, Shefi Shalari, Lerik Shalari, Hajo Shalari, Sule Zervoi, Bastri Bello, Idriz Alidhima, Hadėr Gjoēa, Congo Ziai, Idriz Stefani.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 EmptyMon Jan 14, 2013 4:53 am


Prishja e sistemit viti 1990-1991,

Kapitulli VII

Nė prishjen e kooperativės nuk u ndoqėn dhe nuk u zbatuan rregullat dhe udhėzimet e rekomanduara nga organet qėndrore por pati shumė ērregullime dhe shpėrdorime sidomos nė shpėrndarjen e pasurive sidomos nė gjėnė e gjallė blektori dhe atė financiare. Pėrgjegjėsi patėn pėr atė gjendje qė u krijua organet e pushtetit, titullarėt aktualė tė atyre organeve qė qėndruan sehirxhinj ose vepruan tė pandėrgjegjshėm. Ajo tregoi se ata ja i shin ortak me keqbėrėsit ose ishin frikacak pėr tė thėnė e zbatuar tė vėrtetėn atė qė ishte nė interes tė popullit. Si kudo nė Shqipėri edhe nė Fushėbardhė filluan lėvizjet, debatet kontradiktat. Nė kėto lėvizje shumica e Fushėbardhės doli nė mbrojtje tė sistemit dhe mbrojtjes tė figurės sė Enverit.
Nė atė periudhė u formua Partia Demokratike me 15-20 anėtarė. Nė krye tė kėsaj organizate qėndronte Qamil Muho kryetar, Ardian Kapo, Veli Nora, Pandi Golemi, Fatmir Miho,Dritan Nora, Dragush Muho, Ramo Kusho,Mehmet Kėrpaēi,Hosho Onjea,Perlat Golemi, Shkėlqim Meēani, Qani Shalari, Fator Ēarēani, Ardian Golemi, Stilian Zervoi, Afrim Mullai, Arsen Memushiushtarakė. Nė zgjedhjet qė u bėnė paraprakisht fitoi PS-ja, PD-ja mori 30 vota. Nė pushtetin lokal qė u formua pluralist u zgjodhėn kėshilltarė kryetarė Bedo Resuli nga e majta dhe sekretar Qamil Muho nga e djathta Muson u zgjodh kryetar Edmond Kuci nga e majta.
Pra Fushėbardha pothuaj se nė 90% ishte nė mbėshtetje tė komunizmit pėr figurėn e Enver Hoxhės ndėrsa nuk qenė dhe qė dolėn hapur kundėr komunizmit kėta persona Qamil Muho, Hodo Zervoi dhe Kujdes Shalari. Nė bazė tė udhėzimeve tė formumeve qėndrore organizata e partisė nė Fushėbardhė e ndryshoi emrin nga Partia e Punės nė Parti Socialiste dhe kryetar pėr Fushėbardhėn nė tė majten u zgjodh Krenar Veliu. Kryetarė tė partive nė kohėn e tranzicionit PS: K. Veliu, Servet Onjea. PD: Hasho Onjea, Qamil Muho, Berti Mullai

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 EmptyMon Jan 14, 2013 4:53 am

Vitet 1996-1997

Ishin vite tė vėshtira dhe me pasoja tė mėdha. Trazirat e asaj periudhe si kudo nė Shqipėri edhe nė fshatin tonė pati lėvizje e veprime tė padrejta, tė papėrgjegjshme. Hapja e depove ushtarake dhe armatosja e popullit bėri atė qė jo vetėm u vranė dhe u plagosėn me qindra djem dhe vajza nė Shqipėri por nė mbarė kombin u rrezikua pėr njė luftė civile. Ishte pėrgjegjėsia e qeverisė, e shtetit qė e lėshoi vendin dhe u shkatėrruan depot e armatimit dhe gjithė repartet e ushtarake.Ishte ajo situatė qė si nė tėrė vendin edhe nė Fushėbardhė si ndikim i asaj gjendje tė krijuar u veshėn me rroba tė zeza me dhjetra e qindra gra e burra pėr fėmijtė dhe njerėzit e afėrm tė tyre. Gjatė kėtyre viteve tė tranzicionit edhe nė Fushėbardhė humbėn jetėn dhe u shkėputėn pėrgjithmonė nga familjet e tyre, nga fshati, nga shoqėria e tyre, kėta djem dhe vajza, kėto lule rinie qė do tė mbeten nė kujtimin e tė paharruarve, jo vetėm nga tė afėrmit dhe familjet por edhe nga banorėt e fshatit Berti B. Stefani, Blerim Sh. Caca, Hasemi G. Kusho, Shkėlqim Z. Memushi, Genci A. Onjea, Aishe M. Memushi, Eduart Osman Proda, Sali Xh. Shehu, Ilirjan Zylfo Lagji, Hektor Faik Kėrpaēi, Lili Qamil Veliu, Roland L. Cama, Alban B. Dobrodhe Zerdeli Mullai Tregon koha qė ka shkuar
Zemra njerėz tė lėnduar
Se ky popull ka vuar
Luft pas lufte ka pėsuar
Por e drejta ka treguar
Nė ēdo kohė ka fituar
Shumė nėna e baballarė
Kanė ulėritur e qarė
Kush pėr vajzė e kush pėr djalė
Mbytur syt me lot nė ballė
Rrugėt plot me lapidarė
Ca u mbytėn ca u vranė
Dėgjoni ligjet unė e mjera
Veshur motrat me tė zeza
Dėgjoni ligjet u qan zemra
Nuk u shkon nė mendje kėnga
Edhe jeta po vazhdon
Prindi fėmijėn se harron
Qė nga vitet1991 e deri nė vitin 2008 domethėnė periudha e tranzicionit nė fshatin tonė janė bėrė kėto ndėrtime tė cilat i shėrbejnė dhe qė janė tė domosdoshme pėr banorėt. U ndėrtua ura nė qendėr tė fshatit dhe ajo te mulliri, u ndėrtua dhe u vendos sinjali AMC dhe Vodafon nė Mesar, u shtrua me beton qendra e fshatit dhe rruga deri te ura qė kalon lumin nė qendėr tė fshatit, u ndėrtua linja e brendshme e ujėsjellėsit dhe u ndėrtua edhe njė depo nė Goroqip te shpella, u ndėruan linjat kryesore tė rrjetit elektrik etj. Nė kohėn e kolektivizimit erdhėn nė fshat edhe familjet qė banonin nė Piks, nė Hon, nė Gėrveēetj kėshtu qė fshati arriti 150-170 banesa me 400-500 banorė.
Ndėrsa mė vonė e sidomos nė kohėn e tranzicionit e nė vazhdim pati lėvizje e largime tė shumta nga fshati, u larguan njerėzit pėr nevoja ekonomike e familjare, kryesiht pėr tė arsimuar e punėsuar fėmijtė, por sot aktualisht nė fshat kanė mbetur rreth 80 familje nga kėto 50% e tyre me tė moshuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 EmptyMon Jan 14, 2013 4:54 am

Kapitulli i VIII-tė

Nė 24 gusht 2002 u organizua festa e krijimit tė fshatit Fushėbardhė, takim brezash
Fushėbardha sipas tė thėnave nga tė moshuarit eshtė krijuar nė shekullin e 12-tė, nė 24 muajin gusht. Mbi kėtė bazė u organizua dhe u festua 880 vjetori i krijimit tė fshatit. Festa u organizua dhe kaloi me nje atmosferė tė paparė, me njė pjesmarrje tė shkėlqyer. Nė kėtė festė morėn pjesė tė rinj e tė reja, djem dhe vajza, pleq dhe plaka, veteranė lufte etj. Dukesh qė nė vallzim e nė lėvizje takimesh me njeri-tjetrin, se u shkėlqente fytyra nga qė kishin mall pėr njeri-tjetrin, pėr fshatin, pėr bashkėfshatarėt. Zinxhirėt e valleve dukeshin si valė deti kur kėrcėnin me orkestėr djem dhe vajza, bijtė dhe bijat e kėtij fshati me fytyra tė qeshura. U shoqėrua me duartrokitje tė fuqishme pėrshėndetja qė u bė nga kryetari i komisionit z. Laze Nora pėr mirėseardhjen. Nė atė fest edhe shprehjet e ėmbla qė tė rrojė populli i kėtij fshati, tė rrojė rinia, tė duam e tė ruajmė fshatin, tė mos ta lėmė atė tė braktiset etj.
Mbasi mbaroi mitingu grupet artistike tė vetė fshatit tė veshur me kostume karakteristike labe dhanė njė program tė pasur me kėngė e valle popullore, me anėn e tė cilave shprehnin dashurinė pėr fshatin, pėr trevat ku janė lindur e rritur me qindra e mijėra djem dhe vajza tė Fushėbardhės. Nė kėto grupe morėn pjesė tė rinj e tė reja Hoxho Onjea,Miri Miho, Sefer Muho, Astrit Muho, Belul Onjea, Imer Mullai, Abedin Nora, Bele Lazo, Nada Onjea, Halil Nora, Hetem Tefa, Perlat Golemi, Berti Mullai. Me interes tė madh u prit dhe u duartrokit dhėnia e rapsodisė nga kėngėtari i njohur Halil Bello lindur nė Fushėbardhė dhe me banin nė qytetin e Vlorės. Ai pasqyroi nė atė poezi trevat dhe vlerat e fshatit i rrethuar me male, kodra e burime uji qė buron nėpėr kėto vende tė mrekullueshme klimaterike. Ai shpreh pjesėrisht edhe vendet nga kanė ardhur tė parėt nė lashtėsi qė u krijua fshati nė kėtė vend tė pastėr e tė bukur i ndėrtuar prej natyre.Pėrmbajtje e poezisė ose kėngės
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 EmptyMon Jan 14, 2013 4:54 am

Sikur u bėra djalė

U bėrė njė ditė djalė
Dhe mora gravėn pėrpjetė
Kur dola sipėr nė majė
Thashė se dola nė xhenet.

Nė majė tė Shėnmėrisė
E humbet mendjen njeriu
Ah moj kohė e djalėrisė
Qė na ike si veriu

Hodha sytė prej Kaēullati
Zė e llafosem me vete
Duke zbritur sipėr fshati
Mė bukur nuk ka ku vete
Varem prej kroit tė kalit
Pi ujė te burimi Belle
Ulem zhėrmės pranė zallit
Bėj sehir nga hunde e vele.

Nga ēairi i Jasharit
Deri tė vreshti i Kasėme
Lart nga rrėzė Nikaēarit
Dėgjoj kėmborėt e dhėne

Kujtoj e ē’nuk kujtoj
Me rradhė ēobanėt e dhėne
Si nė filma i kaloj
Njė nga njė pėrpara syve

Dhe kujtoj bekēinjtė e fshatit
Nė zarar or njė s’tė lijė
Mos o zot Mehmet Kėrpaēi
Tė bjerja nė dorė tė tijė …

S’harroj as bracjar xhinjtė
Mbi tė gjitha kujtoj xinerin
Grykės sė Zhurit me dhi
Tė di me Ēerēiz Binerin

Zanatēinj tė mirė kish fshati
Ustallarė tė mbaruar
Sa i kish zili Zhulati
Se u qanin ato duar … !
Ja pėr vegėla nė fshat
Shkonin nga Bejko Onjea
Hajde, hajde velerat
Ti bėn xhedite tė reja

Pėr shtėpira me oxhak
Kėrkonim Idriz Stefanin
Eh ē’i qante me merak
Dyshemetė dhe tavanin

Tek shoh gėrxhe, lisė, harca
Qė nga Piksi nė Qafėdardhė
Mė kujtohet Laze Caca
Kur mblidh mjaltin me litarė

Taronin, Skėrfic e Lugje
Ku e fshinim djersėn me mėngė
Shkon e vjen Jonuzi I Kuēe
Me njė trast mbushur me kėngė

Kam parė burra pėr parmendė
Dhe ēobanė dimėr e verė
Ama birbila pėr kėngė
Si Norrajt s’kam parė tė tjerė
Nga Stravoi te Piriu
Malet rreth e rreth kurorė
Shkon e vjen Xhaxha Nekiu
Me dhen tė bardha si borė

Qanin me ligje e derte
Gjyshet tona nė fushėbardhė
Velidea e Shamete
S’kishte shoqe nė tė qarė

Pashė botėn anė e mbanė
Ku kam qenė, ku s’ka shkuar
Njė tė ngjajshme me Fushėbardhėn
Nuk kam parė e s’kam dėgjuar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 EmptyMon Jan 14, 2013 4:54 am

Sa e lashtė je moj
Fushėbardhė

Vitet nuk i tregon dhia
Briri i saj i tregon
Nėse nuk flet historia
Flet tabani i fshatit tonė

Shini lart shpellėn e Zhulit
Sa e lashtė ndofta se dimė
Gramati me shkronja guri
Flet e flet pėr lashtėsinė.

Ēuk e bukur sipėr grykės
I bėn karshillėk Stavroit
Janė trojet e Gjin-nikės
Qė kish stane afėr kroit

Shih Gjomazhi hijerėndė
Me Nikaēinė pėrballė
Burra pėr shpat e kuvendė
Me Gjonlekėn qenė tė parė

Ja dhe kroi i Bidergjonit
E dėgjoni ka tė ngjarė
Doemos nga fisi i gjonit
Qė kish arat nė Qafėdardhė
Kish tre Gjina nė Fushėbardhė
Njė Gjinar-njė Gjinėnika
Dhe glikeci trim i marė
Qė bėn ligjin nga Skėrfica

Ėshtė i lashtė papa Gjon Pali
Qė e ka seli nė Romė
Veēse jo sa ėshtė Gjonmashi
Dhe Gjoni nė Bidergjon

Pra na dalin disa Gjona
Roma njė e s’ka mė tjetėr
Fushėbardha me tre Gjona
Natyrisht del mė e vjetėr

Ndoshta Zhuli ngrijti fshatin
Dhe pastaj iku nga Shuri
Vallė ngriti edhe Zhulatin
Qė emrin e vet i vuri

Dhe muret nė qafė tė Bardhė
Janė dėshmi se ka qenė fshat
Njera kėmbė nė Fushėbardhė
Kėmba tjetėr nė Zhulat

Qė kur shkelin vendin tėnė
Romak e sllavėr barbarė
neve nė fshat kemi qenė
Dhe kur s’quhej Fushėbardhė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 EmptyMon Jan 14, 2013 4:54 am

Malli pėr fshatin
tim tė lindjes

Shokė malli mė ka marė
Tė vetė nė Fushė tė Bardhė
Tė dal me shokėt nė zhermė
Tė bėhemi pendė-pendė.
Tė marrim udhėn nėn gravė
Tė ngjitemi nė Qafėdardhė
Tė varem poshtė nga honi
Tė bėj siē e do zakoni
T’ia shtrojėm tė Bidergjoni
Tė hidhem pėr nga Piriu
Ku tė tund e shkund veriu
Tė ngjitem pėr nga Stavroi
Me drejtim pėr nga pilloi
Tė varem poshtė nė grykė
Tek dy kronjerėt nė Skėrficė
Atje tė prehem njė ēikė
Pėr nėn zė tė mar njė kėngė
Se kėnga mė mba nė kėmbė.
Kish tre Gjina nė Fushėbardhė
Njė Gjinar-njė Gjinėnika
Dhe glikeci trim i marė
Qė bėn ligjin nga Skėrfica

Ėshtė i lashtė papa Gjon Pali
Qė e ka seli nė Romė
Veēse jo sa ėshtė Gjonmashi
Dhe Gjoni nė Bidergjon

Pra na dalin disa Gjona
Roma njė e s’ka mė tjetėr
Fushėbardha me tre Gjona
Natyrisht del mė e vjetėr

Ndoshta Zhuli ngrijti fshatin
Dhe pastaj iku nga Shuri
Vallė ngriti edhe Zhulatin
Qė emrin e vet i vuri

Dhe muret nė qafė tė Bardhė
Janė dėshmi se ka qenė fshat
Njera kėmbė nė Fushėbardhė
Kėmba tjetėr nė Zhulat

Qė kur shkelin vendin tėnė
Romak e sllavėr barbarė
neve nė fshat kemi qenė
Dhe kur s’quhej Fushėbardhė
. Kish tre Gjina nė Fushėbardhė
Njė Gjinar-njė Gjinėnika
Dhe glikeci trim i marė
Qė bėn ligjin nga Skėrfica

Ėshtė i lashtė papa Gjon Pali
Qė e ka seli nė Romė
Veēse jo sa ėshtė Gjonmashi
Dhe Gjoni nė Bidergjon

Pra na dalin disa Gjona
Roma njė e s’ka mė tjetėr
Fushėbardha me tre Gjona
Natyrisht del mė e vjetėr

Ndoshta Zhuli ngrijti fshatin
Dhe pastaj iku nga Shuri
Vallė ngriti edhe Zhulatin
Qė emrin e vet i vuri

Dhe muret nė qafė tė Bardhė
Janė dėshmi se ka qenė fshat
Njera kėmbė nė Fushėbardhė
Kėmba tjetėr nė Zhulat

Qė kur shkelin vendin tėnė
Romak e sllavėr barbarė
neve nė fshat kemi qenė
Dhe kur s’quhej Fushėbardhė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 EmptyMon Jan 14, 2013 4:55 am

Malli pėr fshatin
tim tė lindjes

Shokė malli mė ka marė
Tė vetė nė Fushė tė Bardhė
Tė dal me shokėt nė zhermė
Tė bėhemi pendė-pendė.
Tė marrim udhėn nėn gravė
Tė ngjitemi nė Qafėdardhė
Tė varem poshtė nga honi
Tė bėj siē e do zakoni
T’ia shtrojėm tė Bidergjoni
Tė hidhem pėr nga Piriu
Ku tė tund e shkund veriu
Tė ngjitem pėr nga Stavroi
Me drejtim pėr nga pilloi
Tė varem poshtė nė grykė
Tek dy kronjerėt nė Skėrficė
Atje tė prehem njė ēikė
Pėr nėn zė tė mar njė kėngė
Se kėnga mė mba nė kėmbė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 EmptyMon Jan 14, 2013 4:55 am

Lirikė baritore

Labėresh mori ēapkėne
Laston je malit azgėne
O ylli qė del pas hėne
Ē’thua me ēoban e dhėne

Ēoban me krrab dėllėnje
Lojta menē pėr ēudinė tėnde
S’ta them dot nga frikė qėne
Mė dėgjojnė e bėjnė rrėngje

Vajzė moj vetull kurrorė
Shtatė hedhura lastonjė
Lule qė rritesh mbi borė
Qentė e mi moj ti tė njohnė

Ēobanėk mos fol me serbes
Aman lidhi qentė e zez
Se dal herėt nė mėngjes
Dhe qėne s’u zihet besė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 EmptyMon Jan 14, 2013 4:55 am

Bėn siē di e bėn si do

Vajzė me nishan nė gushė
Vajzė vetulla mbėrthyer
Lėmė nė vetull tė tė puth
Te cepi qė merr tė thyer

Jo nė vetull, jo tani
Se mė dridhet do bjerė shi
Kur qerpiku mė lėviz
Njė me njė dhe shiu nis

Vajzė faqekuqia prush
Shtatėhedhura lastonjė
Lermė tė tė puth nė gushė
Po ē’tė duan le tė thonė

Jo kėtu astriti i malit
Se na sheh njė fshat I tėrė
Kur tė dalim lart nga mali
Me tė parė e me tė bėrė

Nė mos sot nesėr a dejė
Vajzė do tė puth nė faqe
Ja kėtu apo mė tejė
Sikur mbledhim manushaqe

Nėma buzėn ta puth pak
Puthėm dhe ti nė mė do
Nė s’ke kohė tė vish prapė
Bėn si di e bėn si do … !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 EmptyMon Jan 14, 2013 4:55 am

Nė Golem mė tej se nė pėrleshje me ushtrinė greke nė qafė tė Skėrficės u vranė nga fushėbardha 7 burra. Kėta u vranė ose dhanė jetėn pėr tė mbrojtur atdheun, kombin shqiptar. Eksperienca ka treguar se burrat dhe gratė e Fushėbardhės, tė zonės dhe gjithė shqiptarėt nė ēdo kohė e me kėdo qė kanė luftuar kanė fituar se ata kanė qenė tė vendosur dhe trima tė rrallė. Skėrfica ėshtė vendi ku nė ēdo kohė ata qė kanė dashur tė pushtojnė shqipėrinė kanė thyer kokėn, janė futur direkt nė grykė tė defekut. Nė 22-25 qershor 1914 Skėrfica, Vraholli dhe Kameniku e trullat ishin mbushur me luftėtarė nga Fushėbardha e Zhulati, nga fshatrat e Rrėzomės dhe zona e Kardhiqit.
Lufta fronatale zgjati 4 ditė e net. Kjo qafė me histori luftarake tė rrallė u bė varri i pushtuesve grekė, luftėtarėt vendas edhe gurėt i kthyen nė armė. Luftėtarėt vendas, Fushėbardhė, Zhulat dhe tėrė krahina organizuan rezistencėn e dytė nė malet e Golemit sė bashku me burrat e Kardhiqit tė udhėhequr nga Sulo Beqiri, burrė golemas. Gratė e zonės sė Kardhiqit dhanė kontributin e tyre nė frontin e luftės duke furnizuar frontin me ujė , ushqime dhe municione luftarake.
Tėrhoqėn tė plagosurit dhe punuan me pasion pėr tė mjekuar ata nė vende tė caktuara dhe shtėpi banimi. Pra Skėrfica e ndėrtuar nga natyra si postobllok ka qenė dhe mbetet vendi me histori tė rrallė ku kanė thyer kokėn tė gjithė armiqtė e brendshėm dhe tė jashtėm qė kanė lakmuar pėr tė zaptuar Shqipėrinė. Ajo ėshtė ndėrtuar nė atė pozicion qė po tė ngresh kokėn lart tė bie kapelja nga koka, ėshtė ndėrtua nė atė pozicion qė kalohet vetėm nga jugu nė veri dhe anasjelltas ndėrsa nga lindja nė perėndim vend i pakalueshėm as me kėmbė e jo me kafshė e automjete.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 EmptyMon Jan 14, 2013 4:57 am


Pak shpjegime pėr Skėrficėn

Tė shumtė janė njerėzit qė e dinė se ku bie kjo qafė midis dy maleve pillua dhe gramatiko. Atė e dinė mė tepėr tė moshuarit qė e kanė jetuar. Tė shumta janė edhe ushtrit e huaja qė kanė kaluar nė atė vend qė nga Turqia, Greku, Italjani dhe Gjermani. Skėrfica ka histori tė lashtė qė nga shekulli XI dhe deri nė luftėn A.F.N Ēlirimtare. Vend i pėrshtatshėm qė kryengritsit e popullit shqiptar aqė me tepėr zona e labėrisė dhe rrėzoma rajoni Delvinės u ka bėrė ballė me sukses ēdo situate tė krijuar. Shumica e kryengritjeve ishin nga kurveleshi deri nga malet e Shkodrės ato vazhduan edhe nė vitet 1830-1878. Ato kryengritje udhėhiqeshin nga Zenel Gjoleka kuējot dhe Ēelo Picari mė tepėr pjesa jugore
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA   "FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA - Faqe 3 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"FUSHĖBARDHA NDĖR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 5Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: